Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 13 от 16.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 159 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 13 АВГУСТ 1991 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА ПРАВИЛНИЦИ И ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ПО СОЦИАЛНИ ГРИЖИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 159 ОТ 13 АВГУСТ 1991 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА ПРАВИЛНИЦИ И ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ПО СОЦИАЛНИ ГРИЖИ

Обн. ДВ. бр.68 от 20 Август 1991г., доп. ДВ. бр.61 от 31 Юли 1997г., изм. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 1999г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Приема Правилник за социално обслужване на лица и семейства.


Чл. 2. Приема Правилник за организацията на трудотерапията и помощната стопанска дейност в системата на социалните грижи.


Чл. 3. (Нов - ДВ, бр. 61 от 1997 г., отм. - ДВ, бр. 13 от 1999 г.)


Заключителни разпоредби

§ 1. В Постановление № 63 на Министерския съвет от 1991 г. за образуване на социални учебно-професионални заведения за квалификация и преквалификация на лица с намалена трудоспособност (ДВ, бр. 32 от 1991 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 1, ал. 1 думите "преобразува от 1 март 1991 г." се заменят с "преобразува от 1 септември 1991 г.".

2. Към чл. 1 се създава нова алинея 4:

"(4) Актовите и пасивите на преобразуваните учебно-производствени предприятия "Труд" се поемат от новосъздадените социални учебно-професионални заведения."


§ 2. В Правилника за социално подпомагане, приет с Постановление № 46 на Министерския съвет от 1991 г. (ДВ, бр. 26 от 1991 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. (1) Лица и семейства без доход или с доход под определен диференциран минимум се подпомагат с месечна помощ, когато:

1. нямат вземания и спестявания или те са в размер до минималната месечна работна заплата средно на член от семейството;

2. жилището е единствено и е в размер на:

а) за едночленно и двучленно семейство - една стая и сервизни помещения;

б) за тричленно и четиричленно семейство - две стаи и сервизни помещения;

в) за пет- и повече членно семейство - три стаи и сервизни помещения;

3. жилището е по-голямо от размера по т. 2, но не е станало предмет на правна сделка и източник на доходи въпреки предлагането му в продължение на 6 месеца;

4. нямат друга недвижима, движима или интелектуална собственост (защитена с патент или авторско свидетелство), която може да бъде обект на правни сделки (източник на доходи).

(2) Отпусканата месечна помощ заедно със собствените доходи на лицата или семействата осигурява покриване на комунално-битови разходи по нормативи съгласно приложението, както и помощ в пари или в натура на член от семейството в размер на определено съотношение към минималната работна заплата, както следва:

1. 37 на сто - за един член в трудоспособна възраст;

2. 40 на сто - за един член в надтрудоспособна възраст;

3. 24 на сто - за всеки следващ член на семейството.

(3) Месечната помощ за втория родител, който не работи поради отглеждане на дете от 2- до 3- годишна възраст, се изплаща в размера, определен за първия член на семейството.

(4) Самотните лица на възраст над 70 години и самотните инвалиди с първа група инвалидност с доходи в размер на социалната пенсия и ако не са включени в системата на домашния социален патронаж, могат да се подпомагат ежемесечно чрез предоставяне на купони за безплатен обяд и заплащане 50 на сто от комунално-битовите разходи по нормативи за единица жилищна площ съгласно приложението."

2. Член 5 се изменя така:

"Чл. 5. (1) Неосигурените неработещи родители (настойници и попечители) на деца до 16-годишна възраст (а ако учат - до 18-годишна възраст) имат право на месечна помощ в размер 130 лв., ако децата не са настанени в заведения на пълна държавна издръжка.

(2) Право на месечна помощ в размера по ал. 1 имат и пълни сираци от 18- до навършване на 25-годишна възраст, ако учат или отбиват редовна военна служба и нямат собствено имущество и лични доходи.

(3) Месечна помощ по ал. 1 получават и родители, работещи по трудово правоотношение, ако не са получили трудово възнаграждение повече от 30 календарни дни."

3. Създават се нови членове 7а и 7б:

"Чл. 7а. (1) Лица и семейства, които погасяват жилищни кредити, и млади новобрачни семейства, погасяващи кредити за текущи нужди, получени до 25 януари 1991 г., имат право на месечна помощ по чл. 4, ако след изплащане на погасителната вноска средният доход на член от семейството спада под размера по ал. 2.

(2) Лицата и семействата по ал. 1 без други доходи извън помощите по чл. 4, ал. 2 имат право на допълнителна сума в размер на погасителната вноска.

Чл. 7б. (1) Месечни помощи в размерите по чл. 4 и чл. 7а могат да се отпускат и когато не са налице всички изисквания по тези членове при задължението да бъдат върнати.

(2) Право на подпомагането по ал. 1 може да се получи и по договор с общинския народен съвет за предоставяне на пълномощия за управление на лично имущество от името на собственика (даване под наем, под аренда и др.). В тези случаи помощта се възстановява от получените приходи."

4. В чл. 8 се създава нова точка 7:

"7. организиране на базари и търгове на комисионни начала за продажба на ценни предмети, произведения на изкуството и др. при желание на собствениците."

5. В чл. 11 думите "с чужда помощ" се заличават.

6. Създава се нов параграф 3а:

"§ 3а. (1) По реда на този правилник се подпомагат нуждаещи се български граждани, постоянно живеещи в страната, както и пребиваващи в страната граждани на държави, с които Република България има сключени спогодби за социално осигуряване и подпомагане.

(2) По реда на чл. 4 не се подпомагат безработни лица, които са отказали предложена им от бюрата по труда подходяща работа.


Промени настройката на бисквитките