Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 99 от 8.XII

НАРЕДБА № 6 ОТ 25 ЮЛИ 2002 Г. ЗА РЕДА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОЗРАЧНОСТ НА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ

 

НАРЕДБА № 6 ОТ 25 ЮЛИ 2002 Г. ЗА РЕДА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОЗРАЧНОСТ НА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ

Издадена от Министерството на финансите

Обн. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., изм. ДВ. бр.29 от 9 Април 2004г., изм. ДВ. бр.2 от 6 Януари 2006г., отм. ДВ. бр.99 от 8 Декември 2006г.

Отменена с § 2 от заключителната разпоредба на Наредба № Н-16 от 23 ноември 2006 г. за реда за осигуряване прозрачност на финансовите взаимоотношения между държавните органи и органите на местното самоуправление и държавните и общинските предприятия и финансовата прозрачност в рамките на определените предприятия - ДВ, бр. 99 от 8 декември 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) Тази наредба определя реда за наблюдение и осигуряване на прозрачност на държавните помощи и има за цел да осигури прозрачността на финансовите взаимоотношения между държавните органи и органите на местното самоуправление и държавните и общинските предприятия, както и финансовата прозрачност в рамките на определени предприятия.


Глава втора.
СИСТЕМА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ

Раздел I.
Наблюдение на държавните помощи

Чл. 2. Министърът на финансите наблюдава и анализира предоставянето на държавните помощи на централно, областно и общинско ниво и осъществява цялостната координация на дейностите, свързани с политиката на държавните помощи.


Чл. 3. (1) Всеки, който предоставя държавни помощи, периодично следи и уведомява министъра на финансите за всички планове за промени в европейското законодателство и практика, засягащи държавните помощи в областта, за която отговаря (стоманодобив, автомобилостроене, регионални помощи и др.).

(2) Когато предоставящият държавни помощи установи, че предлаганите промени в европейското законодателство и практика засягат или могат да засегнат важни интереси на страната в областта, за която отговаря, изпраща в едномесечен срок от датата на публикуването или научаването на тези промени в Министерството на финансите писмено становище по проблема, в което се включват:

1. цялата информация за предлаганите промени в европейското законодателство и практика;

2. конкретните интереси, които се засягат и/или противоречия с нашето законодателство в процеса на хармонизирането му;

3. конкретни предложения за решаване на проблема и позиция на българската страна.

(3) След получаване на становището по ал. 2 министърът на финансите при необходимост провежда консултации с Европейската комисия в съответствие с чл. 7 и 8 от Правилата за прилагане на разпоредбите относно държавните помощи (ДВ, бр. 77 от 2001 г.) с цел намиране на взаимноприемливо решение.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) Министерството на финансите съвместно с Европейската комисия извършва оценка на максималния интензитет на помощта и на специфичния местен обхват на областите в Република България, определени в чл. 38, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за държавните помощи (ДВ, бр. 59 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 31 от 2005 г.), приемливи за национална регионална помощ. За целта Министерството на финансите разработва регионална карта на държавните помощи, която се одобрява от Министерския съвет, след което се приема от Съвета по асоцииране България - Европейски съюз.


Раздел II.
Информационна система за наблюдение на държавните помощи

Чл. 5. (1) Информационната система за наблюдение на държавните помощи на централно, областно и общинско ниво представлява компютъризирана мрежа, която включва компютърно и мрежово оборудване, стандартизирани формуляри, стандартен и специализиран софтуер, мерки за защита на данните, специализирана интернет страница, обучени кадри и др. Чрез системата се осъществява наблюдение, регистрация и обмен на информация относно нововъзникнали или изменение на съществуващи държавни помощи, в реално време и независимо от мястото на тяхното възникване.

(2) Информацията, постъпваща чрез системата, се използва от Министерството на финансите за постоянно наблюдение на държавните помощи при подготовката на консолидирания годишен доклад за държавните помощи, за текуща актуализация на регистъра на държавните помощи, за изготвяне на специфични доклади, експертизи и становища по конкретни случаи на държавни помощи, изискани от българското правителство и от Европейската комисия.


Чл. 6. Чрез информационната система за наблюдение на държавните помощи се осъществява регистрация и незабавен обмен на информация между Министерството на финансите и Комисията за защита на конкуренцията по отношение на уведомления за държавни помощи, решения на Комисията за защита на конкуренцията, изменения в законодателството и практиката, справочна и друга информация, гарантираща подобряването на прозрачността на държавните помощи на всички нива.


Раздел III.
Координация на дейността по наблюдението на държавните помощи

Чл. 7. (1) Министърът на финансите осъществява цялостната координация на всички дейности, свързани с политиката, наблюдението и контрола на държавните помощи на национално, областно и общинско ниво.

(2) Министърът на финансите координира дейността относно всички въпроси, засягащи държавните помощи, предоставени в България или в страните - членки на Европейския съюз, и се консултира с Европейската комисия с оглед тяхното решаване.

(3) Всеки, който предоставя или администрира държавни помощи, предоставя на министъра на финансите исканата от него информация, осигурява му достъп до своя регистър на държавните помощи, изгражда необходимия административен капацитет и предприема необходимите действия, позволяващи на министъра на финансите да осъществява ефективно наблюдение и координация на държавните помощи.


Раздел IV.
Ред за оказване на методическа помощ

Чл. 8. Всеки, който има намерение да предоставя, променя или администрира държавна помощ, може да се обърне към Министерството на финансите, отдел "Държавни помощи", за оказване на методическа помощ и консултации.


Чл. 9. Искането за оказване на методическата помощ се отправя писмено и трябва да съдържа цялата информация относно конкретния случай, както и ясно формулиран въпрос или проблем, придружен от доказателствен материал.


Чл. 10. Всеки, който счита, че определена схема на помощ или индивидуална такава, предоставена от Европейската комисия в страна - членка на Европейския съюз, засяга или може да засегне важни интереси, може да се обърне към Европейската комисия чрез отдел "Държавни помощи" на Министерството на финансите, който му оказва методическа помощ и съдействие за решаване на проблема пред Европейската комисия.


Раздел V.
Прилагане на правилото за минимална помощ

Чл. 11. (1) Всеки, който предоставя нова или изменя съществуваща схема на помощ или индивидуална помощ, отговаряща на критериите за "минимална помощ" по смисъла на чл. 1, ал 6 от Закона за държавните помощи (ДВ, бр. 28 от 2002 г.), за която не се изисква предварително уведомление до Комисията за защита на конкуренцията, в 5-дневен срок от датата на предоставяне уведомява министъра на финансите, като му предоставя необходимата информация.

(2) Информацията по ал. 1 се предоставя на министъра на финансите с цел проследяване натрупването на помощта в рамките на 3-годишния период и изпълнението на условията, при които тя е била отпусната.

(3) Предоставящият минимална помощ отговаря за достоверността на данните, като ги съхранява в неговия регистър на държавните помощи до 10 години след датата на последното плащане на съответната помощ.


Глава трета.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОЗРАЧНОСТ НА ФИНАНСОВИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ОРГАНИТЕ НА МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ И ДЪРЖАВНИТЕ И ОБЩИНСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ И ФИНАНСОВАТА ПРОЗРАЧНОСТ В РАМКИТЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ПРЕДПРИЯТИЯ (ИЗМ. - ДВ, БР. 29 ОТ 2004 Г.)

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) (1) Тази глава има за цел да осигури прозрачността на финансовите взаимоотношения между държавните органи и органите на местно самоуправление и държавните и общински предприятия, така че ясно да бъдат представени:

1. държавните или общинските средства, предоставени пряко от държавните органи или органите на местно самоуправление на съответните държавни или общински предприятия;

2. държавните или общинските средства, предоставени от държавните органи или органите на местно самоуправление чрез посредничеството на държавни или общински предприятия или финансови институции;

3. действителната употреба на предоставените държавни или общински средства.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) За целите на прозрачността, финансовата и организационна структура на всяко предприятие, на което са предоставени специални или изключителни права, или е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес и във връзка с тези услуги получава компенсация за публични услуги независимо под каква форма, като наред с това осъществява и други дейности, следва да бъде правилно отразена в неговите отделни счетоводни сметки, така че ясно да са показани:

1. приходите и разходите, свързани с различните дейности;

2. детайлно описание на методите на разпределяне на приходите и разходите по различните дейности.


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) Прозрачността по чл. 12, ал. 1 се осигурява по-специално спрямо следните аспекти на финансовите взаимоотношения между държавните органи или органите на местно самоуправление и държавните или общинските предприятия:

1. компенсиране на текущи загуби;

2. осигуряване на капитал;

3. безвъзмездни субсидии или кредити при облекчени условия;

4. предоставяне на финансови предимства чрез отказ от печалба или от възстановяване на дължими суми;

5. отказ от нормална възвращаемост от използваните държавни средства;

6. компенсация за финансови тежести, наложени от държавните органи или органите на местното самоуправление.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) Прозрачността по чл. 12, ал. 2 се осигурява, като всяко предприятие, на което са предоставени специални или изключителни права или е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес и във връзка с тези услуги получава компенсация за публични услуги независимо под каква форма и наред с това осъществява и други дейности, поддържа отделни счетоводни сметки по начин, при който:

1. относимите към различните дейности вътрешни сметки са разделени;

2. всички приходи и разходи са коректно отнесени или разпределени на базата на последователно прилагани и обективно определени принципи за отчитане на разходите;

3. принципите, в съответствие с които се поддържат отделните счетоводни сметки, са ясно установени.

(2) Изискванията по ал. 1 се прилагат само по отношение на дейности, които не са обхванати от специфични разпоредби във връзка с прозрачността на финансовите взаимоотношения между държавните органи и органите на местното самоуправление и предприятията, на които са предоставени специални или изключителни права или е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес, когато такива разпоредби са в изпълнение на задължения, поети от Република България по силата на Европейското споразумение за асоцииране.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) (1) Изискването за осигуряване на прозрачността по чл. 12, ал. 1 не се прилага спрямо финансовите взаимоотношения между държавните органи или органите на местно самоуправление и:

1. държавни или общински предприятия по отношение на тези услуги, извършването на които не може да засегне в значителна степен търговския обмен между Република България и държавите - членки на Европейския съюз;

2. Българската народна банка;

3. държавни или общински кредитни институции по отношение на депозираните в тях държавни или общински средства от държавни органи или органи на местното самоуправление при нормални търговски условия;

4. държавни или общински предприятия, чийто общ годишен нетен оборот за периода от двете финансови години, предхождащи годината, през която посочените в чл. 12, ал. 1 държавни или общински средства са били предоставени или използвани, е по-малък от левовата равностойност на 40 млн. евро; съответно държавни кредитни институции, чиято обща стойност на актива на баланса за същия период е по-малка от левовата равностойност на 800 млн. евро.

(2) Изискването за осигуряване на прозрачността по чл. 12, ал. 2 не се прилага спрямо:

1. предприятия по отношение на тези услуги, извършването на които не може да засегне в значителна степен търговския обмен между Република България и държавите - членки на Европейския съюз;

2. предприятия, чийто общ годишен нетен оборот за периода от двете финансови години, предхождащи годината, през която предприятието се е ползвало със специално или изключително право, предоставено му от държавата, или през която му е било възложено извършването на услуга от общ икономически интерес, е по-малък от левовата равностойност на 40 млн. евро; съответно държавни или общински кредитни институции, чиято обща стойност на актива на баланса за същия период е по-малка от левовата равностойност на 800 млн. евро;

3. предприятия, на които е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес, ако държавната помощ, която те получават под каквато и да е форма, включително субсидия, обезщетение или компенсация, е била определена за съответния период, следвайки открита, прозрачна и недискриминационна процедура.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) (1) Държавните органи или органите на местно самоуправление, които предоставят държавни средства на държавно или общинско предприятие и съответното държавно или общинско предприятие, което получава държавни или общински средства, следва да поддържат информацията, отнасяща се до финансовите взаимоотношения по чл. 12, ал. 1 на разположение на Министерството на финансите и Комисията за защита на конкуренцията в продължение на пет години от приключване на финансовата година, през която държавните или общинските средства са били предоставени. В случай, че същите средства са били използвани през по-късна финансова година, петгодишният срок започва да тече от приключването на тази финансова година.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) Всяко предприятие, на което са предоставени специални или изключителни права или е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес и във връзка с тези услуги получава компенсация за публични услуги независимо под каква форма, като наред с това осъществява и други дейности, следва да поддържа информацията относно финансовата и организационната структура по чл. 12, ал. 2 в продължение на пет години от приключване на финансовата година, за която информацията се отнася.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) При необходимост, както и при всяко конкретно поискване от Комисията за защита на конкуренцията, Министерството на финансите изисква от ресорните държавни органи или органи на местно самоуправление на съответните държавни или общински предприятия, както и от предприятията, на които са предоставени специални или изключителни права или е възложено извършването на услуги от общ икономически интерес и във връзка с тези услуги получава компенсация за публични услуги независимо под каква форма, и наред с това осъществяват и други дейности, да предоставят информацията по ал. 1 и 2 заедно с всяка друга необходима допълнителна информация и особено за предвидените цели.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) (1) Държавните и общинските предприятия от производствения сектор следва ежегодно да предоставят на Министерството на финансите и на Комисията за защита на конкуренцията предвидената в ал. 2 финансова информация в сроковете, установени в ал. 6.

(2) Финансовата информация, която се изисква поотделно от всяко държавно или общинско предприятие от производствения сектор и в съответствие с ал. 3 и 4, ще бъде, както следва:

1. годишен доклад и годишен финансов отчет (счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, обяснителни записки заедно със счетоводните политики, изложения на директорите и отчети за дейността, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и приложение, съдържащо информация за прилаганата счетоводна политика, състоянията и измененията в активите и пасивите и в приходите и разходите, паричните потоци, както и други оповестявания съгласно изискванията на приложимите счетоводни стандарти, а така също и бележки от срещите на акционерите и всякаква друга уместна информация);

2. данни за осигуряването на дялов капитал или на квазикапиталови средства, подобни по естество на собствен капитал, като се уточнят условията на неговото/тяхното осигуряване - дали са обикновени, привилегировани, с отложено плащане, конвертируеми, както и лихвените проценти, дивидентът и прехвърлянето на правата по тях;

3. данни за безвъзмездни субсидии или субсидии, които подлежат на възстановяване само при определени условия;

4. данни за отпуснатите на предприятието кредити, включително овърдрафтове и аванси по капиталови инжекции с описание на лихвените проценти, условията по съответния кредит и неговото обезпечение, ако такова е дадено от кредитополучателя на кредитодателя;

5. данни за гаранции, предоставени на предприятието от държавни органи или органите на местно самоуправление с оглед отпускането на кредит, като се уточнят условията по тези гаранции и всякакви плащания от страна на предприятието, направени във връзка с тях;

6. данни за изплатени дивиденти и неразпределена печалба;

7. всякакви други форми на намеса от страна на държавата и в частност опрощаването на суми, дължими на държавата от държавните или общинските предприятия, включително подлежащи на възстановяване кредити, субсидии, плащането на корпоративни данъци или на вноски по социалното осигуряване и други подобни задължения.

(3) Информацията по ал. 2 следва да бъде предоставяна поотделно и от всяко държавно или общинско предприятие, чийто оборот за последната финансова година е бил по-голям от левовата равностойност на 250 млн. евро.

(4) В случаите на икономическа група от държавни и/или общински предприятия информацията по ал. 2 се предоставя поотделно за всяко предприятие, включително и за тези, които се намират в Европейската общност, и ще съдържа, когато е уместно:

1. вътрешногруповите и междугруповите сделки между различни държавни и/или общински предприятия, както и описание на сделките, сключени пряко между държавните органи или органите на местно самоуправление и държавни или общински предприятия;

2. посочения в ал. 2, т. 2 дялов капитал, който ще включва дяловия капитал, внесен директно от държавата, включително от органи на местно самоуправление, както и дяловия капитал, получен като вноска от държавен или общински холдинг или друго държавно или общинско предприятие (включително финансови институции), независимо дали са в или извън същата група; връзката между осигурителя на финансите и получателя следва винаги да бъде уточнена; докладите по ал. 2 се представят за всяко предприятие поотделно, както и за подхолдингова компания, обединяваща няколко държавни или общински предприятия, доколкото консолидираните продажби на подхолдинговата компания водят до нейното класифициране като "производство".

(5) В случай, че държавно или общинско предприятие разделя дейността си в няколко правно обособени предприятия, Министерството на финансите и Комисията за защита на конкуренцията ще приемат един консолидиран отчет, отразяващ достоверното икономическо състояние на икономическа група от предприятия, извършващи дейност в един и същ или тясно свързани отрасли. Министерството на финансите и Комисията за защита на конкуренцията няма да приемат консолидиран отчет от диверсифицирани или чисто финансови холдинги.

(6) Информацията по ал. 2 се предоставя в рамките на 15 работни дни от датата на публикуване на годишния финансов отчет на съответното държавно или общинско предприятие. За предприятията, които не публикуват годишен финансов отчет, информацията се предоставя не по-късно от девет месеца от приключване на финансовата година, за която се отнася.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) По смисъла на тази наредба:

1. "държавни органи" са всички органи на държавната власт, включително централните и териториалните органи на изпълнителната власт;

2. "държавни и общински предприятия" означава всяко предприятие, върху което централните или териториалните органи на изпълнителната власт, или органите на местно самоуправление могат да упражняват пряко или косвено доминиращо влияние по силата на своята собственост върху него, на своето финансово участие в него или по силата на правила, регулиращи дейността му; доминиращо влияние от страна на централните или териториалните органи на изпълнителната власт или органите на местно самоуправление се предполага, когато тези органи пряко или косвено:

а) притежават по-голямата част от записания капитал на предприятието; или

б) контролират мнозинството от гласовете, осигурени от акциите на предприятието; или

в) могат да определят повече от половината от членовете на управителните или контролните органи на предприятието;

3. "специални права" означава правата, предоставени от държавата на ограничен брой предприятия чрез закон, подзаконов нормативен акт или административен акт, по силата на който, в рамките на определен географски регион:

а) се ограничава броят на предприятията, имащи правото да предоставят услуга или да извършват дейност до две или повече, но не на основата на обективни, пропорционални и недискриминационни критерии; или

б) се определят няколко конкурентни предприятия като имащи правото да предоставят дадена услуга или да извършват определена дейност, но не на основата на обективни, пропорционални и недискриминационни критерии; или

в) се предоставят на дадено предприятие или предприятия, но не на основата на обективни, пропорционални и недискриминационни критерии, нормативно или административно определени предимства, които съществено засягат възможността останалите предприятия да предоставят същите услуги или да извършват същата дейност в същия географски регион при същите условия;

4. "изключителни права" означава правата, предоставени от държавата на дадено предприятие чрез закон, подзаконов нормативен акт или административен акт, по силата на който се запазва неговото право да предоставя услуги или да извършва дейност в рамките на определен географски регион;

5. "различни дейности" означава, от една страна, всички продукти или услуги, по отношение на които на дадено предприятие са предоставени специални или изключителни права, или извършването на услуги от общ икономически интерес, възложено на предприятието, и от друга страна, всеки друг продукт или услуга, по отношение на които предприятието е действащо;

6. "предприятия от производствения сектор" означава всяко предприятие, на което най-малко 50 % от общия годишен оборот е в резултат от производствена дейност; това са предприятията, чиято дейност попада в раздел "Г" - Производствени (подраздели "ГА" до "ГО" включително) на Националната класификация на икономическите дейности (НКИД);

7. (нова - ДВ, бр. 2 от 2006 г.) "годишен нетен оборот" означава годишните нетни приходи от продажби на предприятието.


§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.)


§ 3. (Отм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.)


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 21, ал. 1 от Закона за държавните помощи.


Промени настройката на бисквитките