Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 102 от 15.XII

НАРЕДБА № 7 ОТ 6 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ФИЗИЧЕСКА СИЛА, ПОМОЩНИ СРЕДСТВА И ОРЪЖИЕ ОТ ОРГАНИТЕ НА ВОЕННА ПОЛИЦИЯ

 

НАРЕДБА № 7 ОТ 6 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ФИЗИЧЕСКА СИЛА, ПОМОЩНИ СРЕДСТВА И ОРЪЖИЕ ОТ ОРГАНИТЕ НА ВОЕННА ПОЛИЦИЯ

Издадена от Министерството на отбраната

Обн. ДВ. бр.102 от 15 Декември 2000г., изм. ДВ. бр.28 от 23 Март 2001г., изм. ДВ. бр.98 от 5 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.77 от 2 Септември 2008г., отм. ДВ. бр.76 от 25 Септември 2009г.

Отменена с § 1 от заключителните разпоредби на Наредба № Н-22 от 9 септември 2009 г. за условията и реда за използване на физическа сила, помощни средства и оръжие от органите на служба "Военна полиция" - ДВ, бр. 76 от 25 септември 2009 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Наредбата регламентира условията и реда за използване на физическа сила, помощни средства и оръжие от органите на Военна полиция спрямо лицата по чл. 40, ал. 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) Военнополицейските органи могат да използват физическа сила и помощни средства, както и оръжие като крайна мярка при изпълнение на служебните си функции само ако те не могат да бъдат осъществени по друг начин.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) Физическа сила, помощни средства и оръжие се използват след задължително предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение.


Чл. 4. (1) Използването на физическа сила, помощни средства или оръжие се съобразява с конкретната обстановка, характера на нарушението и личността на правонарушителя.

(2) Решението за използване на физическа сила, помощни средства и оръжие при осъществяване на индивидуални действия се взема самостоятелно от военнополицейския орган, а при колективни действия - на военнополицейски групи и подразделения - от командира (старшия началник).

(3) Използването на устройствата за принудително спиране на транспортни средства се осъществява във взаимодействие със специализираните органи на МВР.


Чл. 5. При използването на физическа сила, помощни средства и оръжие военнополицейските органи са длъжни да вземат всички мерки за опазване на здравето и живота на лицата, срещу които са насочени.


Чл. 6. Не се допуска използването на физическа сила и помощни средства по отношение на видимо малолетни лица, жени с очевидна бременност и лица, изпаднали в безпомощно състояние, освен при неизбежна отбрана и крайна необходимост.


Чл. 7. Забранява се употребата на помощни средства и бойни припаси, които не са въведени в експлоатация по надлежния ред.


Чл. 8. След използването на физическа сила, помощни средства или оръжие военнополицейският орган докладва писмено на непосредствения си началник.


Чл. 9. Ако на лицата, спрямо които са употребени физическа сила, помощни средства или оръжие, са нанесени телесни повреди, военно-полицейските органи са длъжни да им окажат първа помощ и да ги отведат в най-близкото лечебно заведение.


Раздел II.
Употреба на физическа сила и помощни средства

Чл. 10. Военнополицейските органи могат да използват физическа сила и помощни средства при изпълнение на служебните си функции само ако те не могат да бъдат осъществени по друг начин при:

1. противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане;

2. задържане на правонарушител, който не се подчинява или оказва съпротива на военно-полицейския орган;

3. конвоиране на лице, което прави опит да избяга, да посегне на своя живот или на живота на други лица;

4. оказване съдействие на други държавни органи или длъжностни лица, на които противозаконно се пречи да изпълняват задълженията си;

5. нападение срещу военнослужещи, граждани, военнополицейски и полицейски органи, сгради, помещения, обекти, съоръжения и транспортни средства;

6. освобождаване на заложници;

7. групови нарушения на обществения и войсковия ред от военнослужещи;

8. освобождаване на незаконно заети обекти, предоставени за управление на Министерство на отбраната, ако им е разпоредено от компетентен орган.


Чл. 11. Помощни средства са: белезници, усмирителни ризи, палки и електрошокови прибори, химически вещества, утвърдени от министъра на здравеопазването, халосни патрони, патрони с гумени, пластмасови и шокови куршуми, служебни кучета, устройства за принудително спиране на превозни средства, светлинни и звукови устройства с отвличащо въздействие, водометни и въздухоструйни машини, бронирани машини и вертолети.


Чл. 12. (1) Използването на белезници цели да ограничи възможностите за движение на крайниците на правонарушителя.

(2) Лицето с поставени белезници трябва да бъде под наблюдение и не може да бъде държано в това състояние повече от един час без проверка за наличие на нормално кръвообращение на крайниците.


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) Усмирителни ризи (усмирителни пояси) се използват за обуздаване на буйстващи лица, поведението на които не може да се контролира с други средства и начини.

(2) Лицата, спрямо които е приложено това средство, се поставят под постоянно наблюдение.


Чл. 14. Палки се употребяват, когато са неприложими други, по-леки начини и средства за въздействие.


Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) Електрошоковите палки и прибори се използват за пресичане на нападение срещу органите на Военна полиция, бягство на конвоирани и задържани лица и срещу лица, които буйстват и грубо нарушават обществения и войсковия ред.

(2) Не се допуска електрошоково въздействие в областта на лицето, както и срещу видимо болни лица.


Чл. 16. (1) Употребата на химически гранати и други средства за обгазяване на открити места или помещения се извършва при стриктно спазване на нормативите за всеки конкретен боеприпас и правилата за безопасност със заповед на старшия началник.

(2) Обгазеният район (помещение) незабавно се отцепва до края на поразяващото действие на химическите вещества.

(3) При използването на аерозолни химически вещества поразяващата струя се насочва към гърдите на правонарушителя. Не се допуска употребата им пряко към дихателни и зрителни органи.

(4) Газови патрони се изстрелват на разстояние не по-малко от един метър от правонарушителя, като оръжието се насочва към гърдите му.


Чл. 17. (1) Патрони с гумени, пластмасови и шокови куршуми и халосно действие се използват за задържане и обезвреждане на лица, както и респектиране при груби нарушения на обществения и войсковия ред.

(2) Минимално допустимото разстояние до лицето, срещу което се употребяват гумени, пластмасови и шокови куршуми, се определя от тактико-техническата характеристика на всеки отделен вид боеприпас.

(3) Забранява се насочването на оръжието към главата на правонарушителите и безразборна стрелба срещу множество лица.


Чл. 18. (1) Устройствата за принудително спиране на транспортни средства са предназначени за действия срещу водачи, които не се подчиняват на военнополицейските органи и с поведението си застрашават обществения ред и безопасността на движението.

(2) При определяне на местата за поставяне на устройството за спиране се отчитат особеностите на пътя и прилежащите участъци, скоростта на движение на транспортното средство и други конкретни условия, необходими за бързото и безопасно залавяне на водача.

(3) При използване на устройството за принудително спиране военнополицейският орган трябва да осигури необходимата сигнализация и подаде навременен добре видим знак за спиране на разстояние съобразно конкретната пътна обстановка.


Чл. 19. Водни и въздушни струи се използват от военнополицейските органи за разпръскване на безредици, които грубо нарушават обществения и войсковия ред. Употребата им се допуска по преценка на ръководещия военнополицейската операция.


Чл. 20. (1) Служебните кучета се използват за издирване на избягали лица по чл. 1, разпознаване на задържани и усилване на охраната на важни обекти на Министерството на отбраната.

(2) Служебното куче задължително се води с повод и нашийник от специално обучен водач.

(3) Водачът пуска кучето за претърсване на помещения и задържане на правонарушители като крайна мярка след съответното предупреждение. Преди пускане на кучето се вземат мерки да не се причинят вреди на други лица.


Раздел III.
Използване на оръжие

Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) Военнополицейските органи могат да използват оръжие като крайна мярка:

1. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) след предупреждение при освобождаване на заложници и отвлечени лица;

2. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) след предупреждение при въоръжено нападение или заплаха с огнестрелно оръжие срещу военнослужещи и граждански лица;

3. (доп. - ДВ, бр. 98 от 2006 г.) след предупреждение при задържане на лице, извършващо или извършило престъпление от общ характер, ако то оказва съпротива или се опитва да избяга;

4. след предупреждение за предотвратяване бягство на лице, задържано по съответния ред за извършено престъпление от общ характер;

5. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2001 г.) при внезапно нападение и неизбежна отбрана.

(2) Военнополицейските органи при използване на оръжие са длъжни по възможност да пазят живота на лицето, срещу което е насочено, и да не застрашават живота и здравето на други лица.

(3) След използване на оръжие военнополицейските органи са длъжни да съставят писмен доклад по установения ред.


Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 40б, ал. 1, т. 10 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и отменя Инструкцията за реда за използване на помощните средства от военнослужещите от Военна полиция (необнародвана).


§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2008 г.) Въвеждането в експлоатация на всяко конкретно помощно средство става със заповед на министъра на отбраната по предложение на директора на служба "Военна полиция".


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2008 г.) Доставчикът на помощни средства осигурява служба "Военна полиция" с указания за тях, технически характеристики и правила за безопасност при експлоатация и съхранение.


§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2008 г.) Контролът по изпълнение на наредбата се възлага на директора на служба "Военна полиция".


Промени настройката на бисквитките