Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 12.XII

НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ПУСКАНЕ НА ПАЗАРА НА ЛУМИНЕСЦЕНТНИ И ДРУГИ ЛАМПИ, СЪДЪРЖАЩИ ЖИВАК, И ЗА ТРЕТИРАНЕ И ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ЛУМИНЕСЦЕНТНИ И ДРУГИ ЛАМПИ, СЪДЪРЖАЩИ ЖИВАК

 

НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ПУСКАНЕ НА ПАЗАРА НА ЛУМИНЕСЦЕНТНИ И ДРУГИ ЛАМПИ, СЪДЪРЖАЩИ ЖИВАК, И ЗА ТРЕТИРАНЕ И ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ЛУМИНЕСЦЕНТНИ И ДРУГИ ЛАМПИ, СЪДЪРЖАЩИ ЖИВАК

В сила от 01.01.2001 г.
Приета с ПМС № 260 от 05.12.2000 г.

Обн. ДВ. бр.101 от 12 Декември 2000г., отм. ДВ. бр.36 от 2 Май 2006г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителни разпоредби на Постановление № 82 от 10 април 2006 г. за приемане на Наредба за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване - ДВ, бр. 36 от 2 май 2006 г., в сила от 1 юли 2006 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се определят изискванията за:

1. пускането на пазара на луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, наричани по-нататък "лампи";

2. третирането и транспортирането на излезлите от употреба лампи.


Чл. 2. (1) Наредбата се прилага за лампите по приложение № 1.

(2) Наредбата не се прилага за отпадъците при производството на луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, по Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци, приета с Постановление № 53 на Министерския съвет от 1999 г. (ДВ, бр. 29 от 1999 г.).


Чл. 3. (1) (В сила от 1 януари 2002 г.) Производителите и/или вносителите на лампи са задължени да маркират пусканите от тях на пазара лампи или опаковките, в които те се предлагат, със символа - контейнер за отпадъци, зачертан с две кръстосани линии, указващ разделно събиране, съгласно приложение № 2.

(2) Символът по ал. 1 трябва да бъде отпечатан ясно, четливо и устойчиво и да има размери не по-малки от 1 x 1 см.


Глава втора.
УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ ОТ ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ЛАМПИ

Раздел I.
Изисквания към събирането, преработването и обезвреждането на излезли от употреба лампи

Чл. 4. (1) Излезлите от употреба лампи се събират разделно от другите видове отпадъци.

(2) Забранява се поставянето на излезли от употреба лампи в съдове за битови отпадъци, както и смесването им с други отпадъци.


Чл. 5. (1) Дейностите по събирането, съхраняването, преработването и/или обезвреждането на излезли от употреба лампи се извършват от лица, притежаващи разрешение по чл. 37 от Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда (ЗОВВООС).

(2) При извършването на дейностите по ал. 1 се спазват и изискванията на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.

(3) Лицата, извършващи дейностите по ал. 1, водят отчетни книги и изготвят и представят в регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) годишни отчети съгласно изискванията на Наредба № 10 от 1998 г. за реда за оформянето на документите относно отчета и информацията за управление на дейностите по отпадъците (ДВ, бр. 151 от 1998 г.).


Чл. 6. (1) Забранява се целенасоченото чупене на излезли от употреба лампи.

(2) Допуска се чупене на излезли от употреба лампи единствено от лица, притежаващи разрешение по чл. 37 ЗОВВООС, и като неразделна част от технологията за преработване и/или обезвреждане.


Чл. 7. Излезлите от употреба лампи се предават на лицата, имащи право и/или задължение да приемат лампи, определени с наредбата.


Чл. 8. Производителите и вносителите са задължени върху всяка опаковка или в гаранционната карта на стоката да посочат съдържанието на живак в лампите и правилата за здравословни и безопасни условия на труд при събиране и транспортиране на излезли от употреба лампи.


Чл. 9. (В сила от 1 януари 2002 г.) (1) Лицата, извършващи продажба на лампи на крайните потребители, са задължени да поставят в търговските обекти табели, съдържащи минимум следната информация:

1. възможните места за предаване на излезлите от употреба лампи, начина за връщане и общинските системи за събиране, които могат да ползват;

2. значението на символа, посочен в приложение № 2.

(2) Табелите по ал. 1 трябва да бъдат изписани ясно и четливо на български език и поставени на видно за потребителите място.

(3) Лицата, извършващи продажба на лампи на крайните потребители, са задължени безплатно да приемат обратно излезлите от употреба лампи в количество не по-голямо от количеството на еднократно закупените от клиента лампи и не повече от 50 броя еднократно, като осигурят и безопасното им съхраняване.

(4) Събраните от лицата по ал. 3 излезли от употреба лампи се предават на общинските пунктове за събиране.


Чл. 10. (В сила от 1 януари 2002 г.) (1) Кметовете на общини са задължени да осигурят организирането и прилагането на система за разделно събиране на излезлите от употреба лампи от лицата, извършващи продажба на лампи на крайни потребители, разположени на територията на общината.

(2) В изпълнение на задълженията по ал. 1 кметовете на общини:

1. определят местата за разполагане, организират и осигуряват оборудването на пунктове за събиране на територията на общината или осигуряват подвижни събирателни пунктове за събиране и директно предаване на излезлите от употреба лампи на инсталациите за обезвреждане;

2. организират събирането и съхраняването на излезли от употреба лампи от лицата по чл. 9;

3. осигуряват предаването за преработване и/или обезвреждане на събраните излезли от употреба лампи на лица, притежаващи съответното разрешение по чл. 37 ЗОВВООС;

4. информират чрез средствата за масово осведомяване и по други достъпни начини за местата за събиране на излезли от употреба лампи, както и за датите на провежданите кампании.

(3) Общините организират събирането сами или възлагат задълженията си на специализирани фирми.

(4) Общините могат да организират събиране на излезлите от употреба лампи и от лица извън тези по чл. 9.

(5) Общините могат да осъществяват дейностите по ал. 1 и 2 самостоятелно или съвместно с други общини.


Чл. 11. (1) Излезлите от употреба лампи се приемат в пунктовете по чл. 10, ал. 2, т. 1, които са част от организираната от общините система за разделно събиране на отпадъците.

(2) Пунктовете по чл. 10, ал. 2, т. 1 приемат безплатно излезли от употреба лампи от домакинствата.

(3) Излезлите от употреба лампи могат да бъдат предавани от техните притежатели и на лица, имащи съответното разрешение по чл. 37 ЗОВВООС, извън общинските системи за събиране.

(4) Излезлите от употреба лампи, събрани в общинските пунктове, се предават за преработване и/или обезвреждане на лица, притежаващи разрешение по чл. 37 ЗОВВООС.


Чл. 12. (1) Излезлите от употреба лампи се събират:

1. в подвижни събирателни пунктове непосредствено от местата на тяхното възникване;

2. в стационарни събирателни пунктове, разположени на местата по чл. 10, ал. 2, т. 1;

3. при инсталациите за преработване и/или обезвреждане.

(2) Не се разрешава съхраняване и поставяне на открито на съдове за събиране и съхраняване на излезли от употреба лампи.


Чл. 13. Подвижните събирателни пунктове трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да разполагат с достатъчно количество транспортни опаковки, гарантиращи безопасното съхраняване и транспортиране на излезлите от употреба лампи;

2. да бъдат оборудвани със съдове за съхраняване на счупени лампи;

3. да отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци;

4. да са обозначени с надпис "Събирателен пункт за излезли от употреба луминесцентни лампи";

5. транспортното средство да е оборудвано с указателни табели съгласно Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе (ADR), ратифицирана със закон от 37-ото Народно събрание на 16 март 1995 г. (ДВ, бр. 73 от 1995 г.), и със сяра в количества най-малко по 2 грама на всеки килограм лампи, която да бъде използвана в случай на авария или пътнотранспортно произшествие.


Чл. 14. (1) Стационарните събирателни пунктове се разполагат на местата по чл. 10, ал. 2, т. 1.

(2) Стационарните събирателни пунктове трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да бъдат оборудвани със съдове за съхраняване на счупени лампи;

2. да бъдат оборудвани със съдове за съхраняване или с транспортни опаковки, гарантиращи безопасното съхраняване на излезлите от употреба лампи, стелажи, палети и други съоръжения, позволяващи товарно-разтоварни дейности;

3. да разполагат със сяра в количества най-малко по 2 грама на всеки килограм съхранявани лампи;

4. площадката, върху която е разположен събирателният пункт, да има ограда;

5. пунктът да бъде обозначен с ясни табели "Събирателен пункт за излезли от употреба луминесцентни лампи", като бъдат посочени работното време и името на лицето/дружеството, отговорно за експлоатацията на площадката, с адрес и телефон за връзка;

6. повърхностите, върху които се поставят съдовете за съхраняване, да бъдат с водонепропускливо покритие;

7. местата за съхраняване на излезлите от употреба лампи да бъдат покрити.

(3) Събраните от подвижните събирателни пунктове излезли от употреба лампи се транспортират до стационарен пункт за събиране или до инсталация за преработване и/или обезвреждане.


Чл. 15. (1) Юридическите лица и едноличните търговци, притежаващи излезли от употреба лампи, задължително определят места за съхраняване, оборудвани със съдове за събиране на излезли от употреба лампи.

(2) Като съдове за събиране могат да бъдат използвани транспортните опаковки по чл. 13, т. 1 или съдове, отговарящи на изискванията по чл. 14, ал. 2, т. 2.

(3) Срокът за съхраняване на излезли от употреба лампи в местата по ал. 1 не може да превишава 6 месеца.

(4) Спазването на срока по ал. 3 се контролира от органите по чл. 58 ЗОВВООС.


Чл. 16. (1) Излезлите от употреба лампи се транспортират с транспортни средства, отговарящи на изискванията за подвижен събирателен пункт по чл. 13.

(2) Съхраняването на лампите при транспортиране се извършва в транспортни опаковки, осигуряващи защита срещу счупване.

(3) Опаковките се маркират с надпис "Излезли от употреба луминесцентни лампи".

(4) Транспортната опаковка трябва да не допуска разпръскване на живак при счупване по време на транспорт.

(5) Счупените употребени лампи се съхраняват и транспортират в херметизирани контейнери, осигуряващи безопасно улавяне на отделените емисии и разпръснат живак по начин, който не затруднява последващото преработване на отпадъците.

(6) Контейнерите по ал. 5 се обозначават с надпис "Излезли от употреба луминесцентни лампи. Внимание! Съдържа живак!" и табела съгласно Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе.

(7) Транспортното средство, превозващо контейнери с излезли от употреба луминесцентни лампи, трябва да е снабдено с инструкция за действие в случай на аварийна обстановка и със средства за маркиране и ограничаване зоната на произшествието.


Чл. 17. В случай на пътнотранспортно произшествие или авария на транспортното средство, при което са счупени лампи, водачът на превозното средство е длъжен:

1. да уведоми общината, на чиято територия е станало произшествието, и пътната полиция;

2. да обозначи мястото на произшествието с надписа по чл. 16, ал. 6 и да огради замърсения участък с видима маркировка.


Чл. 18. Превозвачът носи отговорност за допуснато замърсяване на околната среда при извършване на превоз на излезли от употреба лампи по смисъла на сключения договор и на задълженията му като участник в транспортния процес, както и при доказване на умишлени непозволени действия с поверения му товар.


Чл. 19. (1) Обезвреждането на излезли от употреба лампи се извършва в проектирани и оборудвани за целта съоръжения и инсталации.

(2) Забранява се изгарянето на излезли от употреба лампи и обезвреждането им в депа.


Чл. 20. Остатъците от преработването на излезли от употреба лампи се обезвреждат в съответствие с изискванията на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.


Чл. 21. Износът на излезли от употреба лампи за обезвреждане извън територията на Република България се разрешава при спазване изискванията на Наредбата за случаите, за които се изисква разрешение за въвеждане, изнасяне и транзит на отпадъци и за условията и реда за неговото издаване, приета с Постановление № 166 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 66 от 2000 г.; попр., бр. 67 от 2000 г.), и Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане, ратифицирана със закон от 37-ото Народно събрание на 18 януари 1996 г. (ДВ, бр. 8 от 1996 г.).


Раздел II.
Планиране и контрол

Чл. 22. (В сила от 1 януари 2002 г.) (1) Общинските съвети съобразяват наредбите по чл. 18, ал. 1 и програмите по чл. 28 ЗОВВООС с изискванията на наредбата.

(2) Кметовете на общини представят в РИОСВ наредбите и програмите по ал. 1.


Чл. 23. (1) Производителите и вносителите на лампи и лицата, извършващи дейности по тяхното събиране, съхраняване, транспортиране и обезвреждане, подлежат на контрол, включително на периодични проверки за спазване изискванията на наредбата.

(2) Контролът се извършва от органите и по реда на глава пета, раздел III от ЗОВВООС.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на наредбата:

1. "Излязла от употреба лампа" е луминесцентна или друга лампа, съдържаща живак, която не може да бъде използвана повторно.

2. "Събиране" е събирането, сортирането и/или групирането на излезли от употреба лампи. Не се счита за събиране еднократното приемане на излезли от употреба лампи до 50 броя.

3. "Съхраняване" е всеки начин на складиране на излезли от употреба лампи. Не се счита за съхраняване складирането на излезли от употреба лампи в количества до 50 броя.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се приема на основание чл. 23, ал. 1 и § 11а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда.


§ 3. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2001 г.


§ 4. Разпоредбите на чл. 3, ал. 1, чл. 9, 10 и 22 влизат в сила от 1 януари 2002 г.


§ 5. Министърът на околната среда и водите дава указания по прилагането на наредбата.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 82 ОТ 10 АПРИЛ 2006 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ПУСКАНЕ НА ПАЗАРА НА ЕЛЕКТРИЧЕСКО И ЕЛЕКТРОННО ОБОРУДВАНЕ И ТРЕТИРАНЕ И ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ЕЛЕКТРИЧЕСКО И ЕЛЕКТРОННО ОБОРУДВАНЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 36 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2006 Г.)


§ 3. Постановлението влиза в сила от 1 юли 2006 г.


Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1



Митнически Вид лампи
тарифен номер  
8539 31 - - Флуоресцентни с топъл катод
8539 31 100 - - - С два цокъла
8539 31 900 - - - Други
8539 32 - - Лампи с живачни или натриеви
    пари;
    лампи с метални халогениди
8539 32 100 - - - С живачни пари
от 8539 32 900 - - - С натриеви пари с мощност над
    200 W
8539 32 900 - - - С метални халогениди
     


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1


Маркировка за разделно събиране на излезли от употреба лампи


Промени настройката на бисквитките