Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 98 от 6.XII

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ВЪВ ВРЪЗКА С ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ PPA И MATRA FOR EUROPEAN COOPERATION МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И МИНИСТЕРС

 

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ВЪВ ВРЪЗКА С ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ PPA И MATRA FOR EUROPEAN COOPERATION МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ

(Одобрен с Решение № 822 от 21октомври 2005 г. на Министерския съвет. В сила за Република България от 15 ноември 2005 г.)

Обн. ДВ. бр.98 от 6 Декември 2005г.

На 24 октомври 2005 г. в София бе проведена среща между представители на Министерство на икономиката и енергетиката на Република България и Посолството на Кралство Нидерландия в София. Целта на срещата беше да се обсъди участието на Република България в предприсъединителните програми MATRA for European Cooperation и PSO Pre-accession (PPA).

А. Общи разпоредби

1) Помощта, която оказва Холандия, в рамките на предприсъединителните си програми PPA и MATRA for European Cooperation има за цел да укрепи институционалния и административния капацитет на Република България за приемането, въвеждането и прилагането на acquis communautaire и да съдейства за изпълнението на приоритетите, определени в Националната програма на България за приемане достиженията на правото на Европейския съюз.

2) Програмата PPA има за цел да съдейства на Република България за изпълнение на икономическите критерии за членство в Европейския съюз. Проектите по тази програма ще бъдат насочени предимно към укрепване на икономическите институции, отговарящи за изпълнението на ангажиментите, поети от Република България във връзка с приемането, въвеждането и прилагането на достиженията на правото на Европейския съюз.

3) MATRA for European Cooperation има за цел да съдейства на Република България за изпълнение на неикономическите критерии за членство в Европейския съюз. Проектите по тази програма ще бъдат насочени предимно към укрепване на институционалния и административния капацитет на Република България за изпълнение на неикономическите критерии за членство в Европейския съюз, както и към разширяване на дългосрочното сътрудничество между двете страни в сферата на обществените отношения.

4) Министерството на икономиката и енергетиката на Република България, от една страна, и съответно Министерството на икономиката и Министерството на външните работи на Кралство Нидерландия, от друга, отговарят за цялостната координация на холандските предприсъединителни програми в своите страни.

5) EVD - изпълнителната агенция към холандското Министерство на икономиката, отговаря за определяне и разработване на техническото задание, процедурите по възлагане и мониторинга на проектите в рамките на предприсъединителните програми. EVD ще покани холандски обществени и частни институции или лица да участват в изпълнението на проектите. EVD ще работи в тясно сътрудничество с Посолството на Кралство Нидерландия в София, с Националния координатор по предприсъединителните програми в Министерството на икономиката и енергетиката на Република България и с бенефициентите - министерства и/или институции в България.

Б. Специални условия на изпълнение PPA

Холандското Министерство на икономиката ще предостави финансова подкрепа съгласно посочените по-горе изисквания за следните типове проекти:

1) Проекти по PPA-long

Крупни и дългосрочни проекти, свързани с трансфер на знания и опит, както и на необходимите производства, стоки и услуги. Тези знания и опит могат да бъдат предоставени от институции от обществения или частния сектор или едновременно от институции от двата сектора.

2) Проекти по PPA-short

По-малки и краткосрочни проекти, като работни посещения и семинари, които ще бъдат насочени предимно към сътрудничество между държавните институции на двете страни по меморандума. Такъв вид помощ може да се предостави, ако е необходима подкрепа и/или сътрудничество в областта на конкретни политики или технически въпроси, а за самия проект са предвидени ограничени средства и кратки срокове за неговото изпълнение.

3) Проекти по PPA-environmental

Програма с екологична насоченост. Допълнителен компонент на програмата PPA, който се финансира от холандското Министерство на жилищната политика, териториалното планиране и околната среда. Средствата по тази програма се отпускат безвъзмездно, но след извършен предварителен конкурентен подбор на проектните предложения. Финансират се проекти, които са свързани изключително с приемането, въвеждането и/или прилагането на европейското право в областта на околната среда. Подобно на традиционната програма PPA финансирането се отпуска за дългосрочни и краткосрочни проекти.

MATRA for European Cooperation

Холандското Министерство на външните работи ще предостави финансова подкрепа съгласно посочените по-горе изисквания за следните типове проекти:

1) Проекти по MATRA Pre-accession Projects (MPAP)

Дългосрочна помощ за реализирането на проекти, насочени предимно към институционално изграждане и укрепване на административния капацитет в неикономическата сфера и целящи разширяване на дългосрочното сътрудничество между двете страни в сферата на обществените отношения. MPAP е приложима в следните области: образование, околна среда, правосъдие и вътрешни работи (теми от "третия стълб" на Европейския съюз), здравеопазване, жилищна политика, реформа в държавната администрация, социални дейности и проблеми на заетостта, култура.

2) Проекти по MATRA Flex

По-малки и краткосрочни проекти, насочени към обмен на знания и опит между държавни служители, например: временно преместване на (пенсионирани) държавни служители, стажове, партньорски проверки, конференции и работни семинари. Акцентът се поставя върху трансфера на знания и сътрудничеството между държавни институции от двете страни. Продължителността на краткосрочните проекти може да варира от една седмица до шест месеца.

3) Проекти по MATRA Training for European Cooperation Programme (MTEC)

Краткосрочно обучение и следдипломни квалификации, в които могат да вземат участие и представители на България. Всяка година EVD ще информира Министерството на икономиката и енергетиката на Република България за курсовете и начините за кандидатстване чрез Посолството на Кралство Нидерландия в София.

В. Заключителни разпоредби

1) Всяка година Министерството на икономиката и Министерството на външните работи на Кралство Нидерландия ще уведомяват координатора на предприсъединителните програми от българска страна, Министерството на икономиката и енергетиката, за размера на финансовите ресурси, които по принцип са предвидени за разработването в България на дългосрочни проекти по PPA и MPAP в рамките на този меморандум за разбирателство.

2) Министерството на икономиката и енергетиката на Република България ще координира разработването на проектните предложения по програмите PPA и MPAP и ще предоставя тези предложения на изпълнителната агенция EVD и на Посолството на Кралство Нидерландия в София преди 1 март на съответната година.

Въз основа на тези предложения и след като вземе предвид становището на Посолството на Кралство Нидерландия в София, Министерството на икономиката и Министерството на външните работи на Кралство Нидерландия ще вземат решение, ако е необходимо, след като се консултират с Министерството на икономиката и енергетиката на Република България кои проекти да бъдат разработени. Впоследствие Министерството на икономиката и енергетиката на Република България ще бъде уведомено за това решение и EVD ще започне с реализирането на проектите.

3) Министерството на икономиката и енергетиката на Република България в качеството си на Национален координатор на предприсъединителните програми ще участва в процеса на мониторинг на проектите и в заседанията на направляващите комитети по проектите (Project Advisory Committee Meetings).

4) Министерството на икономиката и енергетиката на Република България може да подава заявления за краткосрочна помощ в EVD и в Посолството на Кралство Нидерландия в София през цялата година. EVD ще информира Министерството на икономиката и енергетиката на Република България за резултатите от извършената оценка.

5) Вносът на стоки в Република България, закупуването на стоки и предоставянето на услуги на територията на Република България, отнасящи се до проектите и дейностите, извършвани в рамките на програмите PSO Pre-accession и MATRA for European Cooperation, ще бъдат освободени от всякакви мита, ДДС или други митнически такси съгласно Споразумението за техническо и финансово сътрудничество между правителството на Република България и правителството на Кралство Нидерландия, подписано в Хага на 30 септември 1998 г.

6) Този меморандум за разбирателство влиза в сила от датата на неговото подписване и се прилага за периода 2005 - 2007 г. Страните се договориха разпоредбите на този меморандум да се прилагат спрямо всички проекти в рамките на PPA и MATRA for European Cooperation, които започнат да се изпълняват в България в периода 2005 - 2007 г., от стартирането до тяхното приключване. В допълнение разпоредбите ще се прилагат и спрямо онези проекти в рамките на PPA и MATRA for European Cooperation, които все още се изпълняват след 31 декември 2007 г. Страните се договориха проектите в рамките на PPA и MATRA for European Cooperation, чието изпълнение е започнало преди 2005 г., също да попадат в обхвата на този меморандум до тяхното приключване.

7) Подписващите страни ще се срещнат при необходимост в удобно за тях време, за да обсъдят напредъка, изпълнението и ефективността на холандските предприсъединителни програми за Република България в рамките на този меморандум за разбирателство.

8) Този меморандум автоматично се възобновява за последващи едногодишни периоди, освен ако една от страните не го отмени чрез писмено предизвестие до 1 декември на предходната година.

Съставен в София на 15 ноември 2005 г. в два оригинални екземпляра на английски език.


Промени настройката на бисквитките