Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 65 от 9.VIII

НАРЕДБА ЗА ЦЕНИТЕ НА ТРАЙНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ

 

НАРЕДБА ЗА ЦЕНИТЕ НА ТРАЙНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ

ПРИЕТА С ПМС № 31 ОТ 04.06.1980 Г.

Обн. ДВ. бр.68 от 29 Август 1980г., отм. ДВ. бр.65 от 9 Август 1991г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за базисните пазарни цени на трайните насаждения - ДВ, бр. 65 от 9 август 1991 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. По тази наредба се определят цените на трайните насаждения при отчуждаване на недвижими имоти за държавни и обществени нужди, при продажби, прехвърляния, замени, делби, предаване на земи, предоставяне за временно ползуване на обработваеми земи и вреди, нанесени на трайни насаждения.


Чл. 2. Трайните насаждения - овощни култури, лозя, плодово-лечебни растения, южни култури, черници, хмел, розови градини, лавандула, многогодишни треви, декоративна растителност, маточни насаждения и др., се оценяват отделно от земята.


Чл. 3. С оценката се осигурява възстановяване на разходите за създаване и отглеждане на трайните насаждения и обезщетяване на нереализирани доходи от тях.


Чл. 4. (1) Оценката се извършва за 1 брой дърво (храст, растение) или за 1 декар насаждение в съответната година от периода на тяхното съществуване.

(2) Периодът на съществуване се разделя на:

1. период на изграждане - включващ годините на създаване и отглеждане до встъпване в плододаване;

2. период на експлоатация - включващ годините на плододаване.


Глава втора.
ОЦЕНЯВАНЕ НА ТРАЙНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ

Чл. 5. Трайните насаждения се оценяват по приложените таблици, както следва:

1. таблица 1 - за овощни култури и овощни маточни насаждения;

2. таблица 2 - за плодово-лечебни растения, хмел, черници и маточни насаждения от тях;

3. таблица 3 - за южни култури и маточни насаждения от тях;

4. таблица 4 - за лозя, асми и лозови маточници;

5. таблица 5 - за розови, лавандулови и шипкови насаждения и маточни насаждения от тях;

6. таблица 6 - за декоративна растителност;

7. таблица 7 - за многогодишни треви.


Чл. 6. В таблици 1, 2, 3, 4, 5 в колоните се определят:

1. в колона 2 - овощният вид, типът или формировката на насаждението или дървото, храста, растението. Вземат се предвид сортоподложковата комбинацията и системата, по която е формиран или ще се формира обектът;

2. в колона 3 - дали оценката се отнася за 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение);

3. в колона 4 - разходите за създаване на 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение) от съответния вид;

4. колона 5 - продължителността на младенческия период в години: от засаждането до встъпването в експлоатация на съответния вид. Например, ако черешово дърво е засадено през есента на 1980 г. или през пролетта на 1981 г., то ще встъпи в плододаване след 5 години (5 пълни вегетационни периода) или 1986 г. ще бъде първата му година на плододаване;

5. в колона 6 - средният годишен разход за отглеждане на 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение);

6. в колона 7 - разходите по създаване и отглеждане на 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение) в края на периода на отглеждане (младенческия период), т.е. колона 4 + колона 6 х колона 5;

7. в колона 8 - продължителността на периода на експлоатация за съответния вид в години;

8. в колона 9 - размерът на средната годишна амортизация на 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение) за всяка година от периода на експлоатацията, т.е. колона 7 : колона 8;

9. в колона 10 - нормативният среден годишен размер на чистия доход от 1 дка или 1 брой дърво (храст, растение) от съответния овощен вид.


Чл. 7. В таблица 6 в колоните се определят:

1. в колона 2 - групите растителни видове по дълговечност, декоративни качества и растеж;

2. в колона 3 - показателите за височина на фиданките (дърветата) до върха в метри;

3. в колона 4 - показателите за дебелината (диаметъра) на стъблата на фиданките (дърветата) в сантиметри, измерена на 1,30 м от повърхността на почвата;

4. в колона 5 - оценката за 1 брой фиданка (дърво, храст и др.) от различните групи растителни видове, ако състоянието им е отлично - симетрична корона, типична за вида, без механични повреди и повреди от болести и неприятели;

5. в колона 6 - оценката за 1 брой фиданка (дърво, храст и др.) от различните групи растителни видове, ако състоянието им е добро - корона с частично нарушена симетричност, типична за вида, с 2-3 механични повреди по нея.


Чл. 8. В таблица 7 в колоните се определят:

1. в колона 2 - видът на многогодишните треви;

2. в колона 3 - разходите за създаване на 1 дка непосредствено след засаждането на съответния вид треви;

3. в колона 4 - продължителността на периода на експлоатация в години;

4. в колона 5 - размерът на средните годишни амортизационни отчисления;

5. в колона 6 - нормативният среден годишен размер на чистия доход от 1 дка.


Чл. 9. Когато насаждението или дървото (храстът, растението) се оценява в периода до встъпването му в експлоатация, оценката се формира от разходите по създаване и отглеждане до съответната година включително. За целта към разходите за създаване (колона 4) се прибавят и разходите за отглеждане (колона 6), умножени по броя на годините, през които са влагани. Например оценка на 1 брой черешово дърво на 4-годишна възраст: към разходите за създаване 5,61 лв. се прибавят и разходите за отглеждане, умножени по броя на годините (2 лв. х 4 години = 8 лв.), като оценката на дървото е 13,61 лв.


Чл. 10. (1) Когато насаждението или дървото (храстът, растението) се оценява в периода на плододаване (експлоатация), към разходите за създаване и отглеждане (колона 7), намалени с амортизационните отчисления за миналите години на плододаване, се прибавя нормативният размер на средния годишен чист доход, умножен по броя на следващите години, през които насаждението (дървото, храстът) няма да се експлоатира. За годината, в която се прави оценката на трайното насаждение, дървото, храстът, растението, ако не е прибрана плануваната продукция, намалена с всички предвидени (планирани), но ненаправени разходи и получени ползи. Например оценката на черешово дърво на 20-годишна възраст: към разходите за създаване и отглеждане 15,61 лв., намалени с амортизационните отчисления до съответната година (0,78 х 14 години) - 10,92 лв., се прибавя средният годишен чист доход, умножен по броя на следващите години, през които дървото няма да се експлоатира (3,03 х 4 години = 12,12 лв.), и се прибавя плануваната за текущата година продукция в стойностно изражение, намалена с предвидените, но ненаправени разходи и получени ползи (планирана продукция в стойностно изражение 10 лв. минус ненаправените разходи 5 лв., минус прибрана вече продукция в стойностно изражение 1 лв. = 4 лв.), като оценката на дървото е 20,81 лв.

(2) Когато в годината на оценката на трайното насаждение или дървото (храста, растението) реколтата е била прибрана, за същата година не се изчислява среден годишен доход.

(3) При оценка на трайни насаждения в личното или помощното стопанство, в дворове, вилни места и други такива случаи, размерът на продукцията и ненаправените разходи се определят от органа по оценяването.


Чл. 11. (1) Когато се оценяват ягоди, малини и др. и броят на храстите и растенията на декар е по-малък от изискващите се по установената технология на засаждане и формиране на насаждението, оценката на насаждението се намалява със съответния процент на прореждане. На силно проредени розови градини и лавандулови насаждения (над 70 на сто) оценка не се извършва, а ако са подмладявани, оценката се намалява: при розовите градини при първото подмладяване - с 10 на сто, а след второто - с 20 на сто; при лавандулови насаждения при първото подмладяване - с 15 на сто. Например оценката на 1 дка ягодово насаждение без мулч на 3-годишна възраст е 287 лв. Насаждението обаче е силно проредено - растенията са около 50 на сто. Първоначалната оценка се намалява със същия процент, и окончателната оценка се определя в размер 143,50 лв.

(2) Когато оценяваният обект (1дка) не е в добро физиологично, агротехническо и здравно състояние (закържавялост, заплевеляване, масово нападение от болести, неприятели и др.), първоначалната оценка се намалява с още до 20 на сто. Същото намаление се прави, когато се оценява отделна бройка дърво, храст, растение. Например оценката на черешово дърво на 20-годишна възраст по примера на чл. 10, ал. 1 е 20,81 лв. Дървото е силно закържавяло и нападнато от болести и общото му състояние не е добро. Първоначалната оценка се намалява с 20 на сто, като окончателната оценка е: 20,81 лв. - 4,16 лв. = 16,65 лв.

(3) Силно закъражавели насаждения, дървета, храсти, растения и др. независимо от възрастта им, както и такива, които са завършили плододаващия период, се оценяват само като материал за отопление, строителство, мебели и др. по съответните държавни изкупни цени.

(4) Когато е увредена частично жизнеспособността или плододаването на обекта, съответно на дървото, храста, растението, след извършване на оценката по установения ред обезщетението се изчислява в зависимост от процента на увреждането.


Чл. 12. (1) Когато насаждението е уплътнено с друг овощен вид - дървета-уплътнители, насаждението-уплътнител или дърветата, храстите, цветята, живите плетове и др. от различните групи декоративна растителност се оценяват поотделно и чрез сумирането им се получава общата оценка.

(2) Джанковите дървета се оценяват като сливовите, а дърветата от облагороден дрян - като облагороден лешник.


Чл. 13. (1) Единични дървета от всички видове - овощни и декоративни, станали "гиганти" или представляващи рядкост, се оценяват от 50 до 100 на сто по-високо от предвидената оценка по таблицата.

(2) За дървета "гиганти" се считат дървета, които са с развитие, най-малко 50 на сто по-силно от нормалното за вида във възрастовия период.

(3) Дървета, представляващи рядкост, са тези дървета, които са ценни като ботанически вид или са редки екземпляри от вид, който не е характерен за страната.


Чл. 14. Освен оценката, която се прави по таблиците, дърветата от всички видове се оценяват и като дървесен материал по предназначение - за отопление, строителство, мебели и др. Изчислява се кубатурата на стъблата, която се остойностява по съответните изкупни цени. Сумите се прибавят към оценката на насаждението или дървото, направени по таблиците. Например оценката на черешовото дърво на 20-годишна възраст по примера на чл. 11, ал. 2 е 16,65 лв. Към тази стойност се прибавя и стойността на стъблото като дървесен материал, изчислена по съответните изкупни цени по предназначение - в случая 2 лв. Или общата оценка на черешовото дърво е в размер 18,95 лв.


Чл. 15. Подпорните конструкции се оценяват отделно от насаждението, дървото, храста, растението съобразно стойността им, като се приспадат амортизациите до съответната година.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание § 6 от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за цените на недвижимите имоти (ДВ, бр. 99 от 1979 г.).


§ 2. Наредбата се прилага и за:

1. оценки по висящи производства;

2. в случаите, когато за имота, който се прехвърля по реда на глава втора на Закона за собствеността на гражданите, не е издаден нотариален акт;

3. по делбени производства, по които решението на съда за разпределение на имота не е влязло в сила.


§ 3. В случаите на временно предоставяне на земи по чл. 13, ал. 1 и 2 от Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата, организацията, на която е предоставена земята, заплаща на съответната селскостопанска организация наема или обезщетенията съгласно чл. 27 от правилника за прилагане на същия закон (обн., ДВ, бр. 65 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 5 от 1976 г. и бр. 9 от 1978 г.), изчислени по реда на тази наредба, и съответните вноски за земята за времето за ползуване.


§ 4. Наредбата отменя приложението за оценка на трайните насаждения към Тарифата за цените на недвижимите имоти (обн., ДВ, бр. 46 от 1973 г.; изм., бр. 43 от 1978 г.).


§ 5. Указанията по прилагането на наредбата се дават от Националния аграрно-промишлен съюз, Комитета по архитектура и благоустройство и Министерството на финансите.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА БАЗИСНИТЕ ПАЗАРНИ ЦЕНИ НА ТРАЙНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ

(ОБН. - ДВ, БР. 65 ОТ 1991 Г.)


§ 3. Отменя се Наредбата за цените на трайните насаждения (ДВ, бр. 68 от 1980 г.)


Приложения към чл. 5

Таблица 1

за овощни култури и овощни маточни насаждения



      Създаване и отглеждане до
    Оценка встъпване в плододаване
Овощен вид, за 1 бр. разходи продълж. на средни год.
по тип, дърво за периода до разходи в
ред формировка (храст) създаване встъпване в периода
    или (лв.) плододаване (лв.)
    1 дка   (год.)  
1 2 3 4 5 6
1. Ябълки        
  а. Високостъблени        
  с обща височина на        
  дървото над 3,5 м 1 брой 4,20 8 5,60
  б. Средностъблени        
  с обща височина на        
  дървото от 2,5 до        
  3,5 м " 4,10 5 1,43
  в. Нискостъблени с        
  обща височина на        
  дървото до 2,5 м " 3,16 4 0,54
2. Круши        
  а. Високостъблени        
  с обща височина на        
  дървото над 3,5 м " 3,90 5 4,50
  б. Средностъблени        
  с обща височина на        
  дървото над 2,5 до        
  3,5 м 1 брой 3,50 4 1,20
  в. Нискостъблени        
  с обща височина        
  на дървото до 2,5 м " 3,60 4 0,80
3. Дюли " 4,16 3 0,88
4. Мушмули " 4,16 3 0,88
5. Сливи " 5,70 5 1,28
6. Праскови " 5,42 3 1,44
7. Кайсии " 7,66 4 1,62
8. Череши " 5,61 5 2,00
9. Вишни " 5,16 4 1,55
10. Орехи " 18,88 10 2,88
11. Бадеми " 7,14 4 1,29
12. Лешник        
  храстовиден " 7,15 6 1,30
  облагороден " 8,90 6 1,50
13. Кестен        
  облагороден " 4,75 10 0,50
  необлагороден " 3,50 15 0,50
14. Ягоди: без мулч 1 дка 483,00 1 78,00  
  с мулч " 572,00 1 45,00
15. Малини " 183,00 2 180,00
16. Касис " 290,00 3 95,00
17. Вегетативни        
  маточници " 860,00 1 98,00
18. Лешников маточник " 600,00 3 71,00
19. Касисов маточник " 660,00 1 90,00
20. Маточна овощна        
  градина 1 брой 6,20 2 0,53  


Продължение


      Създаване и В плододаване
Овощен вид, Оценка отглеждане      
по тип, за до      
ред формировка 1 брой встъпване в продълж. средни среден
    дърво плододаване на год. год.
    (храст)   периода аморт. чист
    или всичко разходи на отчи- доход
    1 за създаване и плодода- сления (лв.)
    дка отглеждане ване (лв.)  
      (лв.) (год.)    
1 2 3 7 8 9 10
1. Ябълки          
а. Високостъблени          
  с обща височина на          
  дървото над 3,5 м 1 брой 49,00 30 1,63 2,00
б. Средностъблени          
  с обща височина на          
  дървото от 2,5 до          
  3,5 м " 11,25 25 0,45 1,17
в. Нискостъблени          
  с обща височина на          
  дървото до 2,5 м " 5,32 16 0,33 0,70
2. Круши          
а. Високостъблени          
  с обща височина на          
  дървото над 3,5 м " 26,40 25 1,05 1,50
б. Средностъблени          
  с обща височина на          
  дървото над 2,5 до          
  3,5 м " 8,30 20 0,42 1,00
в. Нискостъблени          
  с обща височина на          
  дървото до 2,5 м " 6,80 16 0,42 0,60
3. Дюли " 6,80 15 0,45 0,88
4. Мушмули " 6,80 15 0,45 0,88
5. Сливи " 12,10 15 0,81 0,50
6. Праскови " 9,74 8 1,22 1,20
7. Кайсии " 14,14 15 0,94 3,45
8. Череши " 15,61 20 0,78 3,03
9. Вишни " 6,36 20 0,57 1,75
10. Орехи " 47,68 40 1,19 2,50
11. Бадеми " 12,30 20 0,61 0,71
12. Лешник          
  храстовиден " 14,95 25 0,60 5,00
  облагороден " 17,90 10 1,79 7,00
13. Кестен          
  облагороден " 9,75 40 0,24 7,50
  необлагороден " 11,00 80 0,11 9,60
14. Ягоди: без мулч " 561,00 3 187,00 100,00
  с мулч " 617,00 3 206,00 100,00
15. Малини " 543,00 6 91,00 50,00
16. Касис " 575,00 7 82,00 30,00
17. Вегетативни          
  маточници " 958,00 15 4,00 1000,00
18. Лешников маточник " 813,00 16 51,00 600,00
19. Касисов маточник " 750,00 7 107,00 300,00
20. Маточна овощна          
  градина " 7,26 8 0,97 2,00


Таблица 2

за плодово-лечебни растения, хмел, черници, маточни насаждения от тях


      Създаване и отглеждане до
    Оценка встъпване в плододаване
Овощен вид, за 1 бр. разходи продълж. на средни год.
по тип, дърво за периода до разходи в
ред формировка (храст) създаване встъпване в периода
    или (лв.) плододаване (лв.)
    1 дка   (год.)  
1 2 3 4 5 6
1. Арония        
а. Храст 1 брой 4,51 3 0,86
б. Дърво " 6,52 3 1,71
2. Актинидия хинензис        
  (Присадени растения        
  върху семеначета от        
  актинидия) " 7,79 3 2,33
3. Хмел 1 дка 1400,00 3 160,00
4. Черница        
а. Високостъблени        
  с височина на дървото        
  над 3,5 м:        
  сортови 1 брой 3,75 5 1,20
  несортови " 3,13 5 1,00
б. Средностъблени        
  с височина на дървото        
  над 2,5 до 3,5 м:        
  сортови " 3,75 5 0,71
  несортови " 3,13 5 0,69
в. Нискостъблени        
  с височина на дървото        
  до 2,5 м:        
  сортови " 2,30 3 0,34
  несортови " 1,52 3 0,34
5. Черничеви маточни        
  градини " 2,45 2 0,43


Продължение


      Създаване и В плододаване
Овощен вид, Оценка отглеждане      
по тип, за до      
ред формировка 1 брой встъпване в продълж. средни среден
    дърво плододаване на год. год.
    (храст)   периода аморт. чист
    или всичко разходи на отчи- доход
    1 за създаване и плодода- сления (лв.)
    дка отглеждане ване (лв.)  
      (лв.) (год.)    
1 2 3 7 8 9 10
1. Арония          
а. Храст 1 брой 7,09 17 0,42 0,64
б. Дърво " 11,65 17 0,69 1,43
2. Актинидия хинензис          
  (Присадени растения          
  върху семеначета от          
  актинидия) " 14,78 15 1,00 0,84
3. Хмел " 1880,00 20 94,00 100,00
4. Черница          
а. Високостъблени          
  с височина на дър-          
  вото над 3,5 м:          
  сортови " 9,75 45 0,22 0,35
  несортови " 8,13 45 0,18 1,00
б. Средностъблени          
  с височина на дър-          
  вото над 2,5 до          
  3,5 м:          
  сортови " 7,30 20 0,37 0,25
  несортови " 6,58 20 0,33 0,13
в. Нискостъблени          
  с височина на дър-          
  вото до 2,5 м:          
  сортови " 3,32 20 0,17 0,20
  несортови " 2,54 20 0,13 0,10
5. Черничеви маточни          
  градини " 3,31 15 0,22 0,50


Таблица 3

за южни култури и маточни насаждения от тях


      Създаване и отглеждане до
    Оценка встъпване в плододаване
Овощен вид, за 1 бр. разходи продълж. на средни год.
по тип, дърво за периода до разходи в
ред формировка (храст) създаване встъпване в периода
    или (лв.) плододаване (лв.)
    1 дка   (год.)  
1 2 3 4 5 6
1. Смокиня 1 брой 5,41 5 5,16
2. Нар " 3,50 6 4,50
3. Лимон " 5,60 4 4,00
4. Райска ябълка " 8,69 5 3,14
5. Дафина " 3,25 3 4,00
6. Хинап " 4,24 6 2,10
7. Фисташка " 4,74 10 25,00
8. Хипофае " 4,50 5 2,50


Маточни насаждения


1. Смокиня 1 брой 8,71 4 5,16
2. Нар " 6,80 4 4,50
3. Лимон " 6,70 3 4,00
4. Райска ябълка " 10,99 4 3,14
5. Дафина " 6,80 8 4,00
6. Хинап " 6,54 6 2,10
7. Фисташка " 10,00 5 2,50
8. Хипофае " 7,80 3 2,50


Продължение


      Създаване и В плододаване
Овощен вид, Оценка отглеждане      
по тип, за до      
ред формировка 1 брой встъпване в продълж. средни среден
    дърво плододаване на год. год.
    (храст)   периода аморт. чист
    или всичко разходи на отчи- доход
    1 за създаване и плодода- сления (лв.)
    дка отглеждане ване (лв.)  
      (лв.) (год.)    
1. Смокиня 1 брой 31,21 20 1,56 8,30
2. Нар " 30,50 15 2,03 11,00
3. Лимон " 21,60 20 1,08 10,60
4. Райска ябълка " 24,39 20 1,22 55,00
5. Дафина " 15,25 20 0,76 1,70
6. Хинап " 16,84 50 0,34 10,00
7. Фисташка " 29,74 50 0,59 15,00
8. Хипофае " 17,00 8 2,13 18,00


Маточни насаждения


1. Смокиня 1 брой 29,35 15 1,96 25,00
2. Нар " 24,80 15 1,65 12,00
3. Лимон " 18,70 20 0,94 15,00
4. Райска ябълка " 23,55 20 1,18 40,00
5. Дафина " 38,80 10 3,88 25,00
6. Хинап " 19,14 50 0,38 12,00
7. Фисташка " 22,50 50 0,45 25,00
8. Хипофае " 15,30 10 1,53 20,00


Таблица 4

за лозя, асми и лозови маточници


      Създаване и отглеждане до
    Оценка встъпване в плододаване
Овощен вид, за 1 бр. разходи продълж. на средни год.
по тип, дърво за периода до разходи в
ред формировка (храст) създаване встъпване в периода
    или (лв.) плододаване (лв.)
    1 дка   (год.)  
1 2 3 4 5 6
1. Лозя винени        
а. Приземни 1 дка 363,00 3 94,00
б. Полувисоки " 270,00 4 80,00
в. Високостъблени " 218,00 4 70,00
2. Лозя десертни        
а. Приземни " 363,00 3 94,00
б. Полувисоки " 294,00 4 80,00
в. Високостъблени " 238,00 4 70,00
3. Лозови маточници " 242,00 3 65,00
4. Лозови асми        
а. Винени 1 брой 1,20 4 0,50
б. Десертни " 1,20 4 0,50


Продължение


      Създаване и В плододаване
Овощен вид, Оценка отглеждане      
по тип, за до      
ред формировка 1 брой встъпване в продълж. средни среден
    дърво плододаване на год. год.
    (храст)   периода аморт. чист
    или всичко разходи на отчи- доход
    1 за създаване и плодода- сления (лв.)
    дка отглеждане ване (лв.)  
      (лв.) (год.)    
1 2 3 7 8 9 10
1. Лозя винени          
а. Приземни 1 дка 645,00 19 33,94 48,50
б. Полувисоки " 570,00 16 35,62 62,00
в. Високостъблени " 498,00 16 31,12 80,00
2. Лозя десертни          
а. Приземни " 645,00 19 33,94 50,00
б. Полувисоки " 614,00 16 38,37 55,60
в. Високостъблени " 518,00 16 32,37 90,00
3. Лозови моточници " 437,00 12 36,41 60,00
4. Лозови асми          
а. Винени 1 брой 3,20 36 0,10 8,00
б. Десертни " 3,20 36 0,10 10,00


Таблица 5

за розови, лавандулови и шипкови насаждения

и маточни насаждения от тях


      Създаване и отглеждане до
    Оценка встъпване в плододаване
Овощен вид, за 1 бр. разходи продълж. на средни год.
по тип, дърво за периода до разходи в
ред формировка (храст) създаване встъпване в периода
    или (лв.) плододаване (лв.)
    1 дка   (год.)  
1 2 3 4 5 6
1. Розови градини        
а. Създадени по        
  метода "Кесме" 1 дка 279,00 3 70,00
б. Създадени с вко-        
  ренен посадъчен ма-        
  териал или облагоро-        
  ден материал " 360,00 3 80,00
2. Лавандулови насажде-        
  ния        
а. Популация " 120,00 3 65,00
б. Сортово насаждение " 228,00 3 65,00
3. Шипкови насаждения        
а. От Роза рогоза " 79,00 2 25,00
б. От Роза канина        
  и обикновена шипка " 68,00 2 22,00


Продължение


      Създаване и В плододаване
Овощен вид, Оценка отглеждане      
по тип, за до      
ред формировка 1 брой встъпване в продълж. средни среден
    дърво плододаване на год. год.
    (храст)   периода аморт. чист
    или всичко разходи на отчи- доход
    1 за създаване и плодода- сления (лв.)
    дка отглеждане ване (лв.)  
      (лв.) (год.)    
1 2 3 7 8 9 10
1. Розови градини          
а. Създадени по ме-          
  тода "Кесме" 1 дка 489,00 15 48,90 122,00
б. Създадени с вко-          
  ренен посадъчен ма-          
  териал или облаго-          
  роден материал " 600,00 15 60,00 112,00
2. Лавандулови насаж-          
  дения          
а. Популация " 315,00 15 21,00 40,00
б. Сортово насажде-          
  ние " 423,00 15 28,20 60,00
3. Шипкови насаждения          
а. От Роза рогоза " 129,00 15 74,00 48,00
б. От Роза канина          
  и обикновена шипка " 112,00 15 82,00 36,00
Таблица 6 за декоративна растителност
    Показатели Стойност (лв.)
Гру- Вид височина диаметър в отлично в добро
    до върха на стъбло- състояние състоя-
    (м) то на   ние
      1,30 м (см)    
1 2 3 4 5 6
  А. Широколистни дървета        
I Явори, ясени, тополи, 3,5 - 6 8 - 12 45 35
  брястове и др. под. 6,0 - 12 12 - 20 60 50
    над 12 над 20 80 70
II Липи, дъбове, платани, 3,5 - 6 8 - 12 50 40
  конски кестени и др. под. 6,0 - 12 12 - 20 70 55
    над 12 над 20 100 70
III Пауловния, гинко билоба, 3,5 - 6 8
  лириодендрон, нар и 6,0 -12 12 -
  др. под. над 12 над 20 110 80
  Б. Иглолистни дървета        
IV Борове, смърчове, ели, 3,0 - 5   50 40
  юниперуси и др. под. 5,0 - 10 - 80 65
    над 10   120 100
V Кедри, кипариси, хемеци- 3,0 - 5 - 60 50
  париси, велингтония и 5,0 - 10 - 100 80
  др. под. над 10   180 150
VI Ела, конколорка, сребрист 3,0 - 5   70 60
  смърч, гръцка ела, испан- 5,0 - 10 - 120 100
  ска ела, дуглазка ела и над 10   200 160
  др. под.        
  В. Храсти        
VII Вечно зелени - евонимус, над 5-год. - 20 10
  чемшир и др. под. възраст      
VIII Цъфтящи и рози над 5-год. - 8 5
    възраст      
Увивни - текома, вистария, над 5-год. - 20 12
  климатис и др. под. възраст      
  Г. Цветя        
Х Многогодишни цветя - туфа   30 см 3 2
      в диаметър    
  Д. Живи плетове за 1 л. м        
ХI Иглолистни видове до 1 м 1 м ш. 20 15
    над 1 м над 1 м ш. 30 20
ХII Широколистни видове до 1 м 1 м ш. 15 8
    над 1 м над 1 м ш. 20 12
Таблица 7 за многогодишни треви
 
    Разходи за Плододаване: Средни год. Среден год.
    създаване продълж. на аморт. от- чист доход
  непосредст- периода числения (лв.)
по Вид вено след (год.) (лв.)  
ред   засаждането      
    на 1 дка      
    (лв.)      
1 2 3 4 5 6
1. Люцерна        
  а) поливна 14,00 4 3,70 22,30
  б) неполивна 10,00 4 2,50 18,90
2. Люцерна за семе        
  моделна технология 34,59 4 8,63 118,48
  обикновена технология 46,00 4 11,50 52,91
3. Многогодишни тревни        
  смески за фураж (изкуст-        
  вени пасища, ливади) 41,08 4 10,25 6,47
4. Многогодишни житни и бо-        
  бови треви за семепроиз-        
  водство 36,08 4 9,02 48,50
5. Насаждения от еспарзета,        
  детелина, звездан за фу-        
  раж 41,00 4 10,00 6,50


Промени настройката на бисквитките