Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 5.V

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА СЕВЕРНОАТЛАНТИЧЕСКИЯ ДОГОВОР ЗА ТРАНЗИТНО ПРЕМИНАВАНЕ ПРЕЗ ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА НА НАТО В РАМКИТЕ НА ОПЕРАЦИЯТА "СЪЮЗНА СИЛА"

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА СЕВЕРНОАТЛАНТИЧЕСКИЯ ДОГОВОР ЗА ТРАНЗИТНО ПРЕМИНАВАНЕ ПРЕЗ ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА НА НАТО В РАМКИТЕ НА ОПЕРАЦИЯТА "СЪЮЗНА СИЛА"

Обн. ДВ. бр.42 от 5 Май 1999г.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЕВЕРНОАТЛАНТИЧЕСКИЯ ДОГОВОР

ВЕРБАЛНА НОТА № 99/478

28 април 1999 г.


Организацията на Северноатлантическия договор поднася своите почитания на Министерството на външните работи на Република България чрез Мисията на Република България към НАТО и има честта да предаде следното:

Отбелязвайки Декларацията, приета на извънредното заседание на Северноатлантическия съвет на равнище министри, състояло се на 12 април 1999 г., в която се заявява, между другото, че:

"Съюзна република Югославия (СРЮ) многократно нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Безогледното нападение на югославски военни, полицейски и военизирани формирования, под ръководството на президента Милошевич, срещу цивилното население на Косово доведе до възникването на масова хуманитарна катастрофа, която съдържа също заплаха от дестабилизиране на района около Косово. Властите на СРЮ прогониха безмилостно стотици хиляди жители на Косово. Ние осъждаме това ужасяващо погазване на човешките права и неподбиращата своите цели употреба на сила от югославското правителство. Тази крайна и безотговорна до престъпност политика, която с нищо не може да бъде защитена, прави необходима и оправдана военната акция на НАТО.

Въздушните удари на НАТО ще продължат, докато президентът Милошевич не отстъпи на исканията на международната общност. Президентът Милошевич знае какво трябва да направи. Той трябва:

- да осигури подлежащо на проверка прекратяване на всякакви военни действия и незабавно прекратяване на насилието и репресиите;

- да осигури изтеглянето на военните, полицейските и военизираните формирования от Косово;

- да даде съгласие за разполагането в Косово на международно военно присъствие;

- да приеме безусловно и безопасно завръщане на всички бежанци и разселени лица, както и безпрепятствен достъп до тях на предоставящите хуманитарна помощ организации;

- да даде надеждни уверения за желанието си да работи, на основата на договореностите от Рамбуйе, по създаването на политическо рамково споразумение за Косово в съответствие с международното право и Устава на ООН."

Отбелязвайки, че Република България е подписала на 16 октомври 1995 г. Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно Статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС) и Допълнителния протокол към него и е депозирала ратификационните документи на 29 май 1996 г.; отчитайки, че в съответствие с ПЗМ/ССВС решенията за изпращане и приемане на въоръжени сили ще продължават да бъдат предмет на отделни договорености между заинтересуваните страни,

С цел да се договорят необходимите условия за достъп и транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операция "Съюзна сила", се предлагат следните разпоредби:

1. За целите на това Споразумение:

- "Операцията" означава осигуряването, изпълнението, подготовката и участието на НАТО и личен състав на НАТО във военно-въздушна операция "Съюзна сила" над територията на Съюзна република Югославия;

- "НАТО" означава Организацията на Северноатлантическия договор, подчинените й органи, военните й щабове и всички нейни национални елементи/формирования, които действат за осигуряването, подготовката и участието в Операцията;

- "личен състав на НАТО" означава цивилни и военни от НАТО и страните - членки на Съюза, с изключение на личния състав, нает на място.

2. Република България разрешава при условията, определени с това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението, свободно и безпрепятствено транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО, включително превозващи личен състав, товари, техника, артикули и средства, необходими на НАТО за изпълнение на Операцията.

3. Режимът на конкретното преминаване се урежда съгласно това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението.

В случаи на отправени от НАТО искания, отнасящи се до въздухоплавателни средства в аварийна ситуация или обявили бедствие, Република България ще приеме тези въдухоплавателни средства на най-подходящо за конкретната ситуация летище, под контрола на собствените си власти.

4. Страните предприемат необходимите мерки за безопасно преминаване на посочените по-горе в параграф 2 въздухоплавателни средства през въздушното пространство на Република България, включително вземат мерки за сигурността и защитата на други въздухоплавателни средства, които биха могли да се намират във въздушното пространство на Република България по време на преминаването, както и мерки за сигурността и защитата на гражданите и гражданските и военните обекти на територията на Република България.

5. В случаите, когато Страните обменят секретна информация при изпълнението на това Споразумение, защитата на тази информация ще бъде в съответствие със Споразумението по сигурността между Република България и Организацията на Северноатлантическия договор, подписано на 2 ноември 1994 г.

6. Република България осигурява при ползването на въздушното й пространство от въздухоплавателни средства на НАТО услуги, определени от НАТО като необходими, по тарифите, които се прилагат за българските въоръжени сили.

7. Въздухоплавателните средства на НАТО по това Споразумение не подлежат на лицензиране и регистриране в Република България.

8. На НАТО се позволява да постави знамето си и/или националните знамена на съставляващите го национални елементи/формирования на въздухоплавателните средства на НАТО и/или на униформите на техния екипаж.

9. На НАТО се разрешава да оперира със свои собствени телекомуникации, както и да използва безплатно част от електромагнитния спектър на Република България, съгласно това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението.

10. Разпоредбите на това Споразумение се прилагат за личния състав, имущество и средства на националните елементи/формирования на страните - членки на НАТО, действащи във връзка с Операцията и в случаите, когато такива елементи/формирования остават под национално командване и контрол.

11. Допълнителните договорености за уточняване на конкретните процедури, механизми и елементи във връзка с изпълнението на това Споразумение, които са анекси към последното и приложения към тези анекси, са неразделна част от това Споразумение.

12. За всички неуредени от това Споразумение въпроси се прилагат разпоредбите на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС).

13. Всякакви спорове във връзка с тълкуването или изпълнението на това Споразумение ще бъдат решавани от представители на НАТО и Република България по дипломатически път, освен споровете, които са предмет на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС).

14. Това Споразумение ще остане в сила до приключване на Операцията или за срок, допълнително договорен между Страните. След прекратяване на действието на това Споразумение всички нерешени въпроси и спорове, възникнали във връзка с изпълнението му, продължават да бъдат уреждани от него.

Организацията на Северноатлантическия договор предлага настоящата нота и отговорът на нея, включително анексите и приложенията, потвърждаващ съгласието на Република България с предложените условия, да съставляват Споразумение между Организацията на Северноатлантическия договор и Република България, което ще влезе в сила от датата, на която Република България е уведомила, че са изпълнени всички нейни конституционни процедури.

Организацията на Северноатлантическия договор се ползва от случая, за да поднови пред Министерството на външните работи на Република България чрез Мисията на Република България към НАТО уверенията в своята най-висока почит.

До


Министерството на външните работи на Република България

София

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

ВЕРБАЛНА НОТА

№ 55-07-310 София, 28 април 1999 г.

Министерството на външните работи на Република България чрез Мисията на Република България към НАТО поднася своите почитания на Организацията на Северноатлантическия договор и в отговор на нейна вербална нота № 99/478 от 28 април 1999 г., съдържаща предложение за споразумение за транзитното преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операцията "Съюзна сила", има честта да предаде следното:

Продължавайки да бъде дълбоко загрижена във връзка с хуманитарната ситуация в и около СРЮ,

Споделяйки напълно виждането, че международната общност е изчерпала всички дипломатически и политически ресурси за намиране на изход от кризата в Косово и НАТО провежда операция по налагане на мира "Съюзна сила" като последно средство за прекратяване на хуманитарната катастрофа, създаване на възможност за завръщането на косовските албанци по родните им места и създаване на условия за трайно разрешаване на кризата, включително чрез предоставяне на засилен статут на Косово в рамките на СРЮ, на основата на договореностите от Рамбуйе,

Ръководейки се от Декларациите на Народното събрание на Република България от 23 октомври 1998 г. и от 25 март 1999 г. относно кризата в Косово и отношенията между Република България и НАТО,

Отбелязвайки Декларацията, приета на извънредното заседание на Северноатлантическия съвет на равнище министри, състояло се на 12 април 1999 г., и изразената от Република България пълна подкрепа за тази декларация,

Отбелязвайки също така Декларацията по Косово, приета от държавните и правителствени ръководители, участвали в заседанието на Северноатлантическия съвет във Вашингтон на 23 и 24 април 1995 г., в която, между другото, се заявява, че:

"Военната акция на НАТО срещу Съюзна република Югославия (СРЮ) се осъществява в поддръжка на политическите цели на международната общност, потвърдени в неотдавнашните декларации на Генералния секретар на ООН и на Европейския съюз, а именно: мирно, многоетническо и демократично Косово, в което всички хора да могат да живеят в условия на сигурност и да се ползват от универсалните човешки права и свободи на равноправна основа.

Нашата военна акция не е насочена срещу сръбския народ, а срещу политиката на режима в Белград, който многократно отхвърля всички усилия за мирно решаване на кризата. Президентът Милошевич трябва:

- да осигури подлежащо на проверка прекратяване на всякакви военни действия и незабавно прекратяване на насилието и репресиите в Косово;

- да изтегли военните, полицейските и военизираните формирования от Косово;

- да даде съгласие за разполагането в Косово на международно военно присъствие;

- да приеме безусловно и безопасно завръщане на всички бежанци и разселени лица, както и безпрепятствен достъп до тях на предоставящите хуманитарна помощ организации;

- да даде надеждни уверения за желанието си да работи по създаването на политическо рамково споразумение, основаващо се на договореностите от Рамбуйе."

Отбелязвайки също, че в посочената по-горе Декларация по Косово държавните и правителствени ръководители заявяват, че няма да толерират никакви заплахи от страна на режима в Белград срещу сигурността на съседните страни и че ще реагират на такива предизвикателства от страна на Белград към съседните страни, които могат да бъдат отправени в резултат от присъствието на въоръжени сили на НАТО или техни действия на територията на тези страни по време на кризата,

Приемайки с удовлетворение ангажимента на НАТО, потвърден в писмото на Генералния секретар на НАТО от 20 април 1999 г. и в писмото на Генералния секретар на НАТО от 22 април 1999 г. (приложено по взаимна договореност като Анекс III), че:

- сигурността на държавите - членки на НАТО, е неотделимо свързана със сигурността на всички държави партньори в Европа и сигурността на Република България е предмет на непосредствена и същностна загриженост за НАТО;

- отправянето на заплаха от страна на СРЮ към териториалната цялост, политическата независимост и сигурността на Република България би било неприемливо;

-НАТО ще реагира на всяко предизвикателство от страна на Съюзна република Югославия към сигурността на Република България, което може да бъде отправено поради използването на българското въздушно пространство от НАТО,

Действайки в съответствие с Конституцията и законите на Република България, както и с Рамковия документ на Партньорство за мир,

Отбелязвайки, че Република България е подписала на 16 октомври 1995 г. Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно Статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС) и Допълнителния протокол към него и е депозирала ратификационните документи на 29 май 1996 г.; отчитайки, че в съответствие с ПЗМ/ССВС решенията за изпращане и приемане на въоръжени сили ще продължават да бъдат предмет на отделни договорености между заинтересуваните страни,

Препотвърждавайки политиката си на активно участие в Партньорството за мир и стремежа си за скорошно членство в НАТО,

С цел да се договорят необходимите условия за достъп и транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операция "Съюзна сила", с тази нота Република България изразява съгласие със следните разпоредби:

1. За целите на това Споразумение:

- "Операцията" означава осигуряването, изпълнението, подготовката и участието на НАТО и личен състав на НАТО във военно-въздушна операция "Съюзна сила" над територията на Съюзна република Югославия;

- "НАТО" означава Организацията на Северноатлантическия договор, подчинените й органи, военните й щабове и всички нейни национални елементи/формирования, които действат за осигуряването, подготовката и участието в Операцията;

- "личен състав на НАТО" означава цивилни и военни от НАТО и държавите - членки на Съюза, с изключение на личния състав, нает на място.

2. Република България разрешава при условията, определени с това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението, свободно и безпрепятствено транзитно преминаване през въздушното пространство на Република България на въздухоплавателни средства на НАТО, включително превозващи личен състав, товари, техника, артикули и средства, необходими на НАТО за изпълнение на Операцията.

3. Режимът на конкретното преминаване се урежда съгласно това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението.

В случаи на отправени от НАТО искания, отнасящи се до въздухоплавателни средства в аварийна ситуация или обявили бедствие, Република България ще приеме тези въдухоплавателни средства на най-подходящо за конкретната ситуация летище, под контрола на собствените си власти.

4. Страните предприемат необходимите мерки за безопасно преминаване на посочените по-горе в параграф 2 въздухоплавателни средства през въздушното пространство на Република България, включително вземат мерки за сигурността и защитата на други въздухоплавателни средства, които биха могли да се намират във въздушното пространство на Република България по време на преминаването, както и мерки за сигурността и защитата на гражданите и гражданските и военни обекти на територията на Република България.

5. В случаите, когато Страните обменят секретна информация при изпълнението на това Споразумение, защитата на тази информация ще бъде в съответствие със Споразумението по сигурността между Република България и Организацията на Северноатлантическия договор, подписано на 2 ноември 1994 г.

6. Република България осигурява при ползването на въздушното й пространство от въздухоплавателни средства на НАТО услуги, определени от НАТО като необходими, по тарифите, които се прилагат за българските въоръжени сили.

7. Въздухоплавателните средства на НАТО по това Споразумение не подлежат на лицензиране и регистриране в Република България.

8. На НАТО се позволява да постави знамето си и/или националните знамена на съставляващите го национални елементи/формирования на въздухоплавателните средства на НАТО и/или на униформите на техния екипаж.

9. На НАТО се разрешава да оперира със свои собствени телекомуникации, както и да използва безплатно част от електромагнитния спектър на Република България, съгласно това Споразумение и анексите и приложенията по параграф 11 от Споразумението.

10. Разпоредбите на това Споразумение се прилагат за личния състав, имущество и средства на националните елементи/формирования на страните - членки на НАТО, действащи във връзка с Операцията и в случаите, когато такива елементи/формирования остават под национално командване и контрол.

11. Допълнителните договорености за уточняване на конкретните процедури, механизми и елементи във връзка с изпълнението на това Споразумение, които са анекси към последното и приложения към тези анекси, са неразделна част от това Споразумение.

12. За всички неуредени от това Споразумение въпроси се прилагат разпоредбите на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС).

13. Всякакви спорове във връзка с тълкуването или изпълнението на това Споразумение ще бъдат решавани от представители на НАТО и Република България по дипломатически път, освен споровете, които са предмет на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили (ПЗМ/ССВС).

14. Това Споразумение ще остане в сила до приключване на Операцията или за срок, допълнително договорен между Страните. След прекратяване на действието на това Споразумение всички нерешени въпроси и спорове, възникнали във връзка с изпълнението му, продължават да бъдат уреждани от него.

С настоящата нота Република България изразява съгласие вербална нота на НАТО № 99/478 от 28 април 1999 г. и настоящата нота-отговор, потвърждаваща съгласието на Република България с предложените условия, включително анексите и приложенията, да съставляват Споразумение между Организацията на Северноатлантическия договор и Република България.

Това Споразумение подлежи на ратификация от Народното събрание на Република България и ще влезе в сила от датата, на която Република България е уведомила, че са изпълнени всички нейни конституционни процедури.

Министерството на външните работи на Република България чрез Мисията на Република България към НАТО се ползва от случая, за да поднови пред Организацията на Северноатлантическия договор уверенията в своята най-висока почит.

До Организацията на Северноатлантическия договор

Анекс I

Анекс I


Неограничен 24-часов достъп до определена от НАТО зона/зони от суверенното въздушно пространство на Република България ще бъде предоставен при следните условия:

1. Полетите на въздухоплавателни средства до и от гражданските летища, попадащи в тази зона/зони, са разрешени по определени маршрути, на определени височини (под 5000 м) и в определено време (обикновено през деня), както са изложени в Приложение А към този анекс.

2. Полетите на прелитащи граждански въздухоплавателни средства над тази зона/зони, определена/определени в Приложение В към този анекс, са изцяло забранени или са разрешени по определени маршрути и на определени височини.

3. Полетите на въздухоплавателни средства до и от гражданските летища извън тази зона/ зони са разрешени без ограничения.

4. Полетите на прелитащи въздухоплавателни средства извън тази зона/зони са разрешени без ограничения.

5. Независимо от предходните разпоредби въздушното пространство над следните градове и големи индустриални комплекси в Република България, определени в Приложение С към този анекс, ще бъде зона, забранена за полети на въздухоплавателни средства на НАТО:

- Градски зони: София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен;

- Атомната електроцентрала в Козлодуй;

- Химическите заводи в Девня;

- Бургаската нефтена рафинерия;

- Рафинерията "Плама" - Плевен;

- Химически заводи "Химко" - Враца.

6. НАТО ще осигурява навреме предварителна информация, която да позволи на Централния команден пункт на ВВС на Република България своевременно да подаде команда за "Въздушна опасност" и за въвеждане на режим на светломаскировка.

Приложение А


1. Маршрути към летище София

Маршрут 1

От точка SOMOV с координати 43 градуса 42'00" с.ш. 024 градуса 51'00" и.д. по въздушно трасе G38 през VOR/ NDBGOL с координати 43 градуса 05'43" с.ш. 024 градуса 13'14" и.д. до DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'46" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 2

От точка VADEN с координати 42 градуса 04'00" с.ш. 027 градуса 13'00" и.д. по въздушно трасе W10 до DVOR PDV с координати 42 градуса 03'12" с.ш. 024 градуса 52'32" и.д., след това по въздушно трасе А4 до точка LARAT с координати 42 градуса 30'30" с.ш. 023 градуса 52'12" и.д., след това по въздушно трасе В7 до DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'46" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 3

От точка VELBA с координати 41 градуса 58'00" с.ш. 022 градуса 53'00" и.д. по въздушно трасе G38 през NDB WAK с координати 42 градуса 35'00" с.ш. 023 градуса 42'00" и.д. до DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'46" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

2. Маршрути от летище София

Маршрут 1

От DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'46" и.д. по въздушно трасе G38 през VOR/NDB GOL с координати 43P05'43" с.ш. 024 градуса 13'14" и.д. до точка SOMOV с координати 43 градуса 42'00" с.ш. 024 градуса 51'00" и.д. -до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 2

От DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'46" и.д. по въздушно трасе В7 до точка LARAT с координати 42 градуса 30'30" с.ш. 023 градуса 52' 12" и.д., след това по въздушно трасе А4 през DVOR PDV с координати 42 градуса 03'12" с.ш. 024 градуса 52'32" и.д. към VOR/DME RAD с координати 41 градуса 56'05" с.ш. 026 градуса 29'17" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 3

От DVOR/DME BLO с координати 42 градуса 40'03" с.ш. 023 градуса 48'4б" и.д. по въздушно трасе G38 през NDB WAK с координати 42 градуса 35'00" с.ш. 023 градуса 42'00" и.д. до точка VELBA с координати 41 градуса 58'00" с.ш. 022 градуса 53'00" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

3. Маршрути към летище Пловдив

Маршрут 1

От точка SOMOV с координати 43 градуса 42'00" с.ш. 024 градуса 51'00" и.д. директно към VOR/DME GRN с координати 43 градуса 09'14" с.ш. 025 градуса 42'39" и.д., след това директно към DVOR PDV с координати 42 градуса 03'12" с.ш. 024 градуса 52'32"и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 2

От точка VADEN с координати 42 градуса 04'00" с.ш. 027 градуса 13'00" и.д. по въздушно трасе W10 към DVOR PDV c кoopдинaти 42 градуса 03'12" c.ш. 024 градуса 52'32" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

4. Маршрути от летище Пловдив

Маршрут 1

От DVOR PDV с координати 42 градуса 03'12" с.ш. 024 градуса 52'32" и.д. директно към VOR/DME GRN с координати 43 градуса 09'14" с.ш. 025 градуса 42'39" и.д., след това директно към точка BULEN с координати 43 градуса 45'00"N 025 градуса 49'00"Е - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Маршрут 2

От DVOR PDV с координати 42 градуса 03'12" с.ш. 024 градуса 52'32" и.д. по въздушно трасе А4 към VOR/ DME RAD с координати 41 градуса 56'05" с.ш. 026 градуса 29'17" и.д. - до височина 4400 м по стандартно налягане.

Приложение В


Определена зона за НАТО над Република България

От точка LOMOS с координати 43 градуса 50'00" с.ш. 023 градуса 15'00" и.д. през точка с координати 43 градуса 21'42" с.ш. 023 градуса 39'12" и.д. през точка с координати 43 градуса 00'47" с.ш. 024 градуса 57'35" и.д. през точка с кординати 41 градуса 23'30" с.ш. 024 градуса 57'35" и.д., след това по държавната граница с Република Гърция, Република Македония, Федеративна република Югославия, Република Румъния до точка LOMOS с координати 43 градуса 50'00" с.ш. 023 градуса 15'00" и.д.

Въздушен коридор над Република България

Въздушният коридор е определен по оста от точка с координати 42 градуса 13'59" с.ш. 024 градуса 57'40" и.д. до точка RADOVETS с координати 41 градуса 56'06" с.ш. 026 градуса 29'18" и.д. и ширина 10 морски мили.

Въздушният коридор обхваща следната зона:

От точка с координати 42 градуса 18'51" с.ш. 024 градуса 57'28" и.д. през точка с координати 41 градуса 58'06" с.ш. 026 градуса 45'25" и.д., след това по държавната граница с Република Турция, през точка с координати 41 градуса 49'58" с.ш. 026 градуса 30'39" и.д. през точка с координати 42 градуса 07'47" с.ш. 024 градуса 57'50" и.д. до точка с координати 42 градуса 18'51" с.ш. 024 градуса 57'28" и.д., по височина между 15 000 фута по стандартно налягане и полетно ниво 295.

Приложение С


Зони, забранени за полети на самолети на НАТО във въздушното пространство на Република България



Име Координати Радиус Вертикални граници/
        абсолютна височина
1. София 42 градуса 42'50" с.ш. 023 градуса 19'32" и.д. 10 км 3000 м
2. Пловдив 42 градуса 08'50" с.ш. 024045'18" и.д. 5 км 3000 м
3. Варна 43 градуса 12'54" с.ш. 027 градуса 55'26" и.д. 5 км 3000 м
4. Русе 43 градуса 51'22" с.ш. 025 градуса 58'16" и.д. 5 км 3000 м
5. Стара Загора 42 градуса 25'49" с.ш. 025 градуса 38'07" и.д. 5 км 3000 м
6. Плевен 43 градуса 25'00" с.ш. 024 градуса 37'51" и.д. 5 км 3000 м
7. АЕЦ "Козлодуй" 43 градуса 44'25" с.ш. 023 градуса 46'50" и.д. 25 км 5000 м
8. Девня 43 градуса 13'24" с.ш. 027 градуса 34'00" и.д. 2,5 км 3000 м
9. "Нефтохим" - Бургас 42 градуса 32'20" с.ш. 027 градуса 20'15" и.д. 2,5 км 3000 м
10. "Плама" - Плевен 43 градуса 26'00" с.ш. 024 градуса 31'56" и.д. 2,5 км 3000 м
11. Бургас 42 градуса 30'10" с.ш. 027 градуса 29'01" и.д. 5 км 3000 м
12. "Химко" - Враца 43 градуса 12'23" с.ш. 023 градуса 33'38" и.д. 2,5 км 3000 м

Анекс II

Анекс II


Условия за ползване от НАТО на радиосредства на територията на Република България

1. С цел осигуряване на електромагнитна съвместимост при потребност от използване на радиосредства на НАТО на територията на Република България е необходимо:

1.1. Органите на НАТО да представят заявка до Съвета по националния радиочестотен спектър за използване на част от електромагнитния спектър по установената форма, използвана при провеждане на дейности по Партньорство за мир.

1.2. Заявката по т. 1.1 до Съвета по националния радиочестотен спектър се подава във възможно най-ранен срок преди началото на използване на радиосредствата и се изпраща на адреса на Съвета по национален радиочестотен спектър, а именно:

София

Съвет по национален радиочестотен спектър

факс: 00359 2 987 95 40

тел.: 00359 2 949 26 06 и 986 27 25.

1.3. Съветът по национален радиочестотен спектър без неоснователно забавяне се произнася с решение по възможността да се използва част от електромагнитния спектър за целите на НАТО.

2. Проблеми и неясни въпроси, възникнали в процеса на работа, се решават и изясняват в оперативен порядък между Съвета по национален радиочестотен спектър и органите на НАТО по свръзките.

Анекс III

Анекс III



ОРГАНИЗАЦИЯ НА
СЕВЕРНОАТЛАИТИЧЕСКИЯ ДОГОВОР
 
ГЕНЕРАЛЕН БУЛ. ЛЕОПОЛД III
СЕКРЕТАР В-1110 БРЮКСЕЛ
   
N 80 (99)0603 22 април 1999 г.

Уважаеми господин министър-председател,

В допълнение на срещата ни в сряда и пис-

мото ми до Вашия Президент от 20 април, бих
искал да потвърдя, че НАТО ще реагира на
всякакви предизвикателства от страна на Съ-
юзна република Югославия срещу сигурността
на Република България, които могат да бъдат
отправени поради използването от НАТО на
българското въздушно пространство.
 
Искрено Ваш,
Хавиер Солана
 
До
Негово Превъзходителство
г-н Иван Костов
Министър-председател
на Република България
София

Промени настройката на бисквитките