Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 16 от 25.II

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ЙЕМЕН ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ЙЕМЕН ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА

Обн. ДВ. бр.16 от 25 Февруари 2000г.

Правителството на Република България и правителството на Република Йемен (наричани по-долу "договарящи страни"), имайки предвид съществуващия дух на приятелство в двустранните отношения и желаейки да насърчат сътрудничеството в областта на здравеопазването и медицинската наука, се договориха за следното:

Член 1

Договарящите страни насърчават и развиват сътрудничеството в областта на здравеопазването и медицинската наука на базата на реципрочност и взаимен интерес.

Член 2

Договарящите страни развиват сътрудничество в областта на здравеопазването в следните приоритетни области:

- здравна превенция и санитарен контрол;

- лекарствена политика;

- икономика и финансиране на здравеопазването;

- здравно законодателство и нормативна база.

Сътрудничеството в изброените области на здравеопазването не изключва други области от взаимен интерес.

Член 3

Сътрудничеството се реализира на практика чрез:

1. обмен на информация;

2. обмен на специалисти;

3. обмен на опит по приоритетни проблеми;

4. участие на учени в научно-медицински прояви на национално ниво;

5. съвместни научни и практически проекти;

6. сътрудничество по въпросите, касаещи международното здраве като цяло, в това число и тези, които са свързани в частност с членството на договарящите страни в Световната здравна организация.

Член 4

Договарящите страни стимулират сътрудничеството между техните респективни компетентни органи в областта на профилактиката на инфекциозните и неинфекциозните заболявания и Държавния санитарен контрол. Те взаимно се информират за особено значимите епидемиологични ситуации, възникнали в страните, както и за появата на значими инфекциозни заболявания.

Член 5

Договарящите страни стимулират развитието на здравното сътрудничество чрез създаването на директни контакти между своите здравни институции и организации от областта на медицината и здравеопазването, академичните медицински училища, медицинските институти и националните центрове.

Член 6

Български медицински специалисти - лекари, медицински сестри и технически персонал, могат да бъдат изпращани на работа в Република Йемен при условия на взаимност.

Член 7

Медицински специалисти, граждани на Република Йемен, могат да бъдат приемани на обучение и специализация в Република България съгласно действащото българско законодателство.

Член 8

Гражданите на Република Йемен се приемат за рехабилитация и балнеолечение в Република България при условия и по цени, определени в анекс, който е неразделна част от това споразумение.

Член 9

(1) На българските граждани, временно пребиваващи на територията на Република Йемен, и на йеменските граждани, временно пребиваващи на територията на Република България, се оказва безплатна спешна медицинска помощ в държавните здравни заведения в обем достатъчен за завръщане на болния в родината му. В този случай транспортните разходи се поемат от страната, чийто гражданин е заболелият.

(2) Медицинските услуги, оказвани на гражданите на едната страна, временно пребиваващи на територията на другата страна, се заплащат в съответствие с действащото в приемащата страна законодателство, с изключение на случаите, упоменати в ал. 1.

Член 10

Министерството на здравеопазването на Република България и Министерството на здравеопазването на Република Йемен са отговорни за изпълнението на това споразумение.

За неговото прилагане и изпълнение договарящите страни сключват за тригодишни периоди планове за сътрудничество, съдържащи също така финансови и организационни условия.

Член 11

Това споразумение влиза в сила от датата на получаване на последното писмено уведомление, с което договарящите страни се уведомяват взаимно по дипломатически път, че са изпълнени всички изисквания, предвидени по националното им законодателство за влизане в сила на международни договори.

Член 12

Това споразумение е валидно за срок 5 години. Неговата валидност се подновява автоматично за нови периоди от по 5 години, ако никоя от договарящите страни не уведоми писмено по дипломатически път другата договаряща страна за своето намерение да денонсира това споразумение най-малко 6 месеца преди изтичането на съответния петгодишен период.

С влизането в сила на това споразумение се прекратява действието на Спогодбата между правителството на НРБ и правителството на НДР Йемен за сътрудничество в областта на здравеопазването, подписана в Аден на 18.II.1985 г.

Споразумението е изготвено в София на 25 февруари 1999 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, арабски и английски език. Всички текстове имат еднаква сила. Английският текст е определящ в случай на противоречия и неясноти при тълкуването на споразумението.

АНЕКС

АНЕКС към чл. 8 на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Йемен за сътрудничество в областта на здравеопазването и медицинската наука

1. Този анекс регулира условията и тарифите за балнеолечение и рехабилитация на йеменски граждани в Република България.

2. Условията и тарифите за балнеолечение и рехабилитация на гражданите на Република Йемен в България се осъществяват съгласно Наредба № 20 за лечение на чужди граждани и са, както следва:

А) престой в санаториум:



(i) легло в апартамент на ден 45 000 лв.;
(ii) стая със санитарен възел и  
  едно легло на ден 36 000 лв.;
(iii) легло в стая със санитарен  
  възел и две легла на ден 32 000 лв.;
(iv) легло в стая със санитарен  
  възел с повече от две легла  
  на ден 29 000 лв.;
(v) стая без санитарен възел  
  и едно легло на ден 25 000 лв.;
(vi) легло в стая без санитарен  
  възел с повече от едно легло  
  на ден 21 000 лв.;


Б) физиотерапия, балнеолечение и рехабилитационни процедури се заплащат по отделна тарифа и варират между 3000 и 24 000 лв. в зависимост от процедурата;

В) храната и лекарствата се заплащат по тяхната действителна стойност.

3. Преференциални цени се предлагат при следните условия:

А) йеменски граждани, организирани в групи не по-малко от 5 човека, ще получат отстъпка в размер 30 % от цените за медицинска помощ и хотелска такса, посочени в т. 2 от този анекс; в този случай йеменската страна ще предостави на Санаторно-курортното управление при Министерството на здравеопазването медицинска документация, удостоверяваща здравословното състояние на пациента; на тази база горепосоченото управление ще информира йеменската страна за приблизителната стойност на индивидуален курс лечение;

Б) деца до 14-годишна възраст заплащат 50 % от стойността на посочените цени.

4. Балнеолечение и рехабилитация ще се провеждат в следните санаториални бази: Банкя, Поморие, Сандански, Хисар, Велинград, Наречен, Павел баня.

5. Транспортните разходи от аерогарата до санаториума и обратно са за сметка на българската страна.

6. Този анекс ще бъде актуализиран всяка година.

7. Посочените цени са калкулирани при курс 1000 лв. за 1 герм. марка. Българската страна си запазва правото да актуализира цените в случай на промяна в горепосочения курс.

8. Договарянето от българска страна ще се извършва от Санаторно-курортното управление при Министерството на здравеопазването.

9. Този анекс е неразделна част от споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Йемен за сътрудничество в областта на здравеопазването и медицинската наука.

Промени настройката на бисквитките