Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 25 от 19.III

НАРЕДБА № 2 ОТ 11 МАРТ 1999 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ МЕСЕЧНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ НА ПЕРСОНАЛА, ЗАЕТ В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

 

НАРЕДБА № 2 ОТ 11 МАРТ 1999 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ МЕСЕЧНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ НА ПЕРСОНАЛА, ЗАЕТ В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.

Обн. ДВ. бр.25 от 19 Март 1999г., изм. ДВ. бр.68 от 30 Юли 1999г., отм. ДВ. бр.39 от 12 Май 2000г.

Загубила значение за 1999 г. Виж Наредба № 1 от 5 май 2000 г. за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала, зает в средното образование - ДВ, бр. 39 от 12 май 2000 г., в сила от 01.01.2000 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С наредбата се уреждат условията и редът за определяне на индивидуалните месечни работни заплати в системата на средното образование.

(2) Наредбата се прилага при определяне на работните заплати в детските градини, училищата и обслужващите звена, включени в системата на народната просвета.

(3) Към длъжността "учител" се приравняват длъжностите: помощник-директор-с преподавателска заетост, възпитател, ръководител на филиал в Междуучилищен център за трудово политехническо обучение (МУЦТПО), логопед, педагог, корепетитор, психолог, хореограф, ръководител на учебно-изчислителен кабинет, педагогически съветник, рехабилитатор, инструктор по трудово обучение.

(4) Наредбата се прилага и от всички училища, детски градини и обслужващи звена към други министерства и ведомства.


Раздел II.
Работна заплата

Чл. 2. Началните основни месечни работни заплати на персонала, зает в системата на средното образование, се определят по длъжности съгласно приложение № 1.


Чл. 3. (1) Основната работна заплата за длъжността "директор" се определя в зависимост от категорията на училището (приложение № 2), времето признато за стаж по специалността, и коефициента към началната основна месечна работна заплата за длъжността (приложение № 3).

(2) Основната работна заплата за длъжността "учител" се определя в зависимост от нормата преподавателска работа, по-високата лична квалификация, времето, признато за стаж по специалността, и коефициента към началната основна месечна работна заплата за длъжността (приложение № 4).

(3) Основната работна заплата за длъжностите "помощник-директор по учебната дейност", "помощник-директор по учебно- производствената дейност" и "ръководител на филиал в МУЦТПО" се определят в зависимост от пълната норма преподавателска работа, времето, признато за стаж по специалността, и коефициента към началната основна месечна работна заплата за длъжността от скалата за "учител с II професионално- квалификационна степен" на приложение № 4.

(4) При недостигане на задължителната норма преподавателска работа за "учител" основната работна заплата на лицето се намалява, но за не повече от пет часа седмично, или сто и осемдесет часа годишно.

(5) За стаж по специалността се признава времето, през което лицето е работило по трудово правоотношение:

1. на длъжност "директор" и " учител" и длъжностите по чл. 1, ал. 3 в училища, детски градини и обслужващи звена;

2. в други отрасли и дейности по специалността от висшето и полувисшето образование, която ползва като учител;

3. на учителска длъжност в училищата и детските градини преди получаване на по-висок образователен ценз;

4. с учителска квалификация на щат като дружинен ръководител, ученически организатор в национални, регионални и общински извънучилищни учреждения;

5. като организационно-педагогически работник в национални, регионални и общински извънучилищни учреждения;

6. като училищен инспектор, методист и други, които се занимават с учебно-възпитателна и организационно-методическа дейност в централните и местните органи;

7. на платена изборна работа в държавни органи и учителски синдикални организации.

(6) Основните работни заплати за всички длъжностни наименования в системата на средното образование могат да бъдат определени и по-високи от тези в приложение № 1, 3, и 4 в рамките на средните брутни работни заплати.


Чл. 4. (1) При нормативно основание за допълнително материално стимулиране в края на календарната година право на допълнително материално стимулиране имат всички лица били в трудови правоотношения през календарната година.

(2) Конкретният размер на еднократното допълнително материално стимулиране се определя пропорционално на отработеното време, трудовото възнаграждение и при спазване на всички ограничения, определени с акт на Министерския съвет и съгласно вътрешните правила за работна заплата.


Чл. 5. (1) При определяне на индивидуалната работна заплата в училищата не се допускат договорености, които са по-неблагоприятни от тези в наредбата.

(2) Когато по силата на акт на Министерския съвет от определена дата са увеличени работните заплати, но персоналът, зает в системата на средното образование, е бил в платен годишен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен годишен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена в процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудово правоотношение.

(3) Обезщетенията, изплатени при прекратяване на договора, се преизчисляват на база полагащата се нова начална основна заплата за длъжността.


Чл. 6. В брутното трудово възнаграждение за определяне възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или размера на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда се включват следните трудови възнаграждения:

1. основно трудово възнаграждение за отработеното време;

2. допълнителните трудови възнаграждения съгласно приложение № 5, които имат постоянен характер:

а) за продължителна работа - т. 1;

б) за по-висока лична квалификация на лице с образователно-квалификационна степен "доктор" - т. 5.1, която е свързана с изпълняваната работа;

в) за по-висока лична квалификация на лице с професионално-квалификационна степен-т. 5.2;

3. допълнителното трудово възнаграждение по вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда;

4. възнаграждението, заплатено при престой или при производствена необходимост по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда;

5. месечната част от изплатените суми, свързани с инфлацията.


Раздел III.
Допълнителни и други трудови възнаграждения

Чл. 7. Видовете и размерите на допълнителните и други трудови възнаграждения, задължителни при работа по трудови правоотношения, както и специфичните за системата на средното образование се определят, съгласно приложения № 5 и 6.


Чл. 8. (1) Право на допълнително трудово възнаграждение за ползване в работата на професионално- квалификационна степен (т. 5.2. от приложение № 5) имат лицата, заемащи длъжности "ръководител на филиал в МУЦТПО" и от категория "педагогически специалисти с ръководни функции".

(2) При наличие на повече от едно основание за доплащане за по-висока лична квалификация лицето получава по-благоприятното допълнително месечно възнаграждение.


Чл. 9. (1) Право на допълнително трудово възнаграждение за работа при тежки или утежнени условия на труд (т. 6 от приложение № 5) има персоналът, работещ в специалните училища, специалните детски градини за деца с увредено зрение, с увреден слух и деца с умствена недостатъчност.

(2) Допълнителното възнаграждение се изплаща само за действително отработеното време, през което лицето е работило при тежки или утежнени условия на труд.


Чл. 10. На педагогическите специалисти, извършващи допълнителна работа извън преките служебни задължения, се изплаща допълнително възнаграждение съгласно приложение № 6.


Чл. 11. (1) Учебните часове над задължителната норма преподавателска работа на педагогическия персонал се заплащат, както следва:

1. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) за учител с висше образование (образователно-квалификационна степен "магистър", "бакалавър") - 2,087 лв.;

2. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) за учител с полувисше образование (образователна степен "специалист") - 1,771 лв.;

3. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) за учител със средно образование - 1,328 лв.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) Когато часът е по учебен предмет, за който придобитите от учителя (възпитателя) образование, професионална квалификация и правоспособност не отговарят на изискванията за заемане на длъжност "учител" по този предмет, възнаграждението за часа е в размер 1,328 лв.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Всички елементи на брутното трудово възнаграждение съгласно приложения № 3, 4 и 5, определени спрямо началната основна работна заплата за длъжността, се актуализират с процента на нейното изменение за съответния период в рамките на средните месечни брутни работни заплати.


§ 2. Професионално-квалификационна степен (клас-квалификация) се признава само на учители, притежаващи съответно свидетелство, издадено от специализираните институти за повишаване квалификацията на учителите съгласно чл. 15, ал. 1 от Наредба № 5 от 1996 г. за условията за повишаване квалификацията на педагогическите кадри в системата на народната просвета и реда за придобиване на професионално-квалификационни степени (обн., ДВ, бр. 6 от 1997 г.; попр., бр. 8 от 1997 г.; доп., бр. 73 от 1997 г.);


§ 3. Лицата, притежаващи диплома за висше образование с образователна степен "специалист по ...", съгласно чл. 42, ал. 2 от Закона за висшето образование (ДВ, бр. 112 от 1995 г.) получават заплата за полувисше образование;


§ 4. Директорите на училищата при корекции на работните заплати в двуседмичен срок подписват допълнителни споразумения към основния трудов договор със служителите и работниците.


§ 5. Тази наредба не се прилага за определяне на работните заплати на работещите в обслужващите звена по чл. 33а, т. 1, 3 и 4 от Закона за народната просвета - научно-информационни, за управление на международни програми и за организиран отдих и спорт.


§ 6. Наредбата се прилага в рамките на утвърдените средни месечни брутни работни заплати за съответния период. При недостиг на средства за работна заплата за увеличаване на годините стаж по специалността от 21 до 25 години и за определяне на по-висок от минимално гарантирания процент на допълнително трудово възнаграждение за продължителна работа се прилагат разпоредбите на § 7 от Постановление на Министерския съвет № 29 от 1999 г. за работната заплата в бюджетните организации и дейности през 1999 г. (ДВ, бр. 15 от 1999 г.).


§ 7. Тази наредба се издава на основание чл. 10, т. 2 от ПМС № 29 от 1999 г. за работната заплата в бюджетните организации и дейности през 1999 г. (ДВ, бр. 15 от 1999 г.) и чл. 13 от КТД за отрасъл Средно образование и влиза в сила от 1.I.1999 г., с изключение на буква "б" на т. 1 от приложение № 5, което влиза в сила от 1 юли 1999 г.


Приложение № 1 към чл. 2 и чл. 3, ал. 6


(Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.)


Класификатор на длъжностите и началните основни месечни работни заплати, считано от 1 юли 1999 г.



Група Длъжностни Размер на
  наименования началната
    основна
    месечна
    РЗ в лв.
1 2 3
I. Педагоги- Директор на училище I кат. 202,440
чески спе- Директор на училище II кат. 196,120
циалисти Директор на училище III кат. 183,470
с ръководни Директор на училище IV кат. 177,140
функции Помощник-директор в.о. 164,490
II. Педагоги- Учител (педагогически спец.)  
чески спе- с в.о. и II професионално-  
циалисти квалификационна степен 164,490
  Учител (педагогически спец.)  
  с в.о. и III професионално-  
  квалификационна степен 151,830
  Учител (педагогически спец.)  
  с в.о. без професионално-  
  квалификационна степен 145,510
  Ръководител филиал на  
  МУЦТПО 164,490
III. Специа- Специалист с ръководни функ-  
листи ции с висше образование  
  -главен счетоводител и др. 139,180
  Специалист с висше  
  образование 126,530
IV. Работ- Средно специално образование:  
ници майстор готвач, готвач, майс-  
  тор-сладкар, лаборант, техник,  
  механик 91,730
  Средно образование, средно про-  
  фесионално и средно с квалифи-  
  кация:  
  помощник-готвач, дърводелец,  
  машинист, тракторист, шофьор,  
  шивач, монтьор, огняр, работник  
  по ремонт и поддържане на...,  
  снабдител, спасител 85,410
  Основно образование:  
  прислужник, чистач, работник  
  в кухня, перач, общ работник 72,750
V. Помощно- Средно специално образование:  
обслужващ завеждащ административна служ-  
персонал ба, касиер, касиер-домакин 91,730
  Средно образование:  
  завеждащ административна служ-  
  ба, касиер, касиер-домакин, сек-  
  ретар, домакин, технически из-  
  пълнител, помощник-възпитател 85,410
VI. Охрана Пазач невъоръжена охрана 67,000


Забележки:

1. За лицата, притежаващи образователна степен "специалист", полувисше или средно педагогическо образование и заемащи длъжности от категорията "Педагогически специалисти с ръководни функции" и "Педагогически специалисти", началната основна работна заплата е 86 на сто от началната основна работна заплата за висше образование.

2. Началната основна работна заплата на лица, които не отговарят на изискванията за заемане на редовно учителско място, се определя в процент към началната основна работна заплата за учител с висше образование, както следва:

- висше образование - 80 на сто;

- образователна степен "специалист" (полувисше образование) - 70 на сто;

- средно специално и средно общо - 65 на сто.

3. На учителите по практика със средно специално образование и учителска правоспособност и на учителите по управление на моторни превозни средства със средно образование началната основна работна заплата се определя като на учител със средно педагогическо образование.

4. За длъжности от категорията "Специалисти с ръководни функции" началната основна работна заплата се определя с процент към началната основна работна заплата за висше образование в зависимост от определеното с длъжностната характеристика образование и образователна степен:

- образователна степен "специалист" (полувисше образование) - 86 на сто от началната основна работна заплата за висше образование;

- средно специално образование - 80 на сто от началната основна работна заплата за висше образование.

5. За длъжности от категорията "Специалисти" началната основна работна заплата се определя с процент към началната основна работна заплата за висше образование в зависимост от определеното с длъжностната характеристика образование и образователна степен:

- образователна степен "специалист" (полувисше образование) - 86 на сто;

- средно специално образование или средно с квалификация - 72,5 на сто;

- средно образование - 67,5 на сто.

6. За длъжности "зав. административна служба", "касиер-домакин" и "касиер" определената с класификатора начална основна работна заплата за средно специално образование получават лицата, притежаващи средно специално икономическо образование.

7. За длъжностите от категория "Работници" началната основна работна заплата за лица, които не притежават необходимото по класификатора образование за длъжността, получават 95 на сто от началната заплата за същата длъжност.

8. За "учител с V ПКС" и "учител с IV ПКС" се ползва началната работна заплата за "учител без ПКС".

9. За "учител с I ПКС" се ползва началната работна заплата за "учител с II ПКС".


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1 и чл. 7



Таблица за категоризация на детските градини, училищата
и обслужващите звена
 
Вид Мярка IV кат. III кат. II кат. I кат.
ЦДГ, ОДЗ, група до 3 от 4 над 10  
ПДГ, СДГ     до 10    
Техникум, паралелка до 9 от 10 от 19 над 35
СПТУ, и полуинт.   до 18 до 35  
у-ща по група        
изкуства,          
гимназии,          
специални          
средни          
спортни          
училища          
Специални паралелка до 9 от 10 над 18  
училища и полуинт.   до 18    
  група        
Начално паралелка до 11 от 12 над 22  
училище, и полуинт.   до 22    
основно група        
училище,          
прогимна-          
зия, ПТУ          
Средно об- паралелка до 11 от 12 от 25 над 35
щообразо- и полуинт.   до 24 до 35  
вателно група        
училище          
МУЦТПО група до 200 от 201 над 350  
      до 350    
ДДЮ, група до 4 от 5 над 10  
дом-учи-     до 10    
лище          
ДДПВ група до 3 от 4 над 10  
      до 10    
ОДК, ЦРД, група до 40 от 40 над 120  
УСШ,     до 120    
ЦУНТТ,          
(СМА, СМТ),          
планетари-          
ум, обсер-          
ватории          
Общежитие група до 4 от 5 от 11 над 19
      до 10 до 19  


Забележка:

При определяне категорията на учебните заведения се включват и:

1. групите от несамостоятелните ПДГ, ръководени от съответното училище;

2. групите от несамостоятелните ПДГ към ЦДГ, като 2 полудневни групи се зачитат за 1 група;

3. групите от несамостоятелните общежития към учебните заведения;

4. групите от яслите към обединените детски заведения;

5. паралелките от дом-училище.


Приложение № 3 към чл. 3, ал. 1



Таблица за определяне основната работна заплата
за длъжността "директор". Коефициент към начал-
ната основна работна заплата
 
Го- Директор Директор Директор Директор
ди- на учили- на учили- на учили- на учили-
ни ще IV кате- ще III кате- ще II кате- ще I кате-
  гория гория гория гория
1 2 3 4 5
до 1 1 1 1
до 2 1 1 1
до 3 1 1 1
до 4 1 1 1
до 5 1,004 1,004 1,007 1,007
до 6 1,018 1,018 1,017 1,016
до 7 1,022 1,021 1,023 1,022
до 8 1,029 1,028 1,026 1,029
до 9 1,033 1,031 1,033 1,032
до 10 1,04 1,038 1,039 1,038
до 11 1,05 1,052 1,052 1,05
до 12 1,054 1,056 1,055 1,057
до 13 1,061 1,063 1,062 1,06
до 14 1,065 1,066 1,065 1,066
до 15 1,072 1,073 1,071 1,072
до 16 1,075 1,076 1,078 1,075
до 17 1,09 1,09 1,091 1,091
до 18 1,097 1,097 1,094 1,094
до 19 1,1 1,1 1,1 1,1
до 20 1,108 1,107 1,107 1,107
до 21 1,111 1,111 1,113 1,113
до 22 1,114 1,115 1,120 1,122
до 23 1,118 1,120 1,127 1,131
до 24 1,121 1,125 1,134 1,140
до 25 1,125 1,129 1,141 1,149


Забележка: Промяната на коефициента за определяне на по-висока основна работна заплата се извършва след навършване на съответните години, признати за стаж по специалността.


Приложение № 4 към чл. 3, ал. 2 и 3



Таблица за определяне основната работна заплата на учител. Коефи-
циенти към началната работна заплата
 
Го- Учител без Учител с Учител с Учител с Учител с Учител с
ди- проф. ква- V проф. ква- IV проф. ква- III проф. ква- II проф. ква- I проф. ква-
ни лифик. степен лифик. степен лифик. степен лифик. степен лифик. степен лифик. степен
до 1 1 1,00 1,00 1 1,00 1,00
до 2 1,035 1,035 1,035 1 1,00 1,00
до 3 1,04 1,035 1,04 1 1,00 1,00
до 4 1,044 1,044 1,044 1 1,00 1,00
до 5 1,053 1,066 1,066 1,05 1,00 1,00
до 6 1,07 1,083 1,1 1,063 1,00 1,00
до 7 1,074 1,087 1,105 1,071 1,066 1,066
до 8 1,079 1,092 1,109 1,075 1,07 1,07
до 9 1,087 1,1 1,118 1,084 1,077 1,116
до 10 1,092 1,105 1,122 1,088 1,081 1,12
до 11 1,1 1,113 1,131 1,096 1,089 1,127
до 12 1,118 1,131 1,148 1,109 1,1 1,143
до 13 1,122 1,135 1,153 1,117 1,108 1,147
до 14 1,127 1,14 1,157 1,121 1,112 1,15
до 15 1,135 1,148 1,166 1,13 1,12 1,158
до 16 1,14 1,153 1,17 1,134 1,124 1,162
до 17 1,148 1,161 1,179 1,142 1,131 1,17
до 18 1,161 1,174 1,192 1,155 1,143 1,181
до 19 1,17 1,183 1,2 1,163 1,15 1,189
до 20 1,179 1,192 1,209 1,167 1,154 1,197
до 21 1,183 1,196 1,213 1,175 1,162 1,20
до 22 1,192 1,205 1,222 1,183 1,170 1,208
до 23 1,200 1,213 1,230 1,192 1,177 1,215
до 24 1,209 1,222 1,239 1,200 1,185 1,223
до 25 1,218 1,231 1,248 1,208 1,193 1,231


Забележка: Промяната на коефициента за определяне на по-висока основна работна заплата се извършва след навършване на съответните години, признати за стаж по специалността.


Приложение № 5 към чл. 6, ал. 1, т. 2, чл. 8, ал. 1,чл. 9, ал. 1


(Изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.)


Таблица за допълнителните и други трудови възнаграждения в системата на образованието



Възнаграждение Размер
1 2 3
1. За продължителна работа процент от основното
    трудово възнаграж-
    дение:
    а) от 1 януари до
    30 юни 1999 г.
    не по-малко
    от 0,6 на сто;
    б) от 1 юли 1999 г.
    не по-малко
    от 0,8 на сто
2. За отработен нощен час не по-малко от 0,077 лв.
3. За работа през:  
3.1. дните на официалните не по-малко от 100 на
  празници сто от часовата РЗ,
    определена по трудов
    договор
3.2. дните на седмичната по- не по-малко от 75 на
  чивка, които не са в гра- сто от часовата РЗ,
  фика на работното време определена по трудов
    договор
4. На учители, преподаващи  
  учебна дисциплина на чужд  
  език, но не съответния  
  чужд език 7,59 лв.
5. За ползване в работата на  
  по-висока лична квали-  
  фикация:  



5.1. образователно-квалифика-  
  ционна степен "доктор",  
  която е свързана с изпъл-  
  няваната работа не по-малко от 9,68 лв.
5.2. професионално-квалифика-  
  ционна степен:  
  първа професионално-  
  квалиф. степен 25,31 лв.
  втора професионално-  
  квалиф. степен  
  (I клас квалификация) 18,98 лв.
  трета професионално-  
  квалиф. степен  
  (II клас квалификация) 6,33 лв.
  четвърта професионално-  
  квалиф. степен 4,43 лв.
  пета професионално-  
  квалиф. степен 1,90 лв.
5.3. на директори, учители и въз-  
  питатели за работа в специал-  
  ни училища (дефектология)  
  и специалните детски градини  
  по чл. 9 от наредбата 6,33 лв.
6. За работа при тежки или утежне-  
  ни специфични условия на труд  
  допълнителното възнаграждение  
  се изплаща на персонала от:  
  -възпитателни училища интер-  
  нати, училища към местата 16 на сто
  за лишаване от свобода от нач.осн. РЗ
  -училища за ученици със зрителни  
  нарушения, училища за ученици  
  с увреден слух, дом-помощно 12 на сто
  училище от нач.осн. РЗ
  -социално-педагогически 11 на сто
  интернати от нач.осн. РЗ
  -ДДЮ, ДУДЮ, ДДПВ, 10 на сто
  логопедични интернати от нач.осн. РЗ
  -оздравителни училища, помощ-  
  но училище-интернат, помощно 4 на сто
  училище от нач.осн. РЗ
  -болнични и санаториални 4 на сто
  училища от нач.осн. РЗ
7. Безплатна храна 0,63 лв.


Забележки:

1. Безплатна храна получават:

а) персоналът в столовете и кухните в детските градини и училищата;

б) прислужниците, помощник-възпитателите, завеждащите административна служба, домакините, касиер-домакините в целодневните, седмичните и сезонните детски градини, обединените детски заведения, домовете за деца и юноши и пансионите в специалните училища.

За дните, в които лицата получават безплатна храна, не се предоставя и поевтиняване на храната от средствата за социални разходи съгласно писмо № 91-00-20 от 1994 г. на МТСГ, МФ и МЗ.

2. Часът на класно (курсово) ръководство, когато е над нормата за преподавателска работа, се заплаща по размерите, определени с чл. 11, ал. 1, т. 1.

3. Професионално-квалификационните степени (клас квалификация) се изплащат като допълнително възнаграждение на лицата, заемащи длъжности "ръководител на филиал в МУЦТПО" и от категорията "Педагогически специалисти с ръководни функции" независимо от предмета, който преподават.


Приложение № 6 към чл. 7 и 10



Таблица за извършване на допълнителна работа
от учители и лектори в учебните и учебно-
възпитателни заведения
 
Вид на извършваната работа Часове,
  приравнени
  към преподава-
  телска работа
Проверка на една писмена работа на  
ученик от конкурсен изпит, олимпиада  
и други подобни 0,5 часа
Изготвяне на проектно задание за  
една дипломна работа на ученик 0,5 часа
Провеждане от ръководител-консул-  
тант на една консултация на ученик,  
разработващ дипломно задание  
(до 4 консултации) 1 час
Изготвяне на проектно задание на  
една дипломна работа на дипло-  
мант - задочник 1 час
Изготвяне на рецензия на една  
дипломна работа 1 час
Изпитване на един ученик във фор-  
мите на задочно, кореспондентско  
и самостоятелно обучение:  
председател на комисия 0.3 часа
член на комисия 0.2 часа
Провеждане на консултации със  
задочници - за два часа с не по-малко  
от 10 ученика 1 час
Провеждане на изпит по практика за  
една специалност на:  
председател на комисия 8 часа
член на комисия 5 часа


Промени настройката на бисквитките