Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 13 от 16.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 23 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 1999 Г.

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 23 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 1999 Г.

Обн. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 1999г., доп. ДВ. бр.39 от 27 Април 1999г., изм. ДВ. бр.56 от 22 Юни 1999г., изм. ДВ. бр.95 от 2 Ноември 1999г., изм. ДВ. бр.109 от 14 Декември 1999г.

Изтекъл срок на действие


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Утвърждава бюджетите и натуралните показатели за дейността на държавните органи, министерствата, ведомствата и другите бюджетни организации по видове приходи и разходи и субсидиите по чл. 5, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. съгласно приложение № 1.

(2) Организациите по ал. 1 в едномесечен срок от обнародването на постановлението да представят в Министерството на финансите месечно разпределение на утвърдените им годишни размери на приходите, разходите и субсидиите по пълна бюджетна класификация и разшифровка на "Други разходи". В същия срок да представят данни за числеността на персонала и за средните месечни брутни работни заплати по функции, дейности и общо за системите, в сила от 1 януари 1999 г.

(3) Министрите и ръководителите на бюджетните организации - първостепенни разпоредители с бюджетни кредити, да предложат промени в постановленията за основните функции и задачи на министерствата и в ресорните им бюджетни организации в съответствие с утвърдените им бюджети и натурални показатели по ал. 1.


Чл. 2. Заместник министър-председателят и министър на образованието и науката в едномесечен срок от обнародването на постановлението да представи на министъра на финансите приетите от академичните съвети бюджети на висшите училища и самостоятелния бюджет на Българската академия на науките, приет от общото събрание, по пълна бюджетна класификация и по месеци.


Чл. 3. Министрите до 25 февруари 1999 г. да внесат в Министерския съвет законопроекти за промени в съответните закони, произтичащи от разпоредбата на § 9, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.


Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1999 г.) Заместник министър-председателят и министър на образованието и науката, министърът на здравеопазването, министърът на труда и социалната политика и министърът на културата да извършат за 1999 г. средногодишно намаление с не по-малко от 4 на сто на плановата численост на персонала към 31 декември 1998 г. на ресорните им системи, финансирани от общинските бюджети.

(2) Препоръчва на общинските съвети да приемат бюджетите на общините за 1999 г. с определеното по ал. 1 намаление на числеността на персонала в общинската администрация и дейностите към нея, считано от 1 януари 1999 г.


Чл. 5. (1) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, на които от 1 януари 1999 г. са закрити извънбюджетни сметки и фондове, в едномесечен срок от обнародването на постановлението правят предложение пред министъра на финансите за извършване на съответните корекции по бюджетите им по реда, определен в Закона за устройството на държавния бюджет.

(2) Общините представят информация по образец, утвърден от министъра на финансите, за настъпилите промени по самостоятелните им бюджети за 1999 г. в изпълнение на § 9, ал. 6 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.


Чл. 6. Утвърждава бюджетите и натуралните показатели за дейността на областните администрации за 1999 г. по видове приходи, разходи и субсидиите по чл. 8, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. съгласно приложение № 2.


Чл. 7. (1) Средствата за социално-битово и културно обслужване на персонала в държавните органи и в бюджетните организации се определят в размер до 3 на сто от плановите средства за работна заплата, а се разходват на базата на начислените средства за работна заплата.

(2) Определянето, разходването и отчитането на средствата по ал. 1 се извършват чрез съответните бюджети.

(3) Алинея 1 се прилага и за дейностите на държавните органи и бюджетните организации, финансирани чрез извънбюджетни сметки и фондове по приложение № 3 към § 8, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.

(4) Начинът на използване на средствата по ал. 1 се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите.

(5) Използването на средствата по ал. 1 за министерствата и ведомствата, в състава на които има въоръжени формирования, се определя със заповед на съответния министър или ръководител на ведомство.


Чл. 8. Считано от 1 януари 1999 г. размерите на разходите за представителни цели на бюджетните организации се определят, както следва:

1. на министерствата, ведомствата, другите бюджетни организации и висшите училища и колежи - от съответния министър, ръководител или от колективния орган на управление (колегиум, академичен съвет, общо събрание);

2. на областните администрации - от съответния областен управител;

3. на общините - от съответния общински съвет.


Чл. 9. (1) Предвидените със Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. средства за покриване на разлики в стойността на жилищата, давани в обезщетение на собственици на недвижими имоти, отчуждени по Закона за териториално и селищно устройство или по Закона за собствеността, по цени съгласно отменената Наредба за цените на недвижимите имоти, както и за жилищата на младежи, работили в строителството по реда на отмененото Постановление № 70 на Министерския съвет от 1980 г. за подобряване условията за подготовка и реализация на младежта, въз основа на договор, сключен до 4 март 1991 г., се отпускат ежемесечно от Министерството на финансите съгласувано с Министерството на регионалното развитие и благоустройството по правоимащи инвеститори (общини, жилищностроителни кооперации, изпълнявани изцяло или частично чрез възлагане и други, съгласно Наредба № 5 за набиране и разходване на средствата по фонд "Жилищно строителство" (обн., ДВ, бр. 12 от 1986 г.; доп., бр. 123 от 1997 г.) и по обекти за частта, припадаща се от тези обекти за посочените групи граждани.

(2) Средствата по ал. 1 се предоставят въз основа на искания от съответните инвеститори по ред, определен от министъра на финансите.


Чл. 10. (1) Министърът на финансите по предложение на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити утвърждава поименните списъци и разчетите за финансиране на капиталовите разходи за придобиване на дълготрайни материални активи, нематериални дълготрайни активи и основни ремонти на министерствата, ведомствата, областните администрации, висшите училища и другите бюджетни и стопански организации, финансирани от източниците в консолидираната бюджетна програма (субсидии от републиканския бюджет, бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на съдебната власт, от собствени приходи, от национални фондове и от други извънбюджетни фондове и сметки) и от източници извън нея - кредити с държавни гаранции, фирмени кредити, собствени средства на стопански организации, външни безвъзмездни помощи, дарения и други.

(2) При разпределянето на средствата по ал. 1, предвидени в консолидираната бюджетна програма, първостепенните разпоредители с бюджетни кредити осигуряват с предимство проектите от Средносрочната програма за публични инвестиции на Република България за периода 1998 - 2001 г., чието изпълнение създава нови работни места в регионите, в които се извършва ликвидация на търговски дружества.

(3) Предвидените в чл. 1, ал. 2, т. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. капиталови трансфери се предоставят от републиканския бюджет за:



    лв.
1. "Студентски столове и обще-  
  жития" - ЕАД 300 000
2. Национална компания "Български  
  държавни железници" 55 998 680
  в това число:  
  - за основен ремонт 17 830 000
  - за придобиване на дълго-  
  трайни материални активи 38 168 680
3. Главния щаб на Строител-  
  ните войски 300 000
4. Съюза на слепите в България 641 880
5. Съюза на военноинвалидните  
  кооперации 12 000
6. Българския червен кръст -  
  Националния комитет 178 300
7. Централния съюз на коопе-  
  рациите на инвалидите 44 575
8. Централния съюз на трудово-  
  производителните кооперации 98 065
9. Комитета по енергетика- мини  
  "Маришки басейн" - ЕАД 891 500


Чл. 11. (1) При разпределянето по обекти на целевата субсидия за капиталови разходи по чл. 10, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. общинските съвети се придържат към разпределението, уточнено с Министерството на финансите при съставянето на държавния бюджет за 1999 г.

(2) При уточняване размера на собствените средства за капиталови разходи през годината общинските съвети установяват допустимия размер на тези разходи при спазване разпоредбите на чл. 14, ал. 3 и 5 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.


Чл. 12. (1) Министърът на финансите определя месечни лимити за субсидиите от бюджета за капиталови разходи на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити и на организациите с предоставени от републиканския бюджет капиталови трансфери за придобиване на дълготрайни материални активи, на дълготрайни нематериални активи и за извършване на основни ремонти въз основа на заявка за необходимите им средства.

(2) В заявката по ал. 1 се посочват средствата за разплащане на разходите за обектите, за плащанията с настъпил падеж по договорите за доставка на безобектови машини и съоръжения, оборудване и обзавеждане и за проучвателни и проектни работи.

(3) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити представят в Министерството на финансите в срок 15 дни след изтичане на всяко тримесечие информация за изпълнението на плана си за инвестиции по обекти, безобектови машини, съоръжения и оборудване и по обекти за проучване и проектиране.

(4) Разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 се прилагат и за превеждането на целевата субсидия за капиталови разходи на общините в съответствие с чл. 11 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.


Чл. 13. (1) Определя за 1999 г. държавни субсидии, както следва:

1. за един храноден в студентските столове - 1,80 лв., в т.ч. 0,84 лв. за поевтиняване на храната и 0,96 лв. за режийни разноски, считано от 1 януари 1999 г.;

2. за един леглоден в студентските общежития - 0,445 лв. за режийни разноски, считано от 1 януари 1999 г.

(2) Средствата по ал. 1 се осигуряват с одобрените субсидии на "Студентски столове и общежития" - ЕАД, Студентски отдих, спорт и туризъм - "Академика", и на съответните висши училища.

(3) Министърът на финансите по предложение на заместник министър-председателя и министър на образованието и науката може да коригира периодично държавната субсидия по ал. 1, както и натуралните показатели за нейното разчитане в рамките на утвърдения бюджет за годината.

(4) Министърът на финансите по предложение на заместник министър-председателя и министър на образованието и науката извършва корекции на субсидиите по ал. 1 между висшите училища и/или "Студентски столове и общежития" - ЕАД, при изразено писмено съгласие от тяхна страна.


Чл. 14. Неусвоените средства от стипендии на студентите по държавна поръчка, от помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта, от недостигнат контингент учащи се във висшите училища и от неусвоени хранодни и леглодни в студентските столове и общежития се възстановяват в края на годината по сметката, от която са получени.


Чл. 15. Утвърждава предназначението на субсидиите по чл. 7 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г., както следва:

1. на Българския туристически съюз - за целеви програми по републиканския и международния спортен календар, за туристически маркировки, радиовръзки и други, свързани с дейността на Българския туристически съюз;

2. на Съюза на българските автомобилисти - за поддържане и ремонт на автомобилите за пътна помощ, за радиотелефонни връзки, подмяна на указателни табели и други, свързани с дейността на пътната помощ към Съюза на българските автомобилисти;

3. на Българския червен кръст - Националния комитет - за издръжка на планинските и водноспасителните служби, за медикосанитарно имущество, за международно подпомагане, за Учебно-методическия център - Созопол, за Учебно-методическия център - с. Лозен, и за други дейности на Българския червен кръст, определени със Закона за Българския червен кръст;

4. на Рилската Света Обител - Рилския манастир - за подпомагане дейността на музея, за текущо поддържане и извършване на разходи с инвестиционно предназначение;

5. на представителни сдружения на потребителите в България - за подпомагане на тяхната дейност.


Чл. 16. Утвърждава предназначението на субсидиите за национално представените организации на инвалиди и за организации за инвалиди съгласно приложение № 3.


Чл. 17. (1) Заместник министър-председателят и министър на регионалното развитие и благоустройството и министърът на финансите да подготвят проект на закон за трайно уреждане на фонд "Жилищно строителство".

(2) Общините, които имат задължения към собственици на отчуждени недвижими имоти, обезщетени с жилища, както и към младежи, работили в строителството по реда на отмененото Постановление № 70 на Министерския съвет от 1980 г., разходват наличните си средства по фонд "Жилищно строителство" предимно за финансиране изграждането на такива жилища.


Чл. 18. На основание § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за устройството на държавния бюджет и с цел продължаване дейността на здравните заведения на Съвета за взаимно осигуряване членовете на трудовопроизводителните кооперации след регистрирането им като частни заведения по Закона за народното здраве им се предоставят наличните средства към 31 декември 1998 г. по сметките на здравните заведения и на кооперативните организации, предназначени за здравните заведения, чийто източник не е държавният бюджет.


Чл. 19. По предложение на министъра на правосъдието и правната евроинтеграция на базата на взаимно подписани протоколи между Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция и Висшия съдебен съвет министърът на финансите да извърши промените по бюджетите им, произтичащи от измененията и допълненията на Закона за съдебната власт.


Чл. 20. Считано от 1 януари 1999 г. средствата за допълнително материално стимулиране, изплащани по реда на закритите извънбюджетни сметки и фондове, се изплащат от бюджетите на съответните разпоредители с кредити и се отчитат по Единната бюджетна класификация.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1999 г.) Утвърждава норматив за час програма на Българската национална телевизия за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми в размер 2302 лв.


Чл. 22. Утвърждава норматив за час програма на Българското национално радио за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми в размер 274,919 лв.


Чл. 23. (1) От общинския бюджет се осигуряват средства за поевтиняване на храната - закуска (сутрин, след обяд) в ученическите столове при минимален норматив 0,12 лв. и за режийни разноски за приготвянето й при минимален норматив 0,12 лв.

(2) Разходите за поевтиняване на храната и за режийните разноски за обяд и за вечеря се определят от общинския съвет съобразно възможностите на бюджета на общината, като се ползват следните ориентировъчни размери:

1. за поевтиняване на храната:

а) обяд - 0,27 лв.;

б) вечеря - 0,15 лв.;

2. режийни разноски за приготвяне на храната в ученическите столове:

а) обяд - 0,36 лв.;

б) вечеря - 0,27 лв.

(3) Режийните разноски по ал. 1 и 2 се осигуряват в случаите, когато ученическото столово хранене се осъществява чрез търговски дружества.


Чл. 24. Министрите и ръководителите на ведомства определят нормативите за поевтиняване на храната и режийните разноски за ученическото столово хранене на учениците от подведомствените им училища съобразно възможностите на бюджетите си.


Чл. 25. (1) Министърът на финансите назначава междуведомствена комисия, която до 30 април 1999 г. разпределя по общини и по обекти определените със Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. целеви средства за основен ремонт и за придобиване на дълготрайни материални активи за четвъртокласната пътна мрежа в размер 5000 хил. лв.

(2) Министерството на финансите превежда на общините субсидиите, разпределени по реда на ал. 1, въз основа на заявка за необходимите им средства в съответствие с чл. 12.


Чл. 26. С приемането на бюджетите за 1999 г. общинските съвети утвърждават всички извънбюджетни сметки и фондове по приложение № 3 към § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г., които се представят в Министерството на финансите заедно с бюджетите.


Чл. 27. Средствата по чл. 183, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, които са предвидени в републиканския бюджет, се предоставят на основата на действително извършените разходи като обща субсидия по заявка на общините в срокове, определени от министъра на финансите.


Чл. 28. (1) По предложение на кмета на община Провадия и на основата на доказана готовност за усвояване на средствата министърът на финансите предоставя предвидените с държавния бюджет целеви средства за корекция на коритото на р. Провадийска в размер 160 хил. лв.

(2) Министърът на финансите разпределя субсидията от държавния бюджет в размер 800 хил. лв., определена на основание на Постановление № 101 на Министерския съвет от 1992 г. за решаване проблемите на общините Стражица, Попово и Опака, възникнали от земетресението през декември 1986 г. (обн., ДВ, бр. 51 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 69 от 1992 г. и бр. 14 от 1994 г.), въз основа на мотивирани предложения от кметовете на съответните общини.

(3) Средствата, предвидени в републиканския бюджет за обект "Реконструкция на Обединената районна болница - Бургас" в размер 1 млн. лв. и за обект "Строително-ремонтни работи и преустройство, свързани с преместването на общинската болница - Котел, в Детския рехабилитационен център" в размер 750 хил. лв., се предоставят въз основа на искане от съответната община за разплащането на извършени строителни и ремонтни работи.


Чл. 29. (1) "Булгаргаз" - ЕАД, в едномесечен срок от обнародването на постановлението да внесе в Министерския съвет информация и разчети за задълженията си към държавния бюджет, произтичащи от § 27 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г., както и предложение за одобряване на обектите за изграждане през 1999 г. по междуправителствените спогодби за създаване и развитие на транзитни газопреносни мрежи и свързаните с тези обекти инвестиционни разходи.

(2) Признатите от Министерския съвет разходи по доставката и реализацията на природен газ включват дължимите мита, такси, данъци и нормативно определената надценка за "Булгаргаз" - ЕАД, както и утвърдените от Министерския съвет инвестиционни разходи за изграждане и развитие на газопреносни обекти през 1999 г. по междуправителствените спогодби.

(3) "Булгаргаз" - ЕАД, внася в държавния бюджет тримесечно, до 15-о число на месеца, следващ календарното тримесечие, държавните вземания по § 27 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.

(4) Председателят на Комитета по енергетика да увеличи капитала на "Булгаргаз" - ЕАД, с размера на извършените инвестиционни разходи по изпълнението на междуправителствените спогодби към 31 декември 1998 г. за сметка на намалените държавни вземания, представляващи приходите от продажби на природен газ, доставен срещу дялово участие по Ямбургската спогодба, и приходите от транзитиране на природен газ през територията на страната.


Чл. 30. (1) В съответствие с чл. 1, ал. 2, т. 1.7 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. утвърждава разпределението на субсидиите съгласно приложение № 4.

(2) Средствата по ал. 1 в частта "Други субсидии и плащания" се предоставят за:

1. финансиране на войсковата дейност и отбранително-мобилизационната подготовка на военизираните строителни поделения към Министерството на отбраната, Министерството на транспорта, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Комитета по пощи и далекосъобщения;

2. финансиране на дейностите по отбранително-мобилизационната подготовка на основание чл. 23, ал. 5 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България на "ТЕРЕМ" - ЕАД, София, "Интендантско обслужване" - ЕАД, София, Централния кооперативен съюз и "Информационно обслужване" - ЕАД, София.


Чл. 31. (1) Министърът на транспорта съгласувано с министъра на финансите и със заместник министър-председателя и министър на регионалното развитие и благоустройството в едномесечен срок от обнародването на постановлението да разпредели по общини субсидиите за вътрешноградски пътнически превози и за междуселищни пътнически превози в слабо населени планински и гранични райони в размер 13 млн. лв. съгласно приложение № 4.

(2) Министърът на финансите по предложение на министъра на транспорта определя условията и реда за предоставяне на средствата по ал. 1 при спазване изискванията на Наредба № 1 на министъра на транспорта от 1994 г. за обществен превоз на пътници с автобусен транспорт в страната (обн., ДВ, бр. 95 от 1994 г.; изм., бр. 21 от 1996 г. - Решение № 276 на Върховния съд от 1995 г.).

(3) Средствата по ал. 2 се ползват целево за субсидиране на пътнически превози.

(4) Кметовете на общините да приведат сключените с превозвачите договори за транспортно обслужване на населението в съответствие с разпределените субсидии по ал. 1 и със собствените средства, предназначени за тази цел, при спазване на изискванията, регламентирани с наредбата по ал. 2.


Чл. 32. За покриване на транспортните разходи на физически и юридически лица за извършени преки доставки на хляб, хлебни изделия и основни хранителни стоки в планинските и малките селища с население до 500 жители (без курортите) от републиканския бюджет се предоставят на Централния кооперативен съюз до 2,60 млн. лв., както следва:

1. до 1100 хил. лв. - за снабдяване с хляб и хлебни изделия;

2. до 1500 хил. лв. - за снабдяване с хранителни стоки от първа необходимост.


Чл. 33. (1) За компенсиране стойността на безплатните и по намалени цени пътувания в страната, определени с нормативни актове, се предоставят:

1. до 15 млн. лв. - от републиканския бюджет в рамките на средствата, предвидени с чл. 1, ал. 2, т. 1.5.9 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.;

2. до 4,5 млн. лв. - от бюджета на Министерството на вътрешните работи в рамките на определените му с държавния бюджет субсидия и собствени приходи за транспортни разходи на офицерите и сержантите съгласно чл. 228 от Закона за Министерството на вътрешните работи.

(2) Министърът на финансите съгласувано с министъра на транспорта, а по отношение на ал. 1, т. 2 - и с министъра на вътрешните работи, в едномесечен срок да актуализира реда за предоставяне на средствата по ал. 1 в съответствие с измененията, настъпили с влезли в сила нормативни актове.


Чл. 34. (1) Средствата, предвидени в републиканския бюджет за превантивна дейност за недопускане и намаляване на вредните последствия при възникване на бедствия, аварии и катастрофи, се разходват въз основа на решение на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет.

(2) Тегленето на средствата по ал. 1 по реда на незабавно инкасо се извършва от сметка на републиканския бюджет № 3000148204/БИН 6301 57 869 6 в Българската народна банка (код 661 9 661-1)в съответствие с графика за изпълнение на работите и сроковете за разплащания, установени в сключените с изпълнителите договори. Средствата следва да постъпват по бюджетна сметка 730 и да се отчитат по § 88 "Временно съхранявани средства и средства на разпореждане" от Единната бюджетна класификация.

(3) Отчетите за изразходваните средства и за възстановените в републиканския бюджет остатъци от тези средства се представят в Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет, като копия от тях се изпращат в Министерството на финансите.

(4) Отчитането по ал. 3 се извършва тримесечно и при приключване на дейността по ред, определен от Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет, съгласувано с Министерството на финансите.


Чл. 35. (1) Едноличните търговски дружества с държавно имущество отчисляват дивидент за държавата от печалбата след данъчно облагане за финансовата 1998 г., както следва:

1. дружествата с ограничена отговорност - 20 на сто;

2. акционерните дружества - 30 на сто, след приспадане на отчисленията за фонд "Резервен" в размер 10 на сто.

(2) Платените през годината погашения по главници на държавно гарантирани валутни кредити се приспадат от печалбата след данъчно облагане преди определянето на дивидента за държавата.


Чл. 36. Дължимият на държавата дивидент постъпва по извънбюджетната сметка "Дивидент за държавата от търговските дружества с държавно участие", като сумите се внасят, както следва:

1. от едноличните търговски дружества с държавно имущество - до 30 май 1999 г., по сметката на данъчната служба за приходите на републиканския бюджет - БИН 7301 93 000 5;

2. от едноличните търговски дружества с държавно имущество, които съставят счетоводен отчет съгласно чл. 42, ал. 3 от Закона за счетоводството - до 15 юни 1999 г., по сметката на данъчната служба за приходите на републиканския бюджет - БИН 7301 93 000 5.


Чл. 37. (1) Вноските в бюджета за отдадени под наем застроени и незастроени недвижими имоти по § 22 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. се правят в 10-дневен срок от всяко получаване на суми по наемния договор. Сумите, получени от 1 януари 1999 г. до обнародването на постановлението, се внасят в приход на бюджета в едномесечен срок от влизането в сила на постановлението.

(2) За просрочените вноски по ал. 1 се дължи лихва по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.

(3) Вноски по ал. 1 не се правят от държавните и общинските предприятия, от фирмите и едноличните търговски дружества с държавно, съответно с общинско, участие, от смесените дружества с държавно или общинско участие, с предмет на дейност отдаване под наем на предоставеното им държавно или общинско имущество.

(4) Отдаването под наем на застроени и незастроени недвижими имоти не е предмет на дейност на лицата по ал. 3, когато при образуването и преобразуването им имуществото, което те отдават под наем, е предоставено за извършване на дейности, различни от отдаването под наем.


Чл. 38. При внос на стоки и услуги в изпълнение на междуправителствени кредитни и клирингови спогодби и на протоколи, от които произтичат разплащания с бюджета, министърът на финансите одобрява на фирмите вносителки коефициент за преизчисляване на преводните и клиринговите рубли в левове в размер не по-малко от 0,45 лв. за една преводна или клирингова рубла.


Чл. 39. При определяне на митническата стойност на природния газ, доставен в погашение на задълженията на Русия и Украйна по Споразумението за сътрудничество в усвояването на Ямбургското газово находище и строителството на газопровода Ямбург - Западна граница на бившия СССР, през 1999 г. да се прилага коефициент 0,45 лв. за една преводна рубла - условна разчетна единица (УРЕ), по споразумението и по протоколите към него.


Чл. 40. Неизразходваните средства през 1998 г. от заема от Световната банка за критичен внос се отчитат и разходват през 1999 г. по реда на чл. 45, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет за закупуване на животоспасяващи и животоподдържащи лекарствени средства, централно доставяни от Министерството на здравеопазването.


Чл. 41. Неизразходваните средства от заема от Световната банка за изплащане на обезщетения при безработица при ликвидиране на държавни предприятия се отчитат и се разходват и през 1999 г. съгласно заемното споразумение по реда на чл. 45, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет.


Чл. 42. Постъпленията от държавни такси, глоби и санкции по чл. 1, ал. 1, т. 1.1.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. и други, събирани във валута, текущо се отнасят по сметки в щатски долари и в германски марки в "Булбанк" - АД. Тези постъпления се използват изцяло за плащания по външния дълг на страната.


Чл. 43. Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, при спазване изискванията на чл. 270 от Кодекса на труда, да създадат необходимата организация за:

1. изплащане на трудовите възнаграждения на работниците и служителите от бюджетните организации и дейности в рамките на месеца, за който са начислени;

2. централизирано разплащане при изплащане на възнагражденията по т. 1 чрез превеждането им на влог.


Чл. 44. Законните лихви, дължими при възстановяване на подлежащи на връщане суми, се изплащат от бюджета, от извънбюджетната сметка или от фонда, където е постъпило съответното държавно вземане.


Чл. 45. (1) Министерствата, ведомствата, другите бюджетни организации и общините могат да заплащат транспортни разноски на работниците и служителите за пътуване:

1. в границите на населеното място, когато това произтича от характера на трудовата им дейност (домакини, снабдители, касиери, инспектори и др.);

2. от местоживеенето до местоработата и обратно, когато те се намират в различни населени места - за лица със специалност и квалификация, изискващи се за съответната длъжност, за която няма кандидати от населеното място, в което се намира седалището на предприятието, обекта или района.

(2) Въз основа на трудовите задължения, определени с длъжностните характеристики, работодателят утвърждава списък на длъжностите и лицата, които имат право на транспортни разноски по ал. 1.

(3) Необходимите средства за изплащане на транспортните разноски по ал. 1 се осигуряват в рамките на средствата по бюджетите и извънбюджетните сметки и се отчитат като разходи за съответната дейност на основата на документи, удостоверяващи извършването им (фактури, билети и абонаментни карти).


Чл. 46. (1) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити представят в Министерството на финансите в сроковете по чл. 1, ал. 2 предложения за необходимите месечни разходи на цялата им система за бюджетната година и оценка за очакваните им собствени приходи за същия период на базата на одобрените им бюджети по основни групи приходи и разходи.

(2) Разпределението да се извърши на базата на 90 на сто от средствата, утвърдени със Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г., като разпределението на останалите 10 на сто да се предвиди не по-рано от четвъртото тримесечие.

(3) До 20-о число на всеки месец първостепенните разпоредители с бюджетни кредити могат да предлагат актуализация на месечните разходи в съответствие с настъпили промени в бюджетите им.

(4) Министърът на финансите при спазване изискванията на чл. 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. одобрява месечните лимити за цялата година за разходите по основни групи на всеки първостепенен разпоредител за системата му и месечните лимити за цялата година за предоставяните от централния бюджет субсидии (трансфери) на общините, нефинансовите предприятия и организациите с идеална цел.

(5) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити одобряват месечни лимити на разпоредителите си от по-ниска степен по реда на ал. 4.


Чл. 47. (1) Министърът на финансите по предложение на председателя на Комитета по енергетика в едномесечен срок от обнародването на постановлението да определи условията и реда за предоставяне на субсидии за текуща дейност от републиканския бюджет за търговските дружества от енергетиката.

(2) Средствата по ал. 1 се превеждат на Комитета по енергетика и се използват целево само от топлофикационни и въгледобивни дружества за производство на брикети за населението.


Чл. 48. Министърът на промишлеността и председателят на Комитета по енергетика в тримесечен срок от обнародването на постановлението да предприемат необходимите действия съгласно чл. 148 и 192 от Търговския закон за увеличаване капитала на търговските дружества, чиито задължения, представляващи невъзстановена временна финансова помощ, са отписани съгласно § 36 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.


Чл. 49. В съответствие с приложение № 1 към чл. 10, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. средствата по чл. 4, т. 1 от Закона за ветераните от войните се разчитат и се изплащат от бюджета на общината по местоживеене на правоимащите.


Чл. 50. Разходите за летателно обучение на летци - пилоти, преминаващи висшия курс (държавна поръчка), се осигуряват по реда на чл. 122в, ал. 3, т. 2 от Закона за гражданското въздухоплаване.


Чл. 51. Неизразходваните и възстановени в републиканския бюджет в края на 1998 г. средства по решение на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет се разходват по установения за това ред до 30 юни 1999 г.


Чл. 52. (Нов - ДВ, бр. 39 от 1999 г.) (1) От 1 май 1999 г. до 30 на сто от ежемесечно превежданите от републиканския бюджет целеви субсидии за социални помощи на общините по чл. 10 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. се изразходват за предоставяне на социална помощ в натура под формата на трайни хранителни продукти.

(2) Определя срок за договаряне с фирмите - производители на плодови и зеленчукови консерви, 14 дни от влизането в сила на постановлението.

(3) Министърът на труда и социалната политика определя реда за договаряне и предоставяне на храната като социална помощ в натура.


Заключителни разпоредби

§ 1. Отменят се:

1. Постановление № 28 на Министерския съвет от 1992 г. за откриване на извънбюджетни сметки към Министерството на външните работи и към дипломатическите представителства на Република България (ДВ, бр. 14 от 1992 г.).

2. Постановление № 211 на Министерския съвет от 1992 г. за създаване на Национална агенция по енергийна ефективност и учредяване на Национален фонд "Енергийна ефективност" (обн., ДВ, бр. 90 от 1992 г.; изм., бр. 61 от 1997 г.).

3. Постановление № 23 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка към Народното събрание за финансиране изграждането на мандатни жилища на народните представители (ДВ, бр. 11 от 1997 г.).

4. Постановление № 24 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка за финансиране на дейността на обекти за обществено хранене към Народното събрание (ДВ, бр. 11 от 1997 г.).

5. Постановление № 25 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка за финансиране на издателската дейност на Народното събрание (ДВ, бр. 11 от 1997 г.).

6. Постановление № 32 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на редакционно-издателската структура на Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 13 от 1997 г.; изм., бр. 50 от 1997 г.).

7. Постановление № 70 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на трудово-лечебните стопанства и работилници към здравните заведения (ДВ, бр. 20 от 1997 г.).

8. Постановление № 113 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка за финансиране дейността на редакция "Научни издания" при Селскостопанската академия (ДВ, бр. 26 от 1997 г.).

9. Постановление № 152 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка за финансиране дейността на Комплексната редакция на Министерството на труда и социалните грижи (ДВ, бр. 32 от 1997 г.).

10. Постановление № 238 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните сметки на средствата от спомагателните дейности на Българското национално радио и Българската национална телевизия (ДВ, бр. 43 от 1997 г.).

11. Постановление № 259 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства от дейността на спортните обекти и съоръжения с национално значение, предоставени на Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта (ДВ, бр. 49 от 1997 г.).

12. Постановление № 303 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на лабораторно-производствената дейност на Националния център по заразни и паразитни болести, лечебно-оздравителните заведения в Несебър и Китен и Балнеолечебния център "Камена" -Велинград (ДВ, бр. 61 от 1997 г.).

13. Постановление № 343 на Министерския съвет от 1997 г. за откриване на извънбюджетна сметка за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивната база на Министерството на труда и социалната политика (ДВ, бр. 79 от 1997 г.).

14. Постановление № 349 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на издателство "Стандартизация" към Комитета по стандартизация и метрология (ДВ, бр. 85 от 1997 г.).

15. Постановление № 354 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на Статистическото издателство и печатница към Националния статистически институт (ДВ, бр. 87 от 1997 г.).

16. Постановление № 355 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивната база към Националния статистически институт (ДВ, бр. 88 от 1997 г.).


17. Постановление № 360 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивен дом "Пролет" - с. Китен, към Министерството на транспорта (ДВ, бр. 88 от 1997 г.).

18. Постановление № 383 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на базите за квалификация и отдих на Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция (ДВ, бр. 97 от 1997 г.).

19. Постановление № 384 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на имиграционните въпроси към Министерството на външните работи (ДВ, бр. 97 от 1997 г.).

20. Постановление № 385 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивните бази към Министерството на външните работи (ДВ, бр. 97 от 1997 г.).

21. Постановление № 405 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивната база, предоставена на Министерството на финансите (ДВ, бр. 103 от 1997 г.).

22. Постановление № 410 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на редакционно-издателската дейност на Министерството на отбраната (ДВ, бр. 106 от 1997 г.).

23. Постановление № 411 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивната база и свързаните с нея спомагателни дейности на Министерството на отбраната (обн., ДВ, бр. 106 от 1997 г.; доп., бр. 52 от 1998 г.).

24. Постановление № 422 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивната и учебната база на Върховния касационен съд на Република България (ДВ, бр. 109 от 1997 г.).

25. Постановление № 423 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивната и учебната база на Върховния административен съд на Република България (ДВ, бр. 109 от 1997 г.).

26. Постановление № 426 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивните бази, обекти и стопанства на Министерския съвет и свързаните с тях спомагателни дейности (ДВ, бр. 110 от 1997 г.).

27. Постановление № 436 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на Министерството на вътрешните работи, свързана с изработването и подмяната на българските документи за самоличност (ДВ, бр. 113 от 1997 г.).

28. Постановление № 451 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на издателската дейност на Министерството на финансите (ДВ, бр. 119 от 1997 г.).

29. Постановление № 460 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на почивните бази и спомагателните дейности на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (ДВ, бр. 122 от 1997 г.).

30. Постановление № 461 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността по издаването на сборник "Нормативни актове" (ДВ, бр. 122 от 1997 г.).

31. Постановление № 472 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства издателската дейност на списание "Митническа хроника" на Главно управление "Митници" (ДВ, бр. 124 от 1997 г.).

32. Постановление № 473 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивните бази на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и на Селскостопанската академия (ДВ, бр. 124 от 1997 г.).


33. Постановление № 478 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства дейността на Центъра на промишлеността на Република България в Москва към Министерството на търговията и туризма (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

34. Постановление № 479 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на Националната туристическа реклама за България на Министерството на търговията и туризма (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

35. Постановление № 480 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на Центъра за насърчаване на износа към Министерството на търговията и туризма (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

36. Постановление № 486 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивната и квалификационно-възстановителната база към Министерството на образованието и науката (ДВ, бр.125 от 1997 г.).

37. Постановление № 487 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на Националния седмичник за образование и наука "АЗБУКИ" към Министерството на образованието и науката (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

38. Постановление № 488 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на Главната редакция на педагогическите издания към Министерството на образованието и науката (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

39. Постановление № 489 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивната база на Главното управление на архивите при Министерския съвет (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

40. Постановление № 490 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивната база на Министерството на околната среда и водите (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

41. Постановление № 491 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на гарнизонните военни клубове към Министерството на отбраната (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

42. Постановление № 492 на Министерския съвет от 1997 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на почивен дом "Енерго-2" - Златни пясъци, към Комитета по енергетика (ДВ, бр. 125 от 1997 г.).

43. Постановление № 494 на Министерския съвет от 1997 г. за изпълнението на чл. 18, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда (обн., ДВ, бр. 1 от 1998 г.; доп., бр. 68 от 1998 г.).

44. Постановление № 38 на Министерския съвет от 1998 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейностите по програмата за национален и регионален инвестиционен маркетинг към Агенцията за чуждестранни инвестиции (ДВ, бр. 20 от 1998 г.).

45. Постановление № 47 на Министерския съвет от 1998 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на курортните комплекси и базите за отдих на Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 25 от 1998 г.).

46. Постановление № 97 на Министерския съвет от 1998 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на столовете за обществено хранене към Министерството на отбраната (ДВ, бр. 52 от 1998 г.).

47. Постановление № 98 на Министерския съвет от 1998 г. за финансиране и отчитане по реда на извънбюджетните средства на дейността на общежитията към Министерството на отбраната (ДВ, бр. 52 от 1998 г.).

48. Наредбата за определяне на реда за набиране, разходване и контрол на средствата по Държавен фонд "Енергийни ресурси" и неговото управление, приета с Постановление № 311 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 2 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 19 от 1998 г.).


49. Член 1, ал. 1, т. 13 от Постановление № 44 на Министерския съвет от 1991 г. за намаляване на бюджетните разходи (обн., ДВ, бр. 23 от 1991 г.; попр., бр. 26 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 45 и 70 от 1991 г., бр. 40, 43, 47 и 51 от 1992 г., бр. 5, 96 и 104 от 1993 г., бр. 2, 6, 24 и 33 от 1995 г., бр. 108 от 1996 г., бр. 61, 106, 124 и 125 от 1997 г. и бр. 15 и 18 от 1998 г.).

50. Член 3 от Постановление № 159 на Министерския съвет от 1991 г. за утвърждаване на правилници и изменение и допълнение на нормативни актове по социални грижи (обн., ДВ, бр. 68 от 1991 г.; доп., бр. 61 от 1997 г.).

51. Член 2 и чл. 3, ал. 1 и 2 от Постановление № 33 на Министерския съвет от 1992 г. за извеждане на Националния статистически архив на специална извънбюджетна приходно-разходна сметка (обн., ДВ, бр. 19 от 1992 г.; изм., бр. 61 и 87 от 1997 г.).

52. Член 6 от Постановление № 121 на Министерския съвет от 1992 г. за определяне основните функции и задачи на Комитета по стандартизация и метрология (обн., ДВ, бр. 57 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 34 от 1994 г., бр. 54 и 88 от 1995 г., бр. 11 от 1996 г. и бр. 1, 22 и 85 от 1997 г.).

53. Член 2, ал. 5 от Постановление № 83 на Министерския съвет от 1996 г. за организацията и финансирането на ученическото столово хранене (обн., ДВ, бр. 35 от 1996 г.; доп., бр. 61 от 1997 г.).

54. Член 5 от Постановление № 45 на Министерския съвет от 1997 г. за създаване на Център за насърчаване на износа към Министерството на търговията и туризма (обн., ДВ, бр. 15 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 26, 45 и 125 от 1997 г.).

55. Член 1, ал. 2 и чл. 2 от Постановление № 192 на Министерския съвет от 1997 г. за създаване на Национална агенция по енергийна ефективност и определяне на основните й функции (обн., ДВ, бр. 39 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 76 от 1997 г.).

56. Член 15 от Правилника за устройството и дейността на Националната служба за охрана при Президента на Република България, приет с Постановление № 151 на Министерския съвет от 1992 г. (обн., ДВ, бр. 66 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 82 от 1992 г., бр. 5 от 1995 г., бр. 13, 16, 22, 63 и 83 от 1996 г. и бр. 25, 36 и 41 от 1997 г.).

57. Параграф 7 и § 8, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост, приет с Постановление № 235 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 82 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 8, 24, 45 и 62 от 1997 г. и бр. 2, 29, 58 и 90 от 1998 г.).


§ 2. В Постановление № 199 на Министерския съвет от 1996 г. за техническа ликвидация и консервиране на неефективни производствени мощности във въгледобива, за преодоляване на социалните последици при прекратяване или ограничаване на дейността на въгледобивни дружества (обн., ДВ, бр. 71 от 1996 г.; изм., бр. 81 от 1998 г.) се правят следните изменения:

1. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. Изпълнението на проектите и програмите по чл. 1 се финансира със средства от извънбюджетната сметка "Дивидент за държавата от търговските дружества с държавно участие" по ред, определен от министъра на финансите по предложение на председателя на Комитета по енергетика."

2. В чл. 5 се правят следните изменения:

а) в ал. 2, т. 1 думите "авансовите плащания по сключваните от търговските дружества договори са в размер до 25 на сто от стойността им" се заличават;

б) алинея 4 се отменя.

3. Член 6 се отменя.


§ 3. В т. I. Дирекция "Обща администрация" от приложение № 2 към чл. 1, т. 2 от Постановление № 431 на Министерския съвет от 1997 г. за определяне на основните функции, структурата и числеността на областната администрация (обн., ДВ, бр. 112 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 99 и 155 от 1998 г. и бр. 5 от 1999 г.) се създава т. 3:

"3. Отдел "Отбранително-мобилизационна подготовка."


§ 4. В чл. 1, ал. 3 от Постановление № 100 на Министерския съвет от 1998 г. за изплащане на еднократно парично обезщетение във връзка с ликвидацията или финансовото оздравяване на търговски дружества с преобладаващо държавно или общинско участие (обн., ДВ, бр. 52 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 98 и 145 от 1998 г.) след думата "държавно" се добавя "и/или общинско".


§ 5. В чл. 2 от Постановление № 243 на Министерския съвет от 1998 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за социално подпомагане (ДВ, бр. 133 от 1998 г.) се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "по набирателна сметка" се заменят с "по бюджетната сметка".

2. В ал. 2 думите "от набирателната сметка" се заменят с "от бюджетната сметка".


§ 6. В чл. 24 от Наредбата за държавни резерви и военновременни запаси (секретна), приета с Постановление № 312 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 2 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 4, 21, 34 и 100 от 1997 г. и бр. 47 и 70 от 1998 г.), се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "извънбюджетната приходно-разходна сметка, водена от" се заменят с "бюджета на".

2. В ал. 4 и 5 думите "извънбюджетната приходно-разходна сметка" се заменят с "бюджета".

3. Алинеи 6 и 7 се отменят.


§ 7. В § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за финансово оздравяване на държавни предприятия, приет с Постановление № 213 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 72 от 1996 г.; изм., бр. 109 от 1996 г. и бр. 85 от 1998 г.), думите "31 декември 1998 г." се заменят с "30 юни 1999 г.".


§ 8. В чл. 40 от Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите, приет с Постановление № 269 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 97 от 1996 г.; изм., бр. 62 и 100 от 1997 г. и бр. 68 от 1998 г.), ал. 3 се изменя така:

"(3) На неосигурените родители (осиновители) месечните добавки за деца инвалиди се изплащат от фонд "Рехабилитация и социална интеграция" чрез общинските служби за социално подпомагане срещу представяне на молба-декларация по образец и решение на Лекарската консултативна комисия. Общинските служби за социално подпомагане ежемесечно представят във фонд "Рехабилитация и социална интеграция" опис-заявка за необходимите средства."


§ 9. Общинските съвети определят самостоятелно организирането на дейността на кооперативните пазари като бюджетна дейност към бюджета на общината или като търговско дружество.


§ 10. В десетдневен срок от обнародването на постановлението съответните министри да внесат предложения за изменение на нормативни актове на Министерския съвет, произтичащи от закриването на извънбюджетни сметки и фондове, неуредени с постановлението.


§ 11. Приложение № 1 към чл. 1, приложение № 2 към чл. 6 и приложение № 3 към чл. 16 от постановлението се изпращат от министъра на финансите на държавните органи, министерствата, ведомствата, висшите училища, другите бюджетни организации и на областните администрации.


§ 12. Постановлението се приема на основание чл. 23 от Закона за устройството на държавния бюджет.


Приложение № 3 към чл. 16



Предназначение на субсидиите за национално
представените организации на инвалиди и
организации за инвалиди
 
    (лв.)
     
1. Съюз на инвалидите в България -  
  за подпомагане членовете на съюза 69 751
2 Съюз на военноинвалидите и на по-  
  страдалите от войните - за помощи  
  за военноинвалиди 38 373
3. Съюз на военноинвалидните коопе-  
  рации: 13 395
а) за трудова заетост 7 000
б) за създаване на Център за информа-  
  ция и квалификация за самостоятелна  
  заетост на военноинвалидите 6 395
4. Съюз на слепите в България: 24 973
а) за издателска дейност 6 000
б) за звукозаписна дейност 8 973
в) за помощи за социално слаби 10 000
5. Национално дружество за подкрепа  
  на лицата с умствени затруднения: 23 841
а) за подпомагане на семействата с умст-  
  вено увредени лица 15 000
б) за подпомагане на вече работещи днев-  
  ни домове и помощни училища 3 841
в) за частично подпомагане на новооткри-  
  ти дневни домове 5 000
6. Съюз на глухите в България: 29 377
а) за подпомагане членовете на съюза 22 377
б) за специални издания - вестник  
  "Тишина" 7 000
7. Централен съюз на трудовопроизво-  
  дителните кооперации: 42 564
а) за трудова рехабилитация 18 000
б) за здравно медицинска рехабилитация 8 000
в) за социална рехабилитация 9 000
г) за общи рехабилитационни нужди 7 564
8. Централен съюз на кооперациите  
  на инвалиди - за поддържане и разши-  
  ряване на стопанската дейност 28 758
9. Национален център за социална реха-  
  билитация: 14 558
а) за учебни разходи - семинари за инва-  
  лиди и социални работници 4 000
б) за ремонт: 10 558
  - на детска градина - община "Илинден 8 558
  - на детска градина - Бургас 2 000
10. Българска асоциация "Диабет": 25 991
а) за помощи за диабетични дружества  
  в страната - храни, витамини и под-  
  държащи лекарства 15 000



б) за разходи на асоциацията "Диабет"  
  за обслужване на помощите - съхраня-  
  ване, транспорт, пощенски и др. 10 000
в) за разходи на асоциацията "Диабет"  
  за издаване на информационни мате-  
  риали за профилактиката на диабета 991
11. Асоциация на родителите на деца  
  с нарушено зрение: 10 590
а) за специализиран транспорт за деца  
  с нарушено зрение 6 000
б) за специална помощ за гледане  
  на деца с нарушено зрение 1 000
в) за целева помощ за придружители  
  на деца с нарушено зрение 1 000
г) за мероприятия за социална интегра-  
  ция и социални контакти на децата  
  с нарушено зрение в областта на кул-  
  турата, спорта и туризма 1 000
д) за закупуване и поддържане на техни-  
  чески средства, приспособления и  
  съоръжения на деца с нарушено зрение 590
е) за организиране на консултации и обу-  
  чение на родители по рехабилитация  
  и социална интеграция на деца с нару-  
  шено зрение 1 000
12. Асоциация на родителите на деца  
  с увреден слух: 10 590
а) за учебни и научноизследователски  
  разходи 9 590
б) за социално подпомагане на сираци  
  и социално слаби 1 000
13. Национална организация "Малки  
  български хора" - за подпомагане  
  на членовете й 3 225
14. Национална асоциация на слепо-  
  глухите в България: 10 000
а) за подпомагане на слепоглухите 9 000
б) за издателска дейност 1 000


Приложение № 4 към чл. 31, ал. 1


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 109 от 1999 г.)



Разпределение на субсидиите, утвърдени с чл. 1,
ал. 2, т. 1.7 от Закона за държавния бюджет
за 1999 г.
 
  Показатели Сума
    (в лв.)
1.7. Субсидии за нефинансови  
  предприятия 287 792 700
  Субсидии за текуща дейност, 250 192 700
  в т.ч.:  
  Комитет по енергетика 155 609 200
  Столична община 13 000 000
  Вътрешноградски и междуселищни  
  пътнически превози в слабо населени.  
  планински и гранични райони 13 000 000
  Национална компания "Български  
  държавни железници" 60 000 000
  "Български пощи" - ЕООД 2 745 000
  Дружества от нематериалната сфера,  
  в т.ч.:  
  "Студентски столове и общежития" -  
  ЕАД 4 257 500
  Българска телеграфна агенция 1 581 000
  Други субсидии и плащания, 32 200 000
  в т.ч.:  
  Министерство на отбраната  
  под. 46410 3 860 000
  "ТЕРЕМ" - ЕАД, София 1 300 000
  "Интендантско обслужване" - ЕАД,  
  София 40 000
  Главен щаб на Строителните войски 12 700 000
  Главен щаб на Войските на Мини-  
  стерството на транспорта -  
  под. 58900 10 850 000
  Комитет по пощи и далекосъобще-  
  ния - под. 68050 1 160 000
  Централен кооперативен съюз 75 000
  "Информационно обслужване" - ЕАД,  
  София 15 000
  "Българска телекомуникационна  
  компания" - ЕАД,  
  СП "Далекосъобщителни обекти" 2 200 000".


Забележка. В показателя "Други субсидии и плащания" не са включени средствата за облагане по Закона за облагане доходите на физическите лица на еднократните парични обезщетения по чл. 237 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България в размер 5400 хил. лв.


Промени настройката на бисквитките