МЕТОДИКА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ДОСТЪПНА АРХИТЕКТУРНА СРЕДА ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ НА КУЛТУРНИ, ИСТОРИЧЕСКИ, СПОРТНИ ОБЕКТИ
МЕТОДИКА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ДОСТЪПНА АРХИТЕКТУРНА СРЕДА ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ НА КУЛТУРНИ, ИСТОРИЧЕСКИ, СПОРТНИ ОБЕКТИ
Обн. ДВ. бр.50 от 25 Юни 2019г., изм. и доп. ДВ. бр.21 от 12 Март 2024г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) С тази Методика се приемат редът и условията за изготвяне, структурата и съдържанието на предложения, финансирани на конкурсна основа от Агенцията за хората с увреждания (АХУ), с които се осигурява достъп до и възможност за активно използване на културни, археологически, исторически и спортни обекти от хора с увреждания, имащи специфични потребности при пространственото си придвижване.
(2) Реализацията на конкурсните предложения трябва да създава предпоставки за активно социално включване на хората с увреждания, имащи специфични потребности при пространственото си придвижване, наричани по-нататък "целевата група", в културния, обществения и спортния живот на страната, за повишаване на тяхната обществена значимост и личностно самочувствие, за формиране и утвърждаване на съвременна ценностна система чрез по-активното им запознаване и приобщаване към съвременните културни ценности, към националните исторически и културно-историческите забележителности и наследство, към постиженията на спорта.
Чл. 2. В конкурса могат да участват държавни, общински, стопански и нестопански организации, които са юридически лица, регистрирани по българското законодателство, и притежават и/или стопанисват културни, исторически, археологически, природно-научни, спортни обекти, наричани по-нататък за краткост "организациите".
Чл. 3. (1) Финансиране се отпуска за създаване на достъп до такива обекти, като:
1. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) исторически, природно-научни и други музеи, музеи на известни личности, археологически музеи и разкопки, художествени галерии, театри, опери, концертни зали, библиотеки, читалища и други обекти за развитие на културна дейност, храмове, когато те имат важно историческо, архитектурно и културно значение за страната;
2. стадиони, спортни зали и други обекти за провеждане на спортни състезания;
3. (нова - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) морски плажове.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(4) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(5) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(6) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(7) Училищата, в т.ч. и висшите, независимо от статута на сградата, в която се намират, и независимо от вида специалисти, които създават, не са обект на финансиране по тази Методика.
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Участието в конкурса изисква всеки кандидат да изготви своето предложение при стриктно спазване на действащата нормативна уредба за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията, както и други съответстващи нормативни актове1.
Чл. 5. (1) Всеки кандидат може да участва в обявения конкурс само с едно предложение.
(2) Предложението може да се отнася само до един обект.
(3) Участниците в конкурса изготвят предложение, състоящо се от попълнен формуляр и бюджет на конкурсното предложение.
Чл. 6. Не се допускат до оценка в конкурса предложения на кандидати, които:
1. не представят попълнен формуляр и/или бюджет на конкурсното предложение;
2. имат структура и съдържание на приложения формуляр и/или бюджет, несъответстващи на изискуемите по тази Методика;
3. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) които са получили държавни помощи, надхвърлящи левовата равностойност на определения в евро таван за минималните държавни помощи, определен в действащия Регламент на ЕС относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis;
4. имат изискуеми публични задължения към държавата или общините, установени с акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията или задължението е по акт, който не е влязъл в сила;
5. са получили финансови средства от други източници за същите допустими разходи или за същата цел;
6. не са представили изискуемите документи по чл. 30, без неприложимите за конкретното конкурсно предложение.
Чл. 7. Когато конкурсно предложение се представя за оценка на дата и час, по-късна от датата и часа, обявени за крайни, то не се допуска до участие в конкурса.
Чл. 8. (1) Организациите могат да кандидатстват за финансиране на дейности по три компонента:
1. компонент 1 за осигуряване на външен достъп до обект за лица от целевата група;
2. компонент 2 за приспособяване на вътрешната среда на обект за самостоятелно посещаване от и пребиваване в него на лица от целевата група;
3. компонент 3 за изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения (асансьори или лифтови платформи) за ползване от лица от целевата група.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(4) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(5) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
(6) Собствено участие за реализация на конкурсното предложение от страна на кандидата не се изисква. Собствено участие може да се предвиди, когато за покриване на разходите, определени за реализацията в конкурсните дейности, максимално възможната за отпускане от АХУ субсидия не е достатъчна.
Чл. 9. Когато кандидатът не е собственик на обекта, чието преустройство е предмет на разработеното конкурсно предложение, той представя писмено съгласие от собственика на обекта за предвидените по конкурсното предложение дейности и допустимостта на разходите за срока на договора (когато е приложимо).
Чл. 10. (1) Ако кандидат чрез реализацията на конкурсното предложение предвижда промяна в обект, представляващ съгласно действащата нормативна уредба "паметник на културата" или "защитен природен обект" (резерват), той задължително представя съгласувателно писмо от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и/или от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), удостоверяващо осъществимостта на предвижданите в предложението дейности.
(2) Непредставянето на доказателствата по ал. 1 е основание конкурсното предложение да бъде дисквалифицирано.
(3) След спечелване на финансиране преди сключване на договор с АХУ кандидатът представя разрешение от органите по ал. 1 за извършване на предвидената промяна.
Чл. 11. (1) Конкурсното предложение трябва да съдържа - снимки на пространството, в което ще се изгражда достъп до обекта или помещението, което ще се приспособява преди извършването на строително-монтажните работи, с кратко описание на състоянието, ситуация, от която се създава необходимата яснота относно мястото, обхвата и характера на обекта, техническа документация, разрешение за строеж и количествена сметка на строително-монтажните работи, когато е приложимо.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Когато конкурсното предложение включва извършване на дейности по чл. 15, ал. 1, т. 1 и 3, кандидатът представя одобрен инвестиционен проект и разрешение за строеж. При невъзможност при кандидатстването да се представи инвестиционен проект във фаза работен проект се представя идеен инвестиционен проект, като едновременно с това кандидатът привежда и подходящи доказателства, че необходимият одобрен работен инвестиционен проект ще бъде представен в срок не по-дълъг от 45 дни след сключване на договора за финансиране по чл. 31, ал. 1. При извършване на дейности по чл. 15, ал. 1, т. 2 кандидатът представя посочените документи, когато е приложимо.
(3) Заедно с идейния инвестиционен проект по предходната алинея се представя и становище на инженер-конструктор относно допустимостта на предвидените строително-монтажни работи.
(4) Кандидати, представили одобрен инвестиционен проект във фаза работен проект и разрешение за строеж, се ползват с предимство при класиране на конкурсните им предложения.
(5) Изготвянето на инвестиционния проект в различните му фази до представяне на конкурсното предложение е за сметка на кандидата.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) На кандидати, чиито конкурсни предложения се класират и с тях се сключи договор за финансиране с АХУ, се признават разходи за разработка на изискуемия инвестиционен проект/проекти, както и за възнаграждение на ръководителя (техническо лице) за управление на дейностите, предвидени за извършване в инвестиционния проект/проекти. Отпусканите средства за покриване на разходите по предходното изречение не могат да бъдат повече от 8 на сто от стойността на разходите по компоненти.
(7) Отчитането и признаването на разходите за разработка на инвестиционния проект става по общия ред при спазване на разпоредбите на чл. 36.
(8) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Признаването на средствата по ал. 6 става само при наличието на предварително заложена сума в бюджета на конкурсното предложение.
Чл. 12. (1) Във връзка с изпълнението на конкурсното предложение кандидатът разработва план-график за изпълнение на предвидените дейности.
(2) Срокът на изпълнение на проектните дейности не може да бъде по-дълъг от:
1. 3 месеца за дейностите по компонент 1;
2. 3 месеца за дейностите по компонент 2;
3. 4 месеца за дейностите по компонент 3;
4. 5 месеца, когато се извършват дейности едновременно по два или три компонента.
(3) В продължителността по предходната алинея не се включва:
1. срокът за организиране и провеждане на процедури за обществена поръчка по Закона за обществените поръчки, когато такава се прилага при избор на изпълнител за извършване на проектните дейности;
2. срокът, необходим за изготвяне на инвестиционен проект във фаза работен проект, когато такъв не е представен при подаване на конкурсното предложение, и който не може да бъде по-дълъг от срока по чл. 11, ал. 2.
Чл. 13. (1) Кандидатите по чл. 15, ал. 1, т. 3 представят допълнителна информация относно:
1. мястото, където ще се монтира новото или преустроено повдигателно съоръжение (ПС);
2. конструктивните възможности на сградата, в която ще се монтира новото или преустроено ПС;
3. скици или копия от съществуващия архитектурен проект на сградата в частта, отнасяща се до изграждането (монтирането) на ПС.
(2) Заедно с информацията по ал. 1 се представя информация за техническите параметри на ПС, основаваща се на три оферти на производители и доставчици, специализирани в доставката на повдигателни съоръжения. Тя трябва да съдържа следните данни:
1. технически и други данни, като модел, марка или обозначение на ПС, производител на ПС;
2. технически характеристики, като номинална товароподемност, номинална скорост, височина на повдигане (при вертикално ПС), наклон на изкачване на превозващото устройство, вид на задвижване, данни за захранването с енергия;
3. неподробни чертежи, скици, проспекти и други с габаритните размери на ПС;
4. справка за приложимите хармонизирани стандарти при производството и изпитанието на ПС или технически спецификации, съдържащи методи за изпълнение на съществените изисквания, ако при производството не се прилагат хармонизирани стандарти;
5. офертна цена на ПС и стойност на строително-монтажните работи;
6. предложение за гаранционен срок за ПС и неговия монтаж.
Раздел II.
Предназначение на отпусканите средства за финансиране на конкурсните предложения
Чл. 14. (1) Средства за финансиране на конкурсното предложение се отпускат от АХУ за покриване само на еднократни допустими разходи, имащи инвестиционен характер, в т.ч. и за разходите по чл. 11, ал. 6.
(2) Не са еднократни (инвестиционни) разходите за: реклама, наеми за помещения и/или оборудване, възнаграждения и осигуровки, в т.ч. и за лицата, които се занимават с реализацията на инвестиционните дейности, командировки, застраховки, погасявания на задължения към доставчици по други проекти, покриване на загуби от минали години, лихви, такси за обслужване на банкови сметки и всякакви други разходи, които имат характер на текущи разходи и се отнасят към разходите за основна дейност на кандидата.
(3) Недопустими разходи са разходите, свързани с обучение на персонала, осъществяващ обслужването и пряката работа с хората от целевата група.
Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Размерът на средствата, за които може да се кандидатства по отделните компоненти, са, както следва:
1. компонент 1 за осигуряване на външен достъп до обект - до 20 000 лв.; средствата могат да се използват за:
а) изграждане на рампи;
б) изграждане на пътеки (подходи към обекта) за хора със зрителни увреждания;
в) извършване на ремонти, осигуряващи адаптиране на входове-изходи на обекта;
г) изграждане на външни преходи;
д) изграждане на сигнализации за хора със зрителни и слухови увреждания;
е) изпълнение на други мероприятия, осигуряващи подходящ външен достъп за хора от целевата група;
2. компонент 2 за приспособяване на вътрешната среда на обект - до 20 000 лв.; средствата по този компонент могат да се използват за строително-монтажни работи, придобиване и монтиране на различни съоръжения с цел създаване на:
а) адаптирани места за трайно пребиваване на хората от целевата група в обекта като зрител и участник;
б) вътрешни преходи, специални пътеки и други подобни, осигуряващи достъп до местата за наблюдение и/или активно участие в провеждани в обекта мероприятия от страна на хора от целевата група;
в) адаптирани санитарни помещения, както и съблекални в спортни обекти за хора от целевата група;
г) изграждане на сигнализации за ориентация вътре в обекта за хора със зрителни и слухови увреждания;
д) други мероприятия, осигуряващи подходящ интериор за трайно пребиваване и самостоятелно придвижване на хора от целевата група в даден обект;
3. компонент 3 за изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения (асансьори или лифтови платформи) за ползване от лица от целевата група, както следва:
а) до 50 000 лв. за лифтови платформи;
б) до 100 000 лв. за асансьори.
(2) Предоставяните средства не могат да се ползват за плащане на данък върху добавената стойност, освен ако кандидатът не е регистриран по Закона за ДДС.
Чл. 16. (1) При изпълнение на конкурсното предложение прехвърляне на средства от един компонент в друг компонент е напълно недопустимо.
(2) Когато при изпълнение на конкурсното предложение възникне потребност от промяна във величината на един разход за сметка на друг разход (други разходи) от дейности, предвидени по един компонент, кандидатът писмено уведомява АХУ за възникналото обстоятелство, като посочва причината за промяната, кой разход се увеличава и кой разход (кои разходи) се намалява(т). Когато стойността на увеличението на разхода е повече от 10%, за извършването му трябва да се получи предварително писмено съгласие от АХУ.
Чл. 17. (1) Финансирането се предоставя от АХУ на кандидата (вече бенефициент по договора) безвъзмездно само ако изпълнението на предложението е извършено и приключено съгласно заложените в договора за финансиране между кандидата и АХУ клаузи. В противен случай АХУ изисква възстановяване на вече предоставените средства ведно с дължимата законна лихва.
(2) Бенефициентът е длъжен съгласно нормативните актове на Република България да осигурява постоянен достъп за хората с увреждания до и в помещенията, за които е получил финансиране по договора и след изтичане на неговия срок.
Раздел III.
Процедура на оценяване и класиране на конкурсните предложения
Чл. 18. (1) Кандидатите представят за оценка в АХУ своите конкурсни предложения.
(2) Конкурсните предложения трябва да са окомплектовани и представени във вид, подходящ за четене и проверка.
Чл. 19. (1) Допуснатите до оценка конкурсни предложения се оценяват от комисия, назначена със заповед на изпълнителния директор на АХУ.
(2) Одобрените от комисията предложения за финансиране заедно с определените величини на полагащото им се финансиране се отразяват в специално изготвен протокол, който се предлага за утвърждаване от изпълнителния директор на АХУ.
Чл. 20. Допуснатите до оценка конкурсни предложения се оценяват и класират при спазване на следните оценъчни процедури:
1. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) всеки член на комисията по чл. 19, ал. 1 определя индивидуална оценка за всяко конкурсно предложение;
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) въз основа на индивидуалните оценки на всички членове на комисията се определя обща оценка за всяко конкурсно предложение като средна величина от всички индивидуални оценки;
3. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) от класиране се изключват предложенията, чиято обща оценка е под минимално допустимата оценка по чл. 23;
4. (отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
5. извършва се класиране на конкурсните предложения, които се подреждат по низходящ ред в съответствие с получената окончателна оценка и се разпределя определеното за конкурса финансиране.
Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Индивидуалната оценка на конкурсното предложение се изчислява като среден сбор от точките, определени по специфичните показатели за оценка на конкурсните предложения.
(2) Специфичните показатели за оценка на конкурсните предложения са:
1. точност и пълнота на формуляра - формулярът е с попълнени точки и подточки, информацията в него е ясна и аргументирана, между отделните точки и подточки е налице обвързаност, последователност и логика на изложението; не са допуснати вътрешни противоречия, необосновани повторения, изкривяващи съдържанието на предложението технически грешки, използваните показатели в различните части на формуляра са еднозначно определени, а тяхното изчисляване е вярно, аргументирано и проследимо;
2. обективност и обоснованост на предложението - предложението се основава на съвкупност от обективни данни, характеризиращи действителните потребности от изграждане на достъпна среда за хора от целевата група, на ефикасността, целесъобразността и перспективността от изграждането на достъпа до дадения обект и неговата използваемост от хора от целевата група, на технологичните реалности, които трябва да се имат предвид при осъществяване на инвестиционните дейности; в него са представени необходимите доказателства, че очакваните резултати ще бъдат постигнати в максимална степен, че съществуващите рискове се виждат, оценяват и са предприети подходящи превантивни мерки за тяхното избягване;
3. реалистичност на очакваните резултати - очакваните резултати от реализацията на конкурсното предложение са точно формулирани, еднозначно определени и количествено измерими, обвързани са с конкретни срокове, постижими в рамките на инвестиционния период, и с избрания компонент;
4. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) пълнота и изчерпателност на дейностите - предложението включва списък и подробно описание на всички взаимносвързани дейности, които предстои да се извършат във връзка с реализацията на конкурсното предложение; за всяка дейност са определени необходимите за изпълнението й конкретни разходи, чийто размер се гарантира от разработена план-сметка, от оферта, специално избрана измежду най-малкото три актуални конкурентни оферти на доставчици на активи и услуги; изборът на офертата е обоснован;
5. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) точност, обективност, нагледност и прозрачност на бюджета - изготвеният бюджет в максимална степен точно и ясно отразява планираните разходи по избрани компоненти и дейности.
Чл. 22. (1) При определяне на точките по специфични показатели се попълва следната таблица, в която за всеки специфичен показател е утвърден коефициент за тежест:
Специфичен показател |
Петстепенна скала за оценка (точки) |
Присъдени точки |
Коефициент за тежест |
Обща оценка (к. 2 * к. 3) |
Обосновка на присъдените точки |
А |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1. Точност и пълнота на формуляра |
мин. 0; макс. 4 |
|
4 |
|
|
2. Обективност и обоснованост на предложението |
мин. 0; макс. 4 |
|
5 |
|
|
3. Реалистичност на очакваните резултати |
мин. 0; макс. 4 |
|
2 |
|
|
4. Пълнота и изчерпателност на дейностите |
мин. 0; макс. 4 |
|
5 |
|
|
5. Точност, обективност, нагледност и прозрачност на бюджета |
мин. 0; макс. 4 |
|
3 |
|
|
Обща оценка |
Х |
Х |
Х |
|
|
(2) Всеки член на експертната комисия присъжда точки по всеки специфичен показател в колона 2 от таблицата по ал. 1, като прилага посочената петстепенна скала и съответните критерии за определяне на конкретния брой точки:
Брой на точките |
Критерии |
4 точки |
Оценка "отличен" - по съответния специфичен показател кандидатът е спазил всички необходими изисквания, налице са нужните доказателства за пълнота, обоснованост, точност, яснота и приложимост в процеса на неговата изпълнимост. |
3 точки |
Оценка "добър" - по съответния специфичен показател кандидатът е спазил всички необходими изисквания, налице са доказателства за неговата изпълнимост, съпътствани от видими пропуски и непълноти. |
2 точки |
Оценка "задоволителен" - по съответния специфичен показател кандидатът не е спазил всички необходими изисквания, налице са пропуски и неясноти, които биха затруднили неговата изпълнимост. |
1 точка |
Оценка "формален" - по съответния специфичен показател участникът е направил формално предложение без изискуемата пълнота и обоснованост, които се съпътстват от сериозни пропуски и неясноти, доказващи неговата затруднена изпълнимост. |
0 точки |
Оценка "лош" - по съответния специфичен показател участникът е направил формално предложение без изискуемата пълнота и обоснованост, налице са сериозни рискове и съмнения относно неговата изпълнимост. |
(3) Всеки член на експертната комисия обосновава присъдените от него точки по ал. 2. Обосновката се представя в колона 5 на таблицата по ал. 1.
(4) Общата оценка, която определя всеки член на експертната комисия, се формира в колона 4 като сума от произведенията на присъдените точки и коефициента за тежест. Максималният брой точки, които могат да се присъдят на едно конкурсно предложение, е 76 точки.
Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) До класиране се допускат само предложенията, чиято обща оценка е 25 и повече от 25 точки.
Чл. 24. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Чл. 25. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Чл. 26. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Чл. 27. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Чл. 28. След като на допуснатите до класиране конкурсни предложения се определи окончателната оценка по чл. 27, те се подреждат по низходящ ред.
Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Определеното за разпределяне финансиране се предоставя до неговото изчерпване последователно на класираните организации, като се започне с предложението, получило най-много точки.
(2) Предложението, което по реда на класирането получава непълно финансиране спрямо представения бюджет, се финансира от АХУ след преработка на конкурсния бюджет.
Раздел IV.
Необходими документи при кандидатстване
Чл. 30. (1) Всеки участник в конкурсния кръг представя:
1. попълнен конкурсен формуляр по образец (приложение № 1);
2. попълнен подробен бюджет на конкурсното предложение по образец (приложение № 2);
3. (отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
4. (отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
5. копие от акта за учредяване на кандидата и копие от удостоверението за актуално състояние, издадено от компетентен съд не по-рано от 3 месеца преди датата на подаване на конкурсните предложения и с валидност до 6 месеца; такива документи не представят кандидатите, които са вписани в Търговския регистър;
6. документ, удостоверяващ собствеността или правото на разпореждане на организацията с обекта, за чието преустройство се кандидатства;
7. писмено съгласие от собственика на обекта за предвидените по конкурсното предложение дейности и допустимостта на разходите за срока на договора, когато кандидатът има само правото да стопанисва този обект;
8. декларация за липса на публични задължения (приложение № 4);
9. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) декларация, че общият размер на получените държавни помощи не надхвърля левовата равностойност на определения в евро таван за минималните държавни помощи, определен в действащия Регламент на ЕС относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis (приложение № 4);
10. декларация за това, че за конкурсния проект не са получавани и не се очаква да бъдат получени финансови средства от други източници за същите допустими разходи или за същата цел (приложение № 4);
11. декларация относно извършването или не на стопанска дейност (приложение № 4);
12. (отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
13. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) одобрени инвестиционни проекти, когато такива са налични; в случай че се представят идейни инвестиционни проекти, се прилага и становище на инженер-конструктор;
14. документи по чл. 11, ал. 1, удостоверяващи осъществимостта или аргументиращи необходимостта от изпълнението на конкурсното предложение; част от посочените документи по чл. 11, ал. 1 - снимки, трябва да са номерирани и да съдържат наименованието на отразения върху тях обект;
15. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) минимум по три актуални оферти за всеки от придобиваните активи и всяка от получаваните услуги, включени в бюджета на предложението; офертите трябва да са издадени не по-рано от 1 месец преди датата на кандидатстване и да са с валидност най-малко 4 месеца след датата на кандидатстване;
16. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) автобиография на ръководителя (техническо лице) на проекта (приложение № 5);
17. писма от НИНКН и/или РИОСВ, когато такива са изискуеми.
(2) Във връзка с осъществяването на своята работа комисията по чл. 19 може да изиска от кандидата и други допълнителни документи, доказващи и изясняващи конкретни обстоятелства, които се отнасят до целесъобразността, изпълнимостта и устойчивостта на дейностите, предвидени в конкурсното предложение.
(3) Проектното предложение, включващо документите по ал. 1, се представя по един от следните начини:
1. на място - в офиса на Агенцията за хората с увреждания;
2. чрез лицензиран пощенски оператор;
3. по електронен път.
Раздел V.
Сключване на договор, наблюдение, отчетност и контрол на финансираните предложения
Чл. 31. (1) Утвърдените кандидати сключват договор за финансиране с изпълнителния директор на АХУ.
(2) При сключване на договора за финансиране в АХУ се представя разрешение от НИНКН и/или РИОСВ, когато е приложимо;
(3) В договора за финансиране се посочват:
1. размерът и сроковете на усвояване на отпуснатите средства;
2. документите за отчитане изпълнението на конкурсното предложение;
3. условията, периодичността и показателите на извършване на мониторинг и контрол;
4. санкциите при неизпълнение на договорните условия;
5. сроковете за представяне и съдържанието на техническия и финансовия отчет за изпълнението на проекта и изискуемите документи по отчитането му;
6. други необходими клаузи.
Чл. 32. Утвърдената в договора сума се изплаща на два транша:
- 60 % след представяне на договорите с подизпълнителите на дейностите;
- 40 % след утвърждаване на финансовия отчет и на постигнатите с реализацията на проекта резултати.
Чл. 33. (1) Изпълнението на дейностите по конкурсното предложение се следи чрез организирането и провеждането на периодичен мониторинг и контрол.
(2) Периодичността на контрола се вписва в договора за финансиране и зависи от спецификата и продължителността на финансираното конкурсно предложение.
(3) Контролът започва от момента на сключване на договора за финансиране и приключва с изтичане срока на договора.
(4) Извършването на контрол може да става по планов график и внезапно. Внезапният мониторинг може да се провежда по инициатива на АХУ при наличието на жалби и сигнали.
(5) След извършване на контрол се изготвя констативен протокол, който се съхранява в АХУ и служи като база за оценка на напредъка в реализацията на финансираното конкурсно предложение.
Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.) Когато в резултат на извършен контрол бъде констатирано неизпълнение на договорените с АХУ резултати, изпълнителят се предупреждава за регистрираните несъответствия и от него се изисква те да бъдат отстранени във фиксиран срок. В случай че финансирането още не е приключило окончателно, то се спира до отстраняване на констатираните несъответствия.
(2) Когато след изтичане на фиксирания срок по ал. 1 констатираните несъответствия не са отстранени, използваното финансиране се възстановява до размера на констатираното несъответствие ведно със законната лихва.
(3) При установяване на неизпълнение на клаузи на договора за финансиране АХУ има право да изиска от неизправния изпълнител възстановяване на неправомерно използваната субсидия ведно със законната лихва.
Чл. 35. (1) Цялостната отчетност по реализацията на конкурсното предложение, получило финансиране, се осъществява съгласно действащото национално законодателство.
(2) Във връзка с това се изготвя технически и финансов отчет за изпълнение на дейностите, заложени в конкурсното предложение.
Чл. 36. (1) Във финансовия отчет последователно се отразява изпълнението на предвидените в предложението дейности, документално се удостоверява законосъобразността и целесъобразността на използваните средства и собственото участие, ако има такова, като се сравняват заложените в бюджета разходни пера с фактически постигнатите. В техническия отчет се отбелязва начинът на усвояване на получените средства и собственото участие, ако има такова, и възникналите трудности в този процес.
(2) Отчетите се представят в срок до 2 седмици след приключване на предвидените дейности.
(3) Неразделна част от отчетите са заверените от отчитащата се организация копия на документи за направените разходи и извършените плащания, регламентирани в договора, върху които се изписва изразът "Вярно с оригинала", полага се подписът от ръководителя на отчитащата се организация, освен ако даден документ не е оригинал.
1 Такива актове са: Закон за устройство на териториите, Закон за техническите изисквания към продуктите, Наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на асансьорите и техните предпазни устройства, Наредба за маркировка за съответствие, Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьори, Наредба за условията и реда за извършване на надзор на пазара, Наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на машините.
Приложение № 1
(Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Приложение № 2
(Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Приложение № 3
(Отм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
Приложение № 4
(Изм. - ДВ, бр. 21 от 2024 г.)
ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПОПЪЛВАНЕ НА БЮДЖЕТА
При изготвяне на бюджета трябва да се имат предвид следните особености:
1. Разходите се отразяват самостоятелно по отделни компоненти.
2. В рамките на компонента разходите се представят по дейности.
3. Когато е предвидено собствено участие, най-напред се попълва то, след което по определената формула се изчислява исканата субсидия.
4. Общата стойност на разходите по компонент 1. Осигуряване на външен достъп до обект - исканата сума не може да превишава 12 000 лв. Спазването на този лимит се проверява чрез стойността на получената разлика, която трябва да бъде 0 или отрицателно число.
5. Общата стойност на разходите по компонент 2. Приспособяване на вътрешната среда на обект - исканата сума не може да превишава 15 000 лв. Спазването на този лимит се проверява чрез стойността на получената разлика, която трябва да бъде 0 или отрицателно число.
6. Общата стойност на разходите по компонент 3. Изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения - исканата сума не може да превишава 50 000 лв. Спазването на този лимит се проверява чрез стойността на получената разлика, която трябва да бъде 0 или отрицателно число.
7. Общата стойност на разходите, когато се кандидатства по трите компонента едновременно, които се покриват от субсидията, не може да превишава 69 300 лв. Спазването на този лимит се проверява чрез стойността на получената разлика, която трябва да бъде 0 или отрицателно число.
8. Разходите общо за проекта се определят чрез събиране на разходите по трите компонента.
9. Сумарните стойности на разходите по дейности, компонент и общо за конкурсното предложение трябва да съответстват на стойностите, които са обосновани във формуляра, и да имат връзка с оферта (оферти) и конкретен изпълнител.
Приложение № 5
Извадка от Неофициален раздел бр. 50 от 25.06.2019 г. на ДВ