Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 113 от 28.XII

НАРЕДБА № 35 ОТ 1995 Г. ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИТОВИТЕ ХИМИЧНИ ПРЕПАРАТИ

 

НАРЕДБА № 35 ОТ 1995 Г. ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИТОВИТЕ ХИМИЧНИ ПРЕПАРАТИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Обн. ДВ. бр.83 от 15 Септември 1995г., отм. ДВ. бр.113 от 28 Декември 2004г.

Отменена с § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 44 от 9 декември 2004 г. за условията и реда за пускане на пазара на биоцидни препарати - ДВ, бр. 113 от 28 декември 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат хигиенните изисквания към битовите химични препарати, произвеждани и внасяни в страната, издаването на санитарни разрешителни за тях и редът за провеждане на предварителен и текущ санитарен контрол.


Чл. 2. (1) По своето предназначение битовите химични препарати са:

1. перилни;

2. миещи;

3. почистващи;

4. спомагателни.

(2) Битовите химични препарати по ал. 1 са посочени в приложение № 1.


Раздел II.
Хигиенни изисквания към суровините, технологията на производство и към готовите битови химични препарати

Чл. 3. За производството на битови химични препарати се използват суровини, за които има разрешение от Министерството на здравеопазването (МЗ).


Чл. 4. (1) Битовите химични препарати се произвеждат по рецептури, съгласувани с Управление "Държавен санитарен контрол и организация на Хигиенно-епидемиологичната служба" (УДСКОХЕС) при МЗ и включват само съставки, които не оказват вредно влияние върху човешкото здраве и отговарят на изискванията на стандартизационните документи.

(2) При производството на битовите химични препарати се разрешава използването на химични вещества в концентрации, чиито стойности не надвишават посочените в приложение № 2.

(3) Не се допуска използването на химични вещества, посочени в приложение № 3.

(4) При производството на течните и пастообразните битови химични препарати с рН от 3 до 10 задължително се влага консервант.

(5) Забранява се производството и реализацията на битови химични препарати със:

1. неприятен, силно дразнещ специфичен или задушлив мирис;

2. рН под 3 или над 11,5 чрез разпръскване;

3. рН над 11 за 1% воден разтвор на прахообразни препарати.


Чл. 5. При производството на битови химични препарати производителите:

1. упражняват постоянен входящ контрол на суровините и точното им дозиране съгласно одобрената от МЗ разходна норма;

2. използват съоръженията и инсталациите по предназначение;

3. поддържат добра хигиена в работните помещения, на работните места и в складовете за готова продукция;

4. упражняват постоянен контрол на готовите продукти за съответствие с показателите на стандартизационните документи.


Чл. 6. (1) Готовите препарати отговарят на хигиенните показатели и норми, посочени в приложение № 4, и не оказват неблагоприятно въздействие върху човешкото здраве, когато се употребяват в съответствие с упътването на производителя.

(2) В срока на годност готовите препарати не променят цвета си, консистенцията, хомогенността, мириса, състава и ефекта, за който са предназначени.


Чл. 7. (1) Опаковките на готовите битови химични препарати се изработват съгласно изискванията на БДС 14954 - 79, съгласуват се с МЗ и осигуряват предпазване на препарата от външно замърсяване при транспортиране и съхранение, устойчиви са на влиянието на външните фактори, не замърсяват околната среда.

(2) Полиетиленови опаковки се разрешават само ако са добре запечатани, с трайна маркировка върху тях.

(3) Опаковане на битови химични препарати в опаковки, предназначени за лекарствени и козметични средства и хранителни продукти, не се допуска.

(4) Единичната опаковка на битовия химичен препарат има надпис, който съдържа:

1. име на препарата;

2. предназначение;

3. начин на употреба;

4. име и адрес на производителя;

5. нетно съдържание;

6. дата на производство;

7. срок на годност;

8. номер на стандартизационния документ, на който отговаря битовият химичен препарат;

9. номер на партидата.

(5) Единичната опаковка на битовите химични препарати освен данните по предходната алинея съдържа и:

1. данни за съдържанието на: повърхностно-активни вещества, фосфати, вещества на основата на активен кислород и хлор, оптически избелители, ензими, консерванти, дезинфектанти, феноли, киселини, основи, разтворители;

2. специфични изисквания при употребата на препарати с рН под 3 и над 11 (с изключение на сапунените) и указания за:

а) ползване на предпазни средства за кожата, очите и дихателните пътища и за първа помощ при попадане на препаратите в очите, върху кожата и през устата;

б) условия за съхранение, включващи при необходимост и условия за съхранение на недостъпни за деца места;

в) надпис: "Дразнител" или "Корозивен" и съответните символи за тях;

3. указание за използване на предпазни ръкавици при абразивните химически препарати;

4. указание за предпазване на аерозолните потребителски опаковки от висока температура, от директните слънчеви лъчи и от удар, както и за предпазване на очите и дихателните пътища при тяхната употреба.

(6) Към единичната опаковка се прилага допълнителна листовка, когато размерът й не позволява включването на данните, посочени в ал. 4 и 5.

(7) Етикетите върху потребителските опаковки са на български език, лесночетливи, неизтриваеми, добре залепени.


Раздел III.
Условия и ред за издаване на санитарни разрешителни

Чл. 8. Производството, съхранението, вносът и реализацията на битови химични препарати се извършват само след получаване на санитарно разрешително от МЗ.


Чл. 9. За получаване разрешение за използване на суровини за производството на битови химични препарати производителят представя в МЗ:

1. молба;

2. данни за състава, физичните и химичните свойства, процента на активното вещество, химичното и търговското название;

3. протоколи от токсикологични и други хигиенни изследвания, извършени от Националния център по хигиена;

4. указание за предназначението;

5. литературни данни.


Чл. 10. За получаване на разрешение за производството и употребата на готови битови химични препарати производителят представя в МЗ:

1. молба;

2. проект за техническа спецификация;

3. технологична инструкция, включваща количествения състав;

4. обяснителна записка;

5. протоколи от изследвания, извършени от лабораториите на Националния център по хигиена, на хигиенно-епидемиологичните инспекции (ХЕИ) или на други физически или юридически лица, акредитирани от Комитета по стандартизация и метрология;

6. указание за предназначение и начин на употреба;

7. проект за етикет на единичната опаковка;

8. един брой мостра.


Чл. 11. В двадесетдневен срок от постъпване на документите по чл. 9 и 10 ведомствен експертен съвет по стандартизация към МЗ проучва, разглежда и прави предложение за издаване на санитарно разрешително пред главния държавен санитарен инспектор или упълномощен от него заместник главен държавен санитарен инспектор.


Чл. 12. В петдневен срок от постъпване на предложението на ведомствения експертен съвет по стандартизация главният държавен санитарен инспектор или упълномощеният от него заместник главен държавен санитарен инспектор издава санитарно разрешително или прави мотивиран отказ.


Раздел IV.
Предварителен и текущ санитарен контрол

Чл. 13. Предварителният и текущият санитарен контрол се осъществяват от УДСКОХЕС при МЗ и ХЕИ.


Чл. 14. На предварителен санитарен контрол подлежат готовите битови химични препарати - българско производство и от внос, както и суровините, технологията и условията на производството им.


Чл. 15. Вносът и реализацията в страната на битови химични препарати се уреждат с Наредба № 27 на МЗ за вноса на стоки, имащи значение за здравето на населението (ДВ, бр. 75 от 1995 г.).


Чл. 16. На текущ санитарен контрол подлежат суровините, технологията, условията на производство и готовите битови химични препарати в търговската мрежа.


Чл. 17. Вземането на проби от готовите битови химични препарати за текущ санитарен контрол се извършва съгласно глава трета, раздел V от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве (обн., ДВ, бр. 31 от 1974 г.; изм., бр. 99 от 1980 г., бр. 101 от 1989 г., бр. 76 и 101 от 1990 г., бр. 81 от 1991 г., бр. 4 и 93 от 1992 г., бр. 65 от 1994 г., бр. 66 от 1995 г.).


Чл. 18. (1) При извършване на текущ санитарен контрол съответната ХЕИ издава заключение за хигиенна оценка, като преценява годността на битовите химични препарати въз основа експертиза на органолептичните свойства и данните от проведените изследвания.

(2) В заключенията по ал. 1 се посочва и срокът, за който битовите химични препарати могат да се употребят.

(3) Негодните битови химични препарати се бракуват съгласно изискванията на глава трета, раздел VI от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "битов химичен препарат" е всяко средство, предназначено за миене, пране или почистване на изделия и повърхности в бита;

2. "негодни за употреба" са битовите химични препарати, които не отговарят по органолептични, химични, микробиологични показатели или тези за опаковка и маркировка на одобрените от МЗ стандартизационни документи и представляват риск за здравето на потребителя.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание § 3 от заключителните разпоредби във връзка с чл. 20 от Закона за народното здраве и чл. 24 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве и отменя Наредба № 6 на Министерството на здравеопазването за хигиенните изисквания към перилните и миещите средства (ДВ, бр. 31 от 1980 г.).


Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2


Класификация на битовите химични препарати


1. В зависимост от предназначението си битовите химични препарати са: перилни, миещи, почистващи, спомагателни (омекотяващи, антистатиращи, колосващи, дезодориращи).

2. В зависимост от консистенцията битовите химични препарати са: твърди (прахообразни, гранулирани, на стружки или друга форма), течни и пастообразни.

3. В зависимост от начина на приложение перилните, миещите и почистващите препарати са: за ръчно и машинно (в т.ч. за обикновени, полуавтоматични и автоматични машини) приложение.

4. В зависимост от областта на приложение миещите и почистващите препарати са за: домакински съдове и прибори за хранене; силно замърсени ръце; силно замърсени повърхности (печки, фурни и грилове); подови и други полимерни покрития, дървени и метални повърхности; килими, мокети и тапицерии; фаянсови и керамични повърхности; санитарен фаянс; прозорци и витрини; автокозметика.

5. В зависимост от вида на повърхностно-активното вещество (ПАВ) в състава перилните и миещите препарати са: на базата на синтетични ПАВ; на базата на сапуни; на смесена база - синтетични ПАВ със сапуни.

6. В зависимост от протеолитичната активност перилните препарати са: с ензими и без ензими.

7. В зависимост от вида на текстилните материали, за които са предназначени, перилните препарати са за: памук, лен, синтетични влакна и смесите им, вълна, естествена, изкуствена и синтетична коприна.

8. В зависимост от възрастовото предназначение перилните препарати са: за пране на бебешко и детско облекло; за обща употреба.

9. В зависимост от температурата на перилния процес перилните препарати са: нискотемпературни (30 - 40С), среднотемпературни (30 - 60С), високотемпературни (80 - 100С) и за всички температури без ограничение (30 - 100С).


Приложение № 2 към чл. 4, ал. 2


Списък на химичните вещества, разрешени с ограничение в битовите химични препарати



Химични вещества Битови химични препарати, Ограничение на
  в които се влагат съдържанието
Амоняк почистващи и миещи до 3 %
Абразиви твърди почистващи до 50 %
Биоцид MF течни миещи, перилни,  
  (трисхидроксиетилхекса- почистващи и спомагателни
  хидротриазин) - като консервант  
Багрила перилни миещи, допускат се багрилата, разрешени
  почистващи и спомагателни за хранителни продукти и козметич-
    ни средства
Бронопол (2-бромо- перилни, миещи, почистващи до 0,1 % - в рецептури с рН
2 нитропропан-1,3-диол) - и спомагателни до 8,5, без съдържание на
като консервант   амини
Дева T I-50 (на основата на течни перилни, миещи,  
водороден прекис и сребро) - почистващи и спомагателни 0,03 - 0,05 %
като консервант    
Ензими перилни до 300 puna/g
Етилов алкохол (като консервант) течни перилни, миещи и почистващи над 10 %
Етилов алкохол с натриев хлорид и течни перилни, миещи и почистващи етилов алкохол - над 3 %;
прополис (като консерванти)   натриев хлорид - над 3 %,
    и прополис - над 0,01 %
Зеолити натурални в пасто- перилни, миещи и почистващи до 20 %
образна и течна форма    
Зеолити синтетични (алумосиликати) перилни и почистващи до 20 %
Карбамид перилни, миещи и почистващи до 25 %
Карбонати перилни и миещи до 30 %
Кислородоотделящи соли перилни до 3 %
Моно- и триетаноламини течни миещи и перилни до 3 %
Натриев бензоат (като консервант) течни миещи, перилни и почистващи 2,5 - 3 %



Оптически избелители перилни до 0,3 %
Повърхностноактивни вещества перилни и миещи до 5 % в работния разтвор
(общо съдържание) абразивни почистващи над 4 %
  почистващи за стъкла и витрини 0,5 - 1 %
  почистващи за силно замърсени ръце 1 - 5 %
Повърхностноактивни спомагателни, перилни, нормира се всяко поотделно,
вещества катионни миещи и почистващи но не повечеот 5 %
Полигликоли почистващи до 30 %
Фенонип (смес от естери на перилни, миещи,  
парахидроксибензоената почистващи и спомагателни до 0,8 %
киселина във феноксиетанол) -    
като консервант    
Фенол и неговите алкални почистващи до 1 %
соли (като дезинфектант)    
Фосфати перилни и миещи до 13 % (изчислено като
    двуфосфоренпетоокис)
Формалдехид - течни перилни, миещи 0,02 -
като консервант почистващи 0,05 % - в рецептури
    без карбамид
Хлорсъдържащи вещества перилни, почистващи, миещи до 1,5 %
(като активенхлор) избелващи и дезинфекциращи до 3 %
(като активенхлор)    


Приложение № 3 към чл. 4, ал. 3


Списък на химичните вещества, забранени за включване в състава на битовите химични препарати


1. Повърхностноактивни вещества с биологична разложимост под 80 %.

2. Вещества с висока и умерена кожна токсичност (стойности на DL50 за опитни животни под 2000 mg/kg).

3. Радиоактивни вещества.

4. Силни и умерени контактни алергени от клас III, IV.

5. Вещества, които се отнасят към групите на човешките тератогени и мутагени или имат доказано неблагоприятно действие върху репродукцията и генотоксична активност при опити върху животни.

6. Природни зеолити в прахообразна форма - в перилни и почистващи препарати.

7. Ароматни въглеводороди, хлорпроизводни на ароматните и мастни въглеводороди.

8. Концентрирани сярна, азотна, ортофосфорна, солна и ледена оцетна киселина.

9. Фреон като пропелант.

10. Твърди абразиви - за препарати за силно замърсени ръце, с твърдост над 5 по данни от геохимичния анализ.

11. Ензими - в перилни препарати за ръчна употреба.

12. Диетаноламини.

13. Моно- и диетиленгликоли.

14. Вода, която не отговаря на БДС 2823 - 83 "Вода за пиене".

15. Метанол в течни препарати.


Приложение № 4 към чл. 6, ал. 1


Хигиенни показатели и норми за битовите химични препарати



Показатели Битови химични препарати Изисквания
Мирис перилни, миещи приятен
  почистващи приятен
Стойност на рН перилни - за памук, лен, до 11 (на 1 %
  синтетични и техните смеси разтвор)
  перилни - за вълна, естествена, 5,5 - 8,0 (на 1%
  изкуствена и синтетична коприна разтвор)
  перилни - за бебешко и детско облекло до 10 (на 1%
  (с изключение на сапунени препарати) разтвор)
  миещи - за съдове и прибори за хранене 6,0 - 8,5 (на 1%
  (с изключение на сапунени препарати) разтвор)
  миещи и почистващи - за повърхности 4,0 - 11,0 (директно)
  миещи и почистващи - за силно замърсени ръце до 10 (на 1 %
  (с изключение на сапунени препарати) разтвор)
  почистващи за силно замърсени съдове,  
  печки и грилове до 12 (на 1% разтвор)
  абразивни почистващи до 10 (на 1% разтвор)
  за отпушване на канализации 1,6 - 13
Свободни алкалии сапуни и препарати на сапунена и смесена база до 0,2%
Разтворимост течни миещи и перилни пълна
  във вода  
Съдържание прахообразни и гранулирани перилни,  
на влага миещи и почистващи спомагателни до 10 %
Миещ ефект миещи за съдове и прибори за хранене над 92 % (17 чинии)
Перилен ефект перилни по БДС 14364
Микробиологични:    
хетеротрофна мезофилна течни и пастообразни перилни и миещи; сапуни до 1000 КОЕ на 1 г/куб.см
микрофлора;    
плесени и дрожди; течни и пастообразни перилни и миещи; сапуни до 100 бр. на 1 г/куб.см
условно патогенни и течни и пастообразни перилни и миещи; сапуни не се допускат
патогенни от сем.    
Ентеробактериацее и    
видовете Стафилококус    
ауреус, Псеудомонас    
аеругиноза и Кандида    
албиканс    


Промени настройката на бисквитките