Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 28.V

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 28 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ БРОКЕРИ И ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ, ПРИДОБИТА В ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА (ДВ, БР. 42 ОТ 2006 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 28 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ БРОКЕРИ И ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ, ПРИДОБИТА В ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА (ДВ, БР. 42 ОТ 2006 Г.)

Издадена от Комисията за финансов надзор

Обн. ДВ. бр.42 от 28 Май 2019г.

§ 1. В наименованието на наредбата след думите "държава членка" се поставя запетая и се добавя "и за регистрация на материалите за професионално обучение".

§ 2. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 3 думите "или контролен" се заличават;

б) създават се т. 4 и 5:

"4. бъде определено да отговаря за и да управлява дейността по разпространение на застрахователни продукти с решение на компетентен орган на брокера съгласно закона и учредителния акт на брокера;

5. заема ръководна длъжност в застрахователен брокер, отговорна за извършване на дейностите по разпространение на застрахователни продукти."

2. Създава се ал. 3:

"(3) С наредбата се определят и изискванията за регистрация на програма за обучение, конспект, процедурни правила за провеждане на изпит и правила за оценяване на организация за провеждане на професионално обучение на лица, които постъпват на работа в застрахователен брокер на длъжност, която предвижда непосредствена заетост с дейности по разпространение на застрахователни продукти."

§ 3. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 т. 1 се изменя така:

"1. лицето има професионален опит в областта на застраховането и е:

а) преминало обучение по чл. 292, ал. 1 или 2 от Кодекса за застраховането при застраховател, или

б) преминало обучение по чл. 304, ал. 4 от Кодекса за застраховането, удостоверено с документ за успешното полагане на изпит от организацията, провела обучението;".

2. В ал. 3 думата "последователни" се заличава, а накрая се поставя запетая и се добавя "както и опит по чл. 83 от Кодекса за застраховането".

§ 4. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Лицата по чл. 1, ал. 1 подават в комисията заявление за допускане до изпит по образец, утвърден от заместник-председателя, ръководещ управление "Застрахователен надзор", наричан по-нататък "заместник-председателя". В заявлението се посочват серия и номер на диплома за завършено висше образование в Република България, съответно номер и дата на удостоверение от Националния център за информация и документация за признаване на диплома за висше образование, издадена от чуждестранно висше училище, както и адрес на електронна поща за кореспонденция със съответното лице."

2. В ал. 2 се правят следните изменения:

а) точка 1 се изменя така:

"1. документ, удостоверяващ обстоятелствата по чл. 303, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането - за лице, което не е български гражданин;"

б) точка 2 се изменя така:

"2. нотариално заверено копие от диплома за висше образование, придобита в Република България преди 1.01.2012 г., съответно с легализиран превод на диплома за висше образование, придобита във висше училище извън Република България;"

в) точка 3 се изменя така:

"3. декларация за обстоятелствата по чл. 303, ал. 1, т. 2 - 4 от Кодекса за застраховането."

§ 5. В чл. 4 т. 1 се изменя така:

"1. заявителят не отговаря на изискванията по чл. 303, ал. 1, т. 1 - 4 от Кодекса за застраховането или няма висше образование или придобитото висше образование в чуждестранно висше училище не е признато по реда на Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, приета с ПМС № 168 от 2000 г.;".

§ 6. В чл. 5 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "Върховния административен съд" се заменят с "Административния съд - София област".

2. В ал. 2 думите "7-дневен" се заменят с "3-дневен".

§ 7. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. Тематичният обхват на изпита включва минималните изисквания за професионални знания и умения по приложение № 3 към Кодекса за застраховането. Комисията публикува реда за провеждането на изпита и правилата за оценяване не по-късно от един месец преди датата на изпита на електронната си страница в интернет."

§ 8. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. (1) Изпитът е писмен и анонимен. Начинът за провеждане на изпита е чрез решаване на тест.

(2). Изпитът се провежда от изпитна комисия от нечетен брой членове - най-малко от петима, включително един представител на браншови организации на застрахователите и един представител на браншови организации на застрахователните брокери.

(3) Заместник-председателят уведомява браншовите организации на застрахователите и на застрахователните брокери най-малко три месеца преди датата на провеждане на изпита и им предоставя срок от един месец за даване на предложения за представители, които да участват в изпитната комисия. Представителите трябва да отговарят на изискванията по чл. 303, ал. 1 и 2 от Кодекса за застраховането или да са хабилитирани преподаватели по застраховане или по застрахователно право във висши училища, които отговарят на изискванията на чл. 303, ал. 1 от Кодекса за застраховането.

(4) Когато в срока по ал. 3, изр. първо, браншовите организации не предложат представители или когато предложените представители не отговарят на изискванията по ал. 3, изр. второ, заместник-председателят предлага по своя инициатива по един представител на браншовите организации на застрахователите и един представител на браншовите организации на застрахователните брокери, които отговарят на изискванията по ал. 3, изр. второ. Когато в срока по ал. 3, изр. първо, браншовите организации предлагат повече от един представител за съответния бранш, заместник-председателят предлага по своя инициатива представител на браншовите организации на застрахователите, съответно представител на браншовите организации на застрахователните брокери, измежду предложените представители.

(5) Комисията определя членовете на изпитната комисия така, че изпитната комисия като цяло да разполага с квалификация и опит, които да ѝ позволят ефективно да оценява наличието на професионални знания и умения по смисъла на приложение № 3 към Кодекса за застраховането.

(6) Съставът на изпитната комисия и редът за нейната работа се определят с решение на комисията по предложение на заместник-председателя в срок не по-късно от шест седмици преди датата на провеждане на изпита. С цел предотвратяване на конфликти на интереси се определят и най-малко по един резервен член за всеки основен член от състава на изпитната комисия, които да участват в нейната работа при основание за отвод. С решението комисията по предложение на заместник-председателя може да определи възнаграждение на членовете на изпитната комисия, които не са в трудови правоотношения с комисията.

(7) В срок до две седмици преди датата на провеждане на изпита изпитната комисия представя на комисията проект на тест за неговото провеждане.

(8) Комисията по предложение на заместник-председателя утвърждава теста в срок до три дни преди датата на провеждане на изпита, като може да внесе промени в предложения проект.

(9) Комисията осигурява условия за спазване на поверителност на теста и другите материали за провеждане на изпита и за избягване на конфликт на интереси.

(10) Членовете на комисията, служителите от нейната администрация, които участват в производството по утвърждаването на теста, и членовете на изпитната комисия опазват получената информация относно теста и другите материали за провеждане на изпита като професионална тайна. Членовете на изпитната комисия подават декларации за липса на конфликт на интереси, а членовете на изпитната комисия, които не са членове на комисията или служители на нейната администрация, подават декларации и за опазване на професионалната тайна."

§ 9. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "Лицата" се заменят с "На лицата", а думите "получават сертификат, издаден от заместник-председателя" се заменят със "се издава сертификат, подписан от председателя на комисията".

2. В ал. 2 думите "заместник-председателя" се заменят с "комисията".

3. В ал. 4 думите "т. 9" се заменят с "т. 12".

4. Създава се ал. 5:

"(5) Алинея 4 не се прилага, когато през периода след издаване на сертификата лицето е извършвало дейност на длъжност, която предвижда непосредствена заетост с дейности по разпространение на застрахователни продукти и е спазено изискването за неговото продължаващо професионално обучение и развитие по чл. 292, ал. 2, чл. 304, ал. 2 или чл. 317, ал. 3 от Кодекса за застраховането."

§ 10. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "подават заявление за признаването ѝ в комисията" се заменят с "подават в комисията заявление за признаване на придобитата квалификация по образец, утвърден от заместник-председателя".

2. В ал. 3 думите "чл. 158" се заменят с "чл. 307".

§ 11. В чл. 14 т. 1 се изменя така:

"1. заявителят не отговаря на изискванията по чл. 303, ал. 1, т. 1 - 4 от Кодекса за застраховането или няма висше образование, или придобитото висше образование в чуждестранно висше училище не е признато по реда на Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища;".

§ 12. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "Върховния административен съд" се заменят с "Административния съд - София област".

2. В ал. 2 думите "7-дневен" се заменят с "3-дневен".

§ 13. Създава се глава четвърта с чл. 18 - 26:

"Глава четвърта

РЕГИСТРАЦИЯ НА ПРОГРАМА ЗА ОБУЧЕНИЕ, КОНСПЕКТ, ПРОЦЕДУРНИ ПРАВИЛА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ И ПРАВИЛА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ ОТ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ НА ЛИЦА, КОИТО ПОСТЪПВАТ НА РАБОТА В ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН БРОКЕР

Чл. 18. (1) Всяка организация, която възнамерява да провежда професионално обучение по чл. 304, ал. 4 от Кодекса за застраховането, регистрира в комисията:

1. програма за обучение;

2. конспект;

3. процедурни правила за провеждане на изпит, и

4. правила за оценяване.

(2) Организацията, която провежда професионално обучение по чл. 304, ал. 4 от Кодекса за застраховането, е длъжна да актуализира материалите по ал. 1, т. 1 и 2 съобразно измененията в нормативната уредба, промените на пазара на застрахователни продукти и съобразно развитието на научните знания в съответната област.

(3) Актуализацията на материалите по ал. 1, т. 1 и 2 за отразяване на измененията в нормативната уредба се извършва в срок не по-късно от един месец след влизане в сила на съответните изменения.

(4) Организацията извършва преглед на материалите по ал. 1, т. 1 и 2 най-малко веднъж годишно във връзка с промените на пазара на застрахователни продукти и в развитието на научните знания и при необходимост извършва актуализация в тях.

(5) Комисията може да информира организациите за съответните промени и за необходимостта от актуализация на материалите по ал. 1, т. 1 и 2.

(6) Организацията е длъжна да регистрира в комисията всяка актуализация по ал. 2 и всяка друга промяна в материалите по ал. 1 в 7-дневен срок от датата на нейното приемане. Когато при прегледа по ал. 4 не е констатирана необходимост от актуализация на материалите по ал. 1, т. 1 и 2, организацията информира комисията за това в 7-дневен срок от датата на извършване на прегледа.

(7) След изтичане на срока за актуализация по ал. 3, съответно срока за преглед по ал. 4, организацията не може да прилага материали по ал. 1, т. 1 и 2, които не са актуализирани, съответно не им е извършен преглед. Организацията не може да прилага материали по ал. 1, които са актуализирани, но не са регистрирани в комисията.

Чл. 19. Програмата по чл. 18, ал. 1, т. 1 гарантира овладяването на професионалните знания и умения по приложение № 3 на Кодекса за застраховането и трябва да съдържа:

1. подробно описание на знанията и уменията, чието усвояване се предвижда в рамките на всеки елемент на разделите на приложение № 3 на Кодекса за застраховането, за да се осигури точното изпълнение на задълженията на лицето, което ще извършва дейност по разпространение на застрахователни продукти;

2. описание на модулите, в които е обособено усвояването на знанията и уменията и тяхното съдържание, когато са предвидени модули;

3. описание на формите на обучение (присъствена, дистанционна или комбинация от тях) и на тяхното материално и техническо осигуряване;

4. описание на продължителността на обучението като цяло и по всеки модул поотделно (когато са предвидени модули), която е планирана по начин, който позволява усвояването на знанията и уменията, предвидени по т. 1;

5. броя, квалификацията и опита на преподавателите във всяка област на знанията по т. 1, чието усвояване е предвидено в програмата, като преподавателите се посочват заедно със справка за тяхната квалификация и опит, който не може да е по-малък от две години.

Чл. 20. (1) Конспектът по чл. 18, ал. 1, т. 2 трябва да:

1. обхваща всеки един от елементите на приложение № 3 към Кодекса за застраховането, като се отчитат особеностите на тези елементи във всеки от разделите на приложението;

2. обхваща изцяло програмата по чл. 18, ал. 1, т. 1;

3. съдържа списък на нормативните актове, учебните помагала и другите източници на информация, обезпечаващи усвояването на знанията и уменията, подлежащи на оценяване.

Чл. 21. Процедурните правила за провеждане на изпит по чл. 18, ал. 1, т. 3 трябва да:

1. определят писмена форма на провеждане на изпита, включително използват ли се електронни устройства;

2. определят метода на изпитване (решаване на тест, решаване на казус, писмена разработка на въпроси от конспекта и др.);

3. определят ясни критерии относно лицата, които ще разработват изпитните материали за оценка на придобитите знания и умения, за да се гарантира тяхната добра репутация, професионална квалификация и опит във всяка област на знанията, която е предмет на проверка в рамките на тематичния обхват на конспекта;

4. определят процеса за разработване на изпитните материали и гарантират, че тези материали осигуряват пълна оценка на знанията и уменията на обучаваните лица;

5. определят реда за провеждане на изпита като последователност от действия и продължителност;

6. гарантират опазване на поверителността на информацията относно изпитните материали, честното провеждане на изпита и предвиждат мерки за недопускане на влияние върху резултатите от изпита.

Чл. 22. (1) Правилата за оценяване по чл. 18, ал. 1, т. 4 трябва да:

1. определят критериите, по които се приема, че оценяваното лице е издържало изпита;

2. определят ясни критерии относно лицата, които ще извършват оценяването, за да се гарантира тяхната добра репутация, професионална квалификация и опит във всяка област на знанията, която е предмет на проверка в рамките на тематичния обхват на конспекта;

3. определят реда за оформяне на резултатите от изпита, включително реда за издаване на сертификат на успешно положилите изпита, включително и вписването им в регистъра по чл. 23, т. 5;

4. гарантират обективна, безпристрастна и подлежаща на проверка преценка на знанията на оценяваните лица.

(2) Правилата за оценяване по чл. 18, ал. 1, т. 4 трябва да предвиждат възможност за оценяваните лица да се запознаят с извършената оценка на положения от тях изпит и да изискат повторна проверка и повторна оценка на положения изпит. Запознаването с резултатите от изпита лицата извършват лично в присъствието на член на изпитната комисия. Срокът по предходното изречение, както и изискването на повторна проверка и повторно оценяване се извършва в срок до 20 работни дни от обявяването на резултатите.

(3) Лицата по ал. 1, т. 2 и лицата по чл. 21, т. 3 могат да бъдат едни и същи.

(4) Резултатите от изпита се оформят в протокол с оценка съгласно правилата за оценяване. Протоколът се подписва от всички лица, извършили оценяването.

Чл. 23. (1) С правилата по чл. 18, ал. 1, т. 4 организацията, провеждаща обучението, следва да гарантира изготвянето и съхраняването на документацията за професионално обучение, в това число на:

1. протоколи за допускане до изпит;

2. протоколи за резултатите от проведен изпит;

3. материали от проведения изпит;

4. протоколи от направени проверки по чл. 22, ал. 2;

5. регистър на издадените сертификати.

(2) В правилата по чл. 18, ал. 1, т. 4 организацията, провеждаща обучението, предвижда, че документацията по ал. 1, т. 1, 3 и 4 се съхранява за срок от 5 години, а документацията по ал. 1, т. 2 и регистърът по ал. 1, т. 5 се съхраняват за срок от 50 години при спазване на изискванията за защита на личните данни.

(3) В правилата по чл. 18, ал. 1, т. 4 организацията, провеждаща обучението, предвижда възможност и ред за извършване на справка в регистъра по ал. 1, т. 5 за редовността на сертификатите, които издава организацията при успешно полагане на изпита.

Чл. 24. (1) За регистрация на материалите по чл. 18, ал. 1 организацията подава заявление до комисията, към което прилага:

1. информация за наименование, ЕИК, адрес за кореспонденция, адрес на електронна поща и телефонен номер;

2. кратко представяне на дейността на организацията;

3. материалите по чл. 18, ал. 1;

4. писмена обосновка за съответствието на представените материали с всяко от изискванията по чл. 19, 20, 21 и 22.

(2) Ако представените данни и документи са непълни или нередовни или е нужна допълнителна информация или доказателства за верността на данните, заместник-председателят изпраща съобщение и определя срок за отстраняване на констатираните непълноти и несъответствия или за предоставяне на исканата допълнителна информация и документи, който срок не може да е по-кратък от 7 дни.

(3) Комисията по предложение на заместник-председателя се произнася по заявлението в едномесечен срок от подаването му, а когато са били поискани допълнителни данни и документи - в 7-дневен срок от получаването им, съответно от изтичането на срока по ал. 2. Комисията отказва регистрация на материалите по чл. 18, ал. 1, ако те не отговарят на някое от изискванията по чл. 19, 20, 21 или 22. Решението се мотивира писмено и подлежи на обжалване пред Административния съд - София област, по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4) Заявителят се уведомява писмено за взетото решение в 3-дневен срок от издаването му.

(5) Когато заявлението за регистрация бъде уважено, комисията вписва организацията в списък, който се публикува на страницата на комисията в интернет.

(6) За регистрация на промяна в един или повече от материалите по чл. 18, ал. 1 организацията подава заявление до комисията, към което прилага:

1. съответния материал с отразени промени;

2. съответния материал в режим проследяване на промените;

3. кратко обяснение за причините, обуславящи промените, заедно с обосновка за съответствие с изискванията по чл. 19, 20, 21 и 22.

(7) За разглеждане на заявлението по ал. 6 се прилагат съответно ал. 2 - 5.

Чл. 25. (1) Комисията по предложение на заместник-председателя с решение спира регистрацията:

1. когато установи, че програмата или конспектът по чл. 18, ал. 1, т. 1 или 2 не са актуализирани в съответствие с изискването по чл. 18, ал. 2;

2. когато установи, че обучението, разработването на изпитните материали за оценка на придобитите знания и умения или оценяването се извършват от лица, които не отговарят на критериите, които се съдържат в регистрираните материали.

(2) Заместник-председателят уведомява организацията за спирането на регистрацията в срок от три дни от датата на вземане на решението по ал. 1. Спирането на регистрацията се вписва в списъка по чл. 24, ал. 5.

(3) Регистрацията, която е спряна на основание ал. 1, т. 1, се възстановява след регистриране на съответните актуализации в материалите по чл. 18, ал.1 по реда на чл. 24, ал. 6.

(4) Организация, чиято регистрация е спряна на основание ал. 1, т. 2, може да подаде заявление за подновяване на регистрацията по реда на чл. 24, ал. 1 не по-рано от една година от издаване на решението по ал. 1, като представи подходящи гаранции за повторно недопускане на установеното нарушение. Комисията по предложение на заместник-председателя се произнася по заявлението по реда на чл. 24, ал. 3, като обсъди представените гаранции.

(5) За периода на спиране на регистрацията организацията не може да провежда професионално обучение и изпити, а проведените такива не се признават за действителни.

Чл. 26. (1) Комисията по предложение на заместник-председателя отписва организацията от списъка по чл. 24, ал. 5 по искане на организацията. Комисията се произнася по искането в едномесечен срок от подаването му.

(2) Комисията по предложение на заместник-председателя може да отпише организацията от списъка по чл. 24, ал. 5:

1. когато в срок до 1 година от спиране на регистрацията на основание чл. 25, ал. 1, т. 1 регистрацията не е възстановена при условията на чл. 25, ал. 3;

2. когато в срок до 2 години от спиране на регистрацията на основание чл. 25, ал. 1, т. 2 регистрацията не е възстановена при условията на чл. 25, ал. 4.

(3) Заместник-председателят уведомява организацията за отписването ѝ от списъка по чл. 24, ал. 5 в срок от три дни от датата на вземане на решението за отписване.

(4) След отписване на организация от списъка по чл. 24, ал. 5 организацията не може да провежда професионално обучение и изпити, а проведените такива не се признават за действителни."

§ 14. В § 6 от преходните и заключителните разпоредби думите "чл. 157, ал. 7" се заменят с "чл. 303, ал. 7 и чл. 304, ал. 5".

Заключителни разпоредби

§ 15. Наредбата е приета с Решение № 690-Н от 16 май 2019 г. на Комисията за финансов надзор.

Промени настройката на бисквитките