Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 95 от 21.XI

РЕШЕНИЕ № 693 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2000 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНА ЛИЦЕНЗИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА МОБИЛНА КЛЕТЪЧНА МРЕЖА ПО СТАНДАРТ GSM С НАЦИОНАЛНО ПОК

 

РЕШЕНИЕ № 693 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2000 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНА ЛИЦЕНЗИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА МОБИЛНА КЛЕТЪЧНА МРЕЖА ПО СТАНДАРТ GSM С НАЦИОНАЛНО ПОКРИТИЕ И ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ ЧРЕЗ НЕЯ

Обн. ДВ. бр.88 от 27 Октомври 2000г., доп. ДВ. бр.95 от 21 Ноември 2000г.

На основание чл. 44 във връзка с чл. 46 от Закона за далекосъобщенията


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

РЕШИ:


1. Приема предложението на Държавната комисия по далекосъобщения за издаване на индивидуална лицензия за изграждане, поддържане и използване на обществена мобилна клетъчна мрежа по стандарт GSM с национално покритие и предоставяне на далекосъобщителни услуги чрез нея със срок 15 години.

2. Определя начина на издаване на лицензията - чрез публичен търг с тайно наддаване.

3. Определя тръжните книжа, които да се предоставят от Държавната комисия по далекосъобщения на кандидатите за участие в търга, с цена 250 лв. съгласно Тарифата за таксите, които се събират от Държавната комисия по далекосъобщения, одобрена с Постановление № 31 на Министерския съвет от 1999 г. (ДВ, бр. 16 от 1999 г.).

4. Определя размерите на лицензионните такси съгласно Тарифата за таксите, които се събират от Държавната комисия по далекосъобщения, одобрена с Постановление № 31 на Министерския съвет от 1999 г., както следва:

а) първоначална лицензионна такса за издаване на лицензията - 72 000 лв.;

б) годишна такса за контрол по изпълнението на лицензията - процент от годишните брутни приходи без данък върху добавената стойност от лицензираната дейност на основание чл. 5, ал. 2, т. 3-5 от Тарифата за таксите, които се събират от Държавната комисия по далекосъобщения, одобрена с Постановление № 31 на Министерския съвет от 1999 г.

5. Определя начална тръжна цена 40 млн. щатски долара и стъпка за наддаване в търга - 5 млн. щатски долара.

6. Определя изисквания към кандидатите, както следва:

а) да не са действащи GSM-оператори на територията на Република България;

б) да не са регистрирани в офшорна зона;

в) (доп. - ДВ, бр. 95 от 2000 г.) да притежават най-малко 3-годишен опит в изграждането, поддържането и използването на GSM-мрежи или на клетъчни далекосъобщителни мрежи, използващи съпоставими на GSM, широко разпространени извън Европа цифрови мобилни стандарти;

г) (доп. - ДВ, бр. 95 от 2000 г.) да са действащи оператори на GSM-мрежи или на клетъчни далекосъобщителни мрежи, използващи съпоставими на GSM, широко разпространени извън Европа цифрови мобилни стандарти в най-малко две страни;

д) (доп. - ДВ, бр. 95 от 2000 г.) да имат не по-малко от два милиона абонати на GSM-мрежите си или на клетъчните си далекосъобщителни мрежи, използващи съпоставими на GSM, широко разпространени извън Европа цифрови мобилни стандарти;

е) да се задължат да регистрират българско юридическо лице, чийто капитал е минимум 99 на сто собственост на кандидата, за осъществяване на дейността по лицензията;

ж) да опишат структурата на капитала си - размер, разпределение между съдружници/акционери.

7. Изискванията по т. 6, букви "а", "б" и "ж" се отнасят и за лицата, притежаващи капитала на юридическото лице на кандидата, и се доказват с официални документи.

8. В случаите, когато кандидатът не отговаря на изискванията по т. 6, букви "в", "г" и "д", се представят официални документи, че на тези изисквания отговарят:

а) юридическото лице, на което кандидатът е дъщерна компания, ако това юридическо лице притежава най-малко 99 на сто от нейния капитал;

б) напълно и самостоятелно всеки един от съдружниците, които заедно притежават не по-малко от 51 на сто от капитала на кандидата.

9. Одобрява Правила за провеждане на търга съгласно приложението.

10. Държавната комисия по далекосъобщения:

а) да изготви и публикува съобщение за търга;

б) да организира приемането на тръжните документи до 30 ноември 2000 г.;

в) да организира търга.

11. Решението да се обнародва в "Държавен вестник" и в един централен всекидневник.

12. Резултатите от търга да се вземат предвид при подготовката на документите и изискванията към кандидатите за приватизацията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД, и при издаването на лицензия за изграждане, поддържане и използване на мобилна клетъчна GSM-мрежа - трето поколение (UMTS-лицензия).

Приложение към т. 9


Правила за провеждане на търга


1. След изтичането на срока за подаване на заявления за участие в търга подадените документи се преглеждат формално-юридически, като нередовностите се отстраняват в съответствие с чл. 67, ал. 4 от Закона за далекосъобщенията (ЗД).

2. До участие в търга се допускат само лицата, отговарящи на предварително посочените в решението на Министерския съвет изисквания и подали редовни документи в съответствие с тръжните книжа.

3. Търгът се провежда на български език, като участниците в него имат право да ползват преводач във всички етапи и кръгове на търга.

4. Търгът се провежда на предварително обявени дата и място.

5. Наддаването се извършва лично от законния представител (по съдебно решение) на кандидата или от изрично и надлежно упълномощено от него лице за наддаване в търга.

6. Председателят на комисията по чл. 45 ЗД:

а) проверява легитимацията на всички лица, имащи правото да наддават в търга;

б) допуска редовните от тях до участие в търга;

в) обявява началото на процедурата и начина на изготвяне и подаване на офертите.

7. При първия кръг на наддаването председателят на комисията по чл. 45 ЗД обявява сумата за наддаване, която е равна на началната тръжна цена, увеличена със стъпката за наддаване. При следващите кръгове той обявява сумата за наддаване, която е равна на сумата от предходния кръг, увеличена със стъпката за наддаване. Председателят на комисията по чл. 45 ЗД организира приемането на офертите съгласно обявените изисквания.

8. Всеки кандидат подава офертата си в плик. Офертата представлява предварително изготвена бланка, предоставена от председателя на комисията по чл. 45 ЗД, със следното съдържание:

а) ".................... (наименование на участника)" приемам да заплатя сумата ..................... (напр. 45 000 000 щатски долара) за индивидуална лицензия за изграждане, поддържане и използване на обществена мобилна клетъчна мрежа по стандарт GSM с национално покритие и предоставяне на далекосъобщителни услуги чрез нея", или

б) ".................... (наименование на участника)" прекратявам участието си в наддаването".

9. До отварянето им пликовете с офертите се поставят на видно място. Те се отварят от председателя на комисията по чл. 45 ЗД пред членовете й.

10. Всеки участник е длъжен да подава оферти във всеки кръг на наддаването. Когато участникът реши да прекрати по-нататъшното наддаване в търга, той подава оферта със съдържанието по т. 8, буква "б" и има право да я подава до края на търга.

11. Неподаването на оферта или подаването на оферта със съдържанието по т. 8, буква "б" означава отказ от по-нататъшно наддаване.

12. При прекратяване на участието в наддаването на всички кандидати с оферта по т. 8, буква "б" председателят на комисията по чл. 45 ЗД:

а) обявява лицето, предложило най-високата офертна цена, в случай че само едно лице е предложило тази сума, и обявява наддаването за приключило, или

б) обявява нов кръг на наддаване, ако две или повече лица са предложили еднакви последни оферти, като тези лица продължават наддаването без определена стъпка и не могат да подават оферти, по-ниски от последните, обявени от тях.

13. След приключване на процедурата по т. 12, буква "б" председателят на комисията по чл. 45 ЗД:

а) обявява лицето, предложило най-високата офертна цена, в случай че само едно лице е предложило тази сума, и обявява наддаването за приключило;

б) повтаря процедурата по т. 12, буква "б" в случаите на получаване на еднакви оферти до получаване на най-високата оферта.

14. Комисията по чл. 45 ЗД след приключване на наддаването извършва класиране на кандидатите по низходящ ред според предложената цена в подадените оферти. При равни окончателни оферти се тегли жребий за класиране между групите кандидати, предложили еднаква цена.

15. В класирането се включват кандидатите, чиито представители са се явили на наддаването и са подали поне една оферта. Кандидатите, подали първа оферта със съдържанието по т. 8, буква "б", се класират като участници, подали оферта за цена 40 млн. щатски долара.

16. Кръгове на наддаването се провеждат на всеки кръгъл час (от 9 до 17 ч. вкл.) и ако е необходимо, търгът продължава в същите часове през следващите календарни дни до приключване на наддаването.

17. Между отделните кръгове на наддаването на кандидатите се предоставят отделни помещения, в които да подготвят следващите си оферти.

18. В случай че одобреният от Министерския съвет кандидат се откаже от издаване на лицензията, тя се предлага на участника, класиран на второ място. При отказ и на втория участник процедурата се закрива без издаване на индивидуална лицензия. Депозитите на тези кандидати не се връщат.

19. Отстраняват се от участие в търга лица, които участват в наддаването на търга по начин, различен от описания в правилата.

20. След приключване на наддаването се следва процедурата по чл. 47-49 ЗД.

Промени настройката на бисквитките