Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 98 от 14.XII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 291 ОТ 9 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 131 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 58 ОТ 2003 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 291 ОТ 9 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 131 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 58 ОТ 2003 Г.)

В сила от 14.12.2010 г.

Обн. ДВ. бр.98 от 14 Декември 2010г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 8 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Съветът за сътрудничество е към дирекция "Бюро по труда" и:

1. извършва контрол и наблюдение на програмите, проектите и мерките за обучение и заетост, както и на обучението на възрастни;

2. следи за спазване на процедурата за подбор на работодатели при ползване на насърчителните мерки за заетост и обучение;

3. обсъжда програми и проекти с регионално значение, които предлага на Комисията по заетост за включване в Националния план за действие по заетостта."

2. Създава се нова ал. 5:

"(5) Когато на територията на дирекция "Бюро по труда" съществуват повече от три представителни организации на работниците и служителите или на работодателите на национално равнище, те определят своите представители за участие в Съвета за сътрудничество на ротационен принцип."

3. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:

"(6) Съветът за сътрудничество приема правилник за устройството и дейността си в едномесечен срок от учредяването си, който при необходимост се изменя и допълва."


§ 2. Създава се чл. 12а:

"Чл. 12а. (1) За покриване на извършените от Агенцията по заетостта разходи, посочени в чл. 16, т. 15 ЗНЗ, могат да се използват средства от резерва за програми и мерки за заетост и обучение, предвиден в Националния план за действие по заетостта за съответната година.

(2) Средствата по ал. 1 могат да се използват само за покриване на преки допустими разходи по смисъла на Постановление № 180 на Министерския съвет от 2007 г. за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд, за финансовата рамка 2007 - 2013 г. (обн., ДВ, бр. 64 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 79 от 2010 г.), когато тези разходи са верифицирани от Управляващия орган и не са сертифицирани от Сертифициращия орган или от Европейската комисия или за тях е наложена финансова корекция от страна на компетентен орган.

(3) Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта внася до министъра на труда и социалната политика мотивиран доклад с предложение за отпускане на средства за покриване на разходите по ал. 2.

(4) Докладът по ал. 3 съдържа отчет на разходите, които следва да бъдат възстановени, като се посочват:

1. заповедта/заповедите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, по която са извършени;

2. причините, наложили възстановяването на изразходваните средства;

3. актът/документът, с който Управляващият орган е уведомен, че съответните разходи не са сертифицирани или на базата на който е наложена финансовата корекция.

(5) Министърът на труда и социалната политика издава заповед за отпускане на средствата по ал. 3 след съгласуване с Националния съвет за насърчаване на заетостта."


§ 3. В чл. 13 ал. 3 се изменя така:

"(3) Информацията по ал. 2 се публикува в официалната страница на Агенцията по заетостта в интернет и съдържа:

1. дирекция "Бюро по труда";

2. номер, дата и срок на валидност на заявката;

3. наименование на длъжността;

4. местоположение (община);

5. вид на трудовия договор;

6. работно време;

7. трудово възнаграждение;

8. брой на свободните работни места;

9. изисквания към търсещото работа лице (образование, професионален опит, допълнителни умения и др.)."


§ 4. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Регистрацията на търсещите работа лица се извършва лично в дирекция "Бюро по труда" въз основа на:

1. документ за самоличност;

2. заявление-декларация по установен образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта;

3. документ, удостоверяващ адресна регистрация по настоящ адрес;

4. документи за придобито образование и/или квалификация;

5. документи, удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж;

6. решение на Териториалната експертна лекарска комисия/Националната експертна лекарска комисия - за лицата с трайно намалена работоспособност;

7. документ, удостоверяващ придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране;

8. други документи - в случаите, когато са необходими, и/или писмена декларация за удостоверяване на други обстоятелства."

2. В ал. 2 изречение второ се заличава.

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Уведомяването по ал. 3 се извършва чрез заявление-декларация по образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Заявлението-декларация може да се подава лично в дирекция "Бюро по труда" или да се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис при спазване на срока за уведомяване. При включване в програми, мерки и проекти за заетост по ЗНЗ и по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" лицата не подават заявление-декларация."

4. В ал. 5:

а) в т. 2 думите "последните 12 месеца" се заменят с "последните 6 месеца";

б) създава се т. 4:

"4. има задължения към бюджета поради неспазване изискванията на договорите, сключени при участието му в програми, мерки и обучения, финансирани със средства за активна политика на пазара на труда, включително по програми на Европейския съюз."

5. Създава се ал. 6:

"(6) Търсещите работа лица могат да представят допълнително документите по ал. 1, т. 4 - 8, но не по-късно от определената дата в графика за посещение на дирекция "Бюро по труда" през месеца, следващ месеца на регистрацията."


§ 5. В чл. 15, ал. 2 думите "се попълва регистрационен картон и" се заличават.


§ 6. В чл. 16 се правят следните изменения:

1. В ал. 5 думите "молба-декларация" се заменят със "заявление-декларация".

2. Алинея 6 се отменя.


§ 7. В чл. 17 се създава ал. 6:

"(6) Работодателите по чл. 22а ЗНЗ обявяват в дирекция "Бюро по труда" свободните работни места при откриване на процедура за заемането им."


§ 8. В чл. 19, ал. 3 думите "Алтернативните програми за заетост" се заменят с "Програмите за заетост".


§ 9. В чл. 21, т. 1, буква "е" накрая се добавя "и чрез мрежата за европейски услуги по заетостта (EURES)".


§ 10. В глава седма "Посреднически услуги" се създава чл. 22а:

"Чл. 22а. (1) Посредниците по чл. 28, ал. 9, т. 1 ЗНЗ са длъжни, когато разполагат с електронен регистър за наличните работни места, достъпен в интернет пространството, да предоставят права за връзка с него чрез интернет страницата на Агенцията по заетостта.

(2) Посредниците по чл. 28, ал. 9, т. 2 ЗНЗ са длъжни да регистрират в "Е-трудова борса" на интернет страницата на Агенцията по заетостта следната информация за обявените при тях свободни работни места:

1. посредник (име, номер и дата на издаденото удостоверение, номер на регистрирания посреднически договор с чужд работодател или корабопритежател);

2. място на работа (в страната/в чужбина/като морски специалисти);

3. наименование на длъжността;

4. брой на свободните работни места;

5. срок на валидност на обявата.

(3) Посредниците по чл. 28, ал. 9, т. 2 ЗНЗ са задължени да актуализират в срок до 3 работни дни в рамките на срока на валидност на обявата информацията по ал. 2 по отношение на работните места, които вече са заети или е отпаднала необходимостта от намиране на кандидат."


§ 11. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. (1) Проектите на регионални и браншови програми се разработват по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика, и се внасят в Министерството на труда и социалната политика след писмена покана от министъра на труда и социалната политика до органите по чл. 31, ал. 3, т. 2 и 3 ЗНЗ.

(2) Проектите на програми на институциите и организациите по чл. 31, ал. 1 ЗНЗ се разработват по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика, и се внасят в Министерството на труда и социалната политика след писмена покана до тях от министъра на труда и социалната политика.

(3) Министърът на труда и социалната политика издава заповед за състава на комисията за оценка и подбор на програми/проекти по ал. 1 и 2 в съответствие с решението на Националния съвет за насърчаване на заетостта.

(4) Членове на комисията могат да бъдат лица, които декларират, че:

1. нямат материален интерес от оценяването на определен кандидат;

2. не са "свързани лица" по смисъла на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси с участник в процедурата;

3. нямат частен интерес по смисъла на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси при оценяване на програма/проект.

(5) Членовете на комисията представят декларация за съответствие на обстоятелствата по ал. 4 и за спазване изискванията на ал. 10 след получаване на списъка с кандидатите.

(6) Комисията:

1. допуска до оценка проектите на програми, внесени в срок и разработени в съответствие с образеца, утвърден от министъра на труда и социалната политика;

2. разглежда и оценява допуснатите проекти в съответствие с критериите, утвърдени от министъра на труда и социалната политика, след съгласуване с Националния съвет за насърчаване на заетостта;

3. класира проектите въз основа на резултатите от оценяването;

4. определя проектите, одобрени за финансиране, както и параметрите и размера на средствата за реализиране на съответния проект.

(7) Решенията на комисията се вземат с обикновено мнозинство от членовете й. Когато член на комисията е против взетото решение, той подписва доклада с особено мнение и писмено излага мотивите си.

(8) Комисията изготвя протокол за разглеждането, оценяването и класирането на проектите на регионални и браншови програми, който съдържа:

1. състав на комисията;

2. списък на проектите, отстранени от процедурата, и мотивите за отстраняването им;

3. списък на проектите, предлагани за финансиране, включително размера на финансовите средства, които комисията предлага да бъдат отпуснати за всеки проект;

4. списък на проектните предложения, които се предлага да не се финансират, и мотивите за това;

5. особени мнения със съответните мотиви на членовете на комисията.

(9) Протоколът по ал. 8 се подписва от всички членове на комисията и се предава на министъра на труда и социалната политика.

(10) Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка с работата си в комисията.

(11) Одобрените програми/проекти се предлагат за финансиране и включване в Националния план за действие по заетостта и в плана за действие на Агенцията по заетостта."


§ 12. В чл. 28 се създават ал. 3 и 4:

"(3) Агенцията по заетостта осъществява ежемесечно мониторинг за изпълнението на Националния план за действие по заетостта по показатели, утвърдени от министъра на труда и социалната политика, и представя ежемесечни отчети в Министерството на труда и социалната политика за постигнатите резултати.

(4) Агенцията по заетостта разработва 6-месечен и годишен анализ на резултатите от изпълнението на Националния план за действие по заетостта и ги представя в Министерството на труда и социалната политика в двумесечен срок след изтичане на анализирания период."


§ 13. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "мерки по чл. 36, 41, 43, 45, 46, 50, 51, 52, 53, 53а, 55, 55а, 55б, 55в и 55г ЗНЗ" се заменят с "мерки по чл. 36, 41, 43, 45, 46, 50, 51, 52, 53, 53а, 55, 55а, 55б, 55в, 55г и 55д ЗНЗ".

2. В ал. 2:

а) точка 3 се изменя така:

"3. сключен писмен договор между работодателя и Агенцията по заетостта чрез териториалното поделение;"

б) точка 5 се изменя така:

"5. писмена декларация от работодателя, че няма изискуеми публични задължения, няма задължения за неизпълнение на сключени договори по програми, мерки и обучения, както и по проекти по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", не е получавал средства от други източници за финансиране на същите разходи, посочени в чл. 30а ЗНЗ, и отговаря на изискванията за отпускане на помощи по Закона за държавните помощи;"

в) създават се т. 6 - 8:

"6. писмо от Националния статистически институт за определяне кода на основната икономическа дейност на работодателя - в случаите по чл. 55д ЗНЗ;

7. копие от документ, удостоверяващ регистрация по схемата на Общността за управление по околна среда и одитиране - EMAS, по реда на чл. 134 от Закона за опазване на околната среда; внедрена система за управление на околната среда съгласно стандартите БДС EN ISO 14001, EN ISO 14001 или ISO 14 001; присъдено право за ползване на екомаркировката на Общността по реда на чл. 138 от Закона за опазване на околната среда за продукт - резултат от основната икономическа дейност на работодателя - в случаите по чл. 55д ЗНЗ;

8. копие от сертификат за произход, издаден от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране по чл. 19, ал. 1 от Закона за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата, при осъществяване на икономическа дейност в Сектор D "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" от утвърдения списък с икономически дейности - в случаите по чл. 55д ЗНЗ."

3. Създава се ал. 8:

"(8) Работодателите, които осъществяват икономическа дейност в Сектор Е "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" и Сектор D "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" от утвърдения списък с икономически дейности, не представят документ по ал. 2, т. 7 - в случаите по чл. 55д ЗНЗ."


§ 14. В чл. 30, ал. 1 се правят следните изменения:

1. Думите "между дирекция "Бюро по труда" и" се заменят с "между Агенцията по заетостта чрез дирекция "Бюро по труда" и".

2. В т. 4 думите "или по чл. 48а" се заличават.


§ 15. В чл. 33, ал. 2, т. 1 думите "писмена молба, подадена" се заменят с "писмено заявление, подадено".


§ 16. В чл. 34 се правят следните изменения:

1. В ал. 3, т. 1 думите "писмена молба" се заменят с "писмено заявление".

2. В ал. 4, т. 1 думите "писмена молба" се заменят с "писмено заявление".


§ 17. Член 35 се изменя така:

"Чл. 35. Изплащането на средствата по чл. 42 ЗНЗ се извършва от Агенцията по заетостта чрез дирекция "Бюро по труда" на адрес, посочен при регистрацията на безработното лице."


§ 18. В чл. 36а, ал. 4, т. 1 думите "писмена молба" се заменят с "писмено заявление" и думата "подадена" се заменя с "подадено".


§ 19. В чл. 40, ал. 1 думите "писмена молба" се заменят с "писмено заявление".


§ 20. В чл. 41, ал. 3 думите "молбата по чл. 40, ал. 1" се заменят със "заявлението по чл. 40, ал. 1".


§ 21. Член 44 се отменя.


§ 22. В чл. 45 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) думите "писмена молба" се заменят с "писмено заявление";

б) (В сила от 04.08.2013 г.) думите "или чл. 49а, ал. 1" се заличават.

2. В ал. 4 думата "молбата" се заменя със "заявлението".

3. В ал. 6, т. 2 думата "молба" се заменя със "заявление".


§ 23. Членове 46, 47 и 48 се отменят.


§ 24. В чл. 49 думите "условията по чл. 47, ал. 1, чл. 49, ал. 1 и чл. 49а, ал. 1 ЗНЗ" се заменят с "условията по чл. 47, ал. 1 и чл. 49, ал. 1 ЗНЗ".


§ 25. В чл. 49а се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "или по чл. 47, ал. 4" се заличават.

2. В ал. 2 думите "по чл. 47, ал. 1, по чл. 49, ал. 1 или по чл. 49а, ал. 1 ЗНЗ не се възстановява" се заменят с "по чл. 47, ал. 1 или по чл. 49, ал. 1 ЗНЗ не се възстановява".


§ 26. В чл. 49б, ал. 1 думите "Лицата по чл. 47, ал. 1, по чл. 49, ал. 1 и по чл. 49а, ал. 1 ЗНЗ" се заменят с "Лицата по чл. 47, ал. 1 и по чл. 49, ал. 1 ЗНЗ".


§ 27. В чл. 50 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 се създават т. 6 и 7:

"6. да няма задължения за неизпълнение на сключени договори по програми, мерки и обучения, както и по проекти по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси";

7. да не е получавал средства от други източници за финансиране на същите разходи, посочени в чл. 30а ЗНЗ."

2. В ал. 2 думите "по ал. 1, т. 1 и 2" се заменят с "по ал. 1, т. 1, 2, 6 и 7".

3. В ал. 3 т. 1 се изменя така:

"1. дирекция "Бюро по труда" обявява на информационното табло и най-малко в две местни или регионални средства за масово осведомяване насърчителните мерки и финансовите средства, за които може да сключва договори с работодатели; първоначалното обявяване на насърчителните мерки и финансовите средства, за които може да сключва договори с работодатели, е не по-късно от изтичането на три месеца от решението на Министерския съвет за приемане на Националния план за действие по заетостта за съответната година;".


§ 28. Създава се чл. 52а:

"Чл. 52а. Работодател, който получи средства от други източници за финансиране на същите разходи, посочени в чл. 30а ЗНЗ, възстановява получените суми за съответната програма, насърчителна мярка или обучение."


§ 29. В чл. 63 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) създава се нова т. 4:

"4. да няма задължения за неизпълнение на сключени договори по програми, мерки и обучения, както и по проекти по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси";"

б) създава се т. 5:

"5. да не е получавал средства от други източници за финансиране на същите разходи, посочени в чл. 30а ЗНЗ;"

в) досегашната т. 4 става т. 6.

2. В ал. 2 думите "по ал. 1, т. 1 и 2" се заменят с "по ал. 1, т. 1, 2, 4 и 5".


§ 30. В чл. 71 се създава ал. 10:

"(10) Агенцията по заетостта и нейните териториални поделения упражняват контрол за изпълнението на задълженията по сключените договори за професионално ориентиране."


§ 31. В чл. 74 думите "на лицата по чл. 48, 48а, 49 и 49а ЗНЗ" се заменят с "на лицата по чл. 48 и 49 ЗНЗ".


Заключителни разпоредби

§ 32. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на разпоредбата на § 22, т. 1, буква "б", която влиза в сила от 4 август 2013 г.


Промени настройката на бисквитките