Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 11 от 9.II

НАРЕДБА ЗА ОБЩИТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ВИДОВЕТЕ ХАЗАРТНИ ИГРИ, ЗА КОИТО СЕ ИЗДАВАТ ЛИЦЕНЗИ

 

НАРЕДБА ЗА ОБЩИТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ВИДОВЕТЕ ХАЗАРТНИ ИГРИ, ЗА КОИТО СЕ ИЗДАВАТ ЛИЦЕНЗИ

Приета с ПМС № 32 от 03.02.2021 г.

Обн. ДВ. бр.11 от 9 Февруари 2021г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят общите задължителни игрални условия и правила при организирането на:

1. хазартни игри с игрални автомати в игрална зала;

2. хазартни игри в игрално казино;

3. игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета;

4. игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти;

5. лотарийни игри по смисъла на чл. 48 от Закона за хазарта (ЗХ).

Чл. 2. Организаторите на игри по чл. 1 са длъжни да спазват изискванията на наредбата при изготвянето на съответните правила, които представят за утвърждаване от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

Глава втора.
ОБЩИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ХАЗАРТНИ ИГРИ С ИГРАЛНИ АВТОМАТИ В ИГРАЛНА ЗАЛА

Раздел I.
Общи игрални условия

Чл. 3. В игралната зала се поставят на видно място:

1. удостоверението по чл. 34 от ЗХ за издаден лиценз - копие или оригинал;

2. утвърдените по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила;

3. съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

Чл. 4. (1) В игралната зала се използват игрални автомати, които съответстват по брой, наименование, тип, версия, производител, идентификационен номер, брой игрални места и вид на залога на вписаните в издаденото на организатора удостоверение по чл. 34 от ЗХ и се инсталират за ползване или се деинсталират във/от залата в срок до 7 дни след получаването на това удостоверение.

(2) Игралното оборудване и джакпот системите, използвани за организиране на хазартни игри в игрални зали, трябва да отговарят на изискванията на чл. 42, ал. 1 на ЗХ.

(3) След модификация, конвертиране или рециклиране на игралния автомат е необходимо да бъде поставена допълнителна табела с информация за годината и за лицето, извършило модификацията, конвертирането или рециклирането.

(4) Организаторът на хазартни игри е длъжен постоянно да следи за техническата изправност на игралните автомати, както и за това същите да не са източник на физически, електрически или механични опасности за здравето и живота на участниците в хазартните игри (играчите).

Чл. 5. (1) Системата за управление на игралния автомат, съдържаща програмните носители, се монтира в защитена част от корпуса (кабинета) на автомата, така че да позволява запечатване.

(2) Устройствата за текущ контрол (електронни и/или електромеханични броячи) трябва непрекъснато да съхраняват информация за общо въведени и общо изплатени кредити, включително при внезапно изключване на игралния автомат независимо от причината.

(3) При включено захранване игралният автомат трябва да осигурява звукова и/или светлинна сигнализация в следните случаи:

1. отваряне врата на корпуса на игралния автомат;

2. спечелване на премия джакпот или друга печалба.

Чл. 6. (1) При поискване от контролните органи на НАП следва да се осигури достъп до данните за проведените игри на игралния автомат.

(2) Управителят на игралната зала съхранява външни принадлежности към игралното оборудване (ключове и др.) и при извършване на проверка от контролните органи на НАП ги предоставя за осигуряване на достъп до устройствата за текущ контрол.

Чл. 7. (1) Игралните автомати могат да се свързват помежду си за постигане на премия джакпот.

(2) Всяка джакпот система трябва да има трайно закрепена табела, съдържаща четлива оригинална маркировка за наименование, тип, версия, производствен номер и производител. В случаите, когато в софтуера на игрален автомат е включен софтуерен модул, извършващ отчисления на предвидения процент за премия джакпот, и в удостоверението за издаден лиценз на организатора този автомат е вписан като изпълняващ функциите на главен сървър за джакпот системата, за оригинална маркировка се приема тази на автомата - главен сървър.

(3) Джакпот системите се инсталират в игралната зала или се деинсталират в срока по чл. 4, ал. 1.

(4) Размерът на отчисленията и условията за изплащане на джакпота се посочват в правилата на организатора, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(5) Джакпот системи могат да се свързват в електронна мрежа между две и повече игрални зали, в които игрите се организират от един и същ организатор.

Чл. 8. (1) Джакпотът не може да остава в полза на организатора освен в случаите на прекратяване на лиценза по чл. 35 от ЗХ. Натрупаните отчисления за премия джакпот на деинсталирана система се разпределят като парични печалби - посредством турнири, допълнителни (бонус) игри или по друг начин, посочен в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(2) При инсталиране или деинсталиране на джакпот система се съставя протокол, подписан от организатора или служителите в игралната зала и от лицето, извършило инсталирането/деинсталирането. Протоколът се представя при поискване от контролните органи на НАП, извършващи проверката.

(3) Свързването на игралните автомати в джакпот система трябва да позволява извършването на проверка от контролните органи, както и достъп до устройството за формиране на джакпот с цел неговата идентификация.

Чл. 9. (1) За осигуряване спазването на изискванията при организиране на хазартни игри с игрални автомати в игралната зала следва да присъстват следните служители на организатора:

1. управител на игралната зала, който осъществява контрол и е отговорен за:

а) законосъобразното провеждане на игрите;

б) правилното функциониране на игралното оборудване;

в) охраната, спазването на вътрешния ред в залата и действията на крупието;

г) решаването на възникнали спорове в хода на провеждането на игрите при определяне или изплащане на печалбите;

д) недопускането на лица, чието присъствие е забранено по ЗХ;

е) удостоверяването и изплащането на печалби;

ж) други задължения съгласно тази наредба и утвърдената от организатора длъжностна характеристика;

2. крупие, което е отговорно за:

а) използването на игрално оборудване, което е пригодено да се задейства от крупие;

б) съхраняването и отчитането на получените суми за залози;

в) установяването на печелившата комбинация и съответния размер на печалбата;

г) отчитането и изплащането на печалби;

д) недопускането на лица, чието присъствие е забранено по ЗХ.

(2) В случаите на отсъствие на управителя на игралната зала неговите функции се изпълняват от служител, който е изрично писмено оправомощен от организатора.

Чл. 10. В игралната зала организаторът на хазартни игри е длъжен да поддържа касова наличност, представляваща парична сума в размер не по-малък от 1000 лв., която служи за изплащане на печалбите от организираните хазартни игри. Размерът на минималната касова наличност се определя съобразно броя на игралните автомати и възможностите за спечелване на премия джакпот в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ. Служителите в игралната зала трябва да имат непрекъснат достъп до касовата наличност и при поискване от контролните органи на НАП да я предоставят за проверка.

Раздел II.
Общи правила

Чл. 11. (1) Участието в игри с игрални автомати се извършва чрез залози в български левове и в евро.

(2) Извършването на залозите се осъществява чрез монети, предварително закупени жетони, магнитни карти, други удостоверителни знаци, чрез заплащане в брой и/или с платежни карти.

Чл. 12. (1) Печалбите, реализирани при игрите с игрални автомати, се изплащат в брой след приключване на съответната игра за суми до утвърдената минимална касова наличност, но не повече от 5000 лв.

(2) Изплащането на паричните и предметните печалби на стойност над утвърдената минимална касова наличност се извършва в срок до три дни след датата, на която е спечелена печалбата. За удостоверяване правото да бъде получена печалбата управителят на игралната зала издава документ, удостоверяващ размера на печалбата, игралното съоръжение, на което е спечелена, имената и идентификационни данни по документ за самоличност на лицето, спечелило печалбата, и датата, на която е спечелена.

Чл. 13. (1) Изплащането на печалби:

1. до 5000 лв. се допуска в брой;

2. над 5000 лв. се извършва задължително по банков път, по посочена от играча банкова сметка, като за печалбата на играча се издава документ, който да удостоверява размера ѝ.

(2) Служител от игралната зала е длъжен към момента на напускане на игралната зала от играча да издаде счетоводен документ, удостоверяващ размера на изплатената печалба, ако има такава. Вторият екземпляр на документа остава за съхранение и контрол в игралната зала и се представя при поискване на контролните органи на НАП.

Чл. 14. (1) При прекъсване на електрическото захранване на игралния автомат по време на игра се изплаща сумата на натрупания до момента кредит съгласно показанията на устройството за текущ контрол (електронни и/или електромеханични броячи).

(2) Плащането по ал. 1 се извършва след възстановяване на електрическото захранване.

Чл. 15. (1) Спорове, възникнали при или по повод на провеждане и участие в игра, между играч и персонала, отговорен за провеждането ѝ, се решават от управителя на залата веднага след възникване на спора.

(2) Когато възникналият спор не се разреши от управителя на залата, задължително се изготвя протокол, в който се вписват:

1. адрес на игралната зала и данни за организатора;

2. предмет на спора;

3. показания на броячи за въведени кредити и изплатени печалби на съответния игрален автомат;

4. натрупана премия джакпот на системата, към която е включен игралният автомат;

5. идентификационни данни по документ за самоличност за играча и за управителя на залата;

6. подписи на управителя на игралната зала и играча;

7. дата на съставяне.

(3) В случай че играчът не съдейства или откаже да предостави личните си данни или да подпише протокола по ал. 2, същият се подписва от крупието, чиито имена и идентификационни данни по документ за самоличност, точен адрес и телефонен номер за връзка се вписват в протокола.

(4) В тридневен срок от изготвянето на протокола организаторът на хазартни игри е длъжен да изпрати заверен препис от него до НАП.

(5) В 7-дневен срок от датата на възникване на спора играчът, чиито интереси са засегнати при възникналия спор, може да подаде по електронен път и/или на хартиен носител оплакване до НАП, като приложи всички относими доказателства. Препис от оплакването се изпраща до организатора на игрите, който в тридневен срок от получаването му е длъжен да изпрати до НАП копие на протокола по ал. 2 и писмени обяснения по случая.

Раздел III.
Общи игрални условия и правила за организиране на турнири

Чл. 16. (1) В игралната зала се допуска организирането на турнири на игри с игрални автомати, ако същите са предвидени в правилата на организатора, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(2) Преди провеждане на турнир организаторът уведомява НАП за периода на провеждане на турнира и за условията и правилата, при които ще се организира.

(3) Условията и правилата за организиране на турнир се поставят на видно място в игралната зала и съдържат минимум следната информация:

1. цена за допускане до участие;

2. начин на формиране на наградния фонд за участниците;

3. срокове за изплащане на паричните и предметните печалби.

(4) Паричните и предметните награди при турнирите са за сметка на организатора и не могат да се формират от премиите джакпот при игралните автомати освен в случаите по чл. 8, ал. 1.

(5) Турнири на игри с игрални автомати могат да се организират само от един организатор в една игрална зала или в електронна мрежа между две или повече игрални зали, в които игрите се организират от един и същ организатор.

Раздел IV.
Общи игрални условия и правила за организиране на допълнителни (бонус) игри

Чл. 17. (1) Организирането на допълнителни (бонус) игри в игралните зали се извършва само ако такива са предвидени в правилата на организатора, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(2) Преди провеждане на всяка допълнителна (бонус) игра организаторът уведомява НАП за периода на провеждане и за условията и правилата, при които ще се организира.

(3) Условията и правилата за организиране на допълнителна (бонус) игра се поставят на видно място в игралната зала и съдържат минимум следната информация:

1. условия за участие;

2. видове и размери на паричните и/или предметните награди;

3. условия за спечелване на обявените парични и/или предметни награди;

4. начин на обявяване на резултата от играта.

(4) Паричните и предметните награди при допълнителните (бонус) игри са за сметка на организатора и не могат да се формират от премиите джакпот при игралните автомати освен в случаите по чл. 8, ал. 1.

(5) Допълнителни (бонус) игри могат да се организират само от един организатор в една игрална зала или в електронна мрежа между две или повече игрални зали, в които игрите се организират от един и същ организатор.

Глава трета.
ОБЩИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ХАЗАРТНИ ИГРИ В ИГРАЛНО КАЗИНО

Раздел I.
Общи игрални условия

Чл. 18. В игралното казино се поставят на видно място:

1. удостоверение за издаден лиценз - копие или оригинал;

2. утвърдените по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила за организиране на хазартни игри в игрално казино;

3. съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

Чл. 19. В игралното казино залозите се извършват в левове и/или друга валута, която е вписана в издаденото на организатора удостоверение за издаден лиценз и е отразена в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

Чл. 20. (1) Организаторът на хазартни игри в игрално казино е длъжен постоянно да поддържа необходимата касова и банкова наличност, които да служат за изплащане на печалбите от провежданите хазартни игри.

(2) Размерът на минималната касова наличност се определя съобразно броя на игралните маси и игралните автомати и възможностите за спечелване на премия джакпот.

(3) Размерът на минималната касова наличност се вписва в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(4) Размерът на утвърдената минимална касова наличност трябва да позволява по всяко време изплащане на всяка спечелена сума в размер до 5000 лв. след приключване на играта.

(5) Служителите, отговарящи за организирането на хазартните игри в игралното казино, задължително трябва да имат непрекъснат достъп до касовата наличност и при поискване от органите на НАП да я предоставят за проверка.

(6) Размерът на минималната банкова наличност се определя съобразно броя на игралните маси и игралните автомати.

(7) Размерът на минималната банкова наличност се вписва в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(8) Размерът на банковата наличност се удостоверява от организатора при поискване от органите на НАП в тридневен срок.

Чл. 21. (1) В игралното казино се използва игрално оборудване, което съответства по брой, наименование, тип, версия, производител, идентификационен номер, брой игрални места и вид на залога на вписаното в издаденото на организатора удостоверение за издаден лиценз и се инсталира за експлоатация или се деинсталира във/от игралното казино в срок до 14 дни след получаването на това удостоверение.

(2) След модификация, конвертиране или рециклиране на игрално оборудване е необходимо да бъде поставена допълнителна табела с информация за годината и за лицето, извършило модификацията, конвертирането или рециклирането.

Чл. 22. (1) При поискване от органите на НАП следва да се осигури достъп до данните за проведените хазартни игри в игралното казино.

(2) Гейм мениджърът на игралното казино съхранява външни принадлежности към игралното оборудване (ключове и др.) и при извършване на проверка от органите на НАП ги предоставя за осигуряване на достъп до устройствата за текущ контрол.

Чл. 23. (1) Хазартни игри в игрално казино се организират на игрални маси и с игрални автомати. Игралното оборудване, разположено в игралното казино, трябва да отговаря на изискванията на чл. 72 от ЗХ.

(2) Игралното оборудване и джакпот системите, използвани за организиране на хазартни игри в игрално казино, трябва да отговарят на изискванията на чл. 42, ал. 1 на ЗХ.

Чл. 24. За осигуряване спазването на изискванията при организирането на хазартните игри в игралното казино задължително условие е в казиното да присъстват следните длъжностни лица на организатора:

1. гейм мениджър (главен инспектор игра в казино), който осъществява общия контрол и е отговорен за:

a) правилното прилагане на правилата за провеждане на игрите в казиното;

б) законосъобразното провеждане на игрите;

в) правилното функциониране на игралното оборудване;

г) реда в игралното казино и действията на служителите;

д) решаването на възникнали спорове в игралното казино, свързани с провеждането на хазартните игри;

е) определяне на седмичния график за работата на служителите на казиното;

ж) ежедневното отразяване в специален регистър на рекламациите, направени от играчите, и възникналите инциденти;

з) отчитането на резултатите от игралните маси;

и) достъпа на лица в казиното и точното водене на специален регистър на посетителите;

2. пит бос, който е ръководител на игри на игрални маси или група игрални маси и ръководи смяната на служителите, обслужващи тези игрални маси; пит босът е пряко подчинен на гейм мениджъра, осъществява контрол и носи отговорността за:

а) общото състояние на игралните маси и правилното организиране на игрите;

б) определянето на продължителността на работните смени на крупиетата по време на работа на казиното;

в) разпределението на крупиета, инспектори и събирачи на чипове (чипъри) по игралните маси;

г) отчитането на резултатите при приключване на игралните маси;

3. инспектор на маса, който е пряко подчинен на пит боса, осъществява контрол и отговаря за:

а) правилното протичане на игрите на игралната маса, която наблюдава;

б) правилните действия на крупието, което води играта;

в) законосъобразност в действията на играчите;

г) правилното решаване на възникнали спорове в процеса на играта, в рамките на своята компетентност;

д) навременното информиране на длъжностното лице, на което е подчинен, за нарушения по време на играта на игралните маси;

4. крупие (дилър) на игрална маса, който е пряко подчинен на инспектора на маса, осъществява контрол и отговаря за:

а) правилното протичане на играта на игралната маса;

б) спазване на правилата на играта от страна на участниците;

в) продажбата на чипове и други удостоверителни знаци на играчите;

г) приемането на залози и изплащането на печеливши комбинации и числа;

5. чипър (събирач на чипове) на игрална маса, който е пряко подчинен на инспектора на маса и отговаря за:

а) своевременното събиране на чипове и други удостоверителни знаци;

б) правилното сортиране по цветове и брой на чипове и други удостоверителни знаци;

6. слот мениджър (ръководител на игрите) на игри с игрални автомати, който осъществява общия контрол и е отговорен за:

а) правилното прилагане на правилата за провеждане на игрите с игрални автомати в казиното;

б) законосъобразното провеждане на игрите;

в) правилното функциониране на игралните автомати;

г) реда в зоните за осъществяване на игри с игрални автомати и действията на персонала;

д) решаването на възникнали спорове, свързани с осъществяването на хазартните игри с игрални автомати;

е) определяне на седмичния график за работата на персонала на казиното;

ж) отчитането на резултатите от игрите с игрални автомати;

з) достъпа на лица до зоната с игри с игрални автомати в казиното;

и) удостоверяването и изплащането на печалби;

7. крупие на игрални автомати, което отговаря за:

а) задействането на игрално оборудване, което е пригодено да се задейства от крупие;

б) съхраняването и отчитането на получените суми за залози;

в) установяването на печелившата комбинация и съответния размер на печалбата;

г) отчитането и изплащането на печалби;

8. касиер в игралното казино, който е пряко подчинен на гейм мениджъра и има следните задължения и отговорности:

а) продава и изплаща чипове и други удостоверителни знаци, утвърдени от изпълнителния директор на НАП по реда на чл. 17, ал. 1, т. 5 от ЗХ, на участниците в игрите;

б) предава чипове и други удостоверителни знаци за зареждането на игралните маси, вписани предварително като зареждане в протоколите за зареждането на игралните маси;

в) участва при приключването на игралните маси и цялостния финансов резултат на казиното;

г) отговаря за точното и своевременното отразяване на продадените чипове и други удостоверителни знаци и изплатени печалби на участниците в игрите в казиното;

д) води на отчет предадените на крупиетата чипове и други удостоверителни знаци за зареждане на масата;

е) отговаря за съответствието между предадените чипове и други удостоверителни знаци по буква "д" и отчетените при приключването на игралните маси пари, чипове и други удостоверителни знаци;

9. контрольор-регистратор, който е пряко подчинен на гейм мениджъра на игрите в казиното и има следните задължения и отговорности:

а) води специален регистър по утвърден от изпълнителния директор на НАП образец за всички посетители на казиното на хартиен и електронен носител;

б) не допуска лица, чието присъствие е забранено по ЗХ;

10. вътрешна охрана, която е пряко подчинена на гейм мениджъра и носи отговорност за вътрешния ред и предотвратяването на инциденти в игралното казино.

Раздел II.
Общи правила

Чл. 25. В правилата за организиране на хазартни игри в игрално казино, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, се посочват редът и начинът за участие в хазартни игри, правилата за провеждане на игрите, удостоверителни знаци за участие, определяне на печелившите комбинации, контролът по време на игрите и след тяхното приключване и задълженията на организатора и на участниците.

Чл. 26. (1) В игралните казина могат да се организират на игрални маси следните хазартни игри: "Американска рулетка", "Блек Джак", "Пунто Банко", "Карибиан казино стъд покер", "Казино покер със 7 карти - три затворени и четири отворени" и "Texas Hold’em Poker".

(2) Организаторът на хазартни игри описва подробно правилата на игрите по ал. 1 в утвърдените по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила, като се съобразява с описаните в настоящия раздел минимални изисквания за тези видове игри.

(3) В игралните казина може да се провеждат и други хазартни игри след подаване на искане до изпълнителния директор на НАП за промяна на правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ и само след утвърждаване на промяната от изпълнителния директор на НАП. В правилата следва да се опишат редът и начинът за участие, правилата за провеждане на играта, удостоверителни знаци за участие, определяне на печелившите комбинации, контролът по време на игрите и след тяхното приключване и задълженията на организатора и на участниците.

Чл. 27. (1) Участието в хазартната игра "Американска рулетка" се извършва чрез чипове, закупени от касиера на казиното и/или от крупието на масата. Играта се провежда от специално обучен персонал на казиното чрез приемане на залози от играещите, привеждане на игралното оборудване за игра в действие, обявяване на печеливши числа и изплащане на печалби. Играта на игрална маса "Американска рулетка" се обслужва задължително от крупие на масата, което води играта, приема залози, уточнява некоректно поставени залози, продава чипове и изплаща печелившите числа в чипове в хода на играта и участва при приключването на масата. По преценка на организатора играта може да се обслужва и от допълнителен служител на казиното (крупие-чипър). Играта на всяка отделна маса "Американска рулетка" се наблюдава от инспектор на масата, който контролира действията на крупието, крупие-чипъра и играещите.

(2) Играта започва със завъртането на колелото на рулетката и топчето в обратната на колелото посока от крупието. Крупието подканя играчите да залагат на игралната маса, като в определен от него момент обявява край на залагането. След окончателното установяване на топчето в колелото крупието обявява печелившото число и цвят, като го маркира със специален знак (доли) и пристъпва към събиране на губещите залагания и изплащане на печалбите. При следващата игра крупието завърта колелото в посока, обратна на предишното завъртане. Когато в рулетката попадне жетон, друг предмет или крупието изпусне топчето, без да го завърти, се обявява нова игра.

(3) При рулетката се извършват следните залагания:

1. залог на 1 число (стрейтъп) - при печалба залогът се изплаща 35 пъти;

2. залог на 2 числа (сплит) - при печалба залогът се изплаща 17 пъти;

3. залог на 3 числа (стрийт) - при печалба залогът се изплаща 11 пъти;

4. залог на 4 числа (корнър) - при печалба залогът се изплаща 8 пъти;

5. залог на 6 числа (сикс лайн) - при печалба залогът се изплаща 5 пъти;

6. залог на една дузина или колона - при печалба залогът се изплаща 2 пъти;

7. залог на прости (семпли) шансове: четни, нечетни, червено, черно, числата от 1 до 18, числата от 19 до 36 при печалба, залогът се изплаща един път;

8. залог на едно число на колелото и съседните му две отляво и отдясно в съответния сектор (кол бетс) - при печалба залогът на печелившото число се изплаща 35 пъти;

9. залог на сектор (нула и съседните числа в сектора) (воазен де зиро) - при печалба залогът на печелившото число се изплаща в съответствие със схема за печеливши комбинации, приложена от организатора към правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ и утвърдена от изпълнителния директор на НАП.

(4) Във всички комбинации на семплите шансове не участва нулата. Тя се взема като отделно число, на което може да се залага. Когато играчът е заложил на нула, той печели 35 пъти, както и на пълен номер.

(5) Играта на игралната маса "Американска рулетка" се прекратява при приключване на работното време или при липса на желаещи за игра на тази маса играчи.

(6) В случаите, когато играта на игрална маса се прекратява поради приключване на работното време, крупието на масата задължително обявява три последни игри, като след края на всяка съобщава колко игри остават до приключване на игрите.

Чл. 28. (1) Играта "Блек Джак" се играе с една, четири, пет или шест колоди по 52 карти. Участието в игра на игрална маса "Блек Джак" се извършва чрез закупуване на чипове от касиера на казиното и/или от крупието на масата. Играта "Блек Джак" се обслужва задължително от крупие на масата, което води играта, приема залози, уточнява некоректно поставени залози, продава чипове и изплаща печелившите комбинации от карти в чипове в хода на играта и участва при приключването на масата.

(2) Играта започва с извършване на залози от страна на играещите върху разграфените места (бокс) на платното върху игралната повърхност на масата и се провежда, както следва:

1. колодите с карти се размесват от крупието пред играчите, след което един от тях ги разсича с карта за отсичане; тази част от картите, с лицето на първата карта, се поставя върху останалите карти; колодата се отсича от крупието, като картата за отсичане остава в тестето и тестето се поставя в обувката;

2. преди изваждането на първата карта крупието обявява край на залагането и пристъпва към раздаване на картите;

3. крупието раздава картите пред играещите открито, по посока на часовниковата стрелка, на всеки играч по една карта и една за себе си; след това крупието повтаря раздаването и всеки играч получава втора карта, без крупието;

4. играчът се стреми да получи общ сбор от картите 21 или възможно най-близко, като с думата "карта" изисква от крупието толкова карти, колкото смята, че са му необходими; с думата "не" играчът показва, че не желае повече карти;

5. крупието започва да раздава карти на себе си, след като е приключило раздаването за всички играчи; крупието няма право да тегли повече карти, ако е достигнало 17 или повече, а при 16 и по-малко е задължено да тегли нови.

(3) Играчът може да направи печеливша комбинация "Блек Джак" (асо и една картина или десетка) само от първите раздадени две карти. В този случай направеният залог му се изплаща в съотношение 3 към 2, освен ако крупието не получи също комбинация "Блек Джак". Тогава залогът нито губи, нито печели, освен ако играчът предварително не е поискал "равни чипове" (ивън мъни) при залога.

(4) При постигане на печеливша комбинация "Блек Джак" от играч и при изтеглена първа карта за банката (асо, картина или десетка) играчът има право да поиска да му бъдат изплатени равни на залога му чипове (ивън мъни).

(5) Равни чипове (ивън мъни) се изплащат само при раздадени първи две карти за играчите.

(6) Застраховка на залога срещу комбинация "Блек Джак" на банката може да се направи само ако първата карта на крупието е десетка, картина или асо. В случай че банката не прави "Блек Джак", застраховката се губи.

(7) Застраховка може да се направи при карта за банката 7, 8, 9, 10, картина или асо срещу изтегляне на десетка или картина. Ако крупието при тази първа карта не изтегли десетка или картина, застраховката се губи.

(8) Застраховката може да бъде в размер, равен на залога или на половината му, и се поставя на определено за целта поле, указано върху игралната маса. Застраховка може да се направи само при раздадени две карти и се изплаща задължително в съотношение 2 към 1 към направения залог за застраховка.

(9) Когато играчът събере обща сума на картите 21 или сума, по-близка до 21 от тази на банката, с изтеглени повече от две карти, печалбата е равна на залога. Когато сборът от картите на играча е по-малък от този на крупието или надвишава 21, той губи залога, а ако е равен на сбора от картите на банката, нито губи, нито печели и раздаването приключва. Ако крупието изтегли за банката комбинация от карти, по-голяма от 21, банката губи и крупието изплаща залозите на всички играчи, независимо от техните комбинации от карти.

(10) След раздадените първи две карти играчът може да удвои залога (Дабъл Даун), но след дублирането има право да получи само една карта.

(11) Ако първите две карти, които играчът получи, са от еднаква стойност, той може да ги раздели (сплит). В този случай той следва да направи залог, равен на първоначалния, под втората от двете карти и може да иска допълнително произволен брой карти.

(12) Ако след разделянето се случат отново еднакви карти, играчът може да предприеме действията, посочени в ал. 11. След делението може да се удвоява залогът, като след удвояването се получава само една карта. Когато се прави деление на картите, асото с картина или десетка не образуват комбинация "Блек Джак", а само комбинация 21.

(13) Асата се броят за 1 или 11, картините - за 10, а останалите карти - по съответната им стойност.

(14) Играта спира, след като раздаваните карти се изчерпат до картата за отсичане.

Чл. 29. (1) Играта "Пунто Банко" се играе с осем колоди по 52 карти (за голяма маса) или с 4 колоди по 52 карти (за малка маса). След разбъркване (грубо и фино) картите се предоставят на някого от играчите за "отсичане". Използват се 2 карти за отсичане. След "отсичане" с първата карта за отсичане тя се поставя накрая, така че да закрива лицевата част на последната карта (с оглед на това да не се вижда последната карта), след което крупието взема 20 - 30 карти (от страна на картата за отсичане) и разстила първите десетина карти, отброява 8 карти и поставя втората карта за отсичане след седмата карта. След това картите се поставят в обувката и играта започва.

(2) Всеки играч може да направи своя залог в един от боксовете, където е обозначено мястото за залога. Всеки играч може да залага на "Пунто" или "Банко". Третият вид залагане е на "Тай". Размерът на минималния и максималния залог в трите вида залагания се определя от организатора в правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 и се утвърждава от изпълнителния директор на НАП.

(3) Печалбата в играта се определя по следните начини:

1. печалбата на "Пунто" - 1:1 заложена сума;

2. печалба на "Банко" - 95 % от залога; при заплащането на "Банко" се изчисляват не 95 %, а останалите 5 %, които се изваждат от общата сума на залога;

3. печалба на "Тай" - когато се получи равен резултат от точки между "Пунто" и "Банко", залага се отделно в началото на играта и се изплаща 8:1.

(4) Играта се провежда при следната схема:



БАНКО

ПУНТО

1. Тегли карта винаги при 0, 1, 2

Тегли карта винаги при 0, 1, 2, 3, 4, 5

2. Когато "Пунто" изтегли следните карти: "Банко" тегли карта

При 6, 7 = стой

3. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9

 

4. 2, 3, 4, 5, 6, 7

Стой при 8

5. 4, 5, 6

 

6. 6, 7

Стой при 9



(5) Картите се раздават в следния порядък:

1. преди всяка ръка една или повече карти може да се изваждат от игра в зависимост от правилата, предложени от организатора и утвърдени от изпълнителния директор на НАП;

2. раздават се по две карти, като винаги първата карта се поставя на "Пунто"; след раздаването на две карти на всеки следващите карти се раздават в зависимост от схемата;

3. когато едната от двете страни има 8 или 9 (максимален брой) точки, печалбата е "натурална"; тогава крупието обявява печелившия, например: "Пунто", "Банко".

(6) Крупието е длъжно винаги да обявява на глас точките на всяка страна след всяка изтеглена карта.

(7) След обявяване на печелившия крупието първо взема изгубените залози, след което заплаща печелившите. Когато излезе първият жокер, крупието обявява "последна ръка" (раздават) от тази обувка, след което картите се разбъркват и играта започва отново.

Чл. 30. (1) Играта "Карибиан казино стъд покер" е хазартна игра на игрална маса с една колода от 52 карти.

(2) Влизането в играта се извършва чрез залог, поставен на специално разграфен за целта кръг (анте).

(3) След влизането в играта играчът получава пет карти с лицето надолу, крупието тегли за банката четири карти с лицето надолу и пета открита карта.

(4) След като играчът си разгледа картите, без да ги показва на никого друг на масата, има право да подмени една от картите си или да купи шеста карта. Подменянето на карта става, като играчът поставя картата, която иска да смени, с лицето надолу върху масата, поставя залог, равен на антето, и получава нова карта от крупието. Ако играчът не иска да подмени, а иска да закупи шеста карта, може да я получи от крупието, като извърши нов залог на антето, равен на първия.

(5) След като получи всички искани карти, за които е заплатил нужните залози, играчът решава дали да продължи играта, или да излезе от нея. Ако играчът излезе от играта - губи първоначалните си залози (анте). Ако реши да продължи играта, играчът трябва да удвои направените до момента залози с нови чипове, а крупието открива закритите четири карти на банката.

(6) Крупието играе само с комбинация от асо и поп или по-голяма комбинация от карти и после сравнява своите карти с тези на играча. Ако комбинацията от картите на играча е по-голяма от тази на крупието, той получава равна сума (1-1) от анте и бонус от залагането при следната схема за изплащане на бонусите:

1. 1-1 - 1 чифт или по-малко;

2. 2-1 - 2 чифта;

3. 3-1 - тройка;

4. 4-1 - кента;

5. 5-1 - кольор;

6. 7-1 - фул;

7. 20-1 - каре;

8. 50-1 - кент флеш;

9. 100-1 - кент флеш роял.

(7) Ако крупието няма никаква комбинация от карти или по-малка от асо с поп, не изплаща залога на играча, а само антето (1-1).

(8) Ако крупието има минимум комбинация асо и поп и по-голяма, е длъжен да изплати антето (1-1) и втория залог на играча по реда, указан в схемата по ал. 6, само ако играчът има по-голяма комбинация.

(9) Ако картите на крупието са по-високи от тези на играча, играчът губи залога си и крупието взема анте и залога.

(10) Играчът може да направи залог за премия (Бонус Бет), който е различен от описаните дотук, и да получи печалба, ако комбинацията от неговите първи пет карти е, както следва:

1. кент флеш роял - 5000:1;

2. кент флеш - 1000:1;

3. каре - 250:1;

4. фул - 150:1;

5. кольор - 100:1.

(11) Залогът на премия Бонус Бет се определя от организатора и се утвърждава от изпълнителния директор на НАП.

(12) При наличие на система за джакпот с натрупване (прогресивен) комбинациите, на които се изплаща джакпотът, печалбите за различните печеливши комбинации и минималният и максималният залог на премия Бонус Бет се определят от организатора и се утвърждават от изпълнителния директор на НАП.

Чл. 31. (1) В играта "Казино покер" със 7 карти - три затворени и четири отворени, играчите играят един срещу друг, а казиното взема комисиона от всяка ръка за обслужването им.

(2) Играта започва, като всички играчи влизат със залог "Анте", след което крупието раздава на всеки играч по две карти, обърнати с лицето надолу (затворени), и по една карта, обърната с лицето нагоре (отворена).

(3) Раздаването на картите започва от лявостоящия на крупието играч и се върти по часовниковата стрелка по цялата маса.

(4) Първият рунд за залагане започва играчът с най-ниска карта, като спазва максимумите и минимумите на масата.

(5) Играта и залаганията продължават от този играч по посока на часовниковата стрелка.

(6) Следващият играч след този, който открива, има право да избере един от следните варианти на игра:

1. да се откаже от ръката, като предаде картите си обратно на крупието, което значи, че не взема повече участие в започналата игра;

2. да заложи към наличните залози на игралното поле (Пота) (Pot) сума, равна на тази, която е заложил първият играч;

3. да вдигне залога (Рейсинг), като сложи в Пота сума, по-голяма от тази на първия играч, която е съобразена с максимума на масата.

(7) След Рейсинг всички играчи, които искат да продължат играта, са длъжни да изравнят залозите си със залога на този, който е направил Рейсинг. След това изравняване крупието раздава на всеки участващ в играта още една карта, обърната с лицето нагоре (отворена), и отново започва залагането както в първия случай, с едно изключение този път, че играчът с най-висока комбинация от двете карти с лице нагоре започва пръв залагането.

(8) От втория рунд и всички останали рундове на играчите е позволено да пасуват (Чекинг), което означава, че те могат да продължат играта, без да слагат пари в Пота.

(9) Когато седем карти са раздадени на всеки играч, две с лицето надолу, четири с лицето нагоре и последната с лицето надолу, играчите съставят най-добрата си комбинация от карти, като избират от тези седем само пет карти.

(10) Окончателно има 5 рунда със залози: първи - след първите три раздадени карти, и след това рунд на залагане за всяка нова карта, която е раздадена. Залагането продължава, докато:

1. остане само един играч в играта и този играч взема всички пари, които са в Пота;

2. двама, трима или повече играчи са заложили равни пари в Пота, след като е раздадена седмата карта.

(11) След приключване на залагането картите се обръщат и играчът, който държи най-висока комбинация за тази ръка, печели Пота. Ако двама играчи имат еднакви по сила комбинации в ръката, Потът се дели между тях.

(12) Подреждането на комбинациите от карти по сила е следното:

1. "Роял Флеш" (Royal Flush) - пет поредни най-високи по стойност карти от една боя, например асо, поп, дама, вале и десетка пики;

2. "Малък Флеш" (Running Flush) - всички останали пет поредни карти от една боя, но не до асо, например 5, 6, 7, 8, 9 купи;

3. "Каре" - четири карти с еднаква стойност, например 4;

4. "Фул Хаус" (Full House) - три еднакви карти и две еднакви карти, например дама, дама, дама, 5, 5;

5. "Флеш" или "Кольор" (Flush) (Couleur) - пет карти от една и съща боя, но не поредни, например асо, 10, 9, 6, 2 купи;

6. "Кента" (Straight) - пет поредни карти от различни бои, например 9 купа, 8 спатия, 7 пика, 6 каро, 5 спатия;

7. "Тройка" (Three of a Kind) - три карти с еднаква стойност, например три попа, другите две карти са различни;

8. "Два Чифта" (Two Pairs) - два чифта от еднакви карти, например две аса и две 7 и някаква друга карта;

9. "Един Чифт" (One Pair) - две еднакви карти, например две валета и три различни други карти;

10. "Висока Карта" (High Card) - когато липсва която и да е от горните комбинации, например пет абсолютно различни карти, от които се взема най-високата по стойност.

(13) Ако двама играчи имат един и същ тип комбинация от карти, печели този с най-висока, например ако първият играч има чифт аса, а вторият - чифт десетки, печели първият. Ако чифтовете са еднакви по стойност, се вземат под внимание останалите карти, например: ако единият играч държи: шестица, шестица, поп, дама и двойка, а другият: шестица, шестица, поп, десетка и деветка, печели играчът, който държи шестица, шестица, поп, дама и двойка.

(14) В тази игра са разрешени два различни варианта на залагане в зависимост от желанието на клиентите:

1. "Разделен Максимум" - минималният и максималният залог се определят от организатора на хазартни игри в правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 и се утвърждават от изпълнителния директор на НАП;

2. "Лимит на Пота" - максимумът на залога ще бъде равен на стойността на парите, които са в Пота по време на извършване на залагането.

(15) При вариант на залагане с "Разделен Максимум" комисионата за казиното ще бъде равна на сумата от минималния залог, например: ако залогът е от 10 000 до 50 000 лв., комисионата за всяка ръка ще бъде 10 000 лв. При залагане на "Лимит на Пота" комисионата за казиното ще бъде минимум 3 %, максимум 5 % от всеки Пот.

Чл. 32. (1) Играта "Texas Hold’em Poker" се играе с една колода от 52 карти. Всяка ръка се обслужва задължително от крупие, както и от инспектор, отговарящ и наблюдаващ игрите на игралните маси.

(2) Тази игра е разновидност на играта "Покер". В тази игра играчите играят един срещу друг, а казиното взема комисиона за обслужването им, наречена "рейк" (rake). Рейкът като част от Пота, който казиното получава като възнаграждение (печалба) за извършените услуги - предоставяне на материалната база, дилърите и правилата за извършване на играта, се определя от мениджмънта на казиното, който определя условията за формирането му и сумата на "рейк" от различните игри, утвърдена в правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ. Потът се образува от всички суми, които играчите са заложили по време на играта. За да започне ръка, се изисква да има минимум двама играчи, а максимумът на играчите на масата е единадесет.

(3) Една ръка се състои от четири рунда - започва с начални залози и завършва със спечелване на Пот. В тази игра на всеки играч се раздават по две "закрити" карти, обърнати с лицето надолу. Раздават се и пет "открити" карти, обърнати с лицето нагоре, разположени пред крупието в централната част на масата, които са общи за всички играчи. Играчът, който направи най-силна комбинация от "отворените" общи пет карти на масата и своите две "затворени" карти, печели Пота.

(4) Раздаването на картите и залаганията за всеки рунд започват от играча, лявостоящ на играча, притежаващ бутона (обозначителен предмет за "въображаем дилър" на игралната маса), и са по посока на часовниковата стрелка. При старта на първото раздаване за ръката крупието разбърква картите и отсича тестето. Това важи и за всяка следваща ръка.

(5) Ръка на "Texas Hold’em Poker" започва, като: лявостоящият на "въображаемия дилър" играч поставя в Пота залог, наречен "малко тъмно" (small blind); лявостоящият играч на този, направил "малко тъмно", поставя в Пота залог, наречен "голямо тъмно" (big blind). Играта продължава в следната последователност:

1. след като първите двама са направили своите залози "на тъмно", според правилата, крупието започва раздаването на картите за първи рунд; в първия рунд на всеки играч се раздават по две карти, обърнати с лицето надолу (затворени);

2. "Първи Рунд" - рунда започва играчът, лявостоящ на направилия "голямо тъмно", като той има следните възможности за игра:

а) да се откаже от ръката, като предаде картите си обратно на крупието, което ги отделя настрана;

б) да заложи в Пота сума, равна на "голямо тъмно";

в) да вдигне залога (Рейсинг), като заложи в Пота сума, по-голяма от тази на предишния играч; в първи рунд всеки следващ играч разполага с горепосочените възможности;

3. залагането продължава следващият играч по посока на часовниковата стрелка, докато се изредят всички играчи; играчите, направили "малко тъмно" и "голямо тъмно", имат възможността да вдигат залога (Рейсинг) по време на първия рунд само ако няма Рейсинг преди това от други играчи; в случай че той не вдигне залога, се раздава следваща карта; първи рунд, както и всеки следващ продължават дотогава, докато има играчи, желаещи да залагат суми в Пота, т.е. играчите могат да вдигат залозите си повече от един път на рунд; ако няма желаещи да вдигат залога си и всички са заложили равни суми в Пота, се преминава към следващ рунд на залагане;

4. "Втори Рунд" - след приключване на първи рунд на залагане крупието "изгаря" (изчиства) най-горната карта в тестето, като я поставя от лявата си страна, обърната с лицето надолу; след това крупието раздава на масата три общи карти (flop), обърнати с лицето нагоре (отворени), които участват в комбинация за всеки играч; играчът, лявостоящ на "въображаемия дилър", започва залагането във втори рунд, като може:

а) да пасува (чекинг), което означава, че може да продължи играта, без да слага пари в Пота; ако следващият играч вдигне залога, този, който е пасувал, за да продължи да играе, когато дойде неговият ред, трябва да заложи в Пота сума, равна на последния направен залог в същия рунд; ако не отговори на последния направен залог - напуска играта;

б) да се откаже от ръката, като предаде картите си обратно на крупието, което ги отделя настрани;

в) да заложи в Пота сума, равна на тази, която е заложил играчът преди него (Да Отговори), и да продължи играта;

г) да вдигне залога (Рейсинг), като заложи в Пота сума, по-голяма от тази на предишния играч;

5. във втори рунд всеки следващ играч разполага с горепосочените възможности;

6. след приключване на залаганията за втори рунд крупието отново "изгаря" най-горната карта в тестето и раздава на масата четвърта обща карта, обърната с лицето нагоре (отворена), която също участва в комбинацията от карти за всеки играч;

7. "Трети Рунд" - залаганията за трети рунд, както и за четвърти, започва играчът, лявостоящ на "въображаемия дилър", като поставя в Пота сума не по-малка от минимума на масата; отново след като всички играчи приключат със залаганията за трети рунд, крупието "изгаря" най-горната карта и раздава на масата петата последна обща (river) карта, обърната с лицето нагоре (отворена);

8. "Четвърти Рунд" - след приключване на залаганията за последния рунд всеки играч обръща "затворените" си карти с лицето нагоре, за да се определи най-високата комбинация от карти, която печели Потът; Потът се печели от играча с най-силната комбинация от карти; след обръщането на всички "затворени" карти крупието пресмята сумата, заложена в Пота; отделя Рейка (rake) от Пота и го поставя в специална каса на масата, след което предава останалата сума в Пота на печелившия/печелившите;

9. печелившите комбинации се подреждат по сила без значение от цвета, както следва:

а) "Кентфлеш" (Straight Flush) - пет поредни карти от една боя, например осмица, деветка, десетка, вале, дама купи;

б) "Каре" (Four of a kind) - четири карти с еднаква стойност, например 4 попа;

в) "Фул Хаус" (Full House) - три еднакви карти и две еднакви карти, например дама, дама, дама, 5, 5;

г) "Флеш" или "Кольор" (Flush) (Couleur) - пет карти от една и съща боя, но не поредни, например асо, 10, 9, 6, 2 купи;

д) "Кента" (Straight) - пет поредни карти от различни бои, например 9 купа, 8 спатия, 7 пика, 6 каро, 5 спатия;

е) "Тройка" (Three of a kind) - три карти с еднаква стойност, например три попа, другите две карти са различни;

ж) "Два Чифта" (Two Pairs) - два чифта от еднакви карти, например две аса, две 7 и някаква друга карта;

з) "Един Чифт" (Pair) - две еднакви карти, например две валета и три различни карти;

и) "Висока Карта" (High card) - когато липсва която и да е от горните комбинации, например пет абсолютно различни карти, от които се взема най-високата по стойност.

(6) В "Texas Hold’em Poker" са разрешени два различни начина на залагане в зависимост от желанието на играчите:

1. "Лимит на Пота" - при Рейсинг участникът има право да заложи максимална сума, равна на сумата, натрупана в Пота до момента на извършване на залога;

2. "Без Лимит на Пота" - при Рейсинг участникът има право да залага и суми, по-големи от тази, натрупана в Пота до момента.

Чл. 33. Участието в игрите с игрални автомати се извършва чрез залози в български левове и/или чуждестранна валута, вписана в удостоверението по чл. 34 от ЗХ.

Чл. 34. (1) Системата за управление на игралните автомати, съдържаща програмните носители, се монтира в защитена част от корпуса на автомата така, че да позволява запечатване.

(2) Устройствата за текущ контрол (електронни и/или електромеханични броячи) трябва непрекъснато да съхраняват информация за общо въведени и общо изплатени кредити, включително при внезапно изключване на игралния автомат, независимо от причината.

(3) При включено захранване игралните автомати трябва да осигуряват звукова и/или светлинна сигнализация в следните случаи:

1. отваряне на врата на корпуса на игралния автомат;

2. спечелване на премия джакпот или друга печалба.

Чл. 35. (1) Печалбите, реализирани при игрите с игрални автомати, се изплащат в брой след приключване на съответната игра за суми до утвърдената минимална касова наличност, но не повече от 5000 лв.

(2) Изплащането на паричните и предметните печалби на стойност над минималната касова наличност се извършва в срок до три дни след датата, на която е спечелена печалбата. За удостоверяване на правото да бъде получена печалбата организаторът или упълномощено от него лице издава документ, удостоверяващ размера на печалбата, игралното съоръжение, на което е спечелена, трите имена на лицето, спечелило печалбата, и датата, на която е спечелена.

Чл. 36. (1) Изплащането на печалби:

1. до 5000 лв. се допуска в брой;

2. над 5000 лв. се извършва задължително по банков път.

(2) Служител от игралното казино е длъжен към момента на напускане на казиното от играча да издаде счетоводен документ, удостоверяващ размера на изплатената печалба, ако има такава. Вторият екземпляр на документа остава за съхранение и контрол в игралното казино и се представя на органите на НАП.

Чл. 37. При прекъсване на електрическото захранване на игралния автомат по време на игра се изплаща сумата на натрупания кредит до момента съгласно показанията на устройството за текущ контрол (електронни и/или електромеханични броячи) след възстановяване на електрическото захранване.

Чл. 38. (1) Игралните автомати в казиното могат да се свързват помежду си за постигане на премия джакпот.

(2) Всяка джакпот система трябва да има трайно закрепена табела, съдържаща четлива оригинална маркировка за наименование, тип, версия, производствен номер и производител. В случаите, когато в софтуера на игрален автомат е инкорпориран софтуерен модул, извършващ отчисления на предвидения процент за премия джакпот, и в удостоверението за издаден лиценз на организатора този автомат е вписан като изпълняващ функциите на главен сървър за джакпот системата, за оригинална маркировка се приема тази на автомата - главен сървър.

(3) Джакпот системите могат да се ползват от организатора след вписването им в удостоверението за издаден лиценз. Джакпот системите се инсталират и експлоатират в игралното казино, съответно се деинсталират в срока по чл. 4, ал. 1.

(4) Размерът на отчисленията и условията за изплащане на джакпота се посочват в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ. Джакпот системи могат да се свързват в електронна мрежа между две и повече игрални казина, в които хазартните игри се организират от един и същ организатор.

Чл. 39. (1) Джакпотът не може да остава в полза на организатора освен в случаите на прекратяване на лиценза по чл. 35 от ЗХ. Натрупаните отчисления за премия джакпот се вписват в месечния отчет за съответната джакпот система при деинсталирането ѝ. Натрупаните отчисления за премия джакпот на деинсталирана система се разпределят като парична печалба - посредством бонус игри, турнири или по друг начин, посочен в игралните правила, утвърдени от изпълнителния директор на НАП.

(2) При инсталиране или деинсталиране на джакпот система се съставя протокол (сервизен), подписан от организатора или служителите в игралното казино и от лицето, извършило инсталирането/деинсталирането. Протоколът се представя при поискване на органите на НАП, извършващи проверка.

(3) Свързването на игралните автомати в джакпот система трябва да позволява извършването на проверка от контролните органи, както и достъп до устройството за формиране на джакпот с цел неговата идентификация.

Раздел III.
Общи игрални условия и правила за организиране на допълнителни (бонус) игри и турнири

Чл. 40. (1) Организирането на допълнителни (бонус) игри в игрално казино се извършва само ако такива са предвидени в утвърдените по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила на организатора.

(2) Преди провеждането на всяка допълнителна (бонус) игра организаторът уведомява НАП за периода на провеждане и за условията и правилата, при които ще се организира.

(3) Условията и правилата за организиране на допълнителна (бонус) игра се поставят на видно място в игралното казино и съдържат минимум следната информация:

1. условия за участие;

2. видове и размери на паричните и/или предметните награди;

3. условия за спечелване на обявените парични и/или предметни награди;

4. начин на обявяване на резултата от играта.

(4) Паричните и предметните награди при допълнителните (бонус) игри са за сметка на организатора и не могат да се формират от премиите джакпот при игралните автомати освен в случаите по чл. 39, ал. 1.

Чл. 41. (1) В игралното казино се допуска организирането на турнири на игрални маси и игрални автомати, ако същите са предвидени в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(2) Условията и правилата за организиране и провеждане на турнири се регламентират в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

(3) Условията и правилата за организиране на турнири на игрални маси и игрални автомати трябва да съдържат минимум следната информация:

1. лице, отговорно за законосъобразното провеждане на турнирите;

2. цена за допускане до участие - начин на формиране и разпределение (такса, комисиона, награден фонд и др.);

3. вид и размер на печалбата - парична или предметна;

4. период на провеждане на турнирите;

5. начин на формиране на наградния фонд за участниците;

6. условия и правила за спечелване на обявената печалба - парична или предметна;

7. начин на обявяване на всеки печеливш участник;

8. начин и срокове за изплащане на паричните и предоставяне на предметните награди.

Чл. 42. Всички разходи, свързани с придобиване на предметната награда от печелившия участник, са за сметка на организатора.

Раздел IV.
Спорове

Чл. 43. Спорове, възникнали при или по повод на провеждане и участие в игра на игрална маса или игрален автомат между играч и длъжностно лице, отговорно за провеждането ѝ, се решават от гейм мениджъра веднага след възникване на спора.

Чл. 44. Игрите на игралните маси задължително се записват и се съхраняват минимум за срок 72 часа от провеждането на съответната игра.

Чл. 45. (1) Играта на всяка отделна маса се наблюдава от инспектор на масата, който контролира работата на крупието и играещите и решава възникналите спорове в рамките на своята компетентност.

(2) В случай, когато играчът не е удовлетворен от решението на инспектора, спорът се отнася до гейм мениджъра. Той има право да измени решението на инспектора по своя преценка, като единствено се ръководи от правилата на играта.

Чл. 46. (1) Когато възникналият спор не се разреши от гейм мениджъра, задължително се изготвя протокол. В протокола се вписват:

1. адрес на игралното казино и данни за организатора;

2. предмет на спора;

3. показания на броячи за въведени и изплатени суми на съответния игрален автомат (при спор за участие в игри с игрални автомати);

4. натрупана премия джакпот на системата, към която е включен игралният автомат (при спор за участие в игри с игрални автомати);

5. имена и идентификационни данни по документ за самоличност, точен адрес и телефонен номер за връзка на играча и имена и идентификационни данни по документ за самоличност на гейм мениджъра;

6. подписи на гейм мениджъра и играча;

7. дата на съставяне.

(2) В тридневен срок от изготвянето на протокола организаторът на хазартните игри е длъжен да изпрати копие от него и направения видеозапис на проведената конкретна хазартна игра на игрална маса или игрален автомат до НАП.

(3) В 7-дневен срок от датата на възникване на спора играчът, чиито интереси са засегнати при възникналия спор, може да подаде по електронен път и/или на хартиен носител оплакване до НАП, като приложи всички относими доказателства. Препис от оплакването се изпраща до организатора на игрите, който в тридневен срок от получаването му е длъжен да изпрати до НАП писмени обяснения.

(4) В случай че участникът в играта не съдейства или откаже да предостави личните си данни или да подпише протокола по ал. 1, същият се подписва от крупието, чиито имена, идентификационни данни по документ за самоличност, точен адрес и телефонен номер за връзка се вписват в протокола. В тридневен срок от изготвянето на протокола организаторът на хазартните игри е длъжен да изпрати копие от него до НАП.

Глава четвърта.
ОБЩИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ИГРИ СЪС ЗАЛАГАНИЯ ВЪРХУ РЕЗУЛТАТИ ОТ СПОРТНИ СЪСТЕЗАНИЯ И НАДБЯГВАНИЯ С КОНЕ И КУЧЕТА

Раздел I.
Общи изисквания

Чл. 47. (1) Организаторът на игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, организирани наземно, е длъжен да обозначи всеки пункт за приемане на залози като такъв и да постави на видно място в него:

1. копие на издаденото му удостоверение по чл. 34 от ЗХ или информация за адреса на интернет страницата на организатора, където удостоверението е публикувано;

2. кратко описание на правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, и информация за адреса на интернет страницата на организатора, където правилата са публикувани;

3. информационна табела, съдържаща най-малко следната информация - идентификационни данни на организатора (ЕИК, седалище и адрес на управление), адрес за кореспонденция, телефон за контакт, адрес на интернет страницата на организатора, електронна поща;

4. съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

(2) Организаторът на игри с онлайн залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета е длъжен да публикува на интернет страницата си утвърдените му по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила, както и съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

(3) Игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета трябва да са осигурени с централни компютърни системи, вписани в регистъра по чл. 20, ал. 2 от ЗХ и отговарящи на изискванията на наредбата по чл. 17, ал. 3, т. 6 от ЗХ.

Чл. 48. Игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета се провеждат със залози и печалби само в български левове и в евро.

Раздел II.
Общи игрални условия и правила

Чл. 49. Игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета са хазартни игри, при които печалбата е обвързана с познаването на резултатите от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета и зависи само от вярното предвиждане на тези резултати.

Чл. 50. Участието в игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета се осъществява по начин, описан в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

Чл. 51. В правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, организаторът е длъжен да посочи най-малко:

1. условията за участие и вида на игрите;

2. начина за определяне и изплащане на печалбите;

3. начин на формиране, натрупване и разпределяне на фонд и/или фондовете джакпот (ако има такива);

4. ред и срок за извършване на рекламации при спорове.

Чл. 52. Преди издаване на фишове, билети или други удостоверителни знаци за участие в игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, организирани наземно, организаторът представя пред изпълнителния директор на НАП образците за утвърждаване по чл. 17, ал. 1, т. 5 от ЗХ.

Чл. 53. (1) Изплащането на печалби до 5000 лв. се допуска в брой. Изплащането на печалби над 5000 лв. се извършва само по банков път.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за организатори на онлайн залагания, за които всички плащания, свързани със залагане и изплащане на печалби, се осъществяват по безкасов път в съответствие с чл. 47б от ЗХ.

(3) Организаторът е длъжен в определения срок и по реда, описан в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, да изплати паричната печалба и/или да даде предметната награда на физическото лице, предоставило му фишове, билети или други удостоверителни знаци за потвърждаване на печалбата, която те материализират.

Чл. 54. (1) В случай на възникнали спорове от играчи в игрите те се регистрират от организатора с уникален идентификационен номер. Споровете се разрешават от представляващия дружеството - организатор, или от оторизирани от него лица в срок до 14 дни от възникване на спора.

(2) Решението на организатора се изпраща по електронен път и/или на хартиен носител до играча в срока по ал. 1. В становището си организаторът задължително посочва името на играча/играчите, датата на възникване на спора, описание на спора и обстоятелствата, при които е възникнал, и взетото решение по същество.

(3) Играчът, който не е удовлетворен от решението на спора, може да подаде до НАП писмено оплакване в 7-дневен срок от уведомяването му за решението, по електронен път и/или на хартиен носител, като в него се изложат обяснения и аргументи и се приложи решението на организатора.

Глава пета.
ОБЩИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ИГРИ СЪС ЗАЛАГАНИЯ ВЪРХУ СЛУЧАЙНИ СЪБИТИЯ И СЪС ЗАЛАГАНИЯ, СВЪРЗАНИ С ПОЗНАВАНЕ НА ФАКТИ

Раздел I.
Общи изисквания

Чл. 55. (1) Организаторът на игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, организирани наземно, е длъжен да обозначи всеки пункт за приемане на залози като такъв и да постави на видно място в него:

1. копие на издаденото му удостоверение по чл. 34 от ЗХ или информация за адреса на интернет страницата на организатора, където удостоверението е публикувано;

2. кратко описание на правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, и информация за адреса на интернет страницата на организатора, където правилата са публикувани;

3. информационна табела, съдържаща най-малко следната информация - идентификационни данни на организатора (ЕИК, седалище и адрес на управление), адрес за кореспонденция, телефон за контакт, адрес на интернет страницата на организатора, електронна поща;

4. съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

(2) Организаторите на игри с онлайн залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, са длъжни да публикуват на интернет страницата си утвърдените им по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила, както и съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б, т. 1 от ЗХ.

(3) Игрите със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, трябва да са осигурени с централни компютърни системи, вписани в регистъра по чл. 20, ал. 2 от ЗХ и отговарящи на изискванията на наредбата по чл. 17, ал. 3, т. 6 от ЗХ.

Чл. 56. Игрите със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, се провеждат със залози и печалби само в български левове и в евро.

Раздел II.
Общи игрални условия и правила

Чл. 57. Игрите със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, са хазартни игри, при които печалбата зависи от познаване или даване на верен отговор относно съществуващ факт.

Чл. 58. Участието в игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, се осъществява по начин, описан в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

Чл. 59. В правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, организаторът на игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, е длъжен да посочи:

1. условията за участие и вида на игрите;

2. начина за определяне и изплащане на печалбите;

3. начин на формиране, натрупване и разпределяне на фонд и/или фондовете джакпот (ако има такива);

4. ред и срок за извършване на рекламации при спорове.

Чл. 60. Преди издаване на фишове, билети или други удостоверителни знаци за участие в игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, организирани наземно, организаторът представя пред НАП образците за утвърждаване по чл. 17, ал. 1, т. 5 от ЗХ.

Чл. 61. (1) Изплащането на печалби до 5000 лв. се допуска в брой. Изплащането на печалби над 5000 лв. се извършва само по банков път.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за организатори на онлайн залагания, за които всички плащания, свързани със залагане и изплащане на печалби, се осъществяват по безкасов път в съответствие с чл. 47б от ЗХ.

(3) Организаторът на игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, е длъжен в определения срок и по реда, вписан в правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, да изплати паричната печалба и/или да даде предметната награда на физическото лице, предоставило му фишове, билети или други удостоверителни знаци за потвърждаване на печалбата, която те материализират.

Чл. 62. (1) В случай на възникнали спорове от участници в игрите те се регистрират от организатора с уникален идентификационен номер. Споровете се разрешават от представляващия дружеството - организатор или оторизирани от него лица, в срок до 14 дни от възникване на спора.

(2) Решението на организатора се изпраща по електронен път и/или на хартиен носител до участника в срока по ал. 1. В становището си организаторът задължително посочва името на участника/участниците, датата на възникване на спора, описание на спора и обстоятелствата, при които е възникнал, и взетото решение по същество.

(3) Участникът, който не е удовлетворен от решението на спора, може да подаде до НАП писмено оплакване в 7-дневен срок от уведомяването му за решението, по електронен път и/или на хартиен носител, като в него се изложат обяснения и аргументи и се приложи решението на организатора.

Глава шеста.
ОБЩИ ИГРАЛНИ УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ЛОТАРИЙНИ ИГРИ

Раздел I.
Общи изисквания

Чл. 63. Лотарийните игри са хазартни игри, в които се участва посредством билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци. Печалбата се дължи при откриване или познаване на определена цифра, комбинация от цифри, знак, фигура и други.

Чл. 64. (1) Организаторът на лотарийни игри, организирани наземно, е длъжен да обозначи всеки пункт за приемане на залози като такъв и да постави на видно място в него:

1. копие на издаденото му удостоверение по чл. 34 от ЗХ или информация за адреса на интернет страницата на организатора, където удостоверението е публикувано;

2. кратко описание на правилата, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ, и информация за адреса на интернет страницата на организатора, където са публикувани;

3. информационна табела, съдържаща най-малко следната информация - идентификационни данни на организатора (ЕИК, седалище и адрес на управление), адрес за кореспонденция, телефон за контакт, адрес на интернет страницата на организатора, електронна поща;

4. съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

(2) Организаторите на лотарийни игри, които съгласно ЗХ могат да се организират онлайн, са длъжни да публикуват на интернет страницата си утвърдените им по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила, както и съобщение, съдържащо информацията по чл. 10б от ЗХ.

Чл. 65. Лотарийните игри се провеждат със залози и печалби само в български левове и в евро.

Чл. 66. (1) Видовете лотарийни игри са:

1. традиционна лотария - лотарийна игра, при която се разиграват всички издадени билети с поредни серийни номера - организира се през определен период от време;

2. томбола - лотарийна игра, която се разиграва само с продадените билети - организира се еднократно или през определен период от време;

3. числова лотарийна игра - лотарийна игра, при която се залага върху цифри, комбинация от цифри, знак, фигура и други - организира се през определен период от време;

4. моментна лотария - лотарийна игра, която се разиграва с талони с поредни серийни номера, върху които са отразени цифри, комбинации от цифри, знаци, фигури и други символи, изписани по вид, ред и последователност под защитно покритие - организира се еднократно.

(2) Тото и лото игрите, игрите бинго и кено и моментната лотарийна игра трябва да са осигурени с централни компютърни системи, вписани в регистъра по чл. 20, ал. 2 от ЗХ и отговарящи на изискванията на наредбата по чл. 17, ал. 3, т. 6 от ЗХ.

(3) Игралното оборудване, използвано за организиране на лотарийни игри, трябва да отговаря на изискванията на чл. 42, ал. 1 от ЗХ.

Чл. 67. Участието в лотарийните игри се осъществява по начин, описан в правилата на игрите, утвърдени по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

Чл. 68. В лотарийни игри може да участва всяко пълнолетно, дееспособно физическо лице. Недееспособните лица могат да получават билети или талони само за участие в традиционна лотария, тото игри и томболи и само по дарение.

Чл. 69. В правилата по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ организаторът на лотарийни игри е длъжен да посочи:

1. вида на лотарийната игра;

2. условията и реда за участие в играта;

3. начина за определяне на печелившите участници и изплащането на печалбите;

4. реда и срока за извършване на рекламации.

Раздел II.
Общи игрални условия и правила

Чл. 70. Преди издаване на фишове, билети или други удостоверителни знаци за участие в лотарийните игри, при наземно организиране на игрите, организаторът представя пред НАП образците за утвърждаване по чл. 17, ал. 1, т. 5 от ЗХ.

Чл. 71. (1) Организаторът е длъжен в определения срок и по реда, вписан в утвърдените му по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ правила, да изплати печалбата и/или да даде предметната печалба на физическото лице, представило му жетони, отрязъци от фишове, талони или други удостоверителни знаци за потвърждаване на печалбата, която те материализират.

(2) Печалбата на участниците от игрите се разпределя, както следва:

1. за традиционна лотария - най-малко 50 на сто от общата стойност на всички билети се разпределя между участниците под формата на парични и/или предметни печалби;

2. за томбола - при томболата печалбите могат да бъдат само предметни, като стойността им не може да бъде по-малко от 50 на сто от общата стойност на всички билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци за участие в томболата;

3. за числова лотарийна игра, с изключение на лото игрите и техните разновидности - най-малко 50 на сто от стойността на постъпленията от игрите се разпределя между участниците под формата на печалби;

4. за моментна лотария - стойността на паричните и предметните печалби не може да бъде по-малко от 50 на сто от общата стойност на талоните.

(3) Изплащането на печалби до 5000 лв. се допуска в брой. Изплащането на печалби над 5000 лв. се извършва задължително по банков път.

(4) Разпоредбата на ал. 3 не се прилага за организатори на онлайн залагания, за които всички плащания, свързани със залагане и изплащане на печалби, се осъществяват по безкасов път в съответствие с чл. 47б от ЗХ.

Раздел III.
Спорове

Чл. 72. (1) Спорове, възникнали при или по повод на провеждане и участие в лотарийните игри, се решават от организатора след възникване на спора.

(2) Когато възникналият спор не се разреши от организатора, се изготвя протокол, в който се вписват:

1. предмет на спора, когато се отнася до провеждане или участие в игра;

2. имена и идентификационни данни по документ за самоличност, точен адрес и телефонен номер за връзка на участника в играта и данни на организатора, отговорен за провеждането ѝ;

3. подписи на организатора и участника в играта; не се прилага за организатори на онлайн залагания;

4. дата на съставяне.

(3) В случай че участникът в играта не съдейства или откаже да предостави имена и телефонен номер за връзка или да подпише протокола по ал. 2, същият се подписва от представител на организатора, чиито имена и точен адрес се вписват в протокола.

(4) В 3-дневен срок от изготвянето на протокола организаторът на игрите е длъжен да изпрати копие от него до НАП.

(5) В 7-дневен срок от датата на протокола участникът, чиито интереси са засегнати при възникналия спор, може да подаде по електронен път и/или на хартиен носител оплакване до НАП, като приложи всички относими доказателства.

Заключителни разпоредби

§ 1. В тримесечен срок от влизането в сила на наредбата организаторите на хазартни игри привеждат дейността си в съответствие с изискванията ѝ и представят пред НАП за утвърждаване правилата си по чл. 17, ал. 1, т. 4 от ЗХ.

§ 2. Наредбата се приема на основание чл. 17, ал. 3, т. 1 и ал. 5 от Закона за хазарта.

§ 3. Указания по прилагането на наредбата се издават от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.


Промени настройката на бисквитките