Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 111 от 22.XII

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 27 ОТ 2003 Г. ЗА СТАТИСТИКАТА НА ПЛАТЕЖНИЯ БАЛАНС (ДВ, БР. 69 ОТ 2003 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 27 ОТ 2003 Г. ЗА СТАТИСТИКАТА НА ПЛАТЕЖНИЯ БАЛАНС (ДВ, БР. 69 ОТ 2003 Г.)

ИЗДАДЕНА ОТ БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА В сила от 01.01.2004 г.

Обн. ДВ. бр.111 от 22 Декември 2003г.

§ 1. В чл. 4, ал. 1, т. 2 след думите "финансов кредит" се поставя запетая и се добавя "включително чрез откриване на банкови сметки в чужбина,".


§ 2. В чл. 6 ал. 2 се изменя така:

"(2) Не подлежат на деклариране по т. 1 и 2 на ал. 1 държавните и държавногарантираните кредити, както и сметките на търговските банки в чужбина."


§ 3. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. (1) Местните юридически лица или еднолични търговци отчитат тримесечно със статистически форми пред БНБ:

1. операциите и остатъците по финансови кредити, получени от или предоставени на чуждестранни лица съгласно приложение № 6;

2. операциите и остатъците по предоставени на чуждестранни лица финансови кредити чрез откриване на банкови сметки в чужбина съгласно приложение № 7;

3. вземанията си от чуждестранни лица по търговски кредити и по други сделки, които не са финансови кредити, ако общата сума на вземанията е равна на или надвишава левовата равностойност на 5000 лв., съгласно приложение № 8;

4. задълженията си към чуждестранни лица по търговски кредити и по други сделки, които не са финансови кредити, ако общата сума на задълженията е равна на или надвишава левовата равностойност на 50 000 лв., съгласно приложение № 9.

(2) Министерствата и държавните агенции отчитат вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица по търговски сделки по реда на ал. 1, т. 3 и 4.

(3) Търговските банки отчитат вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица по ред, определен с указания на подуправителя на БНБ, ръководещ управление "Банково"."


§ 4. Член 10 се изменя така:

"Чл. 10. Местните юридически лица и едноличните търговци отчитат пред БНБ със статистически форми съгласно приложение № 10 преките си инвестиции в чужбина всяко тримесечие, ако през съответното тримесечие са настъпили промени в първоначално извършената пряка инвестиция. За четвъртото тримесечие статистическа форма се представя независимо дали през тримесечието са настъпили промени в извършената пряка инвестиция."


§ 5. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "финансови кредити" точката се заменя със запетая и се добавя "включително и по предоставени финансови кредити чрез откриване на банкови сметки в чужбина съгласно приложение № 11."

2. В т. 1 на ал. 2 след думите "финансови кредити" се добавя "включително остатъци по банкови сметки в чужбина,".


§ 6. В преходните и заключителните разпоредби § 1 се изменя така:

"§ 1. (1) В 6-месечен срок от влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Валутния закон всички местни юридически лица или еднолични търговци, които са предоставили на или са получили от чуждестранни лица финансови кредити (включително чрез откриване на банкови сметки в чужбина), съществуващи към датата на влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Валутния закон, декларират тези кредити пред БНБ чрез попълване на декларация по чл. 6, ал. 1, т. 1 и 2, освен ако тези финансови кредити са регистрирани по реда на отменения чл. 4, ал. 2, т. 1 и 2 от Валутния закон.

(2) Когато местно юридическо лице или едноличен търговец нарежда на местна банка превод на средства във връзка с финансов кредит (включително чрез откриване на банкова сметка в чужбина), предоставен от или на чуждестранно лице преди влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Валутния закон, местната банка изпълнява нареждането за превод след удостоверяване на извършена регистрация в БНБ на финансовия кредит по реда на отменения чл. 4, ал. 2, т. 1 и 2 от Валутния закон или на деклариране по ал. 1."


§ 7. Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1 се изменя така:

"Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ

на статистическа форма по чл. 3, ал. 1 от Наредба № 27 на БНБ (при извършване на плащания или преводи към чужбина, плащания или преводи между местни и чуждестранни лица в страната и при постъпления от чужбина на стойност, равна на

или надвишаваща 5000 лева)

За всяко отделно плащане или превод към чужбина, плащане или превод между местно и чуждестранно лице в страната и при постъпление от чужбина на стойност, равна на или надвишаваща 5000 лв., се попълва отделна форма.

Графа 1. Получаване или нареждане на плащане

Отбелязва се клетката, съответстваща на извършваната операция.

Графа 2. Дата на получаване/нареждане на плащането

Посочва се датата, на която се нарежда плащането, или датата, на която е получено плащането.

Графа 3. Данни за наредителя на превода

Отбелязва се дали наредителят е местно или чуждестранно лице.

За местни юридически лица или еднолични търговци се попълват точното наименование, адрес и регистрационен номер по БУЛСТАТ, а за местните физически лица - трите имена, адрес и ЕГН.

Данни за чуждестранните физически и юридически лица се попълват само при наличие на такива.

Задължително се посочва държавата, от която се нарежда преводът. Кодът на страната се попълва от местната търговската банка, посредник по операцията.

Графа 4. Данни за получателя на превода

Отбелязва се дали получателят е местно или чуждестранно лице.

За местни юридически лица или еднолични търговци се попълват точното наименование, адрес и регистрационен номер по БУЛСТАТ, а за местните физически лица - трите имена, адрес и ЕГН.

Данни за чуждестранните физически и юридически лица се попълват само при наличие на такива.

Задължително се посочва държавата, в която се получава преводът. Кодът на страната се попълва от местната търговската банка, посредник по операцията.

Графа 5. Основание на полученото/нареденото плащане

Посочва се основание на полученото/нареденото плащане. В случаите, когато получаването/нареждането е свързано с финансов кредит между местно юридическо лице или едноличен търговец и чуждестранно лице, включително и чрез откриване на банкова сметка в чужбина, както и с пряка инвестиция на местно юридическо лице или едноличен търговец в чужбина, се вписва номер на БНБ, определен при декларирането на сделката. Кодът на операцията се попълва от търговската банка, посредник по операцията.

Графа 6. Валута на полученото/нареденото плащане

Посочват се видът на валутата и точната сума на получаването/ нареждането в съответната валута. Кодът на валутата се попълва от търговската банка, посредник по операцията. Попълва се и равностойността на полученото/нареденото плащане в български левове, преизчислена по курса на БНБ за деня на извършване на операцията.

Графа 7. Служител, приел формата

Посочва се името на служителя, приел формата и попълнил съответните кодове. Служителят полага своя подпис. Попълва се датата на подаване на формата. Подалият формата също се подписва."


§ 8. Създава се приложение № 6 към чл. 9, ал. 1, т. 1:

"Приложение № 6 към чл. 9, ал. 1, т. 1


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-4

Отчет за финансовите кредити между местни и чуждестранни лица

(Приложение № 6 към чл. 9, ал. 1, т. 1)

Форма СПБ-4 се попълва от всички местни юридически лица и еднолични търговци, декларирали сделки по финансови кредити между местни и чуждестранни лица, както и за сделки, регистрирани по силата на отменения чл. 4, ал. 2, т. 1 от Валутния закон.

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Форма СПБ-4 подлежи изцяло на компютърна обработка, поради което е необходимо да се спазват следните правила при попълване на формата:

• да се попълва с черен или тъмносин химикал, с печатни букви и цифри;

• да се ползват оригинални форми (хартиени копия от БНБ или копия от интернет страницата на БНБ - www.bnb.bg);

• във всяко поле следва да се вписва само по един символ, без да се излиза от рамките на полето;

• празните полета не се зачертават или попълват с тирета;

• форма, която не отговаря на тези критерии, ще се смята за невалидна.

Форма СПБ-4 се изпраща до пълното погасяване на кредита за всеки отчетен период независимо дали има операции по кредита през отчетния период (получаване на суми, изплатени главници или лихви).

С една форма се отчитат текущите операции само по един кредит. При положение че лицето има повече от един кредит, всеки кредит се докладва с отделна форма СПБ-4.

Попълват се наименованието, адресът и номерът по БУЛСТАТ на местното лице. Посочват се телефонен номер и номер на факс.

Посочва се номерът на БНБ, нанесен на декларация - форма СПБ-1 (регистрационният номер на БНБ, издаден по реда на отменения чл. 4, ал. 2, т. 1 от Валутния закон). Задължително се посочва датата на издаването на номера на БНБ. Отчет без попълнен номер на БНБ се счита за невалиден.

Посочва се валутата на заема, определена в декларацията по чл. 6, ал. 1, т. 1. При положение че операциите са извършени във валута, различна от посочената валута на заема, те следва да се преизчислят във валутата на заема по курс към датата на съответната операция.

Код 01 Остатък по кредита в началото на отчетното тримесечие. Остатък по кредита в началото на отчетното тримесечие е размерът на получените до момента траншове, от които са приспаднати (ако има) платените през предходни периоди главници и са прибавени просрочените през предходни периоди лихви (ако има). Отделно се посочват натрупаните към момента просрочени главници и лихви (ако има такива). Остатъкът по кредита трябва да е равен на остатъка по кредита към края на предишния отчетен период (Код 16 от форма СПБ-4 за предходното отчетно тримесечие). Ако това условие не е изпълнено, се счита, че отчетът е неточно попълнен и е невалиден. При положение че в отчета за предходния период е допусната техническа грешка, към формата за отчетния период се прилага и коригирана форма СПБ-4 за преходния период.

Операции по кредита през отчетното тримесечие. Отчитат се само операции, извършени през отчетното тримесечие. Данните се посочват без натрупване от възникването на задължението.

Код - посочва се кодът (съгласно списъка на кодовете), съответстващ на извършената операция.

При недостиг на редове се попълва още една форма.

Размер на операцията във валутни единици. Посочва се стойността на извършената операция във валутни единици във валутата на заема.

Обслужваща банка. Посочва се само името на банката в България (съкращение или абревиатура), през която е извършена операцията по кредита (не се посочват клон или други данни за банката). Ако операцията е извършено през банка в чужбина, се записва "Банка в чужбина". Ако операцията не е извършена по банков път, се записва "Друг тип".

Лихвените операции през даден месец от отчетния период се докладват чрез еднократно записване по един от кодовете от 07 до 10, показващ последната извършена лихвена операция. Например - при начислени и платени (капитализирани) лихви се попълва само Код 07 Изплатени лихви (Код 09 Капитализирани лихви).

Код 16 Остатък по кредита в края на отчетното тримесечие. Прилага се формулата, посочена във формата. При положение че през периода е имало просрочени главници или лихви, те се натрупват към посочените в Код 01 Остатък по кредита в началото на отчетното тримесечие. Ако това условие не е изпълнено, се счита, че отчетът е неточно попълнен и е невалиден.

Посочват се името и фамилията на лицето, което попълва формата, длъжност, телефон, дата на попълване на формата, както и се полага собственоръчен подпис на попълващия формата. Поставя се печатът на местното лице.

Списък на кодовете

Код 02 Получени (предоставени) суми по кредита.

Код 03 Изплатени (погасени) главници.

Код 04 Просрочия на главници. Просрочие на главници означава, че плащането на главницата е станало изискуемо през отчетния период, но не е било реално извършено, преоформено или отсрочено/разсрочено. Посочва се размерът на просрочените главници само през отчетния период.

Код 05 Плащания (получени погашения), свързани с просрочия на главници от минали периоди.

Код 06 Отсрочени/разсрочени главници. Отсрочване/разсрочване на главници означава, че дължимото плащане на главница през отчетния период е било предоговорено с кредитора за бъдещи периоди.

Код 07 Изплатени (получени) лихви.

Код 08 Начислени лихви.

Код 09 Капитализирани лихви.

Код 10 Просрочия на лихви. Просрочие на лихви означава, че плащането на лихвата е станало изискуемо през отчетния период, но не е било реално извършено.

Код 11 Плащания (погашения), свързани с просрочия на лихви от минали периоди.

Код 12 Плащания (погашения) по лихви, начислени през минали периоди.

Код 13 Отсрочени/разсрочени лихви. Отсрочване/разсрочване на лихви означава, че плащането на лихва, дължимо през отчетния период, е било предоговорено с кредитора за бъдещи периоди.

Код 14 Преоформяне на задължения (вземания) в участие в собствен капитал. Посочва се размерът на задълженията по кредита (главници и лихви), които през съответния период са преобразувани в участие в собствения капитал на длъжника срещу придобиване на дял от страна на кредитора.

Код 15 Друго преоформяне на задължения (вземания). Посочва се размерът на задълженията по кредита (главници и лихви), които през съответния период са преоформени по причини, различни от придобиване на участие в собствения капитал на длъжника (ликвидация, несъстоятелност, погасяване срещу прехвърляне на права, опрощаване и други)."


§ 9. Създава се приложение № 7 към чл. 9, ал. 1, т. 2:

"Приложение № 7 към чл. 9, ал. 1, т. 2


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-5

Отчет за движението по сметки в чуждестранни банки

(Приложение № 7 към чл. 9, ал. 1, т. 2)

Форма СПБ-5 се попълва от всички местни юридически лица и еднолични търговци, декларирали пред БНБ сделки по предоставени финансови кредити на чуждестранни лица под формата на сметки в чуждестранни банки. С една форма се отчитат операции само по една сметка. При положение че лицето притежава повече от една сметка, движението по всяка сметка се докладва с отделна форма СПБ-5.

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Форма СПБ-5 подлежи изцяло на компютърна обработка, поради което е необходимо да се спазват следните правила при попълване на формата:

• да се попълва с черен или тъмносин химикал, с печатни букви и цифри;

• да се ползват оригинални форми (хартиени копия от БНБ или копия от интернет страницата на БНБ - www.bnb.bg);

• във всяко поле следва да се вписва само по един символ, без да се излиза от рамките на полето;

• празните полета не се зачертават или попълват с тирета;

• форма, която не отговаря на тези критерии, ще се смята за невалидна.

Отчетен период. Отчетният период се отбелязва, като се маркира (с Х) полето, отговарящо на съответното тримесечие, и се попълва съответната година.

Данни за местното лице. Попълват се наименованието, адрес, телефонен номер, номер на факс и номерът по БУЛСТАТ на местното лице.

Посочва се номерът на БНБ, нанесен на декларация - форма СПБ-2, посочва се и датата на издаването на номера на БНБ. Отчет без попълнен номер на БНБ се счита за невалиден. Номерът на БНБ и датата на неговото издаване се попълват на всяка страница на формата.

Движение по сметката. Посочва се съответният месец от отчетното тримесечие (например февруари се посочва като 02). Всички суми се посочват във валутни единици, във валутата на сметката.

Посочва се салдото по сметката в началото на месеца, салдото трябва да е равно на това от края на предходния месец.

Посочват се сумарно постъпленията и плащанията от/към местни лица (включително и към/от сметки на местни лица в чужбина), както и постъпленията и плащанията към чуждестранни лица. По посочената формула се формира салдо в края на отчетния месец.

За всяко постъпление или плащане от/към чуждестранни лица се посочва кодът, съответстващ на икономическия характер на трансакцията (съгласно Кодове и класификация на постъпленията и плащанията), както и нейният размер. Кодовете и класификацията на постъпленията и плащанията се определят от БНБ.

Ако през месеца има няколко плащания, съответно постъпления, които имат един и същ икономически характер (един и същ код), те се записват на един ред (сумират се всички плащания или постъпления по съответния код). Сумите на всички плащания и постъпления трябва да съответстват на общите суми, посочени в по-горната част на формата.

При недостиг на редове се попълва още една форма.

Посочват се името и фамилията на лицето, което попълва формата, длъжност, телефон, дата на попълване на формата, както и се полага собственоръчен подпис на попълващия формата. Поставя се печатът на местното лице."


§ 10. Създава се приложение № 8 към чл. 9, ал. 1, т. 3:

"Приложение № 8 към чл. 9, ал. 1, т. 3


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-6A

Отчет за вземанията на местни лица от чуждестранни лица

(Приложение № 8 към чл. 9, ал. 1, т. 3)

Форма СПБ-6А се попълва от всички местни юридически лица и еднолични търговци, имащи в началото или в края на отчетното тримесечие вземания от чуждестранни лица (различни от вземания по предоставени финансови кредити) на обща стойност, равна или надвишаваща левовата равностойност на 5000 лева. Ако местното лице има вземане от чуждестранно лице по предоставен финансов кредит, това вземане се отчита с форми:

• за предоставени финансови кредити - форма СПБ-4 (Приложение № 6);

• за предоставени финансови кредити под формата на сметки в чуждестранни банки - форма СПБ-5 (Приложение № 7) .

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Форма СПБ-6А подлежи изцяло на компютърна обработка, поради което е необходимо да се спазват следните правила при попълване на формата:

• да се попълва с черен или тъмносин химикал, с печатни букви и цифри;

• да се ползват оригинални форми (хартиени копия от БНБ или копия от интернет страницата на БНБ - www.bnb.bg);

• във всяко поле следва да се вписва само по един символ, без да се излиза от рамките на полето;

• празните полета не се зачертават или попълват с тирета;

• форма, която не отговаря на тези критерии, ще се смята за невалидна.

Отчетен период. Отчетният период се отбелязва, като се маркира (с Х) полето, отговарящо на съответното тримесечие, и се попълва съответната година.

Данни за местното лице. Попълват се наименованието, адрес, телефонен номер, номер на факс и номерът по БУЛСТАТ на местното лице. Посочва се делът на държавното/общинското участие във фирмата, като се маркира (с Х) съответната клетка. Определя се чуждестранното участие в капитала на дружеството, като се маркира (с Х) съответната клетка. Клетката "Чуждестранно участие над 10%" се маркира, ако поне едно чуждестранно лице притежава над 10% от капитала на местното лице. При положение че в капитала на местното лице няма чуждестранно участие или то е под 10%, се попълват вземания само по точки 2 и 3 от формата.

Вземания от чуждестранни лица. Вземанията от чуждестранни лица се посочват поотделно за различните типове чуждестранни лица (т. 1, 2 или 3 на формата) и поотделно за типа на вземането (търговски кредити или други вземания).

Вземания от един и същ тип могат да се посочат сумарно на един ред за съответния тип чуждестранно лице, ако :

• чуждестранните лица имат една и съща държава на седалище;

• вземанията са в една и съща валута.

Вземания по търговски кредити. Всички вземания, свързани с продажбата на стоки или с предоставянето на услуги, които са отпуснати от продавача/купувача на стоката или от изпълнителя/получателя на услугата по конкретната сделка. Тук се включват отпуснати аванси, разсрочени плащания и др.

Други вземания. Всички вземания от чуждестранни лица, които не са търговски и финансови кредити.

Държава. Изписва се държавата на седалище на чуждестранното лице.

Валута. Записва се кодът на оригиналната валута на вземането.

Размер в хиляди валутни единици. Записва се размерът на вземането в хиляди валутни единици оригинална валута (посочена в графа "Валута") в началото и в края на отчетното тримесечие.

Посочват се името и фамилията на лицето, което попълва формата, длъжност, телефон, дата на попълване на формата, както и се полага собственоръчен подпис на попълващия формата. Поставя се печатът на местното лице."


§ 11. Създава се приложение № 9 към чл. 9, ал. 1, т. 4:

"Приложение № 9 към чл. 9, ал. 1, т. 4


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-6Б

Отчет за задълженията на местни лица към чуждестранни лица

(Приложение № 9 към чл. 9, ал. 1, т. 4)

Форма СПБ-6Б се попълва от всички местни юридически лица и еднолични търговци, имащи в началото или в края на отчетното тримесечие задължения към чуждестранни лица (различни от задълженията по предоставени финансови кредити) на обща стойност, равна на или надвишаваща левовата равностойност на 50 000 лева. Ако местното лице има задължение към чуждестранно лице по предоставен финансов кредит, това задължение се отчита с форма СПБ-4 (приложение № 6).

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Форма СПБ-6Б подлежи изцяло на компютърна обработка, поради което е необходимо да се спазват следните правила при попълване на формата:

• да се попълва с черен или тъмносин химикал, с печатни букви и цифри;

• да се ползват оригинални форми (хартиени копия от БНБ или копия от интернет страницата на БНБ - www.bnb.bg);

• във всяко поле следва да се вписва само по един символ, без да се излиза от рамките на полето;

• празните полета не се зачертават или попълват с тирета;

• форма, която не отговаря на тези критерии, ще се смята за невалидна.

Отчетен период. Отчетният период се отбелязва, като се маркира (с Х) полето, отговарящо на съответното тримесечие, и се попълва съответната година.

Данни за местното лице. Попълват се наименованието, адрес, телефонен номер, номер на факс и номерът по БУЛСТАТ на местното лице. Посочва се делът на държавното/общинското участие във фирмата, като се маркира (с Х) съответната клетка. Определя се чуждестранното участие в капитала на дружеството, като се маркира (с Х) съответната клетка. Клетката "Чуждестранно участие над 10%" се маркира, ако поне едно чуждестранно лице притежава над 10% от капитала на местното лице. При положение че в капитала на местното лице няма чуждестранно участие или то е под 10%, се попълват вземания само по точки 2 и 3 от формата.

Задължения към чуждестранни лица. Задълженията към чуждестранни лица се посочват поотделно за различните типове чуждестранни лица (т. 1, 2 или 3 на формата) и поотделно за типа на задължението (търговски кредити или други задължения).

Задължения от един и същ тип могат да се посочат сумарно на един ред за съответния тип чуждестранно лице, ако :

• чуждестранните лица имат една и съща държава на седалище;

• задълженията са в една и съща валута.

При недостиг на редове се попълва още една форма.

Задължения по търговски кредити. Всички задължения, свързани с продажбата на стоки или с предоставянето на услуги, които са отпуснати от продавача/купувача на стоката или от изпълнителя/получателя на услугата по конкретната сделка. Тук се включват отпуснати аванси, разсрочени плащания и др.

Други задължения. Всички задължения, които не са търговски и финансови кредити.

Държава. Изписва се държавата на седалище на чуждестранното лице.

Валута. Записва се кодът на оригиналната валута на задължението.

Размер в хиляди валутни единици. Записва размерът на задължението в хиляди валутни единици оригинална валута (посочена в графа "Валута") в началото и в края на отчетното тримесечие.

Посочват се името и фамилията на лицето, което попълва формата, длъжност, телефон, дата на попълване на формата, както и се полага собственоръчен подпис на попълващия формата. Поставя се печатът на местното лице."


§ 12. Създава се приложение № 10 към чл. 10:

"Приложение № 10 към чл. 10


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-7

Отчет за извършени преки инвестиции в чужбина

(Приложение № 10 към чл. 10)

Форма СПБ-7 се попълва от юридически лица и еднолични търговци, декларирали пред БНБ преките си първоначални инвестиции в чужбина.

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Посочват се наименованието на местното лице инвеститор, а също така номер по БУЛСТАТ, адрес на седалище, адрес на управление, телефонен номер и номер на факс. Посочва се номерът на БНБ, нанесен на Декларация - Форма СПБ-3. Отчет без попълнен номер на БНБ се счита за невалиден.

С формата се отчитат промените на основния капитал, собствения капитал и резервите на дружеството в чужбина, настъпили през отчетното тримесечие, както и данни за финансовия резултат и дивидентите. Данните се посочват в хиляди левове.

Предоставените от местното лице инвеститор на дружество в чужбина финансови кредити се отчитат с форма СПБ-4 "Отчет за финансовите кредити между местни и чуждестранни лица". Със същата форма се отчитат и предоставените от дружеството в чужбина финансови кредити на местното лице инвеститор.

Вземанията (задълженията) на местното лице инвеститор от (към) дружество в чужбина се отчитат с форма СПБ-6А "Отчет за вземанията на местни лица от чуждестранни лица" и съответно с форма СПБ-6Б "Отчет за задълженията на местни лица към чуждестранни лица".

В клетките за финансов резултат (след плащането на данъци), за начислени дивиденти и изплатени дивиденти (след плащането на данъци) се посочват данните за последната отчетна година, за която е проведено годишното събрание на акционерите. Данните се посочват в хиляди левове.

Посочват се името и фамилията на лицето, което попълва формата, длъжност, телефон, дата на попълване на формата, както и се полага собственоръчен подпис на попълващия формата. Поставя се печатът на местното лице."


§ 13. Създава се приложение № 11 към чл. 12:

"Приложение № 11 към чл. 12


УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ФОРМА СПБ-8

Отчет за вземанията и задълженията на местни физически лица

(Приложение № 11 към чл. 12)

Форма СПБ-8 се попълва от физически лица, на които:

• сумата на всички вземания по финансови кредити от чуждестранни лица и салда по банкови сметки в чужбина е равна на или надвишава левовата равностойност на 50 000 лева към края на отчетната година;

• сумата на всички задължения по финансови кредити към чуждестранни лица е равна на или надвишава левовата равностойност на 50 000 лв. към края на отчетната година.

Получената информация се обработва от отдел "Платежен баланс и външен дълг" към дирекция "Статистика" на Българската народна банка при пълно запазване на нейната конфиденциалност. В съответствие с чл. 7, ал. 10 от Валутния закон Българската народна банка може да публикува и да предоставя на други лица и институции само обобщени данни.

Форма СПБ-8 подлежи изцяло на компютърна обработка, поради което е необходимо да се спазват следните изисквания:

• да се попълва с черен или тъмносин химикал, с печатни букви и цифри;

• да се използват оригинални форми (могат да се получат хартиени копия от БНБ или от интернет страницата на БНБ - www.bnb.bg);

• празните полета не се зачертават или попълват с тирета.

Записва се отчетната година, за която се подава отчетът. Лицето декларатор посочва името и фамилията си, адрес на местоживеене, както и телефонен номер.

В колона валута се посочва оригиналната валута на вземането (задължението).

В колона размер се записва размерът на вземането (задължението) в хиляди валутни единици оригинална валута в началото и в края на отчетната година.

Когато едно физическо лице има повече от една банкова сметка в чужбина в една и съща валута, то тези вземания могат да се посочат общо на един ред в отчета.

При недостиг на редове се попълва още една форма.

Посочват се името и фамилията на лицето попълнило формата. Полага се собственоръчен подпис на декларатора.

Форма, която не е попълнена съгласно тези изисквания, ще се смята за невалидна."


Заключителни разпоредби

§ 14. Тази наредба се издава на основание чл. 7, ал. 11 от Валутния закон и чл. 42 от Закона за Българската народна банка и е приета с Решение № 111 на Управителния съвет на Българската народна банка от 4 декември 2003 г.


§ 15. Тази наредба влиза в сила от 1 януари 2004 г.


Промени настройката на бисквитките