Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 24 от 16.III

НАРЕДБА № 2 ОТ 9 МАРТ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ В НАЦИОНАЛНАТА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ПОЛИГРАФИЯ И ФОТОГРАФИЯ

 

НАРЕДБА № 2 ОТ 9 МАРТ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ В НАЦИОНАЛНАТА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ПОЛИГРАФИЯ И ФОТОГРАФИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

Обн. ДВ. бр.24 от 16 Март 1999г., изм. ДВ. бр.55 от 18 Юни 1999г., изм. ДВ. бр.38 от 9 Май 2000г., отм. ДВ. бр.40 от 20 Април 2001г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 2 от 12 април 2001 г. за приемане на ученици в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография - ДВ, бр. 40 от 20 април 2001 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) В Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография се приемат ученици за обучение по професионалните направления полиграфия, дизайн на рекламата и фотография-дневна и задочна форма на обучение, по съответните специалности: предпечатни процеси, печатни процеси, брошуро-книговезки процеси, дизайн на рекламата и фотография.


Чл. 2. В гимназията могат да кандидатстват лица на общо основание от цялата страна.


Чл. 3. (1) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Приемането на кандидати за дневна форма на обучение става по реда на бала и по държавен разчет, одобрен от Министерството на културата.

(2) (Нова - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Приемането на кандидати за задочна форма на обучение става по реда на бала и при условията и по реда на чл. 44, ал. 4 от Закона за народната просвета.


Раздел II.
Условия за кандидатстване за дневна форма на обучение (загл. изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.)

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за дневна форма на обучение по полиграфия и фотография да са завършили VII клас в годината на кандидатстването.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Срокът на дневна форма на обучение е 5 години.


Чл. 5. За всички специалности се приемат 50 на сто момичета и50 на сто момчета. Ако бройките, предвидени за момчета (момичета) не се запълнят, се приемат момичета (момчета) по реда на бала.


Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за дневна форма на обучение подават молба образец, която се осигурява от училището, акт за раждане, удостоверение за завършен VII клас (успехът от който е не по-нисък от добър 4), медицинско свидетелство за здравословното им състояние и декларация, подписана от родител (настойник), с която удостоверяват, че избраните от тях специалности не са противопоказни на заболяванията и физическите недъзи, посочени в ал. 2.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Не се допуска кандидатстването в съответните професионални направления (по всички специалности) на лица със следните заболявания:

1. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) тежки неврологични заболявания, които водят до значителни нарушения на двигателните функции: дисеминирана склероза, паркинсонизъм, атетоза и други екстрапирамидни хиперкинези, травмена енцефалопатия, травмени увреди на гръбначния мозък и периферните нерви, трайни остатъчни увреди на централната и периферната нервна система след възпалителни, токсични и съдови заболявания, сирингомиелия, системни прогресиращи заболявания на нервната система и мускулния апарат - за всички специалности;

2. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) психични заболявания: шизофрения - изходно състояние (с шизофренен дефект), трайна шизофренна промяна на личността, непрекъснато протичаща шизофрения; циклофрения - антернентно и хронично протичане, чести психотични фази, епилепсия - изразена епилептична промяна на личността, чести (особено големи) епилептични припадъци; доказана истинска параноя; травматични и други енцефалопатии с тежки характерови и интелектуално-мнестични промени - за всички специалности;

3. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) открити форми на туберкулоза, алергии, заболявания на опорно-двигателния апарат на горните крайници, пълна слепота, далтонизъм - за всички специалности;

4. хронично и тежко протичащи заболявания на дихателните пътища и сърдечносъдовата система - за полиграфия.

(3) Документите по ал. 1 се приемат и проверяват от комисия, назначена със заповед на директора на училището. Документи се приемат само когато са в пълен комплект и са попълнени правилно. Комисията информира кандидатите или техните близки за характера на училището, за изучаваните в него специалности, за организацията на учебния процес, за подготовката и възможностите за реализация на завършилите курса на обучение. Документите се подават в училището на адрес: София 1408, кв. Стрелбище, ул. Златишки проход 5.

(4) Срокът за приемане на документи за редовно обучение е от 16 до 25 юни включително. Документи, непредставени в този срок, не се разглеждат.


Раздел III.
Конкурсни изпити и класиране за дневна форма на обучение (загл. изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.)

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за дневна форма на обучение по полиграфия се класират въз основа на бал, който се образува от удвоената оценка от конкурсния изпит - съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение, и оценките по изобразително изкуство, физика, химия и математика от удостоверението за завършен VII клас. По желание кандидатите могат да представят служебна бележка с оценка от положен конкурсен изпит - съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение, в други училища.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за дневна форма на обучение по фотография и дизайн на рекламата се класират въз основа на бал, който се образува от удвоената оценка от конкурсния изпит по рисуване и оценките по български език и литература, физика, химия и математика от удостоверението за завършен VII клас. По желание кандидатите могат да представят служебна бележка с оценка от положен изпит по рисуване в училищата по изкуствата от системата на Министерството на културата.

(3) Минималният бал за класиране на кандидатите е 20.

(4) Класирането на кандидатите с равен бал се извършва чрез сравняване на отделните балообразуващи оценки по реда, посочен в предходните алинеи.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Конкурсният изпит за кандидатите за дневна форма на обучение по полиграфия е съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение по теми, определени от Министерството на културата. Конкурсният изпит е анонимен с продължителност четири астрономически часа и се провежда на 3 юли от 8 ч. в училището.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Конкурсният изпит по рисуване за кандидатите за дневна форма на обучение по фотография и дизайн на рекламата е рисунка - етюд на обемни тела. Задачата се определя от Министерството на културата и се изпълнява с черен материал по избор на кандидата, размерът на рисувателния лист е 35/50 см. Конкурсният изпит е анонимен с продължителност пет астрономически часа и се провежда на 5 юли от 8 ч. в училището.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) (1) Писмените работи съгласно чл. 7, ал. 5 се преглеждат от двама учители специалисти, определени със заповед на директора или упълномощено от него лице. Те рецензират и оценяват писмените работи независимо един от друг. Всеки от тях попълва и предава на директора на училището протокол с оценките си, като:

1. рецензиите на членовете на комисиите се вписват в отделни тетрадки;

2. комисия, назначена от директора на училището, определя окончателната оценка на всеки кандидат, която е средна аритметична (незакръглена) от оценките на двамата учители специалисти;

3. ако разликата между оценките от двата протокола е по-голяма от 0,50, писмените работи се дават за нова проверка на трети специалист арбитър, назначен със заповед на директора на училището, чиято оценка е окончателна.

(2) Рисунките съгласно чл. 7, ал. 6 се преглеждат и оценяват чрез едновременно журиране от комисия, назначена със заповед на директора или на упълномощено от него лице.

(3) Писмените работи и рисунките се оценяват с точност до 0,25.

(4) Анонимността се разкрива, след като комисията попълни протоколите с оценките от съответния изпит. В отделен протокол се вписват всички оценки, влизащи в бала, и целият бал.

(5) Оценките на комисиите са окончателни. Преразглеждане на работите не се допуска.

(6) Оценките от конкурсните изпити важат само за това училище и кандидатите не могат да се класират или приемат в други училища по изкуствата и културата.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Протоколите с оценките от конкурсните изпити се утвърждават от директора на училището съобразно разчета за прием на Министерството на културата и се обявяват в петдневен срок от приключване на изпита.


Чл. 10. Кандидатите, получили оценка слаб 2 на конкурсен изпит, отпадат от класирането.


Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Резултатите от класирането се обявяват писмено в училището на 17 юли. В тридневен срок от обявяването им кандидатите могат да видят лично работите си и да се запознаят с мотивите за тяхната оценка.

(2) Когато в класирането участват близнаци и само единият от тях е приет, другият (другите) се приема извън разчета за прием приусловие, че на конкурсните изпити не е получил оценка слаб 2.


Раздел IV.
Записване за дневна форма на обучение (загл. изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.)

Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Приетите кандидати се записват от 18 до 21 юли включително.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Незаетите места се попълват от следващите класирани по бал кандидати за съответното професионално направление от 24 до 28 юли включително.

(3) Учениците, които са се записали, но не са се явили в срок до 3 дни след започване на учебните занятия (15 септември) и не са представили лично или чрез свои близки документ за уважителни причини, се считат за отпаднали. На техните места се приемат следващите кандидати по реда на бала.


Раздел V.
Условия за кандидатстване, конкурсни изпити и записване за задочна форма на обучение (загл. изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.)

Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Срокът за задочна форма на обучение по всички специалности е 2 години. Могат да кандидатстват само лица, завършили средно образование, при условията и по реда на чл. 44, ал. 4 от Закона за народната просвета.

(2) Кандидатите младежи, навършили 18 години, трябва да са отслужили, освободени или отложени от редовна военна служба.


Чл. 14. Кандидатите подават в канцеларията на училището в срок от 21 до 31 август следните документи:

1. молба по образец;

2. диплома за завършено средно образование;

3. медицинско свидетелство за здравословното състояние съгласно чл. 6, ал. 2;

4. препис-извлечение от трудовата книжка (ако има такава).


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Изпитите за задочна форма на обучение по всички специалности се провеждат на 1 септември от 8 ч. в училището.


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за задочна форма на обучение по полиграфия и дизайн на рекламата полагат практически проверочен изпит. Проверочният изпит се оценява с "ДА" или "НЕ".

(2) Кандидатите, които на проверочния изпит съгласно ал. 1 са получили "НЕ", отпадат от класирането.


Чл. 17. (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Балът за класирането по полиграфия и дизайн на рекламата се образува от оценката по български език и литература и оценката по химия от дипломата за средно образование.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Кандидатите за задочна форма на обучение по фотография полагат следните конкурсни изпити:

1. анонимен писмен изпит по обявен конспект;

2. анонимен изпит за оценка на художествено-творческите способности на кандидатите чрез комбинаторна задача. В деня преди изпита се дава разяснение за същността и реда на провеждането му.

(2) Кандидатите, получили оценка слаб 2 на писмения конкурсен изпит съгласно ал. 1, т. 1, не се допускат до следващия изпит. Получилите оценка слаб 2 на изпита съгласно ал. 1, т. 2 не участват в класирането.


Чл. 19. Балът за класирането по фотография се образува от:

1. оценките от двата конкурсни изпита;

2. оценките по химия и физика от дипломата за средно образование.


Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Протоколите на класиралите се кандидати се утвърждават от директора на училището в срок до 2 септември включително.

(2) Приетите кандидати се записват до 3 септември включително.

(3) На незаетите места се приемат следващите по бал кандидати, които се уведомяват с телеграма. Те трябва да се запишат до 8 септември включително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Записалите се за задочна форма на обучение, които не се явят до четвъртия ден включително от започването на очните занятия без уважителни причини, се считат за отпаднали. На техните места се приемат следващите по бал кандидати.


Раздел VI.
Приравнителни изпити

Чл. 21. (1) Ученици, завършили VIII клас на общообразователното училище с успех най-малко добър 4, могат да се явят на приравнителни изпити за освободените места в училището по програма, одобрена от Министерството на културата (приложение № 1).

(2) Освободените места се обявяват в училището не по-късно от 15 юли.

(3) Кандидатите за приравнителните изпити подават следните документи:

1. молба по образец, която се осигурява от училището;

2. удостоверение за завършен VIII клас в годината на кандидатстване;

3. акт за раждане;

4. медицинско свидетелство за здравословно състояние;

5. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) декларация, подписана от родител (настойник), с която удостоверяват, че избраните от тях специалности не са противопоказни на заболяванията и физическите недъзи, посочени в чл. 6, ал. 2.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Срокът за подаване на документи е от 28 до 31 август включително.


Чл. 22. (1) Кандидатите се явяват на приравнителни изпити за професионално направление полиграфия по обща полиграфия, изобразително изкуство, лабораторна практика; за професионално направление фотография - по обща фотография, изобразително изкуство, оптика и апаратура, учебна практика.

(2) Приравнителните изпити се провеждат от 7 до 13 септември в училището по обявен график и програма.


Чл. 23. (1) Кандидатите се класират при условие, че са получили успех най-малко добър 4 по всеки един от приравнителните изпити.

(2) Кандидатите, получили оценка слаб 2 на приравнителен изпит, не се допускат до следващия изпит и отпадат от класирането.

(3) Кандидатите, получили равен бал на приравнителните изпити, се класират чрез съпоставяне на оценките по реда на изпитите.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Български граждани, както и временно и постоянно пребиваващите в страната чужденци, обучавани в училища на други държави, които не заплащат обучението си по силата на международна договореност или актове на Министерския съвет, се приемат в училището при условията и по реда на тази наредба. Временно и постоянно пребиваващите в страната чужденци, които заплащат обучението си, се приемат извън утвърдения разчет за прием, ако са издържали успешно конкурсните изпити. Размерът на средствата, който чужденците заплащат за своето обучение, се утвърждава по реда на § 4, ал. 3 от Закона за народната просвета.


§ 2. Кандидати, представили документи с невярно съдържание, вписали неверни данни при попълване на кандидатските си документи, направили опит да заблудят приемателната комисия или ръководството на училището, се отстраняват от участие в конкурса. Ако това бъде установено по-късно, ученикът се изключва. Ако има данни за престъпление, се уведомява прокуратурата за търсене на наказателна отговорност.


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Възражения от неприети кандидати или техни близки поради допуснати технически или процедурни грешки се приемат от директора на съответното училище в срок до 3 дни след обявяване на резултатите от класирането. Директорът разглежда възраженията и разрешава всички спорни въпроси в срок до 10 септември, като уведомява писмено жалбоподателите за решението си.


§ 4. За проявена недобросъвестност или за неспазване на установения ред при обработката на документите за кандидатстване, при провеждането на изпитите, както и при класирането и записването на кандидатите от членовете на комисиите или от лица от административния персонал и ръководството на НПГПФ виновните се наказват дисциплинарно съгласно Кодекса на труда. Ако има данни за престъпление, за него се уведомява прокуратурата.


Заключителни разпоредби

§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г.) Наредбата се издава на основание § 1а от допълнителните разпоредби на Закона за народната просвета и чл. 50, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 31 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 62 и 77 от 1992 г., бр. 54 и 75 от 1993 г. и бр. 13 и 68 от 1994 г.).


§ 6. С тази наредба се отменя Наредба № 2 за приемане на ученици в Средното училище по полиграфия и фотография (обн., ДВ, бр. 29 от 1991 г.; изм., бр. 42 от 1992 г.; доп., бр. 39 от 1993 г., бр. 23 от 1994 г.; изм., бр. 50 от 1995 г., бр. 24, 33 и 69 от 1996 г., бр. 44 от 1998 г.).


§ 7. Приложение № 1 към чл. 21, ал. 1 се обявява в училището.


Промени настройката на бисквитките