Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 22 от 9.III

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 209 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 НОЕМВРИ 1995 Г. ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ФИНАНСОВАТА ДИСЦИПЛИНА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 209 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 НОЕМВРИ 1995 Г. ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ФИНАНСОВАТА ДИСЦИПЛИНА

Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.

Обн. ДВ. бр.98 от 7 Ноември 1995г., отм. ДВ. бр.22 от 9 Март 2001г.

Отменено с член единствен на Постановление № 55 на Министерския съвет от 2 март 2001 г. за отменяне на Постановление № 209 на Министерския съвет от 1995 г. за осигуряване на финансовата дисциплина - ДВ, бр. 22 от 9 март 2001 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


Чл. 1. (1) Юридическите лица, включително тези с идеална цел, бюджетните организации, неперсонифицираните дружества, едноличните търговци, клоновете на чуждестранни лица и търговските представителства могат да извършват във връзка с осъществяваната между тях дейност плащания в брой до размера, определен в чл. 6, ал. 1 от Наредба № 3 на Българската народна банка за плащанията (обн., ДВ, бр. 63 от 1992 г.; изм., бр. 77 от 1992 г.; попр., бр. 80 от 1992 г.; изм., бр. 80 от 1993 г.).

(2) За нарушения по ал. 1 на виновните лица се налага глоба по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

(3) За нарушения по ал. 1 на съответните юридически лица се налагат имуществени санкции по чл. 83 ЗАНН в размер на предмета на нарушението. Имуществените санкции се налагат на двете страни по плащането.


Чл. 2. В двумесечен срок от обнародването на постановлението в "Държавен вестник" юридическите лица (без бюджетните организации), неперсонифицираните дружества, едноличните търговци, клоновете на чуждестранни лица и търговските представителства са длъжни да декларират в съответната данъчна служба броя и номерата на всичките си банкови сметки в страната и в чужбина. Те са длъжни да декларират и всяка новооткрита или закрита банкова сметка в страната и в чужбина в 7-дневен срок от откриването, съответно от закриването й. Декларациите се подават в два екземпляра.


Чл. 3. По реда на чл. 2 се декларират всички банкови сметки по чл. 7, ал. 1, т. 1, 2 и 5 и ал. 2 от Наредба № 3 на Българската народна банка за плащанията, а едноличните търговци декларират и сметките по чл. 7, ал. 1, т. 4 от същата наредба.


Чл. 4. Лицата, представляващи юридическите лица (без бюджетните организации), неперсонифицираните дружества, едноличните търговци, клоновете на чуждестранни лица и търговските представителства, както и главните счетоводители по смисъла на чл. 48, 49 и 50 от Закона за счетоводството, освен тези на бюджетните организации, са длъжни в двумесечен срок от обнародването на постановлението в "Държавен вестник" да заверят в съответната данъчна служба образец от подписа си. Образецът от подписа се заверява в два екземпляра - един за лицето и един за данъчната служба.


Чл. 5. (1) Министърът на финансите организира извършването на проверки в търговските банки и в Държавната спестовна каса относно броя и номерата на съществуващите, новооткритите и закритите сметки по чл. 2 във връзка с чл. 3.

(2) Търговските банки и Държавната спестовна каса са длъжни да осигуряват необходимата информация за извършване на проверките по ал. 1.


Чл. 6. При образувано съдебно дело за принудително събиране на държавни вземания или вземания на физически или юридически лица данъчните органи са длъжни да предоставят информация на съдия-изпълнителя относно броя и номерата на банковите сметки на длъжника по делото в 7-дневен срок от писменото поискване.


Чл. 7. Информацията относно броя и номерата на банковите сметки се използва единствено за целите на принудителното събиране на вземанията от данъчните органи и от съдия-изпълнителите.


Чл. 8. Министърът на финансите определя реда за съхраняване и ползване на информацията по чл. 7.


Чл. 9. (1) За неспазване на сроковете по чл. 2 виновните лица се наказват с глоба по чл. 32 ЗАНН, а на съответните юридически лица се налага имуществена санкция по чл. 83 от същия закон в размер от 100 до 1000 лв.

(2) При неспазване на срока по чл. 4 на виновните лица се налага глоба по чл. 32 ЗАНН, а на съответното юридическо лице - имуществена санкция по чл. 83 от същия закон в размер от 50 до 200 лв.

(3) Банков служител или ръководител, който не осигури необходимата информация относно броя и номерата на банковите сметки за извършване на проверките по чл. 5, се наказва с глоба по чл. 32 ЗАНН. При отказ от съответната банка или от Държавната спестовна каса за осигуряване на необходимата информация се налага имуществена санкция по чл. 83 ЗАНН в рамер 1000 лв., а при всяко следващо нарушение - в размер 2000 лв.

(4) Длъжностно лице, което наруши разпоредбите на чл. 6 и 7, се наказва с глоба по чл. 32, ал. 2 ЗАНН.

(5) С глоба по чл. 32, ал. 2 ЗАНН се наказва и длъжностно лице, което наруши установения ред за съхраняване и ползване на информацията относно броя и номерата на банковите сметки.


Чл. 10. (1) Актовете за констатирани нарушения се съставят от органите на данъчната администрация, а наказателните постановления се издават от министъра на финансите или от овластено от него лице.

(2) Актовете за констатирани нарушения и наказателните постановления се съставят, издават и обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Заключителни разпоредби

§ 1. Постановлението се издава на основание чл. 106 от Конституцията на Република България.


§ 2. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на финансите.


Промени настройката на бисквитките