Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 100 от 8.XII

КОНВЕНЦИЯ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА РЕПУБЛИКА ВИЕТНАМ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА КАРАНТИНАТА И ЗАЩИТАТА НА РАСТЕНИЯТА

 

КОНВЕНЦИЯ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА РЕПУБЛИКА ВИЕТНАМ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА КАРАНТИНАТА И ЗАЩИТАТА НА РАСТЕНИЯТА

Обн. ДВ. бр.100 от 8 Декември 2000г.

Правителството на Република България и правителството на Социалистическа република Виетнам, наричани по-нататък "договарящи се страни",

ръководени от желанието за задълбочаване на сътрудничеството в областта на карантината и защитата на растенията с цел опазване на териториите на своите държави от проникването и разпространението на болести, неприятели, плевели и други опасни вредители по растенията и растителните продукти

и като заявиха готовност да развиват интензивни търговски отношения и размяна на растения, растителни продукти и семенни материали,

се договориха за следното:

Член 1

Посочените по-долу термини в тази конвенция имат следния смисъл:

"Растения" - включващи растения в жив вид, включително части от тях, семена, предназначени за сеитба, засаждане и размножаване.

"Растителни продукти" - включващи необработени материали от растителен произход и онези обработени продукти, които по своето естество или по начина на производство могат да носят риск за разпространение на вредители.

"Вредители" - неприятели, болести, плевели и други биологични материали, които са вредни за растенията и растителните продукти.

"Обекти на растителната карантина" са карантинни и опасни вредители, проникването на които е забранено или ограничено от страната вносител или са записани в списък на обектите на растителната карантина на приложение № 1, което е неразделна част от тази конвенция.

"Предмети, подлежащи на растителната карантина" са растения, растителни продукти, средства за тяхното транспортиране, съхранение или други предмети, които са възможни носители на обекти на растителната карантина.

Компетентните органи на всяка от договарящите се страни могат да изменят или допълват своите карантинни списъци, като се задължават да уведомят за това компетентните органи на другата страна. Тези допълнения и изменения влизат в сила 60 дни от датата на тяхното уведомяване.

Член 2

С цел осъществяване на постоянно сътрудничество в областта на карантината и защитата на растенията договарящите се страни:

1. Спазват фитосанитарните правила на другата договаряща се страна и провеждат компетентни действия и ефективни мероприятия за предотвратяване на заразата от вредни организми, обект на растителната карантина при вноса, износа и транзита на растения, растителни продукти, семена и посадъчен материал, подлежащи на карантинен контрол.

2. Взаимно се информират за появата и развитието на карантинни обекти, както и за използваните средства за борба с вредителите (до 1 април всяка година при необходимост разменят информация).

3. При взаимно съгласие могат да организират и провеждат съвместен контрол от компетентните органи по растителна защита на двете договарящи се страни, като приемащата страна трябва да създаде подходящи условия за осъществяване на контролна дейност.

4. Обменят нормативни документи относно вносно-износния режим, инструкции за контрол на стоките, подлежащи на растителна карантина, не по-късно от два месеца от обнародване или издаване на посочените документи.

5. Взаимно се информират за научно-техническите постижения в областта на карантината и защитата на растенията, като разменят научни и професионални списания, монографии и важни публикации.

6. Информацията по чл. 2, т. 2, 4 и 5 не може да се предоставя на трета страна без съгласието на договарящата се страна, която я е предоставила.

7. По взаимна договореност се организират работни срещи на експерти по текущи проблеми, касаещи растителната карантина и защитата на растенията. Срещите се провеждат последователно в двете страни. Условията за провеждане на срещите (време, място, разходи) се уточняват от договарящите се страни за всеки отделен случай.

Член 3

1. Всяка партида от стоки, подлежащи на растителна карантина, която се транспортира от територията на една от договарящите се страни на територията на другата, се съпровожда от фитосанитарен сертификат.

2. Фитосанитарният сертификат:

- се издава от упълномощени квалифицирани лица и носи печата на държавния орган по карантината и защитата на растенията на страната износител;

- има валидност 60 дни от датата на издаването му;

- съдържа информация за произхода на партидите от растения и растителни продукти, тяхното фитосанитарно състояние, с което се гарантира, че те отговарят на изискванията по растителна карантина на страната вносител. Предявените допълнителни изисквания от страната вносител относно фитосанитарното състояние на партидата също се вписват във фитосанитарния сертификат;

- фитосанитарният сертификат се отпечатва на английски език. Всяка промяна в него - изтривания, задрасквания или неясно написани текстове, го прави невалиден.

3. Всяка партида от стоки, подлежащи на растителна карантина, която се транспортира транзитно, също се съпровожда от фитосанитарен сертификат.

4. При осъществяване на реекспорт на материали, подлежащи на растителна карантина, фитосанитарният сертификат за реекспорт се съпровожда задължително от оригиналния фитосанитарен сертификат на страната производител или официално заверено копие от него.

5. Образец от фитосанитарния сертификат, за който става дума в т. 2, се съдържа в приложения № 2а и 2b към тази конвенция.

Член 4

1. За опаковъчни материали се използват свободни от карантинни вредители такива, които не са техни преносители.

2. Договарящите се страни забраняват вноса на почва (с изключение на торф) и използването на опаковъчни материали, като слама, сено, плява, мъх, дървесни кори, трици и други растителни отпадъци.

3. Препоръчва се използването като опаковъчни материали на стърготини, хартия, синтетични материали, с които има малка вероятност да се пренасят вредители, подлежащи на растителна карантина.

4. Транспортните средства, с които се превозват растенията и растителните продукти, в т.ч. контейнери и амбалаж, следва да са чисти и дезинфекцирани, когато това се изисква по фитосанитарни съображения.

5. Изнасяните растителни материали не трябва да са замърсени с почва.

Член 5

Превозването на растения и растителни продукти между териториите на двете договарящи се страни се осъществява през определени гранични пунктове, списъкът на които е посочен в приложение № 3 към тази конвенция.

Член 6

1. За предметите/обектите на растителната карантина, подлежащи на фитосанитарен контрол, извършван от карантинните служби на граничните контролно-пропускателни пунктове, се прилагат фитосанитарни мерки в съответствие със законодателството на всяка от договарящите се страни независимо от това, че се придружават от фитосанитерен сертификат.

2. На фитосанитарен контрол подлежат и партидите, предназначени за консулските, дипломатическите и други представителства на всяка от договарящите се страни.

3. Лицата (включително дипломати), пренасящи растения и растителни продукти на територията на другата договаряща се страна, задължително ги декларират пред граничните карантинни власти.

4. В случай на откриване по време на фитосанитарния контрол в дадена партида внос на карантинни вредители и други факти, противоречащи на фитосанитарните разпоредби, партидата се връща, унищожава или дезинфекцира, за което договарящите се страни се информират незабавно. В съобщението до договарящата се страна износител се описва подробно фитосанитарното състояние на споменатата партида.

Член 7

Упълномощените органи за изпълнение на тази конвенция са:

за Република България - Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа;

за Социалистическа република Виетнам - Министерство на земеделието и селското развитие.

Член 8

Спорните въпроси, възникнали от прилагане на конвенцията, се решават от смесена комисия, включваща по трима представители от компетентните органи на всяка от договарящите се страни, посочени в чл. 7. Тя се свиква до два месеца след предявяване на искане на една от договарящите се страни на нейна територия. Ако по този начин не бъдат постигнати съответните резултати, спорните въпроси се уреждат по дипломатически път.

Член 9

Тази конвенция не нарушава правата и задълженията на договарящите се страни, произтичащи от други двустранни и многостранни международни договори.

Член 10

Тази конвенция влиза в сила 30 дни от датата на получаване на втората от нотите, с които двете договарящи се страни взаимно се уведомяват за приключването на съответните процедури, изискващи се по законодателството на всяка от тях.

Член 11

Тази конвенция се сключва за срок от 5 години. Действието й се продължава автоматично за всеки следващ период от пет години, ако нито една от договарящите се страни не уведоми другата по дипломатически път за намерението си да я прекрати най-късно шест месеца преди изтичането на съответния срок.

Разпоредбите на тази конвенция могат да бъдат допълвани и изменяни по взаимно съгласие на двете договарящи се страни по реда на чл. 10.

Конвенцията е съставена в Ханой на 14 октомври 1998 г. в два оригинални екземпляра, всеки на български и виетнамки език, като двата текста имат еднаква сила.

Приложение № 1


Списък на растителните карантинни вредители на Социалистическа република Виетнам


Група I: Организми, причиняващи вреда върху растителните видове и опасни във връзка с причиняването на сериозни вреди, които не са известни на територията на Социалистическа република Виетнам.



А. НАСЕКОМИ  
1. Муха от Южна Америка, Anastrepha
  пробиваща плода fraterculus
    (Wiedemann)
2. Муха от Мексико, Anastrepha ludens
  пробиваща плода (Loew)
3. Средиземноморска муха, Ceratitis capitata
  пробиваща плода (Wiedemann)
4. Австралийска муха, Bactrocera tryoni
  пробиваща плода (Froggatt)
5. Китайска муха, Bactrocera tsuneonis
  пробиваща плода (Miyake)
6. Муха от Натал, проби- Ceratitis rosa
  ваща плода Karsch
7. Бръмбар-дървояд Pachymerus pallidus
    Olivier
8. Американска бяла Hyphantria cunea
  пеперуда (Drugy)
9. Японски кокосов червей Popillia japonica
    Newmann
10. Бръмбар с голямо хоботче Caulophilus latinasus
    Say
11. Симетричен твърд Trogoderma
  бръмбар granarium Everts
12. Кожен бръмбар, оставящ Trogoderma
  бъбрековидни петна inclusum LeConte
13. Червей, увреждащ плода Anthonomus
  на памука grandis Boheman
14. Червей-полип Scirlotgrips aurantii
    Faure
15. Твърдокрило насекомо Leptinotarsa
  по картофите decemlincata Say
16. Оризов бръмбар Sitophilus granarius
    (Linndeus)
17. Бръмбар, пробиващ Prostephanus
  едрите семена truncatus Horn
18. Мексикански бобов Zabrotes subfasciatus
  бръмбар (Boheman)
19. Восъчна дървеница с Quadraspidiotus
  черна охлювна люспа perniciosus
    (Comstock)
20. Кокосов червей с бели Graphognathus
  краища leucoloma (Boheman)


Б. БОЛЕСТИ  
21. Изсъхване на клоните на Deuterophoma
  портокала, мандарината tracheiphila Petri
22. Гниене на корените на Phymatotrichum
  памука omnivorum (Shear)
    Duggar
23. Окапване на листата на Microcyclus ulei
  каучука (P. Henn.) Arx
24. Тумор по картофите Synchytrium
    endobioticum
    (Schilb.) Percival
25. Краста по картофеното Spongospora
  брашно subterranea (Wallr.)
    Lagerheim
26. Черна тор по пшеницата Tillelia indica Mitra
27. Клечки по ориза Ephelis Oryzae Sydow
28. Петнисто заболяване по Pseudomonas
  листата на кафето garcae Amaral,
    Teixeira et Pinheiro
29. Бял вирус по листата на Rice hoja blanca
  ориза virus
30. Вирус, предизвикващ Ring spot virus
  кръгови петна по кафето mancha anular
В. ВРЪЗКА ОТ НАСЕКОМИ  
31. Връзка от насекоми, Ditylenchus
  причиняващи гниене на destructor Thorne
  луковицата  
32. Връзка от насекоми, Globodera pallida
  намираща се в сърце- (Stone) Behrens
  вината на картофите  
33. Връзка от насекоми, Heterodera
  намиращи се в жълтата rostochinensis
  вътрешност на картофите (Wollenweber)
    Behrens
34. Връзка от насекоми, Rhadinaphelenchus
  разлагащи сърцевината и cocophilus (Cobb)
  корена на палмата- J. B. Goodey
  ливистония, на кокосовата  
  палма и тази за кокосово  
  масло  
35. Връзка от насекоми, Radopholus similis
  пробиващи сърцевината (Cobb) Thorne
  на корена  
Г. ТРЕВНИ ВРЕДИТЕЛИ  
36. Египетски паразит Striga hermonthica
    (Del) Bentham
37. Паразит от С. А. Striga angustifolia
    (Don) saldanha
38. Паразит от С. Ж. Striga densiflora
    (Bentham)

Група II: Организми, причиняващи вреда върху растителните видове и опасни във връзка с причиняването на сериозни вреди, тясно разположени върху територията на Социалистическа република Виетнам.



А. НАСЕКОМИ  
39. Восъчна дървеница Pseudaulacaspis
    pentagona (Targioni)
40. Пеперуда в корените на Phthorimaea
  картофите operculella (Zeller)
41. Соев бръмбар Acanthoscelides
    obtectus (say)
42. Бръмбар в смесените Tribolium
  брашна confusum Duval
Б. РАСТИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ  
43. Черно гниене по бататите Ceratocystis fimbriata
    Ellis et Halsted
44. Петна по листата на Corynespora
  каучука cassiicola (Berk. et
    Curt.) Wei
45. Раиран вирус по листата Peanut stripe virus
  на фъстъците  
46. Вехнене на царевицата Erwinia stewartii
    (Smith) Dye
47. Почерняване на Sphacelotheca
  царевичните влакна reiliana (Kuhn)
    Clinton
В. ТРЕВНИ ВРЕДИТЕЛИ  
48. Паразит от С. Л. Striga lutea Lour

Група III: Организми, причиняващи вреда върху растителните видове, опасни във връзка с причиняването на сериозни вреди и с опасност от разпространение във Виетнам, или други органични вредители, опасни за растителната среда във Виетнам.

I. Организми, причиняващи вреда върху растителните видове и опасни последици с опасност от разпространяването им във Виетнам.



А. НАСЕКОМИ  
Б. РАСТИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ  
50. Увяхване и пожълтяване Verticillium albo-
  по памука atrum Reinke et
    Berthord
51. Увяхване и загниване на Fusarium oxysporum
  бананите Schlechr F. sp.
    Cubense (E. F. Snt.)
    Snyder et Hansen
52. Увяхване и изсъхване Cytrus tristeza virus
  по портокалите и  
  мандарините  
В. ВРЪЗКА ОТ НАСЕКОМИ  
53. Връзка от насекоми по Dirlenchus dipsaci
  сърцевината (Kuhn) Filipjev
54. Връзка от насекоми по Bursaphelenchus
  иглолистните xylaphilus (Steiner
    et Buhrer) Nicke
Г. ТРЕВНИ ВРЕДИТЕЛИ  
55. Южна кускужа Cuscuta australis
    R. Br.
56. Китайска кускужа Cuscuta chinensis
    Lam


II. Други организми, причиняващи особени вреди на растителните видове във Виетнам.

Приложение № 2а



Фитосанитарен сертификат
МИНИСТЕРСТВО СОЦИАЛИСТИЧЕСКА
НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО РЕПУБЛИКА
И РАЗВИТИЕТО ВИЕТНАМ
НА СЕЛАТА  
УПРАВЛЕНИЕ ЗА НЕЗАВИСИМОСТ-
РАСТИТЕЛНА СВОБОДА-
ЗАЩИТА ЩАСТИЕ
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
 
ФИТОСАНИТАРЕН СЕРТИФИКАТ
№ ............................................................................................................................................................................................................................................
До: Организацията по растителна защита на:
 
ОПИСАНИЕ НА ПРАТКАТА
 
Име и адрес на износителя:
Име и адрес на вносителя:
Количество и вид на опаковките: ....... Тегло: .........................................................................................................................................................................................
Отличителни белези, марка:
Производител: ........................................................................................................................................................................................................................
Транспортно средство: ...............................................................................................................................................................................................................
Входен граничен пункт: ...............................................................................................................................................................................................................
Наименование, количество и обем на продукта:
Научно название на растенията: ......................................................................................................................................................................................................
Документът удостоверява, че растенията или рас-
тителните продукти, описани по-горе, са премина-
ли през процедурите на съответен контрол, който
констатира, че не са поразени от фитокарантинни
и други вредители и отговарят на действащите
фитосанитарни разпоредби на страната вносител.
 
ОБРАБОТКА
 
Дата: ........ Начин на обработка: .................................................................................................................................................................................................
Концентрация: ........................................................................................................................................................................................................................
Название на препарата (или химикала): ..............................................................................................................................................................................................
Време и температура: ...............................................................................................................................................................................................................
Допълнителна информация: .............................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................
   
Печат на учреждението Място на издаване:
Име на фитосанитарния  
служител  

Приложение № 2b



Фитосанитарен сертификат за реекспорт
 
МИНИСТЕРСТВО СОЦИАЛИСТИЧЕСКА
НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО РЕПУБЛИКА
И РАЗВИТИЕТО ВИЕТНАМ
НА СЕЛАТА  
УПРАВЛЕНИЕ ЗА НЕЗАВИСИМОСТ-
РАСТИТЕЛНА СВОБОДА-
ЗАЩИТА ЩАСТИЕ
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
   
ФИТОСАНИТАРЕН СЕРТИФИКАТ
ЗА РЕЕКСПОРТ
№ .............................................................................................................................................................................................................................................
От организацията по растителна защита на:..........................................................................................................................................................................................
...................................(подпис на реекспортьора)
До организацията по растителна защита на: ..........................................................................................................................................................................................
......................(подпис на страната/страните вносител)
 
I. Описание на транспортираната стока
 
Име и адрес на износителя:............................................................................................................................................................................................................
Име и адрес на заявителя-получател:...................................................................................................................................................................................................
Количество и описание на опаковките:...................................................................................................................................................................................................
Отличителни белези, марка:............................................................................................................................................................................................................
Изходен пункт:...........................................................................................................................................................................................................................
Заявено превозно средство:............................................................................................................................................................................................................
Заявен пункт за внос:..................................................................................................................................................................................................................
Наименование и обем на заявения продукт:................................................................................................................................................................................................
Ботаническо название на растенията:...................................................................................................................................................................................................
Документът удостоверява, че растенията или рас-
тителните продукти, описани по-горе, са внесени
в .... от .......... с фитосанитарен сертификат
№ ......, като копие от оригинала е приложен към
този сертификат; че растенията или растителните
продукти са опаковани (преопаковани) в оригинални
(нови) опаковки; че въз основа на оригиналния
фитосанитарен сертификат и допълнителния контрол
отговарят на действащите разпоредби на страната
вносител и по време на съхранението им в ... прат-
ката не е била изложена на риск от заразяване или
замърсяване.
 
II. Допълнителна декларация
.....................................................................................................................................................................................................................................
 
III. Фумигация и/или дезинфекция
Дата:....... Начин на обработка:.........................................................................................................................................................................................................
Химикал (активно вещество):............................................................................................................................................................................................................
Продължителност на измерванията и температу-
рата:............. Концентрация:.........................................................................................................................................................................................................
Допълнителна информация: ............................................................................................................................................................................................................


Място на издаване:....................................................................................................
Име на
Печат на учреждението.................................................................................................
упълномощеното лице
Дата: (подпис)
   
Служителите на (наименование на Организацията по
растителна защита) или представителите на органи-
зацията не носят финансова отговорност по отношение
на този сертификат.*
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
*(Опционна клауза)

Приложение № 3


Списък на граничните контролно-пропускателни пунктове на Република България, през които е разрешен вносът на растения и растителни продукти


1. Брегово. 2. Видин. 3. Връшка чука. 4. Лом. 5. Оряхово. 6. Свищов. 7. Русе. 8. Тутракан. 9. Силистра. 10. Кардам. 11. Дуранкулак. 12. Балчик. 13. Варна. 14. Бургас. 15. Малко Търново. 16. Капитан Андреево. 17. Свиленград. 18. Кулата. 19. Златарево. 20. Станке Лисичково. 21. Гюргево. 22. Калотино.



Гранични пунктове за фитосанитарен контрол
на Социалистическа република Виетнам
 
1. Пристанище Хай Фонг (гр. Хай Фонг)
2. Пристанище (провинция
  Хон Гай Куанг Нинх)
3. Граничен пункт (провинция
  Бинх Лиеу Куанг Нинх)
4. Граничен пункт (провинция
  Монг Кай Куанг Нинх)
5. Пристанище Сайгон (гр. Хошимин)
6. Граничен пункт (провинция
  Мок Бай Тай Нинх)
7. Граничен пункт (провинция
  Са Мат Тай Нинх)
8. Граничен пункт (провинция
  Ка Тум Тай Нинх)
9. Граничен пункт (провинция
  Тхъонг Фъок Донг Тхап)
10. Граничен пункт (провинция
  Лао Бао Куанг Чи)
11. Пристанище Да Нанг (гр. Да Нанг)
12. Пристанище (провинция
  Куй Нън Бинх Динх)
13. Пристанище Ня Чанг (провинция Кхан Хоа)
14. Граничен пункт (провинция
  № 19-Ле Тхан За Лай)
15. Граничен пункт № 18 (провинция Контум)
16. Граничен пункт (провинция
  Као Чео Ха Тинх)
17. Граничен пункт (провинция
  Хъу Нги Куан Ланг Шън)
18. Международна гара (провинция
  Донг Данг Ланг Шън)
19. Граничен пункт (провинция
  Конг Чанк Ланг Шън)
20. Граничен пункт (провинция
  Тан Тханх Ланг Шън)
21. Граничен пункт (провинция
  Чи Ма Ланг Шън)
22. Граничен пункт Та Лунг (провинция Као Банг)
23. Граничен пункт (провинция
  Ча Линх Као Банг)
24. Граничен пункт (провинция
  Шок Занг Као Банг)


25. Международен (провинция
  граничен пункт Лао Кай)
  Лао Кай  
26. Международна гара (провинция
  Лао Кай Лао Кай)
27. Граничен пункт (провинция
  Мъонг Хъонг Лао Кай)
28. Граничен пункт (провинция
  Бат Шат Лао Кай)
29. Граничен пункт (провинция
  Тханх Тхюи Ха Занг)
30. Граничен пункт (провинция
  Ма Лъ Тханг Лай Чау)
31. Граничен пункт (провинция
  Тай Чанг Лай Чау)
32. Пристанище Ми Тхъй (провинция Кан Тхъ)
33. Граничен пункт (провинция
  Винх Съонг Ан Занг)
34. Граничен пункт (провинция
  Тинх Биен Ан Занг)
35. Пристанище (провинция
  Кханх Бинх Ан Занг)
36. Пристанище (провинция
  Винх Хой Донг Ан Занг)
37. Международно (гр. Ханой)
  летище Ной Бай  
38. Международно (гр. Да Нанг)
  летище Да Нанг  
39. Международно (гр. Хошимин)
  летище Тън Шън Нят  

Промени настройката на бисквитките