Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 31.X

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 25 ОТ 2 МАРТ 2000 Г. ЗА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА В БЮДЖЕТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ДЕЙНОСТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 10 ОТ 2001 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 25 ОТ 2 МАРТ 2000 Г. ЗА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА В БЮДЖЕТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ДЕЙНОСТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 10 ОТ 2001 Г.)

В сила от 1 януари 2000 г.

Обн. ДВ. бр.19 от 10 Март 2000г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2000г., изм. ДВ. бр.53 от 30 Юни 2000г., изм. ДВ. бр.63 от 1 Август 2000г., изм. ДВ. бр.64 от 4 Август 2000г., изм. ДВ. бр.69 от 22 Август 2000г., изм. ДВ. бр.89 от 31 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.97 от 28 Ноември 2000г., изм. ДВ. бр.10 от 2 Февруари 2001г., изм. ДВ. бр.28 от 23 Март 2001г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Приема:

1. средни месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала по министерства, областни администрации и други бюджетни организации, финансирани централно от държавния бюджет, съгласно приложение № 1;

2. средни месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала в организациите и звената на отраслите и дейностите образование, здравеопазване, култура и социално подпомагане, финансирани от общинските бюджети, съгласно приложение № 2;

3. единна таблица на размерите на началните основни месечни работни заплати по длъжностни степени за работещите по трудово правоотношение съгласно приложение № 3;

4. таблица на ръководните длъжности, чиито основни месечни работни заплати се определят в процент към основната месечна заплата на народен представител, съгласно приложение № 4;

5. таблица на длъжностните наименования и длъжностните степени, които се ползват според категорията на съответната администрация, съгласно приложение № 5;

5а. (нова - ДВ, бр. 53 от 2000 г., в сила от 1.01.2000 г.) таблица на длъжностните наименования и длъжностните степени за заетите в организациите, дейностите и звената на бюджетна издръжка, които не прилагат Закона за държавния служител, съгласно приложение № 5а;

6. таблица на длъжностите и размерите на началните основни месечни работни заплати по длъжностни степени за заетите в науката и образованието съгласно приложение № 6;

7. таблица на длъжностните наименования и размерите на началните основни месечни работни заплати за висшия, полувисшия и средния медицински и друг персонал с висше образование, зает в здравните и лечебните заведения към Министерството на здравеопазването, общините и Министерството на транспорта, съгласно приложение № 7.

(2) За администрациите със специфичен характер, необхванати в ал. 1, т. 1 и 2, както и за финансираните от други източници министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите определят съвместно средни месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала по предложение на ръководителите на съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.

(3) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2000 г., в сила от 1.01.2000 г.) Организациите и звената със специфичен характер, необхванати в приложенията към ал. 1, т. 5, 5а, 6 и 7, за специфичните длъжности прилагат длъжностни наименования, предвидени с акт на организацията, след съгласуване със съответния ръководител на министерство, организация, областен управител или кмет на община. Размерите на началните основни месечни работни заплати за тези длъжности се диференцират с колективен трудов договор и/или с вътрешни правила за работна заплата и не могат да бъдат по-ниски от утвърдените за съответните длъжностни степени с единната таблица за определяне размерите на началните основни месечни работни заплати по приложение № 3.

(4) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2000 г., в сила от 1.01.2000 г.) За специфичните длъжности, определени с нормативен акт, се ползват съответните длъжностни наименования.


Чл. 2. (1) Годишният размер на средствата за работна заплата на организациите и дейностите на бюджетна издръжка, включително за администрациите от централната и териториалната изпълнителна власт, се формира с натрупване от началото на годината на основата на разчетената с държавния бюджет и с общинските бюджети численост на персонала, без броя на длъжностите по чл. 8, и определените по реда на постановлението средни месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала за съответния период.

(2) Средствата за работна заплата, установени по реда на ал. 1 за съответния период, се ползват за определяне и изплащане на основните работни заплати, на допълнителни и други трудови възнаграждения по Кодекса на труда, по друг закон или нормативен акт, с колективен трудов договор и/или с вътрешни правила за работна заплата или с индивидуалния трудов договор.

(3) Разликата между формираните по ал. 1 средства за работна заплата и фактически начислените през годината, както и целесъобразни икономии по другите разходи се ползват за еднократно допълнително материално стимулиране в края на годината в размер до една месечна брутна работна заплата на отделно лице.

(4) Алинея 3 се прилага, доколкото с акт на Министерския съвет за организации и дейности със специфичен характер не са утвърдени други разпоредби за формирането и разходването на средствата за работна заплата.

(5) В случаите, когато в бюджетните кредити за заплати за 2000 г. са включени плащания за предходната година, за допълнително материално стимулиране може да се ползва разликата между утвърдените с бюджета за 2000 г. кредити за работна заплата и фактически начислените през годината, както и целесъобразни икономии по другите разходи.

(6) Промените в разходната част на общинския бюджет, произтичащи от прилагането на ал. 3 и 5, се отразяват с решение на съответния общински съвет.

(7) Алинеи 3, 5 и 6 се прилагат в случаите, когато бюджетните организации са изпълнили всичките си задължения, включително по текущите месечни възнаграждения, както и по доставките и услугите към външните доставчици.

(8) Разпределянето на средствата за еднократно допълнително материално стимулиране и определянето на индивидуалните размери се извършват по ред и начин, установени в колективния трудов договор или с вътрешните правила за работна заплата.

(9) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 януари 2000 г.) Паричните награди или стойността на предметните целеви награди, дадени по силата на устройствените правилници или вътрешните правила за работна заплата, се определят в рамките на средствата по ал. 2 и не се включват в максималния размер на еднократното допълнително материално стимулиране по ал. 3.


Чл. 3. В съответствие със Закона за висшето образование и Закона за Българската академия на науките ръководствата на гражданските държавни висши училища и на Българската академия на науките самостоятелно определят числеността на персонала и средните месечни брутни работни заплати на едно лице, като:

1. се ръководят от предоставените им субсидии от държавния бюджет;

2. използват собствени средства, набрани по самостоятелните им бюджети;

3. спазват размерите на началните заплати, определени по длъжности в приложение № 6.


Чл. 4. В съответствие със Закона за радиото и телевизията управителните съвети на Българското национално радио и на Българската национална телевизия самостоятелно определят числеността на персонала, средните месечни брутни работни заплати на едно лице и средствата за работна заплата.


Чл. 5. Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, без кметовете на общините, в рамките на утвърдените средства и средни месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала за съответните системи, отрасли и дейности определят съобразно структурата и квалификацията на персонала конкретните размери на средната месечна брутна работна заплата на едно лице от персонала по второстепенни и от по-ниски степени разпоредители с бюджетни кредити по реда на чл. 9 от Наредбата за договаряне на работната заплата, приета с Постановление № 129 на Министерския съвет от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 55 от 1991 г.; изм., бр. 30 и 40 от 1993 г.).


Чл. 6. (1) Общинските съвети по предложение на кметовете на общините в съответствие със Закона за местното самоуправление и местната администрация утвърждават средствата за работна заплата и средните месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала за работещите в общинската администрация и в звената към нея по реда на чл. 9 от Наредбата за договаряне на работната заплата.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) Министърът на здравеопазването, съответно министърът на образованието и науката, министърът на културата и министърът на труда и социалната политика съгласувано с министъра на финансите диференцират средните месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала за заетите съответно в здравеопазването включително за персонала на лечебните заведения, преобразувани по Закона за лечебните заведения, в образованието, в културата и в социалното подпомагане съгласно приложение № 2 по общини съобразно квалификационния състав и образователната структура на персонала.

(3) Общинските съвети определят средните месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала и средствата за работна заплата на организациите, дейностите и заведенията, финансирани от общинските бюджети, като спазват разчетената средна месечна брутна работна заплата по реда на ал. 2.


Чл. 7. (1) Конкретните размери на индивидуалните месечни работни заплати на работещите по трудово правоотношение се договарят и определят с индивидуалните трудови договори в рамките на средствата за работна заплата, установени по чл. 2, ал. 1 и 2, както следва:

1. на персонала в органите на държавната власт, в местното самоуправление и местната администрация и в техните структури и звена - по ред и начин, установени с колективния трудов договор и/или с вътрешните правила за работна заплата;

2. на персонала, зает в системата на средното образование - по ред и начин, утвърдени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на финансите и с министъра на труда и социалната политика, при условията и по реда на постановлението, както и с отрасловото (браншовото) споразумение;

3. (доп. - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) на висшия персонал в здравеопазването работещ в здравни заведения по смисъла на § 1, ал. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за народното здраве и в лечебни заведения по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения - по ред и начин, утвърдени с наредба на министъра на здравеопазването, както и с отрасловото (браншовото) споразумение;

4. за останалия персонал, необхванат в т. 2 и 3 - по длъжности и длъжностни степени, утвърдени с отраслови (браншови) споразумения и/или с колективни трудови договори и с вътрешни правила за работна заплата.

(2) Индивидуалните размери на основните месечни работни заплати при пълно работно време не могат да бъдат по-ниски от началните основни месечни работни заплати за съответната длъжност и степен.

(3) Основните месечни работни заплати на заетите в бюджетните организации и дейности се увеличават от 1 януари 2000 г., а на постъпилите след тази дата лица - от датата на постъпването, с не по-малко от 4,5 на сто в рамките на определените по реда на чл. 2, ал. 1 и 2 средства за работна заплата.

(4) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2000 г., в сила от 1.05.2000 г.) Възнаграждението на главния инспектор, инспекторите, ревизорите и експертите в инспектората по чл. 35 от Закона за съдебната власт към Министерството на правосъдието се определят съгласно разпоредбите на Закона за съдебната власт.

(5) (Нова - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) От 1 октомври 2000 г. индивидуалните основни месечни работни заплати в бюджетните организации и дейности се определят в рамките на увеличените средни месечни брутни работни заплати на едно лице и средствата за работна заплата, определени по реда на чл. 2, ал. 1 и 2.


Чл. 7а. (Нов - ДВ, бр. 97 от 2000 г.) (1) На лицата, които към 30 ноември 2000 г. се намират в трудови или служебни правоотношения с организации или дейности на бюджетна издръжка, да се изплати през декември еднократно допълнително възнаграждение в размер една месечна брутна работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор или с акта за назначаване.

(2) Алинея 1 се прилага и за лицата, работещи в лечебни заведения - търговски дружества, преобразувани по Закона за лечебните заведения и финансирани от съответните бюджети до 31 декември 2000 г.

(3) Размерът на еднократното допълнително възнаграждение се определя пропорционално на отработените работни дни от 1 януари до

30 ноември 2000 г. в организации или дейности на бюджетна издръжка.

(4) За отработени дни по ал. 3 се считат и дните на платен отпуск независимо от неговото основание, начина и източника на заплащане. В брутната месечна работна заплата по ал. 1 се включват основното месечно възнаграждение и допълнителното месечно възнаграждение за продължителна работа (добавката за прослужено време), както и възнаграждението за научна степен, определени с индивидуалния трудов договор или с акта за назначаване.

(5) Алинея 1 не се прилага за лицата, назначени извън утвърдената с бюджета численост на персонала.

(6) Определените средни месечни брутни работни заплати на бюджетните организации и дейности през 2000 г. не се увеличават с размера на изплатеното еднократно допълнително възнаграждение по ал. 3.


Чл. 8. За някои ръководни длъжности от централната и териториалната изпълнителна власт основните месечни работни заплати се определят от работодателя или от общинския съвет в процент към основната месечна работна заплата на народен представител съгласно приложение № 4.


Чл. 9. (1) Администрациите от изпълнителната власт разработват разписание на длъжностите, което да съответства на утвърдената им численост на персонала, по образец съгласно приложение № 8.

(2) На базата на разписанието на длъжностите се изготвят поименни разписания на длъжностите за лицата, заети по трудови правоотношения, по образец съгласно приложение № 9.

(3) За незаетите длъжности се резервират средства за работни заплати в размер, както следва:

1. за длъжностите по раздел I от приложение № 4-80 на сто от основната месечна работна заплата на народен представител и 15 на сто за допълнителни и други трудови възнаграждения;

2. за останалия персонал - не по-малък от началната основна месечна работна заплата за длъжността и 10 на сто за допълнителни и други трудови възнаграждения.

(4) Разписанието на длъжностите и поименните щатни разписания се утвърждават от ръководителя на съответната администрация.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) Обезщетенията по чл. 220, 222 и 224 от Кодекса на труда и по чл. 61, чл. 104, ал. 2, 3 и 4, чл. 105, ал. 3 и чл. 106, ал. 2, 3 и 4 от Закона за държавния служител на лицата, работили съответно по трудово или по служебно правоотношение и освободени от съответните администрации, се осигуряват от бюджетите на министерствата и ведомствата, от самостоятелните бюджети на висшите училища, на общините и на другите бюджетни организации и звена, като се изплащат и отчитат по разходен подпараграф 02-03 от Единната бюджетна класификация за 2000 г.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Бюджетни организации и дейности по смисъла на постановлението са:

1. органите на държавното управление, на местното самоуправление и местната администрация и техните структурни звена независимо от формата и източника на финансиране;

2. другите държавни и общински организации и звена, които се финансират изцяло или частично от държавния бюджет или от общинските бюджети;

3. специализираните организации и звена, които работят на извънбюджетна сметка, както и фондовете, създадени със закон или с друг нормативен акт, независимо от източниците на финансиране, доколкото друго не е указано в постановлението, в закон или в друг нормативен акт.


Заключителни разпоредби

§ 2. (1) (Предишен текст на § 2 - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) Необходимите средства за прилагане на постановлението се осигуряват в рамките на одобрените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2000 г. средства по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, трансфера от републиканския бюджет по самостоятелните им бюджети и извънбюджетни сметки, от собствени приходи на общините и от фонд "Професионална квалификация и безработица" и в изпълнение на чл. 34 от Закона за устройството на държавния бюджет.

(2) (Нова - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) Средствата, необходими за прилагане на чл. 7, ал. 5, се предоставят от републиканския бюджет за 2000 г. За бюджетните организации, които работят на извънбюджетни сметки, както и за фондовете, които получават субсидия от бюджета, средствата от републиканския бюджет за увеличаване на заплатите от 1 октомври 2000 г. се предоставят в размер, съответстващ на частта на субсидията в общия размер на разходите.

(3) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2000 г.) Средствата, включително тези за осигурителните вноски, необходими за прилагане на чл. 7а, се предоставят от републиканския бюджет за 2000 г. За бюджетните организации, които работят на извънбюджетни сметки, както и за фондовете, които получават субсидия от бюджета, средствата от републиканския бюджет за еднократното допълнително възнаграждение се предоставят в размер, съответстващ на частта на субсидията в общия размер на разходите. Неусвоените средства се възстановяват до 20 декември 2000 г. по сметката, от която са получени.

(4) (Нова - ДВ, бр. 89 от 2000 г., предишна ал. 3, изм. и доп. - ДВ, бр. 97 от 2000 г.) Министърът на финансите извършва произтичащите от ал. 2 и 3 промени по адресните бюджети и бюджетните взаимоотношения с общините, без тези на вноска за 2000 г. на основание чл. 35, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет.

(5) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2000 г.) Общините на вноска получават целеви средства от републиканския бюджет за изплащане на еднократното допълнително възнаграждение по чл. 7а.


§ 3. При несъответствие между категориите администрации, определени с това постановление, и тези по раздел II - "Категоризация на администрациите", от Наредбата за прилагане на Единния класификатор на длъжностите в администрацията, приета с Постановление № 106 на Министерския съвет от 1999 г. (обн., ДВ, бр. 53 от 1999 г.; изм., бр. 107 от 1999 г.), се прилага приложение № 5 към чл. 1, ал. 1, т. 5 от постановлението.


§ 4. Министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите дават указания по изпълнението на постановлението и решават в рамките на определените им компетенции възникнали специфични въпроси по прилагането му.


§ 5. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2000 г.


Приложение № 1 към чл. 1, ал. 1, т. 1


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 1.01.2000 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила до 1.10.2000 г.)


Средни месечни брутни работни заплати на едно лице по министерства, ведомства и други бюджетни организации, финансирани централно от държавния бюджет



Министерства, ведомства Средна Средна
по и други бюджетни месечна месечна
ред организации брутна брутна
    работна работна
    заплата заплата
    за текущо на едно
    възна- лице
    граждение (в лв.)
    на едно  
    лице  
    (в лв.)  
1 2 3 4
  Раздел I    
1. Министерство на външните    
  работи-общо   172,17-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   307,11-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Дипломатически представи-    
  телства (левови заплати)   99,04
2. Министерство на земедели-    
  ето и горите-общо   203,32-(В
      сила от 1
      януари
      2000 г.)
  Министерство на земедели-    
  ето и горите-общо   205,00-(В
      сила от 1
      юли
      2000 г.)
  Министерство на земедели-    
  ето и горите-общо   205,32-(В
      сила от 1
      август
      2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на    
  министерството   228,50-(В
      сила от
      1 януари
      2000 г.)
  Администрация на    
  министерството   289,83-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Педагогически персонал   216,81
3. Министерство на културата-    
  общо   185,26-(В
      сила от 1
      май 2000 г.
  в т.ч.:    
3. Министерство на културата-    
  общо   185,96-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   305,01-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Български културни    
  институти-в чужбина    
  (левови заплати)   99,96
  Педагогически персонал   212,41
4. Министерство на образова-    
  нието и науката-общо   157,82-(В
      сила от 1
      януари
      2000 г.)
  Министерство на образова-    
  нието и науката-общо   158,67-(В
      сила от 1
      юни
      2000 г.)
  Министерство на образова-    
  нието и науката-общо   158,72-(В
      сила от 1
      юли
      2000 г.)
  Министерство на образова-    
  нието и науката-общо   158,79-(В
      сила от 1
      август
      2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   325,69-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  Педагогически персонал   193,92
      (В сила от
      1 януари
      2000 г.)
  Училища в чужбина (левови    
  заплати)   75,00
5. Министерство на околната    
  среда и водите-общо   257,40-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
5. Министерство на околната    
  среда и водите-общо   268,05-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   193,48-(В
      сила от 1
      януари
      2000 г.)
  Администрация на минис-    
  терството   274,18-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
6. Министерство на правосъ-    
  дието-общо   260,15-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
6. Министерство на правосъ-    
  дието-общо   260,28-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   288,03-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)



7. Министерство на иконо-    
  миката-общо   206,63-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   232,38-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
7. Министерство на иконо-    
  миката-общо   245,83-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   300,27-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
8. Министерство на регионал-    
  ното развитие и благоус-    
  тройството-общо   169,43-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   195,92-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
8. Министерство на регионал-    
  ното развитие и благоус-    
  тройството-общо   174,57-(В
      сила от 1
      септември
      2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   258,31-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
9. Министерство на труда и    
  социалната политика-общо   246,77-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Министерство на труда и    
  социалната политика-общо   246,77-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  Министерство на труда и    
  социалната политика-общо   246,88-(В
      сила от 1
      юли 2000 г.)
  Министерство на труда и    
  социалната политика-общо   252,13-(В
      сила от 1
      август
      2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   317,00-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Главна инспекция по труда   287,39
      (В сила от
      1 август
      2000 г.)
  Национална служба    
  по заетостта   249,36
10. Министерство на финансите-    
  общо   275,22-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
10. Министерство на финансите-    
  общо   278,11-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  в т.ч.:    
10. Министерство на финансите-    
  общо   276,67-(В
      сила от 1
      юли 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация на минис-    
  терството   326,00-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Български изследователски    
  институт в чужбина към Глав-    
  ното управление на архивите    
  (левови заплати)   88,60
11. Второстепенни разпоредители    
  с бюджетни кредити към    
  Министерския съвет:    
  Областни администрации   269,83
      (В сила от
      1 август
      2000 г.)
  Областни администрации   289,24
      (В сила от 1
      септември
      2000 г.)
  Комитет за използване на    
  атомната енергия    
  за мирни цели   216,74-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Централна комисия    
  за борба с    
  противообществените    
  прояви на малолетни    
  и непълнолетни   608,81
  Национален съвет за контрол    
  на наркотичните вещества   460,09
  Резиденции, стопанства,    
  почивни бази и издателска    
  дейност   238,92
  болница "Лозенец"   287,15-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Държавна агенция за младежта    
  и спорта - общо   171,88-(В
      сила от
      1 януари
      2000 г.)
  Държавна агенция за младежта    
  и спорта, - общо   173,02-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т. ч.:    
  администрация на агенцията   247,35-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  педагогически персонал   175,77
  (Нова - ДВ, бр. 64 от 2000 г.,    
  в сила от 1 март 2000 г.)    
  Държавна агенция за    
  българите в чужбина   326,57-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  Агенция за бежанците   196,50
      (В сила от
      1 май
      2000 г.)
  Агенция за бежанците   239,31
      (В сила от
      1 юли
      2000 г.)
  Държавна административна    
  комисия   636,00
      (В сила от
      1 август
      2000 г.)



12. Национален статистически    
  институт - общо   183,33-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация   221,24-(В
      сила от 1
      май 2000 г.)
12. Национален статистически    
  институт - общо   236,04-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
  в т.ч.:    
  Администрация   291,22-(В
      сила от 1
      юни 2000 г.)
13. Комисия за защита на кон-    
  куренцията (без изборните    
  длъжности)   209,33
14. Национален съвет за радио и    
  телевизия (административно-    
  техническа служба)   274,90
  Раздел II    
1. Министерство на здравеопаз-    
  ването-общо 180,48-(В 189,99-(В
    сила от 1 сила от 1
    юли 2000 г.) юли 2000 г.)
  в т.ч. здравеопазване 179,59-(В 189,17-(В
    сила от 1 сила от 1
    юли 2000 г.) юли 2000 г.)
  Министерство на здравеопаз-    
  ването-общо 180,13-(В 189,58-(В
    сила от 1 сила от 1
    август август
    2000 г.) 2000 г.)
  в т.ч. здравеопазване 179,23-(В 188,76-(В
    сила от 1 сила от 1
    август август
    2000 г.) 2000 г.)
  в т.ч. на висшия персонал 301,91 339,12
  в т.ч. администрация на    
  министерството 297,17-(В 297,17-(В
    сила от 1 сила от 1
    май 2000 г.) май 2000 г.)
2. Министерство на транспорта    
  и съобщенията-общо 281,93-(В 286,58-(В
    сила от 1 сила от 1
    юли 2000 г.) юли 2000 г.)
  Министерство на транспорта    
  и съобщенията-общо 279,88-(В 284,52-(В
    сила от 1 сила от 1
    август август
    2000 г.) 2000 г.)
  в т.ч. здравеопазване 176,43 190,07
  в т.ч. на висшия персонал   301,53
  в т.ч. администрация на    
  министерството 310,00-(В 310,00-(В
    сила от 1 сила от 1
    май 2000 г.) май 2000 г.)
  в т.ч. педагогически персонал 209,09 209,09


Забележки:


1. Организациите и звената, непосочени в приложението, ползват средните месечни брутни работни заплати на едно лице за съответния отрасъл и дейност след съгласуване с министъра на труда и социалната политика и с министъра на финансите.

2. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 май 2000 г.) Начислените средства за работна заплата на заместник-министрите по чл. 8 от постановлението се прибавят към формираните по реда на чл. 2, ал. 1 и 2 от постановлението средства за работна заплата.

3. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 май 2000 г.) В средните месечни брутни работни заплати по пореден № 6 от раздел I и по пореден № 2 от раздел II не са включени съответно възнагражденията на офицерите, сержантите и гражданската администрация по Закона за Министерството на вътрешните работи, на Главна дирекция "Главно управление на местата за лишаване от свобода и за длъжностите в инспектората по чл. 35 от Закона за съдебната власт" към Министерството на правосъдието и на под. 1224 към Министерството на транспорта и съобщенията.

4. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 май 2000 г.) В общата средна месечна брутна работна заплата на едно лице от персонала на Министерството на икономиката не е включена месечната брутна работна заплата на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация. Начислените средства за работна заплата на изпълнителния директор се прибавят към формираните средства по реда на чл. 2, ал. 1 и 2 от постановлението.

5. Средната месечна брутна работна заплата на Държавната комисия по далекосъобщения се определя по реда на чл. 26, ал. 2 от Закона за далекосъобщенията със заповед на министъра на труда и социалната политика и на министъра на финансите.


Приложение № 1 към чл. 1, ал. 1, т. 1


(Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2000 г.)


Средни месечни брутни работни заплати на едно лице по министерства, ведомства и други бюджетни организации, финансирани централно от държавния бюджет



Министерства, ведомства Средна
по и други бюджетни месечна
ред организации брутна
    работна
    заплата
    на едно
    лице
    (в лв.)
1 2 3
1. Министерство на външните  
  работи - общо 194,74
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 338,28
  - дипломатически представителства  
  (левови заплати) 108,95
2. Министерство на земеделието  
  и горите - общо 226,78
    в сила от
    1.12.2000 г.
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 318,81
  - педагогически персонал 238,49
3. Министерство на културата - общо 204,44
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 335,51
  - български културни институти  
  в чужбина (левови заплати) 109,96
  - педагогически персонал 233,65
4. Министерство на образованието  
  и науката - общо 176,80
    в сила от
    1.12.2000 г.
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 358,26
  - педагогически персонал 213,31
  - училища в чужбина  
  (левови заплати) 82,50



5. Министерство на околната среда  
  и водите - общо 294,86
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 301,60
6. Министерство на правосъдието - общо  
  (без длъжностите в инспектората  
  по чл. 36 ЗСВ) 286,30
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 316,83
7. Министерство на икономиката - общо 271,26
    в сила от
    1.12.2000 г.
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 330,30
8. Министерство на регионалното  
  развитие и благоустройството - общо 206,41
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 284,14
9. Министерство на труда и  
  социалната политика - общо 277,35
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 348,70
  - Главна инспекция по труда 316,14
  - Национална служба по заетостта 274,30
10. Министерство на финансите - общо 304,56
  в т.ч.:  
  - Администрация на министерството 360,68
11. Министерство на здравеопазването -  
  общо 208,81
  в т.ч.  
  здравеопазване 207,91
  на висшия персонал 350,22
  Администрация на министерството 326,89
12. Министерство на транспорта  
  и съобщенията - общо 307,87
  в т.ч.  
  здравеопазване 194,07
  на висшия персонал 291,12
  Администрация на министерството 341,00
  педагогически персонал 230,00



13. Второстепенни разпоредители  
  с бюджетни кредити към  
  Министерския съвет:  
  - областни администрации 318,17
  - Комитет за използване на  
  атомната енергия за мирни цели 238,41
  - Централна комисия за борба  
  с противообществените прояви  
  на малолетни и непълнолетни 669,71
  - Национален съвет за контрол  
  на наркотичните вещества 506,00
  - Клинична болница "Лозенец" 333,09
  - резиденции и стопанства 260,95
  - почивни бази 260,95
  - център "Винарска изба Евксиноград" 235,40
  - редакция "Нормативни актове" 684,33
  - Държавна агенция за  
  младежта и спорта - общо 232,18
  в т.ч.:  
  - Администрация 272,09
  - педагогически персонал 193,35
  - Агенция за бежанците 263,24
  - Институт по публична администрация  
  и европейска интеграция 479,73
  - Държавна административна комисия 699,60
  - Държавна агенция за българите  
  в чужбина 359,21
14. Национален статистически  
  институт - общо 259,64
  в т.ч.:  
  - Администрация 320,35
15. Комисия за защита на конкуренцията  
  (без изборните длъжности) 328,15
    в сила от
    1.12.2000 г.
16. Национален съвет за радио и телевизия  
  (административно-техническа служба) 302,40


Забележки:

1. Организациите и звената, непосочени в приложението, ползват средните месечни брутни работни заплати на едно лице за съответния отрасъл и дейност след съгласуване с министъра на труда и социалната политика и с министъра на финансите.

2. Начислените средства за работна заплата на лицата по чл. 8 от постановлението се прибавят към формираните по реда на чл. 2, ал. 1 и 2 от постановлението средства за работна заплата.

3. В средните месечни брутни работни заплати по пореден № 6 и по пореден № 12 не са включени съответно възнагражденията на офицерите, сержантите и гражданската администрация по Закона за Министерството на вътрешните работи, на Главна дирекция "Главно управление на местата за лишаване от свобода" към Министерството на правосъдието и на под. 1224 към Министерството на транспорта и съобщенията.

4. В общата средна месечна брутна работна заплата на едно лице от персонала на Министерството на икономиката не е включена месечната брутна работна заплата на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация. Начислените средства за работна заплата на изпълнителния директор се прибавят към формираните средства по реда на чл. 2, ал. 1 и 2 от постановлението.

5. Средната месечна брутна работна заплата на Държавната комисия по далекосъобщения се определя по реда на чл. 26, ал. 2 от Закона за далекосъобщенията със заповед на министъра на труда и социалната политика и на министъра на финансите.

6. В средната месечна брутна работна заплата на Министерството на здравеопазването са включени разчетните средни месечни брутни работни заплати на лечебните заведения, преобразувани по Закона за лечебните заведения.


Приложение № 2 към чл. 1, ал. 1, т. 2


(Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.)


Средни месечни брутни работни заплати на едно лице в отраслите и дейностите здравеопазване, образование, култура и социално подпомагане, финансирани от общинските бюджети



Отрасъл, дейност Средна месеч-
по   на брутна
ред   работна зап-
    лата за текущо
    възнагражде-
    ние на едно
    лице (в лв.)
1. Образование 195,60
  в т.ч.:  
  педагогически персонал 224,98
  друг персонал 125,59
2. Социално подпомагане 168,28
  в т.ч.:  
  ОССП 217,00
3. Здравеопазване 180,10
  в т.ч.:  
  за висшия персонал 278,38
4. Култура 175,23


Забележки:

1. Заведенията в отрасъл "Социално подпомагане" се категоризират по показатели и критерии, утвърдени със заповед на министъра на труда и социалната политика.

2. В средната месечна брутна работна заплата на Министерството на здравеопазването са включени разчетните средни месечни брутни работни заплати на лечебните заведения, преобразувани по Закона за лечебните заведения.


Приложение № 3 към чл. 1, ал. 1, т. 3


(Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.)


Единна таблица за размерите на началните основни месечни работни заплати по длъжностни степени за работещите по трудови правоотношения



Длъжностна Размер на началната
по степен основна месечна
ред   заплата (в лв.)
1. Първа 79
2. Втора 86
3. Трета 89
4. Четвърта 94
5. Пета 105
6. Шеста 116
7. Седма 127
8. Осма 138
9. Девета 143
10. Десета 154
11. Единадесета 165
12. Дванадесета 176
13. Тринадесета 198
14. Четиринадесета 220
15. Петнадесета 275
16. Шестнадесета 330
17. Седемнадесета 358
18. Осемнадесета 396
19. Деветнадесета 440


Приложение № 4 към чл. 1, ал. 1, т. 4


(Изм. - ДВ, бр. 53 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.)


ТАБЛИЦА на ръководните длъжности, чиито основни месечни работни заплати се определят в процент към основната месечна работна заплата на народен представител



Длъжност Максимален
по   размер
ред    
I. Централна и областна  
  администрация  
1. Заместник-министър до 90 на сто
2. Председател на държавна  
  агенция или комитет до 90 на сто
3. Областен управител до 90 на сто
4. Ръководител на администра-  
  тивна структура, създадена  
  със закон; ръководител на  
  друго ведомство до 85 на сто
5. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.,  
  В сила от 1 май 2000 г.)  
6. Председател на държавна  
  комисия; заместник-предсе-  
  дател на държавна агенция до 85 на сто
7. Заместник-председател на  
  държавна комисия; предсе-  
  дател на комисия; предсе-  
  дател на агенция до 82 на сто
8. Заместник-председател на  
  комисия; заместник-предсе-  
  дател на агенция до 81 на сто
9. Член на държавна комисия до 80 на сто
II. Териториална администрация  
1. Кмет на община:  
  Столична (А3) до 130 на сто
  Категория Б1 до 100 на сто
  Категория Б2 до 90 на сто
  Категория Б3 до 80 на сто
  Категория Б4 до 70 на сто
2. Кмет на кметство:  
  Категория В1 до 60 на сто
  Категория В2 до 50 на сто
  Категория В3 до 40 на сто
3. Кметски наместник (В4) до 30 на сто


Забележки.

1. Поредни номера 7, 8 и 9 се ползват, когато съответните органи и длъжности са предвидени в закон.

2. (нова - ДВ, бр. 53 от 2000 г.) Конкретният размер на основната месечна работна заплата не може да бъде по-висок от основното месечно възнаграждение, предвидено за съответната длъжност при заемането й по служебно правоотношение от държавен служител.


Приложение № 5 към чл. 1, ал. 1, т. 5


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 53 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.)



 
ТАБЛИЦА
на длъжностните наименования и длъжностните степени, които се
ползват според категорията на съответната администрация
 
Видове длъжности Минимална Категория администрация и длъжностни степени
по   образова- А1 А2 А3 А4 Б1 Б2 Б3 Б4 В1 В2 В3 В4
ред   телна степен                        
А. Ръководни длъжности                          
1. Председател на държавна агенция Магистър     19                  
2. Председател на държавна комисия Магистър     19 18                
3. Член на държавна комисия Магистър     18 17                
4. Заместник-председател на                          
  държавна агенция Магистър     18                  
5. Изпълнителен директор на изпъл-                          
  нителна агенция Магистър       17                
6. Ръководител на административна                          
  структура, създадена със закон или                          
  с постановление Магистър     18 17                
7. Заместник-ръководител на адми-                          
  нистративна структура, създадена                          
  със закон или с постановление Магистър     17 16                
8. Главен секретар; административен                          
  секретар; секретар на община; секре-                          
  тар на район; секретар на кметство Магистър 19 18 17 16 15 14 13 12 12 11 10  
9. Директор (главен директор) Магистър 18 17 15 14 12 12 10 10        
Б. Експертни длъжности                          
  с ръководни функции                          
10. Началник на отдел Магистър 15 14 13 12 11 11 11 9 9 8    
11. Началник на сектор Бакалавър 14 13 12 11 10 10 9 8 7 7    
В. Експертни длъжности                          
  с изпълнителски функции                          
12. Съветник Магистър 16                      
13. Държавен експерт; държавен                          
  инспектор Магистър 15 14 13                  
14. Главен експерт; главен инспектор Бакалавър 14 13 12 11 10 10 9 8        
15. Старши експерт; старши инспектор Бакалавър 13 12 11 10 9 9 8 7 7 7    
16. Младши експерт; младши инспектор Специалист 11 10 10 9 7 7 7 6 6 6 5  
17. Главен специалист Средно                        
    образование 12 11 10 9 8 8 8 7 7 7 7  
18. Старши специалист Средно                        
    образование 10 9 8 7 6 6 6 6 6 6 6  
19. Младши специалист Средно                        
    образование 9 8 7 6 6 6 6 6 5 5 5  
В. Технически длъжности                          
20. Технически сътрудник Средно                        
    образование 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5
21. Изпълнител Средно и                        
    по-ниско                        
    образование 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3 1-3


Забележки:

1. Таблицата се прилага във всички административни звена от централната и териториалната администрация независимо от начина на финансирането, както и от други звена, които работят изцяло или частично с издръжка от държавния или общинските бюджети, доколкото със закон или с друг нормативен акт за специфичните организации и дейности не са установени други разпоредби.

2. Администрациите се разпределят по категории, както следва:

Категория А1 - Администрацията на Народното събрание, Администрацията на Президента; Администрацията на Министерския съвет.

Категория А2 - Министерствата

Категория А3 - Административна структура, създадена със закон, чиято дейност се отчита пред Народното събрание; административна структура, създадена със закон към Министерския съвет; администрацията на държавните агенции по чл. 47 от Закона за администрацията; администрациите на държавните комисии към Министерския съвет по чл. 50 от Закона за администрацията; областните администрации; общинската администрация на Столичната община.

Категория А4 - Администрациите на държавните комисии към министър по чл. 50 от Закона за администрацията; изпълнителните агенции по чл. 54 от Закона за администрацията; административна структура, създадена със закон; администрации по чл. 60 от Закона за администрацията.

Категория Б1 - Общинските администрации на общините с население над 200 000 души.

Категория Б2 - Общинските администрации на общините - областни центрове (без София, Пловдив, Бургас и Варна), и райони с население над 100 000 души.

Категория Б3 - Общинските администрации на общините с население от 50 000 до 100 000 души и районите на градовете с районно делене с население над 50 000 души.

Категория Б4 - Общинските администрации на общините и районите на градовете с районно делене с население до 50 000 души.

Категория В1 - Общинските администрации в кметствата на населените места с население над 4000 души.

Категория В2 - Общинските администрации в кметствата на населените места с население от 2500 до 4000 души.

Категория В3 - Общинските администрации в кметствата на населените места с население от 500 до 2500 души.


Категория В4 - Общинските администрации в населените места с население до 500 души.

3. (доп. - ДВ, бр. 53 от 2000 г.) Териториалните звена, включени с устройствените правилници в съответната администрация, ползват категорията, длъжностите и длъжностните степени на съответните териториални администрации, които обслужват, като категорията не може да бъде равна или по-висока от категорията на централната им администрация.

4. Категориите на териториалните звена от централната администрация, извън случаите по т. 3, се определят от Министерския съвет.

5. Началната основна месечна работна заплата за съответната длъжност се определя от посочената в таблицата длъжностна степен по приложение № 3 към чл. 1, ал. 1, т. 3 от постановлението.

6. За длъжностите по поредни номера от 1 до 8 се определят длъжностни степени в случаите, когато за тях не се прилага таблицата по приложение № 4 към чл. 1, ал. 1, т. 4 от постановлението или друг акт на Министерския съвет.

7. Изискванията за вида на образованието и специалността, както и за трудов стаж, правоспособност и други се определят от работодателя като страна по трудовия договор с длъжностното разписание или с длъжностни характеристики, освен ако за това има задължителни разпоредби, утвърдени с нормативен акт.

8. Основната месечна работна заплата на работника или служителя се определя с индивидуалния трудов договор. Нейният размер при пълно работно време не може да бъде по-малък от началната основна месечна работна заплата за съответната длъжност и степен.

9. За длъжностите от политическите кабинети основните месечни работни заплати се определят, както следва:

а) (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 май 2000 г.) за началник на политическия кабинет на министър-председателя - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за деветнадесета длъжностна степен;

б) (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., в сила от 1 май 2000 г.) за началник на политическия кабинет на министър - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за осемнадесета длъжностна степен;

в) (изм. - ДВ, бр. 53 от 2000 г.) за парламентарен секретар в администрация А1 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността директор, а в категория А2 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността началник на отдел;


г) (изм. - ДВ, бр. 53 от 2000 г.) за ръководителя на звеното за връзки с обществеността на министър - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността началник на отдел;

д) (изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г.) за експертен сътрудник към политически кабинет в администрация от категория А1 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността съветник, за съветник на министъра към политическия кабинет - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за четиринадесета длъжностна степен, а за експертен сътрудник към политическия кабинет на министър - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за тринадесета длъжностна степен;

е) за технически сътрудник към политически кабинет - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за пета длъжностна степен.

10. За длъжностите, необхванати в таблицата, основните месечни работни заплати се определят, както следва:

а) ръководител на инспекторат - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността директор в администрациите от категория А2, съответно от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността началник на отдел в администрациите от категория А3;

б) държавен съветник в администрация от категория А1 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността директор;

в) секретар на съвет (комисия) в администрациите от категория А1 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността началник на отдел;

г) правителствен агент - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността съветник в администрацията от категория А1;

д) правителствен съагент - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността държавен експерт в категория А2;

е) редактор-стилист на нормативни актове, систем-организатор на правителствени заседания и правителствен преводач - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността държавен експерт в категория А1;


ж) главен юрисконсулт и главен счетоводител - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността началник на отдел в съответната категория администрация;

з) заместник областен управител - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за осемнадесета длъжностна степен;

и) кмет на район в администрациите от категория Б2 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за седемнадесета длъжностна степен; в администрациите от категория Б3 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за шестнадесета длъжностна степен; в администрациите от категория Б4 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за петнадесета длъжностна степен;

к) заместник-кмет на Столичната община (А3) - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за осемнадесета длъжностна степен; в администрациите от категория Б1 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за седемнадесета длъжностна степен; в администрациите от категория Б2 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за шестнадесета длъжностна степен; в администрациите от категория Б3 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за петнадесета длъжностна степен, и в администрациите от категория Б4 - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за четиринадесета длъжностна степен;

л) главен архитект (инженер) - от началната основна месечна работна заплата, предвидена за длъжностната степен за длъжността директор в съответната администрация.

11. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) За лицата, които заемат експертни длъжности с изпълнителски функции в общинските администрации от групите категории Б и В и не притежават необходимата минимална образователна степен, се ползва началната основна месечна работна заплата за следващата по-ниска длъжностна степен.

12. Длъжността технически сътрудник се ползва за техническото осигуряване и обслужване на съответния орган на държавната власт или ръководен служител, като конкретното длъжностно наименование се определя от професионалната насоченост като: деловодител, домакин, касиер, секретар и други подобни, конкретизирани с длъжностните характеристики.


13. Длъжността изпълнител се ползва за осъществяване на конкретна работа в съответната администрация и конкретното длъжностно наименование се определя от професионалната насоченост като: шофьор, закупчик, снабдител, куриер, машинописец, оператор на ..., механик, монтьор, готвач, сервитьор, помощник-готвач, работник в кухня, барман, градинар, камериер, сладкар, телефонист, портиер, охрана, общ работник, хигиенист (чистач) и други подобни, конкретизирани с длъжностната характеристика.

14. Длъжностните степени на длъжностите по т. 12 и 13 се определят, както следва:

първа - за лица, които не притежават необходимата минимална образователна степен;

втора - за лица на длъжност изпълнител, притежаващи средно образование;

трета - за лица на длъжност изпълнител, притежаващи средно образование и правоспособност;

четвърта - за технически сътрудници със средно общо образование;

пета - за технически сътрудници със средно професионално образование.

15. За длъжностите от общинските поземлени комисии се ползват длъжностните степени, определени за общинските администрации от съответната група общини. За членовете на кметските поземлени комисии се ползват длъжностите и длъжностните степени, определени за съответното кметство.

16. В случаите, когато с правилника по чл. 21, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация е предвидено да се ползват длъжностите "заместник-кмет на район" или "секретар на район", началната основна месечна работна заплата за първата длъжност се определя по предвидената за следващата по-ниска степен от тази за "кмет на район", а за втората длъжност - за по-следващата по-ниска длъжностна степен.

17. Конкретният размер на основните месечни работни заплати, на допълнителните трудови възнаграждения и на еднократните допълнителни възнаграждения в края на годината на кметовете на общини, райони и кметства се определя от общинския съвет в съответствие с нормативните актове.

18. Броят на ръководните кадри в общата и специализираната администрация не може да надвишава 20 на сто от определената обща численост. В общата численост на общинските администрации не се включват изборните длъжности.


19. Броят на длъжностите, определени за "държавен експерт" и "държавен инспектор" в специализираната администрация и в инспекторатите, с изключение на администрациите от категория А1, не може да надвишава 20 на сто от експертните длъжности с изпълнителски функции в специализираната администрация и инспекторатите.

20. По предложение на администрациите от централната и териториалната изпълнителна власт министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите приравняват по тази таблица новосъздадени длъжности или длъжностите, които не са обхванати в нея.


Приложение № 5а към чл. 1, ал. 1, т. 5а


(Ново - ДВ, бр. 53 от 2000 г., в сила от 1.01.2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2001 г., в сила от 01.01.2001 г.)



Таблица
на длъжностните наименования и длъжностните степени за заетите в
организациите, дейностите и звената на бюджетна издръжка, които не
прилагат Закона за държавния служител
 
№ по Длъжностно наименование Длъжностна
ред   степен
1 2 3
I. Организации и дейности на бюджетна издръжка, които  
  не прилагат Закона за държавния служител  
1.1. Ръководител на ведомство, който не се назначава от  
  министър-председателя; главен директор на Главната  
  данъчна дирекция (ГДД); директор на Агенцията за  
  държавен вътрешен финансов контрол (АДВФК) 18
1.2. Заместник-ръководител на ведомство; заместник главен  
  директор на ГДД; главен секретар 17
1.3. Директор 16
1.4. Началник на отдел; главен счетоводител; главен юрисконсулт 15
1.5. Началник на сектор; държавен вътрешен одитор в АДВФК 14
1.6. Главен научен секретар; началник на сектор в ГДД 13
1.7. Главен експерт; главен инспектор;  
  главен вътрешен одитор в АДВФК;  
  главен данъчен експерт в ГДД 12
1.8. Главен данъчен инспектор в ГДД; данъчен експерт в ГДД 11
1.9. Научен секретар; старши експерт; старши инспектор;  
  старши юрисконсулт; старши вътрешен одитор в АДВФК;  
  данъчен инспектор 10
1.10. Младши експерт; младши инспектор; младши юрисконсулт;  
  младши вътрешен одитор в АДВФК 9
II. Звена, подчинени на организациите и дейностите на  
  бюджетна издръжка, които не прилагат Закона за държавния  
  служител  
2.1. Ръководител на звено на национално равнище 16
2.2. Директор на РДД и на ТДД; директор на  
  териториална дирекция на АДВФК;  
  заместник-ръководител на звено на национално равнище;  
  ръководител на регионална служба по заетостта (РСЗ) 15
2.3. Заместник-ръководител на РСЗ; заместник-директор на  
  РДД и на ТДД; началник на бюро по труда; началник на  
  отдел, главен счетоводител, главен юрисконсулт в звено  
  на национално равнище 14
2.4. Ръководител на звено на териториално и регионално  
  равнище; началник на отдел, главен счетоводител,  
  главен юрисконсулт в РДД и ТДД;  
  началник на данъчно подразделение;  
  главен счетоводител в РСЗ; началник  
  на отдел и държавен вътрешен одитор  
  в териториална дирекция на АДВФК 13
2.5. Заместник-ръководител на звено на регионално и  
  териториално равнище;  
  главен данъчен експерт в РДД и ТДД;  
  началник на сектор в РДД и ТДД 12
2.6. Началник на отдел и главен счетоводител в звено на  
  регионално и териториално равнище; главен данъчен  
  инспектор в РДД и ТДД;  
  данъчен експерт в РДД и ТДД 11
2.7. Главен експерт; главен инспектор;  
  главен юрисконсулт; главен вътрешен  
  одитор в териториална дирекция на АДВФК;  
  данъчен инспектор в РДД и ТДД 10
2.8. Старши експерт; старши инспектор;  
  старши юрисконсулт;  
  старши вътрешен одитор в  
  териториална дирекция на АДВФК 9
2.9. Ръководител на обслужващо звено 7
2.10. Главен счетоводител в обслужващо звено; младши експерт;  
  младши инспектор; младши юрисконсулт;  
  младши вътрешен одитор в териториална  
  дирекция на АДВФК 6


Забележки:

1. Длъжностните наименования и длъжностните степени в таблицата сеприлагат само за лица, които притежават висше образование (бакалавър или магистър) по специалност, съответстваща на трудовите функции, присъщи на длъжността.

2. Изискванията за вида на образованието и специалността съгласнозабележка 1, както и за трудов стаж, правоспособност и други се определят от работодателя като страна по трудовия договор с длъжностното разписание или с длъжностните характеристики, освен ако за това има задължителни разпоредби, утвърдени с нормативен акт.

3. Основната месечна работна заплата на работника или служителя сеопределя с индивидуалния трудов договор. Нейният размер при пълно работно време не може да бъде по-малък от началната основна месечна работна заплата за съответната длъжност и степен.

4. За длъжностите, за които не се изисква притежаване на висшеобразование, се прилагат длъжностните степени и началните основни месечни работни заплати от единната таблица в приложение № 3, както следва:

а) първа - за изпълнител;

б) втора - за изпълнител със средно образование;

в) трета - за младши специалист, младши инспектор, със среднообразование;

г) четвърта - за технически сътрудник, старши специалист, старшиинспектор, със средно общо образование;

д) пета - за технически сътрудник, главен специалист, главенинспектор, със средно специално образование или с образователна степен "специалист по ...".

5. Длъжността технически сътрудник се ползва за техническотоосигуряване и обслужване в съответната организация, като конкретното длъжностно наименование се определя от професионалната насоченост като: деловодител, домакин, касиер, секретар и други подобни, конкретизирани с длъжностните характеристики.

6. Длъжността изпълнител се ползва за осъществяване на конкретнаработа в съответната организация и конкретното длъжностно наименование се определя от професионалната насоченост като: шофьор, закупчик, снабдител, куриер, машинописец, оператор на ..., механик, монтьор, готвач, сервитьор, помощник-готвач, работник в кухня, барман, градинар, камериер, сладкар, телефонист, портиер, охрана, общ работник, хигиенист (чистач) и други подобни, конкретизирани с длъжностната характеристика.

7. За изпълнители и технически сътрудници от втора до пета степенвключително, за които е предвидена професионална квалификация или правоспособност, както и когато изпълняват функции на отговорници или ръководят структурнообособени звена (работилници, гаражи, бази, служби и др.), се прилага началната основна месечна работна заплата за следващата по-висока длъжностна степен.

8. За длъжностите от категориите "Работници" и "Помощен персонал", закоито в длъжностните характеристики е предвидено изискване за висше образование, се прилага началната основна месечна работна заплата за длъжността "младши експерт" на съответното равнище с висше образование.

9. По смисъла на таблицата регионални звена са тези, които обслужватгрупа общини, а териториални звена - които обслужват територията само на една община.

10. На ръководните длъжности и на длъжностите за специалисти взвената към Министерския съвет, които се заемат от лица с висше образование, началните основни месечни работни заплати се определят, както следва:

а) за директор на стопанство и управител на резиденция (комплекс,център) - по пореден № 2.1;

б) за управител на почивна база (ЛВБ), заместник-директор настопанство, заместник-управител на комплекс и главен счетоводител на стопанство (резиденция, комплекс, център) - по пореден № 2.2;

в) за главен счетоводител на почивна база (ЛВБ) - по пореден № 2.3;

г) за ръководител на вътрешно структурно звено - по пореден № 2.4, аза специалист с висше образование (бакалавър или магистър) - по пореден № 2.7.

11. По предложение на министрите и ръководителите на ведомстваминистърът на труда и социалната политика и министърът на финансите могат да приравняват по таблицата новосъздадени длъжности или длъжностите, които не са обхванати в нея.


Приложение № 6 към чл. 1, ал. 1, т. 6


(Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.)



ТАБЛИЦА
на длъжностните наименования и размерите
на началните основни месечни работни запла-
ти по длъжностни степени за заетите в науката
и образованието
 
НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ
 
I. Наука и висше образование
 
Длъжностни наименования Размер на
по   началната
ред   основна ме-
    сечна работ-
    на заплата
    (в лв.)
1. Председател на НЦАН 440
2. Професор; ст. н. с. I ст. 330
3. Доцент; ст. н. с. II ст. 275
4. Гл. асистент; научен сътрудник I ст.;  
  старши преподавател във ВУЗ 220
5. Старши асистент; научен сътрудник II ст.;  
  преподавател във ВУЗ 198
6. Асистент, научен сътрудник III ст. 176
 
II. Средно образование
 
Длъжностни Размер на
по наименования началната
ред и   основна ме-
група   сечна работ-
    на заплата
    (в лв.)
1 2 3
1. Педагоги- директор I кат. 235
чески спе- директор II кат. 228
циалисти с директор III кат. 213
ръководни директор IV кат. 206
функции помощник-директор  
  с висше образование 191
2.Педагоги- учител (педагогически  
чески спе- специалист) с висше  
циалисти образование и II профе-  
  сионална квалифика-  
  ционна степен 191
  учител (педагогически  
  специалист) с висше  
  образование и III профе-  
  сионална квалифика-  
  ционна степен 176
  учител (педагогически  
  специалист) с висше  
  образование без клас  
  квалификация 169
  ръководител на филиал  
  на Междуучилищен  
  център за трудово поли-  
  техническо обучение 191
3. Специа- специалист с ръководни  
листи функции с висше  
  образование-главен  
  счетоводител и др. 162
  специалист с висше  
  образование 146
4. Работници средно специално  
  образование: майстор-  
  готвач, готвач,  
  майстор-сладкар, лабо-  
  рант, техник, механик 107
  средно образование,  
  средно професионално и  
  средно с квалификация:  
  помощник-готвач, дърво-  
  делец, машинист, тракто-  
  рист, шофьор, шивач,  
  монтьор, огняр, работник  
  по ремонт и поддържане  
  на..., снабдител, спасител 99
  основно образование:  
  прислужник, чистач,  
  работник в кухня, перач,  
  общ работник 85
5. Помощно- средно специално  
обслужващ образование: завеждащ  
персонал административна служба,  
  касиер, касиер-домакин 107
  средно образование:  
  завеждащ администра-  
  тивна служба, касиер,  
  касиер-домакин, секре-  
  тар, домакин, технически  
  изпълнител, помощник-  
  възпитател 99
6. Охрана пазач невъоръжена  
  охрана 79


Забележки:

1. За общите длъжности, без тези по раздел II, се ползват длъжностните наименования по приложение № 5а към чл. 1, ал. 1, т. 5а от постановлението.

2. Министърът на образованието и науката определя длъжностите от преподавателския персонал, които се приравняват към длъжността "учител".

3. Длъжностните степени и началните основни месечни работни заплати на длъжностните наименования "старши научен сътрудник" I и II степен и "научен сътрудник" I, II и III степен могат да се ползват от организациите и звената на бюджетна издръжка, при условие че имат обособено структурно звено, в което се изпълняват научноизследователски задачи.


Приложение № 7 към чл. 1, ал. 1, т. 7


(Изм. - ДВ, бр. 89 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.)



ТАБЛИЦА
на длъжностните наименования и размерите
на началните основни месечни работни заплати
за висшия, полувисшия и средния медицински
и друг персонал с висше образование, зает в
здравните и лечебните заведения към Министер-
ството на здравеопазването, общините и Министер-
ството на транспорта и съобщенията
 
Длъжностни Размер на
по наименования началната
ред   основна ме-
    сечна работ-
    на заплата
    (в лв.)
1 2 3
1. Директор на здравно и лечебно заве-  
  дение с национални функции 352
2. Заместник-директор на здравно и ле-  
  чебно заведение с национални функции 323
3. Директор на районен център по  
  здравеопазване 316
4. Директор на здравно и лечебно  
  заведение I и II категория  
  с районни функции 308
5. Директор на здравно и лечебно  
  заведение III-V категория  
  с районни функции 289
6. Председател на специализиран състав  
  в Националната експертна  
  лекарска комисия (НЕЛК) 272
7. Заместник-директор на районен  
  център по здравеопазване 263
8. Заместник-директор на здравно и  
  лечебно заведение I и II категория  
  с районни функции 257
9. Заместник-директор на здравно и  
  лечебно заведение III-V категория  
  с районни функции 256
10. Началник на отдел в районен център  
  по здравеопазване 213
11. Член на НЕЛК; председател на тери-  
  ториална-експертна лекарска комисия  
  (ТЕЛК); завеждащ отделение  
  (лаборатория); главен счетоводител  
  и началник на отдел с висше образо-  
  вание в здравно и лечебно заведение;  
  главен юрисконсулт 206



12. Главен експерт в районен център по  
  здравеопазване 187
13. Член на ТЕЛК; главен експерт по  
  трудово-лекарска експертиза;  
  старши лекар в болнично отделение;  
  ръководител на лаборатория в  
  хигиенно-епидемиологична служба;  
  завеждащ направление (служба,  
  сектор и др.) с висше образование 184
14. Специалист (магистър или бакалавър)  
  с висше медицинско образование;  
  специалист (магистър или бакалавър)  
  с висше немедицинско образование 164
15. Специалист по .... (за завършилите  
  колежи с образователно-квалифика-  
  ционна степен "специалист" и при-  
  равнените към тях, завършили полу-  
  висше образование) и завършилите  
  средно медицинско образование 110


Забележки:

1. Наименованието на длъжностите "специалист с висше медицинско образование" и "специалист с висше немедицинско образование" се конкретизира от работодателите в длъжностните разписания на организациите и звената от този отрасъл според изпълняваните дейности и функции.

2. Министърът на здравеопазването съгласувано с министъра на труда и социалната политика и с министъра на финансите може да приравнява специфични за здравеопазването длъжностни наименования, необхванати в таблицата.

3. За длъжностите главен асистент (н.с. I ст.), старши асистент (н.с. II ст.) и асистент (н.с. III ст.) се ползват началните основни месечни работни заплати съответно за длъжностите "завеждащ отделение", "старши лекар в болнично отделение" и "специалист с висше медицинско образование".

4. За длъжностите, необхванати в приложението, началните основни месечни работни заплати се договарят с отраслово споразумение, с колективен трудов договор и/или с вътрешните правила за работната заплата.

5. Районните центрове по здравеопазване като териториални звена, включени в Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването, ползват длъжностните наименования и размерите на началните основни месечни работни заплати по това приложение.


Приложение № 8 към чл. 9, ал. 1



УТВЪРДИЛ

РЪКОВОДИТЕЛ:

Длъжностно разписание
на ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
категория администрация ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
в сила от .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
№ по Структурни звена Брой на Длъжностна Пореден Минимални Основна Забе-
ред и длъжностни длъжностите степен номер или изисквания месечна лежки
  наименования     забележка образовател- други заплата  
          на степен   (начална или  
              максимална)  
1 2 3 4 5 6 7 8 9

А. Политически кабинет

1. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Б. Специализирана администрация

1. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

В. Обща администрация

1. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 

РЕКАПИТУЛАЦИЯ:

 

1. Численост на персонала общо

................бр.

в т. ч.:

 

политически кабинет

................бр.

специализирана администрация

................бр.

обща администрация

................бр.
   

Ръководител "Човешки ресурси":

Главен счетоводител:


Приложение № 9 към чл. 9, ал. 2



Поименно разписание на длъжностите и работните заплати
на .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
№ по Структурни звена Име, презиме Образо- Начална Основна Допълнително трудово Брутна
ред и длъжностни и фамилия вание основна месечна възнаграждение за: месечна
  наименования     заплата за заплата продължителна   работна
        длъжността   работа други заплата
            % сума   (к.6+к.8+к.9)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
     
  Общо:  
  1. Численост на персонала-общо ............ бр.
  (утвърдена с бюджета или с друг нормативен акт за съответния период)  
  в т.ч.:  
  а) длъжности по чл. 8 от постановлението ............ бр.
  б) политически кабинет ............ бр.
  в) главен секретар ............ бр.
  г) останал персонал ............ бр.
  2. Средна брутна работна заплата на едно лице-общо ............ лв.
  (утвърдена с бюджета или с друг нормативен акт за съответния период)  
  а) политически кабинет ............ лв.
  б) останал персонал ............ лв.
  3. Разчетени средства за работна заплата по т. 1, букви "а" и "в" ............ лв.
  4. Средства за работна заплата (а+б+в)-общо ............ лв.
  в т.ч.:  
  а) политически кабинет (т. 1, буква "б" x т. 2, буква "а") ............ лв.
  б) останал персонал (т. 1, буква "г" x т. 2, буква "б") ............ лв.
  в) разчетени средства за работна заплата по т. 3 ............ лв.
     
  Ръководител "Човешки ресурси": Главен счетоводител:


Промени настройката на бисквитките