Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 31.X

ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА АЗЕРБАЙДЖАН ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА

 

ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА АЗЕРБАЙДЖАН ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА

Обн. ДВ. бр.89 от 31 Октомври 2000г.

Правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан, наричани "договарящите страни",

съзнавайки, че туризмът представлява важно средство за укрепване на взаимното разбирателство и приятелските отношения между народите на Република България и Република Азербайджан,

желаейки да съдействат за по-доброто опознаване на историческото и културното наследство, както и природните дадености на двете държави,

водени от принципите и препоръките на Конференцията на Организацията на Обединените нации по туризъм и международни пътувания, проведена в Рим през месец септември 1963 г., както и в съответствие със Статута на Световната организация по туризъм,

се споразумяха за следното:

Член 1

Договарящите страни укрепват и развиват сътрудничеството в областта на туризма между двете държави на основата на равноправието и взаимната изгода в съответствие с този договор, националното законодателство на двете държави и международните споразумения, по които договарящите страни са страни.

Член 2

Договарящите страни подкрепят дейността на държавните органи по туризъм на своите държави за създаване и развитие на сътрудничеството между български и азербайджански туристически дружества, асоциации и предприятия, независимо от тяхната форма на собственост.

Член 3

Договарящите страни подпомагат груповите и индивидуалните пътувания на туристи от територията на едната до територията на другата държава на договарящите страни.

Член 4

Договарящите страни насърчават обмена на специализирани групи с цел посещения на фестивали, изложби, симпозиуми, конгреси и с цел лечение.

Член 5

Договарящите страни в съответствие с изискванията на законодателствата на своите държави обменят справочници и рекламни материали, статистически данни за туризма, информация за нормативните актове, регулиращи отношенията в сферата на туризма и за условията на пребиваване на чуждестранните граждани на териториите на държавите на двете договарящи страни, информация за туристическия ресурс на двете държави и състоянието на туристическия им пазар, предложения относно инвестициите и условията за участието в приватизацията на туристическите обекти на териториите на своите държави.

Член 6

Всяка от договарящите страни оказва помощ на другата в подготовката на професионални кадри по туризъм, в обмена на научни работници и експерти, специализиращи в областта на туризма, и съдейства за всестранни контакти и съвместни действия на организации в Република България и Република Азербайджан, осъществяващи изследвания в тази област.

Член 7

В рамките на Смесената междуправителствена българо-азербайджанска комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество се формира работна група по туризъм, която да следи и анализира изпълнението на задълженията по този договор, както и да обсъжда други въпроси в областта на туризма от взаимен интерес.

Член 8

По взаимна договореност договарящите страни могат да извършват необходими изменения и допълнения в този договор, които се оформят с протоколи и се явяват неразделна част на този договор и влизат в сила при условията и по реда, предвидени в чл. 9 на този договор.

Член 9

Този договор влиза в сила от деня на получаване на втората от нотите, с които договарящите страни се уведомяват взаимно за изпълнението на изискванията на техните национални законодателства, необходими за влизането в сила на този договор.

Договорът се сключва за срок от 5 години и действието му се продължава автоматически за следващи периоди от по 5 години, ако никоя от договарящите страни не уведоми другата в писмена форма, не по-късно от 6 месеца преди изтичането на срока на действието на договора за своето намерение да го денонсира.

Прекратяване действието на този договор няма да се отрази на изпълнението на програмите и проектите в областта на туризма, които са съгласувани в периода на неговото действие, освен ако договарящите страни не се договорят за друго.

Договорът е подписан в Баку на 2 декември 1999 г. в 2 оригинални екземпляра, всеки един на български, азербайджански и руски език, като трите текста имат еднаква правна сила. В случай на възникнали противоречия при тълкуването на този договор, текстът на руски език е меродавен.

Промени настройката на бисквитките