Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 86 от 20.X

НАРЕДБА № 22 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2000 Г. ОТНОСНО ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ АКВАКУЛТУРИ И ПРОДУКТИ ОТ ТЯХ ПРИ ПЛАСИРАНЕТО ИМ НА ПАЗАРА

 

НАРЕДБА № 22 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2000 Г. ОТНОСНО ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ АКВАКУЛТУРИ И ПРОДУКТИ ОТ ТЯХ ПРИ ПЛАСИРАНЕТО ИМ НА ПАЗАРА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

Обн. ДВ. бр.86 от 20 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.97 от 13 Ноември 2001г., изм. ДВ. бр.6 от 21 Януари 2003г., отм. ДВ. бр.24 от 21 Март 2006г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 28 от 1 март 2006 г. за здравните изисквания към водни животни и продукти от тях при пускането им на пазара и транспортирането им - ДВ, бр. 24 от 21 март 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. здравните изисквания към аквакултурите и продукти от тях при пласирането им на пазара;

2. условията, на които трябва да отговарят зоните и обектите, за да им бъде признат статут на разрешени зони, разрешена ферма (рибовъден обект или обект за мекотели), по отношение болестите от приложение № 1.


Глава втора.
ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА

Раздел I.
Общи изисквания при предлагане на пазара на аквакултури и продукти от тях

Чл. 2. (1) Аквакултури и продукти от тях се допускат за предлагане при условие, че:

1. не показват признаци на заболяване в деня на товаренето;

2. не подлежат на унищожаване по схеми за ликвидиране на заболявания от списъците в приложение № 1;

3. не произхождат от обекти, спрямо които действа забрана от здравно естество и не са в контакт с водни животни от такива обекти.

(2) Изискванията по ал. 1 се прилагат и относно продукти от аквакултури, продавани на пазара за човешка консумация, както и за риба и оплоден хайвер, предназначени за продажба с развъдна цел.


Чл. 3. (1) Живите аквакултури трябва да бъдат превозени до местоназначението им по възможно най-бърз начин в чисти и дезинфекцирани превозни средства. Дезинфекционните средства се одобряват от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС).

(2) Ако при превоз по суша аквакултурите трябва да са във вода, се използват специализирани транспортни средства с подходящи инсталации за подаване на кислород (с цел аерация) и позволяват подмяна на водата. Водата се подменя при спазване на изискванията по приложение № 2.

(3) Националната ветеринарномедицинска служба одобрява места и инсталации по ал. 2 на територията на страната и води списък за тях.


Раздел II.
Допълнителни изисквания при предлагане на пазара на аквакултури и продукти от тях

Чл. 4. Установяват се следните допълнителни изисквания при продажбата на жива риба от видовете, изброени във втора колона на списък I и II от приложение № 1, и на оплодения хайвер:

1. при въвеждането им в разрешената зона се съпровождат от документ съгласно приложение № 3, т. I или II, издаден по реда на чл. 28, удостоверяващ, че те произхождат от разрешена зона и разрешен рибовъден обект;

2. при въвеждането им в разрешена зона, когато произхождат от неразрешени зони или от рибовъден обект, който не е разположен в разрешена зона, но отговаря на условията по глава трета, р. I, се съпровождат от документ съгласно приложение № 3, т. I или II, удостоверяващ, че тя произхожда от рибовъден обект със същия здравен статус, какъвто има приемащият рибовъден обект.


Чл. 5. Предлагането на пазара на живи мекотели съгласно колона 2 на списък I и II от приложение № 1, се извършва при спазване на следните изисквания:

1. ако произхождат от разрешена крайбрежна зона, се съпровождат с документ по приложение № 3, т. III или IV, удостоверяващ, че произхождат от разрешена крайбрежна зона или от разрешен ферма за мекотели, в неразрешена крайбрежна зона;

2. ако произхождат от обекти за мекотели, които не са разположени в разрешена крайбрежна зона, но отговарят на изискванията на глава трета, р. III, да са съпроводени от документ по приложение № 3, т. III или IV, удостоверяващ, че произхождат от разрешена крайбрежна зона или от обект със същия здравен статус, какъвто има приемащият обект за мекотели.


Чл. 6. (1) Продажбата в разрешена зона на аквакултури и продукти от тях, които произхождат от неразрешена зона за консумация от хората, се осъществява в съответствие със следните изисквания:

1. риби, възприемчиви към болестите, посочени в колона I на списък I и II от приложение № 1:

а) се убиват и изчистват преди транспортиране;

б) изкормването не е задължително, ако рибите произхождат от разрешени обекти в неразрешени зони;

2. живи мекотели, възприемчиви към болестите, посочени в колона I на списък I и II от приложение № 1, се доставят директно за консумация от хора или за консервиране, при условие, че произхождат от разрешени обекти за мекотели в неразрешени зони или са били временно потопени в складови езера или пречистващи центрове, специално оборудвани за тази цел със система за третиране и дезинфекция на отпадните води и одобрени от НВМС.

(2) Изключение от изискванията по ал. 1, т. 1 се допуска с разрешение на НВМС.

(3) Ръководителят на НВМС определя условията за одобряване на складови езера и пречистващи центрове по ал. 1, т. 2.


Глава трета.
УСЛОВИЯ ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА СТАТУТ НА ЗОНА

Раздел I.
Условия за признаване на статут на разрешена континентална зона за риба по отношение болести от колона 2 на списъци I и II от приложение № 1

Чл. 7. (1) Органите на НВМС признават статут на разрешена континентална зона на континентална зона, в която:

1. най-малко в течение на последните 4 години наличната риба не е показала клинични признаци на една или повече болести от колона 1 на списъци I и II от приложение № 1;

2. всички рибовъдни обекти се контролират от НВМС и в продължение на 4 години ежегодно са извършвали най-малко по две ветеринарни проверки; санитарните проверки трябва да са извършвани по време, когато температурата на водата благоприятства развитието на съответните болести, ежегодно се извършват по две ветеринарни проверки, включващи:

а) преглед на рибата, показваща отклонения от нормалното състояние;

б) вземане на проби за определяне на здравният статус в определена от НВМС лаборатория;

3. лабораторните изследвания на риба, взета като проба при ветеринарни проверки на обекти в континенталната зона, трябва са с отрицателен резултат по отношение наличието на патогенни микроорганизми.

(2) Признаването статут на разрешена зона се извършва по искане на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в едномесечен срок от постъпването му в НВМС.

(3) Отказът за признаване на статут по ал. 1 се обжалва по реда на ЗАП.


Чл. 8. (1) Националната ветеринарномедицинска служба контролира зоните, получили статута по чл. 7, по отношение на една или повече болести от колона 1 на списъци I и II от приложение № 1.

(2) Националната ветеринарномедицинска служба води списък на зоните, получили статут на разрешена зона, който се актуализира два пъти годишно.


Чл. 9. (Отм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г.)


Чл. 10. Ако няма рибовъден обект в континенталната зона, за признаване статута по чл. 7 органите на НВМС трябва да са извършвали ветеринарна проверка на рибата два пъти годишно в продължение на 4 години, при които е установено спазване на изискванията на чл. 7, ал. 1, т. 1.


Чл. 11. (1) Лицата, които осъществяват дейност, свързана с производство, продажба и съхранение на водни животни и продукти от тях в континенталната зона, на която е признат статутът по чл. 7, осигуряват спазването на следните изисквания:

1. рибата, внесена в зоната, да бъде от друга разрешена зона или от друг разрешен рибовъден обект;

2. собствениците на обекти и/или технолозите, отговарящи за внасянето на рибата, водят дневник с необходимата информация за постоянно следене на здравословното състояние на рибата;

3. лицата по т. 2 се задължават да уведомяват незабавно обслужващия ветеринарен лекар и съответната РВМС за повишена смъртност или при наличие на друг признак, който дава основание за съмнение за появата на епизоотия сред рибата от заразна болест, посочена в колона 1 на списъци I и II от приложение № 1.

(2) Всеки рибовъден обект от зоната по ал. 1 се подлага на две ветеринарни проверки годишно от органите на НВМС. Проби за лабораторно изследване се вземат ежегодно на ротационен принцип от 50 % от рибовъдните обекти в континенталната зона.

(3) Лабораторни изследвания по отношение на болести от колона 1 на списъци I и II от приложение № 1 на риба, взета като проба при ветеринарните проверки, се извършват в лаборатории, одобрени от НВМС.


Чл. 12. (1) Националната ветеринарномедицинска служба отнема временно статута по чл. 7 при констатиране на повишена смъртност или на друг признак, който дава основание за съмнение за появата на епизоотия сред рибата от болест, посочена в колона 1 на списъци I и II от приложение № 1.

(2) В случаите по ал. 1 проби от най-малко 10 заболели риби се изпращат в одобрена от НВМС лаборатория за изследване за наличие на патогенни организми. Ръководителят на лабораторията е длъжен незабавно да уведоми НВМС за резултатите от изследванията.

(3) Националната ветеринарномедицинска служба възстановява статута по чл. 7, ако резултатите от изследванията по ал. 2 са отрицателни.

(4) При невъзможност да се постави окончателна диагноза НВМС назначава нова ветеринарна проверка 15 дни след първото вземане на проби, като се повтаря процедурата по ал. 2 и 3. Броят на взетите болни риби трябва да е достатъчен, за да позволи поставяне на диагнозата.

(5) В случай на положителен резултат от изследванията по ал. 2 или ал. 4 НВМС отнема окончателно статута по чл. 7.


Чл. 13. (1) За да се възстанови статутът по чл. 7, когато е бил отнет по реда на чл. 12, в случай на възникнала епизоотия:

1. цялото количество риба от заразен рибовъден обект се убива, а заразената или замърсена риба се унищожава;

2. инсталациите и оборудването се дезинфекцират по програма, утвърдена от НВМС.

(2) След ликвидиране на епизоотията статутът по чл. 7 се възстановява по реда на чл. 7-10.


Раздел II.
Условия за получаване статут на разрешена крайбрежна зона за риба по отношение болестите от колона 2 на списъци I и II на приложение № 1

Чл. 14. (1) Националната ветеринарномедицинска служба признава статут на разрешена крайбрежна зона за риба по отношение болестите от колона 1 на списък I и II от приложение № 1, когато отговаря на изискванията на чл. 7.

(2) По отношение крайбрежната зона се прилагат чл. 8-13.


Раздел III.
Условия за получаване статут на разрешена крайбрежна зона за мекотели по отношение болестите от колона 2 на списъци I и II от приложение № 1

Чл. 15. (1) За признаване на статут на разрешена крайбрежна зона за мекотели тя трябва да отговаря на следните изисквания:

1. всички мекотели най-малко през последните 2 години да не са показвали клинични признаци на една или повече болести от колона 1 на списъци I и II от приложение № 1;

2. всички обекти за мекотели в крайбрежната зона да са под надзора на НВМС; ветеринарни проверки се провеждат в периодичност, определена в зависимост от развитието на болестотворните микроорганизми, а взетите по време на проверките проби се изпращат незабавно в оторизирана лаборатория за изследване;

3. ако в крайбрежната зона няма обект за отглеждане на мекотели, НВМС подлага внасяните в нея мекотели на санитарни проверки съгласно т. 2, провеждани в периодичност, определена в зависимост от епизоотичната обстановка;

4. лабораторните изследвания на мекотелите, взети по време на ветеринарните проверки съгласно т. 2, са дали отрицателни резултати по отношение на патогенни микроорганизми.

(2) Ако подробно изучаване на фауната покаже, че в зоната не се срещат мекотели, които са заразени или са от възприемчивите видове, НВМС може да й признае статут на разрешена зона преди в нея да бъдат внесени мекотели.

(3) За зоните, за които има статистически данни за отсъствие на болестите, посочени в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1, тази информация може да бъде взета под внимание при издаването на разрешение.

(4) Признаването статут на разрешена зона за мекотели се извършва по искане на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в едномесечен срок от постъпването му.

(5) Отказът за признаване на статут по ал. 1 се обжалва по реда на ЗАП.


Чл. 16. Лицата, които осъществяват дейност, свързана с производство, продажба и съхранение на водни животни и продукти от тях в крайбрежната зона, на която е признат статутът по чл. 15, осигуряват спазването на следните изисквания:

1. мекотелите, внесени в крайбрежната зона, да произхождат от разрешена крайбрежна зона или от разрешен обект в неразрешена крайбрежна зона;

2. всеки обект за мекотели да е подлаган на проверка съгласно чл. 15, т. 2 в периодичност, приета в зависимост от развитието на въпросните патогенни микроорганизми;

3. резултатите от лабораторните изследвания на пробите от мекотелите, взети по време на санитарните проверки, да бъдат отрицателни по отношение на заразните агенти, причиняващи болестите, посочени в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1;

4. собствениците на обекти с мекотели или отговорниците за доставяне на мекотели да водят дневник, съдържащ цялата необходима информация за постоянното следене и наблюдение на здравословното състояние на мекотелите;

5. лицата по т. 4 да информират незабавно обслужващия ветеринарен лекар и съответната РВМС за наблюдавана повишена смъртност или друг признак, който е съмнителен за появата на епизоотия сред мекотелите от болест, посочена в колона 1 на списък II от приложение № 1.


Чл. 17. (1) Националната ветеринарномедицинска служба отнема временно статута на разрешена крайбрежна зона за мекотели при получаване на информацията по чл. 16, т. 5.

(2) В случаите по ал. 1 проби от заболели мекотели се изпращат в оторизирана лаборатория за изследване за наличие на болестотворни микроорганизми. Ръководителят на лабораторията е длъжен незабавно да уведоми НВМС за резултатите от изследванията.

(3) Националната ветеринарномедицинска служба възстановява статута по чл. 15, ако резултатите от изследванията по ал. 2 са отрицателни.

(4) При невъзможност да се постави окончателна диагноза НВМС назначава нова ветеринарна проверка 15 дни след първото вземане на проби, като се повтаря процедурата по ал. 2 и 3.

(5) В случай на положителен резултат от изследванията по ал. 2 или ал. 4 НВМС отнема окончателно статута по чл. 15.


Чл. 18. (1) За да се възстанови статутът по чл. 15, когато е бил отнет по реда на чл. 14, в случай на възникнала епизоотия:

1. заразените или замърсени мекотели се унищожават;

2. инсталациите и оборудването трябва да бъдат дезинфекцирани в съответствие с програма, утвърдена от НВМС.

(2) След ликвидиране на епизоотията статут по чл. 15 се възстановява по реда на чл. 15.


Глава четвърта.
УСЛОВИЯ ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА СТАТУТ НА ОБЕКТИ

Раздел I.
Условия за признаване на статут на разрешени рибовъдни обекти в неразрешена зона от континентални рибовъдни обекти по отношение болести от колона 1 на списъците I и II от приложение № 1

Чл. 19. (1) Органите на НВМС признават на един рибовъден обект статут на разрешен рибовъден обект, разположен в неразрешена зона, по отношение на една или повече от болестите, посочени в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1, в случай че той отговаря на следните изисквания:

1. снабден е с вода от кладенец или от сонда;

2. има естествена или изкуствена преграда за анадромна миграция на риба, разположена надолу по течението;

3. отговаря на изискванията по чл. 7.

(2) Статутът по ал. 1 се признава или възстановява по молба на собственика или ръководителя на рибовъден обект. Към молбата се прилагат документи, удостоверяващи изпълнението на изискванията по ал. 1.

(3) Националната ветеринарномедицинска служба в едномесечен срок се произнася по молбата и приложените към нея документи по ал. 2. При необходимост се извършва проверка на място.

(4) Отказът за признаване на статут по ал. 1 се обжалва по реда на ЗАП.

(5) Националната ветеринарномедицинска служба съставя и актуализира списък на одобрените рибовъдни обекти, който се актуализира два пъти годишно.


Чл. 20. (1) Собствениците и ръководителите на рибовъдни обекти, на които е признат статут по чл. 19, са длъжни да осигурят спазването на изискванията по чл. 11.

(2) Органите на НВМС най-малко веднъж годишно вземат проби за лабораторно изследване.


Чл. 21. За прекратяването, отнемането и възстановяването на статута се прилагат изискванията по чл. 12 и 13.


Раздел II.
Условия за признаване на статут на разрешен рибовъден обект в неразрешена зона от крайбрежни рибовъдни обекти по отношение болести от колона 1 на списъците I и II от приложение № 1

Чл. 22. Органите на НВМС признават на един рибовъден обект за риба статут на разрешен рибовъден обект, разположен в неразрешена зона, при условие, че отговаря на следните изисквания:

1. снабден е с вода чрез система, която позволява унищожаването на причинителите на болестите, указани в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1;

2. отговаря на изискванията по чл. 7.


Чл. 23. Собствениците и ръководителите на рибовъдни обекти, на които е признат статут по чл. 22, са длъжни да осигурят спазването на изискванията по чл. 11.


Чл. 24. За прекратяването, отнемането и възстановяването на статута се прилагат изискванията по чл. 12 и 13.


Раздел III.
Условия за признаване на статут на разрешен обект за мекотели в неразрешена зона от крайбрежни обекти за мекотели по отношение болести от колона 2 на списъците I и II от приложение № 1

Чл. 25. Органите на НВМС признават статут на разрешен обект за мекотели, разположен в неразрешена зона, на крайбрежен обект за мекотели в случай, че отговаря на следните изисквания:

1. снабден е с вода чрез система, която позволява унищожаването на причинителите на болестите, указани в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1;

2. отговаря на изискванията по чл. 15.


Чл. 26. Собствениците и ръководителите на обекти за мекотели, на които е признат статутът по чл. 25, са длъжни да осигурят спазването на изискванията по чл. 16, т. 1-4.


Чл. 27. За прекратяване, отнемането и възстановяването на статута се прилагат изискванията по чл. 17 и 18.


Глава пета.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ПРИДВИЖВАНЕ НА АКВАКУЛТУРИ И ПРОДУКТИ В СТРАНАТА

Чл. 28. (1) Документите за придвижване на аквакултури:

1. се издават от държавен ветеринарен лекар в мястото на произход 48 часа преди товарене на български език;

2. се състоят от една страница и са предназначени за един получател;

3. имат валидност 10 дни от деня на издаване.

(2) Всяка пратка аквакултури и продукти се маркира ясно, за да се проследи техният произход и се установи връзката на пратката със съпровождащия документ. Тази информация трябва да фигурира на контейнера и в съпровождащия документ за придвижване.


Чл. 29. (1) Ръководителят на НВМС утвърждава оперативни планове за действие при съмнение или при възникване на заболяванията в колона 1 на списък III от приложение № 1, в които са отразени:

1. местоположението на заболяването в региона;

2. информацията за оздравителната програма, включваща важността на заболяването и изгодите от ликвидирането му във връзка с направените разходи;

3. географската област, където програмата ще се прилага;

4. статусът на обектите, както и стандартите, които ще се постигнат във всяка категория обекти, включително и тестващите процедури;

5. правилата за допускане на аквакултури от обекти с по-лош здравен сататус;

6. предприетите мерки, в случай че обектът изгуби своя статус;

7. процедурите за мониторинг на оздравителната програма.

(2) Допълнителни общи и специфични гаранции по въвеждането на аквакултури и продукти в официално проверени зони или обекти се определят от НВМС на база анализ на информацията по ал. 1.

(3) Плановете по ал. 1 могат да бъдат допълвани или изменяни.


Чл. 30. (1) Националната ветеринарномедицинска служба определя периодите на вземане на проби и използваните методи за разкриване и потвърждаване наличието на заболявания от колона 1 на приложение № 1.

(2) В плановете за вземане на проби се включват и диви видове риба, мекотели или черупчести, които живеят на територията на региона.


Чл. 31. (1) В случай на избухване на заболявания от изброените в колона 1 на списък II от приложение № 1 регионалните ветеринарномедицински служби в страната, чиято територия или част от нея имат статут на свободни от това заболяване, незабавно изпращат в ГУ на НВМС следната информация:

1. наименование на заболяването и епизоотичната обстановка по отношение на него през последните години;

2. резултати от лабораторните, клиничните, серологичните, вирусологичните, микробиологичните или патоанатомичните изследвания;

3. продължителност на периода за провеждане на епизоотологичния надзор;

4. контролни мерки, предприети за удостоверяване, че територията или част от нея запазва статута си на свободна от заболяването.

(2) Допълнителни общи и специфични гаранции, необходими за въвеждането на водните животни и продукти в определени зони или обекти, се определят от НВМС на основание анализ на информацията по ал. 1.


Чл. 32. (1) При спазване на изискванията по отношение болестите по колона 1 на списък III от приложение № 1 към предлагането на пазара на жива риба, мекотели или черупчести, които не са възприемчиви към болестите от колона 2 на списък I и II от приложение № 1 от обекти, както и техният оплоден хайвер, се прилагат следните изисквания:

1. при въвеждането им в разрешена зона са придружени от документ за придвижване, удостоверяващ, че произхождат от зони със същия здравен статус, от разрешен рибовъден обект в неразрешена зона или от рибовъден обект, разположен в неразрешена зона, при условие, че в нея не се отглеждат риба, мекотели или черупчести от видовете, които са възприемчиви към болестите в колона 2 на списък I и II от приложение № 1 и не произхождат от речни, крайбрежни или от устия на реки, води;

2. при въвеждането им в обекти, разположени в неразрешени зони, но отговарящи на изискванията на глава трета, да са придружени от документ за придвижване, удостоверяващ, че произхождат от разрешена зона, от обект със същия здравен статус или от обект, разположен в неразрешена зона, при условие, че в същата не се отглеждат риба, мекотели или черупчести, които са възприемчиви към болестите от колона 2 на списък I и II от приложение № 1 и не произхождат от речни, крайбрежни или от устия на реки, води.

(2) Националната ветеринарномедицинска служба може да забрани въвеждането в разрешена зона на жива риба, мекотели или черупчести, които произхождат от разрешен обект в неразрешена зона или от обект, разположен в неразрешена зона, при условие, че в нея не се отглеждат риба, мекотели или черупчести, които са възприемчиви към болестите от колона 2 на списък I и II от приложение № 1 и не произхождат от речни, крайбрежни или от устия на реки, води.


Чл. 33. В допълнение на изискванията по чл. 32, ал. 1 се въвеждат следните допълнителни изисквания:

1. при въвеждането им в разрешена зона живата риба, мекотелите или черупчестите са придружени от документ за придвижване, удостоверяващ, че произхождат от зони със същия здравен статус;

2. при въвеждането им в обекти, разположени в неразрешени зони, но отговарящи на изискванията по глава трета, са придружени от документ за придвижване, удостоверяващ, че те произхождат от разрешен рибовъден обект.


Глава шеста.
ВНОС НА АКВАКУЛТУРИ И ПРОДУКТИ ОТ ТЯХ (ОТМ. - ДВ, БР. 6 ОТ 2003 Г.)

Чл. 34. (Отм. - ДВ, бр. 6 от 2003 г.)


Чл. 35. (Отм. - ДВ, бр. 6 от 2003 г.)


Чл. 36. (Отм. - ДВ, бр. 6 от 2003 г.)


Чл. 37. (Отм. - ДВ, бр. 6 от 2003 г.)


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Аквакултури" са живата риба, черупчестите, ракообразните и мекотелите,свободно живеещи, отглеждани във ферми и/или добити при контролирани условия, както и всички продукти, предназначени за предлагане на пазара в качеството им на хранителни продукти за консумация от хора или полови продукти за разплоден материал. Не се смятат за аквакултури рибите и другите водни организми, уловени в тяхната естествена среда като малки или достигнали консумативни размери, ако са предназначени за съхранение в живо състояние и/или за последвала продажба без всякаква човешка намеса за тяхното доотглеждане с цел увеличаване на техните размери и тегло.

2. "Ферми за аквакултури (рибовъдни обекти)" са специално изградени изкуствени водни обекти или приспособени части на естествени такива, в които се извършва развъждане, отглеждане, добив и улов на риба и други аквакултури, предназначени за пласиране на пазара.

3. "Разрешена ферма (рибовъден обект или обект за мекотели)" е тази, която отговаря на изискванията на глава четвърта, р. I, II или III и одобрена по реда на чл. 19.

4. "Разрешена зона" е част от територията, отговаряща на изискванията на глава трета и одобрена според изискванията на чл. 7.

5. "Одобрена лаборатория" е лаборатория, разположена на територията на страната, която е одобрена, под контрола е на НВМС и провежда диагностични изследвания по тази наредба.

6. "Ветеринарна проверка" е извършване на проверка на ферма за аквакултури (рибовъден обект) от ветеринарен инспектор на НВМС за установяване на здравословното състояние на рибата и другите аквакултури.

7. "Пласиране на пазара" е съхранението или разпространението с цел търговия, предлагането с цел реализация, реализацията, доставката, трансфера или каквато и да е друга операция при реализиране на пазара с изключение на търговията на дребно.

8. "Континентална зона" е част от територията на страната, включваща:

а) изцяло зоната на улова от водните източници до устието или повече от една зона за улов, в която се отглежда, съхранява или лови риба; или

б) част от зоната на улова от водните източници до природна или изкуствена преграда, която предотвратява миграцията на рибата от тази преграда надолу по течението; размерите и географското положение на континеталната зона трябва да са такива, че възможностите за повторно замърсяване на зоната чрез мигриращата риба да бъдат сведени до минимум; това може да наложи създаването на буферни зони, в които се осъществява наблюдение и контрол, без да са получили статут на разрешена зона.

9. "Крайбрежна зона" е част от брега на реката, морето или устието с точно определени географски граници, която включва еднородна хидроложка система.

10. "Анадромна миграция" е миграция на риба с цел размножаване от солени в сладки води.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание § 5 от заключителните разпоредби на Закона за ветеринарномедицинската дейност.


Приложение № 1 към чл. 1


(Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г.)


Списък на болестите и възприемчивите видове



Болести Възприемчив вид
Списък I  
Риба  
ISA Salmo salar
(инфекциозна анемия  
по сьомгите)  
Списък II  
Риба  
VHS Salmonid species
(вирусна хеморагична Thymallus thymallus
септицемия) Coregonus sp.
  Esox lucius
  Scophthalmus
  maximus
IHN Salmonid species
(инфекциозна хемопоетична Esox lucius
некроза)  
Мекотели  
Bonamia Ostreae Flat oyster
  (Ostrea еdulis)
Marteilla refringens Flat oyster
  (Ostrea еdulis)
Списък III  
Риба Определя се с
  програмата, по-
  сочена в чл. 28 и 30
IPN  
(инфекциозна панкреатична  
некроза)  
SVС  
(пролетна виремия по шараните)  
BKD (ренибактериоза)  
ЕRM  
(фурункулоза при атлантическа  
сьомга)  
(Йерсиниоза)  
Gyrodactylosis  
(Gyrodactylus salaris)  
Черупчести  
Crayfish plague (Aphanomyces astaci)  
   


Приложение № 2 към чл. 3


Изисквания към местата и инсталациите за подмяна на водата


1. Хигиенните свойства на наличната вода за подмяна трябва да бъдат такива, че да не променят здравословното състояние на превозваните видове по отношение на причинителите на болестите, посочени в колона 1 на списъците I и II от приложение № 1.

2. Тези инсталации трябва да съдържат устройства, предназначени за предотвратяване на замърсяване на вътрешната среда на транспортното средство при извършването на дезинфекцията на водата.

3. Забранява се изхвърлянето на използваната вода направо в открито море или в свободно течащи водоизточници.


Приложение № 3 към чл. 4 и 5



Образци на документи за придвижване
I. Документ за придвижване на жива риба и оплоден
хайвер от разрешена зона
1. Район на произход:
Разрешена зона:
2. Рибовъден обект на произхода (име и адрес):
3. Аквакултури или продукти:
  Жива Оплоден
  риба хайвер
Семейство    
(популярно и научно наименование)    
Количество: брой    

общо тегло

   

средно тегло

   
4. Краен пункт на доставката:
Район на доставката:
Получател (име и адрес):
5. Транспортни средства (вид и обозначение):
6. Здравен атестат:
Аз, долуподписаният, с настоящото удостоверявам, че
живата риба или продуктите, които съставляват насто-
ящата пратка, произхождат от разрешена зона и отгова-
рят на изискванията на Наредба № 22 от 5.Х.2000 г.
Съставен в ............. на .............................................................................................................................................................................................................................................................................
Наименование на официалната служба:
Печат на официалната служба
Име (с печатни букви)
Длъжност на подписалия служител
Подпис
II. Документ за придвижване на жива риба и оплоден
хайвер от разрешен рибовъден обект
1. Район на произхода:
2. Рибовъден обект на произхода (име и адрес):
3. Аквакултури или продукти:
  Жива Оплоден
  риба хайвер
Семейство    
(популярно и научно наименование)    
Количество: брой    

общо тегло

   

средно тегло

   



4. Краен пункт на доставката
Район на доставката:
Получател (име и адрес):
5. Транспортни средства (вид и обозначение):
6. Здравен атестат:
Аз, долуподписаният, с настоящото удостоверявам, че
живата риба или продуктите, които съставляват насто-
ящата пратка, произхождат от разрешена зона и отгова-
рят на изискванията на Наредба № 22 от 5.Х.2000 г.
Съставен в ....... на....................................................................................................................................................................................................................................................................................
Наименование на официалната служба:
Печат на официалната служба
Име (с печатни букви)
Длъжност на подписалия служител
Подпис
III. Документ за придвижване на мекотели от разрешена
крайбрежна зона
1. Район на произхода:
2. Разрешена зона:
3. Рибовъден обект на произхода (име и адрес):
4. Мекотели:
  Мекотели
Семейство  
(популярно и научно наименование)  
Вид (популярно и научно наименование)  
Количество: брой  

общо тегло

 

средно тегло

 
5. Краен пункт на доставката:
Район на доставката:
Получател (име и адрес):
6. Транспортни средства (вид и обозначение):
7. Здравен атестат:
Аз, долуподписаният, с настоящото удостоверявам, че
мекотелите, които съставляват настоящата пратка,
произхождат от разрешена зона и отговарят на изиск-
ванията на Наредба № 22 от 5.Х.2000 г.
Съставен в ............. на .............................................................................................................................................................................................................................................................................
Наименование на официалната служба:
Печат на официалната служба
Име (с печатни букви)
Длъжност на подписалия служител
Подпис
IV. Документ за придвижване на мекотели от разрешен
рибовъден обект
1. Район на произхода:
2. Рибовъден обект на произхода (име и адрес):
3. Мекотели:



  Мекотели
Семейство  
(популярно и научно наименование)  
Вид (популярно и научно наименование)  
Количество: брой  

общо тегло

 

средно тегло

 
4. Краен пункт на доставката:
Район на доставката:
Получател (име и адрес):
5. Транспортни средства (вид и обозначение):
6. Здравен атестат:
Аз, долуподписаният, с настоящото удостоверявам, че
мекотелите, които съставляват настоящата пратка,
произхождат от разрешена зона и отговарят на изиск-
ванията на Наредба № 22 от 5.Х.2000 г.
Съставен в ............. на .............................................................................................................................................................................................................................................................................
Наименование на официалната служба:
Печат на официалната служба
Име (с печатни букви)
Длъжност на подписалия служител
Подпис


Промени настройката на бисквитките