Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 53 от 28.VI

ПИПСМР - РАЗДЕЛ "ВЪТРЕШНИ ВОДОПРОВОДНИ И КАНАЛИЗАЦИОННИ ИНСТАЛАЦИИ"

 

ПИПСМР - РАЗДЕЛ "ВЪТРЕШНИ ВОДОПРОВОДНИ И КАНАЛИЗАЦИОННИ ИНСТАЛАЦИИ"

Публ. в БСА, бр. 3-4 от 1968 г.


Отменени с § 2 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 4 от 17 юни 2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации – ДВ, бр. 53 от 28 юни 2005 г.


ВОДОПРОВОДНИ ИНСТАЛАЦИИ

Общи положения

Чл. 1. Тази глава се отнася за изпълнението, изпитването, измерването и приемането на питейно-битови, производствени и противопожарни водопроводни инсталации за хидравлично налягане не по-високо от 8 кг/кв. см при строителството на нови и при реконструкцията на съществуващи жилищни, културно-битови, обществени и промишлени сгради.


Чл. 2. Изпълнението на водопроводни инсталации в сгради със специално предназначение, изпълнението на водопроводни инсталации от материали, непредвидени в настоящата глава, се извършва по специални указания.


Чл. 3. Водопроводните отклонения до тротоарните кранове се изграждат едновременно с изграждането на уличните водопроводи.


Чл. 4. Материалите и изделията, които се използуват при изпълнението на водопроводните инсталации, трябва да удовлетворяват изискванията на съответните БДС, респективно отраслови нормали.


Чл. 5. Доставените материали и изделия за водопроводна инсталация се проверяват, изпитват, приемат в съгласие със съответните стандарти и отраслови нормали и общите и специални технически изисквания с констативен акт.


Чл. 6. Преди започването на монтажа на водопроводните инсталации трябва да се отбележи с неизмиваща се боя нивото на готовите подове във всички помещения, в които ще се монтира водопроводна инсталация. Монтажът трябва да се завърши и инсталациите да се изпитат и приемат преди започване измазването на помещенията.


Материали

Чл. 7. Водопроводните инсталации за студена вода се изпълняват от стоманени (поцинковани или с друга защита от корозия, удовлетворяваща санитарно-хигиенни изисквания), пластмасови (от твърд поливинилхлорид), чугунени и азбестоциментови тръби и съответните фасонни части и арматури.

Водопроводните инсталации за топла вода се изпълняват от стоманен (поцинковани или с друга защита от корозия, удовлетворяваща санитарните изисквания) и термоустойчиви пластмасови тръби и съответните им фасонни части и арматури.

Забележки:

1. Стоманените тръби се изолират с юта и асфалт, когато се полагат в земята.

2. За инсталации, предназначени за вода с питейни качества, могат да се използуват само такива пластмасови тръби и лепила, за които заводът-производител има заключение от Държавната санитарна инспекция, че са физиологически безвредни.


Чл. 8. Спирателната, водочерпната и смесителната арматури, които се монтират в инсталациите за топла вода, трябва да бъдат устойчиви на температурното въздействие на водата.


Чл. 9. За уплътняване на съединенията във водопроводните инсталации се употребяват следните материали:

а) кълчища - доброкачествени, дълговлакнести, почистени напълно от дървесина, по възможност асфалтирани и добре изсушени. За уплътняване на резбови съединения кълчищата не трябва да се усукани, а за уплътняване на муфени съединения трябва да бъдат пресукани на върви с дебелина, в зависимост от диаметъра на тръбата;

б) олово - с чистота 99%, без примеси от бисмут, меко;

в) азбестоцимент - смес от пресен портландцимент марка 400 - 70% и азбест IV - 30% по тегло;

г) гума, азбест, картон напоен с ленено масло, клингерит и др. за уплътняване на фланшови съединения.


Чл. 10. Лепилото за залепване на тръбите от твърд поливинилхлорид трябва да бъде на база поливинилхлорид със силни разтворители (тетрахидрофуран и циклохексанон).


Изпълнение

Чл. 11. Водопроводните отклонения се полагат на дълбочината на външния водопровод с възходящ наклон към водомера не по-малък от 0,003.


Чл. 12. За обезпечаване изпускането на въздуха и източването на водата хоризонталните клонове на водопроводната инсталация се монтират с възходящ наклон не по малък от 0,002 към водочерпните прибори.


Чл. 13. Водопроводните клонове в жилищни, културно-битови и обществени сгради се монтират, както следва:

а) главните хоризонтални клонове, когато са разположени в избите - открито по стените и таваните или в монтажен канал под пода, а в останалите случаи - скрито;

б) вертикалните клонове вкопани в стените (с изключение на пластмасовите) или в монтажни канали, а когато е необходимо и открити по измазани (макар и ивично под тръбите) стени, като осите на клоновете трябва да отстоят от измазаните повърхности на стените на разстояния, съгласно таблица 1.


Таблица 1



Диаметър на тръбата в мм Разстояние от стената в см
15 3
20 и 25 4
32 и 40 5
50 6
80 8


в) разпределителните клонове - вкопани (с изключение на пластмасовите) в стените или открити в зависимост от предназначението на сградата.

Забележки:

1. Водопроводите от поливинилхлоридни тръби не трябва да преминават на разстояние по-близо до 0,2 м от комини и 0,4 м от нагревателни уреди.

2. Не се допуска плътно вграждане на поливинилхлориди тръби в стени, мазилки и бетонови плочи с изключение на случаите, когато тръбите са обвити в зебло или хартия.

3. Вкопаните в стените тръби трябва да имат покритие не по-малко от 2 см.


Чл. 14. В производствени сгради главните и разпределителните водопроводни клонове се полагат открито по ферми, колони, стени и под таван. Когато това е нецелесъобразно, водопроводите се полагат в общи канали с други тръбопроводи, с изключение на провеждащите запалителни и отровни течности и газове.


Чл. 15. В местата на пресичане на вертикалните клонове с междуетажни плочи и на хоризонтални клонове от поливинилхолирдни тръби със стени около тръбите се прави изолация (гилзи) от насмолен картон, ламарина или друг подходящ материал, която излиза вън от плочите и стените 1-2 см. Съответните отвори и улеи в плочите и стените се оставят по време на изпълнението им съгласно проектите.

Пресичането на водопроводите с основи на сгради се изпълнява, както следва: в сухи почви - с оставяне луфт над тръбата 10 см и запълване отвора във външната стена с водонепроницаем еластичен материал, глина и др.; в мокри почви - устройване на салници.


Чл. 16. Съединяването на тръби при преминаване през плочи, стени и прегради не се допуска.


Чл. 17. Скобите за укрепване на стоманените тръби се поставят на разстояния съгласно таблица 2.


Таблица 2



Диаметър на тръбата (мм) Разстояние между скобите (м)
до 1 1/2" 2,5
2" - 2 1/2" <= 3,0
2 1/2" <= 4,0


Забележка. Първата скоба се поставя на височина около 1,5 м от пода.


Чл. 18. На арматурите по водопроводите от поливинилхлоридни тръби се прави самостоятелно неподвижно закрепване.

Закрепването на поливинилхлоридните тръби към стените се прави посредством опора, позволяваща свободно придвижване (металически скоби с гумени или други меки подложки или специални полиетиленови скоби). Получаването на неподвижни опори посредством стягане на тръбите с хомути не се допуска.

Поливинилхолоридните тръби, се закрепват на разстояния съгласно табл. 3.


Таблица 3



Външен диаметър 20 25 32 40 50 63 75 90
на тръбата (мм)                
Разстояния между 0,5 0,7 0,9 1,1 1,3 1,5 1,6 1,7
закрепванията (м)                


Забележка. За тръби с диаметър по-голям от 90 мм разстоянията между укрепванията се определят в проектите въз основа на съответни изчисления.


Чл. 19. Когато се полагат в монтажен канал под пода, чугунените тръби се поставят на опори, които се разполагат близо до съединенията и чупките.

Тръбите трябва да отстоят от стените и дъното на монтажния канал на разстояние не по-малко от 5 см. На местата на връзките монтажният канал се уширява с оглед създаваме възможност да се работи с гаечни ключове или чеканки.

Краищата и дъгите на тръбопроводите от тръби с муфи се укрепват с тухлени или бетонни опори или със сигурни скоби.


Чл. 20. Не се допуска водопроводни тръби да се прокарват през канали за нечисти води, асансьорни шахти, димни и вентилационни канали и в непосредствена близост с електрически трансформатори, ел. табла и др.


Чл. 21. Когато не са монтирани в тялото на прибора, водочерпните кранове се монтират на височина 20 см над кухненските и тоалетните мивки и 40 см над изливниците, считано от бордовете на приборите до излаза на водната струя от водочерпния кран. Височините, на които са монтирани приборите, са посочени в раздела за вътрешна канализация.

Водочерпните кранове за вани се монтират на височина 80 см от пода.

Не се допуска разстоянието между излиза на водната струя от водочерпния кран и най-високото водно ниво в санитарния прибор да бъде по-малко от 5 см.

Смесителните арматури за душове се монтират на височина 1,0 м от пода, а душовата решетка - на 2,0 м от същото ниво с наклон 15° спрямо хоризонталната равнина.

Вътрешните пожарни кранове се монтират на.височина 1,35 м от нивото на пода и заедно с маркучите и струйниците се вместват в специални шкафчета с остъклени вратички. Шкафчетата трябва да имат приспособления за пломбиране или запечатване и надпис: "пожарен кран №....".

Допускат се отклонения от показаните размери +/-2 см, а при монтиране на еднакви водочерпни арматури в едно помещението +/-5 см.

Отклонението от проектното взаимо разположение на водочерпните арматури и санитарните прибори не трябва да надвишава +/-0,5 см.


Чл. 22. Тръбите за топла вода се монтират над или встрани от тръбите за студена вода на светло разстояние не по-малко от 10 см при вкопани и при топлинно неизолирани тръби, а при топлинно изолирани тръби - според дебелината на изолацията.


Чл. 23. При всички смесители (батерии) кранът за студената вода се монтира отдясно (при ползуване), а кранът за топлата вода - отляво.


Чл. 24. Използуваните за направа на водопроводни инсталации стоманени поцинковани тръби с резба (газови тръби) се свързват посредством поцинковани стоманени фитинги. След монтажа местата на свързването се намазват с миниум и блажна боя.


Чл. 25. Чугунените и манесмановите тръби се свързват посредством муфи или фланци.


Чл. 26. Азбестоциментовите тръби се свързват с муфи "Симплекс". Свързването на тръбите с арматурите става с връзки "ФС".


Чл. 27. Запълването на муфите се извършва съгласно указанията. дадени в глава "Външни водопроводи".


Чл. 28. Не се разрешава сгъването на тръбите във водопроводни инсталации.


Чл. 29. Във водопроводните инсталации, изпълнявани с тръби от твърд поливинилхлорид, се правят неразглобяеми и разглобяеми съединения.

Основното съединение е неразглобяемото лепено съединение посредством фабрично изработени муфени съединителни и фасонни части.

Разглобяемото съединение се осъществява посредством холендър.

Свързването на тръба от поливинилхлорид с метална резбова арматура се извършва с помощта на муфа с вкладка с външна резба.

Свързването на металните водочерпни арматури към водопроводната инсталация от поливинилхлоридни тръби и закрепването им се извършва с помощта на коляно със заден или преден фланц, в която е вградена вкладка с вътрешна резба.


Чл. 30. Лепената връзка се изпълнява, както следва:

а) повърхностите, които ще се залепват, се почистват (обезмасляват) с разтворители (метилен-хлорид, дихболетан, ацетон) посредством филтърна хартия;

б) краят, който ще се вложи в муфата, се маркира, за да може да се контролира достатъчно ли е намазан с лепило и достатъчно ли е влагането на тръбата;

в) лепилото се разбърква предварително добре;

г) означената дължина от тръбата се намазва в аксиална посока с равномерен слой лепило;

д) муфата се намазва отвътре също в аксиална посока с много тънък слой лепило;

е) на края на тръбата се намазва по-дебел слой лепило в зависимост от луфта между тръбата и муфата. Лепилото трябва да се нанася бързо;

ж) тръбата се влага веднага в муфата, без да се върти; държи се в правилно положение няколко секунди, докато лепилото свърже муфата и тръбата, след което излишното лепило се отстранява веднага посредством филтърна хартия. Поради бързото изсъхване на лепилото влагането на тръбата в муфата трябва да се извърши в продължение на не повече от една минута от началото на намазването.

Забележки:

1. Тръбата не трябва да се допира до лепилото, разредителното средство и употребената филтърна хартия.

2. Лепената връзка при температура +10°С най-малко 5 мин. след залепването не трябва да се натоварва механически, а при температура по-ниска от +10°С това време се увеличава тройно.

3. Четките, с които се полага лепилото, се почистват с филтърна хартия.

4. Не се разрешава разреждане на лепилото с разтворител.

5. Не се разрешава изхвърлянето на лепило в канализационната инсталация.


Чл. 31. В случаите, когато водопроводът от твърд поливинилхлорид се полага под терена, монтажът се извършва извън изкопа и след това водопроводът се спуска в изкопа. Ширината на изкопа се определя по формулата


В = Д+40 см,


където: В - ширина на изкопа в см;

Д - диаметър на тръбопровода в см.


Чл. 32. Полагането на тръбопроводи от твърд поливинилхлорид се извършва след като бъдат завършени всички газозаваръчни и електрозаваръчни работи в зоната на монтажа на тези тръбопроводи.


Чл. 33. Не се разрешава боядисването на пластмасовите водопроводни инсталации с блажна боя.

При направата на стоманобетонни резервоари всички тръби, които преминават през стените и дъното на резервоара, трябва да бъдат предварително поставени през кофража на резервоара преди, изливането на бетона. Всички резервоари се изграждат, изпитват и приемат по общия ред съгласно глава "Външни водопроводи и канализация".


Чл. 34. При монтаж на водонагреватели (бойлери, противоструйни апарати) трябва да се съблюдават изискванията на раздела за отоплителните инсталации.


Чл. 35. Когато водопроводната инсталация се изпълнява при зимни условия, се спазва следното:

а) свързването на инсталацията с външния водопровод се прави непосредствена преди пускането на инсталацията в пробна експлоатация;

б) изпитването на инсталацията и пускането й в експлоатация се допуска при температура в помещението не по-ниска от 5°С;

в) всички работи по предварителното изработване на тръбните елементи и монтажа на водопроводните инсталации от твърд поливинилхлорид се препоръчва да се извършват при температура над 15°С и се забранява извършването им под 0°С.


Изпитване, измерване и приемане

Чл. 36. След завършване на монтажа водопроводът се изпитва на работното хидравлично налягане плюс 5 кгс/кв. см, но не повече от 10 кгс/кв. см. Тръбопроводите, свързани чрез заваряване и направени от усилени тръби, могат да бъдат изпитвани и на по-високо налягане. Преди изпитването водопроводът трябва да бъде обезвъздушен. Изпитването продължава 15 мин., в течение на които налягането не трябва да спадне повече от 1 кгс/кв. см.

Забележки:

1. Изпитването на водопроводи от твърд поливинилхлорид се прави не по-рано от 24 часа след залепването на връзките. Налягането във водопровода постепенно се повишава до изпитвателното и в продължение на 15 минути чрез помпата се поддържа изпитвателното налягане. В следващите 15 минути налягането във водопровода вече не се поддържа и не трябва да спадне повече от 1 кгс/кв. см.

2. Водопроводите, положени в земята, в улеи и в непроходими канали, се изпиват преди закриването им.


Чл. 37. Инсталацията за снабдяване с топла вода след хидравлическото й изпитване се подлага на топлинно изпитване. Водата в резервоара или бойлера се загрява до разчетната температура, след което се извършва изпитването на инсталацията при разчетното количество действуващи прибори.

Изпитването на помпените инсталации се извършва при работещи помпи. Отклонението на температурата на водата спрямо разчетната по проекта не трябва да надвишава +/-5°С.


Чл. 38. Предварително изготвени в механизирани работилници тръбни елементи се изпитват на хидравлическо налягане, както следва:

а) тръбни елементи - на 10 кгс/кв. см в продължение на 2 минути;

б) арматурите -на работното налягане плюс 2 кгс/кв. см в продължение на 2 минути;

в) тръбопроводите и спирателните кранове, монтирани в санитарни кабини - на 10 кгс/кв. см в продължение на 3 минути.


Чл. 39. Изпитването на дворната мрежа на водопровода се извършва съгласно изискванията за външните водопроводи.


Чл. 40. След завършване на изпитването се съставя акт за резултатите от пробите.


Чл. 41. Измерването на положения водопровод от поцинковани или поливинилхлориди тръби се извършва по оста им, включително фасонните парчета (фитинги). Фасонните парчета не се измерват отделно, а влизат в общата дължина на водопровода. Арматурите се измерват отделно - на бройки.


Чл. 42. Преди приемането водопроводната инсталация трябва да се поставя в пробна експлоатация в продължение поне на три денонощия при затворени консумативни точки и да се промие съгласно санитарните изисквания.


Чл. 43. При приемането на водопроводната инсталация се проверява:

а) дали монтираната инсталация отговаря на проекта и изискванията на настоящия правилник;

б) правилността на наклоните на тръбопроводите, сигурността на укрепването им и тази на съоръженията, правилната работа на мрежата и арматурата при брой на отворените кранове съгласно проекта, на ефективността на пожарните струи.


КАНАЛИЗАЦИОННИ ИНСТАЛАЦИИ

Общи положения

Чл. 44. Този раздел се отнася за изпълнението, изпитването, измерването и приемането на канализационните инсталации при строителството на нови и реконструкцията на съществуващи жилищни, културно-битови,обществени и промишлени сгради.


Чл. 45. Материалите и изделията, които се използуват при изпълнението на канализационните инсталации, трябва да удовлетворяват изискванията на съответните БДС, респективно отраслови нормали.

Доставените материали и изделия за канализационни инсталации проверяват, изпитват и приемат съгласно съответните стандарти и общите и специални технически изисквания с акт.

Неприети материали и изделия не могат да се употребят за направа на канализационни инсталации.


Чл. 46. Преди започването на монтажа на канализационните инсталации се отбелязва с неизмиваща се боя нивото на готовите подове във всички помещения, в които ще се монтира канализационната инсталация. Монтажът трябва да се извърши и инсталациите да се изпитат и приемат преди започването на тези изисквания.


Материали

Чл. 47. Канализационните инсталации се изпълняват от каменинови, поливинилхлоридни (от твърд поливинилхлорид), чугунени, стоманени, бетонови, азбестоциментови, стъклени и др. тръби. За избягване на грешки каналът в сутерена се полага от уличния канал към сградата.

Забележка. Чугунените и стоманените тръби и арматурите им трябва да са съответно битумирани и изолирани. Преди битумирането им те трябва да са добре почистени от грапавини, получени при отливката. Не се допуска никакво замаскиране на шупли и вдлъбнатини.


Чл. 48. За уплътняване на съединенията в канализационните инсталации се използват и стандартни гумени уплътнители, азбестоцименти олово.

Гумените уплътнители се използуват за уплътняване муфени съединения на тръби и фасонни части от твърд поливинилхлорид.

Азбестоциментът се употребява за уплътняване на муфените съединения при металически и азбестоциментови тръби.

Оловото се употребява за уплътняване муфените съединения на изпълнените от металически тръби канализации, чиито води съдържат радиоактивни съединения, феноли, цианкалий и др. отровни съединения.


Изпълнение

Чл. 49. Канализационните мрежи за битови и производствени отпадъчни води се изпълняват от каменинови, бетонови, чугунени, стоманени, азбестоциментови, стъклени и др. тръби. Изборът на вида на тръбите се прави в проекта въз основа на обосновка за всеки отделен случай в зависимост от състава и температурата на отпадъчните води, необходимата устойчивост на тръбите или други специални изисквания.

Забележки:

1. Гравитачните тръбопроводи за отвеждане на химически агресивни отпадъчни води се изграждат от киселиноустойчиви тръби: каменинови пластмасови. Улеите за свеждане на такива води се изпълняват от киселиноустойчиви материали.

2. Напорните тръбопроводи за отвеждане на химически агресивни отпадъчни води се изграждат от киселиноустойчиви тръби: пластмасови, стоманени гумирани, стоманени облицовани с пластмаса, стъклени.

3. Тръбопроводи за отвеждане на слабо кисели (рН = 6-6,5) или слабо алкални води (рН = 8-9) може да се изграждат от азбестоциментови или чугунени тръби.


Чл. 50. При полагането на муфени тръби муфите (уширенията) трябва да бъдат обърнати срещу течението на водата.


Чл. 51. Запълването на муфите на чугунените и камениновите канализационни тръби се извършва с цимент или асфалтов кит след предварителното им уплътняване с насмолено въже от кълчища.


Чл. 52. Не се разрешава тръбопроводите на канализацията да се прокарват през основи, върху които е монтирано някое технологическо съоръжение. В особени случаи, предвидени в проекта, за тази цел още при бетонирането на основите трябва да бъдат заложени гилзи от тръби с по-голям диаметър.

Подподова канализационна мрежа може да се положи под нивото на съседните основи на технологическите съоръжения, но изпълнението трябва да стане по специални чертежи.


Чл. 53. Монтажът на муфените канализационни тръби и фасонни части от твърд поливинилхлорид се извършва както следва:

В жлеба на муфата се поставя гумен уплътнител. След това краят на тръбата, който е предварително скосен, се намазва със специална паста или течен сапун за намаляване на триенето и се вкарва в муфата, с което съединението е готово.

Когато канализационните инсталации се изпълняват с тръби от твърд поливинилхлорид, в местата на пресичане на вертикалните клонове с междуетажните плочи и на хоризонталните клонове със стени около тръбите се прави изолация (гилзи) от насмолен картон, ламарина или друг подходящ материал, която излиза вън от плочите и стените 1-2 см.


Чл. 54. Допуска се полагането на канализационни тръби съвместно с тръби с друго предназначение в специални панели, блокове и пространствени кабини.


Чл. 55. Не се допуска вертикални и хоризонтални канализационни клонове да преминават през вентилационни или димни канали. Не се допускат канализационни клонове от поливинилхлоридни тръби да се полагат по-малко от 20 см от комина.


Чл. 56. Минималното покритие на положени под пода (в земята) канализационни тръби се приема с оглед предпазване на тръбите от механически повреди, но не по-малко от 0,10 м.

В производствени помещения тази дълбочина се приема съгласно табл. 4.


Таблица 4



Вид на тръбите Минимално покритие на
по   положените тръби в
ред   зависимост от материала
    на пода (метри)
    Трамбоване Бетон,
    пръст или асфалтов
    глина, бетон,
    чакъл, ксиподит
    клинкер,  
    паваж,  
    дървен  
    паваж  
1. Чугунени и стоманени 0,7 0,4
2. Бетонови 0,7 0,5
3. Каменинови, 1,0 0,6
  азбестоциментови,    
  пластмасови    


Забележки:

1. При полагане на канализационни тръбопроводи под ж.п. линии в производствени помещения покритието трябва да бъде не по-малко от 1,0 м, независимо от материала на пода. При това под ж.п. линиите и по 3 м встрани от релсите канализацията се полага от стоманени или чугунени водопроводни тръби.

2. Допуска се и по-малко покритие на тръбите, отколкото посоченото в таблица 1 при условие, че същите са предпазени от механически повреди или в случаите, когато е изключена възможността от механическо повреждане на тръбите.


Чл. 57. Тръбопроводите на битовата канализация се полагат с наклони съгласно табл. 5.


Таблица 5



Диаметър 38 50 75 100 125 150 200
на тръбата              
Нормален 0,040 0,035 0,025 0,020 0,015 0,010 0,008
наклон              
Минимален 0,030 0,025 0,020 0,015 0,010 0,007 0,005
наклон              


Забележка. Отводни тръби от група мивки до общия сифон и от питейни фонтанчета се допуска да се полагат с наклон не по-малък от 0,01.


Чл. 58. Тръбопроводите на производствената канализация се полагат с наклони не по-малки от посочените в табл. 6.


Таблица 6



Диаметър на 50 75 100 125 150 200
тръбата в мм            
Минимален 0,020 0,015 0,008 0,006 0,005 0,004
наклон при            
провеждане на            
незамърсени отп.            
води            
Минимален 0,030 0,020 0,012 0,010 0,007 0,005
наклон при            
провеждане на            
замърсени отп.            
води            


Чл. 59. Максималният наклон в канализационните тръбопроводи не трябва да надвишава 0,15. Изключения се допускат за къси отводни тръби от прибори.


Чл. 60. Вентилационните клонове се изграждат с диаметри в зависимост от диаметрите на вертикалните канализационни клонове съгласно табл. 7.


Таблица 7



Диаметър на вертикалния 50 75 100 150
канализационен клон в мм        
Диаметър на 40 50 70 100
вентилационния клон в мм        
не по-малко от        


Чл. 61. По вертикалните канализационни клонове се оставят ревизионни отвори, както следва:

а) при сгради на един етаж - в зимника и в тавана:

б) при сгради на повече от един етаж - в зимника, в тавана и междинни през един етаж.

Ревизионните отвори се оставят на височина най-малко 0,80 м от пода, но не по-ниско от 0.20 м над най-високо свързаното отклонение в етажа.

При скрито положените тръби на местата на ревизионните отвори се поставят розетки.


Чл. 62. На хоризонталните клонове ревизионни отвори се оставят, както следва:

а) в началото на всички недостъпни за наблюдение клонове;

б) при смяна на посоката без ревизионна шахта и с ъгъл по-голям от 30° С;

в) на подклозетни събирателни хоризонтални клонове при два и повече свързани клозети и на местата, където се свързват няколко канала;

г) в зимника на разстояние до 15 м за условно чисти води и до 6 м за битови води от ревизионните отвори на вертикални клонове.

Ревизионните отвори в хоризонтални праволинейни клонове се поставят на разстояния не по-големи от посочените в табл. 8.

Ревизионните отвори при положени в земята или под пода клонове се поставят в шахти с диаметър или страна на квадрат не по-малки от 0,7 м.



Диаметър на Максимални разстояния между ревизионните
тръбопровода отвори (метри)
(мм)  
  при при провеждане при
  провеждане на битови и провеждане на
  на условно близки до тях по замърсени с
  чисти води концентрация едри тежки
    производствени примеси
    води производствени
      води
50 - 75 15 12 10
100 -125 20 15 12


Дъната на шахтите трябва да имат наклон към ревизионните отвори не по-малки от 0,05.


Чл. 63. Канализационните тръбопроводи се закрепват стабилно към стените с куки или хомути.

Стоманените тръбопроводи се укрепват на разстояние 2,0-2,5 м. Когато етажите са с височина до 4,0 м се прави едно укрепване на етаж.

Всички муфени тръби се закрепват на всяка муфа.


Чл. 64. Краищата на всички глухи хоризонтални участъци от мрежата, към които са свързани три или повече клозети, се продължават и извеждат на нивото на пода. Тези излази се затварят с чугунени или стоманени запушалки, затегнати с насмолено въже или леснотопим кит.


Чл. 65. Свързването на канализационни тръби в носещи стени и плочи не се допуска.


Чл. 66. При кръстосване на канализационни тръби с различно предназначение вертикалното разстояние между тях трябва да бъде 0,15 м.

Разстоянието между канализационни тръби и електрически и телефонни кабели трябва да бъде 0,5 м, като тръбите се полагат винаги под кабелите.

Когато се кръстосват с водопроводи за питейни води, канализационните тръбопроводи се полагат по-ниско от водопроводите на светло разстояние не по-малко от 0,40 м. Това изискване може да не се спазва при условие, че водопроводът се полага от металически тръби, поставени на кожух.


Чл. 67. Сградните канализационни отклонения се свързват с външната канализация под ъгъл между посоките на двата потока не по-голям от 90°. Когато наклонът на отклонението е по-голям от 15° свързването му към външната канализация става посредством шахта с под. При този случай вътрешният диаметър на шахтата трябва да бъде не по-малък от 1 м.


Чл. 68. На всички клозетни седала се поставят клозетни казанчета или промивни клозетни автомати. Високо разположените клозетни казанчета се монтират на височина 1,8 м от пода на помещението до долния край на казанчето и се съединяват с клозетните чинии посредством железни, оловни или пластмасови тръби с диаметър 32 мм.

В помещения с недостатъчна височина, по изключение, се допуска клозетните казанчета да бъдат на височина 1,4 м, като в тези случаи се съединяват с клозетните чинии посредством железни или оловни тръби с диаметър 38 мм или посредством пластмасови тръби с диаметър 40 мм.

Разстоянието между осите на стенните писоари трябва да бъде не по-малко от 0,7 м.

Борда на стенните писоари се поставя на височина 0,65 м от пода. В училища за ученици от долните класове, детски ясли и градини и за част от писоарите в обществените клозети тази височина трябва да бъде 0,45 м.


Чл. 69. Коритата за пране и тоалетните мивки се монтират на височина 0,8 м, мивките за юноши - на 0,7 м, а тези в детски градини - на 0,6 м и детски ясли - 0,4 м от пода на борда на прибора.

Кухненските мивки се монтират на височина 0,85 м от пода до борда на прибора.


Чл. 70. При монтажа на санитарните прибори се допускат отклонения +/- 2 см от изискванията относно височинното им разположение. При монтаж на еднакви прибори се допуска отклонение +/- 0,5 см.


Чл. 71. Питейните фонтани (пиедестални или стенни) се монтират на височина (от пода до изтичането на водната струя), както следва:

а) в места за обществено ползване - 0,90 м;

б) в училища - 0,75 м;

в) в детски градини - 0,70 м.


Чл. 72. Отводните тръби от отделните прибори и приемници се полагат с диаметри съгласно табл. 9.


Чл. 73. През време на монтажа откритите краища на канализационните тръбопроводи се закриват с дървени или металически запушалки, за да се избегне затлачването им. Не се допуска употребяването на тази цел на парцали или кълчища.



№ по Наименование на приборите и Диаметър на
ред приемниците отводната тръба
    в мм
1 Кухненска мивка и мокър бюфет 50
2 Изливник 50
3 Корито за пране или миене 50
4 Вана 50
5 Подов сифон под душ 50 за 1- 2 души
6 Клозет 100
7 Тоалетна мивка 38
8 Писоар 50
9 Питейно фонтанче 38
10 Лабораторна мивка 50
11 Дворна чешма 100


До изпробването на инсталираните устройства сифоните под санитарните прибори трябва да бъдат предпазени от затлачване чрез развъртване на долните запушалки.

След завършването на монтажа мрежата трябва да бъде щателно прочистена и промита.


Чл. 74. Санитарните прибори се монтират при прецизно нивелиране. Фаянсовите санитарни прибори се монтират след завършването на всички останали монтажни работи.


Чл. 75. Подовите сифони се монтират в най-ниските места на водопропускаемите подове. Решетките на подовите сифони трябва да бъдат наравно с пода.


Чл. 76. Водосточните тръби вън от сградите се монтират с тръби от поцинкована ламарина или с чугунени тръби, а вътре в сградите и с азбестоциментови и пластмасови тръби. До височина 1,50 м от терена, респективно пода, всички водосточни тръби се монтират с чугунени тръби.


Чл. 77. В долния край на водосточните тръби, отвеждащите дъждовни и снежни води от плоски покриви, тераси и балкони, се монтира сифон. В останалите случаи тръбите се монтират без сифон.

Когато водосточните тръби са разположени вътре в сградите, на долния им край и през 15 м по височината им се оставят ревизионни отвори.


Чл. 78. Водосточните воронки (фунии) трябва да бъдат с подвижни шайби от решетъчен тип. Общата площ на водоприемните отвори на воронките трябва да бъде най-малко 4 пъти по-голяма от площта на напречното сечение на отводната тръба на воронката. Стоманените воронки преди монтирането им се покриват с противокорознонна изолация.


Чл. 79. При температурна или деформационна фуга на сградата от двете страни на фугата се поставят две отделни водосточни воронки. При съединяването на тези воронки към един вертикален клон или към обща висяща линия се употребяват компенсиращи съединения (отслабено уплътняване в муфите с кълчища) при изпълване на муфата с еластичен кит. Съединителната тръба на воронката в този случай трябва да бъде глухо прикрепена към носещата конструкция на покрива, за да се избегне нарушаването на съединението на воронката с покрива.


Чл. 80. При наличието на противопожарни стени (брандмауери) се поставят две водосточни воронки от двете страни на стената.


Изпитване, измерване и приемане

Чл. 81. Херметичността на канализационния тръбопровод, прокаран в междуетажните плочи в улеи по стените и под подовете на сградата, се проверява чрез предварително изпробване, още когато тръбите се намират в открито състояние. Тръбопроводите се държат напълнени с вода в продължение на 24 часа.


Чл. 82. Изпробването на дворната канализационна мрежа се извършва съгласно указанията за външна канализация.


Чл. 83. След извършването на пробите се съставят актове за резултатите.


Чл. 84. Изпитването на канализационната инсталация и пускането й в експлоатация се допуска при температура в помещението не по-ниска от +5°С.


Чл. 85. Измерването на положен канал от чугунени, пластмасови, каменинови и бетонови канализационни тръби се извършва по оста, на линеен метър, фасонните парчета се изключват - не се мерят, а се броят по вид и диаметър.


Чл. 86. Измерването на положен канал от черни стоманени и оловни канализационни тръби се извършва по оста, на линеен метър, заедно с фасонните парчета, които са включени в общата дължина на тръбопровода.


Чл. 87. При приемането на канализационната инсталация се проверява;

а) дали монтираната инсталация отговаря на проекта и на изискванията на този правилник;

б) правилността на наклоните на тръбопроводите, сигурността на укрепването им и това на съоръженията, правилната работа на мрежата, арматурите и санитарните прибори.


Чл. 88. На комисията по приемането на вътрешните канализационни инсталации трябва да бъдат представени освен документите, които се изискват съгласно Правилника за капиталното строителство, още и актовете за херметичността на тръбопроводите.


СПИСЪК НА БЪЛГАРСКИТЕ ДЪРЖАВНИ СТАНДАРТИ

Вътрешни водопроводни и канализационни инсталации


БДС 210-54 Тръби чугунени канализационни (леки). Рекомандуем

БДС 1770-54 Тръби чугунени канализационни (тежък тип)

БДС 1740-54 Тръби чугунени предохранителни за спирателни кранове

БДС 1770-54 Тръби чугунени канализационни (тежък тип)

БДС 1964-55 Тръби чугунени водосточни. Класификация,

размери и технически условия

БДС 464-51 Тръби и фасонни каменинови за канализация

БДС 738-51 Тръби стоманени водогазопроводни

БДС 895-64 Тръби бетонни канализационни кръгли с глъб и зъб

БДС 931-61 Тръби и съединители азбестоциментови водопроводни

БДС 988-62 Тръби метални. Методи за изпитване на огъване

БДС 4741-62 Тръби метални вентилационни. Видове на основни размери

БДС 1462-53 Тръби железобетонни за водостоци под ж.п. линии

БДС 1518-99 Тръби кръгли бетонни и стоманобетонни за пътни водостоци

БДС 1773-61 Тръби медни. Класификация, асортимент и технически условия

БДС 1784-54 Тръби бронзови. Асортимент и технически условия

БДС 1785-61 Тръби месингови. Класификация, асортимент и технически условия

БДС 1622-62 Отвори условни за арматури, фитинги и тръбопроводи

БДС 5044-63 Оцветяване на различни видове тръбни мрежи в зависимост от преминаващия флуид

БДС 1621-62 Налягания условни, пробни и работни за арматури и съединителни части на тръбопроводи

БДС 1741-54 Удължители за водопооводни кранчета (вентили) 1/2" и 3/4". Размери

БДС 2527-61 Пробки конусни с резба

БДС 4066-60 Пробка (запушалка с винт). Технически условия

БДС 4067-60 Пробка (запушалка с винт) глуха с цилиндрична глава. Размери

БДС 4068-60 Пробка (запушалка с винт), глуха с шестоъгълна и полускрита глава. Размери

БДС 4069-60 Пробка (запушалка с винт) с шестоъгълна глава. Размери

БДС 4222-60 Пробка без ръб от ковък чугун. Размери

БДС 3092-57 Капа

БДС 4223-60 Капа многостенна

БДС 4224-50 Капа кръгла

БДС 3093-57 Тапа

БДС 3966-60 Тапи с квадратна глава. Размери

БДС 4201-60 Пробка с ръб от ковък чугун

БДС 4230-60 Тапа с вътрешен квадрат

БДС 3472-60 Съединителни части от ковък чугун. Технически условия

БДС 3474-60 Коляно 90° с вътрешна резба от ковък чугун

БДС 3473-60 Съединителни части (фитинги). Вътрешна и външна резба от ковък чугун

БДС 2182-60 Коляно намалител 90° с вътрешна резба от ковък чугун. Размери.

БДС 4183-60 Коляно 90° с вътрешна и външна резба от ковък чугун. Размери.

БДС 4184-60 Коляно намалител 90° с вътрешна и външна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4185-60 Коляно холендър 90° с вътрешна резба и плоско уплътнение от ковък чугун

БДС 4186-60 Коляно холендър 90° с вътрешна резба и конично уплътнение от ковък чугун. Размер

БДС 4187-60 Коляно холендър 90° и вътрешна и външна резба с плоско уплътнение от ковък чугун. Размери

БДС 4188-60 Коляно холендър 90° с вътрешна и външна резба и комично уплътнение от ковък чугун. Размери

БДС 4203-60 Коляно 45° с вътрешна резба

БДС 4204-60 Коляно 45° с вътрешна и външна резба

БДС 4212-60 Коляно разклонител обикновено

БДС 3476-50 Тройник 90° обикновен от ковък чугун

БДС 4189-60 Тройник намалител 90° обикновен от ковък чугун. Размери

БДС 4207-60 Тройник намалител 90° с дълговидно разклонение

БДС 4208-60 Тройник 90° с две дълговидни разклонения

БДС 4209-60 Тройник намалител 90° с две дълговидни разклонения

БДС 4213-60 Тройник разклонител обикновен

БДС 3609-59 Свързки леки тръбни. Пръстени уплътнители. Размери

БДС 3610-59 Свързки леки тръбни. Накрайници тръбни. Типове и размери

БДС 4288-60 Леки тръбни съединения. Накрайници тръбни (щуцери). Типове и размери

БДС 4470-61 Леки тръбни съединения. Конуси уплътнители. Размери

БДС 4471-61Леки тръбни съединения. Гайки съединителни с цилиндричен отвор. Размери

БДС 4473-61 Леки тръбни съединения. Конуси глухи. Размери БДС 3756-59 Нипел двоен с дясна резба. Размери

БДС 4215-60 Нипел двоен намалител

БДС 4220-60 Нипел двоен с дясна и лява резба

БДС 4231-60 Нипел радиаторен

БДС 4078-60 Съединителни части (фитинги) от ковък чугун. Класификация

БДС 4079-60 Дъга двойна с вътрешна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4080-60 Дъга 45° с вътрешна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4081-60 Дъга 45° с външна и вътрешна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4082-60 Дъга 90" с външна резба от ковък чугун. Размери БДС 4083-60 Дъга 90° къса с вътрешна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4084-60 Дъга 90° с вътрешна и външна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4085-60 Дъга 90° къса с вътрешна и външна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4086-60 Дъга 90° с вътрешна резба от ковък чугун. Размери

БДС 4225-60 Контрагайка

БДС 4226-60 Холендър с вътрешна резба и плоско уплътнение БДС 4227-60 Холендър с вътрешна и външна резба и плоско уплътнение

БДС 4228-60 Холендър с вътрешна резба и конично уплътнение

БДС 4229-60 Холендър с вътрешна и външна резба и конично уплътнение

БДС 4589-62 Съединители крайни за менсингови тръби

БДС 4796-62 Скобиводоземни с резба за условно налягане. Ру 10 кг/кв. см

БДС 199-50 Кран водопроводен биберен

БДС 877-52 Кранове спирателни овални чугунени с фланци за условно налягане 10 кг/кв. см

БДС 1161-60 Кранче газопроводно 3/8"

БДС 3896-59 Кранове спирателни

БДС 3897-59 Кранове спирателни двупътни

БДС 211-54 Арматури чугунени канализационни. Рекомануем

БДС 1771-54 Арматури чугунени канализационни (тежък тип)

БДС 1049-58 Арматури водопроводни месингови. Технически условия

БДС 1628-62 Арматура тръбопроводна с общо предназначение

БДС 2732-65 Арматура тръбопроводна. Шибър

БДС 4042-60 Арматури и съединители за тръбопроводи, съединителни краища с цилиндрична резба. Размери

БДС 2148-63 Промишлена арматура. Маркировка

БДС 4780-62 Промишлена арматура. Клапа възвратна еднодискова чугунена за Ру 10 и 16 кг/кв. см

БДС 4793-62 Промишлена арматура. Общи технически условия - частта за правила за приемане и опаковане

БДС 4831-63 Промишлена арматура. Кранове. Основни параметри и конструктивни изпълнения

БДС 4832-63 Промишлена арматура. Вентили възвратни с цедка. Основни параметри и конструктивни изпълнения

БДС 4833-63 Промишлена арматура. Вентили регулиращи. Основни параметри

БДС 4834-63 Промишлена арматура. Клапани възвратни. Основни параметри и конструктивни изпълнения

БДС 4835-63 Промишлена арматура. Вентили. Основни параметри и конструктивни изпълнения

БДС 4836-63 Промишлена арматура. Шибри. Основни параметри и конструк. изпълнения

БДС 2459-61 Розетки за вентили за чешми

БДС 4511-61 Розетки за смесители 1/2"

БДС 2617-56 Вентил(кран) противопожарен 70/80 (хидрант)

БДС 3415-60 Вентил противопожарен стенен 2"

БДС 2705-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Класификация и технически условия

БДС 2706-65 Вентили спирателна прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Тяло за вентил с муфи без изпразнител

БДС 2708-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Тяло за вентил с муфа и щуцер

БДС 2709-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Тяло за вентил с конус за запояване и щуцер

БДС 2710-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Тяло за вентил за чешма без холендър

БДС 2711-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Тяло за вентил с конус за запояване и щуцер

БДС 2716-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Гайка съединителна клинчата

БДС 2717-60 Вентили спирателни прави за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Накрайник за маркуч

БДС 2719-57 Вентил (канела) тоалетен 1/2" стенен с овален чучур. Размери

БДС 2765-57 Вентил възвратен парен с муфи бронзов с работно налягане до 10 кг/кв. см

БДС 3295-61 Вентили радиатори ъглови

БДС 4365-61 Вентили радиатори права 1/2"

БДС 4181-60 Вентили спирателни от сив чугун за Ру-10 и 16 кг/кв. см

БДС 4355-61 Вентил водопроводен биберен 1/2" с мрежест филтър

БДС 4430-61 Вентил предпазителен 1/2"

БДС 2720-57 Смесител (батерия) тоалетен 1/2" стенен с въртящ чучур за струя и с вертикални глави. Размери

БДС 2721-57 Смесител (батерия) тоалетен 1/2" стенен за душ с хоризонтални глави

БДС 2722-57 Смесител (батерия) тоалетен 1/2" стенен за душ и вана с хоризонтални глави. Размери

БДС 3495-58 Смесители (батерии), вентили и кранове тоалетни. Общи части и конструктивни елементи

БДС 2794-57 Водовземател

БДС 2919-57 Водовземател градински

БДС 1120-61 Бойлер

БДС 3608-59 Уплътнения. Салници. Диаметри и съответствуващи широчини на набивката

БДС 4016-60 Колела ръчни чугунени за тръбопроводна арматура за общо предназначение. Размери

БДС 4017-60 Краища за шпиндели за тръбопроводна арматура за общо предназначение. Размери

БДС 1241-59 Резба метрическа за диаметри от 0,25 до 600 мм. Профил и размери

БДС 1585-59 Резба метрическа за диаметри от 0,25 до 500 мм. Диаметри и стъпки

БДС 1587-53 Резба цолова с ъгъл на профила 55°

БДС 1590-63 Резба метрическа плътна. Допуски

БДС 1998-55 Резба конусна цолова с ъгъл на профила 60° (бригсова)

БДС 1999-55 Резба тръбна (газова) конусна

БДС 2000-55 Резба тръбна (газова) цилиндрична

БДС 5188-64 Бойлер електрически домакински (общи изисквания)

БДС 1578-61 Допуски за метрическа резба за диаметри от 0,25 до 600 мм

БДС 1588-53 Допуски за цолова резба по БДС 1587-53 2-ри клас на точността

БДС 1682-54 Изход на резбата

БДС 1175-61 Болтове, винтове, шпилки и гайки. Технически условия

БДС 1234-63 Болтове с нормална шестоъгълна глава с нормална точност. Размери

БДС 1792-54 Болтове. Класификация, наименование и означение

БДС 3737-59 Болт за клозетна дъска

БДС 663-51 Винтове за дърво. Технически условия

БДС 664-55 Винтове за дърво със скрита глава. Размери и асортимент

БДС 1359-63 Винтове със скрита глава. Размери

БДС 1254-63 Гайки полуобработени шестоъгълни с прорези и корони, ниски. Размери

БДС 1262-63 Гайки обработени шестоъгълни, ниски. Размери

БДС 1265-63 Гайки обработени шестоъгълни, особено високи. Размери

БДС 1273-53 Гайки крилати. Видове и размери

БДС 206-50 Шайби подложни необработени. Размери

БДС 3202-58 Шайби подложни метални. Технически условия

БДС 3223-58 Шайби подложни необработени, увеличени. Размери

БДС 4095-60 Ключове гаечни двустранни. Размери

БДС 4118-60 Ключове гаечни стоманени щамповани. Технически условия.

БДС 1048-63 Чукове стоманени. Технически условия

БДС 1282-61 Чукове шлосерски

БДС 945-52 Мечици. Основен стандарт

БДС 949-52 Мечици ръчни за тръбна резба. Изпълнителни размери за 1 мечик

БДС 950-52 Мечици ръчни за тръбна резба. Изпълнителни размери за II мечик

БДС 4174-60 Резервоари напорни за въздух и вода

БДС 317-54 Клапани възвратни канализационни

БДС 1463-53 Отток уличен бетонов триставен

БДС 1623-54 Решетки чугунени за улични оттоци

БДС 2829-57 Капаци стоманени за улични тротоарни шахти

БДС 1857-54 Кофи за дворни сифони

БДС 1858-54 Гърнета улични над охранителната гарнитура на спирателни кранове

БДС 1191-59 Маркучи пожарникарски и поливни (шлангове) ленени и конопени

БДС 2788-61 Струйник 2" за стенни пожарни вентили

БДС 1120-61 Бойлер

БДС 5188-64 Бойлери електрически домакински. Общо изисквания

БДС 8-50 Изделия санитарни фаянсови

БДС 4264-60 Изделия фойертонови (общи условия)

БДС 5274-64 Изделия санитарни от полупрорцелан. Общи условия

БДС 37-50 Умивалник ъглов (изделия санитарни от фаянс)

БДС 39-50 Умивалник с перила (изделия санитарни от фаянс)

БДС 40-50 Умивалник с етажерка (изделия санитарни от фаянс)

БДС 700-51 Умивалник фаянсов модел № 1

БДС 701-51 Умивалник фаянсов модел № 2

БДС 702-51 Умивалник фаянсов модел № 3

БДС 703-51 Умивалник фаянсов модел № 4

БДС 4285-60 Умивалник фойертонов модел № 10

БДС 4292-60 Умивалник фаянсов модел № 12

БДС 4293-60 Умивалник фаянсов модел № 13

БДС 4294-60 Умивалник фаянсов модел № 17

БДС 175-59 Умивалници чугунени емайлирани (плитки)

БДС 3822-59 Умивалници чугунени емайлирани (дълбоки)

БДС 3822-59 Умивалници чугунени емайлирани (дълбоки)

БДС 4420-61 Умивалник чугунен емайлиран двоен с преливник

БДС 41-50 Седало фаянсово за клозет (изделия санитарни от фаянс)

БДС 704-51 Седало фаянсово за клозет. Модел № 1

БДС 4144-60 Седало фаянсово за клозет. Модел № 311

БДС 174-50 Клекало клозетно чугунено емайлирано

БДС 4286-60 Клекало клозетно фойертоново модел № 402.

БДС 3838-59 Вани чугунени емайлирани. Технически условия

БДС 3839-59 Вани чугунени емайлирани свободно стоящи за къпане. Размери

БДС 3840-59 Вани чугунени емайлирани за къпане за зазидване. Размери

БДС 4952-64 Вана чугунена емайлирана за къпане за зазидване БДС 5461-64 Водомер за студена вода

БДС 739-51 Олуци висящи и седящи (ламаринени)

БДС 740-51 Водосточни тръби (ламаринени)

БДС 887-62 Гривни за водосточни тръби

БДС 888-52 Скоби железни за олуци (ламаринени)

БДС 987-52 Капандури плоски ламаринени

БДС 1121-61 Сифон 1/2" за фаянсови умивалници

БДС 1194-61 Сифони подови чугунени

БДС 2446-56 Фуния клозетна чугунена емайлирана

БДС 2512-56 Изливник за нечисти води чугунен емайлиран

БДС 2557-61 Конзоли чугунени за умивалници

БДС 5834-65 Тръби от поливинилхлорид

БДС 5833-65 Тръби от полиетилен - ниско налягане

БДС 5581-65 Оловни тръби. Асортимент

БДС 5556-65 Клозетна дъска от пластмаса. Форма и размери

БДС 1747-54 Решетки чугунени за градински оттоци

БДС 2951-57 Самовари за баня. Класификация. Основни размери и технически условия

БДС 1185-64 Съдове домакински стоманени емайлирани Общи изисквания

БДС 5019-63 Шапки (дефлектори) за отдушници и вентилации. Размери

БДС 4176-60 Съдове разширителни

БДС 2713-57 Вентили спирателни прави месингови за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Накрайник конусен (нипел) с оловна тръба

БДС 2714-57 Вентили спирателни прави месингови за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Накрайник конусен (нипел с външна резба)

БДС 2715-57 Вентили спирателни прави месингови за водопроводи с работно налягане до 10 кг/кв. см. Гайка съединителна

БДС 3880-59 Маркучи каучукови за поливане на паркове и измиване на улици и площадки

БДС 3881-59 Маркучи каучукови за специални водопроводни съединения

БДС 3890-59 Маркучи каучукови армирани за високо налягане

БДС 1208-59 Казанче клозетно чугунено

БДС 1631-59 Кутия за вътрешен противопожарен винтил

БДС 1118-52 Скоби за укрепване на открити тръби

БДС 5185-64 Скоби за закрепване на тръби и маркучи с метална броня

БДС 5080-63 Манометри, мановакууметри и вакуумметри показващи с общо предназначение

БДС 5138-64 Манометри диференциални

БДС 5139-64 Манометри, макуумметри и мановакуумметри показващи. Общи технически изисквания

БДС 3099-57 Пили


Промени настройката на бисквитките