ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 258 ОТ 2 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ДЕЙНОСТИТЕ И ЗАДАЧИТЕ ПО ОТБРАНИТЕЛНО-МОБИЛИЗАЦИОННА ПОДГОТОВКА НА ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С ВОЕННОВРЕМЕННИ ЗАДАЧИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 1 ОТ 2011 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 258 ОТ 2 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ДЕЙНОСТИТЕ И ЗАДАЧИТЕ ПО ОТБРАНИТЕЛНО-МОБИЛИЗАЦИОННА ПОДГОТОВКА НА ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С ВОЕННОВРЕМЕННИ ЗАДАЧИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 1 ОТ 2011 Г.)
Обн. ДВ. бр.100 от 13 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2011г., изм. ДВ. бр.39 от 20 Май 2011г., изм. ДВ. бр.49 от 29 Юни 2012г., отм. ДВ. бр.17 от 26 Февруари 2019г.
Отменено с § 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 31 от 21 февруари 2019 г. за приемане на Наредба за дейностите и задачите по отбранително-мобилизационна подготовка и условията и реда за тяхното осъществяване - ДВ, бр. 17 от 26 февруари 2019 г., в сила от 26.02.2019 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Държавните органи и юридическите лица с военновременни задачи, включително техните поделения, подразделения и структурни звена, провеждат отбранително-мобилизационна подготовка като част от подготовката на страната за отбрана, за поддържане на националното стопанство, територията и населението в готовност за работа при положение на война, при военно и извънредно положение.
Чл. 2. (1) Органите и лицата по чл. 1 извършват дейностите по отбранително-мобилизационна подготовка в рамките на своята компетентност и в съответствие с нормативните актове.
(2) Основните дейности по отбранително-мобилизационна подготовка са:
1. гражданско планиране в интерес на отбраната;
2. планиране и поддържане на военновременната система за управление;
3. осигуряване на граждански ресурси в интерес на отбраната;
4. подготовка на територията и инфраструктурата за отбрана;
5. организиране на подготовката и защитата на служителите и населението при положение на война, при военно и извънредно положение.
(3) Основните задачи по отбранително-мобилизационна подготовка са:
1. разработване и поддържане в готовност за изпълнение на плана за привеждане в готовност за работа във военно време, военновременния план и други планове и документи, свързани с отбраната на страната;
2. организиране подготовката на ръководния състав за работа във военно време;
3. (изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) организиране работата на Съвета по сигурността;
4. организиране поддържането в готовност за използване на системата за управление за военно време;
5. планиране и координиране на дейностите по изграждането и поддържането на комуникационно-информационните системи за управление във военно време;
6. организиране на денонощно оперативно дежурство за поддържане на готовност за оповестяване при привеждане от мирно на военно положение;
7. осигуряване на граждански ресурси в интерес на отбраната на страната чрез:
а) осигуряване на заявените мобилизационни ресурси за въоръжените сили и структурите, ангажирани с отбраната на страната;
б) координиране и контролиране изграждането и поддържането на мощности и инфраструктура за военновременна дейност;
в) създаване на организация за усвояване и поддържане производството на стоки и услуги по военновременните планове;
г) планиране на военновременните запаси и държавните резерви;
д) организиране отсрочването от повикване във въоръжените сили на резервисти и техника от националното стопанство и осигуряване на трудови ресурси за военновременна дейност;
8. подготвяне и организиране на режимното и ограничителното снабдяване на населението с основни хранителни и нехранителни стоки;
9. планиране и разпределяне на финансовите средства за осигуряване на дейностите, свързани с отбраната;
10. водене на оперативен отчет и организиране защитата на обектите от критичната инфраструктура за военно време;
11. координиране на дейностите по проучване и поддържане на военните паметници и гробове;
12. методическо ръководство и контрол на дейностите по отбранително-мобилизационна подготовка по компетентност на функционален и териториален принцип;
13. други задачи, свързани с отбраната.
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Държавните органи при изпълнение на задълженията им, свързани с отбраната, се подпомагат от звената по отбранително-мобилизационна подготовка.
(2) В състава на звената по ал. 1 се включват:
1. ръководител;
2. експерти с аналитична или контролна функция;
3. експерти със спомагателна функция (оперативни дежурни за носене на денонощно дежурство и др.);
4. изпълнители по поддръжка на пунктовете за управление, по охрана на пунктовете за управление и др.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Звената по отбранително-мобилизационна подготовка изпълняват и дейности и задачи, възложени със Закона за защита при бедствия и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.) В администрацията на изпълнителната власт служителите по ал. 2, т. 1, 2 и 3 са в щатната численост на персонала, а за Министерството на отбраната - служителите по ал. 2, т. 3 и 4 са в щатната численост на Българската армия.
(5) В администрацията на изпълнителната власт служителите по ал. 2, т. 4 се назначават по преценка на ръководителите във или извън утвърдената численост на персонала.
(6) Когато служителите по ал. 5 са извън утвърдената численост на персонала, се назначават до 8 души по трудови правоотношения на длъжност "изпълнител" по допълнително щатно разписание. Възнаграждението и осигурителните вноски на тези служители се планират и отчитат в съответствие с Единната бюджетна класификация.
Чл. 4. Органите за управление на юридическите лица с военновременни задачи назначават звено (служител) по отбранително-мобилизационна подготовка за изпълнение на дейностите по чл. 2, ал. 2 и на задачите по чл. 2, ал. 3. Съставът на звеното се определя в зависимост от обема и спецификата на дейностите и задачите.
Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) В звената по отбранително-мобилизационна подготовка се назначават служители с необходимата квалификация и с разрешение за достъп до класифицирана информация.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Ръководителите на звената по отбранително-мобилизационна подготовка притежават подходящо образование, квалификация и професионален опит.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) В администрацията на изпълнителната власт ръководителят на звеното по отбранително-мобилизационна подготовка е секретар на Съвета по сигурността.
(4) В юридическите лица с военновременни задачи ръководителят на звеното (служителят) по отбранително-мобилизационна подготовка е секретар на Постоянната техническа комисия.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) По преценка на ръководителя на организационната единица по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация ръководителят на звеното по отбранително-мобилизационна подготовка може да се назначава за служител по сигурността на информацията.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Функциите и задачите на звената по отбранително-мобилизационна подготовка се определят съгласно действащите общи и специфични нормативни изисквания и функции на всяка администрация или юридическо лице, съответно в устройствения правилник или в заповед на ръководителя.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) (1) Финансирането на дейностите и задачите по отбранително-мобилизационна подготовка в държавните органи и бюджетните организации се осъществява от държавния бюджет.
(2) Финансирането на дейностите и задачите по отбранително-мобилизационна подготовка в общините е в рамките на средствата за делегираните от държавата дейности по функция "Отбрана и сигурност" и от други източници, предвидени в закон или в акт на Министерския съвет.
(3) Финансирането на дейностите и задачите по отбранително-мобилизационна подготовка в юридическите лица с военновременни задачи се осъществява чрез бюджетите на съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити на базата на договорни отношения с юридическите лица.
(4) Планирането на финансовите средства по ал. 1 се извършва след предварително съгласуване с Министерството на отбраната по приоритети преди започване на бюджетната процедура за съответната година в следната последователност:
1. първостепенните разпоредители с бюджетни кредити (без общините) и областните администрации изпращат в Министерството на отбраната заявки за финансиране на отбранително-мобилизационната подготовка за следващата година и отчети за разходваните средства за предходната година; заявките се изготвят съобразно политиките, програмите и задачите на съответното ведомство в областта на отбранително-мобилизационната подготовка по направления и типове дейности;
2. (изм. - ДВ, бр. 49 от 2012 г., в сила от 30.06.2012 г.) Министерството на отбраната оценява по предварително изготвени актуални критерии заявките за съответствие с приоритетите за отбранително-мобилизационната подготовка, съгласува заявките и ги внася за одобряване от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките;
3. Министерството на отбраната писмено уведомява първостепенните разпоредители с бюджетни кредити и областните администрации за одобрените им заявки;
4. първостепенните разпоредители с бюджетни кредити (без общините) и областните администрации включват одобрените им средства в проектобюджетите си за съответната година по функция "Отбрана и сигурност".
Допълнителни разпоредби
§ 1. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) По смисъла на това постановление "Юридически лица с военновременни задачи" са търговски дружества, държавни предприятия, включително тези, създадени по реда на Закона за преобразуване на Строителните войски, Войските на Министерството на транспорта и Войските на Комитета по пощи и далекосъобщения в държавни предприятия, юридически лица, създадени по реда на Закона за кооперациите, и други организации, създадени със закон, на които са възложени военновременни задачи.
Заключителни разпоредби
§ 2. (Предишен § 1 - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) В Постановление № 212 на Министерския съвет от 1993 г. за организиране на денонощното дежурство за оповестяване при привеждане от мирно във военно положение, при стихийни бедствия и крупни производствени аварии (обн., ДВ, бр. 98 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 43 от 1994 г., бр. 29 от 1996 г. и бр. 18 от 1998 г.) се правят следните изменения:
1. В чл. 2:
а) алинея 2 се изменя така:
"(2) Денонощното дежурство в администрацията на изпълнителната власт се носи от 5 души оперативни дежурни. За Столичната община бройките са 125, за община Пловдив - 35, и за община Варна - 30.";
б) алинея 5 се отменя.
2. В чл. 4 ал. 2 се отменя.
3. Член 6 се отменя.
§ 3. (Предишен § 2 - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) В чл. 1 от Постановление № 66 на Министерския съвет от 1996 г. за кадрово осигуряване на някои дейности в бюджетните организации (обн., ДВ, бр. 29 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 76 и 92 от 1997 г., бр. 5 от 1999 г. и бр. 53 от 2000 г.) ал. 3 се отменя.
§ 4. (Предишен § 3, изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Министрите и другите държавни органи в срок два месеца от обнародването на постановлението в "Държавен вестник" да предприемат действия за неговото прилагане.
§ 5. (Предишен § 4, изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Постановлението се приема на основание чл. 22 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 6 от Закона за администрацията.
§ 6. (Предишен § 5 - ДВ, бр. 1 от 2011 г.) Методическото ръководство и контролът по изпълнението на постановлението и на дейностите по отбранително-мобилизационна подготовка се възлагат на министъра на отбраната.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 321 ОТ 28 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
(ОБН. - ДВ, БР. 1 ОТ 2011 Г.)
§ 1. В Постановление № 258 на Министерския съвет от 2005 г. за дейностите и задачите по отбранително-мобилизационна подготовка на органите на изпълнителната власт и юридическите лица с военновременни задачи (ДВ, бр. 100 от 2005 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. Навсякъде думите "органите на изпълнителната власт", "Съвета по сигурност и управление при кризи", "звеното по управление при кризи и отбранително-мобилизационна подготовка" и "звената по управление при кризи и отбранително-мобилизационна подготовка" се заменят съответно с "държавните органи", "Съвета по сигурността", "звеното по отбранително-мобилизационна подготовка" и "звената по отбранително-мобилизационна подготовка".
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 135 ОТ 12 МАЙ 2011 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА
(ОБН. - ДВ, БР. 39 ОТ 2011 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2011 Г.)
§ 13. Постановлението влиза в сила от 1 юли 2011 г.
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 120 ОТ 25 ЮНИ 2012 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕН СЪВЕТ ПО ОТБРАНИТЕЛНА ИНДУСТРИЯ И СИГУРНОСТ НА ДОСТАВКИТЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
(ОБН. - ДВ, БР. 49 ОТ 2012 Г., В СИЛА ОТ 30.06.2012 Г.)
§ 2. Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет е правоприемник на Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната при Министерския съвет, създаден с Постановление № 193 на Министерския съвет от 1993 г.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
§ 15. Постановлението влиза в сила от 30 юни 2012 г.