Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 23.V

НАРЕДБА № 3 ОТ 15 АПРИЛ 1997 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ЗАГОТОВКА И ТЪРГОВИЯ С ПОСЕВЕН И ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ И ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ И ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА, ЗАНИМАВАЩИ СЕ С ТАЗИ ДЕЙНОСТ

 

НАРЕДБА № 3 ОТ 15 АПРИЛ 1997 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ЗАГОТОВКА И ТЪРГОВИЯ С ПОСЕВЕН И ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ И ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ И ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА, ЗАНИМАВАЩИ СЕ С ТАЗИ ДЕЙНОСТ

Обн. ДВ. бр.41 от 23 Май 1997г., изм. ДВ. бр.73 от 29 Август 1997г., отм. ДВ. бр.40 от 14 Май 2004г.

Отменена с § 4 от Заключителните разпоредби на Наредба № 13 от 31 март 2004 г. за реда за издаване на разрешения на производители и заготвители на посевен и посадъчен материал и за регистрация на търговци на посевен и посадъчен материал - ДВ, бр. 40 от 14 май 2004 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се регламентират условията за производство, заготовка, търговия и редът за лицензиране на юридически и физически лица.


Чл. 2. Тази наредба се прилага за:

1. посевен материал от начални звена, супер-елит, елит, размножения, хибриди и семенни участъци;

2. лозов и овощен посадъчен материал - начални звена, суперелит, елит и размножения от ягодоплодни, етеричномаслени култури и хмел;

3. посадъчен материал от картофи - начални звена, суперелит, елит, класа А и класа Б.


Глава втора.
ПРОИЗВОДСТВО, ЗАГОТОВКА И ТЪРГОВИЯ С ПОСЕВЕН И ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ

Чл. 3. Производство, заготовка и търговия със семена и посадъчен материал могат да извършват юридически и физически лица, лицензирани от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа (МЗХП).


Чл. 4. (1) Посевен и посадъчен материал се произвежда, заготвя, търгува и използва само от вписани в Националната сортова листа сортове.

(2) Посевен и посадъчен материал от сортове, невписани в Националната сортова листа, може да се внася за преразмножение с разрешение на министъра на земеделието и хранителната промишленост, като цялото произведено количество се изнася, както и за научноизследователски цели от институтите и опитните станции, без право на разпространение в страната.

(3) Началните звена на сортоподдържането, суперелитният посевен и посадъчен материал и родителските компоненти за производство на хибридни семена се произвеждат от научноизследователския институт оригинатор на даден сорт, както и от юридически и физически лица, притежаващи правата върху сорт, удостоверени с официален документ, съгласно Закона за защита на новите сортове растения и породи животни (ЗЗНСРПЖ).

(4) Елитен посевен и посадъчен материал и този от размноженията се произвежда, заготвя и търгува от лицензирани физически и юридически лица.

(5) Не се разрешава семепроизводство от чужди сортове, внесени за производство на стокова продукция.


Чл. 5. (1) В страната се произвежда, заготвя, търгува, засява и засажда посевен и посадъчен материал, придружен с документи, удостоверяващи неговото качество и здравно състояние в съответствие с действащите стандартизационни документи.

(2) Хибридните семена и семената от родителските компоненти се търгуват и засяват само след извършени биохимични тестове за сортова чистота или полско изпитване (грунтов контрол) и писмена гаранция от оригинатора за линиите, възстановители на фертилността.


Чл. 6. При екстремни (рязко отклоняващи се от нормалните хидрометеорологични и климатични) условия министърът на земеделието и хранителната промишленост разрешава използването на посевен материал с по-ниски показатели за кълняемост, маса на 1000 броя семена за зърнено-житните култури и слънчогледа, както и на следващото по-ниско размножение, посочено в нормативните документи за културите по чл. 23, ал. 2.


Чл. 7. Ежегодно до 1 септември за есенните и 20 февруари за пролетните култури производителите на посевен и посадъчен материал представят своята програма за производство през новата стопанска година пред общината и поделенията на Главна инспекция по апробация и семеконтрол (ГИАС) в страната.


Чл. 8. (1) Производителите на семена и посадъчен материал уведомяват писмено най-малко шест месеца преди сеитбата общината и кметството, своите съседи стокопроизводители и специализираните контролни органи за културите и сортовете, които изискват пространствена изолация.

(2) Съседите-производители на селскостопанска продукция, спазват необходимата пространствена изолация, определена в нормативните документи.

(3) При нарушение по ал. 2 засятата или засадената култура се унищожава от собственика, без да му се компенсират щетите, в срок, определен от контролния орган. Ако собственикът не е извършил унищожаването, то се извършва за негова сметка от организация или лице, посочено в заповед на кмета.

(4) При спор на съседи семепроизводители с предимство се ползва този, който по-рано е отправил уведомлението по ал. 1.


Глава трета.
ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ

Чл. 9. (1) Посевен и посадъчен материал се произвеждат от юридически и физически лица, на които е издаден лиценз по тази наредба.

(2) Лицензът за производство по ал. 1 се издава от министъра на земеделието и хранителната промишленост и се вписва в регистъра на ГИАС.

(3) Лицензът за производство по ал. 1 се издава на производители, които могат да осигурят условия за производство, предвидени в тази наредба, за една или повече култури, сортове, хибриди и размножения.

(4) Лиценз за производство не се издава на юридически и физически лица, чийто лиценз е бил отнет или е установено, че са произвеждали без лиценз.

(5) Документите за издаване на лиценз, подавани в семеконтролните инспекции (СИ), на територията на които се организира производството, са следните:

1. заявление, което съдържа:

а) наименование на фирмата, от кого се представлява и адрес;

б) описание на производствената дейност по култури и размножения;

в) територията, на която ще се извършва производството на посевен и посадъчен материал;

г) формата на земеползване (собствена земя, под аренда, под наем и др.);

д) размер на площите и категория на земята, удостоверено с документ от поземлената комисия;

е) количеството семена и посадъчен материал, които ще произведе;

2. фотокопие от дипломата на специалиста с висше или средно агрономическо образование; когато специалистите сами ще ръководят и извършват семепроизводството, това се декларира, а когато те ще бъдат наети, се представя нотариално заверен трудов договор, сключен между двете страни;

3. фотокопие от документа, удостоверяващ завършен курс (майсторско свидетелство) на лицето, за случаите, когато то извършва производството на посевен и посадъчен материал;

4. декларация за наличните трактори, другите машини и прикачен инвентар, с които ще се обработва земята, или сключените за целта договори, както и машини за първично почистване на семената, складове и навеси за съхранение;

5. декларация за наличната маточна база за производство на калеми и подложки или сключените за целта договори.


Чл. 10. Право да произвеждат посевен и посадъчен материал се дава само на специалисти с висше и средно агрономическо образование и лица, придобили съответна квалификация, които познават:

1. специфичните особености на културата и сорта и технологията за производство на съответния вид посевен и посадъчен материал;

2. Закона за посевния и посадъчния материал (ЗППМ), правилника за неговото прилагане и тази наредба;

3. инструкцията за апробация (полска инспекция) на семепроизводствените посеви от полски, зеленчукови, цветни и лекарствени култури;

4. правилника за производство, контрол и пласмент на лозов, овощен и черничев посадъчен материал;

5. инструкциите за организация на производство, апробация и контрол на свободен от вируси и микоплазмени болести ягодов и малинов посадъчен материал;

6. инструкциите за апробация на маточни насаждения от маслодайна роза, лавандула, мента, хмел, декоративна роза и касис;

7. инструкциите за съхранение, транспорт и търговия с лозов и овощен посадъчен материал;

8. Закона за стандартизацията, правилника за неговото прилагане, БДС и отрасловите нормали за посевен и посадъчен материал;

9. вписаните в Националната сортова листа сортове и хибриди селскостопански култури, цветя, горско-дървесни видове и породи буби в Република България, която ежегодно се публикува от Държавната сортова комисия.


Чл. 11. (1) Лицата по чл. 10 задължително водят и предоставят на контролните органи регистрите и досиетата за производство на посевен и посадъчен материал, както и дневниците за изпълнение на агротехническите и растителнозащитните мероприятия.

(2) Производството, заготовката, движението и разпространението на посевния и посадъчния материал се води в специален дневник по култури, сортове и размножения.


Глава четвърта.
ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ЗАГОТВИТЕЛИ И ТЪРГОВЦИ

Чл. 12. (1) Заготовката и търговията с посевен и посадъчен материал се извършва от юридически и физически лица, на които е издаден лиценз за заготовка и търговия по тази наредба.

(2) Лицензът за заготовка и търговия по ал. 1 се издава от министъра на земеделието и хранителната промишленост и се вписва в регистъра на ГИАС.

(3) Лицензът за заготовка и търговия по ал. 1 се издава на заготвители и търговци, които могат да осигурят условия за заготовка и търговия, предвидени в тази наредба.

(4) Лиценз за заготовка и търговия не се издава на юридически и физически лица, чийто лиценз е бил отнет или е установено, че са заготвяли и търгували без лиценз.

(5) Необходимите документи, които се подават в СИ за издаване на лиценз за заготовка или търговия, са:

1. заявление, което съдържа:

а) наименование на фирмата, от кого се представлява и адрес;

б) описание на заготвителната и търговската дейност по култури и размножения, както и местонахождението на обектите за заготовка и търговия;

2. нотариално заверено копие за съдебна регистрация на заявителя;

3. декларация от заготвителя и търговеца за налична семечистачна техника, складова база, пакетажни работилници, машини за зашиване на чували, размножителна техника, магазини, щандове с адрес и др. или сключени за това договори.

(6) Заготвителят и търговецът спазват ЗППМ, Закона за стандартизацията, Закона за защита на конкуренцията, правилниците за тяхното прилагане, БДС, както и изискванията на тази наредба.


Глава пета.
РЕД ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦЕНЗОПРИТЕЖАТЕЛЯ

Чл. 13. (1) Семеконтролните инспекции в едномесечен срок проверяват кадровата, материално-техническата и технологичната осигуреност на кандидата и преценяват възможността му да изпълнява професионално задълженията си за производство, заготовка, съхранение и търговия с посевен и посадъчен материал.

(2) Семеконтролната инспекция изготвя становище и заедно с молбата и декларацията на кандидата ги изпраща чрез ГИАС до МЗХП.


Чл. 14. В 15-дневен срок от получаване на документацията МЗХП се произнася за решението си и го съобщава на кандидата за лиценз и ГИАС.


Чл. 15. (1) За всяка отделна дейност - производство, заготовка или търговия, МЗХП издава лиценз, който се включва в регистрите на ГИАС.

(2) Лицензът за производство, заготовка или търговия се издава след заплащане на такса и има срок на действие 5 години.

(3) Отказът за издаване на лиценз се мотивира писмено от МЗХП и за него се уведомява лицензозаявителят.

(4) Отказът за издаване на лиценз може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.


Чл. 16. (1) Лицензопритежателят упражнява правата си за производство, заготовка или търговия при условията на тази наредба.

(2) Правата по лиценза не могат да се прехвърлят или преотстъпват.

(3) При промяна на статута, адреса или управителя на лицензираното лице, както и на специалистите, които имат право да водят производствения процес, вписани в лиценза, лицензопритежателят е длъжен да поиска изменение или допълнение на лиценза с писмено заявление до ГИАС, придружено от необходимите документи в 7-дневен срок от настъпване на промяната.

(4) Измененията и допълненията в лиценза се извършват от МЗХП и не променят сроковете по чл. 15.


Чл. 17. Лицензопритежателят осигурява:

1. условия за отделяне на посевния и посадъчния материал по култури, сортове, размножения, партиди, контролни единици и др. с цел гарантирано запазване на тяхната автентичност, категория, произход и реколтна година;

2. водене на регистри, досиета и дневници по чл. 11;

3. достъп на контролните органи до всички административни, производствени и складови помещения, семепроизводни посеви и маточни насаждения, както и до документацията, свързана с автентичността, категорията, произхода, качеството и търговията с посевния и посадъчния материал и неговото обозначение;

4. недопускане на действия, които могат да доведат купувача или потребителя до заблуда за автентичността, категорията, качеството и произхода на посевния и посадъчния материал;

5. недопускане внасянето на територията на производствения обект на етикети или опаковки без писмено разрешение от териториалната СИ срещу подадена молба, с които друг производител означава или представя продукцията си или се отнасят за продукция, която не е вписана в лиценза за производството;

6. недопускане в производствените и складовите помещения наличие на семена и посадъчен материал, които:

а) подлежат на вписване в регистрите по чл. 11, но не са били вписани в тях или са вписани невярно;

б) не са разрешени, съгласно предмета на лицензното право;

в) могат да се използват за фалшифициране на съществени показатели на посевния и посадъчния материал.


Чл. 18. Когато по време на действие на лицензното право някое от основанията за придобиването му отпадне или лицензопритежателят не е в състояние да осигури някое от условията за упражняване на това право, той незабавно уведомява ГИАС и МЗХП.


Чл. 19. Когато компетентен орган, вследствие на констатирано нарушение, спре или прекрати права, свързани с действието на лиценза, лицензопритежателят уведомява ГИАС и МЗХП за това.


Чл. 20. При констатирани нарушения на наредбата министърът на земеделието, горите и аграрната реформа може:

1. да спре действието на лиценза:

а) за определен срок - не по-малко от един месец;

б) за срок до изпълнение предписанието на контролния орган или до приключване на съдебен спор;

2. да отнеме лиценза.


Чл. 21. (1) Лицензът се отнема със заповед на министъра на земеделието и хранителната промишленост по предложение на контролните органи.

(2) Лицензът се отнема при:

1. използване на етикетировка, опаковка или означение относно името на производителя, вносителя, заготвителя или търговеца, което може да заблуди купувача или потребителя;

2. използване на помещения, площадки, щандове на открито и др., невписани в лиценза за производство, заготовка или търговия с посевен и посадъчен материал;

3. подправяне на документи (семеконтролни свидетелства, бележки, свидетелства за качество, сортови свидетелства, актове за апробация и др.), които могат да заблудят потребителя за автентичността на посевния и посадъчния материал или за негови определящи качества;

4. недопускане на контролните органи в семепроизводни посеви, маточни насаждения, овощни разсадници, лозови вкоренилища, маточници, семенилища, пунктове за заготовка на семената, складове, магазини и др., посочени в лиценза;

5. непредставяне на регистри, досиета, дневници или други документи, необходими при проверката, създаване на пречки при вземането на проби за изследване, даване на неверни сведения и данни на служителите на ГИАС;

6. неотстраняване в срок на причините, поради които действието на лиценза е било спряно.


Чл. 22. (1) Лицензопритежателят осигурява водене на съответни регистри, досиета и дневници.

(2) Документацията по ал. 1 се заверява от СИ.

(3) Вписвания в регистрите и дневниците могат да извършват само лица, посочени в лиценза.

(4) Документацията по ал. 1 представлява официален документ за доказване на: автентичността, произхода, размножението, реколтната година и качеството на произведения, заготвения и разпространяван посевен и посадъчен материал.

(5) Документацията по ал. 1 се води поотделно за всички обекти, вписани в лиценза.

(6) Вписванията в регистрите, досиетата и дневниците отразяват точно документите, въз основа на които са направени, и се извършват по неизличим начин, ясно, четливо и с професионална добросъвестност.

(7) Документацията по ал. 1 се приключва ежегодно и се съхранява от лицензопритежателя за срок 5 години.


Глава шеста.
ПРОИЗВОДСТВО НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ЗА СОБСТВЕНИ НУЖДИ ОТ СЕМЕННИ УЧАСТЪЦИ

Чл. 23. (1) Физически и юридически лица, които произвеждат семена за собствени нужди на собствена или взета под аренда земя, декларират посевите по ред, установен от ЗППМ и нормативните документи и не подлежат на задължително лицензиране.

(2) Разрешава се производството на семена за собствени нужди само от следните култури: пшеница, ечемик, овес, ръж, тритикале, просо, фасул (полски), леща, бакла (фуражна), нахут, грах (полски и фуражен), фий и соя.

(3) Декларирането на посевите се извършва в СИ в следните срокове:

1. до 31 декември за есенните култури;

2. до 25 април за ранните пролетни култури;

3. до 25 май за късните пролетни култури.


Чл. 24. (1) Произведените по условията на чл. 23, ал. 2 семена могат да се продават и обменят за засяване, ако са в чували, при спазване изискванията на глава седма, или в пломбирани превозни средства и са от апробирани от СИ посеви.

(2) Производителите на семена по ал. 1 могат да извършват продажба само на преки ползватели.


Чл. 25. (1) Семенни участъци, от които се получават семена за собствени нужди, подлежат на полска инспекция от агроном с висше образование съгласно ЗППМ и съществуващите нормативни документи.

(2) Апробатор на семенен участък може да е специалист от СИ или назначен агроном със заповед на кмета на общината съгласувано със СИ.

(3) Произведените семена от семенни участъци се окачествяват от СИ или акредитирани лаборатории, контролирани от ГИАС.


Чл. 26. Не могат да се използват семена, ако са получени от неапробирани посеви.


Чл. 27. (1) Семенните участъци се засяват със семена от последното размножение за съответната култура - първо за пшеницата и второ за останалите култури, по чл. 23, ал. 2.

(2) Семенните участъци могат да се засяват и с произведените по ал. 1 собствени семена, преразмножени не повече от един път, ако са апробирани от СИ.


Чл. 28. Апробацията на семенни участъци се контролира от специалисти при семеконтролните инспекции.


Глава седма.
ЕТИКЕТИРОВКА И ПЛОМБИРАНЕ

Чл. 29. Посевният и посадъчният материал подлежи на задължително етикетиране, щемпеловане и пломбиране по изискванията на тази наредба.


Чл. 30. В страната се търгува с посевен материал само ако етикетите отговарят по цвят на изискванията за съответното размножение, както следва:

1. суперелит - бял с диагонална виолетова лента;

2. елит - бял;

3. първо размножение и хибридните семена - син;

4. второ размножение - червен;

5. следващите размножения извън утвърдената схема на сортоподдържане - кафяв.


Чл. 31. (1) Върху картонените или пластмасовите етикети с размери 110/67 мм на заготвения в чували посевен материал се вписват следните задължителни обозначения:

1. наименование, адрес и лицензионен номер на фирмата-собственик на семената;

2. лицензионен номер на фирмата-заготвител;

3. култура;

4. сорт;

5. фракция, за хибридната царевица;

6. размножение;

7. произход;

8. реколтна година;

9. контролна единица - количество;

10. номер на СИ, месец, година и номер на взетата проба;

11. тегло на опаковката;

12. брой на опаковките - от N ...... до N .......;

13. вид на препарата, използван за обеззаразяване.

(2) Върху заготвения посевен материал - дребен пакетаж, се поставя следната задължителна индикация:

1. наименование и адрес на фирмата-собственик на семената, и лицензионен номер;

2. фирма-заготвител и лицензионен номер;

3. култура;

4. сорт;

5. фракция за царевицата;

6. размножение;

7. номер на действащия семеконтролен документ;

8. кълняемост от действащия семеконтролен документ;

9. тегло на опаковката;

10. цена на опаковката.


Чл. 32. Етикетите за посадъчния материал съдържат следната задължителна индикация:

1. наименование и адрес на фирмата-собственик на посадъчния материал, и лицензионен номер;

2. култура;

3. сорт или сортоподложкова комбинация;

4. размножение;

5. тегло и фракция за посадъчния материал от картофи;

6. номер на свидетелството на одобрения при грунтов контрол посадъчен материал от картофи;

7. брой посадъчен материал във връзка (в опаковка);

8. номер на БДС, по който е окачествен посадъчният материал.


Чл. 33. Етикетите за посевния материал се подпечатват със специален печат от СИ и се поставят вътре и отвън на опаковките.


Чл. 34. (1) Опаковките със суперелитни, елитни семена и тези за износ се пломбират.

(2) Видовете посадъчен материал се етикетират и се пломбират съгласно изискванията на БДС с държавна оловна пломба.

(3) На оловната пломба са индикирани номерът на СИ и абревиатурата ГИАС.


Чл. 35. Забраняват се движението, разпространението и търговията с посевен материал без подпечатани от СИ етикети, непломбиран суперелитен, елитен и за износ посевен материал и непломбиран посадъчен материал.


Глава осма.
ТЪРГОВИЯ

Чл. 36. (1) Търговия на дребно и едро с посевен и посадъчен материал се извършва само от лицензирани по тази наредба юридически и физически лица.

(2) Движение, разпространение и търговия с посевен материал се извършва, когато той се придружава от оригинални семеконтролни документи, издадени от Централната семеконтролна станция или СИ, за посадъчния материал - свидетелство за качество, издадено от СИ, и сортово свидетелство от производителя, а за картофите - свидетелство от грунтов контрол и свидетелство за качество.

(3) Посевният материал може да се търгува и с ясно и четливо фотокопие от оригиналния семеконтролен документ, подпечатано със свеж печат от продавача и заверено с трите му имена и подпис за фактически продаденото количество. Във фактурата се вписват номерът на семеконтролния документ и броят на продадените опаковки.


Чл. 37. Забранява се съхранението в складове, депа, магазини и други търговски обекти в едно помещение на стандартен посевен и посадъчен материал с нестандартен материал, както и на посевен материал със зърно за храна, фураж, медицински и други цели.


Чл. 38. Дълготрайно съхранение на посадъчен материал през есенно-зимния период се извършва съгласно инструкциите на МЗХП и подлежи на задължително преокачествяване след този период.


Чл. 39. (1) Забранява се на юридически и физически лица, брокери и дистрибутори, нелицензирани от МЗХП, да извършват търговска дейност с посевен и посадъчен материал.

(2) Всички семена, които са предмет на търговия, могат да се проверяват на грунтов контрол.


Глава девета.
ВНОС

Чл. 40. Внос на семена и посадъчен материал се разрешава на юридически и физически лица, лицензирани от МЗХП, наричани по-нататък "заявители".


Чл. 41. (1) За разрешаване внос на семена и посадъчен материал заявителят подава в Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа молба, подписана от него и подпечатана с печата му, с описание на културите, количествата по сортове или сорто-подложкови комбинации, размножение и предназначение на внесения материал (производство на семена или посадъчен материал, производство на стокова продукция, преразмножение и др.), сключен договор с контрагента, пункта на разтоварване и разпределение на материала до крайни потребители.

(2) Сключените договори за внос на семена и посадъчен материал трябва да отговарят на изискванията на БДС за посевни и посадъчни качества, да бъдат от сортове, вписани в Националната сортова листа и отговарящи на изискванията на чл. 30.


Чл. 42. В разрешителната заповед за внос на семена и посадъчен материал на министъра на земеделието и хранителната промишленост се описват културите, количеството по сортове, размножението и предназначението на материала, предмет на внос по чл. 41, ал. 1.


Чл. 43. Забранява се вносът на посевен и посадъчен материал, неотговарящ на условията на чл. 41, ал. 2, с по-ниско размножение от предвиденото в инструкциите за съответната култура и с етикети, неотговарящи на изискванията по чл. 30.


Чл. 44. Внесеният посевен и посадъчен материал се придружава от международни документи за посевни и посадъчни качества:

1. за семена от страни, членки на Международната организация за анализ на семена, наричана по-нататък "ИСТА" - оранжев сертификат (оригинал или дубликат) с вписана генерация;

2. за семена от страни, нечленуващи в ИСТА - сертификати за посевни и сортови качества с вписана генерация, издадени от държавен контролен орган на страната-износител;

3. за хибридните сортове царевица,слънчоглед и хибридните зеленчуци - и сертификат за сортова чистота;

4. за посадъчния материал - сертификат за качество, издаден от държавен контролен орган на страната-износител.


Чл. 45. Внесените семена и посадъчен материал подлежат на задължителен анализ от органите на Главна инспекция по апробация и семеконтрол, след който се издава документ за използването им в страната.


Чл. 46. (1) Внесените семена се окачествяват само от Централната семеконтролна станция - София.

(2) Внесеният посадъчен материал се окачествява от СИ на територията, на която е осъществен вносът.


Чл. 47. Службите по карантина на растенията задължително незабавно писмено уведомяват съответната СИ за преминаването през граничния контролен пункт на вносния посевен и посадъчен материал, в т.ч. за фирмата и адреса на разтоварване.


Чл. 48. Проби за лабораторен анализ и грунтов контрол от внесения посевен материал се вземат от СИ след представяне на оригинални международни документи по чл. 44, ал. 1 и 2.


Чл. 49. Забранява се вземане на проби с фотокопие от оранжев сертификат.


Чл. 50. Забранява се внесеният посевен и посадъчен материал да се разпространява и използва за сеитба и засаждане до получаване на семеконтролен документ за посевни качества от Централната семеконтролна станция - София, за семената и свидетелство за качеството на посадъчния материал от териториалната семеконтролна инспекция.


Чл. 51. Забраняват се вносът и разпространението в страната на семена и посадъчен материал, заразени от болести, неприятели и карантинни обекти съгласно списък на МЗХП във връзка с карантинния контрол.


Чл. 52. Внос на семена от фуражни треви във вид на готови тревни смески се разрешава за озеленяване и пасища.


Чл. 53. Внесеният посевен и посадъчен материал, който не отговаря на изискванията на БДС по посевни и посадъчни качества, се презаготвя от вносителя, а негодният се бракува и унищожава за негова сметка в присъствието на контролния орган.


Глава десета.
ИЗНОС

Чл. 54. Износ на семена и посадъчен материал се разрешава на лицензирани от МЗХП юридически и физически лица, наричани по-долу "заявители".


Чл. 55. (1) За разрешение за износ заявителят подава в Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа формуляр на удостоверение по утвърден от министъра на търговията образец в два екземпляра, подписани и подпечатани.

(2) Удостоверенията се изготвят в съответствие с международно приетите класификатори и кодове на елементните данни в търговията.

(3) В случаите, когато се изисква заверка от Министерството на търговията или съгласуване с други държавни органи, в полето "забележка" на удостоверението се отразява становището им. Заявителят осигурява сам необходимите заверки и съгласувания.

(4) За издаване на удостоверение за износ заявителят представя в МЗХП договор с чужд контрагент, семеконтролен документ за семената, свидетелство за качество и сортово свидетелство за посадъчен материал по чл. 36, ал. 2 и 3.


Чл. 56. Оранжев сертификат се издава след представяне в ГИАС на:

1. удостоверение за износ;

2. писмо от заявителя с данни за:

а) местонахождение на семената, извършената заготовка с трайни етикети с размери 110/67 мм, поставени вътре и отвън на торбите, съдържащи индикации съгласно международните изисквания на ИСТА и Международната организация за търговия със семена (ОЕСД);

б) показателите за посевни качества на семената съгласно договора между контрагентите;

в) езика (английски, френски или немски), на който да се издаде оранжевият сертификат;

г) броя на дубликатите;

3. опаковките, съдържащи се във всяка партида семена, предназначени за износ, задължително се пломбират.


Чл. 57. (1) Оранжев сертификат издава Централната семеконтролна станция - София, упълномощена от ИСТА за България.

(2) Оранжев сертификат се издава за семена от сортове, произведени по редовни схеми на сортоподдържане от контролирани от ГИАС посеви.


Чл. 58. Издадените документи по смисъла на чл. 15 ЗППМ, чл. 26 и 28 ППЗППМ и изискванията на ИСТА и ОЕСД при износ, които се представят на граничния пункт, са:

1. удостоверение за износ от МЗХП и Министерството на търговията;

2. оранжев сертификат - за посевния материал;

3. свидетелство за качество, издадено от СИ, въз основа сортово свидетелство от производителя - за посадъчния материал.


Глава единадесета.
КОНТРОЛ

Чл. 59. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на ГИАС.


Чл. 60. Контролните органи имат право:

1. да обследват и апробират семепроизводните посеви и маточните насаждения;

2. да окачествяват посевния и посадъчния материал и контролират производството, заготовката, опазването, търговията, разпространението, сеитбата и засаждането на посевния и посадъчния материал;

3. на свободен достъп за проверка в складовете, магазините, щандовете, павилионите, транспортните средства и др., заети с посевен и посадъчен материал, вкл. и по време на вътрешни инвентаризации и ревизии;

4. да вземат проби за анализ и грунтов контрол;

5. да преглеждат документацията и при установено нарушение да я изземват от производителите, заготвителите и търговците на посевен и посадъчен материал;

6. да спират продажбата, транспортирането, сеитбата и засаждането на некачествен посевен и посадъчен материал;

7. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1997 г;) да отнемат в полза на държавата нестандартния посевен и посадъчен материал; негодният посевен и посадъчен материал се унищожава в присъствието на контролния орган, за което се съставя протокол;

8. да дават указания, които са задължителни за всички производители, заготвители и търговци на посевен и посадъчен материал.


Чл. 61. Контролните органи са длъжни:

1. да установяват точно фактите и обективно да отразяват резултатите от проверките;

2. да дават заключения по възраженията във връзка с констатираните нарушения;

3. да спазват служебната, производствената и търговската тайна и да не разгласяват данни от проверките преди тяхното приключване, както и да не използват информацията от проверката, освен за служебни цели.


Чл. 62. Контролният орган извършва услуги във връзка с дейността си срещу заплащане по ценоразпис.


Глава дванадесета.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 63. За нарушение на чл. 3, 4, 5, 17, 24, 26, 29, 35, 36, 37, 39, 43, 50 и 51 нарушителите се наказват по чл. 16 и 17 от Закона за посевния и посадъчния материал, по чл. 14 от Закона за стандартизацията, по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания и по чл. 12 и 23 от Закона за защита на конкуренцията.


Чл. 64. (1) Отнетият в полза на държавата негоден посевен и посадъчен материал се унищожава след съставяне на протокол от контролните органи, а годният за други цели се използва.

(2) (Зал. - ДВ, бр. 73 от 1997 г.)


Чл. 65. (1) Нарушенията се установяват с актове от органите за контролиране качеството и здравното състояние на посевния и посадъчния материал, а наказателните постановления се издават от министъра на земеделието и хранителната промишленост.

(2) Установяването на нарушенията, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "посевен материал" са семената от всички селскостопански култури и овощни дървесни видове, предназначени за посев;

2. "посадъчен материал" са предназначените за засаждане овощни дръвчета и храсти, облагородените вкоренени лози и овощни видове, овощните и лозови резници за подложки и калеми, вкоренен разсад от ягоди, рози, лавандула, мента, хмел, вкоренени издънки от малина, къпина, лешник, други вкоренени лозови и овощни резници, клубени от картофи, луковици, щеклинги от кореноплодни и разсади от зеленчуци, цветни, лекарствени и други култури;

3. "началните звена на сортоподдържане" са:

а) отбор на изходни растения;

б) сравнително изпитване на потомствата (клоновете);

в) предварително размножение;

4. "суперелит, елит, размножения" (при картофите класа А и класа Б) - посевен и посадъчен материал за семепроизводство;

5. "родителски компоненти" - майчина и бащина линия за производство на хибридни семена;

6. "оригинатор на сорта" - физическо или юридическо лице, създател и притежател на правата върху сорта;

7. "полско парцелно изпитване (грунтов контрол)" - контрол за определяне автентичността и сортовата чистота на посевния и посадъчния материал на полето;

8. "пространствена изолация" - разстоянието, ограничаващо чуждо опрашване, разпространение на болести и механично смесване;

9. "стационарен обект" е магазин, секция на магазин или павилион, който отговаря на изискванията на нормативните актове за осъществяване на търговия на дребно.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 20 ЗППМ и влиза в сила от 1 септември 1997 г.


§ 3. Всички физически и юридически лица, които притежават разрешение от МЗХП за производство, заготовка и търговия с посевен и посадъчен материал, подлежат на пререгистрация в срок до 1 септември 1997 г.


§ 4. Посевният материал, заготвен преди влизане в сила на наредбата, се използва до изчерпването му, но не по-късно от 31 декември 1998 г.


Промени настройката на бисквитките