Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 86 от 20.X

ЗАКОН ЗА ПОСЕВНИЯ И ПОСАДЪЧНИЯ МАТЕРИАЛ

 

ЗАКОН ЗА ПОСЕВНИЯ И ПОСАДЪЧНИЯ МАТЕРИАЛ ОТ 2000 Г.

Обн. ДВ. бр.86 от 20 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.56 от 7 Юни 2002г., отм. ДВ. бр.20 от 4 Март 2003г.

Отменен с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за посевния и посадъчния материал - ДВ, бр. 20 от 4 март 2003 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С този закон се уреждат обществените отношения, свързани със сортоподдържането, производството, заготовката, разпространяването, търговията, съхраняването и контрола на посевния и/или посадъчния материал от земеделски растения и воденето на официалната сортова листа на Република България.


Глава втора.
ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ

Чл. 2. Министърът на земеделието и горите провежда държавната политика в областта на сортоизпитването, производството и търговията с посевен и посадъчен материал.


Чл. 3. Министерството на земеделието и горите осъществява вписване на сортовете в официалната сортова листа на страната и контрол на посевния и/или посадъчния материал чрез Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, Изпълнителната агенция по лозата и виното и Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия.


Чл. 4. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС):

1. извършва сортоизпитване и участва в процедурата по предоставяне на правна закрила на новите сортове растения и породи копринени буби;

2. води регистър за сортовете растения и съставя официалната сортова листа на страната;

3. контролира регистрираните пунктове за сортоизпитване, както и регистрираните сортоизпитатели;

4. сертифицира произведения посевен и посадъчен материал при спазване на приетите методи и схеми;

5. контролира качеството на посевния и посадъчния материал, който се произвежда, заготвя, разпространява, с който се извършва търговия в страната и който се внася и изнася;

6. контролира физическите и юридическите лица, които осъществяват полски инспекции или лабораторни анализи.


Чл. 5. (1) (Предишен текст на чл. 5 - ДВ, бр. 56 от 2002 г.) Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ):

1. сертифицира произведения лозов посадъчен материал при спазване на приетите методи и схеми;

2. контролира качеството на лозовия посадъчен материал, който се произвежда, заготвя и разпространява в страната и който се внася и изнася;

3. контролира физическите и юридическите лица, които осъществяват полски инспекции и окачествяване на лозов посадъчен материал.

(2) (Нова - ДВ, бр. 56 от 2002 г.) За осъществяване на дейностите по ал. 1, т. 1 и 2 ИАЛВ събира такси в размери, определени с тарифа, одобрена от Министерския съвет.


Чл. 6. Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия (НСРЗКА):

1. организира и извършва фитосанитарно наблюдение и контрол, прогноза, сигнализация, растителнозащитна диагностика, изготвя препоръки и осъществява технологичен контрол по опазване на семената и посадъчния материал;

2. организира и извършва фитосанитарен контрол и провежда карантинни мерки при вноса, износа, производството, съхраняването, търговията и движението на семена и посадъчен материал.


Глава трета.
КОНТРОЛНИ ИНСТИТУЦИИ

Чл. 7. (1) Физически лица - експерти, оправомощени от министъра на земеделието и горите, извършват полска инспекция на посевите и насажденията от земеделските растения.

(2) За извършване на полска инспекция се оправомощават лица, които:

1. имат висше агрономическо образование;

2. имат най-малко три години стаж по специалността;

3. са завършили успешно курс на обучение за провеждане на полска инспекция, организиран от ИАСАС.

(3) Редът за оправомощаване на лицата се определя с наредба на министъра на земеделието и горите.


Чл. 8. Документи за качество на посевния и посадъчния материал, който се произвежда, разпространява и с който се извършва търговия в страната, се издават от акредитирани лаборатории.


Глава четвърта.
ОФИЦИАЛНА СОРТОВА ЛИСТА

Чл. 9. (1) Официалната сортова листа включва сортовете растения, които могат да бъдат отглеждани и предлагани на пазара в страната.

(2) Министърът на земеделието и горите със заповед утвърждава вписване на сортове в официалната сортова листа по предложение на ИАСАС.

(3) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол ежегодно издава официалната сортова листа на Република България.


Чл. 10. (1) Официалната сортова листа се състои от списък А, списък Б и списъци-приложения.

(2) В списък А на сортовата листа се вписват сортове, които са различими, хомогенни и стабилни и отговарят на изискванията за стопански качества за почвено-климатичните условия на Република България и се препоръчват за отглеждане на нейната територия.

(3) В списък Б на сортовата листа се вписват сортове, които са различими, хомогенни и стабилни, но не са изпитани или не отговарят на изискванията за стопански качества за почвено-климатичните условия на Република България и не се препоръчват за отглеждане и търговия в страната.

(4) В списъците-приложения се вписват наложили се в практиката сортове (местни, общоизвестни), които не са изпитвани за различимост, хомогенност и стабилност, но отговарят на изискванията за стопански качества за почвено-климатичните условия на Република България и могат да бъдат отглеждани и предлагани на пазара в страната.

(5) В сортовата листа се посочват наименованието и годината на признаване и вписване на сорта, създателят на сорта, заявителят за вписване, притежателят на сертификат и лицето, което извършва поддържането.


Чл. 11. Редът за вписване и отписване на сортове във и от oфициалната сортова листа се определя с наредба на министъра на земеделието и горите.


Чл. 12. (1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол изготвя и съхранява досиета на заявените за изпитване сортове и ги предоставя на лицата, които имат основателен интерес.

(2) По искане на заявителя на сорта описанието на методите и изходните форми остава поверително.


Чл. 13. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол съставя бюлетини с резултатите от сортоизпитването на признатите и вписаните сортове.


Глава пета.
УСЛОВИЯ ЗА СОРТОПОДДЪРЖАНЕ, ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ

Чл. 14. Условията за сортоподдържане се уреждат с наредба на министъра на земеделието и горите.


Чл. 15. (1) Физическите и юридическите лица, които произвеждат, заготвят, разпространяват, търгуват и съхраняват посевен и посадъчен материал от земеделски култури, се регистрират в национален регистър, който се води и съхранява в Министерството на земеделието и горите.

(2) Редът за вписване, водене и заличаване от регистъра се урежда с наредба, издадена от министъра на земеделието и горите.


Чл. 16. (1) Лицата по чл. 15, ал. 1 ежегодно декларират пред звената на ИАСАС площите, които ще използват за производство на посевен и посадъчен материал по сортове и размножения.

(2) Сроковете и редът за деклариране се определят с наредбата по чл. 15, ал. 2.


Чл. 17. (1) Производителите на посевен и посадъчен материал писмено заявяват в съответното кметство местоположението на площите за земеделски култури, които изискват пространствена изолация. По предложение на териториалното звено на ИАСАС кметът определя със заповед необходимия размер на пространствена изолация в съответствие с технологичните норми.

(2) Когато са подадени заявления по ал. 1, които обхващат едни и същи площи, кметът на населеното място удовлетворява подаденото по-рано заявление.

(3) Собствениците или ползвателите на земите, обхванати от пространствената изолация, не могат да засяват определените площи със съответните растения опрашители.

(4) При създаване на маточна база от безвирусни сортове и подложки се спазват изискванията за пространствена изолация.

(5) Посевите, които са засети в нарушение на заповедта на кмета по ал. 1, се унищожават от служители на ИАСАС съвместно със службите на общинската администрация. Унищожаването е за сметка на нарушителя.

(6) Министърът на земеделието и горите определя с наредбата по чл. 14 технологичните норми за пространствена изолация, реда и сроковете за подаване на заявления по ал. 1.


Чл. 18. (1) Посевен и/или посадъчен материал се предлага на пазара само когато е от сортове, вписани в официалната сортова листа.

(2) Посевен и посадъчен материал от сортовете, невписани в официалната сортова листа, може да се внася за преразмножаване или за научни цели само с разрешение на министъра на земеделието и горите. Получените от преразмножаването на съответните сортове растения количества семена и/или посадъчен материал изцяло и задължително се изнасят извън страната.


Чл. 19. (1) Посевен и посадъчен материал се предлага на пазара само когато е произведен при спазване на методи и схеми, утвърдени в наредбата по чл. 14.

(2) Предлаганият на пазара посевен и посадъчен материал трябва да съответства на изискванията за автентичност и сортова чистота и на технологичните характеристики за качество и здравно състояние.


Чл. 20. Министърът на земеделието и горите при неблагоприятни климатични условия може да разреши разпространяването и търговията на семена и посадъчен материал с отклонение от минималните изисквания за качество. Условията и редът за даване на разрешение се определят с наредбата по чл. 14.


Чл. 21. (1) Посевният или посадъчният материал се придружава с документи и етикети, удостоверяващи неговата категория, автентичност и сортова чистота, както и технологичните характеристики за качество и здравно състояние.

(2) Условията и редът за издаването на документи и етикети по ал. 1 се определят с наредба на министъра на земеделието и горите.


Чл. 22. (1) Посевният материал от всички категории се съхранява и предлага на пазара под формата на еднородни партиди в затворени опаковки и контейнери със затварящо се устройство, запечатани от инспектор на контролен орган или органи по чл. 4, 5 или 7.

(2) Посадъчният материал от всички категории се съхранява и предлага на пазара под формата на еднородни партиди според вида, в затворени опаковки (бали) и в отворени опаковки (връзки), съответно етикетирани и пломбирани от инспектор на контролен орган или органи по чл. 4, 5 или 7.

(3) Опаковките и контейнерите се запечатват от инспектора на контролния орган или органи по чл. 4, 5 или 7 по начин, който не позволява да бъдат отворени, без да се наруши системата на затваряне или без да бъдат оставени следи по етикета или опаковката.

(4) Опаковките и контейнерите, които са били пломбирани по реда на ал. 1 и 2, могат да бъдат пломбирани повторно само по същия ред, като се посочат датата на повторното пломбиране и инспекторът, който го извършва.

(5) Етикетирането и опаковането на посевния и посадъчния материал се уреждат в наредбата по чл. 21, ал. 2.


Чл. 23. (1) Семената и посадъчният материал от внос трябва да отговарят на изискванията на този закон и на нормативните актове по прилагането му.

(2) Въз основа на международен договор, по който Република България е страна, могат да бъдат признати сертификати на семената, издадени в друга държава, или да бъдат сертифицирани семена, произведени в друга държава от сортове, вписани в официалната сортова листа на Република България.

(3) Сертифицирането на семената, предназначени за реекспорт, не е задължително.


Чл. 24. (1) Семената и посадъчният материал от внос и за износ се придружават от фитосанитарен сертификат и документ за качество, издаден от официален контролен орган на страната износителка.

(2) Малки опаковки от цветя, зеленчуци и тревни смески, предназначени само за любителски цели, при внос се придружават от фитосанитарен сертификат и фирмен документ за качество.

(3) Когато при осъществяване на граничен фитосанитарен контрол се установи, че внасяните семена и посадъчен материал не са вписани в официалната сортова листа, те се допускат в страната само при условията на чл. 18, ал. 2.

(4) Не се допуска вносът на посевен и посадъчен материал, когато не са спазени изискванията на ал. 1-3.


Чл. 25. (1) Всеки производител, заготвител и търговец е длъжен да води книга за произхода и количеството на посевния и посадъчния материал, който произвежда и/или с който извършва търговия.

(2) Съдържанието и редът за водене на книгите по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 14.


Глава шеста.
КОНТРОЛ НА ПОСЕВНИЯ И ПОСАДЪЧНИЯ МАТЕРИАЛ

Чл. 26. (1) Контролните органи и институции по чл. 4-7 извършват проверки на производството, заготовката, разпространяването и търговията с посевен и посадъчен материал.

(2) Посевният и посадъчният материал подлежи на контрол за установяване на неговата автентичност, сортова чистота, технологични характеристики за качество и здравно състояние.


Чл. 27. Органите на ИАСАС и ИАЛВ проверяват воденето и съхраняването на книгите по чл. 25.


Чл. 28. (1) Лицата, регистрирани по чл. 15, са длъжни да осигуряват на инспекторите на ИАСАС и ИАЛВ пълен достъп до местата, където се осъществява производство, разпространяване, внос, износ, транспорт и използване на семена или посадъчен материал.

(2) Физическите и юридическите лица, извършващи една от посочените в ал. 1 дейности, предоставят на контролните органи информация и всички документи, необходими за осъществяване на контрола, възложен им по закон.


Глава седма.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 29. (1) Който произвежда, съхранява, заготвя или извършва търговия с посевен или посадъчен материал, без да е регистриран в националния регистър по чл. 15, ал. 1, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв.

(2) Ако нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв.


Чл. 30. (1) Който не подаде в срок информацията по чл. 16, се наказва с глоба от 150 до 500 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 300 до 1000 лв.


Чл. 31. (1) Който наруши разпоредбата на чл. 18, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв.

(3) Посевният или посадъчният материал по ал. 1 и 2 се отнема и по преценка на контролния орган се унищожава или се използва за други цели.


Чл. 32. (1) Който разпространява, заготвя или предлага на пазара неавтентичен или неокачествен посевен или посадъчен материал в нарушение на чл. 19, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв.

(3) При извършване на три нарушения по ал. 1 или 2 нарушителят се заличава от националния регистър за срок три години.

(4) Посевен или посадъчен материал, който е неавтентичен и който не отговаря на минималните изисквания за качество, се отнема или се насочва за друго предназначение от контролния орган. Неокачественият посевен или посадъчен материал се задържа от контролния орган до неговото окачествяване.


Чл. 33. (1) Който извършва търговия с посевен или посадъчен материал, непридружен от сертификат, включително и етикет в нарушение на чл. 21, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция от 1000 до 8000 лв.


Чл. 34. (1) Който наруши правилата за опаковане или етикетиране на партида от посевен или посадъчен материал, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв.

(3) При извършване на три нарушения по ал. 2 нарушителят се заличава от националния регистър за срок три години.


Чл. 35. (1) Който наруши изискванията на чл. 25, се наказва с глоба от 200 до 2000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 400 до 4000 лв.


Чл. 36. (1) Който наруши изискванията на чл. 28 се наказва с глоба от 500 до 5000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв.


Чл. 37. (1) Нарушенията по тази глава се установяват с актове на длъжностни лица, определени от ръководителите на ИАСАС и ИАЛВ.

(2) Наказателните постановления се издават от министъра на земеделието и горите или от упълномощено от него длъжностно лице.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на този закон:

1. "Апробация" е метод за определяне на идентичността, чистотата на сорта или вида, степента на заплевеленост и пораженията от болести и неприятели чрез преглед на растенията на полето в подходящ стадий от тяхното развитие.

2. "Земеделски растения" са растения от даден ботанически вид и род, които се отглеждат от човека, за да задоволяват определени негови потребности.

3. "Качество на посевен и посадъчен материал" е съвкупност от външни и вътрешни признаци и особености, по които се отличават семената и посадъчният материал и на които трябва да отговарят, за да попаднат в определена категория.

4. "Малки опаковки" са опаковки, съдържащи семена с максимално нетно тегло:

а) за зеленчукови и цветни видове - 50 г от дребносеменни видове (с едрина на семето, по-малка от размера на семената на пшеницата); 500 г от едросеменни видове (с едрина на семето, по-голяма от размера на семената на пшеницата);

б) за тревни смески - 1000 г.

5. "Партида" е определено по маса (брой) количество от един и същ сорт, което може да бъде идентифицирано по своята еднородност и произход.

6. "Посадъчен материал" са цели растения или части от растения, както и присадени техни компоненти, предназначени за размножаване или за производство на плодни и декоративни растения.

7. "Посевен материал" са семена, плодове, съплодия или техни части в удобна за посев форма.

8. "Пространствена изолация" е разстоянието, ограничаващо чуждо опрашване, разпространение на болести и механично смесване.

9. "Сертификация на семена и посадъчен материал" е процедура, въз основа на която се дава писмено уверение (сертификат), че посевният и посадъчният материал съответстват на определени изисквания.

10. "Сорт" е растителна съвкупност в рамките на определен ботанически таксон (ботаническа единица от систематиката на растенията), която проявява признаците, характеризиращи даден генотип или комбинация от генотипове, различава се от всяка друга растителна съвкупност най-малко по един признак и притежава способността да се размножава в непроменен вид.

11. "Сортоизпитване" е дейност, свързана с извършване на пълна генетична, морфологична, биометрична, химикотехнологична, фито- и ентомологична, дегустационна, биологична, стопанска и производствена оценка на сортове растения, заложени в конкурсни опити при полски и лабораторни условия, с цел тяхното признаване и разпространяване.

12. "Сортоподдържане" е съвкупност от действия, извършвани по време на преразмножаване на сорта, които осигуряват еднаквост на всяка репродукция с първообраза му, вписан в официалната сортова листа.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Правилникът за разпространението на генетически изменени висши растения, създадени чрез рекомбинантна ДНК технология (обн., ДВ, бр. 70 от 1996 г.; изм., бр. 47 от 2000 г.) запазва действието си, доколкото не противоречи на този закон и на Протокола от Картахена за биологична безопасност към Конвенцията за биоразнообразие.


§ 3. Законът за посевния и посадъчния материал (обн., Изв., бр. 13 от 1958 г.; изм., ДВ, бр. 99 от 1963 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 103 от 1990 г., бр. 84 от 1996 г., бр. 11 от 1998 г.) се отменя.


§ 4. В Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни (обн., ДВ, бр. 84 от 1996 г.; изм., бр. 27 от 1998 г., бр. 81 от 1999 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 38:

а) алинеи 9 и 10 се отменят;

б) в ал. 11 думите "ал. 7" се заменят с "ал. 8".

2. В § 1 от допълнителната разпоредба т. 6 се отменя.

3. Навсякъде в закона думите "Държавната сортова комисия" се заменят с "Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол", думите "Министерството на земеделието и хранителната промишленост", "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа" се заменят с "Министерството на земеделието и горите", а думите "министъра/ът на земеделието и хранителната промишленост" и "министъра на земеделието, горите и аграрната реформа" се заменят с "министъра/ът на земеделието и горите".


§ 5. Сортовете, вписани в Общия каталог на Европейския съюз, се вписват автоматично в списък Б на oфициалната сортова листа на Република България, а когато отговарят на условията на чл. 10, ал. 2 - в списък А на сортовата листа.


§ 6. Министърът на земеделието и горите издава в шестмесечен срок от влизане на закона в сила наредбите по чл. 11 и по чл. 15, ал. 2, в едногодишен срок - наредбата по чл. 14, а в осемнадесетмесечен срок - наредбите по чл. 7, ал. 3 и по чл. 21, ал. 2.


§ 7. Изпълнението на закона се възлага на министъра на земеделието и горите.

Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 5 октомври 2000 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките