Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 15 от 6.II

НАРЕДБА № 9 ЗА ПОЛЗУВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ ОТ 1994 Г.

 

НАРЕДБА № 9 ЗА ПОЛЗУВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ ОТ 1994 Г.

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО

Обн. ДВ. бр.77 от 23 Септември 1994г., изм. ДВ. бр.7 от 23 Януари 1996г., изм. ДВ. бр.3 от 10 Януари 1997г., изм. ДВ. бр.15 от 6 Февруари 1998г., попр. ДВ. бр.47 от 24 Април 1998г., изм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.70 от 6 Август 1999г., изм. ДВ. бр.78 от 26 Септември 2000г., отм. ДВ. бр.88 от 8 Октомври 2004г.

Отменена с § 5 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредба № 4 от 14 септември 2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи - ДВ, бр. 88 от 8 октомври 2004 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, както и взаимоотношенията между експлоатационните предприятия (търговски дружества) "В и К" и отделните абонати - физически и юридически лица.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Абонати по смисъла на тази наредба са:

1. юридически или физически лица, които са собственици на съответния водоснабдяван имот;

2. отделните собственици на имоти в етажната собственост;

3. предприятия, ползващи вода от водоснабдителните мрежи на населените места за технологични нужди или подаващи я на други абонати след съответна обработка по самостоятелна водопроводна инсталация, не предназначена за питейни води.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Управителят или председателят на управителния съвет на етажната собственост може да представлява собствениците на етажната собственост при сключването на договора по ал. 2, т. 2 в случаите, когато е упълномощен от общото събрание съгласно чл. 47, ал. 1 на Закона за собствеността.


Чл. 2. (1) Водоснабдителните системи се използват за задоволяване нуждите на абонатите от вода с питейни качества, за питейно-битови, технологични и противопожарни нужди.

(2) Ползването на вода с питейни качества от населението има предимство пред ползването й за други нужди.

(3) Водоснабдителните системи за условно чисти води, неотговарящи на БДС 2823 "Вода за пиене", се ползват при условията и по реда на тази наредба.

(4) Канализационните мрежи в населените места осигуряват отвеждане на отпадъчните и дъждовните води от имотите на абонатите.

(5) При отклонения на качествата на подаваната в разпределителната водопроводна мрежа вода от изискванията на БДС 2823 "Вода за пиене" експлоатационните предприятия "В и К" информират органите на санитарния контрол и абонатите.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Ползването на води от водоснабдителните системи и включването на отпадъчни води в канализационните системи се извършва въз основа на писмен договор за водоснабдяване, който се сключва между експлоатационното предприятие "В и К" и:

1. собственика на имота по негова писмена молба;

2. всеки един от собствениците на водоснабдявани имоти в сгради - етажна собственост - по молба, подписана от тях, към която се прилага решение на общото събрание за определяне на абонатите по чл. 1, ал. 2, т. 1;

3. пълномощник на собственика на водоснабдявания имот, който може да бъде управителят или председателят на управителния съвет на етажната собственост, ползвателят, наемателят или друго упълномощено лице.

(2) Начинът на договаряне при сгради - етажна собственост, се определя от общото събрание при условията и по реда на чл. 43 и 44 на Закона за собствеността, като договорът се подписва, както следва:

1. в случаите по чл. 1, ал. 2, т. 2 - от всеки отделен абонат или негов пълномощник;

2. в случаите по чл. 1, ал. 3 - от управителя или председателя на етажната собственост в качеството му на пълномощник на собствениците на водоснабдявани имоти.

(3) Начинът на разпределяне на изразходваното количество вода след общия водомер на сградата за случаите по ал. 2, т. 2 се определя по правилата на чл. 30.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Договорът за водоснабдяване се предлага от експлоатационното предприятие "В и К" по образец за всеки вид водоснабдяван имот. С договора се препраща към правата и задълженията на абонатите и експлоатационните предприятия "В и К", посочени в наредбата. В договора за водоснабдяване могат да се включват допълнителни условия, свързани с ползването на водоснабдителните и канализационните системи, при условие, че не противоречат на тази наредба.

(5) Наемателят или ползвателят на водоснабдяван имот може да заплаща изразходваното количество вода от името на абоната, като е длъжен да спазва изискванията на тази наредба и договора за водоснабдяване.

(6) При промяна на собствеността на водоснабдявания имот върху новия собственик преминават всички права и задължения, произтичащи от сключения договор е експлоатационното предприятие "В и К". Новият собственик е задължен да уведоми експлоатационното предприятие "В и К" за промяна на собствеността в седемдневен срок.


Глава втора.
ПОЛЗВАНЕ НА ВОДА С ПИТЕЙНИ КАЧЕСТВА ОТ ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

Чл. 4. (1) Ползването на вода от водоснабдителните мрежи се осъществява чрез водопроводни отклонения, подаващи вода към абонатите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Водопроводно отклонение е участъкът от водовземната скоба или фасонната част до сградната водопроводна инсталация. Водопроводното отклонение се състои от водовземна част, водопроводни тръби, тротоарен спирателен кран и арматурно-водомерен възел.

(3) Арматурно-водомерният възел се разполага в парцела в шахта на разстояние до 2 м от дворищната регулационна линия или в леснодостъпно затворено помещение непосредствено след влизането на тръбата в сградата, когато сградата отстои на не повече от 5 м от уличната регулационна линия.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Броят, устройството и техническите параметри на водопроводните отклонения се определят съгласно глава четвърта "Сградни водопроводни отклонения" на Нормите за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради (публикувани в Бюлетина за строителство и архитектура, бр. 5 от 1986 г. изм. и доп., БСА, бр. 11 от 1988 г. и бр. 1 от 1993 г.; ДВ, бр. 62 от 1995 г. и бр. 15 от 1996 г.).

(5) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Водопроводните мрежи и съоръжения на водоснабдителните системи се изграждат от и за сметка на общините или на съответните експлоатационни предприятия "В и К". При невъзможност на общината или на съответното предприятие да изгради необходимите нови мрежи или да извърши реконструкция или основен ремонт на съществуващи мрежи при възникнала нужда за захранване на нови строителни обекти - собственост на юридически и физически лица, по тяхна инициатива строителството може да се извърши от други инвеститори. Условията и редът за изграждане на мрежите и съоръженията и за предаването им за експлоатация се определят съгласно съответната наредба на общинския съвет.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Строителството на обектите по ал. 5 се извършва под контрола на техническите служби на общините и при наличие на пълна строителна документация.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Водопроводните отклонения от общите мрежи за свързване на отделните недвижими имоти с водоснабдителната система, включително водомерът, а при сгради - етажна собственост, общият водомер, се изграждат от общините или от експлоатационните предприятия "В и К" за тяхна сметка.

(8) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Водопроводните отклонения вкл. общия водомер се поддържат, ремонтират и подменят от съответните експлоатационни предприятия "В и К". Разходите се включват в производствените разходи на експлоатационните предприятия "В и К".

(9) (Нова - ДВ, бр. 16 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) При сгради - етажна собственост, индивидуалните (апартаментните) водомери се доставят и монтират от собствениците съгласно изискванията на нормите по ал. 4 и се проверяват, поддържат и ремонтират от лицензирани лица по чл. 24 за сметка на собствениците.


Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Водопроводните отклонения за нови абонати се проектират от експлоатационното предприятие "В и К" въз основа на писмено искане на инвеститора.

(2) Исканията по ал. 1 се придружават от:

1. документ за собственост на имота или отстъпено право на строеж;

2. скица на имота, издадена от техническата служба на общината;

3. разрешение (виза) за проектиране на водоснабдявания обект.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Въз основа на писменото искане по ал. 1 експлоатационното предприятие "В и К" предоставя данни на инвеститора за разрешеното за подаване водно количество, мястото на включване в уличната мрежа, напора в мястото на включване, диаметъра и вида на водопровода и др.

(4) Изходните данни за водопроводни отклонения са валидни до изтичането на срока на съответните разрешения за строеж на водоснабдяваните обекти.

(5) Водопроводните отклонения по ал. 1 се изграждат въз основа на съгласуван (заверен) проект от водоснабдителните предприятия след получаване на разрешението за строеж на водоснабдявания обект.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Свързването на водопроводните отклонения към сградната инсталация се извършва от упълномощени представители на експлоатационните предприятия "В и К" в присъствието на инвеститора, респективно собственика на имота или упълномощено от него лице.

(7) (Отм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.)


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Проектирането, изграждането и свързването на обществени чешми, фонтани, басейни и др. се извършват въз основа на писмено искане на съответната община или кметство.


Чл. 7. Не се разрешава:

1. свързването на водопроводната мрежа за питейна вода с водопроводи за условно чиста вода или с водопроводи за захранване с вода от неконтролирани от експлоатационното предприятие "В и К" водоизточници;

2. свързването на водопроводни отклонения в нарушение на изискванията на чл. 5;

3. събарянето на сгради, без предварително да са изключени

водопроводните им отклонения от експлоатационното предприятие "В и К";

4. свързването на помпи за директно водочерпене от водопроводната мрежа извън условията, определени с чл. 67 на Нормите за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради;

5. изграждането на сгради и надземни съоръжения и разполагането на трайни насаждения на разстояния, по-малки от посочените в чл. 14, ал. 1;

6. (Доп. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) преминаването на водопроводни отклонения през чужди имоти с изключение на случаите по чл. 210 на Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (обн., ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г., бр. 7 и 44 от 1980 г., бр. 38 от 1983 г., бр. 48 от 1985 г., бр. 53 от 1987 г. и бр. 6 от 1998 г.).


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Хидрофорните инсталации се изграждат за сметка на собствениците. Експлоатационните предприятия "В и К" поддържат и ремонтират хидрофорните инсталации и другите инсталации за повишаване на налягането на водата, когато същите са тяхна собственост или са им предадени за експлоатация.


Чл. 9. (1) Причинените повреди на водопроводните мрежи и отклоненията се отстраняват за сметка на причинителя. Щети и пропуснати ползи се търсят по общия съдебен ред.

(2) Когато причинителят на повредата не се установи, отстраняването е за сметка на:

1. собственика - за частта от водопроводното отклонение, попадаща в имота, без хидрофорната инсталация;

2. експлоатационното предприятие "В и К" - за останалата част от отклонението, хидрофорната инсталация и водоснабдителната система.

(3) (Нова - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) При повреждане на водомерите по вина на абоната (замръзване на водомера, счупване на стъклото, унищожаване на пломби и други механични повреждания) ремонтът и смяната им се извършват от експлоатационните предприятия "В и К" за сметка на абоната.


Глава трета.
ПОЛЗВАНЕ НА ВЪНШНИ (ИЗВЪНСЕЛИЩНИ) ВОДОПРОВОДИ

Чл. 10. (1) Външните водопроводи и съоръжения на водоснабдителните системи осигуряват пренасяне на водата от водоизточника до водопроводната мрежа на населените места.

(2) Стопанисването и поддържането на външните водопроводи и съоръжения на водоснабдителните системи се извършват от експлоатационните предприятия "В и К".

(3) Подаваните към населените места водни количества се установяват чрез измерителни устройства, видът и местоположението на които се определят с проект.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Разпределението и преразпределението на водата от водоснабдителните системи между отделните потребители (населени места или части от тях) се извършват въз основа на утвърден от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) баланс на водите.

(2) Възникнали спорове за разпределение или преразпределение на водата във водоснабдителните системи се решават от МРРБ.


Чл. 12. При доказани по-големи възможности на водоизточника и водоснабдителната система към външните водопроводи могат да се включват допълнителни абонати - собственици на имоти извън строителните граници на населените места.


Чл. 13. Водопроводите, водопроводните мрежи и съоръженията на водоснабдителните системи задължително се реперират от експлоатационните предприятия "В и К". Новоизградените обекти се предават на експлоатационните предприятия "В и К", реперирани от инвеститора.


Чл. 14. (1) Не се разрешават строителство и разполагане на трайни насаждения по трасетата на подземните водопроводи и канали на разстояние 3 м, от двете страни на водопровода, мерено от оста му, а за водопроводи над 1500 мм - на разстояние, определено с проекта.

(2) Забраните, ограниченията и режимът на ползване на водоснабдителните системи се определят със Закона за водите и Наредба № 2 от 1989 г. за санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване (ДВ, бр. 68 от 1989 г.).


Чл. 15. За унищожаване или повреждане на водопроводите и съоръженията към тях физическите и юридическите лица носят отговорност съгласно чл. 9.


Глава четвърта.
ПОЛЗВАНЕ НА КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ МРЕЖИ В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Канализационните отклонения се проектират, изграждат и включват в канализационната мрежа на населеното място при условията и по реда на чл. 4 и 5.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Количеството и максимално допустимото замърсяване по отделните характерни показатели на отпадъчните води, включвани в канализационната мрежа, се определят с договора по чл. 3.

(3) Цените за пречистване на отпадъчните води се определят в зависимост от степента на замърсяването им, необходимите за пречистването разходи и нормативните актове по ценообразуването.

(4) Не се разрешава:

1. свързването на канализационни отклонения в нарушение на изискванията на чл. 5;

2. събарянето на сгради, без предварително да са изключени канализационните им отклонения от експлоатационното предприятие "В и К";

3. изграждането на сгради и надземни съоръжения и разполагането на трайни насаждения на разстояния, по-малки от посочените в чл. 14, ал. 1;

4. преминаването на канализационни отклонения с изключение на случаите по чл. 210 на Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство.


Чл. 17. (Попр. - ДВ, бр. 47 от 1998 г.) (1) Канализационните инсталации се свързват с уличната канализационна мрежа чрез канализационни отклонения.

(2) Канализационно отклонение е частта от уличния канал или колектор до ревизионната шахта, която:

1. при парцелно застрояване отстои до 2 м от дворищната регулационна линия или е в самата сграда, когато тя е до 5 м от регулационната линия;

2. при комплексно застрояване е разположена непосредствено след излизането на канализацията от сградата.

(3) Броят, устройството и техническите параметри на канализационните отклонения се определят съгласно глава тринадесета "Сградни канализационни отклонения" на Нормите за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради.

(4) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 16 от 1998 г., отм. с поправка - ДВ, бр. 47 от 1998)

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 47 от 1998 г.) При повреди, причинени на канализационните отклонения, включително и на уличните оттоци, се прилага чл. 9.

(6) (Отм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.)

(7) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Дъждоприемните шахти на уличните оттоци като елемент на канализационната система се поддържат и ремонтират от експлоатационните предприятия "В и К". Решетките се почистват от съответните служби или предприятия, поддържащи уличната мрежа. Запушването на дъждоприемните шахти се установява и санкционира съгласно чл. 36 и се отстранява за сметка на причинителя.


Чл. 18. Включването на нови абонати към канализационните системи, както и проектирането, изграждането и реконструкцията им, се извършват при условията и по реда на чл. 5.


Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Експлоатационните предприятия "В и К" осъществяват контрол върху определените с договора за включване количество и качество на изпусканите в канализационната система отпадъчни води.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Когато количествата и качествата по ал. 1 не отговарят на договорените, се съставя констативен акт между експлоатационното предприятие "В и К" и абоната, в който се констатират и нанесените вреди.

(3) При нарушенията по ал. 2 експлоатационното предприятие "В и К" може да налага санкциите по чл. 36 и да изключва абоната от канализационната система до отстраняване на нарушенията.

(4) Включване на допълнителни отпадъчни водни количества в канализационната мрежа от водоизточници на абонатите и други води се допуска въз основа на сключен договор с експлоатационното предприятие "В и К".

(5) Откритите канали и коригираните речни корита, когато са елемент на канализационната система, се поддържат и експлоатират от експлоатационните предприятия "В и К".


Глава пета.
ПОЛЗВАНЕ НА ВЪНШНИ (ИЗВЪНСЕЛИЩНИ) КАНАЛИЗАЦИОННИ КОЛЕКТОРИ

Чл. 20. Външните канализационни колектори осигуряват отвеждане на отпадъчните води от населените места до пречиствателните станции за отпадъчни води и до водоприемниците.


Чл. 21. Експлоатационните предприятия "В и К" могат да разрешават на физически и юридически лица изграждането на канализационни отклонения за включването на отпадъчни води само в ревизионни шахти на канализационните колектори при условията и по реда на глава четвърта.


Глава шеста.
ИЗМЕРВАНЕ И ЗАПЛАЩАНЕ НА ИЗРАЗХОДВАНАТА ПИТЕЙНА ВОДА И НА ОТВЕДЕНИТЕ И ПРЕЧИСТЕНИ ВОДИ

Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Измерването и заплащането на изразходваната питейна вода задължително се извършват чрез монтираните водомери на всяко водопроводно отклонение.

(2) При сгради - етажна собственост, заплащането на водата се извършва въз основа на измерването по общия водомер и по индивидуалните водомери при условията и по реда на чл. 30, както следва:

1. от експлоатационните предприятия "В и К" - за абонатите по чл. 1, ал. 2;

2. от пълномощника на етажната собственост въз основа на направените от него отчети на индивидуалните водомери и отчета, направен от експлоатационното предприятие "В и К" на общия водомер - за абонатите по чл. 1, ал. 3.

(3) Когато предприятията имат изградени собствени (местни) водоизточници, от които отпадъчните води се включват в канализационната мрежа, монтират на тях водомерни възли.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Водомерите се тарират и пломбират от акредитирани от Комитета по стандартизация и метрология лаборатории или предприятия.

(5) Експлоатационното предприятие "В и К" монтира, поддържа и контролира водомерите на водопроводните отклонения, по които се отчита и заплаща ползваното количество вода.


Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Индивидуалните водомери се доставят и монтират от абонатите. Експлоатационното предприятие "В и К" пломбира холендъра на водомера към водопроводната тръба за сметка на абонатите.

(2) Измерването и заплащането на изразходваната вода се извършват по редовни (изправни, тарирани и пломбирани съгласно ал. 1 и чл. 22, ал. 4) водомери.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Пломбирането, поддържането на водомерите се извършват при условия и по ред, определени от експлоатационното предприятие "В и К".

(4) При повреждане на водомерите на абонатите до поставяне и засичане на показанията на редовен водомер количеството изразходвана вода за периода на ремонта и предхождащия го период се приема пропорционално на средния разход за последния редовно отчетен период.

(5) Демонтирането на водомерите на абонатите се извършва от служебно упълномощени лица в присъствието на представители на абонатите, като се съставя двустранен протокол с данни за фабричния номер, показанията и състоянието на водомера.

(6) На мястото на повредения водомер може да се монтира редовен водомер. Когато водомерът не е на водопроводно отклонение, свалянето, ремонтът и поставянето му са за сметка на абоната. Експлоатационното предприятие "В и К" определя срока за ремонта или поставянето на нов водомер.

(7) Исканията за узаконяване на вносни водомери, доставени от абонатите, задължително се придружават със съответен сертификат, издаден от компетентен орган, при следните изисквания:

1. по начин и точност на измерването да отговарят на БДС 5461 "Водомери";

2. да са тарирани съгласно чл. 22, ал. 4.

(8) Експлоатационните предприятия "В и К" не носят отговорност за поддържането и ремонта на вносните водомери, доставени от абонатите, които не са на водопроводни отклонения.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г., изм - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) (1) Водомерите подлежат на задължителен метрологичен контрол чрез първоначална и периодична проверка при спазване изискванията на Закона за измерванията.

(2) Проверката на водомерите се извършва от лица, лицензирани при условията и по реда на раздел II "Ред за издаване на лицензия за проверка на средства за измерване" на Наредбата за реда и начина за издаване на лицензии за извършване на проверка на средства за измерване и за издаване на лицензии за извършване на ремонт на средства за измерване (ДВ, бр. 116 от 1998 г.).

(3) Ремонтът на водомерите се извършва от лица, лицензирани при условията и по реда на раздел III "Ред за издаване на лицензия за ремонт на средства за измерване" на наредбата по ал. 2.

(4) Проверки на водомерите се извършват след ремонт, при нарушаване на пломбата и по искане на експлоатационното предприятие "В и К" или абоната съгласно изискванията на наредбата по ал. 2

(5) Когато абонатът се съмнява в показанията на водомера, той има право да поиска от съответното лицензирано лице извършване на проверка за неговата точност. При установяване на грешки между отчитането и действителната консумация разходите по проверката са за сметка на абоната, когато те са по-малки от 3 на сто, и за сметка на съответното експлоатационно предприятие "В и К" - когато те са по-големи от 3 на сто.


Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Негодните водомери се предават на абонатите с двустранен протокол, подписан от абоната или негов представител и длъжностно лице на експлоатационното предприятие "В и К".

(2) (Отм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.)


Чл. 26. (1) Показанията на водомерите се отчитат:

1. ежемесечно - за абонатите юридически лица;

2. периодично, за период не по-голям от 3 месеца - за населението.

(2) При неосигуряване от абоната на достъп за отчитане на показанията на водомера разходът на вода се изчислява по пропускателната способност на водопроводната инсталация непосредствено преди водомера при непрекъснато изтичане на водата със скорост 1,5 м/сек.

(3) (Отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.)

(4) (Нова - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Отказът да се осигури достъп на длъжностното лице на експлоатационното предприятие "В и К" до водомера се удостоверява с протокол, съставен от длъжностното лице и подписан от него и от поне един свидетел. Длъжностното лице отбелязва в протокола трите имена и адресите на свидетелите.


Чл. 27. (1) Количеството отведени отпадъчни води в канализационната мрежа се приема равно на количеството на изразходваната от абоната питейна вода, като към него се прибавя и количеството изразходвана вода от други водоизточници съгласно договора между експлоатационното предприятие "В и К" и абоната.

(2) В случаите, когато абонатът е монтирал измервателен уред за отведените отпадъчни води, приет с протокол от експлоатационното предприятие "В и К", количеството им се отчита по показанията на монтирания измервателен уред.

(3) (Нова - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) При липса на измерителен уред количеството вода, включено в състава на произвежданите храни, безалкохолни и слабоалкохолни напитки и други продукти, установено чрез заверени тримесечни отчети и баланси за количеството произведена продукция, се приспада от количеството питейна вода, включено в отведените отпадъчни води.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Количеството на пречистените води се приема равно на количеството на отведените отпадъчни води.


Чл. 28. При установяване на незаконно свързване към водопроводните и канализационните мрежи съответните отклонения се прекъсват, а количествата изразходвани, отведени и пречистени води се определят по реда на чл. 26, ал. 2 за едногодишен период, освен ако се докаже, че периодът е по-малък. По същия ред се определя и количеството изразходвана вода в случаите на повреди.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Абонатите на експлоатационните предприятия "В и К", физически и юридически лица, включително органите и поделенията на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи (Националната служба "Пожарна и аварийна безопасност), топлофикационните дружества, болниците, заведенията за социални грижи и др., заплащат изразходваната, отведената и пречистената вода по цени, определени в съответствие с нормативните актове по ценообразуването.


Чл. 30. (1) Заплащането на изразходваната, отведената и пречистената вода се извършва съгласно количествата, определени по показанията на водомера на сградното отклонение, а при сгради - етажна собственост, въз основа на показанията на общия водомер и показанията на индивидуалните водомери.

(2) При наличието на индивидуални водомери във всички жилища и други обекти в етажната собственост разпределението на количествата вода по ал. 1 се извършва и заплаща, както следва:

1. количествата, отчетени по общия водомер и по индивидуалните водомери;

2. разликата между отчета по общия водомер и сумата от отчетените водни количества по индивидуалните водомери се разпределя пропорционално на отчетените по т. 1 количества.

(3) В случаите, в които няма индивидуални водомери, разпределението на изразходваната, отведената и пречистената вода се извършва съобразно броя на адресно регистрираните обитатели на жилищата.

(4) В жилищни сгради, в които има индивидуални водомери в някои от жилищата, разпределението на водата се извършва, както следва:

1. за жилищата и други обекти с индивидуални водомери - по отчетените водни количества и припадащите се количества по т. 2;

2. за общи нужди на сградата, когато има прибори за общо ползване - водните количества се определят с решение на общото събрание на етажната собственост и се разпределят съобразно броя на адресно регистрираните обитатели на жилищата;

3. за жилищата без индивидуални водомери - по показанията на общия водомер, намалени с количествата вода по т. 1 и разпределени съобразно броя на адресно регистрираните обитатели.

(5) За отчитане и заплащане на водата в сгради - етажна собственост, абонатите, собственици на нежилищни имоти в сгради - етажна собственост, задължително монтират индивидуални водомери преди сключване на писмения договор по чл. 3.

(6) По изключение се допуска заплащането на изразходваната, отведената и пречистената вода от абонатите на жилищни имоти, за които няма монтирани водомери на водопроводните отклонения и индивидуални водомери, да се извършва, като количеството изразходвана вода за един месец се определя:

1. по 6 куб. м при топлофицирано жилище и по 5 куб. м - при нетоплофицирано жилище за всеки адресно регистриран обитател;

2. по 0,15 куб. м на кв. м обработваема площ;

3. по 0,1 куб. м за всеки куб. м застроен обем сграда за сезонно ползване (вила, бунгало и др.) и жилище, в което няма адресно регистриран обитател;

4. по 0,5 куб. м за всеки куб. м застроен обем на сграда - за сгради в строеж.

(7) Заплащането на изразходваната, отведената и пречистената вода за обществени чешми и фонтани в населените места се извършва от съответните общини или кметства по отчетите на измервателни уреди, а в случаите, когато няма такива по договор между общината или кметството и експлоатационното предприятие "В и К".


Чл. 31. (1) (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Заплащането на изразходваната, отведената и пречистената вода се извършва по цени, определени с действащата нормативна уредба, след писмено уведомяване на абонатите и в срокове съгласно договора за водоснабдяване. При неспазване на тези срокове се събират лихви, равни на основния лихвен процент, определен от Българската народна банка за периода плюс 10 пункта.

(2) Заплащането може да се извършва и авансово, ако това е отразено в договора между абоната и експлоатационното предприятие "В и К", като изравняването става по отчетните периоди по чл. 26, ал. 1.

(3) Възражения срещу определеното заплащане на водата се правят писмено пред експлоатационното предприятие "В и К" в седемдневен срок от връчване на платежния документ. Подаването на възражение не освобождава абоната от задължението да заплати сумата по платежния документ в установения срок. Експлоатационното предприятие "В и К" се произнася по възражението в десетдневен срок от подаването му. При несъгласие на абоната с решението на експлоатационното предприятие спорът се решава по съдебен ред.

(4) При установяване на надвзети суми същите се възстановяват от експлоатационните предприятия "В и К" при условията на ал. 1.


Глава седма.
ПРЕКРАТЯВАНЕ ПОДАВАНЕТО НА ВОДА И ОТВЕЖДАНЕТО НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

Чл. 32. (1) Подаването и отвеждането на водата се осигуряват непрекъснато или съобразно възможностите на водоснабдителната система.

(2) Експлоатационните предприятия "В и К" след предварително уведомяване могат да спират изцяло или частично подаването и отвеждането на вода в следните случаи:

1. при недопустимо техническо и санитарно състояние на сградните и площадковите водопроводни и канализационни инсталации и мрежи и при неизпълнение от страна на абонатите на дадените им предписания от експлоатационните предприятия "В и К" или други правоимащи органи за отстраняване на недостатъците при използването им. Разходите по прекъсване и възстановяване на водопроводните или канализационните отклонения са за сметка на абонатите;

2. при установяване на умишлена повреда;

3. при свързване на нови абонати;

4. (отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.);

5. при въвеждане на режим във водоснабдяването;

6. при незаконосъобразно присъединяване към водопроводните и канализационните системи;

7. при качества на отпадъчните води, неотговарящи на определените в договора или с нормативен акт;

8. (отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.);

9. при неспазване от страна на абонатите задълженията по чл. 7, т. 6 и чл. 34, ал. 1 до съставяне на акт за нарушение по чл. 36;

10. при писмено заявление на собственика на имота за прекратяване ползването от него на водопроводните и канализационните отклонения към имота му;

11. при провеждане на планови профилактични прегледи, ремонти, реконструкции и други дейности по обслужването на водопроводите и канализациите с продължителност до 8 часа.

(3) При спиране на водоподаването за повече от 8 часа уведомяването по ал. 2, т. 3, 5 и 11 се прави съгласувано с общината или кметството най-малко 24 часа предварително чрез средствата за масово осведомяване. В тези случаи се определя и срокът за възстановяване на водоподаването.

(4) Подаването и отвеждането на вода могат да бъдат прекратени от експлоатационните предприятия "В и К" напълно или частично без предварително уведомяване на абонатите в следните случаи:

1. аварии по водопроводите, каналите и съоръженията;

2. прекратяване на енергоснабдяването на помпените и пречиствателните станции;

3. стихийни бедствия (наводнения, земетресения, свличане на земни пластове, силни бури, обилни снеговалежи, замърсявания и крупни производствени аварии), в резултат на които водопроводните мрежи или съоръжения са престанали да функционират;

4. необходимост от увеличаване на притока на вода към места на възникнали пожари.

(5) Спирането или намаляването на водоподаването по ал. 4 продължава до отстраняване на причините, които са ги предизвикали. Когато за отстраняване на причините са необходими повече от 8 часа, засегнатите абонати се уведомяват по реда на ал. 3.

(6) При пълно спиране или значително намаляване количеството на водата в населеното място или в отделни райони независимо от причините, които са ги предизвикали, експлоатационните предприятия "В и К" съвместно с общините осигуряват населението с питейна вода до възстановяване на водоподаването.


Глава осма.
ОТГОВОРНОСТИ И КОНТРОЛ ПРИ ПОЛЗВАНЕТО НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ

Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Отговорността на експлоатационните предприятия "В и К" при неосигуряване на редовно водоподаване, отвеждане и пречистване на водите се определя в сключените договори по чл. 3.

(2) Експлоатационните предприятия "В и К" не носят отговорност за пълното или частичното прекратяване на водоподаването в случаите по чл. 32, ал. 2 и 4.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) Експлоатационните предприятия "В и К" имат право да провеждат контрол за състоянието и експлоатацията на водопроводните и канализационните мрежи и инсталации, собственост на абоната, както и да дават задължителни предписания, свързани с тяхната надеждна експлоатация.

(4) Експлоатационните предприятия "В и К" са задължени:

1. да монтират измервателни устройства за отчитане на подаваното водно количество към група или отделни населени места;

2. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) при неспазване на срока по чл. 32, ал. 3, включително за отстраняване на аварии, да заплатят на абонатите причинените щети и пропуснатите ползи;

3. да не допускат включване в канализационната система на отпадъчни води, които могат да я запушат, да разрушат част от канализационната система или да компрометират пречиствателния процес в пречиствателната станция за отпадъчни води;

4. да поемат разходите за консумираната от абонатите и неотчетена вода по вина на експлоатационното предприятие "В и К";

5. да провеждат мероприятия за намаляване загубите на вода, откриване на течове, рационално използване на водата от абонатите, спазване на установените лимити за потребление на вода;

6. да извършват системна дейност за намаляване потреблението на питейна вода за производствени цели и за цялостно задоволяване нуждите на населението от питейна вода;

7. (Нова - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) да регистрират и отчитат монтираните от тях водомери на водопроводните отклонения и монтираните от абонатите индивидуални водомери за случаите по чл. 1, ал. 2, т. 2 и ал. 3.

(5) При извършване на преглед или работа по водомерните възли, по водопроводните и канализационните мрежи и съоръжения и по сградните инсталации представителите на експлоатационните предприятия "В и К" са длъжни при поискване да се легитимират като служители на същите.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Необходимо условие за осигуряване на водоснабдяване е абонатите да поемат с договора задължение да осигуряват на легитимирани от експлоатационното предприятие "В и К" длъжностни лица свободен достъп във водоснабдяваните имоти, включително в жилищата си, за:

1. отчитане на водомерите на водопроводните отклонения, а за сгради - етажна собственост, на общия и индивидуалните водомери;

2. извършване на проверка на водопроводната и канализационната инсталация и за извършване на проверка и метрологичен контрол на водомера;

3. (отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.)

(2) Абонатите са задължени:

1. да опазват от повреда водопроводните и канализационните мрежи, съоръжения и инсталации, намиращи се в имотите им;

2. да спазват изискванията на чл. 14, отнасящи се до строителството около трасетата на тръбопроводите, и изискванията за опазване на санитарно-охранителните зони;

3. да съхраняват целостта на пломбите на водомерите и на пломбите на входящите към тях холендри, както и да опазват възвратните клапи, пожарните кранове, хидрантите и други водопроводни устройства в техните имоти;

4. да уведомят своевременно експлоатационните предприятия "В и К" за установени от тях повреди и неизправности по водопроводните и канализационните мрежи и съоръжения на територията на техните имоти;

5. да не допускат неупълномощени от експлоатационните предприятия "В и К" лица да извършват каквито и да са дейности по водопроводните и канализационните мрежи и съоръженията към тях;

6. да спазват санитарно-техническите изисквания за използване на площадковите водоснабдителни и канализационни мрежи и съоръжения и на сградните водопроводни и канализационни инсталации, да не замърсяват питейната вода и да не влошават качествата на отпадъчните води;

7. да не запушват и изливат масла и други отпадъци в канализацията, включително в дъждоприемните шахти на уличните оттоци.

(3) (Отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.)

(4) Неустойки се заплащат и за кражби на вода, в това число когато са нарушени пломбите на водомерите, или при водомер, който в резултат на умишлена намеса отчита грешно.

(5) Споровете между експлоатационното предприятие "В и К" и абоната се решават по съдебен ред.

(6) Абонатите - стопански организации, и особено тези с непрекъсваем процес на производството, са длъжни да изградят съоръжения за осигуряване нужния резерв от вода.


Чл. 35. Физическите и юридическите лица, извършващи строителни, монтажни, ремонтни и други дейности, се задължават:

1. да вземат необходимите мерки за опазването от повреди или унищожаването на водопроводните и канализационните мрежи и съоръженията към тях;

2. когато при дейността си са повредили или унищожили част от водопроводните или канализационните мрежи и съоръженията към тях:

а) да вземат незабавни мерки за локализиране на аварията;

б) да уведомят незабавно експлоатационните предприятия "В и К";

3. отстраняването на повредите е за сметка на причинителя, който дължи обезщетение за всички причинени щети и пропуснати ползи. Размерът на водното количество при определяне на пропуснатите ползи се определя по реда на чл. 26, ал. 2 до отстраняване на аварията.


Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) Нарушителите на тази наредба носят административнонаказателна отговорност по чл. 31 на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Нарушенията на тази наредба се констатират с актове, издадени от длъжностни лица, определени от ръководителя на експлоатационното предприятие "В и К", при условията и по реда, предвидени в ЗАНН. Наказателните постановления по тези актове се издават от министъра на регионалното развитие и благоустройството или упълномощено от него длъжностно лице.


Чл. 37. (Нов - ДВ, бр. 16 от 1998 г., отменен с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.)


Чл. 38. (Нов - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) При отказ на абонат да плати дължимата сума същата подлежи на принудително изпълнение при условията и по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

(2) Ръководителят на експлоатационното предприятие "В и К" може да се снабди с изпълнителен лист за дължимата от абоната сума.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Изпълнителният лист по ал. 2 се издава от районния съдия въз основа на писмено искане, към което се прилагат копие от документите, договорът за водоснабдяване и извлеченията от сметките, с които се установяват вземанията на експлоатационното предприятие "В и К", ако задължението не е изпълнено след писмена покана в 7-дневен срок.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Експлоатационните предприятия "В и К" създават звена за специализиран контрол по спазване на тази наредба.


§ 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1996 г., бр. 3 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 1998 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 3 от 1999 г.) В срок до 31 декември 2000 г. абонатите се задължават да монтират индивидуални водомери във всяко жилище или друг самостоятелен имот в сградите - етажна собственост, а експлоатационните предприятия "В и К" - водомери на водопроводните отклонения, които са без водомер.

(2) При неспазване на срока по ал. 1 водоподаването се прекъсва от експлоатационното предприятие "В и К".

(3) (Нова - ДВ, бр. 7 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Предприятията "В и К" съгласувано с Министерството на регионалното развитие и благоустройството могат да освобождават по целесъобразност абонати от задълженията им по ал. 1.


§ 3. При стихийни бедствия и крупни производствени аварии, при пресъхване или силно намаление дебита на водоизточниците и съобразно изискванията на тази наредба експлоатационните предприятия "В и К" предлагат на общинските съвети да вземат решения, а на кметовете на общини - да издават заповеди за:

1. режим на водоползване;

2. въвеждане на лимити на водопотребление;

3. ограничения във водоползването, като ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, моторни превозни средства, балкони и др.


§ 4. Проектите за строежи на водоснабдителни и канализационни системи се съгласуват задължително от съответното експлоатационно предприятие "В и К".


Заключителни разпоредби

§ 5. Наредбата е изготвена на основание чл. 201, ал. 1 на Закона за териториално и селищно устройство и отменя Наредба № 9 от 1987 г. за ползване на водоснабдителните и канализационните системи (ДВ, бр. 88 от 1987 г.).


§ 6. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) Указания по прилагането на тази наредба дава министърът на регионалното развитие и благоустройството.


§ 7. (Нов - ДВ, бр. 16 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) (1) Писмените договори за водоснабдяване с лицата по чл. 3 се предоставят на абонатите най-късно до 31 декември 1999 г.

(2) Писмените договори за водоснабдяване се сключват след предаване на образеца на договора от експлоатационното предприятие "В и К" на лицата по чл. 3.

(3) (Отменена с Решение № 5590 на ВАС - ДВ, бр. 78 от 2000 г.)


Промени настройката на бисквитките