Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 78 от 17.IX

ИЗМЕНЕНИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КОДЕКС ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ВИСОКОСКОРОСТНИ ПЛАВАТЕЛНИ СЪДОВЕ, 2000 Г. (КОДЕКС HSC 2000) (Приети с Резолюция MSC.271(85) на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация на 4 декември 2008 г. В сила за Ре

 

ИЗМЕНЕНИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КОДЕКС ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ВИСОКОСКОРОСТНИ ПЛАВАТЕЛНИ СЪДОВЕ, 2000 Г. (КОДЕКС HSC 2000)
(Приети с Резолюция MSC.271(85) на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация на 4 декември 2008 г. В сила за Република България от 1 януари 2011 г.)

Издадени от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията

Обн. ДВ. бр.78 от 17 Септември 2021г.

Комитетът по морска безопасност,

Като припомня член 28, буква b) от Конвенцията за Международната морска организация относно функциите на Комитета,

Като отбелязва Резолюция MSC.97(73), с която прие Международния кодекс за безопасност на високоскоростни плавателни съдове от 2000 г. (наричан по-долу "Кодекс HSC 2000 г."), който стана задължителен съгласно глава X от Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS) от 1974 г. (наричана по-долу "Конвенцията"),

Като отбелязва също член VIII, буква b) и правило X/1.2 от Конвенцията относно процедурата за изменение на Кодекс HSC 2000 г.,

Като взе предвид на своята осемдесет и пета сесия измененията на Кодекс HSC 2000 г., предложени и разпространени в съответствие с член VIII, буква b), точка i) от Конвенцията,

1. Приема в съответствие с член VIII, буква b), точка iv) от Конвенцията, изменения на Кодекс HSC 2000 г., чийто текст се съдържа в приложението към настоящата резолюция.

2. Установява в съответствие с член VIII, буква b), точка vi), параграф 2, буква bb) от Конвенцията, че измененията се считат за приети на 1 юли 2010 г., освен ако преди тази дата повече от една трета от договарящите правителства по Конвенцията или договарящите правителства, чиито комбинирани търговски флоти съставляват не по-малко от 50 % от брутния тонаж на световния търговски флот, са уведомили за възраженията си срещу измененията.

3. Приканва договарящите се правителства да отбележат, че в съответствие с член VIII, буква b), точка vii), параграф 2 от Конвенцията измененията влизат в сила на 01 януари 2011 г. след приемането им в съответствие с параграф 2 по-горе.

4. Изисква от генералния секретар, в съответствие с член VIII, буква b), точка v) от Конвенцията, да предаде заверени копия от настоящата резолюция и текста на измененията, съдържащи се в приложението, на всички договарящи се правителства по Конвенцията.

5. В допълнение отправя искане към генералния секретар да предаде копия от настоящата резолюция и приложението към нея на членовете на Организацията, които не са договарящи правителства по Конвенцията.


ПРИЛОЖЕНИЕ


ИЗМЕНЕНИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КОДЕКС ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ВИСОКОСКОРОСТНИ ПЛАВАТЕЛНИ СЪДОВЕ, 2000 Г. (КОДЕКС HSC 2000)


ГЛАВА 7

ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ

1 В края на параграф 7.17.1 се прибавя следното изречение:

"Плавателните съдове, построени на или след 1 юли 2002 г., но преди 1 януари 2011 г., с товарни помещения, предназначени за превоз на опаковани опасни товари, отговарят на изискванията на 7.13.3, освен когато превозват опасни товари в класове 6.2 и 7 и опасни товари в ограничени количества и в изключени количества в съответствие с таблици 7.17-1 и 7.17-3, не по-късно от датата на първия преглед при подновяване на или след 1 януари 2011 г."

2 В параграф 7.17.1 в първото изречение след думите "освен при превоз на опасни товари в ограничени количества" се добавят следните думи:

"и изключени количества".

3 Съществуващата бележка 1 към таблица 7.17-1 се заменя със следното:

"1 За твърди вещества от класове 4 и 5.1, неприложими за затворени товарни контейнери. За класове 2, 3, 6.1 и 8, когато се превозват в затворени товарни контейнери, степента на вентилация може да бъде намалена до не по-малко от две смени на въздуха на час. За течности от класове 4 и 5.1, когато се превозват в затворени товарни контейнери, степента на вентилация може да бъде намалена до не по-малко от две смени на въздуха на час. За целите на настоящото изискване преносимият резервоар е затворен товарен контейнер."

4 Наличната таблица 7.17-3 се заменя със следното:

"




8 Когато се изискват "механично вентилирани помещения" от Международния кодекс за превоз на опасни товари по море.

9 Във всички случаи да се складира на 3 m хоризонтално отстояние от границите на машинното отделение.

10 Вижте Международния кодекс за превоз на опасни товари по море.

11 Както е подходящо за превоза на стоките.

12 FP означава точка на възпламеняване.

13 Съгласно разпоредбите на Международния кодекс за превоз на опасни товари по море съхраняването на опасни товари от клас 5.2 под палубата или в затворени помещения тип ро-ро е забранено.

14 Прилага се само за опасни товари, които образуват запалими пари, изброени в Международния кодекс за превоз на опасни товари по море.

15 Прилага се само за опасни товари с температура на възпламеняване по-ниска от 23°C, изброени в Международния кодекс за превоз на опасни товари по море.

16 Прилага се само за опасни товари от клас с евентуални допълнителни рискове 6.1.

17 Съгласно разпоредбите на Международния кодекс за превоз на опасни товари по море съхраняването на товари от клас 2.3 с клас с евентуални допълнителни рискове 2.1 под палубата или в затворени помещения тип ро-ро е забранено.

18 Съгласно разпоредбите на Международния кодекс за превоз на опасни товари по море се забранява съхраняването на течности от клас 4.3 с температура на възпламеняване по-ниска от 23°C под палубата или в затворени помещения тип ро-ро."

Промени настройката на бисквитките