Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 19.VI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 129 ОТ 8 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 43 ОТ 2000 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 129 ОТ 8 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 43 ОТ 2000 Г.)

Обн. ДВ. бр.49 от 19 Юни 2007г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "както и по отношение на членовете на семейството на български гражданин, които не са граждани на държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария".


§ 2. Член 3 се отменя.


§ 3. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. (1) Чужденец може да влезе, да пребивава и да напусне Република България при условията на чл. 8 и 8а ЗЧРБ.

(2) Освен с документите по чл. 8 и 8а ЗЧРБ чужденец може да влезе в Република България и с други документи, определени в международни договори, по които Република България е страна."


§ 4. В чл. 6 изречение второ се изменя така:

"За отказа се попълва единен стандартен формуляр за отказ за влизане на границата съгласно част Б от Приложение V от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници)."


§ 5. Създава се чл. 6а:

"Чл. 6а. (1) В случай че документите за пътуване на чужденеца не са подпечатани при влизането му в Република България, съответните компетентни органи на Министерството на вътрешните работи (МВР) могат да приемат, че притежателят на съответните документи не е изпълнявал или вече не изпълнява условията за продължителност на краткосрочното пребиваване в Република България.

(2) В случаите по ал. 1 чужденецът може да докаже чрез достоверни документи - транспортни билети или други документи, удостоверяващи престоя му извън територията на Република България, че е спазил условията за продължителността на краткосрочното пребиваване.

(3) В случаите по ал. 2 на чужденеца може да се издаде единен формуляр за потвърждаване спазването на условията за продължителността на краткосрочното пребиваване съгласно Приложение VIII от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници).

(4) Ако в случаите по ал. 1 чужденецът не успее да докаже, че е спазил условията за продължителността на краткосрочното пребиваване, компетентните органи на МВР отбелязват в пътническите му документи датата, на която той е преминал външната граница на Република България, както и мястото на преминаване на съответната граница."


§ 6. В чл. 7 думите "министъра на вътрешните работи или на упълномощени от него длъжностни лица" се заменят с "директорите на национални служби, директорите на главни дирекции и директора на дирекция "Миграция" на МВР".


§ 7. В чл. 8, ал. 3 думите "регионално звено "Миграция" при СДВР и РДВР" се заменят със "звено "Миграция" при СДП и ОДП".


§ 8. В чл. 8б се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Минималните лични финансови средства за ежедневна издръжка на чужденец в Република България са в размер 50 евро или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута, освен в случаите на изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен или културен обмен или съгласно актове на Министерския съвет."

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Необходимите лични финансови средства за осигуряване на подслон са не по-малко от 50 евро за всеки ден на престоя или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута или документ за предплатени нощувки в туристическо средство за подслон, или покана-декларация от българско физическо лице, с която се удостоверява, че се осигурява подслон."

3. Създава се ал. 3:

"(3) Необходимите лични финансови средства за напускане на Република България при влизане по суша или по вода с управлявано от лицето превозно средство са най-малко 300 евро или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута, освен ако лицето притежава билет за завръщане."

4. Досегашната ал. 2 става ал. 4.


§ 9. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. (1) Чужденец, който е влязъл в Република България без виза по силата на международен договор, по който Република България е страна, може да пребивава в страната за срок до 90 дни в рамките на 6 месеца считано от датата на първото влизане, освен ако в договора е предвидено друго.

(2) Чужденец, който е влязъл в Република България без виза по силата на акт на Министерския съвет на Република България, може да пребивава в страната за срока, определен в акта, или до 90 дни в рамките на 6 месеца считано от датата на първото влизане, освен ако в съответния акт срокът не е определен."


§ 10. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3:

а) след думите "с валидна виза" се добавя "или по безвизов режим";

б) създава се т. 6:

"6. задължителна медицинска застраховка."

2. В ал. 4 думите "по причини от хуманитарен характер" се заменят с "при извънредни обстоятелства".

3. В ал. 5 думите "по причини от хуманитарен характер или с цел събиране на семейства" се заменят с "когато държавният интерес налага това или при извънредни обстоятелства".


§ 11. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 3 думите "Националния осигурителен институт (НОИ)" се заменят с "Национална агенция по приходите (НАП)".

2. В ал. 2, т. 3 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".


§ 12. В чл. 16 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 4 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".

2. В ал. 2, т. 3 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".


§ 13. В чл. 18а, ал. 2 след думите "документ за адрес на пребиваване" се поставя точка и текстът до края се заличава.


§ 14. В чл. 21 се създава т. 4:

"4. за лицата по чл. 2, ал. 2, т. 2 и 3 ЗЧРБ - доказателства за упражняване на родителските права върху низходящи само на съпруг/съпруга на български гражданин, които не са навършили 21 години и не са сключили брак, както и нотариално заверена декларация за съгласие от другия родител низходящите да пребивават дългосрочно в Република България."


§ 15. Създават се чл. 27а и 27б:


"Чл. 27а. За получаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденец, който е получил статут на специална закрила по чл. 25 от Закона за борба с трафика на хора, освен документите по чл. 13 се подава и документ, издаден от компетентните органи, удостоверяващ предоставения статут на специална закрила.


Чл. 27б. За получаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденец на основание чл. 24, ал. 1, т. 18 ЗЧРБ освен документите по чл. 13 се подават:

1. пълен препис от акта за сключване на граждански брак или съответният документ за раждане;

2. фотокопие от личната карта на българския гражданин;

3. декларация за липсата на обстоятелствата по чл. 26, ал. 3 ЗЧРБ;

4. нотариално заверена декларация за наличието на някое от обстоятелствата по чл. 2 ЗЧРБ."


§ 16. В чл. 28, ал. 1 думите "регионалните звена "Миграция" при СДВР и РДВР" се заменят със "звената "Миграция" при СДП и ОДП".


§ 17. В чл. 29, ал. 1 думите "СДВР и РДВР" се заменят със "СДП и ОДП".


§ 18. В чл. 32 се правят следните допълнения:

1. В т. 1 накрая се добавя "съгласно българското законодателство".

2. Създават се т. 4 и 5:

"4. пълен препис от акта за сключване на граждански брак за чужденците, кандидатстващи на основание чл. 25, т. 2 ЗЧРБ;

5. удостоверителен документ, издаден от службите за административен контрол на чужденците, удостоверяващ, че лицето е пребивавало непрекъснато на територията на Република България през последните 5 години, и пълен препис от акта за сключване на граждански брак за чужденците, които са членове на семейство на български гражданин, в случаите по чл. 25, т. 9 ЗЧРБ."


§ 19. Създават се чл. 40а и 40б:


"Чл. 40а. (1) Заявления за издаване на разрешение на дългосрочно пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, се приемат от органите на дирекция "Миграция" или звената "Миграция" при СДП и ОДП, като се представят редовен документ за задгранично пътуване и документ за платена държавна такса по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.

(2) Заявленията се разглеждат в срок до 4 месеца от датата на подаването, като решението се съобщава писмено на чужденеца.

(3) При издаване на разрешението по ал. 1 се заплаща държавна такса по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.

(4) При разрешено пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, службите за административен контрол на чужденците не полагат щемпел в националния документ за пътуване на лицето.

(5) В 7-дневен срок от разрешаването на дългосрочно пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, съответното звено "Миграция" при СДП и ОДП, издало разрешението за дългосрочно пребиваване, уведомява дирекция "Миграция".


Чл. 40б. Член на семейство на чужденец, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в Република България на основание чл. 33а, ал. 1 ЗЧРБ, освен документите по чл. 13 подава:

1. пълен препис от акта за сключване на граждански брак или съответния документ за раждане;

2. доказателства за упражняване на родителските права върху низходящи, които не са навършили 21 години и не са сключили брак, както и нотариално заверена декларация за съгласие от другия родител низходящите да пребивават дългосрочно в Република България;

3. доказателства, че притежава необходимите финансови средства за покриване на разходите по пребиваването си, или декларация, че получилият статут на дългосрочно пребиваващ в Република България по чл. 33а ЗЧРБ чужденец ще осигури тяхната издръжка и подслон;

4. фотокопие от документа за самоличност на чужденеца по чл. 33а ЗЧРБ;

5. декларация за липсата на обстоятелствата по чл. 26, ал. 3 ЗЧРБ."


§ 20. В чл. 41 накрая се добавя "и чл. 68 НПК".


§ 21. В чл. 42, ал. 1 се създава изречение второ:

"Чужденецът е длъжен да уведоми за новоиздадения документ службите за административен контрол на чужденците, които удостоверяват това обстоятелство с полагането на печат в съответния документ."


§ 22. В чл. 46, ал. 2 думите "чл. 41 или 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42, 42а или 42з ЗЧРБ".


§ 23. В чл. 48, чл. 49, ал. 2 и чл. 50, ал. 1 и 2 думите "чл. 41 и 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42 или 42а ЗЧРБ".


§ 24. Член 51 се отменя.


§ 25. Създава се чл. 51а:

"Чл. 51а. Когато експулсирането по чл. 42а ЗЧРБ не може да се осъществи за сметка на чужденеца, който се експулсира, органите на МВР уведомяват компетентните органи на другата държава - членка на Европейския съюз, издали решението за експулсиране, за направените разходи във връзка с неговото изпълнение при спазване на условията и реда на Решение 2004/191/ЕО на Съвета от 23 февруари 2004 г., определящо критериите и практическите мерки за компенсиране на настъпили финансови дисбаланси в резултат на прилагането на Директива 2001/40/ЕО за взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни."


§ 26. В чл. 52 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 след думите "служители на дирекция "Миграция" се добавя "и/или от служители на Главна дирекция "Гранична полиция".

2. В ал. 4 думите "чл. 78" се заменят с "чл. 72".


§ 27. Създават се чл. 54 и 55:


"Чл. 54. При отнемане или отказ за предоставяне право на пребиваване в Република България, при отказ за продължаване на срока за пребиваване в Република България и при налагането на принудителна административна мярка по чл. 39а, т. 2 ЗЧРБ компетентните органи отчитат продължителността на пребиваване на чужденеца на територията на Република България, семейното му положение, както и съществуването на семейни, културни и социални връзки с държавата по произход на лицето.


Чл. 55. При искане на съдействие по чл. 47а ЗЧРБ органите на МВР изпращат до компетентните органи на друга държава - членка на Европейския съюз, писмена молба по образец съгласно приложение № 7."


§ 28. В § 1, т. 4 от допълнителните разпоредби думите "чл. 41 и 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42 и 42а ЗЧРБ".


§ 29. Приложение № 1 към чл. 6 се отменя.


§ 30. Създава се приложение № 7 към чл. 55:

"Приложение № 7 към чл. 55



(Молеща служба) Място/Дата:
Орган:  
  Телефон/Факс/Е-mail:
Адрес:  
  Име на оправомощеното лице:
  Подпис:
   
(Замолена служба)  
Орган:  
   
Адрес:  
   
   
Общи сведения за гражданина на трета страна, посочен в молбата за транзитно преминаване
 
Молба Фамилно Собствено Пол Дата на Място Граж- Документ за № на визата,
име име м./ж. раждане на данство пътуване издадена от
          раждане   №/вид/срок трета страна
              на валидност (ако има такава)
1  
2  
  Указания относно полета
   
№ на Място на Дата на Час на Крайна цел на Дата на Час на
полета заминаване заминаване заминаване пътуването пристигане пристигане
 
 
Особени сведения
 
Изгоненият гражданин на трета страна  ДА  НЕ Имена и длъжности на
конвоиран ли е?     конвоиращите служители:
       
Препоръчително ли е да има полицейски  ДА  НЕ  
ескорт на летището?      
       
Необходими ли са медицински грижи?  ДА  НЕ Ако да - какви?
       
Заинтересуваният страда ли от устано-  ДА  НЕ Ако да - от каква?
вима заразна болест?(1)      
       
Има ли предходни неуспешни опити  ДА  НЕ Ако да - по какви причини?
за отвеждане?      
Други забележки
 
 
 
 
 
NB: При представянето на молбата не е известно да е налице който и да е от мотивите за отказ, посочени в чл. 47к, ал. 1 и 2 от Закона за чужденците в Република България.
(1) Тези сведения се съобщават при спазване на приложимото вътрешно и международно право.
 
Решение за замолената служба
Транзитното преминаване се разрешава   
Транзитното преминаване не се разрешава   
Мотив: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 
 
_________________________________________________
(име/подпис/дата)

"

 


Заключителни разпоредби

§ 31. Постановлението въвежда изискванията на Директива 2003/110/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. за помощ в случаите на транзит за целите на извеждане извън територията на страната по въздух, Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни, Директива 2003/86/ЕО на Съвета от 22 септември 2003 г. за правото на събиране на семейството и на Директива 2001/40/ЕО на Съвета от 28 май 2001 г. за взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни.


Промени настройката на бисквитките