Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 112 от 29.XII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 93 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР. 26 ОТ 1999 Г., БР. 10 И 64 ОТ 2000 Г., БР. 34, 42 И 96 ОТ 2001 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 93 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР. 26 ОТ 1999 Г., БР. 10 И 64 ОТ 2000 Г., БР. 34, 42 И 96 ОТ 2001 Г.)

В сила от 05.02.2002 г.

Обн. ДВ. бр.112 от 29 Декември 2001г.

§ 1. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 след думата "далекосъобщенията" се добавя "и информационните и комуникационните технологии".

2. Точки 6 и 7 се изменят така:

"6. разпореждане с бюджетните средства за професионалните училища и повишаване квалификацията на работещите в съобщенията;

7. развитие на далекосъобщенията, пощенските услуги и информационните и комуникационните технологии."

§ 2. В чл. 16 т. 1 се изменя така:

"1. утвърждава принципите за:

а) номериране в далекосъобщителните мрежи;

б) адресиране в далекосъобщителните мрежи;

в) наименование при осъществяване на далекосъобщителната дейност."

§ 3. Глава трета се изменя така:

"Глава трета

РАЗВИТИЕ НА ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНАТА И ПОЩЕНСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА И ИНФОРМАЦИОННИТЕ И КОМУНИКАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ

Чл. 18. (1) Дейностите по подпомагане развитието на далекосъобщителната и пощенската инфраструктура и на информационните и комуникационните технологии се осъществяват от министъра на транспорта и съобщенията чрез Агенция "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии" - юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.

(2) Дейността, структурата, организацията на работа и съставът на Агенция "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии" се определят с устройствения правилник на агенцията, който се приема от Министерския съвет.

Чл. 19. Средствата за подпомагане развитието на далекосъобщителната и пощенската инфраструктура и на информационните и комуникационните технологии постъпват по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията и се набират от:

1. двадесет и пет на сто от първоначалните и допълнителните еднократни лицензионни такси, предвидени в лицензиите за далекосъобщителна дейност;

2. четиридесет и пет на сто от лицензионните такси и таксите за регистрация за неуниверсални пощенски услуги;

3. петдесет на сто от годишните такси за радиочестотен спектър, предвидени в лицензиите;

4. тридесет на сто от годишните такси за ограничен ресурс - номерационен капацитет;

5. двадесет и пет на сто от годишните такси за ограничен ресурс - позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения;

6. дарения;

7. лихви;

8. други постъпления.

Чл. 20. (1) Средствата по чл. 19 се разходват за:

1. финансиране на далекосъобщителни и пощенски проекти и проекти в областта на информационните и комуникационните технологии при спазване принципите на лоялната конкуренция;

2. финансиране на важни проекти, свързани с управлението, отбраната и сигурността на страната в областта на далекосъобщенията;

3. финансиране на научни изследвания и маркетингови дейности за целите на далекосъобщенията, пощенските услуги, информационните и комуникационните технологии;

4. освобождаване на радиочестотен спектър за граждански нужди;

5. финансиране на проекти и дейности, определени в плановете за регионално развитие в областта на далекосъобщенията, пощенските услуги, информационните и комуникационните технологии при спазване принципите на лоялната конкуренция;

6. финансово подпомагане на основния пощенски оператор за изпълнение на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия;

7. финансово подпомагане, съгласувано с Министерството на образованието и науката, на проекти и дейности във висшето образование в областта на информационните и комуникационните технологии;

8. други разходи, свързани с организацията и реализирането на далекосъобщителни и пощенски проекти и проекти в областта на информационните и комуникационните технологии;

9. издръжка на администрацията на агенцията.

(2) Финансирането на дейностите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7 и 8 се извършва при спазване на принципите за състезателност, прозрачност и равнопоставеност.

(3) Агенция "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии" изготвя годишен публичен отчет за разходването на средствата по ал. 1."

§ 4. В глава четвърта раздел I се изменя така:

"Раздел I

Комисия за регулиране на съобщенията

Чл. 22. (1) Комисията за регулиране на съобщенията, наричана по-нататък "комисията", е независим специализиран държавен орган - юридическо лице, със седалище София и със самостоятелен бюджет.

(2) Комисията е първостепенен разпоредител с бюджетни кредити.

(3) Комисията осъществява секторната политика в далекосъобщенията и секторната пощенска политика, приети от Министерския съвет, при съобразяване с обществения интерес, държавния суверенитет и националната сигурност.

(4) Комисията регулира и контролира осъществяването на далекосъобщенията по реда, предвиден в този закон, и предоставянето на пощенските услуги по ред, определен в Закона за пощенските услуги.

(5) Комисията регистрира и контролира дейността по предоставяне на удостоверителни услуги, свързани с електронния подпис, по ред, определен в Закона за електронния документ и електронния подпис.

Чл. 23. (1) Комисията е колегиален орган, който се състои от пет членове, включително председател и заместник-председател.

(2) Членове на комисията могат да бъдат само лица с висше образование, от които поне един правоспособен юрист и един икономист.

(3) Председателят на комисията се определя и освобождава по решение на Министерския съвет със заповед на министър-председателя.

(4) Заместник-председателят и двама от членовете на комисията се избират и освобождават с решение на Народното събрание.

(5) Един от членовете на комисията се назначава и освобождава с указ на Президента на Република България.

(6) Членовете на комисията се избират или назначават за срок 5 години. Броят на последователните мандати е не повече от два.

(7) Членовете на комисията имат всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение.

Чл. 24. (1) По време на своя мандат членове на комисията не могат да бъдат лица, които са собственици, съдружници, управители (прокуристи), консултанти или членове на органи за управление на търговски дружества и държавни предприятия.

(2) Членовете на комисията могат да бъдат освобождавани преди изтичането на мандата в следните случаи:

1. по тяхно искане;

2. при установяване на несъвместимост с изискванията на този закон;

3. при извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда, с която е наложено наказание "лишаване от свобода";

4. при невъзможност да изпълняват задълженията си повече от 3 месеца.

(3) При прекратяване на правомощията в случаите по ал. 2 или смърт на член на комисията органът, избрал, определил или назначил съответния член на комисията, избира, определя или назначава нов член на комисията за срок до края на текущия мандат.

(4) Възнагражденията на членовете на комисията се определят, както следва:

1. на председателя - 95 на сто от възнаграждението на народен представител;

2. на заместник-председател - 90 на сто от възнаграждението на народен представител;

3. на останалите членове - 85 на сто от възнаграждението на народен представител.

(5) Всеки член на Комисията за регулиране на съобщенията е длъжен да разкрие писмено пред комисията всеки съществен търговски, финансов или друг делови интерес, който той и/или членове на семейството му имат при вземане на конкретно решение.

(6) Съществен търговски, финансов или друг делови интерес е налице винаги за лицата по ал. 5 или техните семейства, както и за лица, с които всяко от тях е икономически свързано, когато получат лицензия по този закон.

(7) Задължението на лицата по ал. 5 се осъществява чрез подаване на декларация до Комисията за регулиране на съобщенията при встъпването им в длъжност и най-малко веднъж на шест месеца, съдържаща имената и адресите на икономически свързани с тях или с членове на семействата им лица, както и за деловите интереси, които са възникнали или биха могли да възникнат. Декларациите по тази алинея се съхраняват в специален публичен регистър при Комисията за регулиране на съобщенията.

(8) Член на Комисията за регулиране на съобщенията, който има непосредствен делови интерес при вземането на дадено решение, е длъжен да го заяви и да не участва в обсъждането и гласуването.

(9) Засегнатата страна, както и всеки заинтересован, може да иска от Върховния административен съд да отмени взети в нарушение на предходната алинея решения.

(10) Членовете на комисията не могат да заемат друга платена длъжност, както и да получават възнаграждение по граждански договор освен в случаите, когато упражняват научна или преподавателска дейност.

(11) Една година след прекратяването на мандата членовете на комисията не могат да бъдат собственици, съдружници, управители (прокуристи), консултанти или членове на органи за управление на търговски дружества и държавни предприятия, лицензирани по този закон.

(12) Комисията в своята дейност се подпомага от администрация, структурирана и организирана по реда на Закона за администрацията.

Чл. 25. (1) Председателят:

1. представлява комисията или упълномощава лица, които да я представляват;

2. организира и ръководи дейността на комисията;

3. насрочва и ръководи заседанията на комисията;

4. сключва, изменя и прекратява трудовите правоотношения със служителите от администрацията, назначава и освобождава държавните служители от администрацията;

5. контролира и отговаря за изпълнението на бюджета на комисията;

6. информира обществеността за дейността на комисията чрез средствата за масово осведомяване.

(2) При осъществяване на своите правомощия комисията се произнася с решения.

(3) Решенията на комисията подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.

Чл. 26. (1) Комисията за регулиране на съобщенията приема правилник, определящ устройството, дейността, организацията на работа и структурата на комисията и на нейната администрация, който се обнародва в "Държавен вестник".

(2) Председателят на комисията определя добавката към основната заплата на служителите от администрацията на комисията за изпълнение на специфични функции, както и индивидуалния размер за всеки служител.

(3) Средствата по ал. 2 се определят в размер 25 на сто от годишния размер на средствата за работна заплата по бюджета на комисията за съответната година и се включват в Закона за държавния бюджет за същата година.

(4) Редът за определяне на индивидуалния размер на допълнителното възнаграждение по ал. 2 се определя с решение на комисията."

§ 5. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 4 се изменя така:

"4. издава, изменя, допълва, спира, прекратява и отнема лицензии за далекосъобщителни дейности, при които се използва радиочестотен спектър или позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения;".

2. Точки 8 и 9 се изменят така:

"8. разработва и управлява Националния номерационен план и разпределя номерата и адресите за далекосъобщителни мрежи между операторите, съобразно утвърдените принципи. Националният номерационен план, както и промените в него, се обнародват в "Държавен вестник";

9. разработва и предоставя на министъра на транспорта и съобщенията проекти на нормативните актове, предвидени в този закон за приемане, съобразно неговата компетентност или за внасянето им в Министерския съвет за приемане, съобразно компетенциите на Министерския съвет."

3. Създават се т. 11 и 12:

"11. регистрира и заличава регистрацията по обща лицензия за извършване на далекосъобщителни дейности;

12. издава, изменя, допълва, спира, прекратява и отнема лицензии за далекосъобщителна дейност чрез изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, като информира своевременно Съвета за електронни медии с оглед стартиране на процедури за издаване, измение, отнемане, прехвърляне и прекратяване на лицензии за радио- и телевизионна дейност по Закона за радиото и телевизията."

§ 6. В чл. 28 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. управлява разпределения за граждански услуги радиочестотен спектър, като:

а) разработва регулаторната политика за управлението му;

б) разработва и публикува принципите за управление и разпределение на радиочестотния спектър;

в) предоставя за ползване радиочестоти и радиочестотни ленти на далекосъобщителните оператори, лицензирани по реда на този закон."

2. (В сила от 12.09.2002 г.) В т. 5 се правят следните изменения:

а) букви "а" и "б" се изменят така:

"а) пускане на пазара на радиосъоръжения, ползващи нехармонизирани радиочестотни ленти за граждански нужди;

б) пускане в действие на радиосъоръжения с цел осигуряване ефективно използване на радиочестотния спектър за граждански нужди;";

б) буква "г" се отменя.

3. (В сила от 12.09.2002 г.) Точка 6 се изменя така:

"6. контролира правилното и ефективно използване на радиочестотния спектър за граждански нужди и/или източниците на радиосмущения в радиочестотния спектър за граждански нужди;"

4. Точка 9 се изменя така:

"9. осигурява условия за далекосъобщителна дейност за целите на морското и въздушното търсене и спасяване, както и за разпространяване на текуща информация за осигуряване безопасност на корабоплаването и въздухоплаването;"

5. Точка 11 се изменя така:

"11. разработва проекти на наредби, определящи процедурните правила и техническите параметри за работа на радиослужбите."

§ 7. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 29 се изменя така:

"Чл. 29. (1) Комисията за регулиране на съобщенията издава разрешителни за пускане на пазара на радиосъоръжения, ползващи нехармонизирани радиочестотни ленти за граждански нужди, когато те предизвикват или могат да предизвикат радиосмущения, включително на съществуващи или планирани услуги, в определените съобразно Националния план за разпределение на радиочестотния спектър радиочестоти и радиочестотни ленти.

(2) Комисията за регулиране на съобщенията издава разрешителни за пускане в действие на радиосъоръжения с цел осигуряване ефективно използване на радиочестотния спектър за граждански нужди.

(3) Министерският съвет определя с решение списък на радиосъоръженията по ал. 1 и 2 по предложение на Комисията за регулиране на съобщенията. Решението се обнародва в "Държавен вестник".

(4) Специфичната маркировка за идентификация на радиосъоръженията по ал. 1 и 2 се определя в наредба на Министерския съвет."

§ 8. Член 30 се изменя така:

"Чл. 30. Комисията е национална организация по стандартизация пред Европейския институт за стандартизация в далекосъобщенията (ETSI)."

§ 9. В чл. 31, т. 1 думите "и стандартите, определени в тях, за задължително прилагане" се заличават.

§ 10. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 1 се изменя така:

"1. издадените индивидуални лицензии;";

б) създава се нова т. 2:

"2. издадените удостоверения за регистрация по обща лицензия;";

в) (В сила от 12.09.2002 г.) досегашната т. 2 става т. 3 и се изменя така:

"3. разрешителните, издадени по реда на чл. 28, т. 5, букви "а" и "б".";

г) досегашната т. 3 се отменя.

2. Създава се ал. 3:

"(3) Лицензиите на обществените далекосъобщителни оператори са публични, с изключение на текстовете и приложенията към лицензиите, съдържащи:

1. данни, свързани с националната сигурност и отбраната на страната;

2. индивидуални технически данни и параметри на мрежата;

3. финансова информация, която е търговска тайна."

§ 11. В чл. 36 ал. 1 се изменя така:

"(1) Комисията за регулиране на съобщенията ежегодно подготвя и предоставя на Народното събрание, президента, Министерския съвет и Съвета за електронни медии доклад за своята работа, който задължително съдържа:"

§ 12. В чл. 37 ал.1 се изменя така:

"(1) Приходите по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията се набират от:

1. пет на сто от първоначалните и допълнителните еднократни лицензионни такси, предвидени в лицензиите на далекосъобщителните оператори;

2. двадесет и пет на сто от годишните такси за радиочестотен спектър, предвидени в лицензиите;

3. тридесет на сто от годишните такси за ограничен ресурс - номерационен капацитет;

4. пет на сто от годишните такси за ограничен ресурс - позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения;

5. лицензионни такси за контролиране изпълнението на лицензиите;

6. регистрационни такси;

7. такси за изменение на лицензиите;

8. двадесет на сто от глобите и имуществените санкции, предвидени в този закон;

9. лихви;

10. дарения;

11. други приходи от дейности, извършвани от комисията."

§ 13. В чл. 38, т. 2 след думите "радиочестотен спектър" се добавя "или позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения".

§ 14. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3:

а) в т. 1 накрая се добавя "или позиции на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения";

б) създава се т. 5:

"5. се осъществяват далекосъобщения чрез радиослужбите въздушна неподвижна, радиолокация и радионавигация за управление на въздушното движение и осигуряване на аеронавигационно обслужване за постигане на безопасност, ефективност и редовност на полетите в обслужваното гражданско въздушно пространство;"

2. В ал. 4 т. 1 се изменя така:

"1. се осъществяват далекосъобщения за собствени нужди чрез използване на радиочестотен спектър за общо ползване, в съответствие с Националния план за разпределение на радиочестотния спектър;".

§ 15. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) Индивидуална лицензия по ал. 1 не се издава на лице, което:

1. е обявено в несъстоятелност или е в производство за обявяване в несъстоятелност;

2. е осъдено за банкрут;

3. се намира в ликвидация;

4. е лишено от правото да упражнява търговска дейност;

5. има парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган или задължение към осигурителни фондове;

6. е осъдено с влязла в сила присъда за престъпление против собствеността или против стопанството, освен ако е реабилитиран.

(3) Изискването по ал. 2, т. 6 се отнася за управителите или за членовете на органите на управление.

(4) Обстоятелствата по ал. 2, т. 1, 2, 3 и 5 се удостоверяват с документ от съответния компетентен орган, а по ал. 2, т. 4 и 6 - с декларация."

§ 16. В чл. 52, ал. 1 думите "ако в закон е предвидено друго" се заменят с "в случаите, предвидени в чл. 53".

§ 17. Член 53 се изменя така:

"Чл. 53. (1) Индивидуални лицензии се издават без конкурс или търг, когато ресурсът е ограничен, в следните случаи:

1. броят на кандидатите е по-малък или равен на свободния ограничен ресурс;

2. на обществени далекосъобщителни оператори, на които е необходим радиочестотен спектър, който не се използва пряко за предоставяне на обществени далекосъобщителни услуги;

3. за изграждане, поддържане и използване на обособени мрежи, като лицензията се издава на първия, заявил писмено искането си;

4. за изграждане, поддържане и използване на обособени мрежи за собствени нужди, посочени в чл. 81, ал. 1, когато е необходим радиочестотен спектър, като лицензията се издава на първия, заявил писмено искането си, в съответствие с принципите на чл. 28, т. 1, буква "б";

5. за нуждите на държавни органи;

6. когато това е предвидено в закон;

7. след решение на Съвета за електронни медии въз основа на проведен конкурс по реда на Закона за радиото и телевизията;

8. за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи по чл. 39, ал. 3, т. 4 и 5, когато радиочестотният спектър е предназначен за тези мрежи в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър.

(2) Допълнителен радиочестотен спектър се предоставя без конкурс или търг на обществен далекосъобщителен оператор, лицензиран за далекосъобщителна дейност, при която се използва радиочестотен спектър, чрез изменение и допълнение на лицензията, когато:

1. общественият далекосъобщителен оператор има реална необходимост от такъв ресурс за разширяване, модернизиране и развитие на лицензираната далекосъобщителна мрежа, и

2. поискалият обществен далекосъобщителен оператор е използвал ефективно вече предоставения му ограничен ресурс, и

3. предоставяната чрез лицензираната далекосъобщителна мрежа обществена далекосъобщителна услуга допуска възможност за разширяване, модернизиране и развитие на лицензираната далекосъобщителна мрежа."

§ 18. В чл. 55 ал. 2 се изменя така:

"(2) Индивидуалните лицензии, издадени без конкурс или търг на обществени далекосъобщителни оператори, могат да се прехвърлят на трети лица само със съгласието на Комисията за регулиране на съобщенията след изтичане на една година от издаването им. Те могат да се прехвърлят преди изтичането на този срок със съгласието на Комисията за регулиране на съобщенията от лицензиран далекосъобщителен оператор само на лице, чийто капитал е изцяло притежаван от лицензирания далекосъобщителен оператор."

§ 19. В чл. 57 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 4 думата "размер" се заменя с думите "начин на определяне".

2. В ал. 3, т. 3 се създава изречение второ: "Българската национална телевизия е длъжна да предоставя за разпространение националната програма".

§ 20. В чл. 60 ал. 4 се изменя така:

"(4) Решението по ал. 1 подлежи на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 21. В чл. 61 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 6 думите "могат да се обжалват по реда на Закона за административното производство" се заменят с "подлежат на обжалване пред Върховния административен съд".

2. Създава се ал. 8:

"(8) Когато с решение на Комисията за регулиране на съобщенията се прекратява далекосъобщителната лицензия за наземно радиоразпръскване на основанията, предвидени в ал. 1, т. 1, 2 и 3, индивидуалната лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена на основание на Закона за радио и телевизия, се прекратява от Съвета за електронни медии след влизане в сила на решението на Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 22. В чл. 62 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 6 се изменя така:

"(6) Решенията по ал. 1 подлежат на обжалване пред Върховния административен съд."

2. Създава се ал. 8:

"(8) Когато с решение на Комисията за регулиране на съобщенията се отнема далекосъобщителна лицензия за наземно радиоразпръскване на основанията, предвидени в ал. 1, индивидуалната лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена на основание на Закона за радио и телевизия, се отнема от Съвета за електронни медии след влизане в сила на решението на Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 23. В чл. 63 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Процедура за издаване на индивидуална лицензия за изграждане, поддържане и използване на обществена далекосъобщителна мрежа и/или предоставяне на обществена далекосъобщителна услуга чрез конкурс или търг се открива по инициатива на Комисията за регулиране на съобщенията или по искания на заинтересовани лица, когато за осъществяване на далекосъобщителната дейност е необходим ограничен ресурс."

2. Алинеи 3 и 4 се изменят така:

"(3) В случаите по ал. 1 и 2 Комисията за регулиране на съобщенията публикува съобщение най-малко в два централни ежедневника, с което обявява намерението си да издаде индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност, техническите параметри на свободния ограничен ресурс и срока, в който кандидатите могат да подадат исканията си.

(4) Когато след установяване броя на кандидатите съгласно ал. 3 и в случай, че техният брой е по-малък или равен на свободния ограничен ресурс, Комисията за регулиране на съобщенията издава индивидуални лицензии на основание чл. 52, т. 1, а когато техният брой е по-голям - открива процедура за провеждане на търг или конкурс."

3. Създава се ал. 5:

"(5) В случаите по чл. 53, ал. 1, т. 2 - 7 не се открива процедура за провеждане на конкурс или търг."

§ 24. В чл. 64 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създава изречение второ: "В комисията задължително се включва правоспособен юрист".

2. Създават се нови ал. 3, 4 и 5:

"(3) Задължението по чл. 24, ал. 5 се отнася за всеки член на комисията и/или членове на семейството му и се осъществява по реда, предвиден в чл. 24, ал. 7.

(4) Съществен търговски, финансов или друг делови интерес е налице винаги, когато лицата по ал. 3 или членове на техните семейства, както и лица, с които всяко от тях е икономически свързано:

а) получават лицензия по този закон;

б) бъдат назначени в органи на управление на далекосъобщителните оператори.

(5) Член на комисията, който има непосредствен делови интерес при вземането на дадено решение, е длъжен да го заяви и да не участва в провеждането на конкурсната или тръжната процедура."

2. Досегашната ал. 3 става ал. 6 и се изменя така:

"(6) Комисията за регулиране на съобщенията с решение определя броя на членовете на комисията, реда за провеждане на заседанията, начина на вземане на решенията, изготвянето на протоколи, възнагражденията за участие в комисията и др.".

§ 25. Член 65 се изменя така:

"Чл. 65. (1) Комисията за регулиране на съобщенията обявява конкурс или търг за издаване на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност с използване на ограничен ресурс с решение.

(2) Решението по ал. 1 съдържа:

1. предмет и вид на конкурса или търга;

2. изисквания към лицата, които могат да участват, ако има такива;

3. място, срок и ред за закупуване на конкурсни или тръжни книжа;

4. срок и място за подаване на заявление за участие;

5. размер и начин на плащане на депозит за участие;

6. начална тръжна цена при обявяване на търг;

7. дата, място и час на провеждане на конкурса или търга;

8. други конкретни изисквания, свързани с процедурата на конкурса или търга.

(3) Конкурсните и тръжните документи по ал. 2, т. 3 се разработват и утвърждават от Комисията за регулиране на съобщенията.

(4) Решението по ал. 1 се обнародва в "Държавен вестник". Съобщение за обнародваното решение се публикува в централен и местен ежедневник в 3-дневен срок от обнародването."

§ 26. Член 66 се изменя така:

"Чл. 66. Конкурсните или тръжните книжа съдържат:

1. изисквания за осъществяване на дейността - предмет на конкурса или търга (темпове на развитие и/или на обслужване, качество на услугите, вид на използвана технология, задължения, свързани с отбраната и сигурността на страната и др.);

2. критериите за оценка, тяхната относителна тежест и механизма за оценяване;

3. правилата за работа на комисията, определени с решение по чл. 64, ал. 6."

§ 27. В чл. 67 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) точка 1 се изменя така:

"1. всички съдебни решения по партидата на кандидата и удостоверение за актуалното му състояние;";

б) точки 5, 6 и 7 се изменят така:

"5. удостоверения, издадени от съответните компетентни органи относно липсата на следните обстоятелства: кандидатът не е обявен в несъстоятелност и не е в производство по обявяване в несъстоятелност, не е осъден за банкрут, не се намира в ликвидация, няма парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, или задължение към осигурителни фондове;

6. декларация от кандидата, че не е лишен от право да упражнява търговска дейност и не е осъден с влязла в сила присъда за престъпления против собствеността или стопанството, освен ако не е реабилитиран;

7. декларация за опазване на поверителността на информацията, която се съдържа в конкурсната или тръжна документация, документ, с който се доказва, че са платени конкурсната или тръжната документация, и други документи, свързани с предмета на конкурса или търга."

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) При липсващи и/или нередовни документи по ал. 1 на заявителя се дава 7-дневен срок за отстраняването им. В случай че пропускът не бъде отстранен в посочения срок, заявителят не се допуска до участие."

§ 28. Създава се чл. 67а:

"Чл. 67а. (1) Не се допуска до участие в конкурса или търга заявител, който:

1. е обявен в несъстоятелност или е в производство за обявяване в несъстоятелност;

2. е осъден за банкрут;

3. се намира в ликвидация;

4. е лишен от правото да упражнява търговска дейност;

5. има парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, или задължения към осигурителни фондове;

6. е осъден с влязла в сила присъда за престъпление против собствеността или против стопанството, освен ако е реабилитиран.

(2) Изискването по ал. 1, т. 6 се отнася за управителите или за членовете на органите на управление на заявителите.

(3) Обстоятелствата по ал. 1, т. 1, 2, 3 и 5 се удостоверяват с документ от съответния компетентен орган, а по ал. 1, т. 4 и 6 - с декларация."

§ 29. В чл. 71 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "както и цялата документация по проведения конкурс или търг".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) В 14-дневен срок от получаване на документите по ал. 1, въз основа на тях и съобразно чл. 70, Комисията за регулиране на съобщенията взема решение за издаване на лицензия на кандидата, спечелил конкурса или търга."

3. Създава се ал. 4 със следното съдържание:

"(4) В 14-дневен срок след произнасяне на решението по ал. 2 Комисията за регулиране на съобщенията го обнародва в "Държавен вестник"."

§ 30. В чл. 72 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се отменя.

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Решението по чл. 71, ал. 2 подлежи на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 31. В чл. 73, ал. 1 след думите "едномесечен срок от" се добавя "влизането в сила на".

§ 32. В чл. 74, ал. 1 след думата "лицензия" се добавя "и/или не плати предложената от него окончателна тръжна цена в срока и по начина, посочени в тръжните книжа".

§ 33. Заглавието на раздел V от глава пета се изменя така:

"Регистриране по обща лицензия".

§ 34. В чл. 75 изречение второ се изменя така:

"Далекосъобщителните дейности, които могат да се изпълняват въз основа на регистриране по обща лицензия, се определят в съответствие с чл. 39, ал. 4."

§ 35. Член 77 се изменя така:

"Чл. 77. (1) Всяко лице може да извършва далекосъобщителна дейност по обща лицензия, след като се регистрира в Комисията за регулиране на съобщенията.

(2) Комисията за регулиране на съобщенията регистрира лицата, които отговарят на условията на общата лицензия, в сроковете, определени в общата лицензия.

(3) Комисията за регулиране на съобщенията уведомява в 3-дневен срок от регистрирането лицето по ал. 1.

(4) Правата и задълженията по изпълнението на далекосъобщителната дейност по обща лицензия възникват от момента на уведомяване на лицето за регистрацията.

(5) Комисията за регулиране на съобщенията издава удостоверение за направената регистрация на всяко лице, регистрирано по обща лицензия.

(6) В случаите, когато лицето не отговаря на условията, предвидени в общата лицензия, Комисията за регулиране на съобщенията с мотивирано решение отказва регистрацията.

(7) Решението по ал. 6 подлежи на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 36. Член 78 се изменя така:

"Чл. 78. Общата лицензия съдържа изискванията, посочени в чл. 57, ал. 1, съобразно вида далекосъобщителна дейност, която се извършва въз основа на регистриране."

§ 37. Член 80 се изменя така:

"Чл. 80. (1) Всяко лице, регистрирано по обща лицензия, е задължено да спазва условията, предвидени в общата лицензия.

(2) Комисията за регулиране на съобщенията с решение може да заличи регистрацията на всяко лице, работещо по обща лицензия, което нарушава условията й, ако след предупреждение от 30-дневен срок лицето не е преустановило нарушението и не е отстранило последиците.

(3) Решението по ал. 2 подлежи на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 38. В чл. 83 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. В ал. 1, т. 1 думата "условия" се заменя със "спазване на принципа" и изречение второ се заличава.

3. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Конкретните задължения на операторите по предоставяне на всеобщо предлагана услуга, както и условията, при които тази услуга се предоставя, се определят в лицензиите им.

(3) В лицензиите се определят причините, поради които операторите могат да откажат предоставянето на всеобщо предлагана услуга, отнасящи се до:

1. икономически обоснована техническа невъзможност;

2. непреодолима сила;

3. други причини, предвидени в Общите условия за взаимоотношения с потребителите."

§ 39. В чл. 84 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Условията и редът за взаимно свързване на мрежите на обществените далекосъобщителни оператори се определят с наредба на Министерския съвет."

2. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) Комисията за регулиране на съобщенията може да издава решения с конкретни задължителни указания по проблеми между обществените далекосъобщителни оператори относно достъп и взаимно свързване на мрежите им в съответствие с изискванията на наредбата по ал. 3.

(5) Решенията по ал. 4 подлежат на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 40. В чл. 90 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Условията и редът за предоставяне на линии под наем се определя с наредба на Министерския съвет."

§ 41. (В сила от 12.09.2002 г.) В заглавието на глава осма се правят следните изменения:

1. Заглавието на глава осма се изменя така: "Радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства".

2. Думите "Раздел I" и "Крайни устройства" се заличават.

§ 42. (В сила от 12.09.2002 г.) В чл. 95 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1, 2 и 3 се отменят.

2. Алинеи 4 и 5 се изменят така:

"(4) При свързване на обособени далекосъобщителни мрежи към обществените далекосъобщителни мрежи по чл. 87 свързващото крайно устройство на обособените далекосъобщителни мрежи трябва да е оценено за съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите (ДВ, бр. 86 от 1999 г.).

(5) Разрешителните по чл. 28, т. 5, букви "а" и "б" за радиосъоръжения се издават след оценяване на съответствието им по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите."

§ 43. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 96 се отменя.

§ 44. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 97 се отменя.

§ 45. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 98 се отменя.

§ 46. (В сила от 12.09.2002 г.) В чл. 99 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Условията и редът за издаване на разрешения по ал. 1 се определят с наредба на Министерския съвет."

§ 47. (В сила от 12.09.2002 г.) Раздел II "Електромагнитна съвместимост" и чл. 100, 101 и 102 се отменят.

§ 48. Член 104 се изменя така:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Всеки далекосъобщителен оператор представя на органа, издаващ разрешението (визата) за проектиране, необходимата документация за определяне на разположението на далекосъобщителните си мрежи и съоръжения на територията на съответните общини."

2. (В сила от 01.10.2002 г.) Алинея 2 се изменя така:

"(2) Далекосъобщителните оператори създават и поддържат специализирани карти, регистри и/или информационни системи за изградените от тях далекосъобщителни мрежи и съоръжения, копия от които представят в общините за отразяване в специализираните карти, регистри, информационни системи за подземните и надземни проводи и съоръжения на територията на общината."

3. Създава се ал. 3:

"(3) Съдържанието на специализираните карти и регистри и условията и редът за създаването и поддържането им се определят с наредба, издадена от министъра на транспорта и съобщенията и министъра на регионалното развитие и благоустройството, съгласно чл. 32, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър."

§ 49. В чл. 105 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Всяко лице, което предприема строителни работи, е длъжно предварително да получи писмена информация от общината за разположението на далекосъобщителните мрежи и съоръжения в района на работите и да уточни начина на опазването им с операторите - техни собственици. Общините предоставят исканата информация в 14-дневен срок."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) В случаите, когато с оглед на предстоящите работи се налага изместване на далекосъобщителни мрежи и съоръжения, лицата по ал. 1 договарят изместването с далекосъобщителните оператори преди извършване на строителните работи."

§ 50. В чл. 106, ал. 1 преди думата "имот" се добавя "частен урегулиран".

§ 51. (В сила от 01.05.2001 г.) В чл. 116 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3 се създава т. 4 със следното съдържание:

"4. такса за изменение на лицензията за далекосъобщителна дейност в размер на административно необходимите разходи по изменение на лицензията."

2. Създават се ал. 4, 5, 6, 7 и 8:

"(4) Размерът на първоначалната лицензионна такса за издаване на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност се определя, като се имат предвид следните критерии:

1. броят на регистрираните жители, които могат да бъдат обслужени от лицензираната дейност;

2. териториален обхват, предвиден в лицензията;

3. предоставен радиочестотен спектър, необходим за осъществяване на далекосъобщителната дейност, за която е издадена лицензията;

4. предназначение на далекосъобщителните мрежи и/или съоръжения.

(5) Размерът на първоначалната лицензионна такса се определя и съобразно следните параметри:

1. брой приемно-предавателни или предавателни станции;

2. вид на радиочестотния канал (радиочестотна лента) - симплексен/дуплексен;

3. зона на покритие;

4. надморска височина.

(6) Размерът на първоначалните лицензионни такси се определя от Министерския съвет в тарифата по чл. 118, ал. 1 на основание критериите по ал. 4 и съобразно параметрите по ал. 5.

(7) Таксата по ал. 3, т. 2 се плаща на тримесечни вноски до 15-о число на месеца, следващ тримесечието. Вноската за четвъртото тримесечие е изравнителна и се заплаща до 15 дни след срока, определен със Закона за счетоводството за изготвяне на годишния финансов отчет. Внесените през годината вноски се изравняват на базата на предоставено от лицензирания оператор копие от заверения му от независимия финансов одит годишен финансов отчет заедно с приложенията към него.

(8) Лицензираните далекосъобщителни оператори, които осъществяват и друга търговска дейност освен лицензираната, водят самостоятелна аналитична отчетност за приходите си от лицензираната дейност и ги записват отделно в отчета за приходите и разходите."

§ 52. В чл. 117 се правят следните изменения и допълнения:

1. (В сила от 01.05.2001 г.) Досегашният текст става ал. 1, като след думата "лицензирани" се добавя "и регистрирани по обща лицензия".

2. В ал. 1 се създава т. 3:

"3. от позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения."

3. (В сила от 01.05.2001 г.) Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Размерите на таксите по ал. 1 се определят въз основа на един или повече от следните критерии:

1. брой на регистрираните жители, които могат да бъдат обслужени от лицензираната дейност;

2. териториален обхват, предвиден в лицензията;

3. мощност на изхода на предавателя;

4. заемана честотна лента;

5. брой на използваните радиостанции;

6. брой на използваните радиочестотни канали;

7. вид на радиочестотния канал (радиочестотна лента) - симплексна/дуплексна;

8. вид на лицензираната дейност;

9. брой на използваните радиомрежи;

10. предназначение на радиостанциите и мрежите.

(3) Таксите по ал. 1 се плащат на четири равни вноски до края на месеца, предхождащ тримесечието."

§ 53. (В сила от 01.05.2001 г.) В чл. 117а се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Размерът на първоначалната регистрационна такса се определя в зависимост от вида и обема на регистрираната дейност."

§ 54. (В сила от 01.05.2001 г.) В чл. 118 ал. 1 се изменя така:

"Чл. 118. (1) Размерът на лицензионните, регистрационните и други такси, предвидени в този раздел, размерът на таксите за други дейности, извършени от Комисията за регулиране на съобщенията в изпълнение на закона, сроковете и начинът на плащането им се определят в тарифа за таксите, които се събират от Комисията за регулиране на съобщенията, приета от Министерския съвет по предложение на комисията."

§ 55. Член 119 се изменя така:

"Чл. 119. (1) Лицензионните такси, предвидени в лицензии за далекосъобщителна дейност, се разпределят, както следва:

1. първоначалната и допълнителната еднократна такса:

а) 25 на сто за осигуряване на средствата по чл. 19;

б) 5 на сто по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията;

в) 70 на сто в приход на републиканския бюджет;

2. годишната такса - по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията;

3. таксата за ползване на радиочестотен спектър:

а) 50 на сто за осигуряване на средствата по чл. 19;

б) 25 на сто по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията;

в) 25 на сто в приход на републиканския бюджет.

(2) Таксата за ползване на номерационен капацитет се разпределя, както следва:

1. тридесет на сто за осигуряване на средствата по чл. 19;

2. тридесет на сто по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията;

3. четиридесет на сто в приход на републиканския бюджет.

(3) Таксите за ползване на позициите на геостационарната орбита, определени за Република България с международни споразумения, се разпределят, както следва:

1. двадесет и пет на сто за осигуряване на средствата по чл. 19;

2. пет на сто по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията;

3. седемдесет на сто в приход на републиканския бюджет.

(4) Таксите за изменение на лицензията постъпват по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 56. В чл. 120, ал. 2 числото "50" се заменя с "25".

§ 57. В чл. 121 ал. 1 се изменя така:

"(1) Контролът върху далекосъобщителните дейности, радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства, както и санкционирането за нарушения на закона и лицензиите, издадени за далекосъобщителни дейности, се осъществява от Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 58. В чл. 122 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Служителите в Комисията за регулиране на съобщенията, които са оправомощени по ал. 1, задължително се застраховат срещу злополука, настъпила при или по повод изпълнение на служебните задължения, със средствата от бюджета на комисията, по списък, утвърден от председателя на Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 59. В чл. 123 ал. 2 се изменя така:

"(2) Заповедите подлежат на обжалване пред Върховния административен съд."

§ 60. В чл. 125 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) Иззетите като веществени доказателства крайни далекосъобщителни устройства и радиосъоръжения подлежат на отнемане в полза на държавата с наказателно постановление по реда на чл. 20 и 21 от Закона за административните нарушения и наказания, когато са осъществени съставите на нарушения по съответните административнонаказателни разпоредби.

(3) Отнетите в полза на държавата вещи се съхраняват в помещения, специално предвидени за това, до изтичането на една година от влизането в сила на наказателното постановление или на съдебното решение, с което то е потвърдено.

(4) След изтичането на този срок отнетите вещи подлежат на унищожаване по ред, предвиден в наредба на Министерския съвет. Отнетите в полза на държавата вещи или части от тях, които могат да бъдат използвани, без да се нарушават законите и установените технически стандарти в страната, могат да се предоставят на учебни заведения с учебна цел, на болници или други служби с решение на Комисията за регулиране на съобщенията."

§ 61. В чл. 127, ал. 1 думите "по реда на глава пета, раздел II" се заменят със "след провеждане на конкурс или търг".

§ 62. В чл. 129 думите "от 500 до 5000" се заменят с "от 10 000 до 50 000 лв.".

§ 63. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 135 се изменя така:

"Чл. 135. Който без разрешително пуска на пазара и/или в действие радиосъоръженията по чл. 28, т. 5, букви "а" и "б", ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 3000 до 15 000 лв."

§ 64. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 137 се отменя.

§ 65. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 138 се отменя.

§ 66. (В сила от 12.09.2002 г.) В чл. 139 ал. 1 се изменя така:

"(1) Който предизвиква радиосмущение, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв."

§ 67. (В сила от 12.09.2002 г.) Член 140 се отменя.

§ 68. В чл. 142 се правят следните изменения и допълнения:

1. (В сила от 12.09.2002 г.) Числата "137", "138" и думите "чл. 140" се заличават.

2. След думите "юридически лица" се добавя "или от физически лица - еднолични търговци".

§ 69. Член 144 се изменя така:

"Чл. 144. (1) Глобите и имуществените санкции по влезли в сила наказателни постановления постъпват по банковата сметка на Комисията за регулиране на съобщенията.

(2) Двадесет на сто от наложените глоби и имуществени санкции, предвидени в тази глава, остават в бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията.

(3) Осемдесет на сто от наложените глоби и имуществени санкции се превеждат в приход на републиканския бюджет.

(4) В наказателното постановление председателят на Комисията за регулиране на съобщенията или упълномощено от него длъжностно лице определя срок за доброволно изпълнение.

(5) Несъбраните по реда на ал. 4 глоби и имуществени санкции подлежат на събиране по реда на Данъчния процесуален кодекс."

§ 70. В § 1, т. 4 от допълнителната разпоредба думите "и инфраструктурата за въздушен контрол" се заличават.

§ 71. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф 8 се отменя.

2. В § 11а ал. 5 се изменя така:

"(5) Решението на Комисията за регулиране на съобщенията подлежи на обжалване пред Върховния административен съд."

3. В § 12 след думите "чл. 3, ал. 5" се поставя запетая и се добавя "чл. 84, ал. 3".

4. Параграф 15 се отменя.

5. Параграф 17 се отменя.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 72. (В сила от 29.12.2001 г.) (1) В едномесечен срок от обнародването на този закон в "Държавен вестник" се създава Комисия за регулиране на съобщенията.

(2) Първоначално членовете на Комисията за регулиране на съобщенията се избират, определят или назначават, както следва:

1. от Министерския съвет - председателят - за срок 5 години;

2. от Народното събрание - заместник-председателят и двама членове - за срок 3 години;

3. от Президента на Република България - член на Комисията за регулиране на съобщенията - за срок една година.

(3) Решението на Министерския съвет, решението на Народното събрание и указът на президента влизат в сила едновременно - 30 дни след обнародването на този закон в "Държавен вестник".

(4) Седем дни след изтичането на срока по ал. 3 председателят на Комисията за регулиране на съобщенията свиква първото заседание на комисията, на което се приема правилник за устройството и дейността й."

§ 73. (1) Държавната комисия по далекосъобщения се закрива считано от датата на влизане в сила на този закон.

(2) Трудовите правоотношения на членовете на Държавната комисия по далекосъобщения се уреждат при условията и по реда на чл. 328, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.

(3) (В сила от 29.12.2001 г.) Срокът на едномесечното предизвестие по ал. 2 започва да тече 7 дни след обнародването на този закон в "Държавен вестник".

(4) Дейността, имуществото, архивът, правата и задълженията, включително служебните и трудовите правоотношения на служителите от администрацията на Държавната комисия по далекосъобщения преминават към Комисията за регулиране на съобщенията.

§ 74. (1) Издадените и влезли в сила лицензии от Държавната комисия по далекосъобщения по реда на Закона за далекосъобщенията запазват своето действие.

(2) Всички конкурси и лицензионни процедури, започнали или образувани до влизането в сила на този закон, се довършват по реда на този закон.

(3) Неиздадените в срок лицензии по § 14 и 16 от преходните и заключителните разпоредби на закона се издават по реда на този закон от Комисията за регулиране на съобщенията в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон.

§ 75. (В сила от 29.12.2001 г.) (1) Министерският съвет в едномесечен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник" определя дейността, структурата, организацията на работата и състава на Агенция "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии" и закрива административното звено към министъра на транспорта и съобщенията, осъществяващо дейността по подпомагане развитието и модернизирането на далекосъобщителната и пощенската инфраструктура.

(2) Дейността, имуществото, архивът, правата и задълженията на звеното по ал. 1 преминават към "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии".

§ 76. В тримесечен срок от влизане в сила на този закон действащият Национален номерационен план се обнародва в "Държавен вестник".

§ 77. Навсякъде в закона думите "Държавната комисия по далекосъобщения" и "Държавна комисия по далекосъобщения" се заменят съответно с "Комисията за регулиране на съобщенията" и "Комисия за регулиране на съобщенията".

§ 78. (1) В Закона за електронния документ и електронния подпис (ДВ, бр. 34 от 2001 г.) навсякъде думите "Държавната комисия по далекосъобщения"се заменят с "Комисията за регулиране на съобщенията".

(2) В Закона за националната стандартизация (ДВ, бр. 55 от 1999 г.) в чл. 9, ал. 2 думите "Държавната комисия по далекосъобщения" се заменят с "Комисията за регулиране на съобщенията".

§ 79. (1) В Закона за радиото и телевизията (обн., ДВ, бр. 138 от 1998 г.; бр. 60 от 1999 г. - Решение № 10 на Конституционния съд от 1999 г.; изм., бр. 81 от 1999 г., бр. 79 от 2000 г. и бр. 96 от 2001 г.) навсякъде думите "Държавната комисия по далекосъобщения"се заменят с "Комисията за регулиране на съобщенията".

(2) Параграф 55 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията (ДВ, бр. 96 от 2001 г.) се отменя.

§ 80. (1) Този закон влиза в сила 37 дни след обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на:

1. параграфи 51, 52, т. 1 и 3, § 53 и 54, които влизат в сила от 1 май 2001 г.;

2. параграфи 72, 73, ал. 3 и § 75, които влизат в сила от деня на обнародването;

3. параграфи 6, т. 2 и 3, § 7, § 10, т. 1, буква "в", § 41-47, § 63-67 и т. 1 на § 68 влизат в сила от 12 септември 2002 г.;

4. в § 48 разпоредбата на чл. 104, ал. 2 влиза в сила от 1 октомври 2002 г.

(2) Платените такси до влизане в сила на разпоредбата по ал. 1, т. 1 не се преизчисляват, досъбират или връщат.

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 19 декември 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Промени настройката на бисквитките