Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 94 от 23.XI

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИИТЕ И ГРУПИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИИТЕ И ГРУПИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ

Обн. ДВ. бр.87 от 2 Ноември 1984г., отм. ДВ. бр.94 от 23 Ноември 1990г.

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Комисиите и групите за народен контрол са изборни обществени органи за контрол на трудовите колективи и на населението (обществеността) в кварталите и населените места.

(2) Комисиите и групите за народен контрол се избират съгласно чл. 14, ал. 1 от Закона за държавен и народен контрол (ЗДНК) пряко на общи или делегатски събрания (конференции) на трудовите колективи и обществеността за срок от 2 години и включват в състава си изявени техни представители.

(3) Комисиите и групите за народен контрол упражняват контрол за законосъобразност и целесъобразност върху стопанската, производствената, социално-културната и друга дейност на държавните, кооперативните и стопанските органи и организации и на специализираните органи на народните съвети.

(4) Комисиите и групите за народен контрол, изградени на производствен принцип, упражняват контрол непосредствено в обектите, където са избрани, а комисиите, изградени на териториален принцип - в съответните квартали и населени места.


Чл. 2. (1) Комисиите и групите за народен контрол работят под непосредственото ръководство на съответните партийни органи и в тясна връзка с обществените организации и административните ръководства решават въпросите, които възникват при осъществяването на контролните им функции.

(2) Комисиите и групите за народен контрол са масова обществена опора и основа на единната система на органите за държавен и народен контрол.


Чл. 3. (1) Комисиите за народен контрол (КНК) се изграждат в съответствие с партийната структура на производствен или териториален принцип.

(2) Комисии за народен контрол се изграждат във всички министерства и други централни ведомства, в учрежденията, органите на народните съвети, здравните и учебните заведения, научно-изследователските институти, стопанските организации и техните поделения, в селата и в кварталите на градовете.

(3) Численият състав на комисиите и групите за народен контрол се определя от събранието (конференцията) в зависимост от обема на работата и мащабите на предприятието, учреждението, организацията и населеното място.


Чл. 4. (1) Групи за народен контрол могат да се изграждат по преценка на комисиите за народен контрол в малки съставни структурни звена на държавните и стопанските организации, където има партийни групи.

(2) За извършване на определена контролна дейност по време на важни кампании към комисиите за народен контрол могат да се формират временни групи за народен контрол.

(3) Постоянните и временните групи за народен контрол са част от комисиите за народен контрол и се ръководят непосредствено от тях. Същият статут притежават и групите за технологичен контрол в селското стопанство и промишлеността.


Чл. 5. В по-големите комисии за народен контрол, тези с над 15 члена, се създават секции по основните проблеми на контрола по дейността на предприятието, организацията, учреждението и населеното място.


Чл. 6. В стопански комбинати и в други големи стопански организации, заводи, учреждения и населени места могат да се избират общокомбинатски, общозаводски, общоселищни, съответно общоучрежденски, и други КНК. Те осъществяват контрол по въпроси от значение за целия стопански комбинат, селище, организация или учреждение, ръководят, насочват, подпомагат и координират организацията и дейността на комисиите и групите за народен контрол, създадени в структурните звена.


Чл. 7. (1) Ръководните органи на комисиите за народен контрол са:

1. общото събрание (заседание) на комисията, което се свиква при необходимост, но не по-рядко от един път на три месеца. На събранието се разглеждат констатациите, приемат се предложенията по извършената контролна дейност и се обсъждат други, по-важни въпроси;

2. бюро за оперативно ръководство, състоящо се от 3-7 души, избирано на общото събрание (заседание) на комисиите, чийто състав надхвърля 15 члена.

(2) Бюрата за оперативно ръководство включват председателя и зам.-председателите на КНК, отговорници на секции и народни контрольори.

(3) Бюрата за оперативно ръководство създават организация за изпълнението на задачите, утвърждават програмите (въпросниците) за проверки, организират обучението на народните контрольори и уточняват предложенията до партийното и административно-стопанското ръководство.


Чл. 8. (1) В големите стопански организации, чиято дейност се осъществява в няколко отделни завода или на територията на няколко окръга, могат да се изградят съвети на председателите на КНК. Те се изграждат по преценка на окръжната комисия за държавен и народен контрол (ОКДНК). Когато се касае до няколко окръга, съветите се изграждат по решение на Комитета за държавен и народен контрол (КДНК).

(2) Съветите на председателите на КНК имат за задача да координират работата на комисиите и да обединяват усилията им преди всичко за изпълнението на насрещните планове, за повишаване производителността на труда и качеството на продукцията, рационалното използуване на материалните и трудовите ресурси и на финансовите средства.

(3) Съветите на председателите на КНК работят по годишни и двегодишни планове. В тях са включени най-важните и общи за цялата стопанска организация или подотрасъл, обединение, комбинат задачи - вид на контролните мероприятия, подконтролните обекти, участвуващи в тях, и сроковете за изпълнение.


Чл. 9. (1) Комитетите за държавен и народен контрол осъществяват организационно-методическо ръководство и оказват системна помощ на комисиите за народен контрол по изпълнението на контролните им функции. Те провеждат обучение на народните контрольори и за изучаване, обобщаване и широко популяризиране на челния опит в контролната работа. Съдействуват им за изпълнение на техните предложения, за даване широка гласност и повишаване ефективността на народния контрол, за засилване на неговата превантивна роля и възпитателно въздействие.

(2) Комитетите за държавен и народен контрол осигуряват условия за нормална работа на КНК, за разгръщане на тяхната активност, инициатива и творчество, за прилагане на правата на народните контрольори, пресичат опитите за възпрепятствуване на тяхната работа и преследването им по повод на контролната им дейност.


Раздел II.
ОБЩИ НАСОКИ ЗА КОНТРОЛНАТА ДЕЙНОСТ НА КОМИСИИТЕ И ГРУПИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ

Чл. 10. (1) Комисиите и групите за народен контрол насочват контролната си дейност главно върху основни проблеми и задачи на трудовите колективи, стопанските организации, комбинатите, предприятията, учрежденията и населението в населените места като:

1. интензификация на производството и изпълнение на насрещните планове по всички качествени и натурални показатели чрез внедряването на науката и техническия прогрес, масовото изучаване и разпространение на нашия и чуждестранния челен опит, най-пълното използуване на средствата на труда, предметите на труда и живия труд и на тази основа решително да се повишава производителността на труда и да се намаляват разходите за единица продукция;

2. прилагане на икономическия подход и неговия механизъм във всички сфери и области на обществения живот чрез въвеждането на стопанската сметка и последователна самоиздръжка не само в стопанската или социалната дейност като цяло, но и във всяко тяхно поделение, цех, бригада;

3. комплексна автоматизация и механизация на производството и намаляване на ръчния труд чрез внедряването на разработените проекти за автоматизация, биологизация, компютъризация, използуването на електронноизчислителна и микропроцесорна техника в управлението на технологичните процеси, създаването на автоматизирани участъци, линии и системи от високопроизводителни машини;

4. икономично и ефективно използуване на суровините, материалите, горивата и енергията чрез преминаване към дълбочинното и комплексното им използуване на основата на безотпадъчни и малкоотпадъчни технологии, намаляване на енергоемкостта и материалоемкостта на продукцията, внедряване на прогресивни норми за разход на суровини, материали, енергия и горива, събирането и най-пълното оползотворяване на технологичните отпадъци и намаляването на брака в производството, повишаване производителността на труда;

5. повишаване качеството на продукцията и на услугите за населението и обновяване на произвежданите стоки и изделия чрез подобряване проектирането и конструирането на изделията и стоките, спазването на стандартите във всички фази на производствения процес, опаковката, транспортирането и продажбата на продукцията;

6. увеличаване на инициативата, творчеството и отговорността на административно-стопанските и изпълнителските кадри. Критерий за оценка на всеки да станат качеството и ефективността на труда и приносът, който дава за високоефективно, високоорганизирано и качествено производство;

7. провеждане на социалната политика на партията чрез повишаването на икономическата и социалната ефективност на обществените фондове за стимулиране участието на хората в труда, засилване влиянието и отговорността на трудовите колективи при провеждането на социално-културните мероприятия, решително подобряване културата на обслужване на населението в сферата на търговията и услугите, транспорта, в здравните и културните заведения, своевременно решаване на предложенията, сигналите, жалбите и молбите на гражданите, премахване на бюрократизма и формализма при административното обслужване на населението;

8. точно спазване на правовия ред. Опазване на социалистическата собственост от присвояване и разхищения чрез укрепване на държавната дисциплина във всички сфери и дейности. Премахване на нарушенията, слабостите и недостатъците в работата на стопанските организации.

(2) Посочените задачи на комисиите и групите за народен контрол са изброени примерно и имат за цел да подпомогнат планирането и осъществяването на контролната дейност. Те не ограничават творческите възможности и инициативата на комисиите при определянето на конкретните въпроси за контрол. За всеки период задачите се допълват, актуализират или изменят в съответствие с дадения етап на социално-икономическото развитие на страната и проблемите, стоящи пред трудовите колективи и обществеността (населението) в селищата и кварталите.


Раздел III.
ПЛАНИРАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ

Чл. 11. (1) Комисиите за народен контрол осъществяват своята контролна и организационна дейност системно и планомерно. За тази цел се приемат шестмесечни или годишни планове в съответствие с практиката на планиране в съответната партийна организация.

(2) Групите за народен контрол не съставят разгърнати планове за своята дейност, а набелязват само контролни задачи.

(3) Планът на комисията за народен контрол обхваща контролната дейност - темите (проблемите) за контрол, обектите, контролната форма, участниците, сроковете и отговорниците за организирането и провеждането, както и крайния срок на реализиране на контролното мероприятие, организационните мероприятия - заседанията на бюрото и събранията на комисиите, дейността (задачите) по гласността и обмяната на положителния опит, обучението и квалификацията на народните контрольори, поставянето и отчитането на постоянните и временните поръчения на отделните членове на комисията.

(4) Планът за работа на комисията за народен контрол се приема от общото събрание (заседание) на комисията или на събрания на трудовия колектив или обществеността, след като е съгласуван със съответния партиен комитет или партийното бюро на първичната партийна организация.

(5) Плановете на КНК в министерствата, централните ведомства, стопанските организации, комбинатите и аграрно-промишлените комплекси се координират с плановете на вътрешноведомствените контролни органи, а на селските и кварталните комисии - с комитетите на Отечествения фронт.


Чл. 12. Проблемите (темите) за контрол, включвани в плана на КНК, се набират от следните източници:

1. партийните и правителствените документи;

2. плана за социално-икономическото развитие - насрещните планове и инженерните проекти на съответните организации и учреждения;

3. възникнали при обсъжданията на събрания на трудовите колективи и населението в кварталите и населените места;

4. по предложения (препоръка) на партийните органи и организации;

5. възникнали при обсъжданията на събрания на обществените организации - Отечествения фронт, Българските професионални съюзи, Димитровския комунистически младежки съюз и др.;

6. по предложения на съответните административни и стопански ръководства;

7. от критични материали, отпечатвани в централния и местния печат, излъчвания по радиото, телевизията и местните радиоуредби;

8. по препоръки (предложения) на комитетите за държавен и народен контрол;

9. от отделни сигнали, предложения и жалби на трудещите се.


Чл. 13. (1) Съобразно характера (сложност, важност и т. н.) на проблемите и контролираните обекти и целта на контролното мероприятие и своите възможности комисията за народен контрол избира и прилага най-подходящата контролна форма за това.

(2) Могат да се използуват следните контролни форми:

1. проверката - тематична или комплексна, когато се касае за извършването на контрол по състоянието на отделни проблеми или няколко проблема от един обект еднократно;

2. проучването, наблюдението и прогнозата, когато се касае за контролиране развитието на социални, икономически, технологични и други явления и процеси, където е необходим продължителен период от време;

3. систематичният контрол, когато с контролното мероприятие се цели само осигуряването на точното и в срок изпълнение на закон, на отделно решение, постановление или друг акт на ЦК на БКП, на Народното събрание, Държавния съвет или Министерския съвет;

4. анализът и експертната оценка, когато се осъществява контрол върху правилността и ефективността на отделни технологични решения или тяхното внедряване.


Раздел IV.
ОРГАНИЗАЦИЯ, ИЗВЪРШВАНЕ И РЕАЛИЗАЦИЯ НА КОНТРОЛНАТА ДЕЙНОСТ

Чл. 14. (1) Комисиите и групите за народен контрол, изградени на производствен принцип, подпомагат партийните, административните и стопанските ръководства и трудовите колективи за укрепването на държавната и производствената дисциплина, за изпълнението на стопанските и другите задачи и при допуснати слабости и недостатъци своевременно предлагат на съответните органи да вземат необходимите мерки.

(2) Комисиите за народен контрол, изградени на териториален принцип, извършват контролната си дейност под ръководството на съответните партийни органи и със съдействието на отечественофронтовските комитети, комсомолските, профсъюзните и други обществени организации, както и с комисиите и групите за народен контрол в проверяваните стопански организации и учреждения, които развиват дейност на тяхната територия.


Чл. 15. (1) Всяко контролно мероприятие се организира от председателя на КНК, неговите заместници или от друг, натоварен за това неин член.

(2) Подготовката на контролното мероприятие започва със съставянето на екипа (работна група, контрольорска бригада) от народни контрольори и други, привлечени за целта специалисти и определянето на техния ръководител или ръководители, ако са няколко.


Чл. 16. (1) Контролните мероприятия се осъществяват по устни указания или по утвърдена програма (въпросник). В тях се включват най-основните и възлови въпроси на проверяваните проблеми.

(2) От програмата (въпросника) следва да се изключи набирането на информация по въпросите, по които вече има или може да се получи готова информация по други информационни канали.


Чл. 17. (1) В комисиите и групите за народен контрол се прави разпределение на основните дългосрочни задачи между народните контрольори, като им се възлагат постоянни поръчения.

(2) Народните контрольори се отчитат периодично пред КНК за изпълнението на възложените им постоянни поръчения.


Чл. 18. Комисиите и групите за народен контрол провеждат предварително подготовка на своите контролни мероприятия, при които:

1. изучават нормативните актове, заповедите и решенията на висшестоящите органи и на административното и стопанското ръководство, отнасящи се до проверяваната дейност, отчетите, планово-статистическите данни, доклади и др., жалбите, сигналите и предложенията, свързани с проверяваните въпроси;

2. провеждат консултации с научни работници и специалисти от практиката. Запознават работните групи (контрольорските бригади) със състоянието на работата в подконтролните обекти и с най-новите постижения в предвидената за проверка област.


Чл. 19. (1) Контролът, упражняван от комисиите и групите за народен контрол, се извършва на място, където се изучават фактическото състояние, документацията и текущата отчетност. Освен това се водят разговори с работници, служители и специалисти от проверяваните обекти.

(2) Установяват се обективно несъответствията и отклоненията в дейността на проверявания обект, неизползуваните възможности, резерви и нарушения. Особено важно е да се изясняват причините, които са ги породили.

(3) Оказва се съдействие още по време на осъществяването на контрола за отстраняването на допуснатите слабости и недостатъци. За целта се правят целесъобразни и ефективни предложения за общото подобряване състоянието на контролирания обект, както и за премахване на причините за конкретните слабости.

(4) Комисиите и групите за народен контрол реагират бързо и своевременно на всички въпроси, засягащи интересите на трудовия колектив или на обществеността или повдигнати от отделни техни членове.


Чл. 20. Необходимите лабораторни изследвания и други специални анализи, свързани с контролната работа на комисиите, се извършват безплатно и с предимство съгласно т. 5, ал. 2 от Постановление № 76 на Централния комитет на Българската комунистическа партия и Министерския съвет от 27 юли 1963 г. за одобряване Правилник за устройството, задачите и правата на комитетите за партиен и държавен контрол при ЦК на БКП и Министерския съвет и на неговите органи (ДВ, бр. 51 от 1963 г.).


Чл. 21. (1) При констатирането на слабости, недостатъци и нарушения, чиито причини се коренят в дейността на други стопански организации и трудови колективи - при кооперираните доставки, доставени резервни части, горива и материали и др., комисията за народен контрол може да се обърне към съответните КНК в другото предприятие с предложение за извършване на проверка и отстраняване на констатираните недостатъци. Сезираната комисия е длъжна в едномесечен срок да уведоми за извършеното.

(2) За действието си по ал. 1 комисията информира и съответния комитет за държавен и народен контрол.


Чл. 22. Проверките и другите контролни форми (процедури), извършвани от КНК, трябва да се осъществяват по възможност в най-кратки срокове.


Чл. 23. (1) Проверките и другите контролни мероприятия следва да завършват с кратки протоколи или записки, в които да се отразяват направените констатации и да се формулират предложенията за отстраняването на допуснатите слабости, недостатъци и нарушения, както и за търсенето на отговорност от виновните лица.

(2) Преди окончателното изготвяне на записките (протоколите) следва да бъдат изслушвани проверяваните длъжностни лица и да се обсъждат техните устни обяснения.


Чл. 24. (1) Реализацията на материалите от контролните мероприятия, извършвани от комисиите и групите за народен контрол, се осъществява, както следва:

1. проверките и другите контролни мероприятия завършват с предложения до административно-стопанското ръководство на проверявания обект за отстраняване на недостатъците, грешките и нарушенията и за подобряване на работата;

2. по преценка на КНК съгласувано с партийното и административно- стопанското ръководство материалите от контролните мероприятия могат да бъдат разгледани на събрания на трудовите колективи или обществеността, на които да се обсъждат мерките за отстраняване на слабостите и подобряване на работата;

3. при установяване от комисиите и групите за народен контрол на сериозни закононарушения или престъпления материалите от контролните мероприятия се изпращат на съответния партиен орган и комитет за държавен и народен контрол и ако е необходимо - в прокуратурата.

(2) В случай че направените предложения до административно-стопанските ръководства не бъдат обсъдени своевременно или не бъдат взети мерки за отстраняване на установените слабости и нарушения, комисиите сигнализират на съответните партийни ръководства, а ако е необходимо - и на съответните комитети за държавен и народен контрол за търсене на отговорност.


Раздел V.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИСИИТЕ И ГРУПИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ И НАРОДНИТЕ КОНТРОЛЬОРИ

Чл. 25. (1) Съгласно чл. 15, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за държавен и народен контрол комисиите и групите за народен контрол имат право да извършват проверки, систематичен контрол, наблюдения, прегледи, както и да упражняват всички други форми на контролна дейност съобразно характера и спецификата на обекта на контрола, своите възможности и компетентност.

(2) Председателите на КНК присъствуват на заседанията на административните и стопанските ръководства и на стопанските съвети на съответните ведомства, организации и предприятия.


Чл. 26. При изпълнение на възложените им задачи народните контрольори се ползуват от всички права, които са предоставени на инспекторите от комитетите за държавен и народен контрол с чл. 3 и 16, ал. 1 от Закона за държавен и народен контрол и чл. 2, ал. 1, 15, ал. 1, 16, 17, ал. 1, 18, ал. 1 и 21 от правилника за прилагането му. Съгласно тези разпоредби комисиите за народен контрол и народните контрольори имат право:

1. на свободен достъп до всички дейности и поделения в обектите, където са избрани;

2. да изискват необходимите за проверките им документи, сведения, справки, отчети и обяснения от длъжностните лица, които са допуснали нарушения;

3. да търсят съдействието и помощта на държавни, административно-стопански органи и организации и на длъжностни лица за правилното изясняване на проблемите, които проверяват;

4. когато установяват нарушения и разхищения, могат да изискват от органите за вътрешен контрол да извършват проверки или ревизия и да потърсят отговорност от виновните длъжностни лица.


Чл. 27. Комисиите и групите за народен контрол съгласувано с административно-стопанските ръководства могат да привличат в своя помощ научни звена и научни работници, специалисти, изтъкнати производственици, обществени и стопански дейци, младежи, пенсионери и др.


Чл. 28. (1) Комисиите и групите за народен контрол въз основа на констатациите от упражнявания контрол имат право да правят предложения:

1. пред ръководствата на стопанските организации и учрежденията - за отстраняване на установените слабости и нарушения;

2. пред комитетите за държавен и народен контрол - за извършване на проверки и търсене на отговорност, когато:

а) установяват нарушения, извършени от длъжностни лица;

б) техните предложения до административно-стопанските ръководства не бъдат разгледани в едномесечен срок;

в) не бъдат уведомени от административно-стопанските ръководства за взетите мерки за отстраняване на слабостите;

г) взетите мерки не се изпълняват или не са достатъчни или неефективни;

д) когато има нерешени въпроси извън компетентността на административно-стопанските ръководства.

(2) Административно-стопанските ръководители, до които са отправени предложенията по ал. 1, т. 1, са длъжни да ги разгледат в едномесечен срок и да уведомят комисията за взетите мерки.


Чл. 29. Комисиите и групите за народен контрол отчитат своята работа и резултатите от контролната си дейност периодично - не по-малко от един път на шест месеца, пред събрания на трудовите колективи и обществеността в селата и кварталите, които са ги избрали. Те отчитат дейността си и пред съответните партийни органи и организации, както и пред висшестоящите комитети за държавен и народен контрол.


Чл. 30. (1) Народните контрольори, които не са оправдали оказаното им доверие, проявили са формализъм и безотговорност към поставените задачи или са злоупотребили с предоставените им права, могат да бъдат отзовани от трудовите колективи или обществеността, които са ги избрали.

(2) Предложения за отзоваване на народни контрольори могат да се правят от първичните партийни организации, обществените организации, отделните членове на трудовия колектив или комитетите за държавен и народен контрол.

(3) Решенията за отзоваването на народен контрольор се вземат на общото събрание на трудовия колектив или обществеността, които са го избрали.


Раздел VI.
ВЗАИМООТНОШЕНИЯ НА КОМИСИИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ С ДРУГИТЕ КОНТРОЛНИ ОРГАНИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ

Чл. 31. (1) Комисиите и групите за народен контрол могат да участвуват в провеждането на съвместни контролни мероприятия с комитетите за държавен и народен контрол или с отделни свои представители в провежданите от комитетите мероприятия.

(2) Провежданите съвместни контролни мероприятия могат да бъдат реализирани от съответните комитети.

(3) Комисиите за народен контрол представят при поискване материали от свои контролни мероприятия на комитетите за държавен и народен контрол.


Чл. 32. Комисиите за народен контрол провеждат съвместни контролни мероприятия с обществените организации - ОФ, БПС, ДКМС и др. Резултатите от съвместните мероприятия се реализират общо или поотделно в КНК или обществената организация.


Чл. 33. (1) Комисиите за народен контрол могат да провеждат съвместни контролни мероприятия с органите на специализирания държавен контрол.

(2) Комисиите за народен контрол могат да привличат със съгласие на ръководствата на специализираните държавни контролни органи техни сътрудници и специалисти в своята контролна дейност.


Чл. 34. (1) Комисиите за народен контрол извършват съвместна контролна дейност с органите на вътрешноведомствения контрол, като реализацията се извършва общо или от всеки орган поотделно.

(2) Комисиите за народен контрол привличат със съгласие на ръководствата на вътрешноведомствените контролни органи техни сътрудници и специалисти в своята контролна дейност.


Чл. 35. (1) Комисиите за народен контрол извършват съвместна контролна дейност или участвуват в такава, провеждана от постоянните комисии на народните съвети (окръжен, общински, районен).

(2) Реализацията на съвместните контролни мероприятия по ал. 1 може да се извърши общо или от всеки орган поотделно и съобразно неговата компетентност.

(3) Комисиите за народен контрол при поискване предоставят на постоянните комисии материали от свои контролни мероприятия.


Раздел VII.
РЪКОВОДСТВО И СТИМУЛИРАНЕ ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИИТЕ И ГРУПИТЕ ЗА НАРОДЕН КОНТРОЛ

Чл. 36. В съставите на КНК се избират представители на трудовите колективи и обществените организации, активни и авторитетни работници, служещи и специалисти, особено жени и младежи, ползуващи се с доверието и уважението на трудовия колектив и обществеността в селищата и кварталите.


Чл. 37. (1) Комисиите и групите за народен контрол са активни помощници на партийните органи и организации. С тяхно съдействие и подкрепа те насочват дейността си към решаването на най-важните проблеми на предприятието, организацията и учреждението, осигуряват непосредствено участие на трудовия колектив и обществеността в контрола и чрез осъществяване на всеобхватен, действен и превантивен контрол, повишават чувството им на отговорност и на стопани на социалистическата собственост.

(2) За постигането на целите по ал. 1 КНК внасят за обсъждане в партийните органи своите планове и материали от по-важни проверки, информират ги периодично за състоянието на контролната и организационно-методическата дейност и за работата на комунистите, изпратени с поръчение в контрола. Те правят и предложения за търсене на партийна отговорност от комунистите, допуснали нарушения.

(3) Комисиите и групите за народен контрол търсят съдействието на партийните органи за преодоляването на трудностите, появили се в хода на контролния процес, за своевременното изпълнение на направените от тях предложения от страна на административно-стопанските ръководства, за укрепването на социалния престиж и авторитета на народните контрольори, както и за тяхното морално и материално стимулиране.


Чл. 38. (1) За разширяване на демократизма и засилване на превантивността и възпитателния характер на контрола и повишаване на неговата ефективност КНК дават широка гласност на контролната си дейност. Те използуват следните форми:

1. информират трудовите колективи за резултатите от контролната работа, като използуват за тази цел производствени съвещания, заседания на ръководствата, събрания на обществените организации и трудовите колективи;

2. правят съобщения чрез местните радиоуредби или по друг подходящ начин разгласяват предстоящите проверки и приканват трудовите колективи и населението да им окаже съдействие чрез сигнали и предложения;

3. подготвят и изпращат за публикуване в централния и местния печат и за излъчване по радиото и телевизията подходящи материали, отразяващи основните моменти от тяхната дейност, взетите мерки и настъпилите подобрения в резултат на контрола;

4. организират табла, витрини, кътове и издават стенвестници, листове и др. В тях те отразяват широко резултатите от проверките и настъпилите положителни изменения в работата на съответните звена и обекти.

(2) Не се дава гласност на материали, факти и обстоятелства, които представляват служебна или държавна тайна.


Чл. 39. (1) Народните контрольори се стимулират духовно и материално за проявени инициатива и творчество в контролната дейност, за висока ефективност на контрола и осъществено превантивно въздействие за своевременното отстраняване на слабостите, за разкриване на резерви и неизползувани възможности в производството, за оказаната от тях помощ по изпълнение задачите от трудовите колективи.

(2) Народните контрольори могат да бъдат предлагани за награждаване с правителствени ордени и медали, а от Комитета за държавен и народен контрол - със:

1. почетна значка "За заслуги в областта на държавния и народния контрол" - златна, сребърна и бронзова;

2. почетна грамота;

3. грамота.

(3) По предложение на партийните органи и организации, на комитетите за държавен и народен контрол, на комисиите за народен контрол и по собствена инициатива министрите, ръководителите на централни ведомства и окръжни народни съвети, и ръководителите на стопански организации и предприятия могат да награждават народни контрольори и специалисти, проявили се в контролната дейност.

(4) По предложение на комитетите на Отечествения фронт народните контрольори се награждават със значката на Отечествения фронт.


Чл. 40. Под ръководството на партийните органи и на комитетите за държавен и народен контрол комисиите и групите за народен контрол полагат постоянни грижи за повишаване квалификацията на народните контрольори. За целта се използуват следните форми:

1. организират школи и провеждат курсове и семинари, изслушват се лекции и се провеждат беседи по методиката на контролната дейност и по отделни въпроси на икономиката, организацията на производството и труда и др.;

2. предлагат на партийните комитети и бюра да включват народните контрольори в организираните от партийните и стопанските ръководства курсове, семинари, лектории и други форми на политическо и икономическо обучение на партийния, стопанския, профсъюзния, отечественофронтовския и комсомолския актив;

3. организират обмяна на опит с КНК от сродни предприятия и организации и полагат грижи за внедряване на опита на контролните органи от социалистическите страни и преди всичко на съветския народен контрол.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание чл. 14 от Правилника за прилагане на Закона за държавен и народен контрол (ДВ, бр. 7 от 1975 г.) и отменя Инструкция № 1 за работата на комисиите и групите за народен контрол (ДВ, бр. 63 от 1978 г.).


§ 2. Инструкцията е утвърдена от Пленарния състав на Комитета за държавен и народен контрол на заседанието му на 5 октомври 1984 г.


Промени настройката на бисквитките