Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 92 от 15.XI

ЗАКОН ЗА МИНИТЕ И КАРИЕРИТЕ

 

ЗАКОН ЗА МИНИТЕ И КАРИЕРИТЕ

Обн. ДВ. бр.92 от 15 Ноември 1957г., попр. ДВ. бр.17 от 28 Февруари 1958г., изм. ДВ. бр.68 от 25 Август 1959г., изм. ДВ. бр.104 от 27 Декември 1960г., изм. ДВ. бр.84 от 29 Октомври 1963г., изм. ДВ. бр.27 от 3 Април 1973г., изм. ДВ. бр.36 от 8 Май 1979г., изм. ДВ. бр.27 от 4 Април 1986г., изм. ДВ. бр.56 от 18 Юли 1986г., изм. ДВ. бр.35 от 24 Април 1996г., изм. ДВ. бр.11 от 29 Януари 1998г., отм. ДВ. бр.23 от 12 Март 1999г.

Отменен с § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за подземните богатства - ДВ, бр. 23 от 12 март 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

1. (Ал. 1, изм. - изв., бр. 104 от 1960 г.) Всички находища на полезни изкопаеми - минерални горива (твърди, течни и газообразни), естествени газове, метални и неметални руди и соли и водите, които изтичат от тях, съдържащи рудното им вещество, морска сол и солта от езерата и блатата, благородни и полублагородни камъни, както и скалните маси, компактни или естествено раздробени, от които се добиват строителни материали - са изключителна държавна собственост.

Никой не може да експлоатира и присвоЯва полезни изкопаеми извън случаите, предвидени в този закон.


2. Собствеността на държавата върху полезните изкопаеми изключва правото на собственика на земята върху полезните изкопаеми, находящи се на или под нея.


3. Полезните изкопаеми според тяхното стопанско предназначение и разпространеност се разделят на минни и кариерни.

Към минните спадат: всички минерални горива (твърди, течни и газообразни), метални и неметални руди и соли, както и водите, съдържащи рудното им вещество, естествените газове, благородните и полублагородните камъни, висококачествените глини - огнеупорни, киселиноупорни,пластични и филтриращи; креда, графит, арагонит, стронцианит, гипс, алабастър, маринно стъкло, слюда, естествените минерални бои - охри, барит, витерит, флуорит, магнетитен пясък, кварцови кристали (пиезокварц), азбест, суров каолин, фелдшпат, талк, самородна сяра, кизелгур, исландски шпат, фосфати, както и всички изкопаеми, които се използуват в промишлеността, с изключение на кариерните, служещи за производство на строителни материали.

(Попр. - изв., бр. 17 от 1958 г.) Към кариерните принадлежат общоразпространените изкопаеми, които се използуват за строеж и украса: скални маси - компактни, естествено раздробени или наносни, пясък и всички пясъчници, чакъл, камъни - облицовъчни, литографни плочи, варовици и доломит, мергели, обикновени глини, обикновен кварц и кварцов пясък, както и железните и други видове сгурии.

(Ал. 4, изм. - изв., бр. 68 от 1959 г., дв, бр. 84 от 1963 г., бр. 36 от 1979 г.) причисляването на други полезни изкопаеми към една от двете категории става със съвместна заповед на министъра на металургията и минералните ресурси, министъра на енергетиката и министъра на строителството и строителните материали.


4. (Изм. - изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г., дв, бр. 84 от 1963 г., бр. 36 от 1979 г.) Министерството на металургиЯта и минералните ресурси ръководи:

а) проучванията на полезните изкопаеми;

б) експлоатационните проучвания и експлоатацията на всички находища на руди на цветни, Черни и редки метали; течни и други горива, нерудни изкопаеми, скални суровини, мрамор, гранит, габро, облицовъчен варовик, мушелкалк, конгломерат, брекча и др.;

в) експлоатационните проучвания и добива на сол, редки елементи и соли от морски, езерни и подземни води.

стопанското обединение "енергетика" ръководи експлоатационните проучвания и експлоатацията на въглища, включително обогатяването и брикетирането им.

Министерството на строителството и строителните материали ръководи експлоатационните проучвания и експлоатацията на общоразпространените скални суровини, които се използуват като инертни и застилащи материали или за облицовка в строителството и не са предмет на дейност на стопанските организации от министерството на металургията и минералните ресурси.

Експлоатацията на полезните изкопаеми се извършва от държавни стопански организации и поделения към министерствата и другите ведомства, на които е възложено стопанисването им.

Министерският съвет може да прехвърля дейности по предходните алинеи от едно министерство на друго.


5. (ал. 1, изм. - дв, бр. 84 от 1963 г., бр. 36 от 1979 г.) Държавните земи, потребни за проучването и експлоатацията на полезните изкопаеми, се предават безвъзмездно на съответното учреждение или предприятие по реда на закона за собствеността.

Предоставянето на едно предприятие или организация правото да експлоатира полезни изкопаеми не включва предоставянето и на самия земен участък, гдето те са разположени.


6. Диренето и проучването на полезни изкопаеми се извършва от държавни геологопроучвателни организации и служби.

Диренето на полезни изкопаеми от частни лица се урежда по начин, определен с правилник.


7. Всеки собственик е длъжен да позволи на държавните геологопроучвателни организации и служби диренето и проучването, които се налагат в негова земя, ако с това не се спира обикновеното използуване на имота. В противен случай необходимата площ може да бъде завзета съгласно разпорежданията на този закон.


8. (Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) Добиването на злато по промишлен начин се извършва от държавни предприятия.

(Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) Добиването на злато чрез ръчно промиване и малка механизация на златоносните пясъци от сегашните легла на реките не се счита за дирене и експлоатация на минни изкопаеми. То може да се извършва от промкомбинатите, трудово-производителните кооперации и частните лица с разрешение на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети.


9. (Изм. - изв, бр. 104 от 1960 г., ДВ, бр. 84 от 1963 г., бр. 36 от 1979 г.) Работите и мероприятията по диренето и експлоатацията на мини и кариери в границите на Държавния горски фонд се предприемат след предварително съгласуване с Министерството на горите и горската промишленост.


Раздел II.
МИНИ

10. Всяка мина има за граници установените очертания на залежите, предмет на експлоатация.

Когато в един терен се открият два или повече вида полезни изкопаеми, границите на мината се определят съобразно разпространението на всички изкопаеми заедно.

(Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) По-пространните залежи се разпределят на отделни мини. Границите им се определят с проекта на мината.


11. Всяка мина трябва да има:

а) точен топографски план на повърхността на минното поле с мащаб най-малко 1:5000, на който да са посочени границите, картографските знаци (триангулачни или други), определящи местоположението на мината, характера на местността и всички инсталации и съоръжения върху нея;

б) точни подземни планове с мащаб най-малко 1:1000 с посочване на експлоатираните всяка година части, а също и онези, които предстои да се експлоатират, като на плановете се посочват и границите на минните полета;

в) планове за общия вид и отделните части на мината, от които да се вижда докъде се простират залежите и минните работи;

г) геоложки план на мината с необходимите профили, с кладенците, сондите и пр.;

д) техническите и научните данни, произлизащи от наблюдението над извършените работи;

е) всички регистри, планове, книжа, статистически данни и други материали, предписани от правилниците, наредбите и заповедите, отнасящи се до експлоатацията и техническата безопасност в мините.


12. (Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) Контролът по спазване правилата на техническата безопасност на труда и експлоатацията и по предпазните мерки за здравето и живота на работниците се извършва от органите по охраната на труда при профсъюзите.


13. (Отм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., нов, Изв., бр. 104 от 1960 г.) Охраната на земните недра е основно задължение на всички, които проучват земните недра, проектират минно строителство, подготвят експлоатацията и добиват полезни изкопаеми.


Раздел III.
КАРИЕРИ

14. (Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., ДВ, бр. 84 от 1963 г., и бр. 36 от 1979 г.) Откритата, подводната или подземната експлоатация на кариерите се извършва по общо правило от Министерството на строителството и строителните материали.

Всяка кариерна разработка се извършва в точно определени от Министерството на строителството и строителните материали граници.


15. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г., ДВ, бр. 84 от 1963 г. и бр. 36 от 1979 г.) С разрешение на министъра на строителството и строителните материали една съществуваща кариера или едно неразработено находище от кариерни материали може да бъде временно отстъпено за разработване на:

а) други министерства и учреждения за техните строителни и стопански нужди;

б) (изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) общинските народни съвети за техни нужди и за нуждите на населението;

в) държавните предприятия;

г) (доп. - ДВ, бр. 84 от 1963 г.) трудовите кооперативни земеделски стопанства само кариери, които ще се разработват чрез открита експлоатация;

д) (доп. - ДВ, бр. 84 от 1963 г.) трудовите производителни кооперации, потребителните кооперации и техните съюзи само кариери, които ще се разработват чрез открита експлоатация.

Изваждането на кариерните материали за лични нужди на гражданите: пясък, чакъл и навлечени камъни по водосборните басейни на реките и по брега на морето и на глина и камъни, става с разрешение на общинския народен съвет.

Без разрешение горните ведомства, предприятията и гражданите не могат да започнат експлоатация на нови кариери, да подновяват експлоатацията на закрити и напуснати кариери независимо от начина, по който ще се провежда експлоатацията - надземно или подземно.


16.(Ал. 1, изм. - изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г.) Министерствата, ведомствата, общинските народни съвети, държавните предприятия и кооперативните организации, за да получат разрешение за разработване на кариери, трябва да поискат това от Министерството на строителството и строителните материали.

В изложението се посочва: естеството на кариерните материали, които ще се извличат, описание на находището и покривката, начинът, по който ще се разработва кариерата, за какъв род строежи и за какви стопански цели се иска кариерата, с какви култури е засята или засадена повърхността, върху или под която се намира кариерното находище, чия собственост е земята.

Към изложението се прилагат числени данни за предполагаемото количество кариерни материали, които ще се извличат, и ситуационен топографски план в подходящ мащаб, означаващ границите, в които ще се извършват експлоатационните работи, кадастралните очертания на повърхността, съществуващите пътища, уредби, канали, заводи и други такива, намиращи се върху находището или в съседство с него.


17. (Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г.) За използуване на кариери за строеж и поддръжка на пътищата, жп. линии и принадлежностите им. Министерството на транспорта само уведомява Министерството на строителството и строителните материали.


18. Разрешение за експлоатация на кариери, които са в непосредствена близост до съоръжение на друго ведомство, като пътища, жп. линии, канали, складове, язовири, морски и езерни солници и др. се дава след съгласуване със съответното ведомство.

(Ал.2 , изм. - изв., бр. 104 от 1960 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г., отм., бр. 27 от 1973 г.).

В издадените разрешения се установяват условията, при които се отстъпва разработването на кариерата или находището, срокът за отстъпването, материалите, които ще се вадят, нуждите, които ще се задоволяват, и границите на кариерата.

Получилите разрешение за разработка на кариера не могат да изменят предназначението й.


19. (Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г. и ДВ , бр. 84 от 1963 г.) Министърът на строителството и строителните материали може да отнеме даденото разрешение за експлоатация на кариери при неспазване разпорежданията на този закон и предписанията на Правилника за техническа безопасност или на други наредби и инструкции по безопасността, както и при експлоатация, извършвана по начин, който разхищава кариерното находище; разрешението може да бъде отнето и когато интересите на народното стопанство налагат това.


20. Народният съвет, в землището на който се намира кариерата, събира такси от учрежденията, предприятията, организациите и гражданите, експлоатиращи кариерните материали, съгласно Закона за местните данъци и такси.


Раздел IV.
ОГРАНИЧЕНИЯ НА СОБСТВЕНОСТТА, ЗАВЗЕМАНИЯ И ОТЧУЖДАВАНИЯ

21.(Ал. 1, изм. - изв., бр. 68 от 1959 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г.) Ведомството, което стопанисва полезни изкопаеми, може да ограничава или забранява извършването на нови строежи, посаждения и други върху местата, на или под които е започната или според перспективните планове предстои да започне минна експлоатация.

(Ал. 2 , изм. - ДВ , бр.84 от 1963 г.) Точните очертания на забранената зона и видът на забранените строежи и посаждения се определят и обявяват със заповед.


22. В зависимост от естеството на работите, тяхната продължителност и въздействието им върху здравината на пластовете и релефа на повърхността частните и кооперативните имоти могат да бъдат завземани временно за нуждите на проучванията и експлоатацията на полезните изкопаеми или за задоволяване на социалните, културните и битовите нужди на работниците и служителите, заети в тези дейности.

(Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г.) Временното завземане се извършва по искане на учреждението, предприятието или организацията, която ще извършва експлоатацията въз основа на писмена заповед на ведомството, на което е възложено стопанисването на полезните изкопаеми.

(Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) В искането трябва да бъдат посочени местата, видът, пространството и границите им, имената на собствениците според данни на общинския

народен съвет или кметството наличните постройки, инсталации и насаждения върху тях, видът на работите, които ще се извършват, и времетраенето на завземането. Прилага се план на имотите, в които е обозначено разположението им по отношение на мината или кариерата. При случай на завземане за кариера посочва се и разрешителното за експлоатацията й.

(Ал. 4, изм. - ДВ, бр. 35 от 1996 г.) Предоставянето на земеделските земи за нуждите, посочени в ал. 1, се извършва по реда на Закона за опазване на земеделските земи.

Провеждането на експлоатационни работи под земята не се счита за завземане.

Заповедта за завземане се съобщава на собствениците на имотите чрез общинския народен съвет и се привежда в изпълнение по административен ред по искане на заинтересуваните.


23. Временно завземане на частни или кооперативни имоти се допуска за срок до три години. Ако се окаже, че нуждата от имота ще продължи повече от три години или че след изтичане на този срок земята не ще може да служи за предишното си стопанско предназначение, имотът се отчуждава.


24. За временното завземане на имотите, както и за нанесените щети учреждението, предприятието или организацията, за чиито нужди е извършено завземането или което е причинило щетите, заплаща съответни обезщетения.

Размерът на тези обезщетения се определя от комисия, назначена от председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, председателствувана от член на изпълнителния комитет.

За основа на обезщетението за временно завземане на имота се взема средният годишен доход от имота през последните три години.

(Изм. - ДВ, бр. 104 от 1960 г.) Оценката на щетите се извършва по пазарни цени. Трайните насаждения се оценяват по таблица, изработена от Министерството на земеделието и горите.


25. Решението на комисията се съобщава на заинтересуваните страни от народния съвет по реда на Гражданския процесуален кодекс.

В двеседмичен срок от съобщението на решението на комисията може да се обжалва пред народния съд. Жалбата се подава чрез съвета.

Решението на съда, с което се потвърждава или изменя размерът на обезщетението, не подлежи на обжалване.


26. Отчужденията на частни и кооперативни недвижими имоти за нуждите на минните и кариерните предприятия се извършват съгласно Закона за собствеността.

(Отм. - изв. ,бр.68 от 1959г. , нова ал. 2 - ДВ - бр.35 от 1996г.) Промяна на предназначението на земеделски земи се извършва по реда на закона за опазване на земеделските земи.

(Отм. - Изв., бр. 68 от 1959 г.) Отчуждени имоти, които след преминаване на нуждата са годни за предишното си предназначение или за други селскостопански цели, се предават на общинския народен съвет за включване в държавните фондови земи.


Раздел V.
АДМИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

(Загл. изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.)

27. (Изм. - Изв., бр. 104 от 1960 г., ДВ, бр. 84 от 1963 г., бр. 27 от 1986 г., бр. 11 от 1998 г.) За нарушаване разпоредбите на членове 1, 11, 15 и 21, както и за нарушаване на правилата по експлоатацията на мините и кариерите и по охрана на земните недра нарушителите се наказват с глоба от 40 000 до 1 000 000 лв. В случаите на нарушения по членове 1 и 15 извадените материали се изземват.

(Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г. и Дв, бр. 84 от 1963 г., бр. 27 от 1986г.) Нарушенията се установяват с акт от органите на ведомството, на което е възложено стопанисването на полезните изкопаеми. За нарушения, свързани с разработката на кариерите, актове могат да се съставят и от местните народни съвети, а за нарушения на правилата по техническата безопасност на труда и експлоатацията и на предпазните мерки за здравето и живота на работниците актове могат да се съставят и от органите по охрана на труда при профсъюзите. За нарушения на Правилника по експлоатацията актовете могат да се съставят и от органите по охрана на земните недра.

(Изм. - Изв., бр. 68 от 1959 г., бр. 104 от 1960 г. и ДВ, бр. 84 от 1963 г.) Въз основа на акта съответния ръководител на ведомство или упълномощено от него длъжностно лице издава наказателно постановление.

Наказателните постановления се обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(Изм. - ДВ, бр 84 от 1963 г., бр. 11 от 1998 г.) Наказателни постановления, с които се налага глоба до 60 000 лв., не подлежат на обжалване. По отношение на начисляването, събирането и внасянето на кариерните такси наказателните постановления се съставят и издават по реда на Закона за местните данъци и такси.


28. За приложението на този закон могат да се издават правилници, одобрени от Министерският съвет.


29. Този закон отменя Указа за мините и подземните богатства от 1948 г. и правилника за приложението му.

Правилникът за техническа безопасност и експлоатация в каменовъглените мини остава в сила до цялостното му или частично отменяване или изменение по надлежния ред.

(Ал. 3 отм. - ДВ, бр. 84 от 1963 г.).


Промени настройката на бисквитките