Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 12 от 6.II

НАРЕДБА № 102 ОТ 8 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ КАТЕГОРИЯ М3 И КОМПОНЕНТИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПОЖАРОУСТОЙЧИВОСТТА НА ВЪТРЕШНОТО ОБОРУДВАНЕ

 

НАРЕДБА № 102 ОТ 8 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ КАТЕГОРИЯ М3 И КОМПОНЕНТИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПОЖАРОУСТОЙЧИВОСТТА НА ВЪТРЕШНОТО ОБОРУДВАНЕ

В сила от 31.12.2005 г.
Издадена от Министерството на транспорта и съобщенията

Обн. ДВ. бр.41 от 18 Май 2004г., изм. ДВ. бр.12 от 6 Февруари 2007г., изм. ДВ. бр.77 от 25 Септември 2007г., доп. ДВ. бр.77 от 3 Септември 2013г., отм. ДВ. бр.17 от 6 Март 2015г.

Отменена с § 50 от преходните и заключителни разпоредби на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 60 от 2009 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета - ДВ, бр. 17 от 6 март 2015 г., в сила от 10.03.2015 г.

Глава първа.
ОБЩА РАЗПОРЕДБА

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. условията и реда за:

а) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) одобряване типа на нови извънградски моторни превозни средства (ПС) от категория М3 за повече от 22 седящи пътници, които не са проектирани за правостоящи пътници и за използване в градски условия (градски автобуси), по отношение на пожароустойчивостта (запалимостта, скоростта на горене и устойчивостта на разтопяване) на вътрешното оборудване;

б) одобряване типа на компонент по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване;

2. техническите изисквания към вътрешните материали и към монтажа им.


Глава втора.
ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ПО ОТНОШЕНИЕ ПОЖАРОУСТОЙЧИВОСТТА НА ВЪТРЕШНОТО ОБОРУДВАНЕ

Раздел I.
Заявление за одобряване на типа

Чл. 2. Типът на ПС по отношение на пожароустойчивостта се одобрява по реда на глава втора, раздел II или III от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (ДВ, бр. 59 от 2003 г.).


Чл. 3. (1) За одобряване типа на ПС по отношение на пожароустойчивостта производителят подава заявление до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИД на ИА "АА").

(2) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага попълнен списък с данни в три екземпляра по образец съгласно приложение № 1 с приложено към него съдържание.

(3) Всички схеми и чертежи, приложени към списъка с данни, се представят в подходящ мащаб, достатъчно подробни, в размер А4 или в папка с размер А4. Снимките, ако има такива, показват съответните елементи с ясно различими подробности.

(4) За системите, компонентите и отделните възли с електронно управление към списъка с данни се прилага информация и за неговото действие.

(5) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага и документ за платена държавна такса.


Раздел II.
Одобряване типа на ПС

Чл. 4. (1) Производителят предоставя на техническата служба, отговаряща за провеждането на изпитванията, ПС, представително за типа, за който е подадено заявление за одобряване на типа.

(2) При ПС от един и същи тип производителят предоставя на техническата служба ПС, представително за съответния тип, което отговаря на техническите изисквания, посочени в глава трета.


Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" издава ЕО сертификат за одобряване типа ПС по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване, когато:

1. превозното средство отговаря на технически изисквания по тази наредба;

2. е изпълнена процедурата по глава втора, раздели II или III от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО сертификат по ал. 1 се издава по образец съгласно приложение № 2.


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" не може да откаже издаването на ЕО сертификат по чл. 5, ал. 1 на основания, свързани с пожароустойчивостта на вътрешното оборудване, когато ПС отговаря на изисквания на тази наредба.


Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" отказва издаването на ЕО сертификат по чл. 5, ал. 1 при условията на чл. 43 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Отказът да се издаде ЕО сертификат по чл. 5, ал. 1 се мотивира писмено и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.


Чл. 8. (1) Производителят писмено информира изпълнителния директор на ИА "АА" за всички изменения на типа ПС по отношение пожароустойчивостта на вътрешното оборудване.

(2) В случай на изменение на одобрения в съответствие с тази наредба тип ПС по отношение пожароустойчивостта на вътрешното оборудване се прилагат разпоредбите на глава четвърта, раздел I от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Чл. 9. (1) За всеки одобрен тип ПС по отношение пожароустойчивостта на вътрешното оборудване се издава номер на одобряването при спазване на изискванията за образуване на номера съгласно приложение № 5 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) За различните одобрени типове ПС се издават различни номера.

(3) (Нова - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО маркировката за одобряване на типа е валидна на територията на Република България, когато съдържа отличителен номер на някоя от посочените държави - членки на Европейския съюз, съгласно част II на приложение № 5.


Чл. 10. Мерки за осигуряване съответствието на продукцията се предприемат в съответствие с изискванията на глава четвърта, раздел II от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Глава трета.
ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА КОМПОНЕНТ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПОЖАРОУСТОЙЧИВОСТТА

Раздел I.
Заявление за одобряване на типа

Чл. 11. Типът на компонент по отношение на пожароустойчивостта, предназначен за монтиране на тип ПС от категория М3, се одобрява по реда на глава втора, раздел IV от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Чл. 12. (1) За одобряване типа на компонент по отношение на пожароустойчивостта производителят на ПС или производителят на компонента подава заявление до изпълнителния директор на ИА "АА".

(2) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага попълнен списък с данни в три екземпляра по образец съгласно приложение № 3 с приложено към него съдържание.

(3) Всички схеми и чертежи, приложени към списъка с данни, се представят в подходящ мащаб, достатъчно подробни, в размер А4 или в папка с размер А4. Снимките, ако има такива, трябва да показват съответните елементи с ясно различими подробности.

(4) За системите, компонентите или отделните възли с електронно управление към списъка с данни се прилага информация и за неговото действие.

(5) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага и документ за платена държавна такса.


Раздел II.
Одобряване на типа

Чл. 13. Производителят предоставя на техническата служба, отговаряща за провеждането на изпитванията:

1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) образците по чл. 22, 23 и 24;

2. устройства като седалки, разделителни стени и др., по един комплект от устройство;

3. (нова - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) за вътрешни компоненти без ЕО одобряване на типа: образци на използваните в ПС компоненти, представителни за подлежащия на одобряване тип, броят на които е определен в чл. 22, 23 и 24;

4. (нова - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) за вече одобрени вътрешни компоненти: одобренията на типа се прилагат към заявлението за одобряване на типа на ПС.


Чл. 14. (1) Всеки компонент се обозначава:

1. с марката или търговското наименование на производителя;

2. наименование и адрес на производителя.

(2) Обозначенията по ал. 1 да бъдат ясни, четливи и незаличими, включително и когато компонентът е монтиран на ПС.


Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" издава ЕО сертификат за одобряване типа на компонент по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване, когато:

1. компонентът отговаря на технически изисквания по тази наредба;

2. е изпълнена процедурата по глава втора, раздел IV от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО сертификат по ал. 1 се издава по образец съгласно приложение № 4.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" не може да откаже издаването на ЕО сертификат по чл. 15, ал. 1 на основания, свързани с пожароустойчивостта, когато компонентът отговаря на изискванията на тази наредба.


Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изпълнителният директор на ИА "АА" отказва издаването на ЕО сертификат по чл. 15, ал. 1 при условията на чл. 43 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Отказът да се издаде ЕО сертификат по чл. 15, ал. 1 се мотивира писмено и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.


Чл. 18. (1) За всеки одобрен тип компонент по отношение пожароустойчивостта се издава номер на одобряването при спазване на изискванията за образуване на номера съгласно приложение № 5 на Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) За различните одобрени типове компоненти се издават различни номера.

(3) (Нова - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО маркировката за одобряване на типа е валидна на територията на Република България, когато съдържа отличителен номер на някоя от посочените държави - членки на Европейския съюз, съгласно част II на приложение № 5.


Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Всеки компонент, съответстващ на одобрен по тази наредба тип, носи ЕО маркировка за одобряване на типа. ЕО маркировката се състои от:

1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) правоъгълник, който огражда буквата "е", последвана от числото 34;

2. "базов номер на одобряване", предвиден в секция 4 на приложение № 5 на Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета, предшестван от цифрите "00", поставен в съседство на правоъгълника;

3. стрелка, показваща посоката, в която е била определена скоростта на горене, както следва:

а) («) за хоризонтална посока

б) за вертикална посока

в) за хоризонтална и вертикална посока

(2) Към обозначенията по ал. 1 се добавят и символите:

1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) "V" - показващ, че компонентът е бил одобрен по отношение на устойчивостта му на разтопяване; и/или

2. "CD" - показващ, че компонентът е бил одобрен като комплектувано изделие, например седалки, разделителни стени, багажни полици и др.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Когато одобрена като компонент седалка, комплект от възглавница за сядане или облегалка, или седалка-пейка са тапицирани с един и същ материал, те може да притежават една ЕО маркировка.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО маркировката се поставя върху материала така, че да бъде леснодостъпна и незаличима, когато материалът е използван в ПС.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) ЕО маркировка за одобряване на типа е дадена в приложение № 5, част I.


Чл. 20. (1) Производителят писмено информира изпълнителния директор на ИА "АА" за всички изменения на типа компонент по отношение пожароустойчивостта.

(2) В случай на изменение на одобрения в съответствие с тази наредба компонент по отношение пожароустойчивостта се прилагат разпоредбите на глава четвърта, раздел I от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Чл. 21. Мерки за осигуряване съответствието на продукцията се предприемат в съответствие с изискванията на глава четвърта, раздел II от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Глава четвърта.
ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ВЪТРЕШНИТЕ МАТЕРИАЛИ И КЪМ МОНТАЖА ИМ

Чл. 22. (1) Вътрешните материали, използвани за отделението за пътници на ПС, преминават през едно или повече изпитвания съгласно приложения № 6, 7 и 8.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) За изпитване съгласно приложение № 6 се предоставят пет образци в случай на ненасочено изпитване, а в случай на насочено изпитване се предоставят десет образци - по пет за всяка посока, от следните материали:

1. използвани за тапициране на седалки и техните принадлежности (включително седалката на водача);

2. използвани за вътрешна облицовка на тавана и за вътрешно облицоване на страничните и задните стени, включително разделителните стени;

3. с топлинни и/или акустични функции, използвани за вътрешно облицоване на пода и за вътрешно облицоване на багажни полици, отоплителни и вентилационни тръби;

4. използвани за монтаж на осветлението.

(3) Резултатът от изпитванията е задоволителен, когато хоризонталната скорост на горене не надвишава 100 mm/min или ако пламъкът се загаси, преди да е достигнал крайната точка, като се вземат предвид най-лошите резултати.

(4) Производителят изпраща образец от материалите по ал. 1 на техническата служба.


Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) За двустранно изпитване съгласно приложение № 7 се предоставят четири образеца в случай, че не са еднакви от:

1. материали, използвани за вътрешно облицоване на тавана;

2. материали, използвани за вътрешно облицоване на багажни полици, отоплителни и вентилационни тръби, разположени в тавана;

3. материали, използвани за осветление, разположено в багажните полици и/или тавана.

(2) Резултатът от изпитванията е задоволителен, когато не се образуват капки, които запалват памучната вата, като се вземат предвид най-лошите резултати.

(3) Производителят изпраща образец от материалите по ал. 1 на техническата служба.


Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) За изпитване на материали за пердета, щори или други части за окачване се предоставят три образеца в случай на ненасочено изпитване за разпространение или шест образеца в случай на насочено изпитване за разпространение съгласно приложение № 8.

(2) Резултатът от изпитванията е задоволителен, когато вертикалната скорост на горене не надвишава 100 mm/min, като се вземат предвид най-лошите резултати.

(3) Производителят изпраща образец от материала по ал. 1 на техническата служба.


Чл. 25. Изпитванията, посочени в приложения № 6, 7 и 8, не се прилагат за следните материали:

1. компоненти, направени от метал или стъкло;

2. всяка отделна принадлежност от неметален материал и с маса, по-малка от 200 g, предназначена за монтиране в седалка; ако общата маса на принадлежностите, изготвени от неметален материал за една седалка, надвиши 400 g, тогава всеки материал се изпитва;

3. компоненти, на които външната площ или обем не превишава съответно:

а) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) 100 cm2 или 40 cm3 за компоненти, които са свързани към индивидуално място за сядане;

б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) 100 cm2 или 120 cm3 за ред седалки и максимум на линеен метър от вътрешността на отделението за пътниците за тези елементи, които са разпределени в ПС и които не са свързани към едно индивидуално място за сядане;

в) електрически кабели;

г) компоненти, за които не може да се вземе проба с размерите, описани в т. 3. 1 от приложение № 6, т. 3 от приложение № 7 и т. 3.1 от приложение № 8.


Чл. 26. (1) Материали и/или оборудване, използвани в отделението за пътници и/или в устройства, одобрени като компонент, се монтират, така че да се намали рискът от възникване на пламък или неговото разпространение.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Материалите и/или оборудването се монтират в съответствие с предназначението им и изпитванията, на които са били подложени по отношение на тяхната горимост и разтопяемост (хоризонтална/вертикална посока).


Чл. 27. Лепила, използвани за закрепване на вътрешни материали към конструкцията, не трябва да нарушават пожароустойчивостта на материала.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) "Превозно средство" е всяко моторно превозно средство (МПС), предназначено за движение по пътищата, комплектовано или некомплектовано, притежаващо най-малко четири колела и максимална конструктивна скорост не по-малка от 25 km/h, и техните ремаркета, с изключение на МПС, движещо се по релси, трактори за селското и горското стопанство, както и всяка друга самоходна машина.

2. "Компонент" е устройство, което е част от ПС и може да бъде одобрявано независимо от ПС, като приложимото към него техническо изискване определя начина на извършване на одобрението.

3. "Тип превозно средство" са ПС, които не се различават по следните съществени характеристики:

а) оборудване като материали, седалки, пердета, разделителни стени и др., използвани в отделението за пътниците;

б) масата на оборудването, доколкото тя влияе на характеристиките, описани в тази наредба;

в) стандартно разположение или закрепване на оборудването, което не оказва определящо значение на характеристиките им, описани в тази наредба.

4. "Одобряване на превозно средство" е одобряване на тип ПС, както е дефинирано в т. 3 по отношение на горимостта на вътрешните компоненти на отделението за пътници.

5. "Одобряване на компонент" е одобряване на оборудване като материали, седалки, пердета, разделителни стени и др.

6. "Тип компонент" са компоненти, които не се различават по следните съществени характеристики:

а) основен материал(и) като вълна, пластмаса, гума, смесени материали;

б) предназначение (тапициране на седалки, облицовка на тавана и др.);

в) обозначаване на типа от производителя;

г) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) брой на пластовете в случай на съставни материали;

д) други характеристики, които биха имали съществено значение по отношение на характеристиките, описани в тази наредба.

7. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) "Отделение за пътници" е пространството за настаняване на пътници, вкл. бар, кухня, тоалетна и др., ограничено от:

а) покрива;

б) пода;

в) страничните стени;

г) вратите;

д) външните стъкла;

е) задните облегалки на отделението или равнината на облегалките на задните седалки;

ж) (доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) от страната на водача по отношение на средната надлъжна вертикална равнина на ПС, вертикалната равнина, преминаваща през R точка на водача така, както е посочено в приложение № 5 на Наредба № 112 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на полето на видимост на водача (ДВ, бр. 54 от 2004 г);

з) от противоположната страна по отношение на средната надлъжна вертикална равнина на ПС, предните облегалки за глава.

8. "Седалка" е устройство, което може да е самостоятелно или несамостоятелно от конструкцията на ПС, комплектувано с всички принадлежности и предназначено за сядане на един възрастен човек. Определението се отнася както за индивидуална седалка, така и за част от седалка-пейка, предназначена за сядане на един възрастен човек.

9. "Група седалки" са седалки тип пейка или седалки, които са отделени в редове, чиито закрепвания съответно предно закрепване за задния ред и задно закрепване на предния ред лежат на една линия и които осигуряват едно или повече места за възрастни.

10. "Седалка-пейка" е конструкция, комплектувана с принадлежности, предназначена за сядане на повече от един възрастен пътник.

11. "Скорост на горене" е отношението на разстоянието, през което е преминал пламъкът, измерено съгласно приложения № 5 и/или 7 от наредбата, и времето за изгаряне на това разстояние. Измерва се в mm/min.

12. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) "Съставен материал" е материал, съставен от няколко пласта от еднакви или различни материали, свързани заедно по техните повърхности чрез циментиране, залепване, покриване, заваряване и др. Когато различни материали са свързани заедно прекъснато (например чрез зашиване, високочестотно заваряване, нитоване), тези материали не се считат за съставни материали.

13. "Лице на материала" е страната на материала, която е обърната към отделението за пътници, където той е използван в ПС.

14. "Тапицерия" е комбинация от вътрешни подложки и покриващ лицев материал, които заедно образуват възглавница на седалковата конструкция.

15. "Облицовка" е материал(и), които заедно покриват повърхностите като таван, стени или под.

16. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) "Производител" е физическо или юридическо лице, което осъществява производството на ПС, система, компонент или отделен технически възел, отговаря за всички етапи в процеса на одобряване типа и осигурява съответствието на произведените ПС, система, компонент или отделен технически възел с одобрения тип. Производителят може да не е пряко свързан с всички етапи на производство на ПС, система, компонент или отделен технически възел, които са предмет на одобряване на типа. Производителят може да упълномощи писмено свой представител - лице, установено в ЕС, да действа от негово име за изпълнение на задълженията, свързани с изискванията по тази наредба.


§ 1а. (Нов - ДВ, бр. 77 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 77 от 2013 г., в сила от 01.07.2013 г.) Наредбата въвежда изисквания на Директива 2006/96/ЕО и на Директива 2013/15/ЕC на Съвета от 13 май 2013 г. за адаптиране на някои директиви в областта на свободното движение на стоки поради присъединяването на Република Хърватия (ОВ, L 158 от 10.06.2013 г.).


Заключителни разпоредби

§ 2. (Доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Наредбата се издава на основание чл. 138, ал. 4 от Закона за движението по пътищата и въвежда разпоредбите на Директива 95/28/ЕО.


§ 3. Наредбата влиза в сила от 31 декември 2005 г.


Преходни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 102 ОТ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ КАТЕГОРИЯ М3 И КОМПОНЕНТИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПОЖАРОУСТОЙЧИВОСТТА НА ВЪТРЕШНОТО ОБОРУДВАНЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 12 ОТ 2007 Г.)


§ 23. Навсякъде в наредбата думите "маркировка/та" и "сертификат/а/ът" се заменят съответно с "ЕО маркировка/та" и "ЕО сертификат/а/ът".


Допълнителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 60 ОТ 2009 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ТЕХНИТЕ РЕМАРКЕТА

(ОБН. - ДВ, БР. 77 ОТ 2013 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2013 Г.)


§ 2. Наредбата въвежда изискванията на Директива 2013/15/ЕC на Съвета от 13 май 2013 г. за адаптиране на някои директиви в областта на свободното движение на стоки поради присъединяването на Република Хърватия (ОВ, L 158 от 10.06.2013 г.).


Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 60 ОТ 2009 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ТЕХНИТЕ РЕМАРКЕТА

(ОБН. - ДВ, БР. 77 ОТ 2013 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2013 Г.)


§ 32. Наредбата влиза в сила от 1 юли 2013 г.


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)



Списък с данни № ......
за целите на ЕО одобряване типа на ПС по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване
 
(Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване (Директива 95/28/ЕС)
 
Тази информация се попълва в три екземпляра и включва приложения към нея, когато се изисква. Приложените схеми и чертежи се представят в подходящ мащаб, достатъчно подробни, в размер А4 или в папка с размер А4. Снимките, когато има такива, показват съответните части с достатъчно ясни и различими подробности.
 
За системите, компонентите или отделните технически възли с електронно управление към попълнения списък с данни се прилага информация и за тяхното действие.
0. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
............................................
0.1. Марка (търговско наименование  
  на производителя):
............................................
0.2. Тип и общо търговско опи-  
 
сание(-я): .........................................................................................
 
0.3. Начини за идентификация  
  на типа, ако се маркира на  
  превозното средство:
............................................
0.3.1. Местоположение на тази  
  маркировка:
............................................
0.4. Категория превозно  
  средство:
............................................
0.5. Наименование и адрес на  
  производителя:
............................................
0.8. Адрес(и) на монтажния(те)  
  завод(и):
............................................
1. Общи конструктивни  
  характеристики на  
  превозното средство  
1.1. Снимки и/или чертежи на  
  представителното превозно  
  средство:
............................................
9. Каросерия  
9.10. Вътрешно оборудване  
9.10.3. Седалки  
9.10.3.1. Брой:
............................................
9.10.7. Запалимост на използваните  
  материали в конструкцията  
  на вътрешното оборудване  
  на определени категории  
  моторни превозни средства  
  (Наредба № 102 от 2004 г. за  
  одобряване типа на нови мо-  
  торни превозни средства от  
  категория М3 и компоненти  
  по отношение пожароустой-  
  чивостта на вътрешното  
  оборудване (ДВ, бр. 41 от  
  2004 г.)
............................................
9.10.7.1. Материал(-и), използван(-и)  
  за вътрешна облицовка на  
  тавана:
............................................
9.10.7.1.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:
............................................
9.10.7.1.2. За неодобрени материали:  
9.10.7.1.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............../...........................
9.10.7.1.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):
............................................
9.10.7.1.2.3. Тип на облицовката(1):
............................................
9.10.7.1.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ................... mm
9.10.7.2. Материал(-и), използвани  
  за задните и страничните  
  стени:
............................................
9.10.7.2.1. ЕО номер(-а) за одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:
............................................
9.10.7.2.2. За неодобрени материали:
............................................
9.10.7.2.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............................................
9.10.7.2.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):
............................................
9.10.7.2.2.3. Тип на облицовката(1):
............................................
9.10.7.2.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........../......... mm
9.10.7.3. Материал(-и), използвани  
  за пода:
............................................
9.10.7.3.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:
............................................
9.10.7.3.2. За неодобрени материали:  
9.10.7.3.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............../...........................
9.10.7.3.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):  
9.10.7.3.2.3. Тип на облицовката:  
9.10.7.3.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........./......... mm
9.10.7.4. Материал(-и), използвани  
  за тапицерията на седалките
............................................
9.10.7.4.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:
............................................
9.10.7.4.2. За неодобрени материали:  
9.10.7.4.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............../...........................
9.10.7.4.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):
............................................
9.10.7.4.2.3. Тип на облицовката(1):  
9.10.7.4.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........./......... mm
9.10.7.5. Материал(-и), използван(-и)  
  за тръбите за отоплението  
  и вентилацията:
............................................
9.10.7.5.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:
............................................
9.10.7.5.2. За неодобрени материали:
............................................
9.10.7.5.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............../...........................
9.10.7.5.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):
............................................
9.10.7.5.2.3. Тип на облицовката(1):
............................................
9.10.7.5.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........./......... mm
9.10.7.6. Материал(-и), използван(-и)  
  за багажника
............................................
9.10.7.6.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:  
9.10.7.6.2. За неодобрени материали  
9.10.7.6.2.1. Основен(-и) материал(-и)/  
  обозначение:
............../...........................
9.10.7.6.2.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):  
9.10.7.6.2.3. Тип на облицовката(1):  
9.10.7.6.2.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........./......... mm
9.10.7.7. Материал(-и), използван(-и)  
  за други цели  
9.10.7.7.1. Цели, за които са предвидени  
  материалите:  
9.10.7.7.2. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонента, когато  
  има:  
9.10.7.7.3. За неодобрени материали  
9.10.7.7.3.1. Основен(-и) материал(-и)/  
 
обозначение:............./............................................................................
 
9.10.7.7.3.2. Многопластов/еднопластов(1)  
  материал, брой на пласто-  
  вете(1):  
9.10.7.7.3.3. Тип на облицовката(1):  
9.10.7.7.3.4. Максимална/минимална  
  дебелина: ........./......... mm
9.10.7.8. Компоненти, одобрени като  
  комплектовани устройства  
  (седалки, разделителни сте-  
  ни, багажници и т.н.)  
9.10.7.8.1. ЕО номер(-а) на одобряване  
  типа на компонентите:  
9.10.7.8.2. За комплектовано устрой-  
  ство: седалка, разделителна  
  стена, багажник и др.(1)  
__________________________________________________________________________________________________________________
Номерацията и бележките под линия съответстват на тези, описани в приложение № 2 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (приложение I от Директива 70/156/ЕЕС), като излишните точки са пропуснати.
(1) Излишното се задрасква.
 


Приложение № 2 към чл. 5, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)



ОБРАЗЕЦ
 
максимален формат: А4 (210 x 297 mm)
 
  Печат на ИА "АА"
 
ЕО сертификат за одобряване на типа
 
Информация, отнасяща се до:
- одобряване на типа (1)
- изменение на одобряването на типа (1)
- отказ за издаване на одобряване на типа (1)
- отнемане на одобряването на типа (1)
за тип превозно средство/компонент/отделен технически възел (1) в съответствие с Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване (Директива 95/28/ЕО).
Номер на одобряването на типа: ..........................................................................................................................................
Основание за изменението: ..................................................................................................................................................
 
  Раздел I
0.1. Марка (търговско наименование на производителя):
0.2. Тип и търговско описание(-я):
0.3. Начин на идентифициране на типа, ако е маркиран на превозното средство/компонент/отделен технически възел (1) (2):
0.3.1. Местоположение на тази ЕО маркировка:
0.4. Категория превозно средство (3):
0.5. Наименование и адрес на производителя:
0.7. В случай на компонент и отделен технически възел, разположение и метод на закрепване на ЕО маркировката за одобряване:
0.8. Адрес(и) на монтажния(те) завод(и):
   
  Раздел II
1. Допълнителна информация (където е приложимо): виж Допълнението
2. Техническа служба, отговорна за извършване на изпитванията:
3. Дата на протокола за изпитването:
4. Номер на протокола за изпитването:
5. Забележки (ако има): виж Допълнението
6. Място:
7. Дата:
8. Подпис:
9. Прилага се индексът на техническото досие, представено на ИА "АА", което може да бъде получено при поискване.
 
Допълнение към ЕО сертификат с № ........
за одобряване на типа
по отношение одобряване типа на превозно средство съгласно Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване (Директива 95/28/ЕО).
 
1. Допълнителна информация
1.1. Пожароустойчивост на материалите, използвани за вътрешно оборудване на някои категории МПС
1.1.1. Материал(-и), използвани за вътрешна облицовка на тавана
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.2. Материал(-и), използвани за задна и странични стени
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.3. Материал(-и), използвани за пода
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.4. Материал(-и), използвани за тапициране на седалките
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.5. Материал(-и), използвани за отоплителните и вентилационните тръби
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.6. Материал(-и), използвани за багажните полици
  Номер(-а) на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.7. Материал(-и), използвани за други цели
  Определени цели:
  Номер(-а)на одобренията на типа компонент и/или устройство:
или  
 
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...............................................................................................................
1.1.8. Компоненти, одобрени като комплектни устройства
  Номер(-а) на одобрението на типа компонент:
  за седалки, разделителни стени, багажни полици и др. (1) или да се изброят
5.
Забележки:.....................................................................................................................................................
__________________________________________________________________________________________________________________
(1) Излишното се задрасква.
(2) Ако начинът на идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, предмет на настоящия ЕО сертификат за типово одобряване, такива знаци се представят в документацията чрез символа: "?" (например: ABC??123??).
(3) Съгласно определенията, посочени в Закона за движение по пътищата и част А на приложение № 1 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (Приложение IIА от Директива 70/156/ЕО).
 


Приложение № 3 към чл. 12, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)



Списък с данни № ......
за ЕО одобряване на типа на вътрешни материали като компонент за някои категории моторни превозни средства по отношение на горимостта
(Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното
оборудване (Директива 95/28/ЕО)
Тази информация се попълва в три екземпляра и включва приложения към нея, когато се изисква. Приложените схеми и чертежи се представят в подходящ мащаб, достатъчно подробни, в размер А4 или в папка с размер А4. Снимките, когато има такива, показват съответните части с достатъчно ясни и различими подробности.
За системите, компонентите или отделните технически възли с електронно управление към попълнения списък с данни се прилага информация и за тяхното действие.
 
0. Обща информация
0.1. Марка (търговско наименование на производителя):
0.2. Тип и търговско описание(-я):
0.5. Наименование и адрес на производителя:
0.7. В случай на компонент и отделни технически възли, местоположение и начин на нанасяне на ЕО маркировка за одобряване:
0.8. Адрес(и) на монтажния(те) завод(и):
1. Вътрешни материали
1.1. Материал(-и), използван(-и) за вътрешно облицоване на тавана
1.1.1.
Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване: .../...............................................................................................................
1.1.2. Многопластов/еднопластов(1) материал, брой на пластовете (1):
1.1.3. Тип на облицовката (1):
1.1.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.1.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.2. Материал(-и), използван(-и) за задната и страничните стени
1.2.1. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.2.2. Многопластов/еднопластов (1) материал, брой на пластовете (1):
1.2.3. Тип на облицовката (1):
1.2.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.2.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.3. Материал(-и), използван(-и) за пода
1.3.1. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.3.2. Многопластов/еднопластов (1) материал, брой на пластовете (1):
1.3.3. Тип на облицовката (1):
1.3.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.3.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.4. Материал(-и), използван(-и) за тапициране на седалките:
1.4.1. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.4.2. Многопластов/еднопластов (1) материал, брой на пластовете (1):
1.4.3. Тип на облицовката (1):
1.4.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.4.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.5. Материал(-и), използван(-и) за отоплителни и вентилационни тръби
1.5.1. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.5.2. Многопластов/еднопластов (1) материал, брой на пластовете (1):
1.5.3. Тип на облицовката (1):
1.5.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.5.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.6. Материал(-и), използван(-и) за багажни полици
1.6.1. Номер на одобрения на типа компонент и устройство
1.6.2. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.6.3. Тип на облицовката (1):
1.6.4. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.6.5. Номер на одобрение на типа, ако има:
1.7. Материал(-и), използван(-и)за други цели
1.7.1. Определени цели:
1.7.2. Основен(-ни) материал(-и)/обозначаване:.../...
1.7.3. Многопластов/еднопластов (1) материал, брой на пластовете (1):
1.7.4. Тип на облицовката (1):
1.7.5. Максимална/минимална дебелина: ... mm
1.7.6. Номер на одобрение на типа, ако има:
__________________________________________________________________________________________________________________
(1) Излишното се задрасква.
 


Приложение № 4 към чл. 15, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)



ОБРАЗЕЦ
 
максимален формат: А4 (210 x 297 mm)
 
  Печат на ИА "АА"
 
ЕО сертификат за одобряване на типа
 
Информация, отнасяща се до:
- одобряване на типа (1)
- изменение на одобряването на типа (1)
- отнемане на одобряването на типа (1)
- отказ за издаване на одобряване на типа (1)
за одобряване типа на компонент по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване, съгласно Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване (Директива 95/28/ЕС).
 
Номер на одобряването: .................................................................................................................................................
Основание за изменението: .................................................................................................................................................
 
  Раздел I
0.1. Марка (търговско наименование на производителя):
0.2. Тип и търговско описание:
0.3. Начин на идентифициране на типа, ако е маркиран на превозното средство/компонент/отделен технически възел (1) (2):
0.3.1. Местоположение на тази маркировка:
0.4. Категория превозно средство(3):
0.5. Наименование и адрес на производителя:
0.7. В случай на компонент и отделни технически възли, местоположение и начин на закрепване на ЕО маркировката за одобряване:
0.8. Адрес(и) на монтажния(те) завод(и):
   
  Раздел II
1. Допълнителна информация (когато е приложена): виж Допълнението
2. Техническа служба, отговорна за извършване на изпитванията:
3. Дата на протокола за изпитването:
4. Номер на протокола за изпитването:
5. Забележки (ако има): виж Допълнението
6. Място:
7. Дата:
8. Подпис:
9. Прилага се индексът на техническото досие, представено на ИА "АА", което може да се получи при поискване.
   
Допълнение към ЕО сертификат с № .... за одобряване на типа
 
по отношение одобряване на материали за вътрешно обзавеждане, съгласно Наредба № 102 за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория М3 и компоненти по отношение на пожароустойчивостта на вътрешното оборудване (Директива 95/28/ЕО)
 

1. Допълнителна информация

1.1. Материалът е подходящ за:

- облицовка на таван (1)

- облицовка на задни или странични стени (1)

- подови покрития (1)

- тапициране (1) или покриване (1) на седалки

- отоплителни и вентилационни тръби (1)

- багажни полици (1)

- други цели (моля, изброяват се):

Компонентите като комплектни устройства (седалки, разделителни стени, багажни полици и др.) (1) са подходящи за използване в превозни средства категории M2/M3(1).

1.2. Съответствията с изискванията за скоростта на горене са проверени във:

хоризонталната посока («)

вертикалната посока

двете, хоризонтална и вертикална посока

Съответствието със скоростта на разтопяване е проверено за компоненти съгласно приложение № 7, символ.

Съответствието е проверено за компоненти, одобрени като комплектни устройства, символ.

1.3. Ограничения при употреба и монтажни изисквания:

5. Забележки:

_________________________

(1) Излишното се задрасква.

(2) Ако начинът на идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, предмет на настоящия ЕО сертификат за типово одобряване, такива знаци се представят в документацията чрез символа: "?" (например: ABC??123??).

(3) Съгласно определенията, посочени в Закона за движение по пътищата и част А на приложение № 1 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (Приложение № II А от Директива 70/156/ЕС).


Приложение № 5 към чл. 19, ал. 5


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 77 от 2013 г., в сила от 01.07.2013 г.)


Част I

Образец на ЕО маркировка за одобряване на типа



Показаната на фигурата ЕО маркировка за одобряване на типа означава, че материалът е одобрен в Република България (е 34) съгласно тази наредба (Директива 95/28/ЕС)(00) и базов номер на одобряването 2439. Първите две цифри "00" показват, че този компонент е бил одобрен в съответствие с първоначалната версия на директивата. Допълнителният символ

показва, че типът на материала е бил одобрен в съответствие с неговите скорости на горене в хоризонтална и вертикална посока.

Символите

и

показват одобрение съгласно приложение № 7 и/или одобрение, като комплектувано изделие, като седалки, разделителни стени и др. Допълнителните символи се използват само ако са приложими.


Част II

Отличителни номера на държавите - членки на ЕС


1 за Германия;

2 за Франция;

3 за Италия;

4 за Холандия;

5 за Швеция;

6 за Белгия;

7 за Унгария;

8 за Чехия;

9 за Испания;

11 за Великобритания;

12 за Австрия;

13 за Люксембург;

17 за Финландия;

18 за Дания;

19 за Румъния;

20 за Полша;

21 за Португалия;

23 за Гърция;

24 за Ирландия;

25 за Хърватия;

26 за Словения;

27 за Словакия;

29 за Естония;

32 за Латвия;

36 за Литва;

49 за Кипър;

50 за Малта.


Приложение № 6 към чл. 22, ал. 1


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)


Изпитване за определяне хоризонталната скорост на горене на материалите


1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Принцип

Пробата се поставя в хоризонтален U-образен съд и се подлага на действието на определен нискоенергиен пламък за 15 s в горивна камера, като пламъкът действа върху свободния край на пробата. Изпитването приключва, ако и когато пламъкът загасне или времето, за което пламъкът преминава определено разстояние.

2. Апаратура

2.1. (доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) За предпочитане е горивната камера (фиг. 1) да е направена от неръждаема стомана и с размери, дадени на фиг. 2. Предната част на камерата има огнеупорен прозорец за наблюдение, който може да покрива предната част, и който може да бъде направен като врата за достъп. Дъното на камерата има вентилационни отвори, а в горната част има от всички страни изрези. Горивната камера има четири крака с височина 10 mm. Камерата може да има отвор за вкарване на съда с пробата, а на другия край на камерата е предвиден отвор за подаване на газ. Разтопеният материал се събира в съд (виж фиг. 3), който е поставен на дъното между вентилационните отвори, без да ги покрива.


Фиг. 1. Модел на горивна камера със съд за пробата и съд за стопилката


Фиг. 2. Модел на горивна камера

(размери в mm)


Фиг. 3. Типичен съд за стопилка

(размери в mm)


2.2. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Съдът за пробата се състои от два U-образни метални листа или скара от корозионноустойчив материал. Размерите са дадени на фиг. 4. На долния лист има щифтове, а на горния - съответни отвори, подредени по такъв начин, че да осигуряват постоянно захващане на пробата. Щифтовете също така служат като измерителни точки за начало и край на разстоянието за изгаряне. Предвиждат се поддържащи рамката струни, направени от топлоустойчив метал с диаметър 0,25 mm, поставени на интервали от 25 mm на дъното (фиг. 5). Долната част на пробата е на 178 mm над долния лист. Разстоянието между предния ръб на съда за пробата и предната стена на камерата е 22 mm, а разстоянието по дължина между съда за пробата и страничните стени на камерата е 50 mm (всички размери са вътрешни) (виж фиг. 1 и 2).


Фиг. 4. Модел на съд за проба

(размери в mm)


Фиг. 5. Модел на част от долната U-образна рамка, конструирана за поддържане от пръти

(размери в mm)


2.3. Газова горелка. Малкият източник на запалване се осигурява от Bunsen горелка с вътрешен диаметър 9,5 ± 0,5 mm. Тя е разположена в изпитвателното отделение, така че центърът на дюзата е на 19 mm под средата на долния ръб на отворения край на пробата (виж фиг. 2).

2.4. Газът за изпитване, с който се захранва горелката, има калоричност около 38 MJ/mi (например естествен газ).

2.5. Метален гребен с дължина не по-малка от 110 mm със седем, осем добре загладени зъба през 25 mm.

2.6. Измервател на горенето с точност до 0,5 s.

2.7. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Шкаф за изпарения. Горивната камера може да бъде разположена в шкаф за изпарения при положение, че вътрешният му обем е не по-малък от 20 пъти и не по-голям от 110 пъти от обема на горивната камера и че всеки един от размерите му - височина, широчина и дължина, не е повече от два и половина пъти по-голям от другите два размера.

Преди изпитването вертикалната скорост на въздуха през шкафа се измерва на разстояние 100 mm в предната и задната част на мястото, където ще бъде поставена горивната камера. Тя трябва да бъде между 0,10 и 0,30 m/s с цел да не създаде дискомфорт от изгарящите продукти на оператора. Допуска се използването на шкаф с естествена вентилация и подходяща скорост на въздуха.

3. Проби

3.1. Форма и размери

3.1.1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Формата и размерите на пробата са дадени на фиг. 6. Дебелината на пробата съответства на дебелината на изпитвания продукт. Тя не трябва да е по-голяма от 13 mm. Пробата да е с постоянно сечение по цялата дължина.


Фиг. 6. Проба

(размери в mm)


3.1.2. Ако формата и размерите на продукта не позволяват вземането на проба с дадените размери, се съобразяват следните минимални размери:

a) за проби с широчина между 3 и 60 mm дължината е 356 mm; в този случай материалът се изпитва по широчината на продукта;

б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) за проби с широчина между 60 и 100 mm дължината е най-малко 138 mm; в този случай възможното разстояние за изгаряне съответства на дължината на пробата и измерването започва от първата точка.

3.2. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Вземане на проби

Пробите се вземат от материала, който се изпитва. Материалите с различни скорости на горене в различни посоки се изпитват във всяка посока. Взетите проби се поставят в изпитвателната апаратура, така че да се измери най-високата скорост на горене.

Когато материалът е доставен под формата на ширини, се отрязва покриващ цялата ширина участък с дължина най-малко 500 mm. Пробите се вземат от именно този участък така, че да бъдат на най-малко 100 mm от края на материала и на еднакво разстояние един от друг.

Проби се вземат по същия начин от крайните продукти, когато формата на продукта го позволява. Когато дебелината на продукта е повече от 13 mm, тя се намалява до 13 mm чрез прилагане на механичен процес върху тази страна, която не е към отделението за пътниците. Ако това е невъзможно, изпитването се провежда съгласувано с техническата служба на първоначалната широчина на материала, като това се отбелязва в изпитвателния протокол.

Съставни материали (виж т. 2.10 от приложение № 1) се изпитват като еднородни материали.

В случай на материали, направени от наложени пластове от различни смеси, които не са съставни материали, всеки слой, разположен на дълбочина до 13 mm от обърнатата към пътническото отделение повърхност, се изпитва поотделно.

3.3. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Условия, при които се провеждат изпитванията

Пробите престояват най-малко 24 h, но не повече от 7 дни при температура 23 ± 2°C и относителна влажност 50 ± 5%, като се поддържат при тези условия непосредствено до изпитването.

4. Процедури

4.1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Пробите се поставят с повърхността на власинките или кичурите върху равна повърхност и с помощта на гребена се извършва двукратно разресване срещу власинките (т. 2.5).

4.2. Пробата се поставя в съда (т. 2.2), така че лицевата страна да бъде надолу към пламъка.

4.3. Дължината на пламъка се регулира да бъде 38 mm по знака в камерата, като кранчето за въздуха на горелката е затворено. Преди започване на първото изпитване пламъкът гори най-малко 1 min, за да се стабилизира.

4.4. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Съдът с пробата се вкарва в горивната камера, така че краят на пробата да бъде изложен към пламъка и след 15 s се прекъсва притокът на газ.

4.5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Измерването на времето за горене започва в момента, когато долния край на пламъка премине първата измервателна точка. Наблюдава се разпространението на пламъка от страната, където той гори по-бързо (горна или долна страна).

4.6. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Измерването на времето за горене е завършило, когато пламъкът достигне до последната точка на измерване или когато загасне, преди да е достигнал последната измервателна точка. Ако пламъкът не достигне последната точка, се измерва изгореното разстояние до точката, в която пламъкът е изгаснал. Изгореното разстояние представлява разложилата се част от пробата, която в процеса на изгарянето бива унищожена или по своята повърхност, или във вътрешността си.

4.7. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Когато пробата дълго време не се запали или не продължава да гори след изгасването на горелката, или когато пламъкът изгасва преди достигането до първата измерителна точка, при което практически няма време на изгаряне, в изпитвателния протокол се отбелязва, че скоростта на горене е 0 mm/min.

4.8. Когато се прави серия от изпитвания или се повтарят изпитвания, се осигурява температура на горивната камера или съда за пробата 30°C преди започване на следващото изпитване.

5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Изчисление

Скоростта на горене B в милиметри за минута се изчислява по формулата


  s  
B = -- х 60,
  t  

където:

s е изгореното разстояние, в mm;

t - времето, в секунди, за изгаряне на разстоянието s.

Скоростта на горене B за всяка проба се изчислява само в случай, че пламъкът е достигнал последната измерителна точка или края на пробата.


Приложение № 7 към чл. 22, ал. 1


(Изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)


Изпитване за определяне топимостта на материалите


1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Принцип

Пробата се поставя хоризонтално и с лице към електрически нагревател. Под нея се поставя съд за събиране на капките. В съда се поставя памучна вата, за да се провери дали някоя от капките гори.

2. Апаратура

Състои се от (фиг. 1):

a) електрически нагревател;

б) поставка за пробата със скара;

в) съд (за капките);

г) статив (за апаратурата).


Фиг. 1. Апаратура

(размерите са в mm)


2.1. Източникът на топлина е електрически нагревател с мощност 500 W. Излъчващата топлинна повърхност е прозрачна кварцова плоча с диаметър 100 ± 5 mm.

Излъчваната топлина от апаратурата, измерена на повърхността, която е успоредна на повърхността на нагревателя на разстояние 30 mm, е 3 W/cm2.

2.2. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Калибриране

За калибриране на нагревателя се използва радиометър от тип "Gardon" (фолиев) с обхват не повече от 10 W/cm2.

Колекторът, намиращ се под въздействието на излъчване и в по-малка степен на възможна конвекция, да бъде плосък, кръгъл, с диаметър не по-голям от 10 mm и с устойчиво матово-черно повърхностно покритие.

Колекторът да бъде в кожух с водно охлаждане, лицевата част на който да бъде направена от много добре полиран метал, плосък, съвпадащ с равнината на колектора и кръгъл с диаметър около 25 mm.

Излъчването не преминава през какъвто и да е прозорец, преди да достигне колектора. Нагревателят е здрав, прост за настройване и употреба, нечувствителен на течения и стабилен при настройка, с точност ± 3% и способност за повторение в границите на 0,5%.

Калибрирането на радиометъра се проверява, когато се извършва настройка на радиатора, чрез сравняване с нагревател, използван като еталон и който не се използва за други цели. Еталонът се калибрира годишно в съответствие с националния стандарт.

2.2.1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Проверка при калибриране

Излъчването от захранването, на което е направено първоначалното калибриране и съответстващо на 3 W/cm2, периодично се проверява (най-малко един път на всеки 50 работни часа) и апаратурата се калибрира наново, ако тези проверки покажат отклонение, по-голямо от 0,06 W/cm2.

2.2.2. Процедура при калибриране

Апаратурата се поставя на чисто и спокойно от въздушни течения място (не повече от 0,2 m/s), а радиометърът - в апаратурата на мястото на пробата, така че колекторът му да е разположен централно срещу повърхността на нагревателя.

Включва се захранването и в регулатора се установява такава стойност на входното напрежение, необходима, за да се получи облъчване в центъра на нагревателната повърхност 3 W/cm2. След като веднъж е извършено регулиране на силовия възел на 3 W/cm2 в продължение на 5 min не се правят никакви регулировки, за да се получи равновесие.

2.3. За подставка за пробата се използва метален пръстен (фиг. 1). Отгоре на подставката се поставя решетка от неръждаема стомана със следните размери:

- вътрешен диаметър 118 mm;

- размер на отворите 2,10 mm2;

- диаметър на стоманената тел 0,70 mm.

2.4. Съдът за стопилката е цилиндър с вътрешен диаметър 118 mm и дълбочина 12 mm.

Съдът се запълва с памук.

2.5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Към вертикална колона се закрепват всички части, описани в т. 2.1, 2.3 и 2.4.

Нагревателят се поставя най-горе, така че излъчващата повърхност е хоризонтална и нагряването е насочено надолу.

Колоната се снабдява с лост/педал за бавно издигане на опората на радиатора. Тя притежава фиксатор, който да гарантира връщането на радиатора в нормалното му положение.

При разполагането й осите на нагревателя, подставката за пробата и съдът за стопилката трябва да съвпадат.

3. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Проби

Пробите за изпитване имат размери 70 mm x 70 mm.

Пробите от готови продукти се взимат по същия начин, когато формата на продукта позволява това. Когато дебелината на продукта е над 13 mm, тя се намалява по механичен начин откъм страната, която няма да е с лице към отделението за пътниците. Ако това е невъзможно, изпитването се провежда съгласувано с техническата служба на първоначална широчина, която се описва в протокола.

Съставните материали се изпитват като еднородни.

В случай на материали, направени от наложени пластове от различни смеси, които не са съставни материали, всеки слой, разположен на дълбочина до 13 mm от обърнатата към пътническото отделение повърхност, се изпитва поотделно.

Общата маса на пробата, която се изпитва, е най-малко 2 g. Ако масата е по-малка, се добавят допълнителни проби.

Ако двете страни на материала са различни, се изпитват и двете, което означава, че се изпитват осем проби.

Пробите и памукът престояват най-малко 24 h при температура 23 ± 2°C и относителна влажност 50 ± 5%, като се поддържат при тези условия непосредствено до изпитването.

4. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Процедура

Пробата се поставя на подставката, така че разстоянието между повърхността на нагревателя и горната повърхност на пробата да е 30 mm.

Съдът за стопилката и памукът в него се поставят под скарата на подставката на разстояние 300 mm.

Радиаторът се отстранява така, че да не излъчва към пробата, и се включва. Когато се нагрее на пълната си мощност, той се поставя над пробата и се засича времето.

Ако материалът се стопи или деформира, разстоянието до пробата се променя на 30 mm.

Ако материалът се запали, нагревателят се отстранява след 3 s. Връща се обратно, когато пламъкът е загаснал, и същата процедура се повтаря толкова често, колкото е необходимо през първите 5 min на изпитването.

След петте минути на изпитването:

а) ако пробата е загаснала (независимо дали се е запалила или не по време на първите 5 min), нагревателят се оставя даже и в случай на повторно запалване на пробата;

б) ако материалът гори, се изчаква загасването му, преди да се постави нагревателят отново на място.

Във всеки случай изпитването продължава още 5 min.

5. Резултати

Наблюдаваните явления се описват в доклада като:

- падане на капки, ако има, независимо горящи или не;

- запалване на памука.


Приложение № 8 към чл. 22, ал. 1


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.)


Изпитване за определяне вертикалната скорост на горене на материалите


1. Принцип

Това изпитване се състои в подлагане на проби, които се държат във вертикално положение, на въздействието на пламъка и се определя скоростта на разпространение на пламъка през изпитвания материал.

2. Апаратура

Апаратурата да се състои от:

a) фиксатор за пробата;

б) горелка;

в) аспирационна система за изсмукване на газ и продукти от горенето;

г) шаблон;

д) маркери от бели заздравени памучни конци, имащи максимална линейна плътност 50 tex.

2.1. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Фиксаторът за пробата е правоъгълна рамка, висока 560 mm, два неподвижно свързани паралелни лоста на разстояние 150 mm един от друг, встрани от които има щифтове, на които се поставя изпитваната проба на разстояние 20 mm от рамката. Щифтовете са с диаметър не по-голям от 2 mm и с дължина най-малко 27 mm. Те се поставят на успоредните лостове на местата, показани на фиг. 1. Рамката се поставя на подходяща опора, за да може в хода на изпитването лостовете да бъдат вертикално ориентирани. (С цел фиксиране на пробата на щифтовете встрани от рамката може да се поставят дистанционни втулки с диаметър 2 mm.)

2.2. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Горелката е показана на фиг. 2.

Газът, с който се захранва горелката, може да бъде пропан или бутан.

Горелката се поставя отпред и отдолу на пробата, така че да лежи в равнина, минаваща през вертикалната ос на пробата и перпендикулярна на лицевата й част (виж фиг. 3), а надлъжната ос е под ъгъл 30° към вертикалата към долния край на пробата. Разстоянието между края на горелката и долния край на пробата е 20 mm.

2.3. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Апаратурата може да бъде разположена в шкаф за изпаренията при положение, че вътрешният му обем е не по-малък от 20 пъти и не по-голям от 110 пъти от обема на горивната камера, и че всеки един от размерите му - височина, широчина и дължина, не е повече от два и половина пъти по-голям от другите два размера. Преди изпитването вертикалната скорост на въздуха, преминаващ през шкафа, се мери на 100 mm преди и зад мястото на поставяне на апаратурата. С цел да не се създава дискомфорт на оператора от горенето вертикалната скорост на газа е между 0,10 и 0,30 m/s. Може да се ползва шкаф с естествена вентилация и подходяща скорост на въздуха.

2.4. Ползва се здрав, плосък шаблон, направен от подходящ материал с размери, отговарящи на размерите на пробата. На шаблона на местата, отговарящи на щифтовете на рамките, се пробиват отвори с 2 mm диаметър, симетрични на вертикалната осова линия (ос) на шаблона (виж фиг. 1).

3. Проби

3.1. Размерите на пробите са 560 х 170 mm.

3.2. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Пробите престояват най-малко 24 h при температура 23 ± 2°C и относителна влажност 50 ± 5% като се поддържат при тези условия непосредствено до изпитването.

4. Процедура

4.1. Изпитването се извършва при температура между 10 и 30°C и относителна влажност между 15 и 80%.

4.2. Горелката се загрява предварително за 2 min. Дължината на пламъка се регулира на 40 ± 2 mm, измерена между върха на горелката и края на жълтата част на пламъка, като горелката е вертикално ориентирана и пламъкът се наблюдава на тъмно.

4.3. Пробата се поставя на щифтовете на рамката, като щифтовете преминават през местата, маркирани от шаблона, и е на разстояние най-малко на 20 mm от рамката. Рамката е на държачите така, че пробата е вертикална.

4.4. Маркировъчните конци се присъединяват хоризонтално на предната част на пробата на местата, показани на фиг. 1. На всяко място примката на конеца се поставя така, че двете части са на разстояние 1 mm и 5 mm от предната повърхнина на пробата.

Всяка примка се прикрепя към времеизмерващо устройство. Прилага се усилие към конеца, за да се фиксира неговото относително положение спрямо пробата.

4.5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Пламъкът се прилага към пробата за 5 s. Счита се, че се е появило запалване, ако горенето на пробата продължи 5 s след отстраняване на запалващия пламък. Ако запалване не се появи, пламъкът се прилага за 15 s на друга проба, подготвена за изпитване.

4.6. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Ако който и да било от резултатите при всеки комплект от три проби е по-голям от минималния резултат с повече от 50%, на изпитване в същото направление или страна се подлага друг комплект от три проби. Ако една или две от пробите във всеки комплект от три проби не изгори до горния маркировъчен конец, на изпитване в същото направление или страна се подлага друг комплект от три проби.

4.7. Измерват се следните времена в s:

a) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) от началото на прилагане на пламъка до скъсването на първия маркировъчен конец, t1;

б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) от началото на прилагане на пламъка до скъсването на втория маркировъчен конец, t2;

в) (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) от началото на прилагане на пламъка до скъсването на третия маркировъчен конец, t3.

5. (изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) Резултати

Наблюдаваните явления се записват в изпитвателен протокол, който съдържа:

а) продължителност на горенето - t1, t2 и t3 в секунди;

б) съответните изгорели разстояния - d1, d2 и d3 в mm.

Скоростта на горене V1 и скоростите V2 и V3, ако е приложимо, се изчисляват (за всяка проба, ако пламъкът е достигнал поне до първия маркировъчен конец), както следва:



  d1  
V1 = -- х 60 (mm/min).
  ti  


Взема се предвид най-високата скорост на горене V1, V2 и V3.


Фиг. 1. Фиксатор на пробата

(размерите са в mm)




Фиг. 2. Газова горелка

(размерите са в mm)


Фиг. 3. Разположение на горелката


Промени настройката на бисквитките