Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 147 от 15.XII

ПРОГРАМА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ ПРЕЗ 1999 Г.

 

ПРОГРАМА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ ПРЕЗ 1999 Г.

Обн. ДВ. бр.147 от 15 Декември 1998г.

Програмата за приватизация на държавни предприятия през 1999 г. е разработена в съответствие с изискванията на чл. 2 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОбП) и в изпълнение на правителствената програма за извършване на структурната реформа "България 2001" и Стратегията за ускоряване на приватизацията (1997 - 1998). Набелязаните цели и приоритети и подходите за осъществяването им продължават започнатото през 1997 - 1998 г. и създават условия за по-нататъшно ускоряване и разширяване на обхвата на приватизацията в страната. Програмата е съобразена с поетите от българското правителство ангажименти в споразуменията с Международния валутен фонд и със Световната банка.

Раздържавяването на оставащата значителна държавна собственост налага ефективни усилия за ускоряване на процеса през 1999 г. чрез оптимизиране на работата на Агенцията за приватизация и на отрасловите министерства и комитети и прилагане на разнообразни подходи и техники на приватизация.

Възприетият подход за привличане на приватизационни посредници при подготовката на редица големи сделки е сериозна предпоставка за ускоряване и подобряване качеството на приватизационния процес. През 1998 г. започна работа по раздържавяването на около 100 от най-големите и структуроопределящи предприятия и производствени структури чрез приватизационни посредници. Към 30 септември 1998 г. изборът на посредници за първоначално определените осем пула от предприятия е приключен и договорите със спечелилите конкурсите консултантски фирми и инвестиционни банки са сключени. През 1999 г. се очаква да завърши приватизацията на по-голямата част от дружествата, договорите за които бяха сключени в края на 1997 и началото на 1998 г. В ход е подготовката на нови пулове от предприятия, които да бъдат предложени за раздържавяване чрез посредници. Този подход се наложи в практиката и се прилага не само от Агенцията за приватизация, но и от останалите органи по чл. 3 ЗППДОбП.

Гъвкавото използване на разнообразни приватизационни техники: търгове, конкурси, преговори с купувачи при силно опростени и съкратени приватизационни процедури, е друг аспект на ускоряването на процеса и осигуряване на неговата прозрачност. Агенцията за приватизация и отрасловите министерства и комитети ще използват предимно конкурсни и тръжни процедури за приватизация, защото те са най-кратки и са ясно нормативно регулирани.

Търгуването на пакети от акции - собственост на държавата, на фондовата борса, както и чрез централизираните търгове от подготвяната нова схема за бонова приватизация също създават условия за ускоряване на приватизацията.

Основен приоритет в работата на Агенцията за приватизация и на отрасловите министерства и комитети през 1999 г. продължава да бъде приватизацията на големите и структуроопределящи предприятия и производствени структури. Приватизацията на тези предприятия, както и привличането на стратегически чуждестранни инвеститори е особено важно за преструктурирането на отраслите и секторите и за модернизирането на икономиката ни.

Окончателното разпределяне на ресурса от проекти между Агенцията за приватизация и отрасловите министерства и комитети е предпоставка за ясно очертаване на отговорностите, за подобряване организацията на работа в тези ведомства, както и за търсене на подходящи решения за целия ресурс от предприятия, подлежащи на приватизация. През 1999 г. ще започне работа по приватизацията на дружествата от някои отрасли и сектори, които досега не бяха включени в процеса: предприятия от минната и добивната промишленост, от отбранителната промишленост и др.

Ускорената продажба на миноритарни пакети от акции или дялове от частично продадени предприятия, която ще консолидира собствеността, е друг аспект от развитието на процеса през 1999 г. Успешно функциониращият фондов пазар, напредналата подготовка на централизираните публични търгове, както и ускорените процедури за продажба по касов път са предпоставка за бързото и окончателно завършване на тези сделки.

Особено внимание се обръща на дружествата, за които се прилага Законът за финансово оздравяване на държавни предприятия. Независимо че част от тези сделки се подготвят от приватизационните посредници, Агенцията за приватизация полага специални усилия за координация и контрол на тези проекти, както и за ускоряването им. Сключването на тези сделки ще реши въпроса за прекратяването на всички форми на държавно субсидиране за тези предприятия, както и ще създаде възможност за решаване на въпросите със задълженията им.

През 1999 г. Агенцията ще засили контролните си функции по отношение на останалите участници в процеса: отрасловите ведомства и комитети и приватизационните посредници. Разработваната информационна система, в която ще се регистрират всички сключени сделки, ще създаде условия за текущ контрол по хода на раздържавяването, както и условия за управление на процеса.

Работата с приватизационните посредници е специфичен аспект от дейността на Агенцията за приватизация. Като отчитаме, че значителна част от приходите за 1999 г., както и процент от раздържавени активи се очакват от сключването на тези сделки, създаването на условия за успешното им приключване е основен приоритет в работата на Агенцията за приватизация. Агенцията разработи подходящи механизми за координация и контрол на работата на посредниците и ще продължава да участва пряко в развитието на тези проекти.

Привличането на чуждестранните инвеститори към предлаганите за приватизация предприятия е в центъра на вниманието на Агенцията за приватизация и на отрасловите министерства и комитети. През 1999 г. органите по чл. 3 ЗППДОбП, компетентни за извършване на приватизацията на държавните предприятия, ще увеличат усилията си за маркетиране на предлаганите за раздържавяване предприятия в чужбина, ползвайки компетентната помощ на международните институции - Програмата ФАР към Европейската комисия и др.

В същото време предявяването на изисквания към всички потенциални купувачи за гарантиране на финансовия ресурс за закупуване на акциите, дяловете, обособените части или активите, както и за бъдещите инвестиции и за гарантиране на работни места, при строг контрол върху произхода на средствата, продължава да бъде едно от основните изисквания към сключваните сделки.

С нарастването на броя на сделките и тяхната сложност ролята и ефективността на следприватизационния контрол върху поетите от купувача задължения от страна на Агенцията за приватизация и другите органи по чл. 3 ЗППДОбП имат важно значение за прозрачността и облика на процеса.

Независимо от политическата воля за завършване на приватизацията на значителна част от държавните предприятия и инфраструктура, която е определящият фактор за развитието на процеса през 1999 г., следва да се отбележат и някои негативни фактори, които ще продължат ограничаващото си действие:

- недостатъчно изразеният интерес от страна на стратегически чуждестранни инвеститори към участието в приватизацията на българските държавни предприятия;

- ограничените кредитни ресурси, предоставяни от банките на участниците в приватизацията;

- ограничените свободни финансови ресурси. Приватизационният процес през 1999 г. ще продължава да се извършва в условията на паричен съвет.

I. Минимални приватизационни цели за 1999 г.

Необходимостта от ускоряване на преструктурирането и трансформацията на собствеността в съответствие с поетите от Република България ангажименти в споразуменията с Международния валутен фонд и със Световната банка определят следните цели за 1999 г.:

- ускоряване на процеса на приватизация с оглед до края на 1999 г. да бъде раздържавена основната част от държавната собственост - около две трети от дълготрайните активи на държавните предприятия;

- успешно завършване на част от големите приватизационни сделки, подготвяни от инвестиционните посредници, включително преструктурирането и приватизацията на особено важните структуроопределящи дружества и производствени структури, като "Нефтохим" - АД, "БТК" - ЕАД, "Булгартабак холдинг" - АД, "Балканкар холдинг" - АД, "Кремиковци" - АД, "ДЗУ" - ЕАД, обособените части от "НЕК" - ЕАД, определени за приватизация, дружествата от отбранителната промишленост и др.;

- ускоряване на приватизацията на малките и средните предприятия, така че до края на първото тримесечие на 1999 г. да се раздържавят над 50 на сто от дълготрайните активи на предприятията от ресора на отрасловите министерства;

- успешна приватизация или ликвидация на дружествата, включени в програмата за изолация;

- оптимално използване на различните платежни инструменти при плащанията по сделките;

- определяне на списък от атрактивни предприятия, за които плащанията ще се извършват само в брой и без разсрочване, с оглед осигуряване на очакваните постъпления в бюджета.

През 1999 г. се предвижда органите по чл. 3 ЗППДОбП да сключат 1083 приватизационни сделки, от които 713 са продажби на мажоритарни дялове или пакети от акции и 370 - продажби на миноритарни дялове или пакети от акции, обособени части и обекти на незавършеното строителство (приложение № 1). Значителен брой приватизационни сделки за продажба на миноритарни и мажоритарни пакети от акции се очаква да бъдат реализирани чрез фондовата борса и най-вече чрез публичните централизирани търгове.

Необходимо е да се има предвид, че около 35 на сто от дълготрайните активи са в неподлежащи и трудно приватизируеми инфраструктурни предприятия, като "НЕК" - ЕАД, Национална компания "Български държавни железници", дружествата "Водоснабдяване и канализация", "Булгаргаз" - ЕАД, морския и речния флот, горски стопанства, мини, пристанища, летища и други. През 1998 г. беше разработена стратегия за преструктуриране и приватизация на "НЕК" - ЕАД, което създаде условия за формиране на пул от предприятия, подготвяни за приватизация от приватизационен посредник. През 1999 г. трябва да бъдат разработени стратегии за приватизацията и на част от останалите трудно приватизируеми активи, които проекти да се реализират през 2000 - 2001 г.

II. Очаквани приходи (договорени плащания) от приватизацията

Очакваните договорени плащания от сключените през 1999 г. сделки възлизат на 996 731 млн. лв., от които:


I. В парични плащания 425 019 млн. лв.
II. В други допустими  
  от закона платежни  
  средства 571 712 млн. лв.

Препоръчителното съотношение за плащанията (парични или други допустими от закона платежни средства) по сделки извън сделките за предприятията от списъка по чл. 2, ал. 10 ЗППДОбП е 70:30.

Разпределението на очакваните договорени плащания по ведомства и тримесечия е посочено в приложение № 2.

Плащанията от приватизацията на обособени части от предприятия, включени в програмата за изолация, ще бъдат предоставени за разпореждане на предприятията за финансово оздравяване и няма да постъпят в бюджета по смисъла на чл. 6 ЗППДОбП.

III. Очаквани разходи, свързани с дейността по приватизацията

Средствата, необходими за покриване на разходите за касова приватизация на държавни предприятия през 1999 г., възлизат на 36 139 млн. лв. (приложение № 3).

IV. Отрасли и/или предприятия, чието цялостно или частично приватизиране не се разрешава през 1999 г.

Отраслите и/или предприятията, за които не се разрешава приватизация, са определени въз основа на следните критерии:

- предприятия - част от националната инфраструктура;

- предприятия, които по социални съображения се поддържат от държавата или чиято дейност се регламентира от специални закони.

В съответствие с посочените критерии не се разрешава приватизацията на предприятия от:

- енергетиката - добив на въглища, производство на електроенергия в АЕЦ, електропреносната система на високо напрежение, пренос и съхранение на природен газ;

- националната транспортна инфраструктура;

- пощенските услуги;

- териториалния кадастър, геодезията и геозащитата;

- водоснабдяването, канализацията и напоителните системи;

- свободните безмитни зони;

- горските стопанства в рамките на горския фонд.

Предприятия, изпълняващи специфични държавни функции или намиращи се в процес на преструктуриране, ще се предлагат за приватизация след съгласуване между отрасловите министерства и органа по чл. 3 ЗППДОбП.

V. Общ обем на акциите по номинална стойност, които ще бъдат предложени за приватизация чрез централизирани публични търгове

Агенцията за приватизация, министерствата и ведомствата предвиждат да предложат на централизираните търгове акции на търговски дружества по номинална стойност в размер не по-малко от 11 957 285 хил. лв., разпределени по отделните органи по чл. 3 ЗППДОбП, както следва:


Агенцията за приватизация - 1 750 136 хил. лв.;
Министерството на    
транспорта - 94 997 хил. лв.;
Министерството на    
регионалното развитие    
и благоустройството - 112 152 хил. лв.;
Министерството на промишлеността - 10 000 000 хил. лв.

VI. Общи насоки на приватизационната политика на общините

Общините осъществяват самостоятелно своята дейност по приватизацията на общинските предприятия, а Агенцията за приватизация оказва само методическа помощ и осъществява координационни функции.

През 1999 г. се предлага общините да приключат с приватизацията на предприятия, нетипични за общинските стопански дейности. С предимство да се приватизират и предприятия за осигуряване на значителни постъпления в общинските бюджети.

Необходимо е приватизационната дейност да се комбинира с предоставянето на концесии и другите предвидени в законовата база способи за трансформация на общинската собственост. В условията на паричен съвет и сравнително ограничено субсидиране от страна на държавата получените от продажбите средства да се насочат за укрепване и доизграждане на предприятията, осъществяващи основните дейности на общините, и за финансиране на важни общински програми.

Общините следва да продължат да обръщат особено внимание на реализацията на смесени проекти за преструктуриране и приватизация, за които е възможно външно финансиране.

Списъкът на държавните предприятия, решенията или договорите за приватизиране на които ще се предложат за одобряване от Министерския съвет съгласно чл. 3, ал. 1, т. 3 ЗППДОбП, е посочен в приложение № 4.

Приложение № 1



Очакван брой приватизационни сделки през 1999 г.
 
    Приватизационни сделки през 1999 г.
           
по Ведомство общо мажоритар- обособени миноритар- незавър-
ред   (броя) ни дялове части ни дялове шени
      и пакети   и пакети обекти
1 Агенция за приватизация 155 105 30 20 0
2 Министерство на промишлеността 165 115 25 20 5
3 Министерство на търговията и туризма 235 115 100 20 0
4 Министерство на транспорта 101 67 34 0 0
5 Министерство на земеделието,          
  горите и аграрната реформа 180 140 30 10 0
6 Министерство на регионалното развитие          
  и благоустройството 155 123 15 17 0
7 Министерство на културата 5 2 0 3 0
8 Министерство на образованието и науката 3 3 0 0 0
9 Министерство на здравеопазването 46 25 21 0 0
10 Министерство на отбраната 6 0 6 0 0
11 Комитет по енергетика 32 18 10 4 0
  Общо: 1083 713 271 94 5

Приложение № 2



Очаквани приходи (договорени плащания) от приватизацията
на държавни предприятия през 1999 г.
 
  Очаквани приходи (договорени плащания) - 1999 г.
по    
ред Ведомство по тримесечия общо
    I II III IV (млн. лв.)
1 Агенция за приватизация 216000 154000 109000 131000 610000
2 Министерство на промишлеността 20000 20000 20000 28400 88400
3 Министерство на търговията и туризма 17000 25500 12750 38250 93500
4 Министерство на транспорта 13000 15600 15600 20800 65000
5 Министерство на земеделието,          
  горите и аграрната реформа 20000 20000 20000 20000 80000
6 Министерство на регионалното          
  развитие и благоустройството 3000 9000 15000 18000 45000
7 Министерство на културата 174 0 0 1276 1450
8 Министерство на образованието и науката 860 0 0 510 1370
9 Министерство на здравеопазването 1500 1500 1500 2500 7000
10 Министерство на отбраната 96 3973 65 46 4180
11 Комитет по енергетика 91 315 311 114 831
  Общо: 291721 249888 194226 260896 996731


В сумите не са включени приходите от приватизация на държавни предприятия съгласно чл. 2, ал. 10 ЗППДОбП.

Приложение № 3



Разходи за приватизацията на държавни предприятия през 1999 г.
 
  Разходи - 1999 г.
по    
ред Ведомство по тримесечия общо
    I II III IV (млн. лв.)
1 Агенция за приватизация 7468 4198 5833 4501 22000
2 Министерство на промишлеността 700 600 700 800 2800
3 Министерство на търговията и туризма 1200 1800 890 2680 6570
4 Министерство на транспорта 200 140 140 160 640
5 Министерство на земеделието,          
  горите и аграрната реформа 500 500 500 500 2000
6 Министерство на регионалното          
  развитие и благоустройството 300 450 450 300 1500
7 Министерство на културата 2 4 3 1 10
8 Министерство на образованието и науката 32 0 0 25 57
9 Министерство на здравеопазването 62 62 62 65 251
10 Министерство на отбраната 5 268 3 2 278
11 Комитет по енергетика 10 5 12 6 33
  Общо: 10478 8027 8593 9040 36139

Приложение № 4



Списък на предприятията, решенията или
договорите за приватизиране на които ще се
одобряват от Министерския съвет
 
Химическа и нефтопреработваща
промишленост
 
1. "Химко" - АД, Враца
2. "Агробиохим" - АД, Стара Загора
3. "Агрополихим" - АД, Девня
4. "Неохим" - АД, Димитровград
5. "Нефтохим" - АД, Бургас
 
Металургия
 
1. "Асарел - Медет" - ЕАД, Панагюрище
2. "Елаците мед" - ЕАД, с. Мирково
3. "Кремиковци" - АД, София
4. "Стомана" - АД, Перник
5. "Промет" - ЕООД, Бургас
6. "ОЦК" - АД, Кърджали
7. "КЦМ" - ЕАД, Пловдив
8. "Елисейна" - ЕАД, гара Елисейна
 
Хранително-вкусова промишленост
 
"Мелничен комбинат" - АД, София
 
Транспорт
 
"Авиокомпания - Балкан" - ЕАД, София
Отбранителна промишленост
1. "Арсенал" - ЕАД, Казанлък
2. "Бета" - ЕООД, Червен бряг
3. "ВМЗ" - ООД, Сопот
4. "Дунарит" - ООД, Русе
5. "Електронпрогрес" - ЕООД, София
6. "Оптикоелектрон" - ООД, Панагюрище
7. "Пима" - АД, Монтана
8. "Трема" - АД, Трявна
9. "Черно море" - ЕАД, Варна
 
Търговия
 
"Булгартабак холдинг" - АД, София
Съобщения "БТК" - ЕАД,София 54311

Промени настройката на бисквитките