Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 105 от 29.XII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 278 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА КОМПЛЕКСНИ РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА НОВИ И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ДЕЙСТВАЩИ ПРОМИШЛЕНИ ИНСТАЛАЦИИ И СЪОРЪЖЕНИЯ, ПР

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 278 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА КОМПЛЕКСНИ РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА НОВИ И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ДЕЙСТВАЩИ ПРОМИШЛЕНИ ИНСТАЛАЦИИ И СЪОРЪЖЕНИЯ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 62 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 26 ОТ 2003 Г.)

Обн. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., попр. ДВ. бр.4 от 13 Януари 2006г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В наименованието на наредбата думите "за изграждането и експлоатацията на нови и експлоатацията на действащи промишлени инсталации и съоръжения" се заличават.


§ 2. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "съоръжения" се поставя запетая и се добавя "както и при съществената им промяна".

2. В ал. 2, т. 1 думите "издаване на" се заличават.

3. В ал. 2, т. 3 думите "изменяне и преразглеждане" се заменят с "преразглеждане, изменение и актуализиране".


§ 3. В наименованието на глава втора думите "ред и начин за" се заличават.


§ 4. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 1:

"(1) Операторът на инсталация по приложение № 4 към ЗООС определя Най-добрите налични техники (НДНТ)."

2. Досегашните ал. 1 и 2 стават съответно ал. 2 и 3.


§ 5. Членове 4, 5, 6 и 7 се отменят.


§ 6. В наименованието на глава трета думите "условия и ред за" се заличават.


§ 7. В чл. 8 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 след думите "подават в" се добавя "Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС)".

2. В ал. 2 думите "или разширение" се заменят с "или при съществена промяна" и думите "в случаите, когато е налице съществено изменение в условията на тяхната експлоатация" се заличават.

3. Алинея 7 се изменя така:

"(7) Към заявлението се прилагат копия на актуално разрешително за водоползване и/или договор с водоснабдително дружество и документ за платена такса за издаване на комплексно разрешително."


§ 7а. В чл. 9 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 накрая се добавя "(ЗЗКИ)".

2. В ал. 2 думите "Закона за защита на класифицираната информация" се заменят със "ЗЗКИ".


§ 8. В чл. 10 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 след думите "лица от" се добавя "Министерството на околната среда и водите (МОСВ)".

2. В ал. 4 думите "компетентният орган по разглеждане на заявлението го връща обратно на заявителя с указания за допълнително необходима информация, както и основанието за връщане на заявлението" се заменят с "компетентният орган по разглеждане на заявлението изисква от оператора допълнено заявление, като изпраща указания за допълнително необходимата информация, която да бъде включена в него, както и основанието за изискваната информация".


§ 9. В чл. 11 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 цифрата "7" се заменя с "14".

2. В ал. 3 след думите "подадено заявление" се добавя "за издаване на комплексно разрешително".

3. В ал. 4:

а) думата "допълнение" се заменя с "допълнено заявление";

б) (попр. - ДВ, бр. 4 от 2006 г.) думите "прекратява издаването на комплексно разрешително и уведомява писмено оператора за този факт" се заменят с "предлага на органа по чл. 120 ЗООС да не издаде комплексно разрешително по смисъла на чл. 123, ал. 4 ЗООС".


§ 10. В чл. 13 се създава ал. 3:

"(3) Комплексното разрешително отразява съответно резултатите от извършена ОВОС, в т.ч. заключенията от доклада за ОВОС и условията в решението по ОВОС."


§ 11. В чл. 15, ал. 5 думите "30 дни" се заменят с "един месец".


§ 12. В чл. 17, ал. 3 думите "ал. 1" се заменят с "ал. 2".


§ 13. Глава шеста се изменя така:

"Глава шеста

ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И АКТУАЛИЗИРАНЕ НА КОМПЛЕКСНИ РАЗРЕШИТЕЛНИ

Чл. 18. (1) Министърът на околната среда и водите, съответно директорът на РИОСВ, започва преразглеждане на комплексно разрешително, като писмено уведомява оператора на инсталацията:

1. (попр. - ДВ, бр. 4 от 2006 г.) в случаите по чл. 124, ал. 2 ЗООС - периодично, в срока по ал. 2, въз основа на изискана от оператора информация съгласно образец - приложение № 7;

2. в случаите по чл. 124, ал. 3, т. 1 ЗООС - незабавно, въз основа на констатирано значително замърсяване на околната среда, включително при регистрирано нарушаване на установените норми за качество на околната среда, причинено от дейността на инсталацията;

3. в случаите по чл. 124, ал. 3, т. 2 ЗООС - до 30 дни от представяне на информацията по приложение № 7 и доказателства за прилагането на НДНТ;

4. в останалите случаи по чл. 124, ал. 3 ЗООС - съобразно график на МОСВ, въз основа на писмени доказателства за наличие на обстоятелствата в тези случаи.

(2) При преразглеждането компетентният орган по чл. 120 ЗООС въз основа на протокол от проведена среща за консултации с оператора преценява необходимостта от:

1. изменение на условията в разрешителното - в случаите по чл. 124, ал. 3, т. 1 ЗООС;

2. актуализиране на комплексното разрешително - в случаите по чл. 124, ал. 2 и ал. 3, т. 2, 3, 4 и 5 ЗООС.

(3) Протоколът по ал. 2 се съставя от представител на компетентния орган по чл. 120 ЗООС.

(4) При необходимост компетентният орган организира проверка на място на упълномощени със заповед длъжностни лица от ИАОС, съответната РИОСВ и басейнова дирекция.

(5) В срок 20 дни от срещата за консултации по ал. 2 компетентният орган приключва преразглеждането и уведомява писмено оператора за своята преценка.

Чл. 19. (1) В срок един месец от уведомяването по чл. 18, ал. 5 операторът на инсталацията подава в ИАОС или РИОСВ заявление за изменение на комплексно разрешително, което съдържа:

1. информация за причините, довели до замърсяването, в случаите по чл. 18, ал. 1, т. 2;

2. предложение за мерки за преустановяване на замърсяването;

3. оценка на съответствието на предлаганите мерки с НДНТ.

(2) Заявлението за изменение на комплексно разрешително се подава на хартиен и електронен носител, като заявлението на хартиен носител е в два еднообразни екземпляра.

(3) При наличие на държавна, служебна или друга защитена от закона тайна операторът я представя на компетентния орган при условията и по реда на ЗЗКИ.

(4) Компетентният орган взема необходимите мерки за запазване на тайната съгласно изискванията на ЗЗКИ.

(5) Компетентният орган предоставя заявлението на обществен достъп едновременно с проекта за изменение на комплексното разрешително.

Чл. 19а. (1) До два месеца от уведомяването по чл. 18, ал. 5 компетентният орган по разглеждане на заявлението изготвя проект за изменение на комплексното разрешително, в т.ч. техническа оценка, обосноваваща приложимите условия за преустановяване на замърсяването.

(2) Проектът по ал. 1 се съобразява със заявлението на оператора в случаите, когато заявлението е представено в срока по чл. 19, ал. 1.

(3) Измененото комплексно разрешително се издава от органа по чл. 120 ЗООС със съдържанието и формата съгласно приложение № 5, като задължително съдържа условия за преустановяване на замърсяването.

(4) Съгласуването на проекта по ал. 1 и осигуряването на обществен достъп се извършват по реда на чл. 15.

(5) В срок 14 дни от приключване на обществения достъп изпълнителният директор на ИАОС предлага на органа по чл. 120 ЗООС да измени комплексното разрешително.

(6) Министърът на околната среда и водите, съответно директорът на РИОСВ, издава измененото комплексно разрешително под същия номер, под който е издадено първото комплексно разрешително, с датата, на която е завършило изменението му, в 3 екземпляра на хартиен носител и един екземпляр - на електронен носител.

(7) Предаването на измененото комплексно разрешително на оператора, ИАОС и съответните РИОСВ и басейнова дирекция се извършва по реда на чл. 17, ал. 2 и 3.

Чл. 19б. (1) В срок един месец от уведомяването по чл. 18, ал. 5 ИАОС или РИОСВ изготвя проект за актуализиране на комплексното разрешително.

(2) При необходимост ИАОС или РИОСВ провежда консултации по проекта по ал. 1 с оператора на инсталацията.

(3) В срок 45 дни от уведомяването по чл. 18, ал. 5 изпълнителният директор на ИАОС предлага на органа по чл. 120 ЗООС да актуализира комплексното разрешително.

(4) Компетентният орган актуализира комплексното разрешително в срок два месеца от уведомяването по чл. 18, ал. 5.

(5) Министърът на околната среда и водите, съответно директорът на РИОСВ, издава актуализираното комплексно разрешително под същия номер, под който е издадено първото комплексно разрешително, с датата, на която е завършило актуализирането му, в 3 екземпляра на хартиен носител и един екземпляр - на електронен носител.

(6) Предаването на актуализираното комплексно разрешително на оператора, ИАОС и съответните РИОСВ и басейнова дирекция се извършва по реда на чл. 17, ал. 2 и 3."


§ 14. В чл. 21 след думите "РИОСВ" се добавя "и басейновата дирекция".


§ 15. В чл. 23 ал. 3 се изменя така:

"(3) Към регистъра се води списък на документите, свързани с издаването, преразглеждането, актуализирането и изменението на комплексните разрешителни, включително техническата оценка."


§ 16. Параграф 3 от преходните и заключителните разпоредби се изменя така:

"§ 3. Министърът на околната среда и водите утвърждава методики за подпомагане на операторите на действащи и на нови инсталации и дава указания по прилагането на наредбата."


§ 17. Приложение № 1 се отменя.


§ 18. Приложение № 2 се изменя така:

"Приложение № 2 към чл. 8, ал. 1 и § 2, ал. 1


График за подаване на заявления за издаване на комплексни разрешителни



Дейности Срок
  ден/месец/година
1 2
1. Енергийно стопанство  
1.1. Горивни инсталации с номинална топлинна мощност,  
превишаваща 50 MW от 1.I.2004 г. до 31.III.2004 г.
1.2. Рафинерии за суров нефт и газ от 1.VII.2003 г. до 30.IХ.2003 г.
1.3. Коксови пещи от 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
1.4. Заводи за газифициране и втечняване на въглища от 1.I.2007 г. до 31.I.2007 г.
2. Производство и обработване на метали  
2.1. Инсталации за пържене и агломериране на метални руди  
(включително серосъдържащи руди) от 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
2.2. Инсталации за производство на чугун и стомана (първично или  
вторично топене), включително непрекъснато леене, с капацитет  
над 2,5 тона за час 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
2.3. Инсталации за обработване на черни метали: от 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
a) станове за горещо валцуване с капацитет над 20 тона нерафи-  
нирана стомана за час;  
б) ковашки цехове с преси, чиято енергия превишава 50 килоджаула  
на преса, където използваната топлинна мощност превишава 20 MW;  
в) защитни покрития от разтопен метал с консумация над 2 тона  
нерафинирана стомана за час  
2.4. Леярни за черни метали с производствен капацитет над  
20 тона дневно от 1.III.2005 г. до 31.V.2005 г.
2.5. Инсталации:  
a) за производство на цветни нерафинирани метали от руди,  
обогатени продукти или отпадъци от метали чрез металургични,  
химични и електролитни процеси от 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
б) претопяване, включително сплавяване на цветни метали (рафи-  
ниране, леене в леярски цехове и др.), с топилен капацитет над 4 тона  
дневно за олово и за кадмий и 20 тона дневно - за всички останали  
метали  
2.6. Инсталации за повърхностна обработка на метали и пластмаси  
чрез електролитни или химични процеси, при които обемът на ваните  
за обработка е над 30 м3 от 1.Х.2003 г. до 31.ХII.2003 г.
3. Производство на продукти от нерудни минерални суровини  
3.1. Инсталации за производство на циментен клинкер в ротационни  
пещи с производствен капацитет над 500 тона дневно и за вар в рота-  
ционни пещи с производствен капацитет над 50 тона дневно или в други  
пещи с производствен капацитет над 50 тона дневно от 1.VII.2004 г. до 30.IХ.2004 г.
3.2. Инсталации за производство на азбест и производство на продукти  
на азбестова основа от 1.I.2004 г. до 31.III.2004 г.
3.3. Инсталации за производство на стъкло, включително стъклени  
влакна, с топилен капацитет над 20 тона дневно от 1.I.2004 г. до 31.III.2004 г.
3.4. Инсталации за разтопяване на минерални вещества, включително  
производство на минерални влакна, с топилен капацитет над 20 тона  
дневно 1.I.2004 г. до 31.III.2004 г.
3.5. Инсталации за изработване на керамични продукти чрез изпичане,  
по-конкретно покривни керемиди, тухли, огнеупорни тухли, плочи,  
каменинови или порцеланови изделия, с производствен капацитет над  
75 тона дневно и/или с капацитет на пещта за изпичане над 4 м3 и с  
плътност на подреждане за една пещ над 300 кг/куб. м от 1.IV.2004 г. до 30.VI.2004 г.
4. Химическа промишленост  
4.1. Химически инсталации за производство на основни органични  
химически вещества, като:  
а) въглеводороди (ациклични и циклични; наситени и ненаситени;  
алифатни и ароматни) от 1.VII.2003 г. до 30.IХ.2003 г.
б) кислородосъдържащи въглеводороди, като: алкохоли, алдехиди,  
кетони, карбоксилни киселини, естери, ацетати, етери, пероксиди,  
епоксидни смоли  
в) серосъдържащи въглеводороди  
г) азотосъдържащи въглеводороди, като: амини, амиди, съединения  
на тривалентния азот, нитрати, нитрити, нитрили, цианати, изоцианати  
д) фосфоросъдържащи въглеводороди  
е) халогеносъдържащи въглеводороди  
ж) органометални съединения  
з) пластмаси, полимерни синтетични влакна и влакна на целулозна  
основа  
и) синтетичен каучук  
к) багрила и пигменти  
л) повърхностноактивни средства и повърхностноактивни вещества  
4.2. Химически инсталации за производство на основни неорганични  
химически вещества, като:  
а) газове: амоняк, хлор, хлороводород, флуор, флуороводород, въглеродни  
оксиди, съединения на сярата, азотни оксиди, водород, карбонилхлорид от 1.IV.2004 г. до 30.VI.2004 г.
б) киселини: хромова киселина, флуороводородна киселина, фосфорна  
киселина, азотна киселина, хлороводородна киселина, сярна киселина,  
олеум, сернисти киселини  
в) основи: амониев хидроксид, калиев хидроксид, натриев хидроксид;  
г) соли: амониев хлорид, калиев хлорат, калиев карбонат, натриев  
карбонат, перборати, сребърен нитрат  
д) неметали, метални оксиди и други неорганични съединения, като:  
калциев карбид, силиций, силициев карбид  
4.3. Химически инсталации за производство на фосфорни, азотни и  
калиеви торове (прости или смесени торове) от 1.VII.2003 г. до 30.IХ.2003 г.
4.4. Химически инсталации за производство на биоциди и основни  
продукти за защита на растенията от 1.VIII.2003 г. до 31.ХII.2003 г.
4.5. Инсталации, които използват химични и/или биологични процеси  
за производство на основни фармацевтични продукти от 1.VIII.2003 г. до 31.ХII.2003 г.
4.6. Химически инсталации за производство на експлозиви от 1.VIII.2004 г. до 31.ХII.2004 г.
5. Управление на отпадъците  
5.1. Инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни  
отпадъци по смисъла на § 1, т. 4 от допълнителните разпоредби на  
Закона за управление на отпадъците, включително за регенериране,  
преработка или обезвреждане на отработени масла, с капацитет над  
10 тона отпадъци на денонощие и извършващи една или повече от  
следните дейности: от 1.I.2007 г. до 31.I.2007 г.
5.1.1. всяка от дейностите по обезвреждане на опасни отпадъци  
5.1.2. една или повече от следните дейности по оползотворяване на  
опасни отпадъци:  
а) пречистване или регенериране на разтворители  
б) регенериране на киселини и основи  
в) възстановяване на компоненти, използвани за намаляване на  
замърсявания  
г) повторно рафиниране или друга повторна употреба на масла и  
нефтопродукти  
д) използване като гориво или по друг начин за получаване на енергия  
5.2. Инсталации за изгаряне на битови отпадъци по смисъла на § 1, т. 2  
от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците  
с капацитет над 3 тона на час от 1.I.2007 г. до 31.I.2007 г.
5.3. Инсталации за обезвреждане на неопасни отпадъци, включително  
производствени и битови, с капацитет над 50 тона на денонощие,  
извършващи дейностите: от 1.I.2007 г. до 31.I.2007 г.
5.3.1. биологично третиране, при което се образуват крайни съедине-  
ния или смеси, които подлежат на обезвреждане  
5.3.2. физико-химично третиране (например изпарение, сушене,  
калциниране и други), при което се образуват крайни съединения или  
смеси, които подлежат на обезвреждане  
5.4. Депа, приемащи над 10 тона отпадъци на денонощие или с общ  
капацитет над 25 000 тона, с изключение на депата за инертни отпадъци от 1.Х.2006 г. до 31.ХII.2006 г.
6. Други дейности  
6.1. Промишлени инсталации за производство на: от 1.I.2005 г. до 31.III.2005 г.
а) целулоза от дървесина или други влакнести материали  
б) хартия и картон с производствен капацитет над 20 тона дневно  
6.2. Инсталации за предварителна обработка (дейности, като измиване,  
избелване, мерсеризиране) или багрене на влакна и/или текстил с  
капацитет над 10 тона дневно от 1.IV.2005 г. до 31.V.2005 г.
6.3. Инсталации за дъбене на необработени и сурови кожи с капацитет  
над 12 тона готова продукция дневно от 1.VII.2005 г. до 30.IХ.2005 г.
6.4. а) Кланици с производствен капацитет над 50 тона трупно месо  
дневно от 1.IV.2006 г. до 30.VI.2006 г.
6.4. б) Инсталации за обработване и преработване на суровини за  
производство на хранителни продукти: от 1.IV.2006 г. до 30.VI.2006 г.
ТМ животински суровини (без мляко) с производствен капацитет над  
75 тона готова продукция дневно  
ТМ зеленчукови суровини с производствен капацитет над 300 тона  
готова продукция дневно (средна стойност за тримесечие)  
6.4. в) Инсталации за обработване и преработване на мляко с количест-  
во постъпващо мляко над 200 тона дневно (средна стойност за година) от 1.IV.2006 г. до 30.VI.2006 г.
6.5. Инсталации за обезвреждане или оползотворяване на животински  
трупове и животински отпадъци с капацитет над 10 тона дневно от 1.IV.2006 г. до 30.VI.2006 г.
6.6. Инсталации за интензивно отглеждане на птици или свине с  
повече от: от 1.IV.2006 г. до 30.VI.2006 г.
а) 40 000 места за птици  
б) 2000 места за свине за угояване (над 30 кг), или  
в) 750 места за свине майки  
6.7. Инсталации за повърхностно третиране на вещества, предмети или  
продукти с използване на органични разтворители, по-конкретно за  
апретиране, щамповане, грундиране, обезмасляване, придаване на  
водонепромокаемост, оразмеряване, боядисване, почистване или  
импрегниране, с консумация на органични разтворители над 150 кг  
на час или над 200 тона годишно от 1.VII.2003 г. до 30.IХ.2003 г.
6.8. Инсталации за производство на въглерод или електрографит чрез  
изгаряне или графитизиране от 1.I.2007 г. до 31.I.2007 г.
   

"


§ 19. Създава се приложение № 7 към чл. 18, ал. 1, т. 1:

"Приложение № 7 към чл. 18, ал. 1, т. 1



Аспекти на работата на инсталацията
Промяна на използваните термини и съкращения
Изграждане на нови промишлени инсталации/промяна в действащите.
Промяна във вида (включително нови такива) или количеството на произвежданите продукти.
Капацитет на новите инсталации.
Промени в наличния капацитет на действащи инсталации след реализирането на инвестиционната мярка.
Промени в СУОС след изпълнение на инвестиционната мярка в действаща и/или изграждане на нова инсталация.
Промени в употребата на ресурси след изпълнението на инвестиционната мярка:

- консумацията на водата за производствени нужди - общо годишно и за единица продукт;

- консумацията на енергия (топло- и електроенергия) - общо годишно и за единица продукт;

- видът и/или консумацията на суровините, спомагателните материали и горивата - общо годишно и за единица продукт;

местата и начинът на съхранение на суровини, спомагателни материали, горива и продукти.
Емисии в атмосферата:
1. Промени в експлоатацията на пречиствателното оборудване след изпълнението на инвестиционната мярка:

- видът на пречиствателните съоръжения (изграждане на нови или реконструкция/извеждане от експлоатация на съществуващи съоръжения);

- ефективността на съществуващите след изпълнение на инвестиционната мярка пречиствателни съоръжения;

- изискванията за мониторинг на технологичните параметри - контролирани параметри, оптимални стойности, честота, оборудване за мониторинг и др.

2. Промени в емисиите от точкови източници след изпълнението на инвестиционната мярка:

- изпускащите устройства (изграждане на нови/извеждане от експлоатация на съществуващи, промяна във височината и др.);

- източниците на емисии (въвеждане на нови/преустановяване работата на съществуващи);

- количеството (дебит) на отпадъчните газове;

- видът и концентрациите на вредни вещества в отпадъчните газове;

- изискванията за мониторинг на отпадъчните газове.

3. Промени в неорганизираните емисии и интензивно миришещите вещества след изпълнението на инвестиционната мярка - източници и вид.
Емисии на отпадъчни води:
1. Промени в експлоатацията на пречиствателното оборудване след изпълнението на инвестиционната мярка:

- видът на пречиствателните съоръжения (изграждане на нови или реконструкция/извеждане от експлоатация на съществуващи съоръжения);

- ефективността на съществуващите пречиствателни съоръжения след изпълнението на инвестиционната мярка;

- изискванията за мониторинг на технологичните параметри - контролирани параметри, оптимални стойности, честота, оборудване за мониторинг и др.

2. Промени в емисиите на вредни и опасни вещества в отпадъчните води след изпълнението на инвестиционната мярка:

- източниците на емисии (въвеждане на нови/преустановяване работата на съществуващи);

- количеството (дебит) на отпадъчните води;

- показателите за качество на отпадъчните води (включително вид и концентрации);

- точките на заустване на отпадъчните води във водни обекти и/или канализационната система на населените места - изграждане на нови/извеждане от експлоатация на съществуващи;

- изискванията за мониторинг на показателите за качество и количество на отпадъчните води.

Промени в управлението на отпадъците след изпълнението на инвестиционната мярка:

- видът или количеството на образуваните на площадката отпадъци;

- видът или количеството на събираните/приеманите отпадъци;

- площадките за временно съхранение, включително максимално количество на отпадъците, които могат да бъдат съхранявани на площадките;

- транспортирането на отпадъците;

- оползотворяването, преработването и рециклирането на отпадъци;

- обезвреждането на отпадъци;

- Програмата за управление на дейностите по отпадъците.

Промени по отношение на шума след изпълнението на инвестиционната мярка:

- звуковата мощност и нивата на шумово натоварване по границата на площадката и в мястото на въздействие след изпълнението на инвестиционната мярка;

- изискванията за мониторинг (включително честота).

Промени в опазването на подземните води и почвите след изпълнението на инвестиционната мярка:
1. Подземни води:

- на пунктовете за мониторинг;

- на показателите за качество;

- на дейностите по опазване на подземните води;

- на показателите и честота на мониторинга.

2. Почви:
- на пунктовете за мониторинг;
- на показателите за качество;
- на дейностите по опазване на подземните води;
- на показателите и честота на мониторинга.
Промени в предотвратяването и действията при аварии след изпълнението на инвестиционната мярка:

- видът и количествата на класифицираните като опасни съгласно ЗЗВВХВП вещества и препарати;

- аварийния план.

Промени в работа на инсталацията при анормални режими (пускане, спиране и други), след изпълнението на инвестиционната мярка.
Промени, свързани със:
1. Прекратяване на експлоатацията на инсталации или на части от тях за определен период от време в резултат от изпълнението на инвестиционната мярка.
2. Извеждане от експлоатация на инсталацията, свързана с окончателното прекратяване на дейности, демонтиране на съоръжения или комуникации и почистване на терени в резултат от изпълнението на инвестиционната мярка.

"


Промени настройката на бисквитките