Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 97 от 10.XII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 287 ОТ 7 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СИСТЕМИТЕ ЗА ДВИЖЕНИЕ, ДОКЛАДВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ТРАФИКА И ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА КОРАБОПЛАВАНЕТО В МОРСКИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И В БЪЛГАРСКИЯ М

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 287 ОТ 7 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СИСТЕМИТЕ ЗА ДВИЖЕНИЕ, ДОКЛАДВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ТРАФИКА И ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА КОРАБОПЛАВАНЕТО В МОРСКИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И В БЪЛГАРСКИЯ МОРСКИ ОТГОВОРЕН РАЙОН ЗА ТЪРСЕНЕ И СПАСЯВАНЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 200 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2005 Г. (ДВ, БР. 76 ОТ 2005 Г.)

В сила от 10.12.2010 г.

Обн. ДВ. бр.97 от 10 Декември 2010г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В наименованието на наредбата думите "и в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване" се заличават.


§ 2. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. С наредбата се определят:

1. условията и редът за установяване, изменяне и отменяне на системите за движение и докладване в морските пространства на Република България и установяването, изграждането и поддържането на система за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на Република България, и

2. контролът по изграждането и поддържането на система за управление на трафика и информационното обслужване на корабоплаването, предоставянето на услуги по управление на трафика и информационното обслужване на корабоплаването и обмяната на информация с други системи, предвидени в закон или в международен договор, по който Република България е страна."


§ 3. (В сила от 30.11.2010 г.) В чл. 2, ал. 2 т. 2 - 4 се изменят така:

"2. за традиционни кораби и съдове за развлечение, които превозват до 12 пътници включително и имат дължина, по-малка от 24 метра;

3. за риболовни кораби с дължина, по-малка от 15 метра;

4. за горивото на кораби с бруто тонаж под 1000 тона и за корабни запаси и оборудване, което се използва на борда на всички кораби."


§ 4. В чл. 3 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "и в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване" се заличават, а думата "установяват" се заменя с "установява".

2. В ал. 2 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".

3. В ал. 3:

а) думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура";

б) в т. 1 думите "приета от Международната морска организация" се заличават;

в) точка 3 се изменя така:

"3. осъществява наблюдение на корабоплаването и координира действията на корабите, плаващи в морските пространства на Република България, с оглед избягване възникването на ситуации, които могат да доведат до аварии, сблъскване, засядане и потъване на кораби;".


§ 5. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", а местоимението "й" се заменя с "му".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Изпълнителна агенция "Морска администрация" контролира изграждането и поддържането на системата за управление на трафика и информационното обслужване на корабоплаването, предоставянето на услуги по управление на трафика и информационното обслужване на корабоплаването и обмяната на информация с други системи, предвидени в закон или в международен договор, по който Република България е страна."


§ 6. В чл. 5 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура";

б) в т. 2, буква "б" думите "на борда" се заменят с "от капитана";

в) в т. 3, буква "а" думите "и ефективен контрол на корабния трафик" се заличават.

2. В ал. 2 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Предоставянето на информация на външни потребители, които не са в структурата на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", се извършва по ред, определен от генералния директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Предоставянето на информация на компетентните власти на други държави се извършва при условията на взаимност, при спазване на договорени правила за обмен на информацията и при спазване изискванията на националната сигурност чрез Изпълнителна агенция "Морска администрация"."


§ 7. В чл. 6 се правят следните изменения:

1. В ал. 2, т. 5 думите "с телефонни, телексни и компютърни линии и апаратура" се заменят със "със средства за електронни съобщения".

2. В ал. 3:

а) думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура";

б) в т. 2 думите "на системата за излъчване на информация 24 часа в денонощието" се заменят със "за непрекъсната работа на системата".

3. В ал. 4 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".


§ 8. В чл. 7 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".


§ 9. В чл. 9, ал. 2, изречение второ думите "преминаването на друг работен канал" се заменят със "смяната на работния канал".


§ 10. В чл. 10, ал. 2 след думите "Международната морска организация" се добавя "(ИМО)".


§ 11. В чл. 11, ал. 2 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".


§ 12. (В сила от 30.11.2010 г.) Създава се чл. 11а:

"Чл. 11а. (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" е Национален компетентен орган, който отговаря за управлението на националната система SafeSeaNet, което включва национална координация на ползвателите и доставчиците на данни.

(2) Националната система SafeSeaNet включва системи за управление на морска информация на национално и на местно равнище, като осигурява ефективен обмен на информацията и взаимосвързаност и съвместимост на националната и местните системи, създадени за събиране, обработка и съхраняване на информация със SafeSeaNet.

(3) Системите по ал. 2 позволяват оперативното използване на събраната информация и изпълняват условията, посочени в чл. 6. Описанието и принципите на SafeSeaNet се съдържат в приложение № 7.

(4) Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" под ръководството на Изпълнителна агенция "Морска администрация" поддържа системата и осъществява взаимодействието между SafeSeaNet и други системи за събиране, обработка, съхраняване и обмен на информация за взаимно свързване на упълномощени от Изпълнителна агенция "Морска администрация" ползватели."


§ 13. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "дежурният оператор на брегови център - Варна, или на брегови център - Бургас";

б) в т. 2 пред думите "забранява влизането" се добавя "по разпореждане съответно на директора на дирекция "Морска администрация - Варна" или на директора на дирекция "Морска администрация - Бургас";

в) в т. 3 пред думите "ограничава или забранява" се добавя "по разпореждане съответно на директора на дирекция "Морска администрация - Варна" или на директора на дирекция "Морска администрация - Бургас";

г) точка 4 се изменя така:

"4. информира капитаните на корабите да изпълнят разпоредените съответно от директора на дирекция "Морска администрация - Варна" или от директора на дирекция "Морска администрация - Бургас" всякакви други подходящи мерки за осигуряване безопасността на човешкия живот на море и за опазване на околната среда от замърсяване от кораби."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Капитанът на кораба има право да не се съобрази с информацията по ал. 1, т. 1 в случаите и при условията, посочени в Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS 74/88) (ДВ, бр. 12 от 2005 г.)."


§ 14. (В сила от 30.11.2010 г.) В чл. 13 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 след думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се добавя "чрез оператора на брегови център - Варна, или на брегови център - Бургас".

2. Създават се ал. 5 и 6:

"(5) Компанията по смисъла на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването е длъжна да представи на Изпълнителна агенция "Морска администрация" информацията по ал. 4.

(6) Операторът, капитанът на кораб, превозващ опасни или замърсяващи околната среда товари, и собственикът на тези опасни или замърсяващи околната среда товари предоставят на Изпълнителна агенция "Морска администрация" при поискване от нейна страна информацията по чл. 24 от тази наредба и по чл. 7 на Наредба № 16 от 2006 г. за обработка и превоз на опасни товари по море и по вътрешни водни пътища (ДВ, бр. 53 от 2006 г.)."


§ 15. (В сила от 30.11.2010 г.) В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".

2. В ал. 2:

а) в т. 4 думите "Директива на Съвета 95/21/ЕО от 19 юни 1995 г., отнасяща се за Държавния пристанищен контрол на корабите" се заменят с "Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно държавния пристанищен контрол";

б) създават се т. 5 и 6:

"5. кораби, които не са представили или нямат удостоверения за сключени застраховки или финансови гаранции съгласно законодателството на Европейския съюз и международните договори, по които Република България е страна;

6. кораби, за които са получени сигнали от пилоти или пристанищни власти, че са налице неизправности, които могат да попречат на безопасното корабоплаване или да създадат опасност за околната среда."


§ 16. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заменят с "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", а след думите "по чл. 15" се добавя "на Изпълнителна агенция "Морска администрация и".

2. В ал. 2 след думите "информация от" се добавя "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" или от".


§ 17. В чл. 17, ал. 3 думите "с приетата от Международната морска организация система" се заменят със "със системата".


§ 18. В наименованието на глава четвърта думите "и в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване" се заличават.


§ 19. В чл. 22, ал. 1, т. 1, буква "г" думите "по морската мобилна комуникационна мрежа" се заменят с "от морската подвижна служба".


§ 20. (В сила от 30.11.2010 г.) В чл. 24, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 9 се изменя така:

"9. веществата, посочени в Приложение I към Конвенция MARPOL 73/78, таблицата с данните за безопасност с подробно описание на физикохимическите характеристики на стоките включително, съответно, техния вискозитет, изразен в cSt при 50 °C, и тяхната плътност при 15 °C, и другите данни, които се съдържат в списъка с данните за безопасност, в съответствие с Резолюция MSC.150 (77) на ИМО;".

2. Създава се т. 10:

"10. номерата за спешни случаи на изпращача или на всяко друго лице или орган, което има сведения за физикохимичните характеристики на стоките, и действията, които следва да бъдат предприети при авария."


§ 21. В чл. 25, т. 1, буква "г" думите "по морската мобилна комуникационна мрежа" се заменят с "от морската подвижна служба".


§ 22. (В сила от 30.11.2010 г.) Създава се чл. 25а:

"Чл. 25а. (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" може да освободи компания по смисъла на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването или кораб от задълженията им за предоставяне на информацията, посочена в чл. 22 и 24 - 26, за кораби, изпълняващи редовни рейсове, осъществявани между пристанища на Република България, ако информацията по чл. 22 и 24 - 26 е била предоставена предварително и са изпълнени едновременно следните условия за периода на освобождаването:

1. компанията, която осъществява тези редовни рейсове, е изготвила и/или актуализирала списък на съответните кораби и го е предоставила на Изпълнителна агенция "Морска администрация";

2. за всяко пътуване информацията по чл. 22 или 25 се съхранява в компанията или на кораба;

3. компанията притежава вътрешна система, гарантираща електронното предоставяне на информацията по чл. 22 или 25 денонощно и незабавно на Изпълнителна агенция "Морска администрация";

4. всяко отклонение с три часа или повече от предвидения час на пристигане в пристанището по местоназначение или в пилотната станция се съобщава на дежурния оператор на брегови център - Варна, или брегови център - Бургас, в съответствие с чл. 22 и 24 - 26.

(2) За периода на освобождаването компанията или корабът по ал. 1 са длъжни да предоставят информацията по ал. 1, т. 2 и 3 незабавно след получаване на искане от страна на Изпълнителна агенция "Морска администрация".

(3) Освобождаване се предоставя само на отделни кораби за конкретна транспортна услуга. Услугата не се счита за редовен рейс, освен ако не се предвижда да се осъществява минимум един месец.

(4) Освобождаванията от предвидените в чл. 22 и 24 - 26 изисквания се ограничават до пътувания с предвидено времетраене до 12 часа.

(5) При освобождаване по смисъла на ал. 1 Изпълнителна агенция "Морска администрация" уведомява "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" за всеки конкретен случай.

(6) Когато редовен международен рейс се осъществява между пристанища на Република България и пристанища на две или повече държави, Изпълнителна агенция "Морска администрация" и всяка от участващите държави членки може да поискат от компетентните органи на другите държави членки да предоставят освобождаване за този рейс. Изпълнителна агенция "Морска администрация" си сътрудничи с компетентните власти на всички участващи държави членки на Европейския съюз, включително със съответните крайбрежни държави, при предоставянето на освобождаване за съответния рейс в съответствие с условията, предвидени в ал. 1.

(7) Изпълнителна агенция "Морска администрация" проверява периодично дали условията, предвидени в ал. 1 и 3, са изпълнени. Когато поне едно от тези условия вече не е налице, Изпълнителна агенция "Морска администрация" незабавно отменя освобождаването по ал. 1.

(8) Изпълнителна агенция "Морска администрация" съобщава на Комисията списък на компании и кораби, на които е предоставено освобождаване, както и всяко актуализиране на този списък."


§ 23. (В сила от 30.11.2010 г.) Член 26 се изменя така:

"Чл. 26. (1) Операторът, агентът или капитанът на кораб, превозващ опасни или замърсяващи околната среда товари, отплаващ от българско морско пристанище, изпраща информацията по чл. 24 и 25 по електронен път до пристанищните власти в пристанището на назначение.

(2) Предаването и приемането на данни по ал. 1 се извършва от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" посредством електронна система, която е взаимосвързана с българската част на европейската система SafeSeaNet.

(3) При поискване от компетентен орган на държава - членка на Европейския съюз, във връзка с морската сигурност, безопасност или опазване на морската среда от замърсяване Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" предоставя наличната информация по ал. 1 чрез системата SafeSeaNet."


§ 24. В чл. 27, ал. 1 се правят следните изменения:

1. В т. 1, буква "д" думите "по морската мобилна комуникационна мрежа" се заменят с "от морската подвижна служба".

2. В т. 5 думите "ясно обозначен ориентир" се заменят с "ориентир, обозначен на навигационната карта".


§ 25. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "да докладва на" се добавя "дирекция "Морска администрация - Варна", изпълняваща функциите на морски спасителен координационен център на Република България, разположен във Варна", а думите "Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заличават.

2. Създава се ал. 3:

"(3) Информацията по ал. 1 се предоставя на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" за въвеждане в SafeSeaNet."


§ 26. Раздел IV "Докладване от кораби, навлизащи в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване" се отменя.


§ 27. (В сила от 30.11.2010 г.) Създава се раздел V:

"Раздел V

Приемане на нуждаещи се от помощ кораби

Чл. 29а. (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" съставя и изпълнява план за приемането на кораби в случаи на заплахи, възникнали от нуждаещи се от помощ кораби във вътрешните морски води и в териториалното море на Република България, включително при заплахи за човешкия живот и околната среда.

(2) Планът по ал. 1 се изготвя след консултация с Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на околната среда и водите и Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" въз основа на резолюции A.949(23) и A.950(23) на ИМО и съдържа най-малко следната информация:

1. идентификационни данни на дирекция "Морска администрация - Варна", изпълняваща функциите на морски спасителен координационен център на Република България, разположен във Варна, отговорна за получаване и управление на сигнали за тревога, и на дирекция "Морска администрация - Бургас";

2. идентификационни данни на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за оценка на ситуацията и за вземане на решение за приемане или отхвърляне на искане за приемане на нуждаещ се от помощ кораб в избрано място за убежище;

3. информация относно крайбрежието на Република България и всички аспекти, които дават възможност за предварително оценяване и за бързо вземане на решение относно място за убежище на кораб, включително описание на екологичните, икономическите и социалните фактори и природните условия;

4. процедури за приемане или отхвърляне на искане за приемане на нуждаещ се от помощ кораб в място за убежище;

5. средствата и техническите съоръжения, подходящи за подпомагане, спасяване и борба със замърсяването;

6. процедурите за международно сътрудничество и вземане на решения;

7. процедури за финансова гаранция и за отговорност, приложими по отношение на кораби, приети в място за убежище.

(3) Изпълнителна агенция "Морска администрация" публикува адрес за контакт на дирекция "Морска администрация - Варна", изпълняваща функциите на морски спасителен координационен център на Република България, разположен във Варна, и на дирекция "Морска администрация - Бургас", определени съответно за вземане на решение за допускане на кораб и за получаване и управление на сигнали за тревога. Изпълнителна агенция "Морска администрация" съобщава при поискване информацията относно плана на съседните държави членки.

(4) При изпълнение на процедурите, предвидени в плановете за приемане на нуждаещи се от помощ кораби, Изпълнителна агенция "Морска администрация" предоставя на страните, участващи в операциите, необходимата информация. Лицата, получаващи информацията съгласно ал. 2 и 3, са длъжни да спазват конфиденциалност.

Чл. 29б. (1) Директорът на дирекция "Морска администрация - Варна", съответно директорът на дирекция "Морска администрация - Бургас", взема решение за приемането на кораб в място за убежище след предварително оценяване на ситуацията, извършено въз основа на плана, посочен в чл. 29а.

(2) Директорът на дирекция "Морска администрация - Варна", съответно директорът на дирекция "Морска администрация - Бургас", осигурява приемането на корабите в място за убежище, ако прецени, че подобно приемане е най-правилното решение за действие с оглед опазването на човешкия живот и околната среда.

Чл. 29в. (1) Липсата на удостоверение за сключена застраховка на корабособственици за морски искове не освобождава Изпълнителна агенция "Морска администрация" от предварителната оценка и решението, посочени в чл. 29б, и само по себе си не се счита за достатъчна причина да се откаже приемане на кораб в място за убежище.

(2) При приемане на кораб в място за убежище директорът на дирекция "Морска администрация - Варна", съответно директорът на дирекция "Морска администрация - Бургас", може да поиска от оператора, агента или капитана на кораба да представят удостоверение за сключена застраховка по ал. 1. Изискването на това удостоверение не може да води до забавяне приемането на кораб."


§ 28. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) При установяване на нарушения дежурният оператор на брегови център - Варна, или на брегови център - Бургас, събира доказателства и изготвя доклад до директора на дирекция "Морска администрация - Варна", съответно до директора на дирекция "Морска администрация - Бургас". Актовете за установяване на нарушенията се съставят от длъжностни лица на Изпълнителна агенция "Морска администрация"."

2. Създава се ал. 3:

"(3) Изпълнителна агенция "Морска администрация" предоставя на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" информация за нарушенията по ал. 1, която се въвежда в SafeSeaNet."


§ 29. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. (В сила от 30.11.2010 г.) Създават се § 4а и 4б:

"§ 4а. (1) Всеки риболовен кораб с обща дължина над 15 метра, плаващ под знамето на държава - членка на Европейския съюз, и регистриран в държава - членка на Европейския съюз, или опериращ във вътрешните води или в териториалното море на Република България или разтоварващ улова си на пристанище на Република България, трябва да е снабден с AIS (клас A), която отговаря на стандартите за работа съгласно Резолюция А.917 (22) на ИМО.

(2) Риболовни кораби с дължина над 15 метра се подчиняват на изискването за товароносимост по ал. 1 според следния график:

1. риболовен кораб с дължина 24 метра и повече, но по-малко от 45 метра: до 31 май 2012 г.;

2. риболовен кораб с дължина 18 метра и повече, но по-малко от 24 метра: до 31 май 2013 г.;

3. риболовен кораб с дължина над риболовен кораб с дължина над 15 метра, но по-малко от 18 метра: до 31 май 2014 г.

(3) Новопостроени риболовни кораби с обща дължина над 15 метра се подчиняват на изискването за товароносимост от 30 ноември 2010 г.

(4) Риболовни кораби, оборудвани с AIS, поддържат системата в оперативен режим през цялото време. При извънредни обстоятелства AIS може да се изключи, когато капитанът счете това за необходимо в интерес на безопасността или сигурността на неговия кораб.

§ 4б. (1) Кораби, за които се прилага Правило на SOLAS V/19-1 и стандартите за изпълнение и функционалните изисквания, приети от ИМО, трябва да имат инсталирано оборудване LRIT, съответстващо на посоченото правило, когато акостират в пристанище на Република България.

(2) Изпълнителна агенция "Морска администрация" съвместно с компетентните органи на другите държави - членки на Европейския съюз, си сътрудничат с Европейската комисия при определяне на изискванията за инсталиране на оборудване за предаване на информация LRIT на борда на кораби, плаващи във води в обсега на фиксирани станции за наблюдение AIS на държавите членки, и представят на ИМО подходящи мерки."

2. (В сила от 30.11.2010 г.) В § 6 се създават т. 14 - 21:

"14. "Резолюция A. 917 (22)" на ИМО е Резолюция 917 (22) на Международната морска организация, озаглавена "Насоки за употреба на AIS на борда на кораби", изменена с Резолюция A.956 (23) на ИМО.

15. "Резолюция A.949 (23)" на ИМО е Резолюция 949 (23) на Международната морска организация, озаглавена "Насоки относно местата за убежище на нуждаещи се от помощ кораби".

16. "Резолюция A.950 (23)" на ИМО е Резолюция 950 (23) на Международната морска организация, озаглавена "Служби за морска помощ (MAS).

17. "Компетентни органи" са Изпълнителна агенция "Морска администрация" и Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".

18. "SafeSeaNet" е общностна система за обмен на морска информация, разработена от Комисията в сътрудничество с държавите членки за гарантиране на прилагането на общностното законодателство.

19. "Редовен рейс" означава поредица от корабни рейсове, изпълнявани така, че да обслужват движението между едни и същи две или повече пристанища съгласно обявено разписание или с редовност или честота, представляваща очевидна систематична поредност.

20. "Нуждаещ се от помощ кораб" означава, без да се засягат разпоредбите на Конвенцията SAR за търсене и спасяване по море, кораб в ситуация, която може да причини загуба на кораба или екологична или навигационна опасност.

21. "LRIT" означава система за далечно опознаване и проследяване на корабите в съответствие с Правило на SOLAS V/19-1."


§ 30. В заключителните разпоредби се правят следните допълнения:

1. В § 8:

а) (В сила от 30.11.2010 г.) след думите "се възлага на" се добавя "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и";

б) (В сила от 30.11.2010 г.) създава се изречение второ:

"Изпълнителна агенция "Морска администрация" информира Комисията за мерките, предприети по прилагането на чл. 29а до 30 ноември 2010 г."

2. В § 9 след думите "на наредбата" се добавя "и осъществява контрола по изпълнението й".


§ 31. Приложение № 6 към чл. 30, ал. 1 "Български морски отговорен район за търсене и спасяване" се отменя.


§ 32. (В сила от 30.11.2010 г.) Създава се приложение № 7 към чл. 11а, ал. 3:

"Приложение № 7 към чл. 11а, ал. 3


ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩЕНИЯ И SAFESEANET


1. Обща концепция и структура

Системата на Общността за обмен на морска информация SafeSeaNet дава възможност за получаване, съхраняване, извикване и обмен на информация за целите на морската безопасност, пристанищната и морската сигурност, защитата на морската среда и ефикасността на морското движение и морския транспорт. SafeSeaNet е специализирана система, създадена за улесняване обмена на информация в електронен формат между държавите - членки на Европейския съюз, и за предоставяне на Комисията на необходимата според общностното законодателство информация. Тя се състои от мрежа от национални системи SafeSeaNet в държавите членки и централна система SafeSeaNet, която служи за възлова точка. Мрежата SafeSeaNet свързва всички национални системи SafeSeaNet и включва централната система SafeSeaNet.

2. Управление, действие, развитие и поддръжка на SafeSeaNet

Отговорности, Национална система SafeSeaNet

Изпълнителна агенция "Морска администрация" създава националната система SafeSeaNet, чрез която се извършва обмен на морска информация между оправомощените от Изпълнителна агенция "Морска администрация" ползватели. Системата се поддържа от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Изпълнителна агенция "Морска администрация" управлява националната система, която включва национална координация на ползвателите и доставчиците на данни. Националната система SafeSeaNet се изгражда при спазване на UN LOCODES и трябва да е съвместима с националните ИТ инфраструктури и да отговаря на процедурите, описани в "Документ за контрол на интерфейса и функционалността" (IFCD). Националната система SafeSeaNet дава възможност за взаимно свързване на упълномощени от Изпълнителна агенция "Морска администрация" ползватели и може да бъде достъпна за определени заинтересувани лица от сектора (корабособственици, агенти, капитани, товародатели), упълномощени от Изпълнителна агенция "Морска администрация", с оглед улесняване електронното подаване на доклади в съответствие със законодателството на Европейския съюз.

3. Обмен на данни чрез SafeSeaNet

Изпълнителна агенция "Морска администрация" изгражда така националната система SafeSeaNet, че предадената информация да бъде достъпна за ползване във всички съответни системи за докладване, уведомяване и VTMIS (система за контрол на движението на корабите и за информация). Електронните съобщения, които се обменят в съответствие с наредбата, се разпространяват чрез SafeSeaNet. За тази цел Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" поддържа необходимите интерфейси за автоматично предаване на данни по електронен път към SafeSeaNet.

Когато международни договори, страна по които е Република България, позволяват предаването на информация от трети държави, SafeSeaNet се използва за разпространяване сред държавите - членки на Европейския съюз, с подходящо ниво на сигурност на получената информация от LRIT в съответствие с § 4б от допълнителните разпоредби.

4. Права относно сигурността и достъпа

Националната система SafeSeaNet отговаря на изискванията на Директива 2009/17/ЕО по отношение на поверителността на информацията, както и по отношение на принципите и спецификациите за сигурност, описани в документа за контрол на интерфейса и функционалността, по-специално по отношение на правата на достъп. Изпълнителна агенция "Морска администрация" идентифицира всички ползватели, на които се предоставя роля и набор от права на достъп съобразно с IFCD."


Допълнителни разпоредби

§ 33. (В сила от 30.11.2010 г.) Изпълнителна агенция "Морска администрация" и Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" съвместно с компетентните органи на другите държави - членки на Европейския съюз, си сътрудничат с Европейската комисия:

1. за да въведат, при необходимост, системи за задължителен отчет, задължителни служби по морското движение и подходящи системи за организиране на движението, за да ги предоставят на ИМО за одобряване;

2. в рамките на съответните регионални и международни органи и за създаването на системи за идентификация и проследяване на далечни разстояния.


§ 34. (В сила от 30.11.2010 г.) Наредбата въвежда изискванията на Директива 2009/17/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за изменение на Директива 2002/59/ЕО относно създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация (ОВ, L 131 от 2009 г.).


Заключителни разпоредби

§ 35. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на разпоредбите на § 3, 12, 14, 15, 20, 22, 23, 27, § 29, т. 1 и 2, § 30, т. 1, букви "а" и "б" и § 32 - 34, които влизат в сила от 30 ноември 2010 г.


§ 36. Навсякъде в наредбата думите "министъра на транспорта" и "министърът на транспорта" се заменят съответно с "министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията" и "министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията".


Промени настройката на бисквитките