Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 84 от 20.X

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 227 ОТ 16 ОКТОМВРИ 2017 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ, ДОПЪЛНЕНИЕ И ОТМЕНЯНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 227 ОТ 16 ОКТОМВРИ 2017 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ, ДОПЪЛНЕНИЕ И ОТМЕНЯНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

В сила от 20.10.2017 г.

Обн. ДВ. бр.84 от 20 Октомври 2017г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В Наредбата за реда и начина за организиране на националните инвентаризации на емисиите на вредни вещества и парникови газове в атмосферата, приета с Постановление № 261 на Министерския съвет от 2014 г. (обн., ДВ, бр. 74 от 2014 г.; изм., бр. 55 от 2017 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 3, ал. 1:

а) в т. 3 думите "и енергетиката" се заличават;

б) създава се нова т. 4:

"4. министърът на енергетиката;"

в) досегашните т. 4 - 14 стават съответно т. 5 - 15.

2. В чл. 4:

a) точка 4 се изменя така:

"4. предоставя на ИАОС копия в електронен формат на годишните отчети за флуорсъдържащите парникови газове за предходната година, докладвани по глава пета от Наредба № 1 от 2017 г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ, бр. 20 от 2017 г.), ежегодно до 31 май;"

б) създава се нова т. 5:

"5. на всеки две години изготвя национални прогнози за емисиите за замърсителите, посочени в таблица "В" от приложение № 3, в съответствие с установените в нея изисквания и ги изпраща на ИАОС за докладване;"

в) досегашната т. 5 става т. 6.

3. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. Председателят на НСИ или оправомощено от него длъжностно лице участва в извършването на националните инвентаризации по чл. 1, като:

1. ежегодно до 30 ноември изпраща в ИАОС за предходната година данни за:

а) баланси на енергийните продукти в специфични мерни единици (СМЕ) във формата на ЕВРОСТАТ и използваните коефициенти за превръщане от СМЕ в тераджаули (TJ), както и Националния енергиен баланс в съответните мерни единици;

б) количествата произведени промишлени продукти по продуктови подкатегории (хх хх хх) и продуктови позиции (хх хх хх хх) съгласно действащите: Класификация на продуктите по икономически дейности (КПИД) и Номенклатура на промишлените продукти (ПРОДПРОМ) в съответните измерителни единици;

в) образуваните битови отпадъци (в 1000 t/y), включително на глава от населението (в kg/y per capita);

г) събраните битови отпадъци, включително депонираните, съхраняваните и предадените за рециклиране (в 1000 t/y);

д) броя на депата за битови отпадъци и на селищата, обхванати от организирани системи за сметосъбиране, включително дела на обслужваното от тези системи население (в %);

е) данни за количеството на отведените отпадъчни води и водите от охлаждащи процеси от точкови източници (наблюдавани стопански единици) и обществената канализация, по вид пречистване и място на отвеждане, агрегирани по икономически дейности в предварително съгласуван формат;

ж) данни за употреба на флуорсъдържащи парникови газове;

2. ежегодно до 20 декември изпраща в ИАОС за предходната година натуралните показатели и изчислените емисии на вредни вещества в предварително съгласувани формат и обем за следните сектори: горивни процеси в енергетиката и трансформация на енергия; непромишлени горивни инсталации; горивни процеси в промишлеността; производствени процеси; добив и дистрибуция на изкопаеми горива и геотермална енергия; използване на разтворители; земеделие; природа;

3. при промяна/актуализиране на натуралните показатели по т. 1 и 2 назад в годините в докладвания период/във времевия период за докладване (от 1988 г. за РКОНИК и от 1990 г. - за КТЗВДР) своевременно ги изпраща на ИАОС;

4. Националният статистически институт преизчислява емисиите на вредни вещества за всяка година, за която това е приложимо, съгласно изискванията на КТЗВДР и ги предоставя на ИАОС за отразяване във формата на докладване в следните случаи:

а) при възникнали обстоятелства по т. 3;

б) при промяна в начина, по който са получени или използвани натуралните показатели и емисионните фактори;

в) при промяна на използваната методология (метод на изчисление, Tier);

5. данните, предоставяни от НСИ, се използват за изпълнение на ангажименти по международни договори, по които Република България е страна, както и в изпълнение на изискванията на законодателството."

4. В чл. 10 т. 3 се изменя така:

"3. ежегодно изготвя предварителна национална инвентаризация на емисиите на парникови газове и окончателни национални инвентаризации по чл. 1 в съответните срокове и формат, включително обхват и съдържание;".

5. В чл. 13, ал. 1:

а) точки 5 - 7 се изменят така:

"5. изготвя предварителна инвентаризация на емисиите на парникови газове в атмосферата в сроковете съгласно приложение № 2;

6. изготвя предварителен национален доклад за извършената инвентаризация на емисии на парникови газове в атмосферата съгласно определения формат и в сроковете съгласно приложение № 2;

7. изпраща предварителната инвентаризация по т. 5 и предварителния национален доклад по т. 6 за проверка от експертите по осигуряване на качеството по чл. 15, ал. 5; проверката се извършва в срок 14 дни от получаването на документите по предварителната инвентаризация по т. 5 и предварителния национален доклад по т. 6 за проверка от експертите по осигуряване на качеството по чл. 15, ал. 5;"

б) точка 9 се изменя така:

"9. изпраща в МОСВ окончателни инвентаризации и националните доклади по т. 8 за докладване пред секретариатите на РКОНИК и КТЗВДР в срок 15 работни дни преди сроковете по приложения № 2 и 3."

6. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. (1) Националните инвентаризации по чл. 1 се извършват съгласно:

1. Ръководството за инвентаризация на емисии на парникови газове на IPCC от 2006 г.;

2. Ръководството за инвентаризация на емисии на вредни вещества - EMEP/CORINAIR.

(2) При установени национални, специфични за страната емисионни фактори, се прилага Единната методика, утвърдена със заповед на министъра на околната среда и водите."

7. Създават се чл. 14а и 14б:

"Чл. 14а. (1) Изпълнителната агенция по околна среда на основание данните, предоставени от НСИ, изготвя и ежегодно актуализира националните инвентаризации на емисии на вредните вещества (замърсителите), посочени в таблици "А" и "Б" от приложение № 3, в съответствие с установените в тях изисквания.

(2) Изпълнителната агенция по околна среда изготвя и актуализира на всеки 4 години национални инвентаризации за териториалното разпределение на емисиите и инвентаризации за емисиите от големи точкови източници (ГТИ), посочени в таблица "В" от приложение № 3, в съответствие с установените в нея изисквания. Докладването на емисиите от ГТИ включва информация за височината на комините според категориите за класове на височина на комините по таблица 2 от приложение № 6.

(3) Изпълнителната агенция по околна среда изготвя информационен доклад за инвентаризацията, който придружава националните инвентаризации и прогнози за емисиите по ал. 1 и 2, в съответствие с изискванията, установени в таблица "Г" от приложение № 3.

(4) При използвана възможност за гъвкавост съгласно чл. 14б информационният доклад за инвентаризацията за съответната година, когато е приложимо, съдържа информация, доказваща, че са изпълнени условията по чл. 14б, ал. 1 и в част 4 от приложение № 4 или в чл. 14б, ал. 2, 3 или 4.

(5) Националните инвентаризации на емисиите, включително в случай на коригирани национални инвентаризации на емисиите, националните прогнози за емисиите, националните инвентаризации за териториалното разпределение на емисиите, инвентаризациите за емисиите от ГТИ и придружаващите ги информационни доклади за инвентаризацията се изготвят и актуализират в съответствие с приложение № 4.

(6) Документите по ал. 1 - 4 се представят на Европейската комисия (ЕК) и Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) в съответствие с датите на докладване по приложение № 3.


Чл. 14б. (1) В съответствие с част 4 от приложение № 4 могат да се внесат корекции в националните инвентаризации на годишните емисии на серен диоксид, азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, амоняк и фини прахови частици, когато прилагането на усъвършенствани, актуализирани съгласно научните познания методи за инвентаризация на емисиите би довело до неспазване на националните задължения за намаляване на емисиите.

(2) (В сила от 01.01.2025 г.) В случай на прилагане на корекции при наличието на значително различаващи се емисионни фактори или методологии, използвани за определяне на емисиите от конкретни категории източници, в сравнение с очакваните при прилагането на дадена норма или стандарт в законодателството на Европейския съюз (ЕС) за контрол на замърсяването на въздуха при източника съгласно част 4, точка 1, буква "г" от приложение № 4, подточки "бб" и "вв" се изпълняват следните допълнителни условия:

1. след като вземат предвид заключенията на националните програми за инспекции и прилагане, при които се извършва мониторинг на ефективността на законодателството на ЕС за контрол на замърсяването на въздуха при източника, се представят доказателства, че емисионните фактори, показващи значителни различия, не са породени от прилагането или изпълнението на това законодателство на национално равнище;

2. Министерството на околната среда и водите информира ЕК за значителните различия в емисионните фактори.

(3) Когато през дадена година поради изключително студена зима или изключително сухо лято, определени след анализ от Националния институт по метеорология и хидрология при Българската академия на науките, задълженията за намаляване на емисиите не могат да бъдат спазени, те могат да бъдат спазени чрез осредняване на националните годишни емисии за въпросната година, предходната и следващата година, при условие че тази средна стойност не надвишава националното годишно ниво на емисиите, определено съобразно задълженията за намаляване.

(4) Когато през дадена година, за която едно или повече задължения за намаляване по приложение № 5 са по-строги в сравнение с икономически ефективното намаляване, определено в Доклад № 16 за тематичната стратегия относно замърсяването на въздуха от януари 2015 г. (ТСЗВ 16), се установи, че не може да бъде спазено съответното задължение за намаляване на емисиите, след като са предприети всички икономически ефективни мерки, се приема, че е спазено съответното задължение за намаляване на емисиите в продължение на най-много 5 години, при условие че за всяка от тези години се компенсира неспазването с равностойно намаляване на емисиите на друг замърсител, посочен в приложение № 5.

(5) Приема се, че националните задължения за намаляване на емисиите са спазени за максимален срок от 3 години, когато неспазването на задълженията за намаляване на емисиите на съответните замърсители се дължи на внезапно и извънредно прекъсване или загуба на капацитет на системата за енерго- и/или топлоснабдяване или производство, които не са могли да бъдат предвидени, и когато са налице следните условия:

1. доказано е, че са положени всички усилия в рамките на разумното, включително прилагането на нови мерки и политики, за да се гарантира спазване, и че такива усилия ще продължат да се полагат, за да се ограничи възможно най-много периодът на неспазване, и

2. доказано е, че прилагането на допълнителни мерки и политики, освен посочените в т. 1, ще доведе до непропорционално големи разходи, ще застраши значително националната енергийна сигурност или ще доведе до съществен риск от енергийна бедност за значителна част от населението.

(6) Когато се прилагат ал. 1 - 4 или 5, ЕК се уведомява в срок до 15 февруари на съответната година на докладване. Информацията съдържа данни за засегнатите замърсители и сектори, включително за степента на въздействие върху националните инвентаризации на емисиите, когато е известна.

(7) Алинея 1 се прилага по отношение на задължението за постигане на таваните за серен диоксид (SO2) - 836 kt, азотни оксиди (NOx) - 247 kt, неметанови летливи органични съединения (НМЛОС) - 175 kt, и амоняк (NH3) - 108 kt."

8. В допълнителната разпоредба:

а) в наименованието думите "Допълнителна разпоредба" се заменят с "Допълнителни разпоредби";

б) в § 1 се създават т. 4 - 11:

"4. "Емисия" е отделянето на вещество от точков или дифузен източник в атмосферата.

5. "Серен диоксид" или "SO2" са всички серни съединения, изразени като серен диоксид, включително серен триоксид (SO3), сярна киселина (H2SO4) и редуцирани серни съединения, като сероводород (H2S), меркаптани и диметилсулфиди.

6. "Азотни оксиди" или "NОх" са азотен оксид и азотен диоксид, изразени като азотен диоксид.

7. "Неметанови летливи органични съединения" или "НМЛОС" са всички органични съединения, различни от метана, които са в състояние да произвеждат фотохимични оксиданти чрез реакция с азотни оксиди в присъствието на слънчева светлина.

8. "Фини прахови частици" или "ФПЧ2,5" са частици с аеродинамичен диаметър, равен на или по-малък от 2,5 микрометра (µm).

9. "Сажди" са въглеродни прахови частици, които поглъщат светлината.

10. "Национално задължение за намаляване на емисиите" е задължението на държавите членки за намаляване на общия размер на емисиите на дадено вещество; то определя минималното намаление на емисиите, което трябва да се постигне през целевата календарна година като процент от общия размер на емисиите, изпуснати през базовата 2005 г.

11. "Големи точкови източници" (ГТИ) са инсталации, чиито общи емисии превишават праговите стойности на замърсителите, посочени в таблица 1 от приложение № 6.";

в) създава се § 1а:

"§ 1а. Наредбата въвежда изискванията на чл. 5, чл. 8, чл. 10, § 2, чл. 21, § 2, приложение I, приложение II и приложение IV от Директива (ЕС) 2016/2284 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2016 г. за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители, за изменение на Директива 2003/35/ЕО и за отмяна на Директива 2001/81/ЕО (ОВ, L 344/1 от 17.12.2016 г.) (Директива (ЕС) 2016/2284), като:

1. информацията, която се докладва съгласно Директива (ЕС) 2016/2284, съответства на информацията, която се докладва на Секретариата на КТЗВДР;

2. срокове за изпълнение на ангажиментите на Република България за докладване до ЕК и ЕАОС по Директива (ЕС) 2016/2284 относно националните инвентаризации и прогнози за емисиите, национални инвентаризации за териториално разпределение на емисиите, инвентаризации за емисиите от ГТИ и информационни доклади за инвентаризацията съответстват на сроковете за докладване до Секретариата на КТЗВДР и ЕАОС съгласно приложение № 3."

9. В заключителните разпоредби:

а) в наименованието думите "Заключителни разпоредби" се заменят с "Преходни и заключителни разпоредби";

б) създават се § 5 и 6:

"§ 5. Член 14б, ал. 7 може да се прилага до 31 декември 2019 г.

§ 6. Приема се, че задълженията за намаляване на емисиите за периода от 2020 г. до 2029 г. са установени с измененията от 4 май 2012 г. на Протокола от 1999 г. за намаляване на подкиселяването, еутрофикацията и тропосферния озон (Гьотеборгски протокол) към КТЗВДР, за да се определи дали са изпълнени съответните условия, установени в част 4 от приложение № 4."

10. Приложение № 2 се изменя така:

"Приложение № 2 към чл. 13, ал. 1, т. 5 и 6


Срокове за изпълнение на ангажиментите на Република България по РКОНИК

Конвенция

Срок за докладване*

Обхват на докладване

Институция, до която се докладва

РКОНИК

15.01.ХХ+2

Предварителни таблици (в CRF формат**) и предварителен национален доклад

Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда

РКОНИК

15.03.ХХ+2

Окончателни таблици (в CRF формат**) и окончателен Национален доклад

Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда

РКОНИК

15.04.ХХ+2

Окончателни таблици (в CRF формат**) и окончателен Национален доклад

Секретариата на РКОНИК

*XX е годината, за която е изготвена инвентаризацията.

     ** CRF - common reporting format.


"

11. Създават се приложения № 3 - 6:

"Приложение № 3 към чл. 13, ал. 1, т. 9


Информация и срокове за изпълнение на ангажиментите за докладване на Република България по КТЗВДР до Секретариата на КТЗВДР и Европейската агенция по околна среда

Изисквания за докладване на годишните емисии

Таблица "А"

Елемент

Замърсители

Динамичен ред

Дати на докладване

Общи национални емисии по категории източници съгласно
NFR (1) (2)

- SO2, NOх, НМЛОС, NH3, CO

- тежки метали (Cd, Hg, Pb) (3)

- УОЗ (4) (общо полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ (5)), бензо(а)пирен, бензо(b)флуорантен, бензо(k)флуорантен индено(1,2,3-cd)пирен, диоксини/фурани, полихлорирани бифенили (ПХБ) (6), хексахлорбензен (7))

Годишно - от 1990 г. до годината на докладване минус 2 (X-2)

15 февруари (9)

Общи национални емисии по категории източници съгласно NFR (2)

- ФПЧ2,5, ФПЧ10 (8) и сажди (ако са налични)

Годишно - от 2000 г. до годината на докладване минус 2 (X-2)

15 февруари (9)

 

(1)Nomenclature for reporting (NFR) - "Номенклатура за докладване" по КТЗВДР.

(2)Докладването по отношение на природните емисии се извършва в съответствие с методологиите, установени в КТЗВДР и Ръководството EMEP/EEA относно инвентаризацията на емисиите на замърсители на въздуха. Те не се включват в общите стойности на национално равнище, а се докладват отделно.

(3) Cd (кадмий), Hg (живак), Pb (олово).

(4)УОЗ (устойчиви органични замърсители).

(5) ПАВ (полициклични ароматни хидрокарбони).

(6) ПХБ (полихлорирани бифенили).

(7) хексахлорбензен

(8) "ФПЧ10" са частици с аеродинамичен диаметър, равен или по-малък от 10 микрометра (µm).

(9)Когато докладът съдържа грешки, той се представя повторно в срок 4 седмици, като включва ясно обяснение на внесените изменения.

 

Таблица "Б"

Елемент

Замърсители

Динамичен ред

Дата на докладване

Общи национални емисии по категории източници (10) съгласно NFR

- тежки метали (As, Cr, Cu, Ni, Se и Zn и техни съединения) (11)

- ОСП (12)

Годишно - от 1990 г. (2000 г. за ОСП) до годината на докладване минус 2 (X-2)

15 февруари

 

(10) Докладването по отношение на природните емисии се извършва в съответствие с методологиите, установени в КТЗВДР и Ръководството EMEP/EEA относно инвентаризацията на емисиите на замърсители на въздуха. Те не се включват в общите стойности на национално равнище, а се докладват отделно.

(11) As (арсен), Cr (хром), Cu (мед), Ni (никел), Se (селен), Zn (цинк).

(12) ОСП = общ суспендиран прах.

 

Таблица "В"

Изисквания за докладване относно емисиите и прогнозите

Елемент

Замърсители

Динамични редове/целеви години

Дати на докладване

Данни за териториалното разпределение на националните емисии по категории източници (GNFR)

- SO2, NOх, НМЛОС, CO, NH3, ФПЧ10, ФПЧ2,5

- тежки метали (Cd, Hg, Pb)

- УОЗ (общо ПАВ, хексахлорбензен, полихлорирани бифенили, диоксини/фурани)

- сажди (ако са налични)

На всеки четири години за годината на докладване минус 2 (X-2)

считано от 2017 г.

1 май (13)

Големи точкови източници (ГТИ) по категории източници (GNFR)

- SO2, NOх, НМЛОС, CO, NH3, ФПЧ10, ФПЧ2,5

- тежки метали (Cd, Hg, Pb)

- УОЗ (общо ПАВ, хексахлорбензен, полихлорирани бифенили, диоксини/фурани)

- сажди (ако са налични)

На всеки четири години за годината на докладване минус 2 (X-2)

считано от 2017 г.

1 май (13)

Прогнозни емисии, обобщени по NFR

- SO2, NOх, NH3, НМЛОС, ФПЧ2,5 и сажди (ако са налични)

На всеки две години, като са включени обхванатите от прогнозата години 2020 г., 2025 г., 2030 г. и при наличие на прогноза - 2040 г. и 2050 г.

считано от 2017 г.

15 март

 

(13) Когато докладът съдържа грешки, той се представя повторно в срок 4 седмици, като включва ясно обяснение на внесените изменения.

 

Таблица "Г"

Изисквания за ежегодно докладване относно информационния доклад за инвентаризацията

Елемент

Замърсители

Динамични редове/целеви години

Дати на докладване

Информационен доклад за инвентаризацията

- SO2, NOх, НМЛОС, NH3, СО, ФПЧ2,5, ФПЧ10

тежки метали (Cd, Hg, Pb) и сажди

- УОЗ (общо полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ), бензо(а)пирен, бензо(b)флуорантен, бензо(k)флуорантен индено (1,2,3-cd)пирен, диоксини/фурани, полихлорирани бифенили, хексахлорбензен)

- ако са налични, тежки метали (As, Cr, Cu, Ni, Se и Zn и техни съединения) и ОСП

Всички години

(както е посочено в таблици "А" - "Б" - "В")

15 март

 


Приложение № 4 към чл. 14а, ал. 5


Методологии за подготовка и актуализация на националните инвентаризации и прогнози за емисиите, информационните доклади за инвентаризацията и коригираните национални инвентаризации на емисиите, посочени в чл. 14а и 14б


За посочените в приложение № 3 замърсители се изготвят национални инвентаризации на емисиите, коригирани национални инвентаризации на емисиите, когато е приложимо, национални прогнози за емисиите, национални инвентаризации за териториалното разпределение на емисиите, инвентаризации за емисиите от ГТИ и информационни доклади за инвентаризацията, като се използват методологиите, приети от договарящите страни по КТЗВДР, наричани по-нататък "Ръководство EMEP" и се използва посоченото Ръководство EMEP/EEA за инвентаризации на емисиите на замърсители на въздуха, наричано по-нататък "Ръководство EMEP/EEA". Освен това в съответствие със същите ръководства се подготвя допълнителна информация, по-специално данни за дейността, необходими за оценяване на националните инвентаризации и прогнози за емисиите.

Използването на Ръководство EMEP/ЕЕА не засяга допълнителните правила, посочени в това приложение, нито изискванията относно номенклатурата за докладване, динамичните редове и датите за докладване, посочени в приложение № 3.


Част 1

Национални годишни инвентаризации на емисиите


1. Националните инвентаризации на емисиите трябва да са прозрачни, съгласувани, сравними, пълни и точни.

2. Емисиите от установените ключови категории се изчисляват в съответствие с методологиите, определени в Ръководството EMEP/EEA, като се цели използването на метод на равнище 2 или по-високо (т.е. по-подробно).

Могат да се използват други научно обосновани и съвместими методологии за извършването на националните инвентаризации на емисиите, когато с тези методологии се получават по-точни оценки, отколкото по стандартните методологии, установени в Ръководство EMEP/EEA.

3. Емисиите от транспорта се изчисляват и докладват в съответствие с националните енергийни баланси, докладвани на ЕВРОСТАТ.

4. Емисиите от автомобилния транспорт се изчисляват и докладват на базата на количествата продадени горива в Република България. Могат допълнително да се докладват и емисиите от автомобилния транспорт, изчислени на базата на използваните горива или пробега в километри.

5. Годишните национални емисии се докладват, изразени в приложимата мерна единица, посочена в съответния образец в номенклатурата за докладване (NFR) по КТЗВДР.


Част 2

Национални прогнози за емисиите


1. Националните прогнози за емисиите трябва да са прозрачни, съгласувани, сравними, пълни и точни, а докладваната информация да включва следното:

а) ясно посочване на приетите и планираните политики и мерки, които са отразени в прогнозите;

б) когато е целесъобразно, резултатите от анализа на чувствителността, направен за прогнозите;

в) описание на методологиите, моделите и основните допускания, както и на главните параметри на входа и на изхода;

г) други.

2. Прогнозите за емисиите се оценяват и обобщават по сектори за съответните източници. За всеки замърсител се предоставя прогноза "при взети мерки" (т.е. приети мерки) и когато е приложимо, прогноза "при взети допълнителни мерки" (т.е. планирани мерки) в съответствие с насоките, установени в Ръководство EMEP/EEA.

3. Националните прогнози за емисиите са в съответствие с националните годишни инвентаризации на емисиите за година X-3 и с прогнозите, докладвани съгласно Регламент (ЕС) № 525/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно механизма за мониторинг и докладване на емисиите парникови газове и за докладване на друга информация, свързана с изменението на климата, на национално равнище и на равнището на Съюза и за отмяна на Решение № 280/2004/ЕО/ (ОВ, L 165 от 18.06.2013 г.).


Част 3

Информационен доклад за инвентаризацията


Информационните доклади за инвентаризацията се изготвят в съответствие с Ръководство EMEP/ЕЕА, като се използва съдържащият се в него образец за такива доклади. Докладът включва следната информация:

1. описания, позовавания и източници на информация относно конкретните методологии, допускания, емисионни фактори и данни за активността, както и обосновка на техния избор;

2. описание на ключовите национални категории на източници на емисии;

3. информация за съществуващите неопределености, осигуряването и контрола на качеството;

4. описание на институционалната процедура за извършването на инвентаризацията;

5. преизчисляване и планирани подобрения;

6. когато е приложимо, информация относно използването на възможностите за гъвкавост по чл. 14б, ал. 1 - 5;

7. когато е приложимо, информация за причините за отклонение от курса за намаляване - линеен или нелинеен курс за намаляване (при условие че, считано от 2025 г., нелинейният курс постепенно се уеднаквява с линейния курс за намаляване и това няма да засегне нито едно от задълженията за намаляване на емисиите за 2030 г.), както и мерките за връщане към курса;

8. резюме;

9. други.


Част 4

Корекция на националните инвентаризации на емисиите


1. При предложение за корекция на националната инвентаризация на емисиите в съответствие с чл. 14б, ал. 1 и 2 в предложението до ЕК се включва най-малко следната документация в негова подкрепа:

а) доказателство, че съответното/съответните национално/национални задължение/задължения за намаляване на емисиите е/са завишено/завишени;

б) доказателство за степента, в която корекцията на инвентаризацията на емисиите намалява завишението и допринася за спазването на съответното/съответните национално/национални задължение/задължения за намаляване на емисиите;

в) оценка на това, дали и кога се очаква да бъде/бъдат изпълнено/изпълнени съответното/съответните национално/национални задължение/задължения за намаляване на емисиите въз основа на националните прогнози за емисиите без корекцията;

г) доказателство, че корекцията е в съответствие с едно или с няколко от посочените по-долу три обстоятелства; може да се направи позоваване, когато е уместно, на съответни предишни корекции:

аа) в случай на нови категории източници на емисии:

ааа) доказателство, че новата категория източници на емисии е призната в научната литература и/или в Ръководство EMEP/EEA;

ббб) доказателство, че тази категория източници не е била включена в съответната предишна национална инвентаризация на емисиите по времето, когато е било установено задължението за намаляване на емисиите;

ввв) доказателство, че емисиите от новата категория източници допринасят за невъзможността на държавата членка да изпълни своите задължения за намаляване на емисиите, подкрепено от подробно описание на методологията, данните и емисионните фактори, използвани за достигане до това заключение;

бб) в случай на значителни различия в емисионните фактори, използвани за определяне на емисиите от конкретни категории източници:

ааа) описание на първоначалните емисионни фактори, включително подробности за научното основание за установяването на емисионния фактор;

ббб) доказателство, че при тогавашното определяне на намалението на емисиите са били използвани първоначалните емисионни фактори;

ввв) описание на актуализираните емисионни фактори, включително подробности за научното основание за установяването на емисионния фактор;

ггг) сравнение между оценките за емисиите по първоначалните и по актуализираните емисионни фактори, което да доказва, че промяната в емисионните фактори допринася за невъзможността да се изпълнят националните задължения за намаляване на емисиите;

ддд) обосновката на решението относно това, дали промените в емисионните фактори са значителни;

вв) в случай на значителни различия в методологиите, използвани за определяне на емисиите от конкретни категории източници:

ааа) описание на използваната първоначална методология, включително подробна информация за научното основание за установяването на емисионния фактор;

ббб) доказателство, че при тогавашното определяне на намалението на емисиите е била използвана първоначалната методология;

ввв) описание на актуализираната методология, включително подробности за научното основание или за използвания научен източник за нейното установяване;

ггг) сравнение между оценките за емисиите по първоначалната и по актуализираната методология, което да доказва, че промяната в методологията допринася за невъзможността да се изпълнят националните задължения за намаляване на емисиите;

ддд) обосновката на решението относно това, дали промяната в методологията е значителна.

2. Министерството на околната среда и водите може да представи една и съща информация в подкрепа на предложенията си в рамките на процедури за корекция въз основа на сходни предпоставки, при условие че представи необходимата характерна информация съгласно т. 1.

3. Коригираните емисии се преизчисляват, за да се гарантира съгласуваност, доколкото е възможно, на динамичните редове за всяка година, за която се прилага/прилагат корекцията/корекциите.


Приложение № 5 към чл. 14б, ал. 4



Национални задължения за намаляване на емисиите

 

Таблица "А"

Национални задължения за намаляване на емисиите на серен диоксид (SO2), азотни оксиди (NOx) и неметанови летливи органични съединения (НМЛОС). При задълженията за намаляване 2005 г. е базова година, като за автомобилния транспорт те се прилагат за емисиите, изчислени на базата на продадените горива*

 

Намаление на SO2 спрямо 2005 г.

Намаление на NOx спрямо 2005 г.

Намаление на НМЛОС спрямо 2005 г.

За всяка година от 2020 г. до 2029 г.

За всяка година от 2030 г.

За всяка година от 2020 г. до 2029 г.

За всяка година от 2030 г.

За всяка година от 2020 г. до 2029 г.

За всяка година от 2030 г.

78 %

88 %

41 %

58 %

21 %

42 %

 

 

Таблица "Б"

Национални задължения за намаляване на емисиите на амоняк (NH3) и фини прахови частици (ФПЧ2,5). При задълженията за намаляване 2005 г. е базова година, като за автомобилния транспорт те се прилагат за емисиите, изчислени на базата на продадените горива*

 

Намаление на NH3 спрямо 2005 г.

Намаление на ФПЧ2,5 спрямо 2005 г.

За всяка година от 2020 г. до 2029 г.

За всяка година от 2030 г.

За всяка година от 2020 г. до 2029 г.

За всяка година от 2030 г.

3 %

12 %

20 %

41 %

 

 

*При условие че Република България има възможност да използва общото количество на националните емисии, изчислено на базата на използваните горива, като основа за преценка на спазването на изискванията съгласно КТЗВДР, може да запази тази възможност с цел осигуряване на съгласуваност между международното право и правото на ЕС.



Приложение № 6 към чл. 14а, ал. 2 и § 1


Таблица 1

Списък на замърсителите, които се докладват за ГТИ, когато приложимата прагова стойност е превишена

 

Замърсители/вредни вещества

Прагове (кг/год.)

SOx

150 000

NOx

100 000

CO

500 000

NMVOCs

100 000

NH3

10 000

PM2.5

50 000

PM10

50 000

Pb

200

Cd

10

Hg

10

PAHs

50

PCDD/F

0.0001

HCB

10

PCBs

0.1

 

 

Таблица 2

Класове на височина на комините за категоризиране на докладването на емисиите от ГТИ

 

Класове на височина

Височина на комините

1

< 45 метра

2

≥ 45 метра < 100 метра

3

≥ 100 метра < 150 метра

4

≥ 150 метра < 200 метра

5

≥ 200 метра


"

§ 2. В Наредбата за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти, приета с Постановление № 40 на Министерския съвет от 2007 г. (обн., ДВ, бр. 20 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 25 от 2010 г., бр. 55 от 2012 г.), приложение № 7 се изменя така:

"Приложение № 7 към чл. 8, ал. 3


                                                                                                                                До .....................................

                                                                                                                                гр. .....................................

 

ЗАЯВЛЕНИЕ

за издаване на разрешение за употреба на продукти по чл. 8, ал. 3 от Наредбата за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти (наредбата)

 

от .........................................................................................................................................................................

(наименование, име, адрес, БУЛСТАТ, ЕИК*1, ЕГН, електронна поща, телефон на лицето, стопанисващо обекта, статут на културна ценност по Закона за културното наследство, местонахождение и точен адрес на обекта)

На основание чл. 8 от наредбата за нуждите от реставрация и поддържане на обект (сграда или старо превозно средство) ...........................................................................................................................................,

                                                     (точно наименование на обекта)

с настоящото заявявам необходимостта от закупуване (доставка) и употреба на продукти за нанасяне на покрития, неотговарящи на изискванията за максимално съдържание на ЛОС по чл. 3 от наредбата, както следва

 

Наименование на продукта

Категория, подкатегория и тип на продукта съгласно приложение № 2

Норма за максимално съдържание на ЛОС
(в g/l)

Максимално допустимо съдържание на ЛОС в готовия за употреба краен продукт (в g/l) съгласно приложение № 2

Количество (в kg)

............

...............

...........

...................

..........

 

 

Декларирам, че:

1. Разрешените количества от посочените продукти за нанасяне на покрития ще бъдат използвани само за нуждите на посочения по-горе обект в срок до ......................

2. Посочените продукти ще бъдат доставени от:

..............................................................................................................................................................

(наименование (име), адрес, БУЛСТАТ, ЕИК, телефон на производителя (доставчика)

 

Известно ми е, че за представянето на неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс и подлежа на санкциониране по чл. 34д от Закона за чистотата на атмосферния въздух.

 

Желая да получа разрешението за закупуване (доставка) и употреба на продукти за нанасяне на покрития съгласно чл. 8, ал. 7 от наредбата:

0 лично от звеното за административно обслужване при РИОСВ;

0 чрез пощенски оператор на адрес:.................................................................................., като декларирам, че пощенските разходи са за моя сметка, платими при получаването му. Индивидуалният административен акт да бъде изпратен:

0 като вътрешна препоръчана пощенска пратка;

0 като вътрешна куриерска пратка;

0 като международна препоръчана пощенска пратка;

0 по електронен път на посочената електронна поща.

 

Дата:                                                                               Подпис:

                                                                                        Печат на декларатора:

                                                                                        (собственик или лицето, стопанисващо обекта)

 

Приложения: документи, удостоверяващи статута на обекта съгласно Закона за културното наследство, и критериите, въз основа на които е определен статутът на обекта.

____________

*1 Единен идентификационен код по Закона за търговския регистър.


"

§ 3. Отменя се Наредбата за установяване на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) № 842/2006 относно някои флуорирани парникови газове, приета с Постановление № 336 на Министерския съвет от 2008 г. (обн., ДВ, бр. 3 от 2009 г.; изм. и доп., бр. 2 и 7 от 2011 г. и бр. 55 от 2012 г.).

Заключителни разпоредби

§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на § 1, т. 7 по отношение на разпоредбата на чл. 14б, ал. 2, която влиза в сила от 1 януари 2025 г.

Промени настройката на бисквитките